2019 lapkričio 23 d. šeštadienis, 3:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ispanija I. Laukia Lietuvos prekių ir investicijų bei siūlo vartus į šimtamilijoninę rinką

2014-03-04 08:50
„Ispanija yra viena didžiausių Europos rinkų, turinti 47 mln. vartotojų, kasmet lankoma 56 mln. turistų. Pagal šalies BVP pasaulyje Ispanija yra 13-oje vietoje“, – sakė José M. Rodríguez Clemente, MB „Rusbaltika“ atstovas, Lietuvos pramonininkų konfederacijoje pristatydamas eksporto galimybes į Ispaniją.
nuotrauka
Šaltinis: pašnekovo iliustracija


Net 71 proc. ekonomikos yra susijęs su paslaugų sektoriumi. Statyba kuria 9,09 proc. BVP. Ispanija laukia informacinių technologijų, atsinaujinančios energijos, biotechnologijų, aviacijos, turizmo investicijų. Ispanijoje jau investavo 12,8 tūkst. kompanijų, kurių investicijos sudaro apie 450 mlrd. eurų. Ispanija importuoja 24,4 proc. energijos, 16,7 proc. gamybos priemonių, 15 proc. chemijos prekių, 11 proc. maisto produktų.

José M. Rodríguez Clemente, eksporto į Ispaniją ekspertas, akcentavo šalies politinį stabilumą, įvykdytas svarbias struktūrines ir darbo reformas. Tačiau šalyje yra didelis nedarbas, didelis biudžeto deficitas, kurį didina pensijų ir nedarbo išmokos. Kalbėdamas apie šalies galimybes, José M. Rodríguez Clemente atkreipė dėmesį į nišą pramonės sektoriuje, nuolatinį pramonės šakų, kaip, pavyzdžiui, automobilių, aviacijos pramonės augimą, poreikį atnaujinti šios srities pramonės įrangą.

Ispanija yra laikoma vienu iš geriausių verslo tiltų į Portugaliją, Lotynų Ameriką, Ameriką, Šiaurės Afriką. Tačiau grėsmių kelia maža vidaus paklausa, menkas kaimyninių šalių atsinaujinimas, kreditų stoka privačiame sektoriuje.

Siekiant struktūrinių reformų, gerinama verslo aplinka

Krizė Ispaniją ištiko dėl dirbtinai sumažintų palūkanų normų, kurios įsiskolinimus per septynerius metus išaugino triskart; neoficialus aljansas tarp Ispanijos vyriausybės ir bankų, kurie labai daug kreditų suteikė statybos kompanijoms, o šios per metus statė po 500 tūkst. naujų objektų.

Siekiant išeiti iš krizės, Ispanija sukūrė planą, kuriame buvo numatytos keturios strategijos. Pirmiausia valstybė ėmė mažinti valstybės išlaidas ir didinti mokesčius, kovoti su mokesčių vengimu, ėmėsi darbo, pensijų ir pensinio amžiaus reformos. Atsirado daugiau galimybių gauti kreditus šeimoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms. Didelis dėmesys Ispanijoje buvo skirtas didinat darbo rinkos lankstumą ir konkurencingumą. Pažymėtina, kad šios šalies darbo jėga yra 20-40 proc. pigesnė negu Vakarų Europoje. Siekiant struktūrinių reformų, gerinama verslo aplinka, skatinamas verslumas.

Kalbėdamas apie dabartinę Ispanijos ekonominę padėtį, José M. Rodríguez Clemente akcentavo 20 proc. išaugusį eksportą, būsto kainos sugrįžimą į 2004 m. lygį, sumažėjusią riziką. Ispanijos kompanijos laimėjo 37 proc. pasaulio infrastruktūros koncesijų, kaip, pvz., Panamos kanalas, pirmasis greitasis geležinkelis Artimuosiuose rytuose.

Įeiti į Ispanijos rinką galima keturiais būdais

„Ispanijoje veikia vadinamasis valios autonomijos principas, tačiau imperatyvios (privalomosios) normos dominuoja prieš sutarties šalių valią, – kalbėjo José M. Rodríguez Clemente, pristatydamas verslo plėtojimo sąlygas Ispanijoje. – Sudarant komercinę sutartį, ji nebūtinai turi būti rašytinė, tačiau patartina, norint turėti įrodymą. Patartina įrašyti kontrakto trukmę ir pratęsimo sąlygas, nutraukimo priežastis, kompetentingas instancijas ginčo atveju, kaip arbitražinis teismas, taikytinus teisės aktus.“

Tai, kas nenustatyta sutartyje, reglamentuojama pagal galiojančius šalies įstatymus.

Kalbėdamas apie įėjimą į rinką, José M. Rodríguez Clemente išskyrė keturias galimybes – agentūrą, distribuciją, frančizę, įmonės steigimą.

Pirmiausia tai agentūra, komercinis tarpininkas, kuris veiks bendrovės vardu. Šiuo atveju Ispanijos teisės akta veikai pagal ES direktyvas.

„Antra galimybė yra distribucija. Ispanijoje reikia rasti kokią nors kompaniją, kuri pirks ir parduos jūsų prekes“, – sakė José M. Rodríguez Clemente. Tokia veikla nereglamentuojama, tačiau kaip ir agentūros atveju, teismai pripažįsta teisę į kompensaciją sutarties pabaigoje.

Franšizę dažniausiai renkasi mažos ir vidutinės įmonė. Šiuo atveju galima laisvai susitarti dėl sąlygų, tačiau nustatomos apsaugančios, ribojančios nuostatos: veiklą privaloma registruoti Franšizių registre, privaloma informuoti franšizės turėtoją apie esamą kompanijos padėtį.

Sudėtingiausias kelias – steigti įmonę

Įmonę steigti Ispanijoje galima renkantis iš trijų variantų. Pirmiausia tai filialas arba nuolatinė buveinė, kurie nėra juridiniai asmenys. Bendra įmonė leidžia dalintis rizika, bendrai naudoti resursus, perimti Ispanijos rinkos patirtį.

Galima kurti ispanišką kompaniją, kuri yra juridinis asmuo. Tačiau ši forma yra pati sudėtingiausia. Ispanijoje veikia du kompanijų tipai. Tipas SA atitinka lietuvišką akcinę bendrovę. Minimalus privalomas akcinis kapitalas yra 60 tūkst. eurų. Tipas SL atitinka Lietuvoje veikiančias uždaras akcines bendroves. Šiuo atveju minimalus privalomas kapitalas yra 3 tūkst. eurų. Registracija kainuoja 2,5 tūkst. eurų. Paraiška per 4-7 dienas įregistruojama Registrų centre. Kompanija turi turėti ne tik pavadinimą, bet ir adresą Ispanijoje, tačiau gyventi joje neprivalu. Atidarant banko sąskaitą, privalomas depozitas SL tipo įmonėms yra 3 tūkst. eurų, o SA tipo – 15 tūkst. eurų. Taip pat privalomas notaro aktas, būtina pateikti paraišką CIF registrui, kuris atitinka PVM mokėtojo registravimą, ir paraišką užsienio investicijų registrui.

Kiekvienoje autonomijoje – savi įstatymai

Ispanijoje veikia sudėtingas teritorinis modelis: 17 savarankiškų autonomijų ir du autonominiai miestai. Vyriausybė veikia taip pat pagal autonominius principus, turi skirtingas kompetencijas, tačiau veikia pagal vienodą parlamentinę struktūrą.

Dėl autonomiškumo kurti verslą Ispanijoje užsieniečiui sudėtinga, nes visose autonomijose veikia savi įstatymai – 17 autonomijų, 17 autonomijų įstatymai. Pavyzdžiui, etiketės, pakuotės turi atitikti vietinės kalbos reikalavimus; saugumo taisyklės, reikalavimai produktų sudėčiai taip pat gali skirtis, kaip ir skirtingas įstatymų interpretavimas atskirose autonomijose.

Neseniai Ispanijoje buvo priimtas Rinkų susivienijimo įstatymas, pagal kurį vienoje autonomijoje įregistravus verslą, kitoje jo nebereikės registruoti dar kartą – pagal kitos autonomijos įstatymus. Ginčai bus sprendžiami pagal verslininko gyvenamosios vietos įstatymus. Kaip sakė José M. Rodríguez Clemente, Ispanijos vyriausybė tikisi, kad šis įstatymas sudarys prielaidas šalies BVP išaugti 1,5 proc. Kadangi Ispanija yra ES narė, tai daugelis prekybos sąlygų yra tokios pat, kaip ir Lietuvoje. Draudimas nėra privalomas, bet patartina jį įsigyti.

Į Ispaniją išvežame daugiau, negu įvežame

Iš Lietuvos į Ispaniją eksportuojami rafinuoti naftos produktai, baldai, chemijos produktai, technika, tekstilė, žaliava. Metinė eksporto apyvarta siekia apie 300 mln. eurų. Iš Ispanijos Lietuvą atvežami vaisiai, statybinės medžiagos, drabužiai, baldai, daržovės, alyvuogių aliejus, actas, vynas. Importo iš Ispanijos apyvartos yra kiek mažesnės – apie 262 mln. eurų.

Ispanai investavo į Marijampolėje veikiančią metalo apdirbimo gamyklą, įkūrė UAB „LITSCRAP“, kuri verčiasi metalo laužo atliekų tvarkymu. „IBERDROLA“, pagrindinė Ispanijos energetikos grupė, Elektrėnuose pastatė kombinuoto ciklo bloką. Ispanų bendrovė „Comsa Emte“ nupirko įmonę “Kauno tiltai“.

Ispanijoje investuoja ir lietuviškas verslas. „Maxima“ nupirko Ispanijos komercinio prekybos centro tinklo „DinoSol“ dalį. „Vičiūnų“ grupė pastatė gamyklą Santandere, šiaurės Ispanijoje; „Žemaitijos pienas“ įkūrė filialą Barselonoje, verslo plėtrą planuoja visoje Ispanijoje.

Ispanai laukia biokuro granulių

Kalbėdamas apie investavimo galimybes Ispanijoje, José M. Rodríguez Clemente išskyrė atsinaujinančią energetiką. Ispanija yra pasaulio lyderis šiluminės saulės energijos gamyboje, nuolat ieško naujų kuro galimybių. Juos domina biokuro granulės, kurios Ispanijoje, kaip sakė pašnekovas, yra labai populiarus kuras. Lietuvoje šią kuro rūšį galima gaminti daug pigiau negu Ispanijoje.

Ispanija laukia informacinių technologijų, biotechnologijų, farmakologijos ir gyvosios gamtos mokslų sričių pasiūlymų, Lietuvą laiko konkurencinga tiekti žaliavą ir plastiką aeroinžinerijos sričiai, kuri kasmet auga apie 11 proc. „Transporto ir logistikos srityje Ispaniją galima naudoti kaip vartus į Lotynų Ameriką ir Šiaurės Afriką, kur laukia 800 mln. potencialių vartotojų“, – sakė José M. Rodríguez Clemente.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-11-22 15:14
Pilaitėje, Čekoniškių g. 12, planuojami privatūs laidojimo namai. Kaip rašoma projektiniuose pasiūlymuose, pateiktuose Vilniaus savivaldybei, laidojimo namų vieta parinkta atlikus visų laidojimo namų Vilniuje išsidėstymo analizę, įvertinant ir salių skaičių.
nuotrauka
2019-11-22 14:37
Dėl gaisro Alytaus miesto savivaldybės patirtos išlaidos šiuo metu siekia 100 tūkst. Eur, ūkio subjektai prašo kompensuoti nuostolius už 135 tūkst. Eur sumą. Alytaus rajono savivaldybė skaičiuoja 23 tūkst. Eur nuostolį. 18 ūkininkų kreipėsi į rajono savivaldybę su prašymais kompensuoti patirtą žalą ...
nuotrauka
2019-11-22 07:41
Pasaulyje ekonomika jau daug metų veikia „negalvok – išgauk, gamink, vartok ir išmesk“ principu. Išgaunami gamtos ištekliai naudojami gamybos procese, o gaminiai po tam tikro eksploatavimo laiko tampa atliekomis, kurios kaupiasi sąvartynuose arba mūsų gyvenamoje aplinkoje. Žiedinė ekonomika gali tap...
nuotrauka
2019-11-21 14:09
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. lapkričio 21 d. BETA priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.
nuotrauka
2019-11-21 11:37
Kiekvienais metais vis labiau tobulėjant dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi galimybėmis tam turi ruoštis ir statybos sektoriaus įmonės – nuo didžiausių ir daugiausia darbuotojų turinčių iki vos kelių žmonių startuolių. Tuo įsitikinę Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros f...
nuotrauka
2019-11-21 10:43
Panevėžio miesto savivaldybės taryba pritarė, kad būtų sudaryta paramos sutartis su UAB „Baltisches Haus“. Bendrovė parengs ir miestui dovanos naujos autobusų stoties techninį projektą, užsiims statybų priežiūra.
nuotrauka
2019-11-21 10:25
Nelegalaus darbo apimtys Lietuvoje sparčiai didėja: kasmet nustatoma vis daugiau nelegalaus darbo atvejų. Opiausia padėtis statybos sektoriuje – čia dirba du trečdaliai visų nelegaliai dirbančių asmenų. Vis dar nesuvokiama, kokią žalą nelegalus darbas daro kiekvienam asmeniui, jų artimiesiems ir val...
nuotrauka
2019-11-20 16:06
Valstybės įmonė „Lietuvos paminklai“ nuo 2020 m. balandžio 1 d. bus pertvarkyta į biudžetinę įstaigą Kultūros infrastruktūros centrą. Toks sprendimas priimtas Vyriausybės posėdyje trečiadienį, Kultūros ministerija įgaliota įgyvendinti naujos biudžetinės įstaigos savininko teises ir pareigas.
nuotrauka
2019-11-20 15:27
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pradėjo Vilniaus miesto Perkūnkiemio mikrorajone vaikų darželiui statyti reikalingų žemės sklypų paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą.
nuotrauka
2019-11-20 09:24
Valstybinių miškų urėdijai (VMU) lapkritį pradeda vadovauti Valdas Kaubrė, laimėjęs konkursą šios valstybės įmonės direktoriaus pareigoms užimti. Ligi šiol jis laikinai ėjo šias pareigas.
nuotrauka
2019-11-20 09:20
Vakar, lapkričio 19 d., Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pareigas laikinai pradėjo eiti Karolis Mickevičius.
nuotrauka
2019-11-19 16:12
Didelių padangų gaisrų patirtis rodo, kad be oro taršos rimtas problemas kelia ir gaisro gesinimo metu susidarę dideli kiekiai toksinėmis medžiagomis užteršto vandens. Jo sudėtyje gali būti fenolių, ketonų, aminų, policiklinių aromatinių angliavandenilių, dioksinų ir kitų pavojingų junginių. Dėl gal...
nuotrauka
2019-11-19 12:58
Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) išnagrinėjo keturių įmonių, kurias Konkurencijos taryba pripažino sudarius kartelinį susitarimą viešuosiuose pirkimuose, skundus dėl skirtų finansinių sankcijų sumažinimo ir bylos grąžinimo papildomam tyrimui dėl skirtos baudos.
nuotrauka
2019-11-19 11:57
Didesnė konkurencija būsto paskolų rinkoje, pritraukiant daugiau ir įvairesnių skolintojų, geriausio būsto paskolos pasiūlymo paieškos palengvinimas ir skaitmenizavimas, paprastesnis jau paimtų paskolų refinansavimas sudarytų prielaidas palankesnėms būsto paskolų sąlygoms ir mažesnei jų kainai. Liet...
nuotrauka
2019-11-19 11:32
Regionų gaivinimas yra vienas iš vyriausybės deklaruojamų prioritetų. Tradiciškai regionų gyvybę didžiąja dalimi palaikė pramonės įmonės, tačiau šiandien šioje srityje susiduriama su nemažai problemų. Dėl to miestų bei rajonų savivaldybės stengiasi skatinti pramonės plėtrą ir pritraukti naujas įmone...
nuotrauka
2019-11-19 11:05
Seimas, 90 parlamentarų vieningai balsavus už, po svarstymo pritarė Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo pataisų projektui.
nuotrauka
2019-11-19 10:47
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą šilumos tiekimo įmonėms ir nepriklausomiems gamintojams teikti paraiškas paramai, skirtai įrangai modernizuoti.
nuotrauka
2019-11-18 16:04
Vilniaus apygardos teismas dėl prekybos poveikiu pripažino kaltais buvusį Nacionalinės žemės tarnybos (toliau – NŽT arba Tarnybos) direktoriaus patarėją G. J. F. ir pilietį S. Ž.
nuotrauka
2019-11-18 15:05
Paviršinio grunto mėginių, paimtų didžiulio padangų gaisro Alytuje apylinkėse, laboratorinių tyrimų duomenimis, nė viename iš šių 15 mėginių pavojingų cheminių medžiagų koncentracijos neviršijo ribinių verčių.
nuotrauka
2019-11-18 14:50
Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimo perduoti valdyti baseiną savivaldybės viešajai įstaigai „Palangos investicijų valdymas“.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos