2019 rugsėjo 21 d. šeštadienis, 18:29
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ispanija I. Laukia Lietuvos prekių ir investicijų bei siūlo vartus į šimtamilijoninę rinką

2014-03-04 08:50
„Ispanija yra viena didžiausių Europos rinkų, turinti 47 mln. vartotojų, kasmet lankoma 56 mln. turistų. Pagal šalies BVP pasaulyje Ispanija yra 13-oje vietoje“, – sakė José M. Rodríguez Clemente, MB „Rusbaltika“ atstovas, Lietuvos pramonininkų konfederacijoje pristatydamas eksporto galimybes į Ispaniją.
nuotrauka
Šaltinis: pašnekovo iliustracija


Net 71 proc. ekonomikos yra susijęs su paslaugų sektoriumi. Statyba kuria 9,09 proc. BVP. Ispanija laukia informacinių technologijų, atsinaujinančios energijos, biotechnologijų, aviacijos, turizmo investicijų. Ispanijoje jau investavo 12,8 tūkst. kompanijų, kurių investicijos sudaro apie 450 mlrd. eurų. Ispanija importuoja 24,4 proc. energijos, 16,7 proc. gamybos priemonių, 15 proc. chemijos prekių, 11 proc. maisto produktų.

José M. Rodríguez Clemente, eksporto į Ispaniją ekspertas, akcentavo šalies politinį stabilumą, įvykdytas svarbias struktūrines ir darbo reformas. Tačiau šalyje yra didelis nedarbas, didelis biudžeto deficitas, kurį didina pensijų ir nedarbo išmokos. Kalbėdamas apie šalies galimybes, José M. Rodríguez Clemente atkreipė dėmesį į nišą pramonės sektoriuje, nuolatinį pramonės šakų, kaip, pavyzdžiui, automobilių, aviacijos pramonės augimą, poreikį atnaujinti šios srities pramonės įrangą.

Ispanija yra laikoma vienu iš geriausių verslo tiltų į Portugaliją, Lotynų Ameriką, Ameriką, Šiaurės Afriką. Tačiau grėsmių kelia maža vidaus paklausa, menkas kaimyninių šalių atsinaujinimas, kreditų stoka privačiame sektoriuje.

Siekiant struktūrinių reformų, gerinama verslo aplinka

Krizė Ispaniją ištiko dėl dirbtinai sumažintų palūkanų normų, kurios įsiskolinimus per septynerius metus išaugino triskart; neoficialus aljansas tarp Ispanijos vyriausybės ir bankų, kurie labai daug kreditų suteikė statybos kompanijoms, o šios per metus statė po 500 tūkst. naujų objektų.

Siekiant išeiti iš krizės, Ispanija sukūrė planą, kuriame buvo numatytos keturios strategijos. Pirmiausia valstybė ėmė mažinti valstybės išlaidas ir didinti mokesčius, kovoti su mokesčių vengimu, ėmėsi darbo, pensijų ir pensinio amžiaus reformos. Atsirado daugiau galimybių gauti kreditus šeimoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms. Didelis dėmesys Ispanijoje buvo skirtas didinat darbo rinkos lankstumą ir konkurencingumą. Pažymėtina, kad šios šalies darbo jėga yra 20-40 proc. pigesnė negu Vakarų Europoje. Siekiant struktūrinių reformų, gerinama verslo aplinka, skatinamas verslumas.

Kalbėdamas apie dabartinę Ispanijos ekonominę padėtį, José M. Rodríguez Clemente akcentavo 20 proc. išaugusį eksportą, būsto kainos sugrįžimą į 2004 m. lygį, sumažėjusią riziką. Ispanijos kompanijos laimėjo 37 proc. pasaulio infrastruktūros koncesijų, kaip, pvz., Panamos kanalas, pirmasis greitasis geležinkelis Artimuosiuose rytuose.

Įeiti į Ispanijos rinką galima keturiais būdais

„Ispanijoje veikia vadinamasis valios autonomijos principas, tačiau imperatyvios (privalomosios) normos dominuoja prieš sutarties šalių valią, – kalbėjo José M. Rodríguez Clemente, pristatydamas verslo plėtojimo sąlygas Ispanijoje. – Sudarant komercinę sutartį, ji nebūtinai turi būti rašytinė, tačiau patartina, norint turėti įrodymą. Patartina įrašyti kontrakto trukmę ir pratęsimo sąlygas, nutraukimo priežastis, kompetentingas instancijas ginčo atveju, kaip arbitražinis teismas, taikytinus teisės aktus.“

Tai, kas nenustatyta sutartyje, reglamentuojama pagal galiojančius šalies įstatymus.

Kalbėdamas apie įėjimą į rinką, José M. Rodríguez Clemente išskyrė keturias galimybes – agentūrą, distribuciją, frančizę, įmonės steigimą.

Pirmiausia tai agentūra, komercinis tarpininkas, kuris veiks bendrovės vardu. Šiuo atveju Ispanijos teisės akta veikai pagal ES direktyvas.

„Antra galimybė yra distribucija. Ispanijoje reikia rasti kokią nors kompaniją, kuri pirks ir parduos jūsų prekes“, – sakė José M. Rodríguez Clemente. Tokia veikla nereglamentuojama, tačiau kaip ir agentūros atveju, teismai pripažįsta teisę į kompensaciją sutarties pabaigoje.

Franšizę dažniausiai renkasi mažos ir vidutinės įmonė. Šiuo atveju galima laisvai susitarti dėl sąlygų, tačiau nustatomos apsaugančios, ribojančios nuostatos: veiklą privaloma registruoti Franšizių registre, privaloma informuoti franšizės turėtoją apie esamą kompanijos padėtį.

Sudėtingiausias kelias – steigti įmonę

Įmonę steigti Ispanijoje galima renkantis iš trijų variantų. Pirmiausia tai filialas arba nuolatinė buveinė, kurie nėra juridiniai asmenys. Bendra įmonė leidžia dalintis rizika, bendrai naudoti resursus, perimti Ispanijos rinkos patirtį.

Galima kurti ispanišką kompaniją, kuri yra juridinis asmuo. Tačiau ši forma yra pati sudėtingiausia. Ispanijoje veikia du kompanijų tipai. Tipas SA atitinka lietuvišką akcinę bendrovę. Minimalus privalomas akcinis kapitalas yra 60 tūkst. eurų. Tipas SL atitinka Lietuvoje veikiančias uždaras akcines bendroves. Šiuo atveju minimalus privalomas kapitalas yra 3 tūkst. eurų. Registracija kainuoja 2,5 tūkst. eurų. Paraiška per 4-7 dienas įregistruojama Registrų centre. Kompanija turi turėti ne tik pavadinimą, bet ir adresą Ispanijoje, tačiau gyventi joje neprivalu. Atidarant banko sąskaitą, privalomas depozitas SL tipo įmonėms yra 3 tūkst. eurų, o SA tipo – 15 tūkst. eurų. Taip pat privalomas notaro aktas, būtina pateikti paraišką CIF registrui, kuris atitinka PVM mokėtojo registravimą, ir paraišką užsienio investicijų registrui.

Kiekvienoje autonomijoje – savi įstatymai

Ispanijoje veikia sudėtingas teritorinis modelis: 17 savarankiškų autonomijų ir du autonominiai miestai. Vyriausybė veikia taip pat pagal autonominius principus, turi skirtingas kompetencijas, tačiau veikia pagal vienodą parlamentinę struktūrą.

Dėl autonomiškumo kurti verslą Ispanijoje užsieniečiui sudėtinga, nes visose autonomijose veikia savi įstatymai – 17 autonomijų, 17 autonomijų įstatymai. Pavyzdžiui, etiketės, pakuotės turi atitikti vietinės kalbos reikalavimus; saugumo taisyklės, reikalavimai produktų sudėčiai taip pat gali skirtis, kaip ir skirtingas įstatymų interpretavimas atskirose autonomijose.

Neseniai Ispanijoje buvo priimtas Rinkų susivienijimo įstatymas, pagal kurį vienoje autonomijoje įregistravus verslą, kitoje jo nebereikės registruoti dar kartą – pagal kitos autonomijos įstatymus. Ginčai bus sprendžiami pagal verslininko gyvenamosios vietos įstatymus. Kaip sakė José M. Rodríguez Clemente, Ispanijos vyriausybė tikisi, kad šis įstatymas sudarys prielaidas šalies BVP išaugti 1,5 proc. Kadangi Ispanija yra ES narė, tai daugelis prekybos sąlygų yra tokios pat, kaip ir Lietuvoje. Draudimas nėra privalomas, bet patartina jį įsigyti.

Į Ispaniją išvežame daugiau, negu įvežame

Iš Lietuvos į Ispaniją eksportuojami rafinuoti naftos produktai, baldai, chemijos produktai, technika, tekstilė, žaliava. Metinė eksporto apyvarta siekia apie 300 mln. eurų. Iš Ispanijos Lietuvą atvežami vaisiai, statybinės medžiagos, drabužiai, baldai, daržovės, alyvuogių aliejus, actas, vynas. Importo iš Ispanijos apyvartos yra kiek mažesnės – apie 262 mln. eurų.

Ispanai investavo į Marijampolėje veikiančią metalo apdirbimo gamyklą, įkūrė UAB „LITSCRAP“, kuri verčiasi metalo laužo atliekų tvarkymu. „IBERDROLA“, pagrindinė Ispanijos energetikos grupė, Elektrėnuose pastatė kombinuoto ciklo bloką. Ispanų bendrovė „Comsa Emte“ nupirko įmonę “Kauno tiltai“.

Ispanijoje investuoja ir lietuviškas verslas. „Maxima“ nupirko Ispanijos komercinio prekybos centro tinklo „DinoSol“ dalį. „Vičiūnų“ grupė pastatė gamyklą Santandere, šiaurės Ispanijoje; „Žemaitijos pienas“ įkūrė filialą Barselonoje, verslo plėtrą planuoja visoje Ispanijoje.

Ispanai laukia biokuro granulių

Kalbėdamas apie investavimo galimybes Ispanijoje, José M. Rodríguez Clemente išskyrė atsinaujinančią energetiką. Ispanija yra pasaulio lyderis šiluminės saulės energijos gamyboje, nuolat ieško naujų kuro galimybių. Juos domina biokuro granulės, kurios Ispanijoje, kaip sakė pašnekovas, yra labai populiarus kuras. Lietuvoje šią kuro rūšį galima gaminti daug pigiau negu Ispanijoje.

Ispanija laukia informacinių technologijų, biotechnologijų, farmakologijos ir gyvosios gamtos mokslų sričių pasiūlymų, Lietuvą laiko konkurencinga tiekti žaliavą ir plastiką aeroinžinerijos sričiai, kuri kasmet auga apie 11 proc. „Transporto ir logistikos srityje Ispaniją galima naudoti kaip vartus į Lotynų Ameriką ir Šiaurės Afriką, kur laukia 800 mln. potencialių vartotojų“, – sakė José M. Rodríguez Clemente.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-09-19 15:01
Energetika – ypatingą reikšmę valstybei turinti ūkio sfera, todėl specialistų poreikis čia itin didelis. Šiandien, kai visame pasaulyje vystomos įvairios atsinaujinančių energijos šaltinių technologijos, o rinkoms siūlomi nauji sprendimai, ypač reikia specialistų, turinčių naujausių žinių ir gebėjim...
nuotrauka
2019-09-19 10:58
Skandinavų nekilnojamojo turto (NT) plėtros AB „Bonava“, įsteigusi savo bendrovę Lietuvoje, skelbia pradedanti pirmųjų žemės sklypų Vilniuje paiešką. Kaip greitai tikimasi sudaryti pirmuosius sandorius – kol kas neatskleidžiama. Esą tai priklausys nuo to, ar šiuo metu rinkoje siūlomi žemės sklypai a...
nuotrauka
2019-09-19 10:38
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) darbdaviams, nesilaikantiems Darbo kodekso nuostatos, reikalaujančios darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo užmokestį, pastarosiomis dienomis jau išsiuntė per 150 elektroninių laiškų, primindama naują prievolę – skelbimuose įrašyti atlyginimo dydį.
nuotrauka
2019-09-18 13:15
Po ilgo kūrimo proceso skulptorius Andrius Labašauskas kitą savaitę Lukiškių aikštėje pastatys Laisvės kalvos realaus dydžio bandinius. Du segmentai leis pamatyti mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos, skirtos įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą. Dvi savaites a...
nuotrauka
2019-09-18 13:14
2019 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2019 m. pirmuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 1,5 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.
nuotrauka
2019-09-18 12:56
„Agrochema“ plečia skystų trąšų talpyklų tinklą. Iki lapkričio pabaigos bendrovė Kėdainiuose planuoja įrengti 4 naujas KAS-32 trąšų saugyklas su iškrovimo ir pakrovimo stotimi. Talpyklos, kurių bendra talpa sieks 12 tūkst. tonų, bus įrengtos „Agrochema“ Kėdainių elevatoriaus teritorijoje Pramonės ga...
nuotrauka
2019-09-18 12:49
Lietuva per du dešimtmečius pagal darbo našumo didėjimą buvo viena sparčiausiai augusių Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, rašoma Vyriausybės pranešime. Atsižvelgiant į perkamosios galios paritetą, 2017 metais darbo našumas Lietuvoje siekė 75 proc. ES vidurkio. Tai rodo pirmasis Lietuvos darbo n...
nuotrauka
2019-09-18 09:03
Kauno kogeneracinei jėgainei skirto įrenginio – kamino, dar vadinamu skruberiu, transportavimą Alytaus bendrovei „Traidenis“ teko atidėti kelioms paroms. Pradėjus krovimo procesą ir įvertinus prastas oro sąlygas, išaiškėjo, jog tam, kad specialus įrenginys būtų pakrautas saugiai ir būtų išlaikytos v...
nuotrauka
2019-09-16 10:07
Kauno apylinkės teisme prokuroro pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu buvo perduota baudžiamoji byla, kurioje A. J., kaip įmonės vadovas, kaltintas pažeidęs darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, dėl ko statybvietėje, darbo metu, žuvo A. U, nuteistas baudos bausme.
nuotrauka
2019-09-13 12:35
Gerinant eismo sąlygas magistralėje „Via Baltica“, baigtas rekonstruoti apie 22 km ilgio Panevėžio aplinkkelis. Jis praplatintas nuo 2 iki 3 eismo juostų, dėl reversinio eismo organizavimo sudarytos greitkeliui artimos eismo sąlygos.
nuotrauka
2019-09-13 11:22
Šiemet Klaipėdoje vykusioje jau tradicinėje Statybininkų olimpiadoje Lietuvos statybininkų asociacijos Prezidento taurei laimėti rungėsi 15-ka komandų ir 75 dalyviai.
nuotrauka
2019-09-13 11:09
Rytoj šalies statybos sektoriaus bendruomenė pažymės savo profesinę šventę. Statybininkų diena Lietuvoje švenčiama kasmet antrąjį rugsėjo šeštadienį nuo 2000-ųjų.
nuotrauka
2019-09-11 09:50
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informavo, viena tikrinama įmonė laiku nepateikė informacijos apie beveik 2 mln. eurų vertės NT pardavimo sandorius ir viešai deklaravo dirbanti nuostolingai. Po VMI atliktos duomenų analizės įmonė dėl pavėluotai deklaruotų NT pardavimo sandorių papildomai deklar...
nuotrauka
2019-09-10 15:32
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje statybos darbais užsiimančios mažosios bendrijos vadovas Š. Š. už papirkimą nuteistas 10 000 eurų bauda. Baudžiamojon atsakomybėn dėl papirkimo buvo patraukta ir pati bendrija, tačiau teismas nusprendė bendriją atleisti nuo bau...
nuotrauka
2019-09-10 10:46
Plungės rajono savivaldybės administracija vykdė viešąjį pirkimą „Universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso, Mendeno g. 1C, Plungėje, statybos darbai“.
nuotrauka
2019-09-09 13:35
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūr...
nuotrauka
2019-09-09 10:04
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius susitiko su asociacijos „Lietuvos keliai“ atstovais ir aptarė aktualius kelių infrastruktūros plėtros klausimus.
nuotrauka
2019-09-09 09:20,      papildyta 2019-09-09 10:20, pildoma nuotraukomis
Rugsėjo 7 d. Klaipėdoje įvyko jau 20-oji Lietuvos statybininkų asociacijos organizuojama Statybininkų dienos šventė, pritraukusi beveik 400 dalyvių iš visos Lietuvos.
nuotrauka
2019-09-06 09:05
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad jau daugiau nei mėnesį galioja reikalavimas darbo skelbimuose nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydį. Darbdavys gali pasirinkti, ar skelbti tik siūlomo bazinio darbo užmokesčio dydį, ar nurodyti tik dydžio intervalą, ar į darbo skelbimą įtraukti ir dydį...
nuotrauka
2019-09-05 10:53
Lietuvos įmonėms vėl atsiveria galimybė pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) fondų investicijomis eksportuojamiems gaminiams ir paslaugoms sertifikuoti. Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia trečiąjį kvietimą teikti paraiškas finansavimui gauti pagal ES investicijų priemonę „Expo sertifikatas LT“...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...