2024 kovo 28 d. ketvirtadienis, 19:54
Reklama  |  facebook

INDUSTRIE 4.0 tikslas – pradėti dialogą

Povilas SABALIAUSKAS      2016-05-09 07:33
Robotai, gamybos automatizacija – tai dalykai, kurie yra arčiau mūsų, nei mes manome. Pasaulis ir technologijos keičiasi didžiuliais tempais. Pramonė irgi. Tiesą sakant, būtent pramonėje šiuo metu kaip tik ir bręsta pačios didžiausios permainos. Jau labai greitai pasaulį turėtų ištikti taip vadinama Ketvirtoji pramonės revoliucija, iš esmės pakeisianti mūsų suvokimą kaip yra dirbama ir gaminama.
nuotrauka
Pramonės rovoliucijai reikia ruoštis jau šiandien. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai (AHK),
Itin aktualu mažoms ir vidutinėms įmonėms

Ruoštis Ketvirtajai pramonės revolucijai derėtų pradėti jau šiandien. Neatsitiktinai ir inžinerinių įmonių asociacija LINPRA kartu su Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmais (AHK) organizuoja konferenciją “Industrie 4.0”. Joje specialistai iš užsienio ir Lietuvos kaip tik diskutuos apie tai kaip per artimiausius metus keisis gamyba, ir kaip kaip geriausia būtų pasiruošti šioms permainoms.

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė LINPRA direktorius Gintaras Vilda (LINPRA nuotraukoje), būtų absoliučiai klaidinga ir netgi žalinga sakyti sau, kad Ketvirtoji revoliucija mūsų nepalies. Ji mus palies. Ir jau labai greitai. Daug greičiau nei tikimės. „Kartais kam nors užsiminęs apie artėjančią visuotinę gamybos automatizaciją, robotizaciją, išgirstu tiktai tokį nervingą juoką ir pasakymą, kad mums tai dar ilgai negresia. Tačiau tai visiška nesąmonė ir klaidingas požiūris. Tokie sprendimai intensyviai diegami jau dabar, ir nereaguojant į tai beliks vienintelė galimybė – beviltiškai atsilikti, prarasti konkurencingumą“, – kalbėjo jis.

Jis pastebi ir tai, kad šias tiesas svarbiausia yra suvokti smulkioms bei vidutinėms pramonės įmonėms. Skaitmenizacijos galimybes išnaudoti joms tiesiog gyvybiškai svarbu. Nuo to tiesiogiai priklauso jų išlikimas. Priežastis labai paprasta. Automatizacijos sprendimai pastebimai sumažins gamybos sąnaudas. Iki tokio lygio, kad šis sprendimas yra matomas kaip galimybė sugrąžinti pramonę iš tokių Azijos šalių, kaip Kinija ar Indija atgal į Europą.

Robotika ar automatizacija toli gražu nėra kažkokios naujos, nematytos idėjos. Tokie sprendimai jau senų seniausiai labai efektyviai veikia gamyklose. Tačiau iki šiol jie buvo prieinami tik patiems didžiausiems. Ketvirtoji pramonės revoliucija kaip tik ir pakvies prie skaitmeninio amžiaus prisijungti gerokai mažesnius rinkos žaidėjus. Tai reiškia, kad maža arba vidutinio dydžio gamybos įmonė turės galimybę už absoliučiai prieinamą kainą įsigyti labai tikslius ir protingus prietaisus, kurie padės neprapulti itin aršioje konkurencinėje kovoje.

G. Vilda visiškai nedviprasmiškas. Naujos revoliucijos sprogimas įvyks dar ne šiandien ir ne rytoj. Tam prireiks iki dešimties metų. Tačiau tai iš tikrųjų yra labai nedaug. Todėl ruoštis reikia pradėti jau dabar.

„Išgirstu ir tokių pasakymų, kad, atseit, mums čia dar nėra kur skubėti. Palaukim, pasižiūrėkim, ką darys kiti, kokie bus rezultatai. Tokio požiūrio aš niekaip nesuprantu. Galim sėdėti ir lūkuriuoti. Tačiau tai darydami mes tiesiog beviltiškai atsiliksime. Tokios šalyse, kaip Vokietija, jau imasi reikalingų veiksmų. Mes irgi negalime sau leisti nuo jų atsilikti, nes antraip po 5-10 metų mums tikrai neliks nieko kito kaip tiktai juos stebėti“, – sake LINPRA direktorius G. Vilda.

Turės keistis mokymo sistema

Taigi AHK kaip konferencijos partneriai buvo pasirinkti tikrai neatsitiktinai. Vokietija Ketvirtajai pramonės revoliucija skiria daug dėmesio ir G. Vilda įsitikinęs, kad mums dera iš jų perimti gerąją praktiką. „Nereikia pamiršti ir to, kad būtent Vokietija yra pagrindinis mūsų inžinerinės pramonės eksporto partneris. Būtent į šią šalį keliauja daugelis mūsų produkcijos. Todėl tiesiog negalime sau leisti atsilikti, nes antraip papasčiausiai prarasime savo pagrindinį partnerį“, – perspėjo jis.

O mokytis iš vokiečių mes tikrai turime ko. Pašnekovas atkreipia dėmesį į tai, kad Vokietijoje jau suvokta, jog tradiciniai mokymo modeliai šiandien ima nebeveikti, kad kartu su gamybos procesu turės keistis ir žmonių lavinimo procesas.

„Šiandien mūsų mokymo sistema yra jau tiesiog beviltiškai atsilikusi. Ji per daug nelanksti. Tiesiog labai paprastai pagalvokime. Vien programos paruošimas trunka kokius trejus ar ketverius metus. Ir čia dar geriausiu atveju. Juk reikia programą paruošti, sulaukti jos patvirtinimo, apmokyti lektorius. Tik tada galima rinkti žmones į grupes, o kol jie paruošiami, praeini dar keleri metai… Tai tiesiog siaubingas lėtumas. O juk šiandien viskas keičiasi didžiuliais tempais. Kol bus sukurta programa ir paruošti pirmieji specialistai, jų poreikis jau bus spėjęs išnykti“, – kalbėjo G. Vilda.

Anot jo, toks lėtumas yra didžiulė Lietuvos problema, kurią būtina išspręsti. Ir kuo greičiau, nes Vokietijoje jau sėkmingai judama į priekį su pameistrystės programomis, kurios, kaip sako LINPRA direktorius, stengiasi ne supirkti įrengimus mokymo įstaigoms, o atvesti besimokančius tiesiai į pramonės įmones, taip gerokai paspartinant visą procesą. Pats mokymasis tada tampa visai kitoks. Jaunas žmogus tobulėja patyrimo būdu, vėliau užduodamas reikiamus teorinius klausimus savo dėstytojams.

Antra mūsų bėda – ir mūsų politinės sistemos lėtumas. Čia viskas labai panašiai, kaip ir švietimo atveju, – viskas vyksta siaubingai ištęstai. Kad, pavyzdžiui, gautum paramą inovatyviam sprendimui, reikia pildyti krūvą prašymų, ilgai laukti sprendimų. Viskas užtrunka taip ilgai, kad galiausiai nebedžiugins net ir teigiamas atsakymas.

„Mums būtinai reikia permąstyti šiuos dalykus. Antraip tikrai neliksime konkurencingais. Ši konferencija mums yra būdas pasakyti visuomenei, kad visos šios problemos aktualios visiems. Mums reikia pradėti apie tai kalbėtis, ieškoti išeičių“, – poratlui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius G. Vilda.
Statybunaujienos.lt
Žymės  Gintaras Vilda



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija