2020 sausio 24 d. penktadienis, 11:15
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Investicijų planai ir renovacija. Kodėl atsitiko didžioji valstybės bėda Fotogalerija Video

2015-03-03 16:12,      Papildyta vaizdo įrašu 2015-03-12 15:25
Vienas dažniausių klausimų, kuriuos kelia renovuoti pasirengusių namų gyventojai, yra kainos klausimas – gyventojams beveik visada renovacija yra per brangi, o rangovams – per maža. Prisireikus didinti investicijų plano kainą, kyla konfliktai tarp visų proceso dalyvių. Kaip pastebėjo diskusijoje „Kaip tobulinti viešuosius renovacijos ir statybos darbų pirkimus, vykdomus per CPO LT?“ dalyvavusi Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorė Diana Vilytė, visų šių problemų priežastis – valstybė per daug sureikšmino investicijų planus.
nuotrauka
Bendrovės „Konsolė“ Techninio skyriaus vadovas A. Kovalenko (su mikrofonu, centre) pastebėjo, kad aptikus klaidų investiciniame projekte, bendrovėms yra svarbiausias klausimas, kas tas klaidas taisys. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Konsolė, UAB
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT),
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,
CPO LT, VŠĮ

Priežastys – investiciniuose projektuose

Portalo www.statybunaujienos.lt organizuotoje diskusijoje „Kaip tobulinti viešuosius renovacijos ir statybos darbų pirkimus, vykdomus per CPO LT?“ suabejota, ar rangovai nenorį per daug gauti už renovacijos darbus. UAB „Konsolė“ generalinis direktorius Kazys Skutulas pastebėjo, kad tokios kalbos nėra teisingos. Daugelis diskusijos dalyvių – administratorių, atsakingų už renovaciją, sakė, jog tik mažą dalį namų ar jų grupių galima parduoti, t. y. nusipirkti renovacijos darbus – iš pirmo karto. Tiekėjų tenka ieškoti po kelis kartus, dalyvaujant pirkimuose ne tik per CPO LT, bet ir per CVP IS, kitose pirkimų sistemose. Jeigu nė viena statybų bendrovė net keliuose pirkimuose negali pateikti tokios kainos, už kurią būtų nupirkti darbai, vadinasi, tai ne statybininkų kaltė. K. Skutulo nuomone, priežasčių reikėtų ieškoti investicijų projektuose. 

„Jeigu statybininkas pasirašė sutartį, jis tą sutarties dalį ir įvykdys“, – kalbėjo K. Skutulas, nedviprasmiškai pabrėždamas kiekių ir kainų skirtumus, kurie išryškėja tarp investicijų planų ir techninių projektų. Rangovų atstovas, reaguodamas į pastabas apie pirkimus per CPO LT, pastebėjo, kad pirkimas per CPO Lt katalogą iš principo yra labai geras, nes eliminuojamas subjektyvumas – „su kompiuteriu nepasiginčysi“.

Ar iš tiesų nėra konkurencijos?

Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorės Elvyros Radavičienės nuomone, rangos darbų iš sykio nupirkti nepavyksta dėl to, kad nėra konkurencijos. Jai pritarė ir savivaldybių atstovai – darbų esą daugiau, negu norinčių juos pirkti.

Bendrovės „Konsolė“ Techninio skyriaus vadovas Alimpa Kovalenko (nuotraukoje – stovi), atsakydamas AM atstovei dėl to, kad neva nesą konkurencijos, pateikė nesėkmingo pirkimo pavyzdį. Užsakovai bandė namo renovacijos darbus įsigyti per CPO LT – konkursas neįvyko, nes nebuvo pateiktas nė vienas pasiūlymas. Užsakovai namui bandė gauti rangovus per CVPis, per Statybų biržą, per Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) pirkimus – nepavyko, nors šiose sistemose nėra iš anksto numatytų dalyvių, fiksuotų kainų, pirkimuose dalyvauja visa Lietuva, bet pirkėjų nėra.

„Vadinasi, esmė – ne konkurencijos nebuvimas“, – reziumavo A. Kovalenko, pabrėždamas, kad projektuose yra klaidų.

Kada riziką prisiima rangovas

Bendrovės „Konsolė“ Techninio skyriaus vadovas A. Kovalenko pastebėjo, kad aptikus klaidų investiciniame projekte, bendrovėms yra svarbiausias klausimas, kas tas klaidas taisys. Jis pacitavo vieno iš neįvardintų užsakovų raštą, kuriame buvo užfiksuota, jog užsakovas „nesąs atsakingas už visas kitas sąnaudas, patirtas rangovo rengiant pasiūlymą“. 

„Rizika, susijusi su pastato techninių duomenų ir darbų kiekių žiniaraščių paklaidomis, tenka rangovui“, – citavo A. Kovalenka užsakovų raštą. – Leiskite paklausti, o ką tuomet daro užsakovas ir investicinio projekto rengėjas?“

Statybinės įmonės atstovų nuomone, ant rangovų kraunama daug, statybininkai dažniausiai užkliūva ir gyventojams, tačiau atsakomybe pasidalinti niekas neskuba.

Rangovai gali konkuruoti tik įkainiu

Investicijų plane yra nurodyti darbų kiekiai ir maksimali kaina pagal juos. Kaip pastebėjo advokatų kontoros TRINITI partneris, NT ir statybos praktikos grupės vadovas Vytautas Kalmatavičius, jeigu pirkimas vyksta per CPO LT katalogą, užsakymo metu, t. y. teikiant kainą, tiekėjas turi galimybę nurodyti tik 1 kv. m. ar 1 kub. m. kainą. Tai reiškia, kad tiekėjas arba rangovas neturi galimybės pateikti bendros arba fiksuotos kainos už tam tikrą nurodytą veiklą.

Tiekėjas neturi galimybės pakeisti jokių kitų techninės specifikacijos laukelių, išskyrus kiekvienai iš nurodytų veiklų įvesti savo siūlomus įkainius. V. Kalmatavičiaus žodžiais, jeigu nuvykęs į vietą rangovas pamatys, jog realiai yra ne, pavyzdžiui, 400 kv. metrų renovuotino ploto, o 800 kv. metrų, jis nieko negalės pakeisti, nebent padidinti įkainį, nes žinos, kad reikia iš tiesų atlikti daugiau darbų, negu jų nurodyta investicijų plane. 

„Tokiais atvejais, kai pirkimai vykdomi per CVP IS ir čia galima skelbti aiškų fiksuotos kainos konkursą, tai, pagal teismų praktiką, riziką prisiima rangovas, kuris laimėjo konkursą, nurodęs bendrą darbų kainą. Jis ir turės savo sąskaita padengti neatitikimus [tarp investicijų plano ir realios situacijos, aut. past.]“, – tvirtino advokatas.

Tačiau situacija su CPO LT katalogu kita. V. Kalmatavičius akcentavo, jog painiojami arba susikerta du skirtingi dalykai: investiciniame plane užprogramuotas fiksuoto įkainio pirkimas, o atsakomybės reikalaujama kaip pagal fiksuotos kainos sutarties pirkimą, nors realiai daryti įtakos, pirkdamas darbus per CPO LT katalogą, rangovas neturi.

Pasak advokato, ištikus tokiai problemai, paprastai administratoriai vėl kreipiasi į gyventojus, kurie turi pritarti pasikeitusiai situacijai, t. y. sutikti, kad būtų didinamas biudžetas. Tačiau klausimas, ar toks situacijos sprendimo būdas yra geras.

Investicijų projektai – pervertinti

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorės Dianos Vilytės pastebėjimu, tokia situacija susidarė dėl to, jog buvo pervertina investicijų projektų reikšmė. Nors iš tiesų tai yra tik verslo planas, kuriame numatoma, kiek kas investuos, kiek investicijų sugrįš, pagal tokį iš esmės apytikslį planą buvo pradėtos skaičiuoti investicijos, pradėta tartis su gyventojais. 

Gyventojai, matydami investicijų projektuose nurodytas sumas, susiskaičiuodavo savo mokėtiną sumą pagal buto plotą. Tad nustačius investicijų plano kiekių, o ir pinigų skirtumus nuo realios situacijos, problemų pradėjo kilti visiems proceso dalyviams.

„Čia ir atsitiko didžioji valstybės bėda, kad investicinis projektas ir gyventojų bei valstybės įsipareigojimai buvo pasirinkti atskaitos tašku, – kalbėjo D. Vilytė. – Todėl visa grandinė ir suiro. Gyventojai prisirišo prie investicijų projektų ir nebenori daryti jokių būtinų žingsnių. Buvo neapgalvota, kada galima tikslinti tą sumą.“ 

Išsamiau apie įvardintas problemas – kitose publikacijose
 
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Diskusija „Investiciniai planai ir renovacija. Kodėl atsitiko didžioji valstybės bėda“
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Diskusijos

nuotrauka
2019-07-10 15:41
Daugiau kaip šimtmetį Vilniaus centre veikęs Lukiškių kalėjimas uždarytas. Kas galėtų jame įsikurti, kokias veiklas būtų galima plėtoti šiame specifiniame, kultūros paveldo statusą turinčiame komplekse? Apie tai buvo kalbama čia vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo valstybės institucijų, Vilniaus...
nuotrauka
2019-02-18 15:00
„Britų patirtis rodo, kad norint sėkmingai įdiegti skaitmeninės statybos standartą reikia pasirūpinti ne tik įranga, technologijomis, įstatymine baze, bet ir paruošti žmones, įrodyti jiems viso to naudą“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro“ atidarymo...
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2018-11-28 15:59
Vakar (11 27) Kaune vyko viešojo ir privataus sektoriaus diskusija „Atsparumo korupcijai užtikrinimas vykdant ūkio subjektų priežiūrą statybos srityje“. Diskusiją inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2018-11-19 17:26
Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų – atstovai. Kaip pažymėjo Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė, šio...
nuotrauka
2018-10-31 11:00
2017 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo naujasis Architektūros įstatymas. Lietuvos architektų rūmai, norėdami paminėti šią svarbią datą bei aptarti įstatymo įgyvendinimo patirtis, rengia viešą diskusiją.
nuotrauka
2016-11-14 10:55
Viešieji pirkimai turi veikti kaip sinchroninis plaukimas, kurio dalyviai – Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), tiekėjai ir perkančiosios organizacijos (PO) – turi veikti išvien. Tačiau ar tai įmanoma, kalbant apie teikiamų ir įsigyjamų prekių bei paslaugų kokybę?
nuotrauka
2016-05-01 09:17,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
Versle viskas prasideda nuo pirmojo įspūdžio. Jeigu pavyksta jį padaryti, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – stipriai išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai reprezentuoti įmonę“, – statybų ir remonto parodoje „RESTA“ pradė...
nuotrauka
2016-04-29 20:30,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
It nulietas ant kūno gulantis kostiumas, brangūs aksesuarai, nuoširdus bendravimas ir paprastumas – kai viskas prasideda nuo tokio pirmojo įspūdžio, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai...
nuotrauka
2016-04-21 06:30
Verslininko įvaizdis – tai ne tik jo ar jos batai ar apranga. Asmenybė, kalbėsena yra tokia pati svarbi įvaizdžio dalis. Konkuruoti dėl klientų, bendrauti su partneriais reikia išmokti. Tai ne visada lengva ir ne visiems pavyksta pasiekti. Gerą įvaizdį bei reputaciją susikurti labai sunku, o prarast...
nuotrauka
2016-04-13 07:01
Verslo pasaulis seniai įsisavino paprastą tiesą: klientui parduodi ne tik prekę ar paslaugą, bet ir savo įmonės įvaizdį bei reputaciją. Deja, vis dar paslystame lygioje vietoje.
nuotrauka
2016-03-04 14:40
Aplinkos ministerija kviečia visuomenę kuo aktyviau įsitraukti į viešą diskusiją apie Kuršių nerijos ateitį. Ši diskusija jau prasidėjo praėjusią savaitę Nidoje, kur Aplinkos ministerijos iniciatyva susirinkę apie septynias dešimtis valstybės ir savivaldos institucijų, įvairių organizacijų, visuomen...
nuotrauka
2016-01-13 15:00
Antrojoje straipsnio „Korozija, moderni antikorozija ir statybos ateitis“ dalyje tęsiame pirmojoje dalyje pradėtą diskusiją apie korozijos sukeltus nuostolius, žalą, kuri Lietuvos ūkiui sudaro 984 mln. € kasmet. Tai tik tiesioginiai nuostoliai, o netiesioginiai, Tarptautinės korozijos organizacijos ...
nuotrauka
2015-12-21 06:01
Nieko nenustebinsime, pasakę, kad metalas, plienas rūdija visur ir visada, – net esantis betone, o ypač sparčiai – atviroje atmosferoje ar vandenyje. Gelbsti, bet tik laikinai, įvairios antikorozinės dangos. Ir daug kas žino, jog sąlygos korozijai kasmet tik stiprėja, nes rūgštėja lietūs, vis stipri...
nuotrauka
2015-12-04 15:12,      papildyta 2015-12-16 08:30, Papildyta antrosios dalies vaizdo įrašu.
Viešuosiuose pirkimuose, kaip sakė diskusijoje dalyvavusi Seimo antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė, problemų esama nemažų, nes procesas yra susijęs su labai dideliais pinigais, – pernai viešųjų pirkimų (VP) vertė buvo per 5 mlrd. eurų. Skaičiuojama, kad apie 1 mlrd. eurų panaudojama neskai...
nuotrauka
2015-11-30 08:01
Neveikia nebaudžiamumo principas, viešieji pirkimai nėra audituojami, žmonės nėra kvalifikuoti ir suinteresuoti viešuosius pirkimus įgyvendinti gerai – diskusijoje apie viešuosius pirkimus ir korupcijos prevenciją problemas išvardino advokatų kontoros „Triniti“ asocijuotas teisininkas Tomas Seikalis...
nuotrauka
2015-11-27 12:00
Diskusijos „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“ dalyviai sutaria, kad viešuosiuose pirkimuose veikia įvairūs apgaulės, nešvarių žaidimų mechanizmai. Tačiau dėl prevencinių priemonių turi skirtingas nuomones.
nuotrauka
2015-11-26 17:20,      papildyta 2015-11-27 11:30, papildyta nuotraukomis
Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas Gylys sako, kad Lietuva, viešųjų pirkimų (VP) srityje nėra tokia korumpuota, kaip kalbama. Problemų yra daug, pripažino jis, bet ES komisija, atlikusi ES narių apžvalgą kovoje su korupcija, Lietuvos VP sritį pripažino ...
nuotrauka
2015-11-25 14:36
Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
nuotrauka
2015-05-27 18:42
Būta rangovų, kurie jau seniai pastebėjo, kad reikalavimai rangovams neadekvatūs darbams, šiuo atveju – renovacijos. Tai, ką pastebėjo praktikai, pagaliau pamatė ir ėmėsi keisti ir valdžia. Netrukus, tikimasi, startuos alternatyvus CPO LT katalogas, kurį kuriant dar gali sudalyvauti ir rangovai, adm...

Statybunaujienos.lt » Diskusijos