2020 rugpjūčio 7 d. penktadienis, 3:40
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Energinio naudingumo sertifikatas: patuština piniginę, tačiau namai graibstomi it „karštos bandelės“  9

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-07-26 19:46
Pasistatėte būstą? Ruošiatės parduoti butą? Atsidėkite į šalį apie 80–100 eurų, o kitais metais – mažiausiai 300 eurų energinio naudingumo sertifikatui. Kartais sunku suprasti, kokia yra šio gana brangaus dokumento prasmė, tačiau Aplinkos ministerijos atstovas teigia, jog jau dabar aukštesnės energinio naudingumo klasės būstai išgraibstomi. Tuo metu sertifikavimu užsiimančios bendrovės atstovas perspėja, jog nuo 2016-ųjų būstų savininkams bus itin brangu ne tik pakelti būsto energinę klasę, bet ir sumokėti už papildomą sandarumo testą.
nuotrauka
Termovizinė nuotrauka atskleidžia, per kurias namo vietas išeina daugiausia šilumos. „Akustinių tyrimų centro“ nuotr.


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras, UAB
Avinida, UAB
Kam sertifikatų nereikia?

Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento Statybos normavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Baranauskas visiems, burbantiems dėl artėjančių naujų reikalavimų priminė, jog energinio naudingumo sertifikavimas Lietuvoje egzistuoja jau nuo 2007-ųjų. Taip pat nuo 2012-ųjų jau buvo aišku, kad kitąmet galėsime statyti tik A energinės klasės būstus.

„Šiuo metu energinio naudingumo sertifikatas privalomas visiems naujai statomiems pastatams, tai yra pastačius, prieš atliekant visas statybos užbaigimo procedūras, pastatas yra sertifikuojamas. Taip pat yra prievolė sertifikuoti parduodamą pastatą arba jo dalį –  tai taikoma ir butams. Na, ir trečias atvejis – jei pastatas yra didesnis kaip 500 kvadratinių metrų ir jame įsikūrusios įmonės, organizacijos, įstaigos, dažnai lankomos visuomenės. Kitaip tariant, tai didžiosios parduotuvės, valstybės įstaigos, visuomeniniai pastatai“, – paaiškino T. Baranauskas.

Šie reikalavimai turi ir išimčių. Energiniu naudingumu gali nesirūpinti maldos namai, sandėlių, laikinų statinių, vasarnamių savininkai.

Jei gamybos mechanizmai generuoja šilumą ir pastatas yra nešildomas, energinio naudingumo skaičiavimas taip pat netenka prasmės, taigi reikalavimai sertifikuoti tokias patalpas nėra taikomi.

Energinio naudingumo nustatymui – 200 lapų formulių

O ką reikėtų daryti, parduodant vieną butą daugiabutyje? T. Baranauskas teigia, jog šioje srityje numatyta šiokių tokių lengvatų: galima sertifikuoti visą daugiabutį ir visiems jame esantiems būstams automatiškai bus priskirta nustatyta energinio naudingumo klasė.

Šiltinimo medžiagos. paroc.com iliustr.

„Visą namą sertifikuoti išeina pigiau. Taip pat visi 2007-aisiais ir vėliau pastatyti namai automatiškai turi energinio naudingumo sertifikatus. Dar yra galimybė išduoti sertifikatą remiantis tipiniu sertifikatu. Praktiškai šnekant, toks sertifikatas apie būstą nepasako nieko. Tiesiog konstatuojama, kad pastatas yra labai prastos būklės. Tai pačios žemiausios galimos – G klasės – būstas. Tiesa, sertifikate pabrėžiama, kad skaičiavimai ir vertinimas nebuvo atliekamas, tiesiog išduodamas toks dokumentas“, – sakė T. Baranauskas.

Jei vis tik norite nors kiek pasigirti ar esate, pavyzdžiui, atlikę kokius nors remonto darbus, kurie skirti būstui apšiltinti, patartina vis tik išsamiau įvertinti būsto energinio naudingumo klasę.

Po būsto pardavimo šis sertifikatas perduodamas naujajam būsto savininkui.

Kaip vertinamas būsto energinis naudingumas? T. Baranausko teigimu, vertintojas apsilanko būste, surenka visą reikiamą informaciją iš būsto savininko, jei yra kadastrinių matavimų byla – ir iš jos.

Kiekvienas ekspertas turi specialią kompiuterinę programą, kuri labai palengvina darbą. Ten suvedami įvairūs pastato duomenys ir gaunamas atsakymas dėl energinės klasės.

Ši vertinimo metodika parengta remiantis Europos sąjungos standartais.

„Jei pažiūrėtume į teisės aktą, kuriame aprašyta visa energinio naudingumo klasės vertinimo metodika, tai jo apimtis yra maždaug 200 puslapių. 200 puslapių matematinių formulių. Viską apsakaičiuoti „rankiniu“ būdu būtų didžiulis darbas, todėl dar 2006-aisiais buvo parengta kompiuterinė programa“, – sakė T. Baranauskas.

Pastatų neįteisina nusprendę „pataupyti“

Kas daugiausia lemia vertinant energinį naudingumą?

„Energiniam naudingumui didžiausią įtaką turi atitvaros ir jų kokybė. Tai: sienos, langai, stogas, perdangos virš grunto, durys. Didžiausi energijos nuostoliai patiriami šilumai išeinant per atitvaras – todėl joms, vertinant energinį naudingumą, ir skiriamas didžiausias dėmesys. Taip pat didelę įtaką turi ir inžinerinės – šildymo, vėdinimo, kondicionavimo – sistemos“, – sakė T. Baranauskas.

Tačiau brėžiniai ir realybė kartais prasilenkia. Ką vis tik daryti tuomet, kai statinio projekte nustatyta energinė klasė yra aukštesnė, nei jums įvertinęs būstą įrašo ekspertas?

T. Baranausko teigimu, dažniausiai, jei jau tenka taisyti broką, didelių investicijų neprireikia: užtenka, pavyzdžiui, tiksliau sumontuoti langus arba ant radiatorių įrengti specialius daviklius, kurie tiksliau reguliuoja šilumos suvartojimą. Tik kas atsakingas už šias išlaidas? Projektuotojas? Ar statybininkai?

„Nedrįsčiau teigti, kad kalti tik statybininkai. Gali būti kokie nors projektavimo netikslumai. Taip pat yra buvę atvejų, kad projektas – geras, bet statybos metu užsakovas nusprendžia pataupyti. Pavyzdžiui: 20 cm termoizoliacijos medžiagų kaip ir gerai, bet 15 cm būtų pigiau. Tai dedam 15 cm, nelabai kas pastebės. Tai yra nukrypimas nuo projekto ir tokie žmonės vėliau sulaukia pasekmių – būna problemų su statybos įteisinimu“, – perspėjo T. Baranauskas.

Sandarūs pastatai perkami „kaip karštos bandelės“

Jei jau dabar mėginama taip „pataupyti“, kas gresia tuomet, kai įsigalios reikalavimas statyti tik A energinės klasės būstus?

„Buvo atlikta įvairių studijų – A klasės pastatas yra optimaliausias energinės klasės lygis Lietuvoje. Vertinant ir Lietuvos energijos kainų kitimo scenarijus, ir Lietuvos klimato sąlygas – tokiuose pastatuose investicijos greičiausiai atsiperka. Primenu, kad tas perėjimas į aukštesnę energinę klasę nustatytas dar 2012-aisiais“, – priminė Aplinkos ministerijos specialistas.

Kitaip tariant, išmokti statyti aukštesnės energinės klasės pastatus pasiruošti buvo marios laiko. Kita vertus, statybų sektorius po krizės nuo žemės kėlėsi labai atsargiai, kaskart apsidairydamas, ar negresia nauja bankrotų ir nuostolių banga. Taigi drąsos griebtis brangesnių už įprastus pastatų statybų savyje rado ne dažnas turto plėtotojas.

„Mes matome sertifikavimo statistiką ir A bei aukštesnės klasės pastatų sparčiai daugėja. Šiuo metu Lietuvoje tokių yra 40. Kaip sakė, kai kurie rinkos dalyviai, A klasės butai ar namai parduodami „kaip karštos bandelės“, – sakė pašnekovas.

Technika įvertina oro slėgio skirtumą

Sertifikuojant A klasės pastatus, atliekamas papildomas sandarumo testas.

„Sandarumas yra labai svarbus. O A energinės klasės reikalavimai griežtėja: jei B klasei užtenka 1,5 oro apykaitos rodiklio, A klasės pastate jis turėtų būti 0,6“, – sakė T. Baranauskas,

Kaip atliekamas šis testas?

Rajone „Bajorų kalvos“ pastatytas vienas iš A klasės daugiabučių. Bendrovės nuotr.

Pašnekovas pasakoja, jog šio testo metu matuojamas oro slėgių skirtumas. Pirmiausia užsandarinamos įvairios angos, pavyzdžiui, ventiliacijos, tuomet pastatomas specialus prietaisas, kuris patalpoje sukelia slėgį.

„Padaromas 50-ies paskalių skirtumas tarp slėgio lauke ir patalpoje. Tuomet matuojama, per kiek laiko šis slėgis nukrenta. Speciali kompiuterinė technika matuoja, per kiek laiko oras pastate pasikeičia. Pats testas užtrunka – priklausomai nuo pastato dydžio ir konfigūravimo – apie porą valandų“, – dėstė T. Baranauskas.

Jo nuomone, šis testas padeda atrasti broką, nekokybiškai atliktus darbus.

Paklaustas ar nėra grėsmės, jog atsiras bandančių įsirašyti aukštesnę nei įvertinta  energinės klasės efektyvumo raidelę ir papirkti vertintojus, T. Baranauskas svarstė, jog žmonių, kurie nori pažeidinėti teisės aktus – visuomet atsiranda.

„B klasės būstų energinio naudingumo vertinimui užtenka vieno eksperto. Šis žmogus yra atestuotas, tad piktnaudžiaudamas savo galiomis rizikuoja prarasti atestatą ir „iškristi“ iš rinkos. Jei turime A ir aukštesnės energinės klasės pastatus, prisijungia dar vienas asmuo, kuris atlieka pastato sandarumo matavimus. Šis asmuo taip pat gali prarasti savo akreditaciją. Nemanau, kad jie tuo rizikuotų“, – teigė T. Baranauskas.

Bendrovės atstovas: nuo 2016-ųjų bus brangu

Bendrovės „Avinida“ atstovas Aleksandras Lukas Jurevičius teigė, kad jo atstovaujama bendrovė atlieka kadastrinius matavimus, taip pat pasiūlo klientams ir energinio naudingumo sertifikavimo paslaugą.

Vis tik pašnekovas skeptiškai vertino nuo 2016-ųjų įvedamus reikalavimus statyti tik A energinės klasės namus.

Žvėryno rajone Vilniuje šiuo metu į A energinę klasę renovuojamas daugiabutis. I. Labutytės-Atkočaitienės nuotr.

„Aš jums paaiškinsiu: ateina žmonės po statybų ir jų projekte buvo numatyta B energinė klasė. Tai reikia patikrinti prieš gaunant statybos užbaigimo aktą. Jis užpildo paraišką ir mūsų specialistai tuomet važiuoja patikrinti, ar taip ir yra, – sakė A. L. Jurevičius. – Tiesa, tam reikia padaryti ir kadastrinius matavimus – nes ten rašomi visi parametrai – bendras plotas, naudingas plotas, šildymo tipas ir taip toliau. Nuo 2016-ųjų žmogui bus labai brangu. Reikės ne tik daug investicijų, kad būstas būtų A energinės klasės, bet ir dar išleisti pinigų tam popieriukui, daryti sandarumo testą. Kiek žinau, jo kaina – virš 100 eurų“.

Dabar bendrovėje „Avinida“ B energinio naudingumo sertifikatas kainuoja 80 eurų, jei jis atliekamas namui arba visam daugiabučiui – 100 eurų.

„Na, labai gerai paieškojus kažkas tai gali padaryti ir už 60–70 eurų. Bet neužmirškite, kad žmogus ateina jau užbaigti statybų, jau yra išsileidęs pinigų, paėmęs visokių kreditų. O jam dar reikia pasidaryt visokių popierių, kurių vertė – virš 600 eurų“, – kalbėjo bendrovės atstovas.

Specialistai nerizikuos prarasti savo įgaliojimų

A. L. Jurevičiaus teigimu, jei žmogus nori A energinės klasės sertifikato, reikia atlikti sandarumo testą, o šį Vilniuje atlieka nedaug įmonių. Todėl gavę tokį užsakymą „Avinidos“ atstovai kreipiasi į savo partnerius – bendrovė „Akustinių tyrimų centras“ (ATC).

„Daugiausia problemų turime su rąstiniais namais. Iškart pasakau žmogui, kad aukščiau C klasės nebus. Na, gerai dar kad dauguma jų yra gavę tuos leidimus tada, kai dar buvo leidžiama C klasė. A klasės jie niekada negaus, nebent reikės iš vidaus labai stipriai apšiltinti“, – sakė A. L. Jurevičius.

Paklaustas apie piktnaudžiavimą šioje srityje A. L. Jurevičius patvirtino T. Baranausko žodžius.

„Visokių žmonių būna, bet iš eksperto gali atimti sertifikatą ir jis daugiau šitoje srityje negalės uždirbti pinigų. Nemanau, kad žmonės su aukštuoju išsilavinimu, visais tais pažymėjimais ir kvalifikacijomis, užsiims tokiais dalykais. Be to, A klasei reikia atlikti sandarumo testą, rašyti dokumentuose jo numerį – tuomet išeina jau dvigubas klastojimas (energetinio  naudingumo sertifikavimo eksperto ir žmogaus, atliekančio sandarumo testą, – red. past.)“, – svarstė A. L. Jurevičius. 

Bendrovės „Avinida“ atstovas taip pat prisiminė istoriją, kai senas žmogaus namas sudegė ir gavęs naują statybos leidimą jis turėjo atstatyti namą B energino naudingumo klasės. Šis namo savininkas atstatė D energinės klasės namą, po ilgų diskusijų statybos inspekcijoje, A. L. Jurevičiaus teigimu, namas buvo „praleistas“.

Sertifikavimo kaina skiriasi tūkstančiais

Energinio naudingumo sertifikavimo paslaugas bei sandarumo testą atliekančios bendrovės „Akustinių tyrimų centras“ ekspertė ir auditorė Rasa Rupšytė teigė, jog per mėnesį gauti energinio naudingumo sertifikatą nori nuo 2 iki 30-ies būstų savininkų – šis skaičius stipriai svyruoja.

Iš viso visoje Lietuvoje birželį buvo išduota arti 3000, o liepą – apie 2000 energinio naudingumo sertifikatų.

Pats sertifikavimo procesas kartais gali išsitęsti ir iki dviejų savaičių, jei vertinamas itin didelis objektas. Nuo statinio ploto kinta ir paslaugos kaina.

„Nuo 17-os iki kelių tūkstančių eurų“, – taip atsako Rasa Rupšytė, paklausta apie energinio naudingumo sertifikavimo kainą. Mažiausiai kainuoja dokumentas, jog jūsų namo ar buto energinė klasė yra žemiausia – G.

Ji taip pat teigė, jog pati sertifikavimo paslauga nuo 2016-ųjų brangs nestipriai – iki dešimties procentų – tačiau prisidės du privalomi testai. Tai sandarumo testas ir šalčio tiltų skaičiavimas.

„Šalčio tiltai – tai vietos, kur jungiasi skirtingi elementai. Pavyzdžiui, langas-siena, stogas-siena, pamatai-siena. Taigi kuo daugiau tų šalčio tiltelių, kuo pastatas didesnis, sudėtingesnis – tuo didesnė ir šios paslaugos kaina“, – sakė bendrovės "Akustinių tyrimų centras" atstovė R. Rupšytė.

Ji atskleidė, jog sandarumo tyrimas kainuoja apie 300 eurų, taigi įvertinus visas sąnaudas energinio efektyvumo vertinimas nuo kitų metų pradžios pabrangs.

R. Rupšytės teiraujamės – o kas, jei energinio efektyvumo klasė nepasiekiama?

„Taip nenutinka dažnai. Buvo keli atvejai, kai namas buvo po rekonstrukcijos, renovacijos – norima klasė nebuvo pasiekta. Tuomet sertifikatas yra atiduodamas klientui ir, tiesą sakant, nežinau, kaip klientai tą problemą išsprendė, neteko susidurti su galutiniu rezultatu. Galbūt jiems kažkokiu būdu pavyko įteisinti statybas?“ – svarstė „Akustinių tyrimų centro“ atstovė.

Pašnekovė pasakojo, jog vertinant būsto energinį efektyvumą pirmiausia surenkama visa įmanoma informacija, užfiksuota dokumentuose, o vėliau vykstama į objektą, įvertinami iki parametrai.

Kokios konstrukcinės dalys svarbiausios sandarumui, šilumos sulaikymui viduje?

„Svarbios visos dalys. Jei labai gerai apšiltinsite sienas, tačiau sudėsite prastus langus – energinio naudingumo klasė nukentės, nes tai yra visuminis pastato įvertinimas. Reikalavimuose nurodyta, kokios turi būti atitvaros, grindys, sienos. Viena konstrukcija gali šiek tiek kompensuoti kitos trūkumus“, – teigė R. Rupšytė.

Pakenkti energinio naudingumo vertinimui gali netgi per galingas rekuperatorius. Pašnekovė pati yra susidūrusi su atveju, kai būstui pasirinktas netinkamas rekuperatorius, laimei, jo savininkas iš anksto kreipėsi į ATC dar neįsigijęs šio prietaisoi.

R. Rupšytė pastebi, jog šiuo metu vis daugiau stambių projektų statytojų, kurie į energinio naudingumo sertifikavimo ekspertus kreipiasi iš anksto, rankose teturėdami projektą. Ir ne veltui – ekspertės teigimu, pastaraisiais metais savanoriškai atliekami sandarumo testai dažniausiai atskleidžia prastesnę situaciją ir žemesnę naudingumo klasę, nei buvo siekta. 

R. Rupšytė pripažino, jog ir artėjančiais metais gali būti objektų, kuriuose iš pirmo karto A energinė klasė nebus pasiekta, tad patikrinimams ir sertifikavimui reikėtų skirti šiek tiek laiko planuojant statybas.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Vaidas
2020-02-12 16:49
Supraskite teisingai,siai dienai pilna imoniu kurios isduoda sertifikatus ir atvaziuoja i bet kuri Lietuvos kampeli,zmogus priverstas uzsisakyti sita nesamone o tai reiskia garantuota pelna imonems be jokios rizikos,na va kazkam to reikejo ir prastume sita slamsta,imones pelna skaiciuoja ir puikiai laikosi o mes kaip visada mokame ir mokesime ar tu nama ar buta ar suns buda parduodi ar dovanoji ar nuomoji turesi priverstinai sita nesamone uzsisakyti nes be to joks sanderis neivyks pas notara.Isvada - eilinis zmoniu durninimas na bet manau visi jau priprate ir laikiame nauju ideju,apmokestinimu,liko bezdalai neapmoketi dar oras kuriuo kvepuojame,kad suo turi ne dvi o keturias kojas ir gadina asvalta daugiau nei zmogus ir t.t
Rima
2018-05-17 09:45
Parduodant namą statytą 1981m. ar būtinas energinio naudingumo sertifikatas. Kokia šios paslaugos kaina.
Paulius
2017-06-28 07:19
Ar būtinas energinio naudingumo sertifikatas, jei namo pirkėjas jo nereikalauja?
Vidai
2017-06-01 11:27
neaišku iš komentaro - ko nereikia?
Janinai
2017-06-01 11:26
atsakymą turėtumėt rasti čia http://www.statybunaujienos.lt/naujiena/Ar-parduodant-sena-sodyba-reikia-energinio-naudingumo-sertifikato/7780
Vida
2017-05-31 23:14
Ar būtinas seno namo, statyto 1909m , Kauno raj kaime , nešildomame jau 40 metu, prieš atliekant notarinius veiksmus. Jame gyvenama tik vasara .
janina
2017-03-13 21:32
ar butinas pasas,kai namas virs 100 meru,medinis?
Almai
2016-06-24 13:45
paklausime Statybos inspekciją, kitą savaitę paskaitinėkite mus.
Alma
2016-05-26 20:32
Labas vakaras, ar būtinas senos sodybos energetinis sertifikatas, jei pusę pastato parduodu sūnėnui. Notarė sakė, jei nebus, tai sandoris nįvyks. Sodyba sena gal apie110 m2 kaime.

Aktualijos

nuotrauka
2020-08-06 14:26
Trims jaunuoliams, grafičiais gadinusiems pastatus, pareikšti kaltinimai. Jų padaryta žala vertinama 20 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-08-06 09:15
Liepos mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje – daugiau teigiamų pokyčių. Bendras per mėnesį įregistruotų sandorių skaičius buvo didesnis ne tik už ankstesnį mėnesį, bet ir palyginti su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu. Nors bendras šių metų rezultatas vis dar atsilieka nuo pernai per saus...
nuotrauka
2020-08-04 17:27
Šiais metais suplanuotos Klimato kaitos programos lėšos naujoms priemonėms įgyvendinti siekia 170,7 mln. eurų. Dalis paramos, kaip pranešė Aplinkos ministerija, skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui.
nuotrauka
2020-08-04 14:28
Nacionalinė teismų administracija pranešė apie praėjusią savaitę nutrauktą teismų pastato Šeimyniškių g. 28, Vilniuje, statybos rangos darbų konkursą. Priežastis – visų gautų pasiūlymų kainos viršijo numatytą projekto biudžetą.
nuotrauka
2020-08-04 10:51
Birželio 30 d. Užimtumo tarnybos direktorius patvirtino naują Trūkstamų profesijų sąrašą. Šis sąrašas galios iki 2020 m. pabaigos. Sąrašas yra suskirstytas į tris sektorius: statybos, pramonės ir paslaugų. Kaip praktikoje atrodo trečiųjų šalių piliečių iš Trūkstamo profesijų sąrašo įdarbinimas Lietu...
nuotrauka
2020-08-04 10:07
Pasaulį kausto COVID-19 virusas. Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie antrąją jo bangą. Jei blogiausias scenarijus pasitvirtins – valstybės galimai užvers sienas, bus skelbiamas karantinas, darbuotojai, jei tik yra galimybė, bus skatinami dirbti iš namų. Įvairių įmonių darbuotojai įrodė, ...
nuotrauka
2020-08-03 16:03
Šiaulių apygardos teismas paliko nepakeistą Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų birželio pradžioje priimtą nutartį, kuria Šiaulių apylinkės teismas paliko galioti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nutarimą dėl 220 eurų administracinės nuobaudos skyrimo bendrovės vadovui R. Š...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-08-03 09:57
Rugpjūčio 3 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė 3 naujus kvietimus teikti paraiškas pagal Klimato kaitos programoje suplanuotas priemones. Pagrindinis šių priemonių tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas, tačiau šios priemonės taip pat prisideda ir prie darbo vietų k...
nuotrauka
2020-07-31 13:59,      papildyta 2020-07-31 19:28, papildyta „Galio Group“ komentaru
Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ pirkimo komisija patvirtino, kad bendrovės organizuoto biuro nuomos konkurso laimėtojas nustatytas tinkamai ir tolesnės procedūros su „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“ gali būti tęsiamos.
nuotrauka
2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai...
nuotrauka
2020-07-31 10:23
Lietuvos ekonomika, paveikta pandemijos sukeltų pasekmių, antrąjį ketvirtį susitraukė 5,1 proc. Naujausi ekonominiai rodikliai liudija, kad šalies ūkis jau atsigauna, nors ir labai netolygiai.
nuotrauka
2020-07-31 09:00
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) primena, kad Pirkimų vykdytojai privalo atidžiai vertinti gautus pasiūlymus. Būtina vertinti pateiktų dokumentų turinį, juose nurodomą informaciją, jos atitiktį pirkimo dokumentuose nustatytiems reikalavimams, kituose pasiūlymo dokumentuose nurodytiems duomenims bei įsi...
nuotrauka
2020-07-30 11:37
Statistikos departamento duomenimis, apie 82 proc. įmonių Lietuvoje yra labai mažos, tai reiškia, kad jose dirba iki 9 darbuotojų. Iki šiol tokios įmonės negalėjo darbuotojų įdarbinti pagal pameistrystės darbo sutartį.
nuotrauka
2020-07-30 10:33
Jurbarko rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo su rangos darbų konkursą laimėjusia „Sūduvos statyba“. Tačiau paaiškėjo, kad įmonė šiemet nepajėgi atlikti darbų.
nuotrauka
2020-07-30 10:16
Aplinkos ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 35, 87 ir 88 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę, suinteresuotas institucijas ir organizacijas. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki rugpjūčio 12 d.
nuotrauka
2020-07-30 10:13
Statybos sąnaudų elementų kainos 2020 m. birželį, palyginti su geguže, skelbia Statistikos departamentas, padidėjo 0,2 proc.
nuotrauka
2020-07-30 09:13,      papildyta 2020-07-30 11:35, papildyta naudinga informacija dėl komandiruotų darbuotojų
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad nuo liepos 30 d. keičiasi darbuotojų komandiravimo į Lietuvą tvarka. Pakeitimai aktualūs Lietuvoje įregistruotoms įmonėms, įdarbinančioms kitų šalių laikinuosius darbuotojus, bei juos komandiruojančioms į kitas valstybes.
nuotrauka
2020-07-29 11:54
Notarams bus suteikta teisė rengti turto pardavimo ir nuomos viešuosius aukcionus internete. Žmonės galės pasirinkti šią elektroninę paslaugą iš platesnio teikėjų rato ir patogiai bei greitai tvarkyti savo nuosavybės reikalus.
nuotrauka
2020-07-29 09:00
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ („LTG Infra“) ir UAB „YIT Lietuva“ pasirašė sutartį, pagal kurią, vietoje probleminės vieno lygio pervažos, bus įrengtas tunelis automobiliams su pėsčiųjų taku. Naują tunelį, už beveik 5,8 mln. eurų, planuojama suprojektuoti ir pastatyti per kiek daugiau nei...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...