Elektroninis statybos darbų žurnalas: mažiau popierizmo, bet daugiau atsakomybės ir skaidrumo
Viktorija MITKUTĖ 2015-10-12 14:30
Pagrindinis statybos darbų vykdymo dokumentas yra statybos darbų žurnalas. Jame aprašoma statinio statybos darbų eiga, atliktų statybos darbų kokybė, atskirų darbų perdavimas užsakovui ir daug kitos, svarbios statybų proceso informacijos. Daugybę metų buvo įprasta, kad šis žurnalas – popierinė knyga. Bet kartu su statinio informacinio modeliavimo sistema (BIM) į Lietuvą ateina dar viena naujovė – Elektroninis statybos darbų žurnalas.

Elektroninis statybų žurnalas – ne tik patogus nuotolinis dokumentų pildymas ir pasirašymas, bet ir daugiau skaidrumo bei atsakomybės. www.statyboszurnalas.lt iliustr.
Minimos įmonės
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
Popierinis žurnalas gali ir „sudegti“
„Statybos darbų žurnale aprašoma statybų eiga, atliktų darbų priėmimas, inžinerinių sistemų bandymai, panaudotos medžiagos ir kita. Taip pat kaupiama papildoma dokumentacija – važtaraščiai, sąskaitos, pasitarimų protokolai ir kiti dokumentai. O baigus darbus visi šie dokumentai kartu su darbų baigimo aktu perduodami Statybos inspekcijai“, – primena vienas naujojo projekto autorių, programinę įrangą kuriančios UAB „Cotenders“ produkto vadovas Mantas Kanaporis.
Tačiau, pastebi jis, kai kuriuose stambesniuose objektuose tų žurnalų būna 16 ir daugiau, nes „atskiros knygos užvedamos elektros, santechnikos ir kitiems darbams“, o užtikrinti, kad žurnalas būtų pildomas laiku – sudėtinga.
Nuotraukoje –
M. Kanaporis tarptautinėje konferencijoje „BIM Regional Developments 2015“
Anot M. Kanaporio, „ne vienas žurnalas buvo perrašytas paaiškėjus neatitikimams tarp darbų perdavimo aktų ir žurnalų įrašų, ypač ES lėšomis finansuojamuose projektuose“.
Problemų kyla ir dėl to, kad jokiuose dokumentuose nenurodyta konkreti vieta, kur tas dokumentas turi būti laikomas, kad jį būtų galima rasti, o „kilus ginčui teisme, žurnalas staiga dingsta, paskęsta, sudega“.
Elektroninis dokumentas – daugiau kontrolės ir skaidrumoJei statybų eigą fiksuotume elektroniniu būdu, visų šių ir dar daugybės kitų problemų galėtume išvengti, teigia M. Kanaporis, neseniai savo ir kolegų darbą – Elektroninį statybos žurnalą – pristatę VšĮ „Skaitmeninė statyba“ ir Lietuvos statybininkų asociacijos organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „BIM Regional Developments 2015“.
Pasak jo, „Skaitmeninės statybos“ ir BIM vystytojų iniciatyva sukurta elektroninio žurnalo pildymo sistema sujungia visus procese dalyvaujančius asmenis.
„Darbų vadovas yra vyriausias žurnalo pildytojas, tačiau tokiu žurnalu gali naudotis įvairūs statybų dalyviai. Pasirenkama viena iš 60 dokumentų formų, kurias reglamentuoja Statybų techninis reglamentas. Tokį žurnala užpildyti galima greičiau negu popierinį, nes kai kuriais atvejais galima pasinaudoti specialiais paruoštukais. Rangovas, užpildęs informaciją apie atliktus darbus, čia pat priskiria ir pasirašančius asmenis. Sistemoje taip pat numatyta galimybė informuoti statybų dalyvius apie naujus dokumentus, kuriuos jiems reikia pasirašyti. Techninis prižiūrėtojas, gavęs pranešimą apie naują dokumentą, kurį reikia vizuoti, jį atsidaro, susipažįsta su juo ir jeigu turi pastabų, iš karto gali jas pareikšti. O jei pastabų neturi, pasirašo elektroniniu parašu“, – elektroninio statybų žurnalo privalumus atskleidžia M. Kanaporis. Jis priduria, kad taip užfiksuojamas ir tikslus laikas, kada dokumentas pasirašytas.
Be to, nuotoliniu būdu pildomi dokumentai suteikia galimybę vienu metu dirbti su jais kelioms suinteresuotoms šalims. Taip pat išsprendžiama jo saugojimo 5 ir daugiau metų problema, nes prireikus bet kada bus galima rasti įrašus.
Informacija užsakovui ir tikrintojui – vienoje vietoje
Neseniai demonstracinį elektroninio statybų žurnalo modelį pristatę specialiame portale Statyboszurnalas.lt, UAB „Cotenders“ atstovai teigia, kad toks žurnalas naudingas ir užsakovui, kuris domisi, kaip vyksta darbai jo objekte, ir kontroliuojančioms institucijoms.
„Yra įdiegta sistema, kuri leidžia įvertinti situaciją objekte. Tokia ataskaita siunčiama užsakovui. O tikrinančios institucijos šiame žurnale gali stebėti, kokia veikla vykdoma“, – aiškina M. Kanaporis. Pasak jo, sistemoje numatytas ir pastabų mechanizmas, todėl inspektorius gali iš karto pateikti pastabą bei nurodyti terminus.
Elektroninio statybos žurnalo naudą, įsitikinę jo kūrėjai, turėtų įžvelgti ir Mokesčių bei Darbo inspekcijos ir kitos institucijos: Mokesčių inspekcija tokiame žurnale galėtų patikrinti, kaip apskaitomos paslaugų teikėjų pajamos ir sąnaudos, Darbo inspekcijai tai padėtų kovoti su nelegaliu darbu, draudimo kompanijos turėtų patogų būdą patikrinti, ar nukentėjusysis buvo įdarbintas, o statybos finansuotojas matytų, ar pagrįstai naudojamos jo investicijos. Paprasčiau būtų sprendžiami ir ginčai.
„Elektroninis statybų žurnalas – tai ne tik patogus nuotolinis dokumentų pildymas ir pasirašymas laikantis STR numatytų reikalavimų. Tai daugiau skaidrumo ir didesnė atsakomybė, nes toks žurnalas leidžia standartizuotai, operatyviai, skaidriai ir saugiai kaupti įrašus apie vykdomus darbus, užtikrina valdomą prieigą prie informacijos, susijusios su statybviete bei statybos proceso, dalyvių ir įrašų legitimumą“, – pabrėžia jo kūrėjai. Tačiau tam, kad elektroninis statybų žurnalas būtų įteisintas, reikia pakeisti STR „Statybos darbai“ numatytus reikalavimus
Portalas Statybunaujienos.lt primena, kad nuo 2014 metų pradžios galiojančioje statybos techninio reglamento STR 1.08.02:2002 „Statybos darbai“ priede pateiktuose reikalavimuose nurodoma, kad statybos žurnale registruojama statinio statybos darbų eiga, atliktų statybos darbų kokybė, atskirų darbų perdavimas statytojui (užsakovui). Prievolė pildyti statybos darbų žurnalą atsiranda tada, kai statyba finansuojama Lietuvos Respublikos ir (ar) ES biudžeto lėšomis bei tais atvejais, kai pagal teisės aktų reikalavimus privaloma skirti ar samdyti statybos vadovą ir statinio statybos techninį prižiūrėtoją. Statybos įstatyme nustatyta, kad rangovas privalo įforminti normatyviniuose statybos techniniuose dokumentuose nurodytus statinio statybos dokumentus ir perduoti juos statytojui (užsakovui), o praradęs šiuos dokumentus turi savo lėšomis juos atkurti.
Žymės Statybos darbų žurnalas, Skaitmeninė statyba, Mantas Kanaporis, BIM metodologija, Elektroninis statybos darbų žurnalas
Objektai. Technologijos. Verslo naujienos
2021-01-25 13:07
Vilniaus „Grinda“ neseniai baigė sostinės judrios T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, bet jau imasi dar didesnio projekto. 500 ha teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių gyvenamuosius rajonus, lietaus nuotekų tinklai bus rekonstruojami pritaikant tva...
2021-01-25 10:50
Gerindamas darbo sąlygas viešojo sektoriaus darbuotojams, įmonė Turto bankas per 2020-iuosius metus atliko daugiau nei 140 patalpų remonto darbų visoje Lietuvoje. Pokyčius pajautė ne tik institucijų darbuotojai, tačiau ir jų lankytojai: dalyje valstybei priklausančių pastatų įrengti ilgai laukti neį...
2021-01-25 10:07
UAB Merko statyba komanda baigė legendinio „Neringos“ restorano ir viešbučio rekonstrukcijos darbus. Per trejus metus buvo rekonstruotas senasis istorinis restoranas bei viešbutis, pastatyti dar du viešbučio korpusai ir įrengta požeminė automobilių saugojimo aikštelė.
2021-01-20 16:35
Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jotvingių gatvėje iškilsiančios ledo arenos architektūrinio projektavimo paslaugų. Ledo areną sostinei projektuos UAB „Projektų rengimo centras" ir UAB „Tiksli forma", o projekto valdytoja paskirta UAB „Vilniaus vystymo kompanija".
2021-01-20 13:59
Tauragės apskrityje, Pagėgių savivaldybėje, kelio Pagėgiai-Gudai-Sartai ketvirtajame kilometre kovą bus pradėta automobilių tilto per Vilkos upę rekonstrukcija. Lietuvos automobilių kelių direkcijos užsakymu darbus, kurių vertė siekia daugiau kaip 560 tūkst. eurų, atliks darnios miestų plėtros ir st...
SEB banko būstinei Vilniuje suteiktas tvarumo sertifikatas – pirmasis ir vienintelis Baltijos šalyse
2021-01-20 10:03
SEB banko būstinei Vilniuje suteiktas „BREEAM International New Construction“ pastato poveikio aplinkai vertinimo sertifikatas. Šiuo metu tai yra pirmasis ir vienintelis pastatas Baltijos šalyse, turintis aukščiausią įvertinimą (Outstanding) naujos statybos pastatų (New Construction) kategorijoje.
2021-01-19 10:42
Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčia yra seniausia Kauno bažnyčia. Pastaraisiais mėnesiais ji traukė akį virš stogo kylančiais pastoliais – Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu remontuotas bažnyčios stogas.
2021-01-18 10:43
Vilniaus universitetas (VU) su partneriu UAB „Eikos statyba“ pasirašė VU Medicinos fakulteto Mokslo centro pastato statybos darbų vykdymo sutartį, kuria pradedamas naujas unikalaus projekto įgyvendinimo etapas.
2021-01-12 11:37
Vilniaus Karoliniškių mikrorajone esanti ugniagesių-gelbėtojų stotis bus modernizuota, taip užtikrinant operatyvesnį reagavimą į gyventojų iškvietimus. Po rekonstrukcijos bus sukurtos šiuolaikinės darbo bei treniruočių sąlygos ir čia dirbantiems gelbėtojams.
2021-01-11 11:16
Nuolatiniai garsai gali ilgam sutrikdyti ramybę, kenkti darbingumui, kokybiškam poilsiui ir žmogaus sveikatai. Projektuojant ir statant naujus ar renovuojant senus namus, daug dėmesio skiriama pastatų konstrukciniams sprendimams, šilumos izoliacijai, inžinerinių sistemų efektyvumui, tačiau jo pritrū...
2021-01-11 09:33
Praėjusių metų gruodžio pradžia mokslo bendruomenei apkarto – viena didžiausių pasaulyje, tačiau pastaruoju metu vis labiau apleista Puerto Rike įkurta Arecibo observatorija galutinai sugriuvo į radijo bangas atspindinčią lėkštę nukritus virš jos pakabintam radioteleskopui.
2021-01-10 20:26
Sausio 8 d. krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pasirašė viešojo ir privataus sektorių partnerystės sutartis su UAB „Salvinta“ ir UAB „Partnerystės projektai keturi“, kurių galiojimo metu bus sukurta visiškai nauja karinė infrastruktūra trims Lietuvos kariuomenės bataliono dydžio vienetams ...
2021-01-06 10:43
Gyvenamuosius ir komercinius projektus plėtojanti bendrovė „Baltic Asset Management“ įsigijo sostinės centre esantį viešbutį „Ecotel“. Slucko g. 8 įsikūręs viešbutis turi 166 kambarius ir stovi beveik 0,4 ha ploto sklype.
2020-12-30 10:56
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) ir „Grinda" pasirašė sutartį, kuria numato plėsti bendradarbiavimo apimtis vykdant bendrus mokslinius tyrimus ir rengiant aukštos kvalifikacijos specialistus.
2020-12-21 09:41
Nostalgiją ir sentimentus kauniečiams keliančioje sporto halėje daugiau kaip metus laiko plušantys statybininkai jau mato finišo tiesiąją. Atlikta per du trečdalius suplanuotų rekonstrukcijos darbų: uždengtas stogas, išlietos betono konstrukcijos, atnaujinama vidaus bei išorės apdaila. Užbaigus darb...
2020-12-18 11:43
Kauno Šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika buvo statoma miestiečių lėšomis bei didikų fundacijomis ilgus dešimtmečius, vėliau – atstatoma po gaisrų, užsienio kariuomenių antpuolių, ir dabartinį savo interjero vaizdą įgavo tik XVIII amžiaus antroje pusėje. Dabar ji vėl tvarkoma, restauru...
2020-12-18 07:30
Konkurencijos taryba leido įmonei „Hanner“ vykdyti koncentraciją įsigyjant 50 proc. bendrovės „SPV-43“ ir 50 proc. „Arenos NT“ akcijų bei kartu su esama akcininke UAB „NT draudimo grupė“ įgyjant bendrąją abiejų įmonių kontrolę.
2020-12-14 06:30
Dažnai net nepastebime, kaip vos ne kasdien mieste atsiduriame ant kokio nors stogo. Tarsi Karlsonas. Tik ne šiaip sau ant stogo, bet – ant eksploatuojamo. Tai gali būti automobilių statymo aikštelė ant prekybos centro, pamėgta terasa ant banko ar kokio kito administracinio pastato, šokio festivalis...
2020-12-11 10:15
Vilniaus oro uoste baigtas svarbus aerodromo rekonstrukcijos etapas - modernizuoti pietinėje oro uosto dalyje esantys du orlaivių riedėjimo takai. Teigiama, kad aerodromo rekonstrukcijos pagrindiniai tikslai yra pagerinti ne tik oro uosto operacijų saugą, atnaujintą infrastruktūrą pritaikyti greites...
2020-12-11 08:27
Metams baigiantis įvertinta, kiek darbų atlikta Plungės Mendeno gatvėje statomame sporto ir sveikatingumo komplekse.