2019 rugsėjo 21 d. šeštadienis, 18:02
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ispanija II. Verslo ryšiai prasideda nuo asmeninių santykių

2014-03-07 08:45
Tadą Kabašinską su Ispanija sieja seni ryšiai – nuo mokyklos laikų, kai jam, 16 metų moksleiviui, teko pagyventi šioje šalyje, pasinaudojus mainų programomis, vėliau – jau studijuojant ir dirbant eksporto srityje. Lietuvos pramonininkų konfederacijoje jis dalijosi patirtimi, kurią įgijo Ispanijoje, bendraudamas su verslo atstovais.
nuotrauka
José M. Rodríguez Clemente prezentacijos apie Ispaniją iliustracijos


„Į Ispaniją reiktų žiūrėti kaip į stiprių regionų sąjungą, kur kiekvienas regionas nori turėti savo išskirtinumus, – sakė Tadas Kabašinskas, kurį su Ispanija jungia ilgai trunkantys ryšiai – moksleivio, studento, eksporto srities atstovo. – Katalonija, Baskų kraštas, Andalūzija ir Galicija – stipriausią identitetą turintys regionai.“

Atėjusį žmogų sutinka pagal drabužį

Ispanijai būdinga skirtingi dialektai, vietinės kalbos, skirtingi mentalitetai ir stiprus nacionalinis jausmas. Lietuvio pastebėjimu, gyvenamoji vieta lemia skirtingą ispanų gyvenimo suvokimą, skirtingą požiūrį į verslo kultūrą, bendravimą.

T. Kabašinskas pataria įvertinti faktą, kad ispanai atėjusį žmogų sutinka pagal drabužį, todėl reikėtų taikytis prie žmonių, į kuriuos kreipsitės su verslo pasiūlymais. Geriausiai tinka formalus stilius, kaklaraištis ir laikrodis. Apranga parodo atėjusiojo statusą. Akademiniai laipsniai, ypač įgyti užsienyje yra vertinami. Todėl susipažįstant nereikėtų jų slėpti, kukliai nutylėti.

„Sveikinantis su moterimis verslo susitikime paduodama ranka. Asmeniniame susitikime bučiuojama į abu skruostus, bet nevertėtų skubėti to daryti pirmojo susitikimo metu“, – dalijasi T. Kabašinskas.

Pirmo susitikimo metu dovanos nebūtinos – jos tinkamos užmezgus ryšius. Jeigu su dovanomis nuvažiuosite pirmo susitikimo metu, kaip sako pašnekovas, nieko blogo, bet didesnio efekto nepasiekite.

„Smal talk“ yra privalomas ir paprastai būna ilgas

Tradicinėse ispanų įmonėse išlaikyta hierarchija, verslo aplinkoje dominuoja vyrai. Vadinamasis „Smal talk“ paprastai būna ilgas ir jis yra privalomas, jei atvykęs verslininkas turi lūkesčių užmegzti ryšius. Todėl atėjus į susitikimą skubėti negalima.

„Šis pokalbis neretai trunka pakankamai ilgai, bet formuoja pasitikėjimą, tokiam pokalbiui reikia pasirengti“, – sako T. Kabašinskas. Ispanams labai svarbus futbolas, kaip lietuviams – krepšinis, todėl siūloma sužinoti apie tos vietovės, kurioje būsite, stadioną, futbolo komandą. Ispanai kalbėdami praleidžią daug laiko, todėl šie įgūdžiai ypatingai išvystyti. Nereikėtų nusigąsti, jei atrodys, kad kalbama apie nieką.

„Pokalbių „apie orą“ temos Ispanijoje: ekonomikos krizė, maistas, ypač vertinamas vynas, įėjimo į užsienio rinkas būtinumas, nacionalinis jausmas, regionų skirtumai, futbolas ar kitas sportas, šeima. Sabonį praktiškai žino kiekvienas, – vardina T. Kabašinskas, atkreipdamas dėmesį, kad su ispanais geriau ieškoti ne skirtumų, o bendrų temų, kurios pašnekovus sietų. – Paskambinus būtinai reikia pasiteirauti apie šeimą, jeigu turi šunį, pasiteirauti ir apie jį.“

Ispanai kalba visi vienu metu ir keliose vietose

Asmeninė ispanų erdvė yra mažesnė negu įprasta Lietuvoje. Pašnekovas gali paimti už rankos, paplekšnoti per petį. Apsikabinimas yra geras ženklas. Kalbant ir pašnekovui patariama naudoti gestus, nes ispanai taip lengviau supranta ir priima kitą žmogų. Priešingu atveju ispanas pamanys, kad pašnekovas jo nesupranta.

Maistas užima ypatingą vietą Ispanų kultūroje. Būtinai pagirkit maistą ar vyną. Verta papasakoti apie lietuvių maistą.

Ispanai paprastai kalba visi vienu metu ir keliose vietose. Svarbiausias – akių kontaktas. Lietuvoje įprasta klausytis, kai vienas kalba, nueinant – atsiprašyti. Ispanijoje tai nėra būtina. „Stenkitės bendrauti su tuo, kurio pozicija atitinka Jūsų interesus“, – sako T. Kabašinskas.

Mezgant verslo ryšius su ispanais, pirmiausia yra svarbu ne verslo rezultatai, o asmeniniai ryšiai, santykiai. Ispanas verslininkas, nors ir pristatysite jam telefonu ar laiškais savo verslą, norės su galimu parneriu pabendrauti akis į akį. Ir toks pokalbis tikriausiai bus ne apie verslą, o apie, rodos nereikšmingus dalykus. Tačiau kaip tik tokio pokalbio metu ispanai apsispręs, ar bendrauti, ar megzti verslo ryšius. „Stenkitės palaikyti ryšius – dažnai skambinkite, kalbėkitės, stenkitės suprasti jį, lankykite“, – pataria T. Kabašinskas.

Laikas ispanams – orientacinis

Laikas ispanams nėra svarbus ta prasme, kaip mes jį suvokiame. Jiems laikas labiau yra orientacinis, o ne tikslus. Laiko sąnaudos, įeinant į Ispaniją, paprastai yra didelės, bet paisyti būtina.

T. Kabašinskas pataria svarbių susitikimų neskirti tarp 13-15 val., nes tai yra dvi valandos, kurias ispanai skiria pietums. Yra bendrovių, kurios tokių ilgų pertraukų neturi, tačiau pokalbis tuo metu vis tiek bus nenaudingas. Todėl verta arba nueiti su jais kartu papietauti, arba susitikti po pietų.

Kalbėdamas apie derybas, T. Kabašinskas sako, kad reikia iš anksto žinoti, jog derybos bus daug kartų sustabdytos, ar pertrauktos, nes ispanai nori laiko pagalvoti. Geras produktas lietuviui – nebūtinai turi būti geras ispanui, netgi už gerą, lietuvio galva, kainą.

„Neskubėkite pasirašinėti sutarčių. Be nuoširdaus tarpusavio ryšio – jokia sutartis nepadės, – perspėja T. Kabašinskas. – Pirma kurkite asmeninius santykius, o tada galima bus sukurti ir verslo santykius.“

Ispanas pirks iš to, kuris moka bendrauti, o ne geresnį produktą, mano T. Kabašinskas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-09-19 15:01
Energetika – ypatingą reikšmę valstybei turinti ūkio sfera, todėl specialistų poreikis čia itin didelis. Šiandien, kai visame pasaulyje vystomos įvairios atsinaujinančių energijos šaltinių technologijos, o rinkoms siūlomi nauji sprendimai, ypač reikia specialistų, turinčių naujausių žinių ir gebėjim...
nuotrauka
2019-09-19 10:58
Skandinavų nekilnojamojo turto (NT) plėtros AB „Bonava“, įsteigusi savo bendrovę Lietuvoje, skelbia pradedanti pirmųjų žemės sklypų Vilniuje paiešką. Kaip greitai tikimasi sudaryti pirmuosius sandorius – kol kas neatskleidžiama. Esą tai priklausys nuo to, ar šiuo metu rinkoje siūlomi žemės sklypai a...
nuotrauka
2019-09-19 10:38
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) darbdaviams, nesilaikantiems Darbo kodekso nuostatos, reikalaujančios darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo užmokestį, pastarosiomis dienomis jau išsiuntė per 150 elektroninių laiškų, primindama naują prievolę – skelbimuose įrašyti atlyginimo dydį.
nuotrauka
2019-09-18 13:15
Po ilgo kūrimo proceso skulptorius Andrius Labašauskas kitą savaitę Lukiškių aikštėje pastatys Laisvės kalvos realaus dydžio bandinius. Du segmentai leis pamatyti mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos, skirtos įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą. Dvi savaites a...
nuotrauka
2019-09-18 13:14
2019 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2019 m. pirmuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 1,5 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.
nuotrauka
2019-09-18 12:56
„Agrochema“ plečia skystų trąšų talpyklų tinklą. Iki lapkričio pabaigos bendrovė Kėdainiuose planuoja įrengti 4 naujas KAS-32 trąšų saugyklas su iškrovimo ir pakrovimo stotimi. Talpyklos, kurių bendra talpa sieks 12 tūkst. tonų, bus įrengtos „Agrochema“ Kėdainių elevatoriaus teritorijoje Pramonės ga...
nuotrauka
2019-09-18 12:49
Lietuva per du dešimtmečius pagal darbo našumo didėjimą buvo viena sparčiausiai augusių Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, rašoma Vyriausybės pranešime. Atsižvelgiant į perkamosios galios paritetą, 2017 metais darbo našumas Lietuvoje siekė 75 proc. ES vidurkio. Tai rodo pirmasis Lietuvos darbo n...
nuotrauka
2019-09-18 09:03
Kauno kogeneracinei jėgainei skirto įrenginio – kamino, dar vadinamu skruberiu, transportavimą Alytaus bendrovei „Traidenis“ teko atidėti kelioms paroms. Pradėjus krovimo procesą ir įvertinus prastas oro sąlygas, išaiškėjo, jog tam, kad specialus įrenginys būtų pakrautas saugiai ir būtų išlaikytos v...
nuotrauka
2019-09-16 10:07
Kauno apylinkės teisme prokuroro pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu buvo perduota baudžiamoji byla, kurioje A. J., kaip įmonės vadovas, kaltintas pažeidęs darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, dėl ko statybvietėje, darbo metu, žuvo A. U, nuteistas baudos bausme.
nuotrauka
2019-09-13 12:35
Gerinant eismo sąlygas magistralėje „Via Baltica“, baigtas rekonstruoti apie 22 km ilgio Panevėžio aplinkkelis. Jis praplatintas nuo 2 iki 3 eismo juostų, dėl reversinio eismo organizavimo sudarytos greitkeliui artimos eismo sąlygos.
nuotrauka
2019-09-13 11:22
Šiemet Klaipėdoje vykusioje jau tradicinėje Statybininkų olimpiadoje Lietuvos statybininkų asociacijos Prezidento taurei laimėti rungėsi 15-ka komandų ir 75 dalyviai.
nuotrauka
2019-09-13 11:09
Rytoj šalies statybos sektoriaus bendruomenė pažymės savo profesinę šventę. Statybininkų diena Lietuvoje švenčiama kasmet antrąjį rugsėjo šeštadienį nuo 2000-ųjų.
nuotrauka
2019-09-11 09:50
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informavo, viena tikrinama įmonė laiku nepateikė informacijos apie beveik 2 mln. eurų vertės NT pardavimo sandorius ir viešai deklaravo dirbanti nuostolingai. Po VMI atliktos duomenų analizės įmonė dėl pavėluotai deklaruotų NT pardavimo sandorių papildomai deklar...
nuotrauka
2019-09-10 15:32
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje statybos darbais užsiimančios mažosios bendrijos vadovas Š. Š. už papirkimą nuteistas 10 000 eurų bauda. Baudžiamojon atsakomybėn dėl papirkimo buvo patraukta ir pati bendrija, tačiau teismas nusprendė bendriją atleisti nuo bau...
nuotrauka
2019-09-10 10:46
Plungės rajono savivaldybės administracija vykdė viešąjį pirkimą „Universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso, Mendeno g. 1C, Plungėje, statybos darbai“.
nuotrauka
2019-09-09 13:35
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūr...
nuotrauka
2019-09-09 10:04
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius susitiko su asociacijos „Lietuvos keliai“ atstovais ir aptarė aktualius kelių infrastruktūros plėtros klausimus.
nuotrauka
2019-09-09 09:20,      papildyta 2019-09-09 10:20, pildoma nuotraukomis
Rugsėjo 7 d. Klaipėdoje įvyko jau 20-oji Lietuvos statybininkų asociacijos organizuojama Statybininkų dienos šventė, pritraukusi beveik 400 dalyvių iš visos Lietuvos.
nuotrauka
2019-09-06 09:05
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad jau daugiau nei mėnesį galioja reikalavimas darbo skelbimuose nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydį. Darbdavys gali pasirinkti, ar skelbti tik siūlomo bazinio darbo užmokesčio dydį, ar nurodyti tik dydžio intervalą, ar į darbo skelbimą įtraukti ir dydį...
nuotrauka
2019-09-05 10:53
Lietuvos įmonėms vėl atsiveria galimybė pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) fondų investicijomis eksportuojamiems gaminiams ir paslaugoms sertifikuoti. Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia trečiąjį kvietimą teikti paraiškas finansavimui gauti pagal ES investicijų priemonę „Expo sertifikatas LT“...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...