2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 9:34
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Gėlių darželiai po daugiabučių langais: čia tiek eklektikos, kad jau net negražu

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-07-26 09:03
Per patį vidurvasarį gėlėmis pražydę namų kiemai, nedideli sklypeliai po daugiabučio langais ir balkonai džiugina ne tik juos sodinusiųjų, bet ir kaimynų bei praeivių akis. Bet tikrai ne visada tai, kas gražu vienam, gražu ir kitam. O ką jau kalbėti, kai iš virš tavo buto esančio balkono ima kapsėti vanduo, kuriuo kaimynas laistė savo gėles.
nuotrauka
Specialistai sako, kad, puošiant aplinką prie daugiabučių, užuot dairiusis į japoniškus sodus ar kitas egzotikas, verčiau prisiminti lietuviškas tradicijas. Portalo nuotr.


Apie tai, ką užmirštame, besimėgaudami savo gėlynais, kieme augančiais medžiais ir krūmais, kalbamės su Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininku Alvydu Mituzu.

Bet kaip gėlių sodinti negalima

Tikriausiai kiekvienas, eidamas pro daugiabutį namą pastebime, kad po vieno buto langais puikuojasi erškėtrožių krūmai, po kito – lelijos, po trečio – didžiuliai dekoratyvūs melsvių kupstai. Bet nemažai ir tokių vietų, kur menkame plotelyje tarp pastato sienos ir šaligatvio prisodinta kelių ar net keliolikos rūšių gėlių.

Žinoma, geriau jau toks margumynas, negu po buto langais ar po balkonu kerojančios piktžolės, sako A. Mituzas, bet sutikime: kai kiekvienas tvarkomės, kaip išmanome, daug grožio prie namo nesukuriame. O kartais užuot pagražinę gyvenamojo namo aplinką paverčiame itin skoninga „gėlių lysve“.

„Turi būti bendras stilius, turi būti kuriamos erdvės. Prie namo turėtų atsirasti ir veja, ir gėlynai. Nesvarbu, ar augalai daugiamečiai, ar vienmečiai, juos reikia grupuoti, jų negalima sodinti bet kaip. Gėles taip pat reikia sodinti pagal tam tikrą sistemą – ne tik pagal aukštį, bet ir kitus dalykus. Pavyzdžiui, reikia atsižvelgti, šiaurinėje ar pietinėje pusėje sodiname augalus, nes vieniems reikia daugiau saulės ir šilumos, kitiems mažiau. Bet dažniausiai daugiametės gėlės maišomos su vienmetėmis ir sukuriamos tokios puokštės, kurios protu nesuvokiamos“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Nors pas mus pastaruoju labiau mėgstama sodinti vienmetes gėles, tiems, kurie nusprendžia rinktis daugiametes, nes esą jas lengviau prižiūrėti, kraštovaizdžio architektas primena, kad daugiametį gėlyną būtina persodinti kas 4-6 metus: reikia visas gėles iškasti, dalį iš jų galima panaudoti kitiems gėlynams, ir iš naujo tinkamu tankumu sukomponuoti gėlyną – tokį, koks buvo ar kitokį.

Gražu tai, kad tradiciška

Kraštovaizdžio architektas apgailestauja, kad pastaruoju metu pamirštame senąsias gėlių darželių tradicijas ir vis dažniau renkamės vadinamąjį japonišką ar kitą mums nebūdingą stilių.

„Dažnai vaikantis mados paminamas mūsų lietuviškas mentalitetas. Sodinama japonišku stiliumi, kur pagrindas – ne žolinė augmenija, bet pilama skalda, žemė užklojama medžio žieve. Tačiau ne visi žino, kaip teisingai, pagal technologiją tai padaryti. Kai vyksta įvairūs konkursai, pavyzdžiui, gražiausios daugiabučio namo aplinkos, taip pat nukrypstama į „botanikos“, japoniškus, kinietiškus sodelius, kurie neatspindi lietuviškų tradicijų“, – apgailestauja specialistas.

Jo teigimu, ne tik miesto aikštėse, bet ir prie namų galima sukomponuoti gražų dekoratyvinių krūmų ir daugiamečių augalų gėlyną. Kita vertus, užuot vaikiusis madų ir konkuruojant su kaimynais, kurio gėlynas įmantresnis, geriau rinktis vietinius augalus, nes „itin dekoratyviems ir nepigiems atvežtiniams krūmams ir gėlėms mūsų klimatas gali netikti ir po žiemos jų paprasčiausiai neliks“.

Tiems gėlių mėgėjams, kurie vasarą į balkoną išneša kambarinius augalus ar pasisodina jame mėgstamų gėlių, kraštovaizdžio architektas pataria nepamiršti ir dar vieno svarbaus dalyko: „Gerai pagalvokite, į ką sodinate augalus, nes laistydami savo gėles netyčia galite palaistyti ir žemiau gyvenančių kaimynų balkoną. Jeigu negalite įsigyti tinkamo lovelio ar vazonų, gėriau gėlių balkone nesodinkite“, – pataria jis.

Jūsų vijokliai kaimynams gali nepatikti

Prie namų A. Mituzas rekomenduotų sodinti ir žydinčius krūmus. „Man gražiausia, kai yra gerai sukomponuoti žemės paviršių dengiantys dekoratyvūs krūmai ir gėlynai, kai augalai pasodinti taip, kad jiems paaugus žemės paviršiaus beveik nesimatytų. Tada būna gražu, ekologiška, lietuviška. Aš rekomenduočiau sodinti žydinčius krūmus. Bet kai pasodina vieną augalėlį ir aplink jį pripila skaldos, tai jau neeklogiška. Ir pagaliau estetiniu požiūriu man tai nėra priimtina“, – mintimis dalijasi kraštovaizdžio architektas.

Bet ketinantiems sodinti medžius ar vijoklinius augalus patyręs specialistas pataria gerai pagalvoti: „Jei sodinate medžius, labai svarbu nepamiršti, kad dabar jis mažas, o vėliau užaugs bus problemų. Kai jis užaugs didelis, tamsins balkonus, kels kaimynų nepasitenkinimą. Ir vijokliai prie namo vieniems tai patinka, kitiems nepatinka, nes jie lipa į aukštu, ir neretai kyla konfliktai tarp kaimynų.“

A. Mituzas taip pat primena, kad reikia nepamiršti, jog augalai neturi užgožti priėjimų, takų, kitų svarbių vietų.

Trūksta želdynų tvarkymo kultūros

Į klausimą, kodėl mūsų gėlynai tokie skirtingi, dažnai nederantys vienas prie kito, A. Mituzas atsako, kad šios bėdos ištakų reikia ieškoti gerokai toliau, negu butai, kurių gyventojai po savo langais sodina, ką sugalvoję. 

„Viskas prasideda nuo planavimo. Kai buvo sukurti Žirmūnai, Lazdynai ir kiti daugiabučių kvartalai, kraštovaizdžio požiūriu buvo kuriame bendra sistema. Pažvelkite į Žirmūnus. Kažkada buvo padaryta labai sistemiškai, bendrasis želdinių karkasas šiame mikrorajone tuo metu buvo puikus. Ir Karoliniškės, ir kiti rajonai buvo gražiai apželdinti. Bet visus želdinius, beje, greičiausiai kinta žydinčių krūmų, gėlynų būklė prie įvažiavimų, įėjimų, – reikia nuolat prižiūrėti, atnaujinti. Kadangi vėliau augalai nebuvo tinkamai tvarkomi ir prižiūrimi, kai kurie gyventojai ėmėsi iniciatyvos ir sukūrė savo darželius, kuriuose yra visko“, – mintimis dalijasi kraštovaizdžio specialistas.

A. Mituzo teigimu, savivaldybės turėtų rūpintis, kad būtų funkcionalu. „Turi būti bendra tvarkymo kultūra, o puošeiviškumas ir lenktyniavimas, kas gražiau padarys, čia nereikalingi“.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2019-09-13 08:52
Tyrimas atskleidė, jog lietuviai nebijo patys imtis būsto remonto darbų. Remiantis visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, mažiausiai skuba jauni 18-25 m. amžiaus tautiečiai – remontas jų namuose gali užtrukti iki pusės metų. Kad darbai vyktų sparčiai ir sklandžiai, statybų srities ekspertai patar...
nuotrauka
2019-09-12 16:55
Seimas nusprendė svarstyti pasiūlymą tobulinti Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą, siekiant sudaryti geresnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu Lietuvos Respublikos regionų teritorijose.
nuotrauka
2019-09-12 16:33
Prasidėjo 6-asis daugiabučių namų renovacijos etapas, jau paskelbti kvietimai į 7-ąjį etapą, o Biržų mieste tebevyksta 5-ojo etapo daugiabučių namų renovacijos darbai. Didžiausias rūpestis rajono Savivaldybės vadovams yra rangovo „Statybų kodas“ atliekami renovacijos darbai.
nuotrauka
2019-09-12 10:24
Šnipiškės sparčiai atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvovo gatvių Vilniuje bus pradėta tiesti nauja dviejų eismo juostų gatvė: bus paklota nauja asfalto danga, įrengtas naujas dviračių ir pėsčiųjų takas, atsiras dvi sankryžos, pasodinti nauji želdiniai. Tokiam projektui šiandien pritarė sostinės Taryb...
nuotrauka
2019-09-10 11:00
Lietuvos paštas į savo tinklo atnaujinimą Kaune iki šių metų pabaigos investuos 610 tūkst. Eur – tiek numatyta skirti „miegamuosiuose“ mikrorajonuose šiuolaikiškiems pašto skyriams įrengti.
nuotrauka
2019-09-04 10:43
Sostinės savivaldybė kiekvieną rugsėjį gatvių remonto darbus susiplanuoja taip, kad šie nekliudytų ir taip intensyviam eismui. Nuo pirmų rugsėjo dienų remonto darbai iš gatvių perkelti į daugiabučių gyvenamųjų namų kiemus – šiemet bus sutvarkyta daugiau kaip 300 įvažiavimų.
nuotrauka
2019-09-03 12:26
Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialist...
nuotrauka
2019-09-03 09:46
Lietuvoje sparčiai daugėjant renovuotų daugiabučių gyvenamųjų namų, vis dažniau išryškėja netinkamo mikroklimato sukeliamos problemos gyvenamosiose patalpose. Gyventojams svarbu žinoti, kad po daugiabučio modernizacijos keičiasi ir buto mikroklimatas. Kadangi modernizuotas daugiabutis, gyvenamasis n...
nuotrauka
2019-08-28 09:31
UAB „Plungės šilumos tinklų“ paruoštam šilumos perdavimo tinklų modernizavimo projektui skirtas Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimas. Rugpjūčio mėnesį bendrovė su ES paramos projektus administruojančia Lietuvos verslo paramos agentūra pasirašė projekto „Šilumos perdavimo tinklų atnaujini...
nuotrauka
2019-08-27 10:31
Marijampolės savivaldybės taryba 5-ajame posėdyje patvirtino Marijampolės savivaldybės vietinės reikšmės kelių sąrašą. Pagrindinis šio sąrašo aspektas – jame pirmą kartą atsirado mėgėjų sodų bendrijų keliai. Tai svarbus sprendimas, nes norint gauti finansavimą iš kelių priežiūros ir plėtros programo...
nuotrauka
2019-08-26 13:11
Sostinės Gedimino prospekte, netoliese Lukiškių aikštės, rugpjūčio 26–28 dienomis vilniečiams atsiveria nauja erdvė „Live Square“. Tikimasi, kad ji suteiks daugiau energijos pagrindinei miesto gatvei, o vieša terasa taps nauja miestiečių traukos vieta.
nuotrauka
2019-08-26 09:29
Žvėriškos nuomos kainos arba nudrengti ir neremontuojami butai, nesukalbami nuomotojai – su tuo susiduria būsto ieškantis jaunimas ir ne vien jis. Nekilnojamojo turto ekspertai teigia, kad „atsikandęs“ karčios nuomos patirties dažnas jaunuolis ima žvalgytis nuosavo būsto. Šiandien vis dažniau tai ta...
nuotrauka
2019-08-20 14:21
Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia tokius esminius kriterijus: vienam ar dviem jaunuoliams tinkamas buto dydis ir suplanavimas, protingo dydžio jo iš...
nuotrauka
2019-08-16 10:44
Lietuvoje daugėja atvejų, kai būsto nuomininkai ir savininkai savo santykius įtvirtina Nekilnojamojo turto registre (NTR) įregistruodami faktą apie sudarytą būsto nuomos sutartį. Šį registrą tvarkantis Registrų centras ne tik pastebi augančius įregistruojamų sutarčių skaičius, tačiau artėjant rudeni...
nuotrauka
2019-08-16 07:41
Aplinkos ministerijos paskelbtu nauju kvietimu teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą prasideda dar vienas jų renovacijos etapas.
nuotrauka
2019-08-14 13:25
Kretingos rajono savivaldybės sodininkų bendrijų pirmininkai išgirdo gerų žinių – bus rengiamas Tarybos sprendimo projektas dėl likusios nepanaudotos finansinės paramos sodininkų bendrijų infrastruktūros tvarkymui perskirstymo. Be to, sudarytas prioritetinis artimiausiais metais Savivaldybės planuoj...
nuotrauka
2019-08-09 09:43
Daugiau parkavimo vietų, pakilusi nekilnojamojo turto vertė, erdvesnis ir tvarkingesnis kiemas – tokiais privalumais džiaugiasi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pasinaudoję kauniečiai. Prieš beveik dvejus metus Kauno savivaldybės pasiūlytu įrankiu ir finansine parama pasinaudojo...
nuotrauka
2019-08-08 15:36
Sienas griauti galima. Tačiau reikia žinoti, kokias ir kaip. Apie tai – Statybos inspekcija.
nuotrauka
2019-08-08 12:01
Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai baigiami įgyve...
nuotrauka
2019-08-07 15:02
„Kauno švara“ kartu su Kauno miesto savivaldybe džiaugiasi sėkminga vaizdo kamerų akcijos pradžia: šalia bendrojo naudojimo konteinerių įrengtos kameros fiksuoja viešosios tvarkos pažeidėjus, o Kauno miesto policija ir Viešosios tvarkos skyrius pagal vaizdo kamerų duomenis pradėjo juos drausminti pi...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...