2018 gruodžio 15 d. šeštadienis, 20:05
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

INDUSTRIE 4.0 tikslas – pradėti dialogą

Povilas SABALIAUSKAS      2016-05-09 07:33
Robotai, gamybos automatizacija – tai dalykai, kurie yra arčiau mūsų, nei mes manome. Pasaulis ir technologijos keičiasi didžiuliais tempais. Pramonė irgi. Tiesą sakant, būtent pramonėje šiuo metu kaip tik ir bręsta pačios didžiausios permainos. Jau labai greitai pasaulį turėtų ištikti taip vadinama Ketvirtoji pramonės revoliucija, iš esmės pakeisianti mūsų suvokimą kaip yra dirbama ir gaminama.
nuotrauka
Pramonės rovoliucijai reikia ruoštis jau šiandien. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai (AHK),
Itin aktualu mažoms ir vidutinėms įmonėms

Ruoštis Ketvirtajai pramonės revolucijai derėtų pradėti jau šiandien. Neatsitiktinai ir inžinerinių įmonių asociacija LINPRA kartu su Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmais (AHK) organizuoja konferenciją “Industrie 4.0”. Joje specialistai iš užsienio ir Lietuvos kaip tik diskutuos apie tai kaip per artimiausius metus keisis gamyba, ir kaip kaip geriausia būtų pasiruošti šioms permainoms.

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė LINPRA direktorius Gintaras Vilda (LINPRA nuotraukoje), būtų absoliučiai klaidinga ir netgi žalinga sakyti sau, kad Ketvirtoji revoliucija mūsų nepalies. Ji mus palies. Ir jau labai greitai. Daug greičiau nei tikimės. „Kartais kam nors užsiminęs apie artėjančią visuotinę gamybos automatizaciją, robotizaciją, išgirstu tiktai tokį nervingą juoką ir pasakymą, kad mums tai dar ilgai negresia. Tačiau tai visiška nesąmonė ir klaidingas požiūris. Tokie sprendimai intensyviai diegami jau dabar, ir nereaguojant į tai beliks vienintelė galimybė – beviltiškai atsilikti, prarasti konkurencingumą“, – kalbėjo jis.

Jis pastebi ir tai, kad šias tiesas svarbiausia yra suvokti smulkioms bei vidutinėms pramonės įmonėms. Skaitmenizacijos galimybes išnaudoti joms tiesiog gyvybiškai svarbu. Nuo to tiesiogiai priklauso jų išlikimas. Priežastis labai paprasta. Automatizacijos sprendimai pastebimai sumažins gamybos sąnaudas. Iki tokio lygio, kad šis sprendimas yra matomas kaip galimybė sugrąžinti pramonę iš tokių Azijos šalių, kaip Kinija ar Indija atgal į Europą.

Robotika ar automatizacija toli gražu nėra kažkokios naujos, nematytos idėjos. Tokie sprendimai jau senų seniausiai labai efektyviai veikia gamyklose. Tačiau iki šiol jie buvo prieinami tik patiems didžiausiems. Ketvirtoji pramonės revoliucija kaip tik ir pakvies prie skaitmeninio amžiaus prisijungti gerokai mažesnius rinkos žaidėjus. Tai reiškia, kad maža arba vidutinio dydžio gamybos įmonė turės galimybę už absoliučiai prieinamą kainą įsigyti labai tikslius ir protingus prietaisus, kurie padės neprapulti itin aršioje konkurencinėje kovoje.

G. Vilda visiškai nedviprasmiškas. Naujos revoliucijos sprogimas įvyks dar ne šiandien ir ne rytoj. Tam prireiks iki dešimties metų. Tačiau tai iš tikrųjų yra labai nedaug. Todėl ruoštis reikia pradėti jau dabar.

„Išgirstu ir tokių pasakymų, kad, atseit, mums čia dar nėra kur skubėti. Palaukim, pasižiūrėkim, ką darys kiti, kokie bus rezultatai. Tokio požiūrio aš niekaip nesuprantu. Galim sėdėti ir lūkuriuoti. Tačiau tai darydami mes tiesiog beviltiškai atsiliksime. Tokios šalyse, kaip Vokietija, jau imasi reikalingų veiksmų. Mes irgi negalime sau leisti nuo jų atsilikti, nes antraip po 5-10 metų mums tikrai neliks nieko kito kaip tiktai juos stebėti“, – sake LINPRA direktorius G. Vilda.

Turės keistis mokymo sistema

Taigi AHK kaip konferencijos partneriai buvo pasirinkti tikrai neatsitiktinai. Vokietija Ketvirtajai pramonės revoliucija skiria daug dėmesio ir G. Vilda įsitikinęs, kad mums dera iš jų perimti gerąją praktiką. „Nereikia pamiršti ir to, kad būtent Vokietija yra pagrindinis mūsų inžinerinės pramonės eksporto partneris. Būtent į šią šalį keliauja daugelis mūsų produkcijos. Todėl tiesiog negalime sau leisti atsilikti, nes antraip papasčiausiai prarasime savo pagrindinį partnerį“, – perspėjo jis.

O mokytis iš vokiečių mes tikrai turime ko. Pašnekovas atkreipia dėmesį į tai, kad Vokietijoje jau suvokta, jog tradiciniai mokymo modeliai šiandien ima nebeveikti, kad kartu su gamybos procesu turės keistis ir žmonių lavinimo procesas.

„Šiandien mūsų mokymo sistema yra jau tiesiog beviltiškai atsilikusi. Ji per daug nelanksti. Tiesiog labai paprastai pagalvokime. Vien programos paruošimas trunka kokius trejus ar ketverius metus. Ir čia dar geriausiu atveju. Juk reikia programą paruošti, sulaukti jos patvirtinimo, apmokyti lektorius. Tik tada galima rinkti žmones į grupes, o kol jie paruošiami, praeini dar keleri metai… Tai tiesiog siaubingas lėtumas. O juk šiandien viskas keičiasi didžiuliais tempais. Kol bus sukurta programa ir paruošti pirmieji specialistai, jų poreikis jau bus spėjęs išnykti“, – kalbėjo G. Vilda.

Anot jo, toks lėtumas yra didžiulė Lietuvos problema, kurią būtina išspręsti. Ir kuo greičiau, nes Vokietijoje jau sėkmingai judama į priekį su pameistrystės programomis, kurios, kaip sako LINPRA direktorius, stengiasi ne supirkti įrengimus mokymo įstaigoms, o atvesti besimokančius tiesiai į pramonės įmones, taip gerokai paspartinant visą procesą. Pats mokymasis tada tampa visai kitoks. Jaunas žmogus tobulėja patyrimo būdu, vėliau užduodamas reikiamus teorinius klausimus savo dėstytojams.

Antra mūsų bėda – ir mūsų politinės sistemos lėtumas. Čia viskas labai panašiai, kaip ir švietimo atveju, – viskas vyksta siaubingai ištęstai. Kad, pavyzdžiui, gautum paramą inovatyviam sprendimui, reikia pildyti krūvą prašymų, ilgai laukti sprendimų. Viskas užtrunka taip ilgai, kad galiausiai nebedžiugins net ir teigiamas atsakymas.

„Mums būtinai reikia permąstyti šiuos dalykus. Antraip tikrai neliksime konkurencingais. Ši konferencija mums yra būdas pasakyti visuomenei, kad visos šios problemos aktualios visiems. Mums reikia pradėti apie tai kalbėtis, ieškoti išeičių“, – poratlui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius G. Vilda.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Inžinerinė pramonė

nuotrauka
2018-12-10 07:20
Robotikos ir skaitmenizacijos aktualijoms Lietuvoje skirtoje spaudos konferencijoje „Inovatyvi Lietuva: mokslo-verslo sprendimai ir žvilgsnis į 2019-uosius" pristatyti naujausi Lietuvos verslo ir mokslo vystomi ir jau taikomi inovatyvūs produktai bei sprendimai. Joje gausiai dalyvavo verslo ir moksl...
nuotrauka
2018-12-06 11:00
Robotų darbas šiuo metu – nebe mokslinė fantastika, o neišvengiamas pasirinkimas įmonėms, susiduriančioms su darbuotojų trūkumu. Filipas Ružanskis, Lietuvoje besilankantis vieno didžiausių pasaulyje krautuvų gamintojo „Linde“ robotikos padalinio vadovas Rytų ir Pietryčių Europai teigia, kad logistik...
nuotrauka
2018-12-04 14:31
Pramonės įmonių veiklos rezultatai turi lemiamos įtakos Panevėžio regiono progresui ir gyventojų gerovei. Inovatyvios ir progresyvios pramonės kūrimas galėtų būti atsakas į ekonominius ir demografinius iššūkius, su kuriais susiduria Panevėžys ir kiti apskrities miestai. Bet ar regionas pasiruošęs to...
nuotrauka
2018-10-23 11:50
Apie gamyklos statybų pradžią Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) daugiau nei 40 tūkst. darbuotojų turinti, 35 šalyse ir 125 vietose veikianti „HELLA“ paskelbė prieš metus. Šį rudenį „HELLA“ gamykla Kaune oficialiai pradėjo veiklą, o „HELLA Lithuania“ komandą jau sudaro daugiau nei 70 žmonių i...
nuotrauka
2018-09-17 10:42
Pramonės produkcija siekia net 80 proc. Lietuvos ir Europos Sąjungos eksporto, panašų procentą sudaro ir pramonės įmonių investicijos į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą (MTEP). Todėl nenuostabu, kad mažėjantis ES šalių indėlis į pramonės įmonių sukuriamą pridėtinę vertę pasaulyje verčia ...
nuotrauka
2018-09-07 14:00
Su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) Statybos fakultetą sieja seni ir glaudūs ryšiai. Beveik nuo pat LSA įkūrimo VGTU Statybos fakultetas yra šios Asociacijos nariu, prezidiumo, o vėliau – ir tarybos nariu. Prasmingas bendradarbiavimas prasidėjo tuometinių LSA prezidento A. Šeštakausko ir Staty...
nuotrauka
2018-09-05 11:35
Per ateinančius metus bendrovė „Vilniaus vandenys“ planuoja pakeisti nuotekų linijos atkarpą Vilniuje, Žvėryno rajone. Projektui numatyta skirti 1,95 mln. EUR bendrovės lėšų.
nuotrauka
2018-09-05 10:52
Darbą pradėjo Kauno technologijos universiteto (KTU) naujoji rektoriaus prof. Eugenijaus Valatkos komanda – Mokslo ir inovacijų bei Studijų prorektoriai. Juos, rektoriaus teikimu, paskyrė Universiteto taryba.
nuotrauka
2018-07-30 08:10
Fantazija ir žinios, kūryba bei azartas – inžinerijos varomoji jėga, teigia Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) absolventas Ričardas Leščinskas, vadovaujantis VGTU „LinkMenų fabriko“ elektronikos cechui ir įgyvendinantis unikaliausias idėjas. Taigi, kuo žavi inžinerija?
nuotrauka
2018-07-20 10:23
Mokslinių tyrimų laivas „Mintis“ jau gerai žinomas tarptautiniu mastu. Ypač toms verslo įmonėms, kurios susijusios su jūrinių vėjo elektrinių statyba, povandeninių kabelių, vamzdynų tiesimu ar inžineriniais darbais uostuose, vėjo elektrinių parkuose. Nuolat sulaukiama paklausimų dėl įvairių tyrimų B...
nuotrauka
2018-07-10 14:16
„Be žmogaus technika nieko verta, nes protingai dirba ne įrenginiai, o juos sukūrę žmonės“, – įsitikinęs dr. Vytautas Jokužis ir tvirtinantis, kad dirbant su aukštosiomis technologijomis, svarbiausias elementas yra žmogus ir jo kūrybiškumas.
nuotrauka
2018-06-15 13:00
Inovacijos – brangus ir rizikingas procesas, ypač startuoliams, tačiau valstybės parama leidžia drąsiau eksperimentuoti, paspartinti idėjų įgyvendinimą ir produktų pateikimą rinkai. Apie tai kalbėjo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) specialistai, dirbę B2B konsultacijų zonoje praėju...
nuotrauka
2018-05-07 06:21
Lietuvos pramonės įmonės galės pasinaudoti 40,5 mln. eurų finansavimu technologiniam auditui atlikti ir gamybos įrangai su integruotomis skaitmeninimo technologijomis diegti. Ūkio ministerija jau paskelbė kvietimą teikti paraiškas pagal Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Pramonės skaitmenin...
nuotrauka
2018-05-03 11:30
Šiandien pastebėti ribą tarp mokslinės fantastikos ir realybės tampa vis sunkiau – laboratorijose jau kuriamos technologijos, ateityje padėsiančios akliesiems praregėti, o robotizuoti protezai praktiškai panaikina bet kokį neįgalumą. Ateitis gimsta mokslo laboratorijose, tačiau nuo galutinių vartoto...
nuotrauka
2018-05-02 13:50
Antrus metus iš eilės rengiama programa „Ateities inžinieriai“ iki mokyklinių atostogų žada pritraukti daugiau nei 1500 šalies moksleivių. Organizatoriai siūlo mokiniams apsilankyti pažangiose įmonėse ir švietimo įstaigose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Jauniesiems programos dalyviams bus pristatyto...
nuotrauka
2018-04-13 07:09
Šalies inžinerinės pramonės įmones vienijančios asociacijos LINPRA prezidentu dvejų metų kadencijai išrinktas Tomas Jaskelevičius. LINPRA vadovas sako sieksiantis, kad asociacija ne tik prisidėtų prie verslo aplinkos gerinimo bei eksporto skatinimo, bet ir padėtų inžinerinės pramonės įmonėms kurti a...
nuotrauka
2018-03-21 10:44
Sukurta nauja prisitaikanti evakuacinė sistema, realiu laiku reaguojanti į pavojų. Ši sistema identifikuoja gaisro ar kito pavojaus vietą pastate ir nukreipia žmones saugiausio išėjimo link. Inovaciją Frankfurte vykstančioje parodoje „Light and Building" pristatė energijos valdymo kompanija „Eaton".
nuotrauka
2018-03-02 10:30
Pastaruoju metu pasaulio mastu vis aktyviau pradedama kalbėti apie prasidėjusią ketvirtąją pramonės revoliuciją bei tai, kaip robotizacijos procesai paveiks valstybių mokestines sistemas. Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Ekonomikos ir vadybos fakulteto dekanė prof. Astrida Miceikienė neabej...
nuotrauka
2018-01-31 16:38
Panevėžyje pasirašyta bendradarbiavimo sutartis dėl robotikos vystymo.
nuotrauka
2017-11-29 08:41
Technologijos keičia pasaulį – keičia ir verslą. Per artimiausią dešimtmetį kai kurie verslai privalės transformuotis, jei norės išlikti, o kai kurie tiesiog išnyks. Keisis arba išryškės nauji įpročiai ir įgūdžiai, reikalingi sėkmingai plėtoti verslą.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinė pramonė

nuotrauka

Vonioje – tik „RAVAK“!

RAVAK – čekų įmonė, įkurta 1991 metais, – yra viena iš didžiausių vonios kambario įrangos gamintojų Centrinėje ir Rytų Europoje. UAB „Ravak Baltic“ – įmonė, kuri RAVAK prekės ženklui Lietuvo...
nuotrauka

Ką daryti, kai negalima laukti? Neoporas

UAB „Kauno šilas“ – pirmasis Lietuvos polistireninio putplasčio gamintojas. Bendrovė nebijo naujovių ir inovacijų – kartu su kompanija „Basf“ pirmoji Lietuvoje pirkėjams pasiūlė ir „Neoporą“...
nuotrauka

6 dalykai, padedantys pagerinti statybos projektų finansų kontrolę ir palaikyti juos „sveikus“

Statybos sektoriaus statistika rodo, kad nemažai statybos projektų įgyvendinama viršijant biudžetą. Tai paplitęs „negalavimas“. „Bauwise“ internetinės finansų kontrolės sistemos naudotojai y...