2020 rugpjūčio 14 d. penktadienis, 15:08
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Euro įvedimas smogė įpročiui pasipuikuoti turtais kapinėse

Viktorija MITKUTĖ      2015-10-29 14:39,      Papildyta Lietuvos architektų sąjungos pirmininko Mariaus Šaliamoro kometaru 2015-10-30 11:00
Laikai, kai pusiau juokais sakydavome, kad kapinės Lietuvoje yra viena iš tų vietų, kur anapilin išėjusiųjų artimieji savotiškai lenktyniauja vieni su kitais, kas didesnį akmenį ant kapo užridens, atrodo, praėjo. Bent jau laikinai.
nuotrauka
Šiemet lietuvaičiai ant artimųjų kapų pastatė gerokai mažiau paminklų ir rinkosi ne didelius ir prabangius, o kuo kuklesnius ir pigesnius. Veisiejų kapinės. Asociatyvi portalo nuotr.


Minimos įmonės
Stebulė, UAB
Esame įpratę manyti, kad kam jau kam, o paminklams lietuvaičiai netaupo. Bet šių metų tendencijos rodo, kad laikas keisti nuomonę. Taip teigia vienos iš grupę sostinės kapinių prižiūrinčios įmonės „Stebulė“ Rokantiškių kapinių grupės kapinių priežiūros administratorius Erikas Jankovskis.

Kuo kuklesni ir kuo pigesni

Portalo Statybunaujienos.lt pašnekovo teigimu, šiemet tautiečiai paminklų nupirko gerokai mažiau, negu pernai ar per kelerius pastaruosius metus po krizės pasitraukimo.

„Paminklais mes prekiaujame septynerius metus, ir šiemet jų nupirkta mažiausiai per visus metus po krizės. Jei lygintume 2014 ir šiuos metus, paminklų šiemet pardavėme mažiau negu pusę to kiekio, kurį pardavėme pernai, nors kainos nesikeitė, – sako jis ir aiškina, kad aikštelėse prie kapinių paminklų asortimentas atnaujinamas kartą per metus. – Ir pernai, ir anksčiau atvežtų paminklų kainos nekeičiamos, jos buvo tik konvertuotos iš litų į eurus.“ 

Šiuo metu didžiausia paklausa yra tų paminklų, kurie kainuoja du-tris šimtus eurų, pastebi E. Jankovskis. Už tokią nedidelę kainą parduodami paminklai yra maži, kuklūs. Didžioji jų dalis atvežama iš Kinijos. Populiarūs ir labai maži paminkliukai iš Karelijos akmens – tuos akmenis atsiveža, gamina paminklus ir jiems tiekia viena Lietuvos įmonė.

„Brangesnių žmonės dabar neperka. Pavyzdžiui, švediškų paminklų, kurių kaina visuomet buvo didžiausia, pastaruoju metu niekam nereikia“, – pastebi E. Jankovskis. Jis sako manantis, kad tokį gyventojų taupumą iš dalies lėmė jų atsargumas, susijęs su euro įvedimu.

Paminklų paprastumą lemia ir tai, kad kuo sudėtingesnis jo dizainas, kuo daugiau įvairiausių išlenkimų ir įlenkimų – tuo didesnė kaina, nes labai brangios šlifavimo paslaugos. Pavyzdžiui, jei paminklą puošia kelios šlifuotos „bangelės“, jo kaina gali būti maždaug 20 proc. didesnė, negu tokio paties, iš tokio pat akmens pagaminto paminklo be „bangelių“.

Paminklai „plonėja“

Pašnekovas pastebi, kad pastaruoju metu taupo ir paminklų gamintojai: „Paminklai labai „suplonėjo“. Pavyzdžiui, prieš 7 metus mums atveždavo 8-9 cm storio akmens paminklus, o dabar 7-6 cm storio. Plonėja paminklai. Turbūt gamintojai taupo medžiagas – iš vieno akmens luito stengiasi išpjauti ne dvi, o tarkime, tris paminklines plokštes, bet jų kaina tokia pati kaip anksčiau.“

Akmens spalva didelės įtakos kainai neturi, tikina E. Jankovskis, tačiau senesnėse kapinėse, pavyzdžiui, Rokantiškėse, kur daug senų paminklų ir pagrindinės spalvos tradiciškai buvo pilka ir juoda, spalvoto akmens poreikis gerokai mažesnis, negu naujesnėse.

„Karveliškėse, Kairėnuose, kur beveik visi paminklai statyti jau šiame amžiuje, spalvų yra daugiau. Žmonės renkasi ne tik įvairesnių spalvų akmenis, bet ir apdailos detales“, – sako jis.

Turtingieji nori autorinių darbų

Pašnekovo teigimu, kaip ir seniau, taip ir dabar, atsiranda žmonių, kurie savo artimųjų kapus nori papuošti nepigiai kainuojančiais didžiuliais iš natūralaus akmens–riedulių pagamintais paminklais, kurių viena pusė nušlifuojama, o kita lieka natūrali.

Pastaruoju metu vėl pastebimai populiarėja taip pat nepigūs iš ąžuolo ar kito kieto medžio išdrožti paminklai. Tokie Rūpintojėliai ar kitos skulptūros kartais būna ir 2 metrų (tai didžiausias leistinas aukštis – red. past.) aukščio.

Dar viena tendencija, kurią pastebi E. Jankovskis, turtingesnieji užsako autorinius darbus, tad kapinėse vėl atsiranda vienas kitas įdomesnis, menininkų sukurtas paminklas.

„Kapinėse yra maždaug prieš 20 metų statytų paminklų – žinomų skulptorių darbų, kurie ir dabar gražiai atrodo ir turi savo vertę. Ir akivaizdu, kad tie, kurie turi pinigų, dabar vėl yra linkę rinktis originalius darbus“, – sako jis.

Tačiau kiek šiais laikais gali kainuoti tokie autoriniai paminklai, pašnekovas nedrįso prognozuoti.  

PAPILDYTA 

Lietuvos architektų sąjungos pirmininko Mariaus Šaliamoro kometaru

„Ekonominis variantas“ gali kainuoti labai brangiai

Ketinančius rinktis itin pigius ir palyginti plonus iš akmens nuopjovos pagamintus paminklus Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas architektas Marius Šaliamoras įspėja, kad tokia „ekonominė prabanga“ mirusiojo artimiesiems ateityje gali kainuoti gerokai brangiau.

„Akmuo – ne popierius. Jis turi tam tikras fizines savybes. Kad vertikaliai pastatytas paminklas būtų stabilus, o akmuo neįtrūktų, jis turėtų būti apie 9 cm storio. O 6 cm storio akmens nuopjova – jau ribų riba. Gal akmuo ir neįtrūks, bet toks paminklas bus nestabilus. 6 cm storio akmens nuopjovos paprastai naudojamos grindiniams lauke“, – aiškina jis primindamas, kad norint, jog paminklas ilgiau išliktų nesuiręs, turime paisyti objektyvių dalykų.

Architektas pasakoja matęs ir dar plonesnių paminklų – 1-2 cm storio plokštes, bet tai, jo teigimu, pinigų išmetimas į balą, nes dėl mūsų klimato toks paminklas sutrūkinės per kelerius metus, o tokios plonos plokštės naudojamos tik vidaus apdailai.

Jei artimųjų biudžetas neleidžia įpirkti didesnio paminklo, M. Šaliamoras pataria geriau rinktis paprastą akmeninį kryžiuką ar kokią nors detalę, nes visai nebūtina, kad kiekvieno kapo galvūgalyje būtų padėtas akmens luitas.

Pašnekovas taip pat pataria nesusigundyti itin pigiais iš Kinijos atvežtais paminklais ir pirmiausia pasiteirauti pardavėjų, kaip jie pagaminti, nes gali nutikti taip, kad taupydami galite įsigyti akmenį, dėl kurio vėliau turėsite daug bėdos.

„Gerai nupoliruotas granitas yra ilgalaikis, ir jokia samana prie jo nekimba. Tačiau kiniški paminklai dažnai būna prastos kokybės būtent dėl to, kad blogai nupoliruoti. Kad būtų mažiau fizinio darbo, jų gamintojai akmenį šiek tiek nupoliruoja, palygina ir viršų nulakuoja. Bet tas lakas po poros metų nusilupa dėmėmis. Ir nežinosite, ką su juo daryti“, – įspėja architektas.

Kita vertus, pastebi M. Šaliamoras, gerai, kad kapinių prieigose dirba paminklais prekiaujančios ir kitas su kapų priežiūra susijusias paslaugas teikiančios įmonės, nes nebereikia kažin kur bėgioti, kad kelias raides ant akmens iškaltų ar sienelę sumūrytų.

„O jeigu paklausa paminklams bus reiklesnė, tai ir vietiniai gamintojai ir kiniškų tiekėjai siūlys aukštesnės kokybės, skoningesnius, tvarkingesnius ir patvaresnius gaminius“, – sako jis.

Dar vienas dalykas, kurio pataria nepamiršti architektas, – jei artimųjų kapas įrengtas šlaite, bet kokios sienelės netiks. Jei norite, kad jos nesuskilinėtų ir neišvirstų, pravartu pasitarti su konstruktoriais ar statybininkais.

„Nepamirškite, kad kubinis metras žemės sveria daugiau negu toną. Jeigu šlaitas yra maždaug 45 laipsnių, tai tą sienelę nuolat spaudžia 500 kg. Jeigu ji suklijuota iš akmenėlių, per porą metų suskils ir nugrius. Todėl reikia pasidomėti, kaip ją įrengti, kad ir vanduo nutekėtų, ir kad pati sienelė būtų pakankamai stipri. Reikės šiek tiek investuoti papildomai, bet kapas ilgai bus tvarkingas, – pataria M. Šaliamoras, ragindamas skirti dėmesį ne tik paminklui ir apdailai, bet ir stabilumui: – Kai konstrukcija bus gera, ir apdaila geriau laikysis, ir šaltis pamatų neiškilnos.“
 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-08-14 13:39
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ (LTG INFRA) paskelbė konkursą, pagal kurį už daugiau kaip 35 mln. eurų bus statomi vietinės reikšmės ir privažiavimo keliai prie „Rail Baltica“ geležinkelio ruožo Kaunas-Panevėžys.
nuotrauka
2020-08-14 09:56
Klaipėdos savivaldybė paskelbė tarptautinį konkursą Vasaros koncertų estrados architektūriniam projektui parengti. Konkurso sąlygose nurodoma, kad pagrindiniai vasaros koncertų estrados elementai – scena, choristų tribūna su stogine bei žiūrovų amfiteatras turi būti išsaugomi ir modernizuojami, pagr...
nuotrauka
2020-08-14 09:30
2020 m. antrąjį ketvirtį baigti statyti 1 532 nauji gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai, tai 16,4 proc. mažiau nei 2019 m. atitinkamą ketvirtį.
nuotrauka
2020-08-14 09:14
Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. antrąjį ketvirtį šalyje atlikta statybos darbų už 814,1 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 15,1 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei 2020 m. pirmąjį ketvirtį (nepašalinus – 36,9 proc. daugiau).
nuotrauka
2020-08-14 08:59
Šiaulių apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kyšininkavimu kaltinamas Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis. Ikiteisminį tyrimą šioje byloje per itin trumpą laiką atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai.
nuotrauka
2020-08-13 15:41
Konkurencijos tarybos nuomone, Panevėžio statybos tresto (PST) pasiūlytas baudos ir palūkanų mokėjimo dalimis grafikas nebuvo pagrįstas įmonės finansiniais dokumentais, o baudos atidėjimas ilgam laikotarpiui neužtikrina viešojo intereso. Tokie ir kiti institucijos argumentai buvo išdėstyti rašte Val...
nuotrauka
2020-08-13 13:27
Kaune iškils pirmasis šalyje mokslo muziejus „Mokslo sala“, o S. Dariaus ir S. Girėno stadione atnaujinamos statybos. Šį trečiadienį, rugpjūčio 12 d., pasirašytos stadiono bei mokslo ir inovacijų centro rangos darbų sutartys. Pasibaigus viešųjų pirkimų procedūroms paaiškėjo, jog 32 mln. ir 24,3 mln....
nuotrauka
2020-08-13 11:19
Pasirašyta sutartis, pagal kurią bus atliekamas antrasis Panevėžio centre esančios Laisvės aikštės atnaujinimo darbų etapas – tvarkomos jos prieigos ir greta esančios gatvės. 1 mln. eurų vertės sutartį, pasibaigus viešajam pirkimui, Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė su AB Panevėžio statybos tres...
nuotrauka
2020-08-13 10:48
Ikiteisminiame tyrime dėl Alytuje 2019 m. spalio 16 d. kilusio gaisro pareikšti galutiniai įtarimai fiziniams ir juridiniams asmenims, pranešė prokuratūra. Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, Kauno apygardos prokuratūros prokurorai, Kriminalinės policijos biuro pareigūna...
nuotrauka
2020-08-12 15:16
Pagrindinius šalies registrus ir informacines sistemas tvarkantis Registrų centras aktyviai tęsia parengiamuosius naujojo duomenų centro įrengimo darbus. Pagal parengtą veiksmų planą atliekami preliminarūs pastato, esančio Studentų g., Vilniuje, vertinimo ir galimybių analizės darbai.
nuotrauka
2020-08-12 11:27
Rugpjūčio 12 d. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos direktoriaus pareigas, laimėjusi Aplinkos ministerijos skelbtą konkursą, pradėjo eiti Olga Vėbrienė. Dalyvauti konkurse paraiškas pateikė 16 pretendentų, 11 iš jų atitiko reikalavimus, 6 kandidatai dalyvavo vertinimo komisijoj...
nuotrauka
2020-08-11 09:47
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pradėjo vykdyti bandomąjį projektą, kuriuo siekiama skirti daugiau dėmesio priverstinio darbo atvejams nustatyti bei kelti darbo inspektorių kompetenciją prekybos žmonėmis darbo išnaudojimo srityje.
nuotrauka
2020-08-11 09:36
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos pareigūnai kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorais išnarpliojo gudrią mokesčių slėpimo schemą, taikytą vienoje uostamiesčio įmonėje. Teismas įmonę ir jos direktorių pripažino kaltais dėl apgaulingo buhalterinės apskait...
nuotrauka
2020-08-07 14:56
Siekdami didinti priežiūros veiklos efektyvumą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) ir Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) nutarė suvienyti jėgas – organizuos ir vykdys bendrus patikrinimus, keisis informacija dėl patikrinimų rezultatų, organizuos bendrus k...
nuotrauka
2020-08-07 10:02
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, prisidėdamos prie pagalbos nuo COVID-19 nukentėjusiems gyventojams, nuo kovo vidurio iki dabar šalies kredito įstaigos savo klientams atidėjo daugiau kaip 280 mln. eurų vertės būsto paskolų grąžinimą.
nuotrauka
2020-08-07 09:10
Privalomojo karantino metu, per II ketv. apie 33 proc. užimtų gyventojų nedirbo arba dirbo mažiau valandų nei įprastai. Moterys sudarė apie 60 proc. visų mažiau valandų dirbusiųjų. Iš jų apie 25 proc. nedirbo arba dirbo mažiau valandų dėl karantino (tai sudarė apie 8 proc. visų užimtų gyventojų).
nuotrauka
2020-08-07 08:47
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ buvo įteiktas privalomasis nurodymas stabdyti aplinkai kenksmingą veiklą. Privalomąjį nurodymą įmonė privalo įvykdyti iki rugpjūčio 24 d.
nuotrauka
2020-08-06 14:26
Trims jaunuoliams, grafičiais gadinusiems pastatus, pareikšti kaltinimai. Jų padaryta žala vertinama 20 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-08-06 09:15
Liepos mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje – daugiau teigiamų pokyčių. Bendras per mėnesį įregistruotų sandorių skaičius buvo didesnis ne tik už ankstesnį mėnesį, bet ir palyginti su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu. Nors bendras šių metų rezultatas vis dar atsilieka nuo pernai per saus...
nuotrauka
2020-08-04 17:27
Šiais metais suplanuotos Klimato kaitos programos lėšos naujoms priemonėms įgyvendinti siekia 170,7 mln. eurų. Dalis paramos, kaip pranešė Aplinkos ministerija, skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...