2020 rugpjūčio 12 d. trečiadienis, 9:36
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ispanija I. Laukia Lietuvos prekių ir investicijų bei siūlo vartus į šimtamilijoninę rinką

2014-03-04 08:50
„Ispanija yra viena didžiausių Europos rinkų, turinti 47 mln. vartotojų, kasmet lankoma 56 mln. turistų. Pagal šalies BVP pasaulyje Ispanija yra 13-oje vietoje“, – sakė José M. Rodríguez Clemente, MB „Rusbaltika“ atstovas, Lietuvos pramonininkų konfederacijoje pristatydamas eksporto galimybes į Ispaniją.
nuotrauka
Šaltinis: pašnekovo iliustracija


Net 71 proc. ekonomikos yra susijęs su paslaugų sektoriumi. Statyba kuria 9,09 proc. BVP. Ispanija laukia informacinių technologijų, atsinaujinančios energijos, biotechnologijų, aviacijos, turizmo investicijų. Ispanijoje jau investavo 12,8 tūkst. kompanijų, kurių investicijos sudaro apie 450 mlrd. eurų. Ispanija importuoja 24,4 proc. energijos, 16,7 proc. gamybos priemonių, 15 proc. chemijos prekių, 11 proc. maisto produktų.

José M. Rodríguez Clemente, eksporto į Ispaniją ekspertas, akcentavo šalies politinį stabilumą, įvykdytas svarbias struktūrines ir darbo reformas. Tačiau šalyje yra didelis nedarbas, didelis biudžeto deficitas, kurį didina pensijų ir nedarbo išmokos. Kalbėdamas apie šalies galimybes, José M. Rodríguez Clemente atkreipė dėmesį į nišą pramonės sektoriuje, nuolatinį pramonės šakų, kaip, pavyzdžiui, automobilių, aviacijos pramonės augimą, poreikį atnaujinti šios srities pramonės įrangą.

Ispanija yra laikoma vienu iš geriausių verslo tiltų į Portugaliją, Lotynų Ameriką, Ameriką, Šiaurės Afriką. Tačiau grėsmių kelia maža vidaus paklausa, menkas kaimyninių šalių atsinaujinimas, kreditų stoka privačiame sektoriuje.

Siekiant struktūrinių reformų, gerinama verslo aplinka

Krizė Ispaniją ištiko dėl dirbtinai sumažintų palūkanų normų, kurios įsiskolinimus per septynerius metus išaugino triskart; neoficialus aljansas tarp Ispanijos vyriausybės ir bankų, kurie labai daug kreditų suteikė statybos kompanijoms, o šios per metus statė po 500 tūkst. naujų objektų.

Siekiant išeiti iš krizės, Ispanija sukūrė planą, kuriame buvo numatytos keturios strategijos. Pirmiausia valstybė ėmė mažinti valstybės išlaidas ir didinti mokesčius, kovoti su mokesčių vengimu, ėmėsi darbo, pensijų ir pensinio amžiaus reformos. Atsirado daugiau galimybių gauti kreditus šeimoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms. Didelis dėmesys Ispanijoje buvo skirtas didinat darbo rinkos lankstumą ir konkurencingumą. Pažymėtina, kad šios šalies darbo jėga yra 20-40 proc. pigesnė negu Vakarų Europoje. Siekiant struktūrinių reformų, gerinama verslo aplinka, skatinamas verslumas.

Kalbėdamas apie dabartinę Ispanijos ekonominę padėtį, José M. Rodríguez Clemente akcentavo 20 proc. išaugusį eksportą, būsto kainos sugrįžimą į 2004 m. lygį, sumažėjusią riziką. Ispanijos kompanijos laimėjo 37 proc. pasaulio infrastruktūros koncesijų, kaip, pvz., Panamos kanalas, pirmasis greitasis geležinkelis Artimuosiuose rytuose.

Įeiti į Ispanijos rinką galima keturiais būdais

„Ispanijoje veikia vadinamasis valios autonomijos principas, tačiau imperatyvios (privalomosios) normos dominuoja prieš sutarties šalių valią, – kalbėjo José M. Rodríguez Clemente, pristatydamas verslo plėtojimo sąlygas Ispanijoje. – Sudarant komercinę sutartį, ji nebūtinai turi būti rašytinė, tačiau patartina, norint turėti įrodymą. Patartina įrašyti kontrakto trukmę ir pratęsimo sąlygas, nutraukimo priežastis, kompetentingas instancijas ginčo atveju, kaip arbitražinis teismas, taikytinus teisės aktus.“

Tai, kas nenustatyta sutartyje, reglamentuojama pagal galiojančius šalies įstatymus.

Kalbėdamas apie įėjimą į rinką, José M. Rodríguez Clemente išskyrė keturias galimybes – agentūrą, distribuciją, frančizę, įmonės steigimą.

Pirmiausia tai agentūra, komercinis tarpininkas, kuris veiks bendrovės vardu. Šiuo atveju Ispanijos teisės akta veikai pagal ES direktyvas.

„Antra galimybė yra distribucija. Ispanijoje reikia rasti kokią nors kompaniją, kuri pirks ir parduos jūsų prekes“, – sakė José M. Rodríguez Clemente. Tokia veikla nereglamentuojama, tačiau kaip ir agentūros atveju, teismai pripažįsta teisę į kompensaciją sutarties pabaigoje.

Franšizę dažniausiai renkasi mažos ir vidutinės įmonė. Šiuo atveju galima laisvai susitarti dėl sąlygų, tačiau nustatomos apsaugančios, ribojančios nuostatos: veiklą privaloma registruoti Franšizių registre, privaloma informuoti franšizės turėtoją apie esamą kompanijos padėtį.

Sudėtingiausias kelias – steigti įmonę

Įmonę steigti Ispanijoje galima renkantis iš trijų variantų. Pirmiausia tai filialas arba nuolatinė buveinė, kurie nėra juridiniai asmenys. Bendra įmonė leidžia dalintis rizika, bendrai naudoti resursus, perimti Ispanijos rinkos patirtį.

Galima kurti ispanišką kompaniją, kuri yra juridinis asmuo. Tačiau ši forma yra pati sudėtingiausia. Ispanijoje veikia du kompanijų tipai. Tipas SA atitinka lietuvišką akcinę bendrovę. Minimalus privalomas akcinis kapitalas yra 60 tūkst. eurų. Tipas SL atitinka Lietuvoje veikiančias uždaras akcines bendroves. Šiuo atveju minimalus privalomas kapitalas yra 3 tūkst. eurų. Registracija kainuoja 2,5 tūkst. eurų. Paraiška per 4-7 dienas įregistruojama Registrų centre. Kompanija turi turėti ne tik pavadinimą, bet ir adresą Ispanijoje, tačiau gyventi joje neprivalu. Atidarant banko sąskaitą, privalomas depozitas SL tipo įmonėms yra 3 tūkst. eurų, o SA tipo – 15 tūkst. eurų. Taip pat privalomas notaro aktas, būtina pateikti paraišką CIF registrui, kuris atitinka PVM mokėtojo registravimą, ir paraišką užsienio investicijų registrui.

Kiekvienoje autonomijoje – savi įstatymai

Ispanijoje veikia sudėtingas teritorinis modelis: 17 savarankiškų autonomijų ir du autonominiai miestai. Vyriausybė veikia taip pat pagal autonominius principus, turi skirtingas kompetencijas, tačiau veikia pagal vienodą parlamentinę struktūrą.

Dėl autonomiškumo kurti verslą Ispanijoje užsieniečiui sudėtinga, nes visose autonomijose veikia savi įstatymai – 17 autonomijų, 17 autonomijų įstatymai. Pavyzdžiui, etiketės, pakuotės turi atitikti vietinės kalbos reikalavimus; saugumo taisyklės, reikalavimai produktų sudėčiai taip pat gali skirtis, kaip ir skirtingas įstatymų interpretavimas atskirose autonomijose.

Neseniai Ispanijoje buvo priimtas Rinkų susivienijimo įstatymas, pagal kurį vienoje autonomijoje įregistravus verslą, kitoje jo nebereikės registruoti dar kartą – pagal kitos autonomijos įstatymus. Ginčai bus sprendžiami pagal verslininko gyvenamosios vietos įstatymus. Kaip sakė José M. Rodríguez Clemente, Ispanijos vyriausybė tikisi, kad šis įstatymas sudarys prielaidas šalies BVP išaugti 1,5 proc. Kadangi Ispanija yra ES narė, tai daugelis prekybos sąlygų yra tokios pat, kaip ir Lietuvoje. Draudimas nėra privalomas, bet patartina jį įsigyti.

Į Ispaniją išvežame daugiau, negu įvežame

Iš Lietuvos į Ispaniją eksportuojami rafinuoti naftos produktai, baldai, chemijos produktai, technika, tekstilė, žaliava. Metinė eksporto apyvarta siekia apie 300 mln. eurų. Iš Ispanijos Lietuvą atvežami vaisiai, statybinės medžiagos, drabužiai, baldai, daržovės, alyvuogių aliejus, actas, vynas. Importo iš Ispanijos apyvartos yra kiek mažesnės – apie 262 mln. eurų.

Ispanai investavo į Marijampolėje veikiančią metalo apdirbimo gamyklą, įkūrė UAB „LITSCRAP“, kuri verčiasi metalo laužo atliekų tvarkymu. „IBERDROLA“, pagrindinė Ispanijos energetikos grupė, Elektrėnuose pastatė kombinuoto ciklo bloką. Ispanų bendrovė „Comsa Emte“ nupirko įmonę “Kauno tiltai“.

Ispanijoje investuoja ir lietuviškas verslas. „Maxima“ nupirko Ispanijos komercinio prekybos centro tinklo „DinoSol“ dalį. „Vičiūnų“ grupė pastatė gamyklą Santandere, šiaurės Ispanijoje; „Žemaitijos pienas“ įkūrė filialą Barselonoje, verslo plėtrą planuoja visoje Ispanijoje.

Ispanai laukia biokuro granulių

Kalbėdamas apie investavimo galimybes Ispanijoje, José M. Rodríguez Clemente išskyrė atsinaujinančią energetiką. Ispanija yra pasaulio lyderis šiluminės saulės energijos gamyboje, nuolat ieško naujų kuro galimybių. Juos domina biokuro granulės, kurios Ispanijoje, kaip sakė pašnekovas, yra labai populiarus kuras. Lietuvoje šią kuro rūšį galima gaminti daug pigiau negu Ispanijoje.

Ispanija laukia informacinių technologijų, biotechnologijų, farmakologijos ir gyvosios gamtos mokslų sričių pasiūlymų, Lietuvą laiko konkurencinga tiekti žaliavą ir plastiką aeroinžinerijos sričiai, kuri kasmet auga apie 11 proc. „Transporto ir logistikos srityje Ispaniją galima naudoti kaip vartus į Lotynų Ameriką ir Šiaurės Afriką, kur laukia 800 mln. potencialių vartotojų“, – sakė José M. Rodríguez Clemente.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-08-11 09:47
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pradėjo vykdyti bandomąjį projektą, kuriuo siekiama skirti daugiau dėmesio priverstinio darbo atvejams nustatyti bei kelti darbo inspektorių kompetenciją prekybos žmonėmis darbo išnaudojimo srityje.
nuotrauka
2020-08-11 09:36
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos pareigūnai kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorais išnarpliojo gudrią mokesčių slėpimo schemą, taikytą vienoje uostamiesčio įmonėje. Teismas įmonę ir jos direktorių pripažino kaltais dėl apgaulingo buhalterinės apskait...
nuotrauka
2020-08-10 10:50
Pergolėmis vadinamos patobulintos pavėsinės, kurių kilmė siejama dar su senovės Romos laikais. DEXTERA gaminamos pergolės išsiskiria funkcionaliu dizainu, yra lengvesnės nei tradicinės pavėsinės, tačiau tuo pat metu yra ypač patvarios: laikančioji konstrukcija pagaminta iš aliuminio, kolonose įrengt...
nuotrauka
2020-08-07 14:56
Siekdami didinti priežiūros veiklos efektyvumą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) ir Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) nutarė suvienyti jėgas – organizuos ir vykdys bendrus patikrinimus, keisis informacija dėl patikrinimų rezultatų, organizuos bendrus k...
nuotrauka
2020-08-07 10:02
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, prisidėdamos prie pagalbos nuo COVID-19 nukentėjusiems gyventojams, nuo kovo vidurio iki dabar šalies kredito įstaigos savo klientams atidėjo daugiau kaip 280 mln. eurų vertės būsto paskolų grąžinimą.
nuotrauka
2020-08-07 09:10
Privalomojo karantino metu, per II ketv. apie 33 proc. užimtų gyventojų nedirbo arba dirbo mažiau valandų nei įprastai. Moterys sudarė apie 60 proc. visų mažiau valandų dirbusiųjų. Iš jų apie 25 proc. nedirbo arba dirbo mažiau valandų dėl karantino (tai sudarė apie 8 proc. visų užimtų gyventojų).
nuotrauka
2020-08-07 08:47
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ buvo įteiktas privalomasis nurodymas stabdyti aplinkai kenksmingą veiklą. Privalomąjį nurodymą įmonė privalo įvykdyti iki rugpjūčio 24 d.
nuotrauka
2020-08-06 14:26
Trims jaunuoliams, grafičiais gadinusiems pastatus, pareikšti kaltinimai. Jų padaryta žala vertinama 20 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-08-06 09:15
Liepos mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje – daugiau teigiamų pokyčių. Bendras per mėnesį įregistruotų sandorių skaičius buvo didesnis ne tik už ankstesnį mėnesį, bet ir palyginti su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu. Nors bendras šių metų rezultatas vis dar atsilieka nuo pernai per saus...
nuotrauka
2020-08-04 17:27
Šiais metais suplanuotos Klimato kaitos programos lėšos naujoms priemonėms įgyvendinti siekia 170,7 mln. eurų. Dalis paramos, kaip pranešė Aplinkos ministerija, skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui.
nuotrauka
2020-08-04 14:28
Nacionalinė teismų administracija pranešė apie praėjusią savaitę nutrauktą teismų pastato Šeimyniškių g. 28, Vilniuje, statybos rangos darbų konkursą. Priežastis – visų gautų pasiūlymų kainos viršijo numatytą projekto biudžetą.
nuotrauka
2020-08-04 10:51
Birželio 30 d. Užimtumo tarnybos direktorius patvirtino naują Trūkstamų profesijų sąrašą. Šis sąrašas galios iki 2020 m. pabaigos. Sąrašas yra suskirstytas į tris sektorius: statybos, pramonės ir paslaugų. Kaip praktikoje atrodo trečiųjų šalių piliečių iš Trūkstamo profesijų sąrašo įdarbinimas Lietu...
nuotrauka
2020-08-04 10:07
Pasaulį kausto COVID-19 virusas. Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie antrąją jo bangą. Jei blogiausias scenarijus pasitvirtins – valstybės galimai užvers sienas, bus skelbiamas karantinas, darbuotojai, jei tik yra galimybė, bus skatinami dirbti iš namų. Įvairių įmonių darbuotojai įrodė, ...
nuotrauka
2020-08-03 16:03
Šiaulių apygardos teismas paliko nepakeistą Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų birželio pradžioje priimtą nutartį, kuria Šiaulių apylinkės teismas paliko galioti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nutarimą dėl 220 eurų administracinės nuobaudos skyrimo bendrovės vadovui R. Š...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-08-03 09:57
Rugpjūčio 3 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė 3 naujus kvietimus teikti paraiškas pagal Klimato kaitos programoje suplanuotas priemones. Pagrindinis šių priemonių tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas, tačiau šios priemonės taip pat prisideda ir prie darbo vietų k...
nuotrauka
2020-07-31 13:59,      papildyta 2020-07-31 19:28, papildyta „Galio Group“ komentaru
Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ pirkimo komisija patvirtino, kad bendrovės organizuoto biuro nuomos konkurso laimėtojas nustatytas tinkamai ir tolesnės procedūros su „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“ gali būti tęsiamos.
nuotrauka
2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai...
nuotrauka
2020-07-31 10:23
Lietuvos ekonomika, paveikta pandemijos sukeltų pasekmių, antrąjį ketvirtį susitraukė 5,1 proc. Naujausi ekonominiai rodikliai liudija, kad šalies ūkis jau atsigauna, nors ir labai netolygiai.
nuotrauka
2020-07-31 09:00
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) primena, kad Pirkimų vykdytojai privalo atidžiai vertinti gautus pasiūlymus. Būtina vertinti pateiktų dokumentų turinį, juose nurodomą informaciją, jos atitiktį pirkimo dokumentuose nustatytiems reikalavimams, kituose pasiūlymo dokumentuose nurodytiems duomenims bei įsi...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...