2020 sausio 27 d. pirmadienis, 11:32
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Gėlių darželiai po daugiabučių langais: čia tiek eklektikos, kad jau net negražu

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-07-26 09:03
Per patį vidurvasarį gėlėmis pražydę namų kiemai, nedideli sklypeliai po daugiabučio langais ir balkonai džiugina ne tik juos sodinusiųjų, bet ir kaimynų bei praeivių akis. Bet tikrai ne visada tai, kas gražu vienam, gražu ir kitam. O ką jau kalbėti, kai iš virš tavo buto esančio balkono ima kapsėti vanduo, kuriuo kaimynas laistė savo gėles.
nuotrauka
Specialistai sako, kad, puošiant aplinką prie daugiabučių, užuot dairiusis į japoniškus sodus ar kitas egzotikas, verčiau prisiminti lietuviškas tradicijas. Portalo nuotr.


Apie tai, ką užmirštame, besimėgaudami savo gėlynais, kieme augančiais medžiais ir krūmais, kalbamės su Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininku Alvydu Mituzu.

Bet kaip gėlių sodinti negalima

Tikriausiai kiekvienas, eidamas pro daugiabutį namą pastebime, kad po vieno buto langais puikuojasi erškėtrožių krūmai, po kito – lelijos, po trečio – didžiuliai dekoratyvūs melsvių kupstai. Bet nemažai ir tokių vietų, kur menkame plotelyje tarp pastato sienos ir šaligatvio prisodinta kelių ar net keliolikos rūšių gėlių.

Žinoma, geriau jau toks margumynas, negu po buto langais ar po balkonu kerojančios piktžolės, sako A. Mituzas, bet sutikime: kai kiekvienas tvarkomės, kaip išmanome, daug grožio prie namo nesukuriame. O kartais užuot pagražinę gyvenamojo namo aplinką paverčiame itin skoninga „gėlių lysve“.

„Turi būti bendras stilius, turi būti kuriamos erdvės. Prie namo turėtų atsirasti ir veja, ir gėlynai. Nesvarbu, ar augalai daugiamečiai, ar vienmečiai, juos reikia grupuoti, jų negalima sodinti bet kaip. Gėles taip pat reikia sodinti pagal tam tikrą sistemą – ne tik pagal aukštį, bet ir kitus dalykus. Pavyzdžiui, reikia atsižvelgti, šiaurinėje ar pietinėje pusėje sodiname augalus, nes vieniems reikia daugiau saulės ir šilumos, kitiems mažiau. Bet dažniausiai daugiametės gėlės maišomos su vienmetėmis ir sukuriamos tokios puokštės, kurios protu nesuvokiamos“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Nors pas mus pastaruoju labiau mėgstama sodinti vienmetes gėles, tiems, kurie nusprendžia rinktis daugiametes, nes esą jas lengviau prižiūrėti, kraštovaizdžio architektas primena, kad daugiametį gėlyną būtina persodinti kas 4-6 metus: reikia visas gėles iškasti, dalį iš jų galima panaudoti kitiems gėlynams, ir iš naujo tinkamu tankumu sukomponuoti gėlyną – tokį, koks buvo ar kitokį.

Gražu tai, kad tradiciška

Kraštovaizdžio architektas apgailestauja, kad pastaruoju metu pamirštame senąsias gėlių darželių tradicijas ir vis dažniau renkamės vadinamąjį japonišką ar kitą mums nebūdingą stilių.

„Dažnai vaikantis mados paminamas mūsų lietuviškas mentalitetas. Sodinama japonišku stiliumi, kur pagrindas – ne žolinė augmenija, bet pilama skalda, žemė užklojama medžio žieve. Tačiau ne visi žino, kaip teisingai, pagal technologiją tai padaryti. Kai vyksta įvairūs konkursai, pavyzdžiui, gražiausios daugiabučio namo aplinkos, taip pat nukrypstama į „botanikos“, japoniškus, kinietiškus sodelius, kurie neatspindi lietuviškų tradicijų“, – apgailestauja specialistas.

Jo teigimu, ne tik miesto aikštėse, bet ir prie namų galima sukomponuoti gražų dekoratyvinių krūmų ir daugiamečių augalų gėlyną. Kita vertus, užuot vaikiusis madų ir konkuruojant su kaimynais, kurio gėlynas įmantresnis, geriau rinktis vietinius augalus, nes „itin dekoratyviems ir nepigiems atvežtiniams krūmams ir gėlėms mūsų klimatas gali netikti ir po žiemos jų paprasčiausiai neliks“.

Tiems gėlių mėgėjams, kurie vasarą į balkoną išneša kambarinius augalus ar pasisodina jame mėgstamų gėlių, kraštovaizdžio architektas pataria nepamiršti ir dar vieno svarbaus dalyko: „Gerai pagalvokite, į ką sodinate augalus, nes laistydami savo gėles netyčia galite palaistyti ir žemiau gyvenančių kaimynų balkoną. Jeigu negalite įsigyti tinkamo lovelio ar vazonų, gėriau gėlių balkone nesodinkite“, – pataria jis.

Jūsų vijokliai kaimynams gali nepatikti

Prie namų A. Mituzas rekomenduotų sodinti ir žydinčius krūmus. „Man gražiausia, kai yra gerai sukomponuoti žemės paviršių dengiantys dekoratyvūs krūmai ir gėlynai, kai augalai pasodinti taip, kad jiems paaugus žemės paviršiaus beveik nesimatytų. Tada būna gražu, ekologiška, lietuviška. Aš rekomenduočiau sodinti žydinčius krūmus. Bet kai pasodina vieną augalėlį ir aplink jį pripila skaldos, tai jau neeklogiška. Ir pagaliau estetiniu požiūriu man tai nėra priimtina“, – mintimis dalijasi kraštovaizdžio architektas.

Bet ketinantiems sodinti medžius ar vijoklinius augalus patyręs specialistas pataria gerai pagalvoti: „Jei sodinate medžius, labai svarbu nepamiršti, kad dabar jis mažas, o vėliau užaugs bus problemų. Kai jis užaugs didelis, tamsins balkonus, kels kaimynų nepasitenkinimą. Ir vijokliai prie namo vieniems tai patinka, kitiems nepatinka, nes jie lipa į aukštu, ir neretai kyla konfliktai tarp kaimynų.“

A. Mituzas taip pat primena, kad reikia nepamiršti, jog augalai neturi užgožti priėjimų, takų, kitų svarbių vietų.

Trūksta želdynų tvarkymo kultūros

Į klausimą, kodėl mūsų gėlynai tokie skirtingi, dažnai nederantys vienas prie kito, A. Mituzas atsako, kad šios bėdos ištakų reikia ieškoti gerokai toliau, negu butai, kurių gyventojai po savo langais sodina, ką sugalvoję. 

„Viskas prasideda nuo planavimo. Kai buvo sukurti Žirmūnai, Lazdynai ir kiti daugiabučių kvartalai, kraštovaizdžio požiūriu buvo kuriame bendra sistema. Pažvelkite į Žirmūnus. Kažkada buvo padaryta labai sistemiškai, bendrasis želdinių karkasas šiame mikrorajone tuo metu buvo puikus. Ir Karoliniškės, ir kiti rajonai buvo gražiai apželdinti. Bet visus želdinius, beje, greičiausiai kinta žydinčių krūmų, gėlynų būklė prie įvažiavimų, įėjimų, – reikia nuolat prižiūrėti, atnaujinti. Kadangi vėliau augalai nebuvo tinkamai tvarkomi ir prižiūrimi, kai kurie gyventojai ėmėsi iniciatyvos ir sukūrė savo darželius, kuriuose yra visko“, – mintimis dalijasi kraštovaizdžio specialistas.

A. Mituzo teigimu, savivaldybės turėtų rūpintis, kad būtų funkcionalu. „Turi būti bendra tvarkymo kultūra, o puošeiviškumas ir lenktyniavimas, kas gražiau padarys, čia nereikalingi“.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-01-23 11:54
Vakar, sausio 22 d., Vyriausybė pakeitė valstybės paramos seniems daugiabučiams atnaujinti teikimo ir jų atnaujinimo projektų įgyvendinimo priežiūros taisykles. Pasak aplinkos viceministro Mariaus Narmonto, pakeitimai padės sparčiau įgyvendinti renovacijos projektus, mažinti jos dalyvių administraci...
nuotrauka
2020-01-21 10:12,      papildyta 2020-01-22 11:50, papildyta LSA komentaru
Daugiabučių namų modernizavimo procesą būtina tobulinti, siekiant efektyvesnio ir sklandesnio šių namų atnaujinimo, spartesnio šiluminės energijos taupymo bei didesnio savininkų įsitraukimo į daugiabučių namų modernizavimą, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atlikto aud...
nuotrauka
2020-01-21 09:40
Ignalina baigė daugiabučių namų renovaciją, tačiau neišsprendė šilumos ūkio problemų. Viena pirmųjų Lietuvoje perėjusi prie biokuro naudojimo, šiandien savivaldybė toliau ieško modernesnių šildymo būdų.
nuotrauka
2020-01-17 16:36
Naujos regionui nepriskiriamos vietovės yra Gargždai, įsikūrę Klaipėdos rajone, didžioji Tauragės miesto dalis, taip pat regiono sąvokos nebeatitinka visas Utenos miestas. Tai paaiškėjo, Registrų centrui patvirtinus nekilnojamojo turto normatyvines vertes 2020 metams.
nuotrauka
2020-01-14 12:56
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyrius po svarstymo nepritarė vienbučio gyvenamojo namo Stanislovo Kerbedžio g. 13 rekonstrukcijos projektiniams pasiūlymams. Norint gauti teigiamą atsakymą projekto rengėjams teks išspręsti savivaldybės specialistų įvardint...
nuotrauka
2020-01-13 10:45
Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, Būsto energijos taupymo agentūros duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje atnaujinta daugiau kaip 300 daugiabučių arba 9 tūkst. butų. Iš viso nuo 2013 m., kuomet į renovacijos procesus įsitraukė savivaldybės, iki 2019 m. atnaujinta daugiau kaip 24...
nuotrauka
2020-01-10 13:44
Nuo šių metų sostinėje tekstilė bus surenkama patogiau ir tvarkingiau: statomi nauji konteineriai visame mieste, parinktos patogesnės jų vietos, o tekstilės atliekas surinkinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.
nuotrauka
2020-01-09 16:26
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Kauno energija“ ginčą, pasisakė, kad visi pastato gyventojai turi mokėti už šilumą bendrosioms reikmėms, proporcingai jų turimo būsto plotui.
nuotrauka
2020-01-09 11:14
Vilniaus savivaldybė kviečia aktyvius vilniečius daugiabučių valdymą perimti į savo rankas – tapti savo būsto šeimininkais, patiems spręsti namo priežiūros ir atnaujinimo klausimus.
nuotrauka
2020-01-08 13:24
Beveik pusė Lietuvos vaikų gyvena sveikatai pavojingomis sąlygomis, rodo 2019 m. „VELUX Group“ atliktas tarptautinis „Sveikų namų barometro“ tyrimas. Penktą kartą atlikta kasmetinė studija parodė, jog taip gyvena 26 mln. – arba trečdalis – visos Europos vaikų.
nuotrauka
2020-01-03 10:47
Visą mėnesį – nuo 2020 m. sausio 2 iki 31 d. gyventojai gali teikti paraiškas kompensacijai pakeisti neefektyvius biokuro katilus į naujus efektyvius šildymo įrenginius. Tam skirta 3 mln. eurų.
nuotrauka
2020-01-01 14:00
Liko vos savaitė iki 5 savaites trukusio festivalio „Kalėdos sostinėje" pabaigos ir jau labai greit ateis metas, kai daugelis savo namuose, biuruose nupuoš kalėdines eglutes. Sostinės savivaldybė drauge su miestą tvarkančiomis įmonėmis pasirūpino, kad mieste atsirastų daugiau kaip 80 specialių vietų...
nuotrauka
2019-12-31 08:00
Kiekvienais metais vien Lietuvoje užfiksuojama daugiau nei 20 tūkst. vagysčių, o iš jų kas dešimta – įsilaužimas į gyvenamąsias patalpas. Tokie nusikaltimai ypač padažnėja šventiniu laikotarpiu, kai mūsų namai dažniau lieka tušti, o mūsų dėmesys – nukreiptas kitur.
nuotrauka
2019-12-30 11:32
Jonavoje kasdien atliekų surinkimo aikštelėse galima pamatyti kelis žmones. Jų darbas – pastatyti specialius daviklius į kiekvieną pusiau požeminį konteinerį, kurie atliekas tvarkančios įmonės darbuotojams praneš, kada reikia konteinerį ištuštinti.
nuotrauka
2019-12-30 11:14
Didžiosios metų šventės įkvepia dalintis gerumu ne tik su artimiausiais žmonėmis, bet ir aplinkiniais. Būtent todėl, šventiniu laikotarpiu, jau tapo įprasta matyti šalia konteinerių gyventojų išdėliotus daiktus, kurie dar tinkami naudoti ir palikti laukti naujų šeimininkų.
nuotrauka
2019-12-30 09:39
KLAUSIMAS. Daugiabutyje balkoną galima įsistiklinti parengus projektą ir gavus 50+1 namo gyventojų sutikimą bei leidimą iš savivaldybės. Ar tas galioja ir naujos statybos namams ?
nuotrauka
2019-12-30 08:48
Siekiant didesnio gyventojų saugumo ir stiprinant saugos reikalavimus, nuo sausio 1 d. dienos įsigalioja griežtesnė suskystintų naftos dujų balionų naudojimo tvarka. Tokie balionai turės būti naudojami su apsauginiais vožtuvais, apsaugančiais balioną nuo sprogimo gaisro metu.
nuotrauka
2019-12-20 10:30
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Palangos šilumos tinklai“ ginčą, įpareigojo bendrovę grąžinti vartotojo permoką už karšto vandens suvartojimą.
nuotrauka
2019-12-19 13:55
Kretingos miesto centrinė erdvė yra didesnė negu Vilniaus ir – neįtikėtina! – savo dydžiu prilygsta Maskvos Raudonajai aikštei. Tad kaip turėtų atrodyti Kretingos Rotušės aikštė šiandien, kad ji tarnautų kretingiškiams ne vien kaip automobilių stovėjimo aikštelė, bet būtų gyva žmonių susibūrimo viet...
nuotrauka
2019-12-18 11:32
Tomo Tomilino, Antano Vinkaus ir kitų Seimo narių iniciatyva apginti nuo rūkymo daugiabučių namų balkonuose kenčiančių gyventojų pamatinę teisę į sveikatą toliau skinasi kelią Seimo komitetuose – praeitą savaitę pritarimą iniciatyvai išreiškė Sveikatos reikalų komitetas. Šiandien, gruodžio 18 d., Sv...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai