2020 sausio 19 d. sekmadienis, 23:27
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Interaktyvus Mokslo muziejus Kučkuriškėse? Puiki idėja!

Aušra POCIENĖ      2015-11-02 06:01
Modernaus trečiosios kartos edukacinio Mokslo muziejaus Vilniuje idėja skaldo ore. Svarstoma jį įkurti šalia parodų centro „Litexpo“, Saulėtekyje. O kodėl jo neįkūrus Naujojoje Vilnioje esančioje buvusio Kučkuriškių popieriaus fabriko teritorijoje? Ji idealiai tam tinka, įrodė jaunieji architektai, dalyvavę šio fabriko teritorijos konversijos kūrybinėse dirbtuvėse.
nuotrauka
Taip atrodo Kučkuriškių popieriaus fabrikas šiandien. „Architektūros centro“ nuotr.


Šias kūrybines dirbtuves iniciavo kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga ir bendrove „Turto garantas“, kuriai šiuo metu ir priklauso 3,5 hektarų teritorija su išlikusiais fabriko pastatais.

Taptų traukos centru

Į kūrybines dirbtuves pakviestos keturios architektų grupės – „Tado Balčiūno architektūros dirbtuvės“, „Senojo miesto architektai“, architektų grupė: Matas Šiupšinskas, Ginas Štelbys, Tomas Usovas ir architektų komanda „ECOage“ – Lietuvos architektų sąjungoje pristatė šios konversijos architektūrines – menines idėjas. Su jomis Architektų sąjungoje galima susipažinti iki lapkričio 16 dienos.

Konversija – tai procesas, kurio metu atgaivinamos apleistos pramoninės teritorijos, suteikiant joms naują paskirtį ir naują gyvenimą. Atgimusios gamybinės teritorijos tampa traukos centrais, vėl tampa aktyviomis miesto dalimis, pritaikomos gyventojų reikmėms.

Kol kas Lietuvoje dominuoja „buldozerinis“ buvusių pramonės teritorijų tvarkymo modelis, kai viskas nušluojama nuo žemės paviršiaus ir statoma iš naujo, dažnai net neatsižvelgiant į tos vietos istoriją ir objekto vertes.

Vienas iš kūrybinių dirbtuvių uždavinių – teritoriją plėtoti pagal tvarios ir darnios plėtros principus, didinant šios vietos ir miesto patrauklumą bei skatinant kultūrinį turizmą.

Pasaulį pažinti per potyrius

Muziejus, skirtas vandeniui, mokslo ir technologijų pažangos muziejus, miesto sodas, kuriame auginami vaisiai ir daržovės, o energiją generuoja saulės ir vėjo jėgainės – tokią įvairiausią paskirtį naujajam mokslo muziejui savo vizijose regi architektai.

Viena aišku, kad tai turėtų būti interaktyvus naujos arba vadinamosios trečiosios kartos mokslo muziejus, kuriame lankytojai su mokslo pažanga, žmonijos atradimais susipažįsta per potyrius, žaisdami ir patys išbandydami naujas technologijas ir išradimus. Tokių mokslo muziejų, kaip Koperniko mokslų centras Varšuvoje ar Helsinkio „Eurikos“ mokslo centras, pasaulinė patirtis rodo, kad tai yra viena efektyviausių priemonių ugdyti visuomenės mokslinį išprusimą. Lietuvoje tokį muziejų norima sukurti viešojo ir privataus sektorių partnerystės pagrindu ir neabejotinai tai turėtų būti nacionalinio lygmens projektas.

Buvusio Kučkuriškių popieriaus fabriko teritorija jau daugiau nei dešimt metų stovi apleista. Įdomu tai, kad iki 2001 metų čia veikė popieriaus fabrikas, kurio pradžia – 1823-jie. Tuomet Kučkuriškių popieriaus fabriką – vieną pirmųjų Vilniaus krašto popieriaus fabrikų, čia įkūrė turtingas dvarininkas ir pramoninkas Voiciejus Puslovskis (Wojciech Puslowski). Kučkuriškių manufaktūros atsiradimas laikomas popieriaus pramonės Lietuvoje plėtros pradžia. Dalis fabriko pastatų yra įtraukti į Kultūros vertybių registrą ir saugomi valstybės.

Nuostabus gamtos kampelis

Be to, šis išskirtinis savo reikšme ir paveldu objektas yra ne mažiau išskirtinėje Pavilnių ir Verkių regioninio parko teritorijoje, Vilnios upės vingyje. Šalia yra tvenkiniai, užtvankos, rekreaciniai draustiniai. Kaip pažymėjo projektus recenzavęs architektas prof. Rolandas Palekas, unikali gamtinė aplinka yra didžiulis šios vietos privalumas, kurį architektai siūlo įvairiapusiškai išnaudoti – įrengti pėsčiųjų, dviračių takus, poilsio zonas, baidarių prieplaukas.

„Vienintelis nekintantis šios vietos bruožas buvo pro šalį srūvantis vanduo. Šiandien fabriko aplinka apsimeta, kad vandens nėra greta, kad jis kažkur ne čia. Bet vanduo nepasitraukė ir viskas ko reikia – leisti upės tekėjimui ir vėl įsilieti į fabriko gyvenimą, po ilgos pertraukos leisti vėl suktis jėgainės ratui“, – savo projekto aiškinamajame rašte poetiškai idėją pristato architektai M. Šiupšinskas, G. Štelbys, T. Usovas, siūlantys čia įrengti vandens muziejų.

Ekspertai taip pat gyrė (architektas prof. Rolandas Palekas, kultūros paveldo ekspertė Rasa Putrimienė, urbanistė dr. Inesa Alistratovaitė–Kurtinaitienė) Tado Balčiūno architektūros biuro (architektai Tadas Balčiūnas, Dalius Martinaitis, Žilvinas Jagėla, Rūta Petraitytė, Antanas Dominas) idėją konvertuojant fabriką į mokslo muziejų, išsaugoti tik senuosius kultūros paveldo statinius – fabriko kaminą, sandėlį, administracinį pastatą, o nevertingus sovietmečiu statytus ir fiziškai susidėvėjusius pastatus griauti. Senieji fabriko pastatai funkciškai būtų sujungiami su naujai projektuojamu ažūriniu tūriu, kuris apjuostų senuosius statinius ir sujungtų į bendrą muziejaus erdvę, tuo pačiu suformuojant vidinį kiemą su lauko ekspozicijomis. 

Šiuo projektu itin suinteresuota ir Naujosios Vilnios bendruomenė, kuri tikisi, kad tokio masto projektas atkreiptų ir kitų investuotojų dėmesį į daug potencijos turinčią, tačiau visų tarsi pamirštą Naująją Vilnią ir jos gamtos apdovanotas apylinkes. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Darni plėtra

nuotrauka
2020-01-08 13:24
Beveik pusė Lietuvos vaikų gyvena sveikatai pavojingomis sąlygomis, rodo 2019 m. „VELUX Group“ atliktas tarptautinis „Sveikų namų barometro“ tyrimas. Penktą kartą atlikta kasmetinė studija parodė, jog taip gyvena 26 mln. – arba trečdalis – visos Europos vaikų.
nuotrauka
2020-01-02 15:15
Nuo šiandien, sausio 2 d., iki sausio 31 d. fiziniai asmenys Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) gali teikti registracijos formas kompensacinėms išmokoms už nedidelių, iki 10 kilovatų (kW) galios, saulės elektrinių įsirengimą.
nuotrauka
2020-01-01 14:00
Liko vos savaitė iki 5 savaites trukusio festivalio „Kalėdos sostinėje" pabaigos ir jau labai greit ateis metas, kai daugelis savo namuose, biuruose nupuoš kalėdines eglutes. Sostinės savivaldybė drauge su miestą tvarkančiomis įmonėmis pasirūpino, kad mieste atsirastų daugiau kaip 80 specialių vietų...
nuotrauka
2019-12-23 11:32
Siekdama sumažinti energijos vartojimo intensyvumą pramonės įmonėse ir padidinti atsinaujinančių energijos išteklių gamybą ir vartojimą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia kvietimus pramonės įmonėms įgyvendinti projektus pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Atsin...
nuotrauka
2019-12-06 11:10
Kalėdinės nuotaikos jau pradėjo spalvinti mūsų kasdienybę, o mintys ėmė suktis apie šventines dekoracijas, vaišes, dovanas ir, žinoma, Kalėdų eglutės puošimą. Kartu stebimas ir augantis susidomėjimas gražiausioms metų šventėms ruoštis bei jas švęsti tvariai – taip, kad būtų padaroma kuo mažiau žalos...
nuotrauka
2019-12-04 15:00
Kauno miesto mokslo premija šiemet skirta KTU profesoriui, Lietuvos mokslo akademijos (LMA) nariui Jurgiui Kazimierui Staniškiui. Pasak profesoriaus, vienas reikšmingiausių jo mokslinės veiklos etapų prasidėjo visai neseniai – jis laimėjo Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) konkursą ir tapo šios org...
nuotrauka
2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau ...
nuotrauka
2019-11-15 10:45
Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmuose išnagrinėta administracinė byla pagal pareiškėjos UAB „Branda LT“ skundą atsakovui Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ir ministerijos Klaipėdos departamentui dėl 2018 m. spalio 25 d. patikrinimo akto panaikinimo...
nuotrauka
2019-11-13 12:09
Pasaulio architektus ir dizainerius vienijantys portalai bei tinklaraščiai jau apžvelgė naujausias kraštovaizdžio formavimo tendencijas. Kuriant landšafto dizainą šiuolaikinė architektūra turi derintis prie aplinkos, o ne aplinka – prie pastatų. Gamtai suteikiama ypatinga reikšmė.
nuotrauka
2019-11-11 10:02
Išmanusis apšvietimas, automatiniai langai, papildomos pramogų sistemos — be šių elementų neįsivaizduojame išmaniųjų namų. Ir nors vis labiau populiarėjančios inovacijos padeda tausoti energiją, visi šie prietaisai anksčiau ar vėliau pavirsta atliekomis. Kaip su jomis tvarkomės?
nuotrauka
2019-11-06 14:30
„Vilniaus vandenys“ siekia iš esmės pagerinti vandens tiekimą sostinės Naujamiesčio rajone. Bendrovė specialia technika nuo lapkričio 11 d. sistemiškai per porą savaičių nuo nuosėdų išplaus pagrindines rajono vandentiekio tinklo magistrales.
nuotrauka
2019-10-30 14:22
Vyriausybė pritarė Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimams, kurie leis steigti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas. Ši naujovė sudarys galimybes gyventojų bendruomenėms gaminti ir vartoti žalią elektros energiją. Taip pat, siekiant palengvinti ir skatinti energetikos inovaci...
nuotrauka
2019-10-29 11:25
Pastaruoju metu sulaukiama vis daugiau įvairių prognozių apie mūsų planetos ateitį. Gyvendami palyginti švarioje šalyje, kurios pakrančių nedengia neperžengiami kalnai plastiko šiukšlių, o padangės nėra apgaubęs neperregimas smogas, kartais sunkiau suvokiame esamų problemų mastą. Tačiau Vilniaus Ged...
nuotrauka
2019-10-22 16:10
Nuo šiol geografinė saulės elektros gamybos vieta nebesvarbi. Gyventojas ar įmonė elektrą gali gamintis ne tik ant savo namo ar biuro stogo, bet, pvz., gyventojas gali gaminti sodyboje, o naudoti elektrą savo namuose mieste, o įmonė – nuosavame sklype už miesto, o naudoti biure mieste. Vienos saulės...
nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-09 09:40
Branduolinės radiacijos debesų kaltininkai, kaip ir pasekmės, kartais paaiškėja tik po daugelio metų. Tačiau akivaizdu, kad radioaktyvieji elementai, tokie kaip plutonis ir uranas, naudojami elektros energijai ir branduoliniams ginklams gaminti, yra kenksmingi žmonėms, gyvūnams, augalams ir aplinkai...
nuotrauka
2019-10-08 11:51
Nuo 2024 m. sausio 1 d. visi ūkio subjektai Lietuvoje privalės užtikrinti, kad kvapai dėl jų vykdomos veiklos gyvenamosios aplinkos ore neviršytų 5 europinių kvapo vienetų (OUE/m³). Taip siekiama pagerinti netoli pramonės objektų gyvenančių žmonių aplinką. Iki šiol Lietuvoje galioja 8 europinių kvap...
nuotrauka
2019-10-01 12:45
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventoja...
nuotrauka
2019-09-30 10:49
Vyriausybei svarstyti pateikti Energetikos ministerijos parengti Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimai, kuriais įteisinama nauja žaliosios energetikos plėtros forma – atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos.
nuotrauka
2019-09-27 14:27
Ar žinotumėte, kaip teisingai išrūšiuoti lango stiklą? Kai kurių atliekų rūšiavimas yra keblus ir vienas tokių pavyzdžių – automobilio ar lango stiklai, kurie negali būti taip paprastai perdirbami kaip dužęs stiklainis. Būtent todėl atliekų tvarkymo ekspertai aptaria daugiausiai klausimų keliančių p...

Statybunaujienos.lt » Darni plėtra