2019 rugpjūčio 19 d. pirmadienis, 14:57
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

INDUSTRIE 4.0 tikslas – pradėti dialogą

Povilas SABALIAUSKAS      2016-05-09 07:33
Robotai, gamybos automatizacija – tai dalykai, kurie yra arčiau mūsų, nei mes manome. Pasaulis ir technologijos keičiasi didžiuliais tempais. Pramonė irgi. Tiesą sakant, būtent pramonėje šiuo metu kaip tik ir bręsta pačios didžiausios permainos. Jau labai greitai pasaulį turėtų ištikti taip vadinama Ketvirtoji pramonės revoliucija, iš esmės pakeisianti mūsų suvokimą kaip yra dirbama ir gaminama.
nuotrauka
Pramonės rovoliucijai reikia ruoštis jau šiandien. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai (AHK),
Itin aktualu mažoms ir vidutinėms įmonėms

Ruoštis Ketvirtajai pramonės revolucijai derėtų pradėti jau šiandien. Neatsitiktinai ir inžinerinių įmonių asociacija LINPRA kartu su Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmais (AHK) organizuoja konferenciją “Industrie 4.0”. Joje specialistai iš užsienio ir Lietuvos kaip tik diskutuos apie tai kaip per artimiausius metus keisis gamyba, ir kaip kaip geriausia būtų pasiruošti šioms permainoms.

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė LINPRA direktorius Gintaras Vilda (LINPRA nuotraukoje), būtų absoliučiai klaidinga ir netgi žalinga sakyti sau, kad Ketvirtoji revoliucija mūsų nepalies. Ji mus palies. Ir jau labai greitai. Daug greičiau nei tikimės. „Kartais kam nors užsiminęs apie artėjančią visuotinę gamybos automatizaciją, robotizaciją, išgirstu tiktai tokį nervingą juoką ir pasakymą, kad mums tai dar ilgai negresia. Tačiau tai visiška nesąmonė ir klaidingas požiūris. Tokie sprendimai intensyviai diegami jau dabar, ir nereaguojant į tai beliks vienintelė galimybė – beviltiškai atsilikti, prarasti konkurencingumą“, – kalbėjo jis.

Jis pastebi ir tai, kad šias tiesas svarbiausia yra suvokti smulkioms bei vidutinėms pramonės įmonėms. Skaitmenizacijos galimybes išnaudoti joms tiesiog gyvybiškai svarbu. Nuo to tiesiogiai priklauso jų išlikimas. Priežastis labai paprasta. Automatizacijos sprendimai pastebimai sumažins gamybos sąnaudas. Iki tokio lygio, kad šis sprendimas yra matomas kaip galimybė sugrąžinti pramonę iš tokių Azijos šalių, kaip Kinija ar Indija atgal į Europą.

Robotika ar automatizacija toli gražu nėra kažkokios naujos, nematytos idėjos. Tokie sprendimai jau senų seniausiai labai efektyviai veikia gamyklose. Tačiau iki šiol jie buvo prieinami tik patiems didžiausiems. Ketvirtoji pramonės revoliucija kaip tik ir pakvies prie skaitmeninio amžiaus prisijungti gerokai mažesnius rinkos žaidėjus. Tai reiškia, kad maža arba vidutinio dydžio gamybos įmonė turės galimybę už absoliučiai prieinamą kainą įsigyti labai tikslius ir protingus prietaisus, kurie padės neprapulti itin aršioje konkurencinėje kovoje.

G. Vilda visiškai nedviprasmiškas. Naujos revoliucijos sprogimas įvyks dar ne šiandien ir ne rytoj. Tam prireiks iki dešimties metų. Tačiau tai iš tikrųjų yra labai nedaug. Todėl ruoštis reikia pradėti jau dabar.

„Išgirstu ir tokių pasakymų, kad, atseit, mums čia dar nėra kur skubėti. Palaukim, pasižiūrėkim, ką darys kiti, kokie bus rezultatai. Tokio požiūrio aš niekaip nesuprantu. Galim sėdėti ir lūkuriuoti. Tačiau tai darydami mes tiesiog beviltiškai atsiliksime. Tokios šalyse, kaip Vokietija, jau imasi reikalingų veiksmų. Mes irgi negalime sau leisti nuo jų atsilikti, nes antraip po 5-10 metų mums tikrai neliks nieko kito kaip tiktai juos stebėti“, – sake LINPRA direktorius G. Vilda.

Turės keistis mokymo sistema

Taigi AHK kaip konferencijos partneriai buvo pasirinkti tikrai neatsitiktinai. Vokietija Ketvirtajai pramonės revoliucija skiria daug dėmesio ir G. Vilda įsitikinęs, kad mums dera iš jų perimti gerąją praktiką. „Nereikia pamiršti ir to, kad būtent Vokietija yra pagrindinis mūsų inžinerinės pramonės eksporto partneris. Būtent į šią šalį keliauja daugelis mūsų produkcijos. Todėl tiesiog negalime sau leisti atsilikti, nes antraip papasčiausiai prarasime savo pagrindinį partnerį“, – perspėjo jis.

O mokytis iš vokiečių mes tikrai turime ko. Pašnekovas atkreipia dėmesį į tai, kad Vokietijoje jau suvokta, jog tradiciniai mokymo modeliai šiandien ima nebeveikti, kad kartu su gamybos procesu turės keistis ir žmonių lavinimo procesas.

„Šiandien mūsų mokymo sistema yra jau tiesiog beviltiškai atsilikusi. Ji per daug nelanksti. Tiesiog labai paprastai pagalvokime. Vien programos paruošimas trunka kokius trejus ar ketverius metus. Ir čia dar geriausiu atveju. Juk reikia programą paruošti, sulaukti jos patvirtinimo, apmokyti lektorius. Tik tada galima rinkti žmones į grupes, o kol jie paruošiami, praeini dar keleri metai… Tai tiesiog siaubingas lėtumas. O juk šiandien viskas keičiasi didžiuliais tempais. Kol bus sukurta programa ir paruošti pirmieji specialistai, jų poreikis jau bus spėjęs išnykti“, – kalbėjo G. Vilda.

Anot jo, toks lėtumas yra didžiulė Lietuvos problema, kurią būtina išspręsti. Ir kuo greičiau, nes Vokietijoje jau sėkmingai judama į priekį su pameistrystės programomis, kurios, kaip sako LINPRA direktorius, stengiasi ne supirkti įrengimus mokymo įstaigoms, o atvesti besimokančius tiesiai į pramonės įmones, taip gerokai paspartinant visą procesą. Pats mokymasis tada tampa visai kitoks. Jaunas žmogus tobulėja patyrimo būdu, vėliau užduodamas reikiamus teorinius klausimus savo dėstytojams.

Antra mūsų bėda – ir mūsų politinės sistemos lėtumas. Čia viskas labai panašiai, kaip ir švietimo atveju, – viskas vyksta siaubingai ištęstai. Kad, pavyzdžiui, gautum paramą inovatyviam sprendimui, reikia pildyti krūvą prašymų, ilgai laukti sprendimų. Viskas užtrunka taip ilgai, kad galiausiai nebedžiugins net ir teigiamas atsakymas.

„Mums būtinai reikia permąstyti šiuos dalykus. Antraip tikrai neliksime konkurencingais. Ši konferencija mums yra būdas pasakyti visuomenei, kad visos šios problemos aktualios visiems. Mums reikia pradėti apie tai kalbėtis, ieškoti išeičių“, – poratlui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius G. Vilda.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Inžinerinė pramonė

nuotrauka
2019-07-31 11:58
Europos Sąjungos statistikos biuro „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje vidutiniškai tik 3 įmonės iš 100 savo veikloje pasitelkia robotus. Panašūs skaičiai užfiksuoti Estijoje, Graikijoje, Vengrijoje. Kol kas daugiausiai Europoje robotizuotų įmonių veikia Ispanijoje, Danijoje, Suomijoje – 10-11 proc. Ka...
nuotrauka
2019-07-22 09:11
Viešojoje erdvėje vis garsiau skamba prognozės apie milžinišką dirbtinio intelekto plėtrą verslo srityje. Užsienio ekspertai prognozuoja, kad globali dirbtinio intelekto rinka per daugiau kaip penkmetį išsipūs 43 kartus! Jos vertė išaugs nuo 1,4 milijardo 2016 metais iki 60 milijardų 2025 metais.
nuotrauka
2019-06-25 12:50
Panevėžio miesto mero Ryčio Račkausko kvietimu, regiono merai aptarė Pramonės 4.0 specializacijos vystymo gaires. Susitikime diskutuota, ar ji gali tapti vieninga Panevėžio regiono specializacija, kuri apimtų 2018 m. patvirtintas šešias regiono specializacijos kryptis: robotiką ir automatizavimą, tr...
nuotrauka
2019-06-17 10:38
Robotai-siurbliai, robotai-grindų valytojai, robotai-žoliapjovės, robotai-langų plovėjai – žmogaus pagalbininkai buityje. Vaikai turi robotus-gyvūnėlius, robotus-aukles, robotus-konstruktorius. Šiandien žmonėms prieinami įvairūs modernūs išradimai, kurie anksčiau buvo įsivaizduojami tik fantazijose....
nuotrauka
2019-06-13 10:32
Asociacija „Investors Forum“ ir tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“ šiemet vėl išskyrė bei įvertino labiausiai verslo lūkesčius atitinkančias ir perspektyviausias šalies aukštųjų mokyklų bakalauro studijų programas. Konferencijos „Baltic Investors Forum 2019“ metu...
nuotrauka
2019-05-15 16:08
Lazerinių tyrimų centre Vengrijoje pradėjo veikti lietuvių pagaminta viena galingiausių pasaulyje lazerinių sistemų SYLOS. Unikalios lazerinės sistemos perėmimo naudoti ceremonijoje dalyvavęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Gintaras Vilda sako, kad tai – didžiulis pasiekimas ne tik Lietuvai, b...
nuotrauka
2019-05-09 15:41
Lazerių pramonė – viena iš aukštųjų technologijų sričių, kuria Lietuva gali didžiuotis ir pasigirti esanti tarp tvirtų lyderių. Vis tik šios pramonės atstovai sunerimę – lazerių pramonė, kaip ir nemaža dalis kitų inžinerinės pramonės įmonių, negali tinkamai plėstis, nes kenčia dėl specialistų trūkum...
nuotrauka
2019-04-02 11:07
Ieškodami būdų, kaip užtikrinti aukščiausio lygio studijas, atitinkančias verslo poreikius, bei prisidėti prie regiono patrauklumo didinimo, Šiaulių ir Daugpilio universitetai ėmėsi pokyčių. Siekiant rengti aukšto lygio specialistus, inžinierius, dirbsiančius pramonės įmonėse, jau padaryta nemažai. ...
nuotrauka
2019-03-25 10:12
Klientų rizika ir jos vertinimas yra neatsiejama verslo kasdienybės dalis. Tačiau smulkus ir vidutinis verslas (SVV) lengvai prieinamų galimybių valdyti su klientų reputacija, mokumu, mokesčių vengimu susijusių rizikų, deja, neturi, kadangi individualūs sprendimai yra brangūs.
nuotrauka
2019-03-21 09:07
Ketvirtoji pramonės revoliucija lemia sparčius pokyčius kasdienėje įmonių veikloje. Tai parodė pirmą kartą Lietuvoje surengti daugiausia gamybos procesų skaitmeninimo srityje pasiekusio verslo apdovanojimai „Pramonė 4.0 žvaigždė 2019“. Pažangiausias įmones rinkusi komisija bei visuomenė įvertino ne ...
nuotrauka
2019-03-07 12:10
Nors inžinerinės pramonės specialistai vidutiniškai uždirba beveik 50% daugiau už šalies vidurkį, tik penktadalis baigusių šias studijas įsidarbina pagal specialybę. Tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ kartu su Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centru (MOS...
nuotrauka
2019-03-01 09:37
Susisiekimo ministerijos pavaldžios įmonės ir įstaigos skaičiuoja investicijų į pažangius sprendimus grąžą ir yra pasirengusios dar aktyviau investuoti į inovacijas. Taip planuojama didinti susisiekimo sektoriaus konkurencinį pranašumą ir siekti lyderystės regione. 2019 metais susisiekimo sektoriaus...
nuotrauka
2019-02-18 11:44
Specialistų teigimu, Lietuva jau tapo šalimi, kurioje inžinerinės pramonės rinkai drąsiai siūlomos kaimyninių šalių gamybininkams dar neprieinamos naujovės. Žymiausi šalies inovatoriai taip pat gali pasigirti išrastomis technologijomis įvairiausiose srityje – nuo medicinos iki transporto.
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2019-02-08 13:43
Lietuva dažnai apibūdinama kaip palyginti maža šalis, panašūs teiginiai gali būti naudojami ir kalbant apie čia veikiančias gamybos įmones. Nors toks apibūdinimas gali skambėti kaip rimtas minusas, iš tiesų tai – atvirumo pokyčiams, greičio ir lankstumo ženklas. Apie tai kalba tiek tarptautinės orga...
nuotrauka
2019-02-07 14:45
Šveicarų automatizavimo sprendimų bendrovės „Mikron Group“ padalinys „Mikron Automation“ paskelbė atidarantis gamybos įmonę Kauno rajone. Pagrindinė šios įmonės veiklos kryptis bus pramonės automatizavimo modulių gamyba, kurie daugiausiai skirti automobilių pramonei. Per kelis ateinančius metus „Mik...
nuotrauka
2019-01-18 15:00
Robotas gali parduoti nuo 4 iki 10 kartų daugiau prekių nei įprasti pardavimų aparatai, o žmonės robotui paaukoja lėšų labdarai keliskart daugiau pinigų nei kitiems žmonėms. Taip tvirtina SEB Inovacijų centre Vilniuje įsikūręs robotikos startuolis „MIO Robots“, kurio kuriamais ir nuomojamais robotai...
nuotrauka
2018-12-10 07:20
Robotikos ir skaitmenizacijos aktualijoms Lietuvoje skirtoje spaudos konferencijoje „Inovatyvi Lietuva: mokslo-verslo sprendimai ir žvilgsnis į 2019-uosius" pristatyti naujausi Lietuvos verslo ir mokslo vystomi ir jau taikomi inovatyvūs produktai bei sprendimai. Joje gausiai dalyvavo verslo ir moksl...
nuotrauka
2018-12-06 11:00
Robotų darbas šiuo metu – nebe mokslinė fantastika, o neišvengiamas pasirinkimas įmonėms, susiduriančioms su darbuotojų trūkumu. Filipas Ružanskis, Lietuvoje besilankantis vieno didžiausių pasaulyje krautuvų gamintojo „Linde“ robotikos padalinio vadovas Rytų ir Pietryčių Europai teigia, kad logistik...
nuotrauka
2018-12-04 14:31
Pramonės įmonių veiklos rezultatai turi lemiamos įtakos Panevėžio regiono progresui ir gyventojų gerovei. Inovatyvios ir progresyvios pramonės kūrimas galėtų būti atsakas į ekonominius ir demografinius iššūkius, su kuriais susiduria Panevėžys ir kiti apskrities miestai. Bet ar regionas pasiruošęs to...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinė pramonė

nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...