2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 3:07
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Interaktyvus Mokslo muziejus Kučkuriškėse? Puiki idėja!

Aušra POCIENĖ      2015-11-02 06:01
Modernaus trečiosios kartos edukacinio Mokslo muziejaus Vilniuje idėja skaldo ore. Svarstoma jį įkurti šalia parodų centro „Litexpo“, Saulėtekyje. O kodėl jo neįkūrus Naujojoje Vilnioje esančioje buvusio Kučkuriškių popieriaus fabriko teritorijoje? Ji idealiai tam tinka, įrodė jaunieji architektai, dalyvavę šio fabriko teritorijos konversijos kūrybinėse dirbtuvėse.
nuotrauka
Taip atrodo Kučkuriškių popieriaus fabrikas šiandien. „Architektūros centro“ nuotr.


Šias kūrybines dirbtuves iniciavo kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga ir bendrove „Turto garantas“, kuriai šiuo metu ir priklauso 3,5 hektarų teritorija su išlikusiais fabriko pastatais.

Taptų traukos centru

Į kūrybines dirbtuves pakviestos keturios architektų grupės – „Tado Balčiūno architektūros dirbtuvės“, „Senojo miesto architektai“, architektų grupė: Matas Šiupšinskas, Ginas Štelbys, Tomas Usovas ir architektų komanda „ECOage“ – Lietuvos architektų sąjungoje pristatė šios konversijos architektūrines – menines idėjas. Su jomis Architektų sąjungoje galima susipažinti iki lapkričio 16 dienos.

Konversija – tai procesas, kurio metu atgaivinamos apleistos pramoninės teritorijos, suteikiant joms naują paskirtį ir naują gyvenimą. Atgimusios gamybinės teritorijos tampa traukos centrais, vėl tampa aktyviomis miesto dalimis, pritaikomos gyventojų reikmėms.

Kol kas Lietuvoje dominuoja „buldozerinis“ buvusių pramonės teritorijų tvarkymo modelis, kai viskas nušluojama nuo žemės paviršiaus ir statoma iš naujo, dažnai net neatsižvelgiant į tos vietos istoriją ir objekto vertes.

Vienas iš kūrybinių dirbtuvių uždavinių – teritoriją plėtoti pagal tvarios ir darnios plėtros principus, didinant šios vietos ir miesto patrauklumą bei skatinant kultūrinį turizmą.

Pasaulį pažinti per potyrius

Muziejus, skirtas vandeniui, mokslo ir technologijų pažangos muziejus, miesto sodas, kuriame auginami vaisiai ir daržovės, o energiją generuoja saulės ir vėjo jėgainės – tokią įvairiausią paskirtį naujajam mokslo muziejui savo vizijose regi architektai.

Viena aišku, kad tai turėtų būti interaktyvus naujos arba vadinamosios trečiosios kartos mokslo muziejus, kuriame lankytojai su mokslo pažanga, žmonijos atradimais susipažįsta per potyrius, žaisdami ir patys išbandydami naujas technologijas ir išradimus. Tokių mokslo muziejų, kaip Koperniko mokslų centras Varšuvoje ar Helsinkio „Eurikos“ mokslo centras, pasaulinė patirtis rodo, kad tai yra viena efektyviausių priemonių ugdyti visuomenės mokslinį išprusimą. Lietuvoje tokį muziejų norima sukurti viešojo ir privataus sektorių partnerystės pagrindu ir neabejotinai tai turėtų būti nacionalinio lygmens projektas.

Buvusio Kučkuriškių popieriaus fabriko teritorija jau daugiau nei dešimt metų stovi apleista. Įdomu tai, kad iki 2001 metų čia veikė popieriaus fabrikas, kurio pradžia – 1823-jie. Tuomet Kučkuriškių popieriaus fabriką – vieną pirmųjų Vilniaus krašto popieriaus fabrikų, čia įkūrė turtingas dvarininkas ir pramoninkas Voiciejus Puslovskis (Wojciech Puslowski). Kučkuriškių manufaktūros atsiradimas laikomas popieriaus pramonės Lietuvoje plėtros pradžia. Dalis fabriko pastatų yra įtraukti į Kultūros vertybių registrą ir saugomi valstybės.

Nuostabus gamtos kampelis

Be to, šis išskirtinis savo reikšme ir paveldu objektas yra ne mažiau išskirtinėje Pavilnių ir Verkių regioninio parko teritorijoje, Vilnios upės vingyje. Šalia yra tvenkiniai, užtvankos, rekreaciniai draustiniai. Kaip pažymėjo projektus recenzavęs architektas prof. Rolandas Palekas, unikali gamtinė aplinka yra didžiulis šios vietos privalumas, kurį architektai siūlo įvairiapusiškai išnaudoti – įrengti pėsčiųjų, dviračių takus, poilsio zonas, baidarių prieplaukas.

„Vienintelis nekintantis šios vietos bruožas buvo pro šalį srūvantis vanduo. Šiandien fabriko aplinka apsimeta, kad vandens nėra greta, kad jis kažkur ne čia. Bet vanduo nepasitraukė ir viskas ko reikia – leisti upės tekėjimui ir vėl įsilieti į fabriko gyvenimą, po ilgos pertraukos leisti vėl suktis jėgainės ratui“, – savo projekto aiškinamajame rašte poetiškai idėją pristato architektai M. Šiupšinskas, G. Štelbys, T. Usovas, siūlantys čia įrengti vandens muziejų.

Ekspertai taip pat gyrė (architektas prof. Rolandas Palekas, kultūros paveldo ekspertė Rasa Putrimienė, urbanistė dr. Inesa Alistratovaitė–Kurtinaitienė) Tado Balčiūno architektūros biuro (architektai Tadas Balčiūnas, Dalius Martinaitis, Žilvinas Jagėla, Rūta Petraitytė, Antanas Dominas) idėją konvertuojant fabriką į mokslo muziejų, išsaugoti tik senuosius kultūros paveldo statinius – fabriko kaminą, sandėlį, administracinį pastatą, o nevertingus sovietmečiu statytus ir fiziškai susidėvėjusius pastatus griauti. Senieji fabriko pastatai funkciškai būtų sujungiami su naujai projektuojamu ažūriniu tūriu, kuris apjuostų senuosius statinius ir sujungtų į bendrą muziejaus erdvę, tuo pačiu suformuojant vidinį kiemą su lauko ekspozicijomis. 

Šiuo projektu itin suinteresuota ir Naujosios Vilnios bendruomenė, kuri tikisi, kad tokio masto projektas atkreiptų ir kitų investuotojų dėmesį į daug potencijos turinčią, tačiau visų tarsi pamirštą Naująją Vilnią ir jos gamtos apdovanotas apylinkes. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Darni plėtra. Ekologija

nuotrauka
2019-09-09 09:52
Blogas kvapas kamuoja Klaipėdos rajono, Ketvergių, Gručeikių, Toleikių ir kitų kaimų gyventojus. Jis ypač sustiprėja vasaros metu, kai tvyro karščiai, nebūna vėjų. Jau artimiausiu metu čia bus išbandytas specialus įrenginys, skirtas blogo kvapo ir dulkių šalinimui.
nuotrauka
2019-09-03 12:26
Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialist...
nuotrauka
2019-09-03 09:46
Lietuvoje sparčiai daugėjant renovuotų daugiabučių gyvenamųjų namų, vis dažniau išryškėja netinkamo mikroklimato sukeliamos problemos gyvenamosiose patalpose. Gyventojams svarbu žinoti, kad po daugiabučio modernizacijos keičiasi ir buto mikroklimatas. Kadangi modernizuotas daugiabutis, gyvenamasis n...
nuotrauka
2019-08-30 10:52
Šiemet ir kitąmet šalies nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose atsiras nemažai naujų lankymui skirtos infrastruktūros objektų. Jie bus įrengti tęsiant ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą, skirtą šalies kraštovaizdžio vertybių apsaugai ir pritaikymui jas pažinti.
nuotrauka
2019-08-27 09:39
Nors Europa Sąjunga draudžia šalinti senas padangas sąvartynuose, tačiau nemažai jų ten dar patenka. Visgi pasaulyje atsiranda naujų sprendimų, kaip efektyviai panaudoti senas padangas.
nuotrauka
2019-08-19 11:03
Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų – tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius, nei šiuo metu. Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama jų įrengimui. Gyventojai, kurie pasigamina elektros iš sa...
nuotrauka
2019-08-14 14:36
Palangos paplūdimiuose triūsia nauja ir moderni smėlio valymo mašina „BeachTech Marina“. Ekonomiškai ir tyliai dirbanti savaeigė technika kol kas neturi analogo Baltijos jūros regione.
nuotrauka
2019-08-13 10:41
Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose vyravęs miesto modelis, kai gyvenamosios, darbo laisvalaikio, komercinės ir kultūrinės zonos buvo atskirtos, o susisiekimą tarp jų geriausiai užtikrino nuosavas automobilis, nyksta. Statybos paslaugų koncerno YIT vykdantysis viceprezidentas miestų plėtrai Juha ...
nuotrauka
2019-08-09 11:08
Atliekų tvarkymo įmonė „Ekonovus“ pirmoji šalyje pradeda dirbti su dujinėmis šiukšliavežėmis, kurios ne tik mažiau terš orą, bet ir veiks kur kas tyliau nei dyzelinės jų „kolegės“.
nuotrauka
2019-08-09 10:27
Vos viena paplūdimyje numesta nuorūka gali užteršti net penkis kubinius metrus vandens. Vandens, kuriame, pasiilgę jūros, maudomės ne tik mes patys, bet ir mūsų vaikai. Specialistai neabejoja – jei kiekvienas apie tai susimąstytų, nuorūkų, o taip pat – ir kitų smulkių atliekų paplūdimiuose būtų ger...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...
nuotrauka
2019-08-05 10:40
Įgyvendinant taikos sutartį tarp Energetikos ministerijos ir Vokietijos kompanijos „Danpower“, bendrovė neatlygintinai perduos 100 elektromobilių stotelių. Transporto kompetencijų agentūra rūpinsis šių stotelių visoje Lietuvoje įrengimu.
nuotrauka
2019-07-30 13:45
„Modus Group” pradeda naują saulės jėgainių parkų plėtros etapą Lenkijoje. Kaimyninėje rinkoje grupė iki 2020 metų pradžios planuoja įrengti 41 saulės jėgainių parką, kurių bendra galia sieks 41 megavatų (MW). Į šiuos žaliosios energetikos projektus bendrovė numato investuoti apie 36 mln. eurų. Fina...
nuotrauka
2019-07-30 10:42
Pirmieji šeši šių metų mėnesiai buvo itin rezultatyvūs Lietuvoje veikiantiems vėjo jėgainių parkams. Žiemą ir pavasarį šalyje vyravę orai buvo palankūs elektros energijos gamybai vėjo jėgainėse, jos apsukas pastebimiau sulėtino tik birželį. Nepaisant to, bendras pusmečio rezultatas – beveik trečdali...
nuotrauka
2019-07-30 10:06
Chaotiška miestų plėtra turi neigiamos įtakos natūralioms ekosistemoms. Integruotas požiūris į urbanizaciją, saugant gamtinius išteklius, skatina investuoti į ekosistemų atkūrimą, taip padeda padidinti miestų atsparumą gamtinėms nelaimėms, mažinti oro taršą ir kitą miestų neigiamą poveikį aplinkai b...
nuotrauka
2019-07-22 09:41
Siekiant valstybės strateginių tikslų atsinaujinančioje energetikoje ir tam išnaudoti jūrinio vėjo potencialą Baltijos jūroje, Energetikos ministerijos užsakymu Klaipėdos universiteto mokslininkai atliko išsamią jūrinio vėjo plėtros Baltijos jūroje analizę.
nuotrauka
2019-07-18 15:45
AB „Kauno energija“ priklausančioje Noreikiškių katilinėje pradedamas įrengti naujas biokuro katilas, įgalinsiantis katilinę lanksčiau ir ekonomiškiau veikti vasaros režimu.
nuotrauka
2019-07-16 13:15
Nuo vakar, liepos 15 d., iki rugsėjo 16 d. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima juridinių asmenų paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-07-11 13:04
Kauno rajono savivaldybė ketina teikti paraiškas projektui, kuris įgalintų įrengti saulės jėgaines ant Garliavos sporto centro ir penkių ugdymo įstaigų stogų. Prisijungti prie projekto kviečiamos ir sveikatos įstaigos.
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.

Statybunaujienos.lt » Darni plėtra. Ekologija

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...