2020 rugpjūčio 10 d. pirmadienis, 1:27
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ispanija II. Verslo ryšiai prasideda nuo asmeninių santykių

2014-03-07 08:45
Tadą Kabašinską su Ispanija sieja seni ryšiai – nuo mokyklos laikų, kai jam, 16 metų moksleiviui, teko pagyventi šioje šalyje, pasinaudojus mainų programomis, vėliau – jau studijuojant ir dirbant eksporto srityje. Lietuvos pramonininkų konfederacijoje jis dalijosi patirtimi, kurią įgijo Ispanijoje, bendraudamas su verslo atstovais.
nuotrauka
José M. Rodríguez Clemente prezentacijos apie Ispaniją iliustracijos


„Į Ispaniją reiktų žiūrėti kaip į stiprių regionų sąjungą, kur kiekvienas regionas nori turėti savo išskirtinumus, – sakė Tadas Kabašinskas, kurį su Ispanija jungia ilgai trunkantys ryšiai – moksleivio, studento, eksporto srities atstovo. – Katalonija, Baskų kraštas, Andalūzija ir Galicija – stipriausią identitetą turintys regionai.“

Atėjusį žmogų sutinka pagal drabužį

Ispanijai būdinga skirtingi dialektai, vietinės kalbos, skirtingi mentalitetai ir stiprus nacionalinis jausmas. Lietuvio pastebėjimu, gyvenamoji vieta lemia skirtingą ispanų gyvenimo suvokimą, skirtingą požiūrį į verslo kultūrą, bendravimą.

T. Kabašinskas pataria įvertinti faktą, kad ispanai atėjusį žmogų sutinka pagal drabužį, todėl reikėtų taikytis prie žmonių, į kuriuos kreipsitės su verslo pasiūlymais. Geriausiai tinka formalus stilius, kaklaraištis ir laikrodis. Apranga parodo atėjusiojo statusą. Akademiniai laipsniai, ypač įgyti užsienyje yra vertinami. Todėl susipažįstant nereikėtų jų slėpti, kukliai nutylėti.

„Sveikinantis su moterimis verslo susitikime paduodama ranka. Asmeniniame susitikime bučiuojama į abu skruostus, bet nevertėtų skubėti to daryti pirmojo susitikimo metu“, – dalijasi T. Kabašinskas.

Pirmo susitikimo metu dovanos nebūtinos – jos tinkamos užmezgus ryšius. Jeigu su dovanomis nuvažiuosite pirmo susitikimo metu, kaip sako pašnekovas, nieko blogo, bet didesnio efekto nepasiekite.

„Smal talk“ yra privalomas ir paprastai būna ilgas

Tradicinėse ispanų įmonėse išlaikyta hierarchija, verslo aplinkoje dominuoja vyrai. Vadinamasis „Smal talk“ paprastai būna ilgas ir jis yra privalomas, jei atvykęs verslininkas turi lūkesčių užmegzti ryšius. Todėl atėjus į susitikimą skubėti negalima.

„Šis pokalbis neretai trunka pakankamai ilgai, bet formuoja pasitikėjimą, tokiam pokalbiui reikia pasirengti“, – sako T. Kabašinskas. Ispanams labai svarbus futbolas, kaip lietuviams – krepšinis, todėl siūloma sužinoti apie tos vietovės, kurioje būsite, stadioną, futbolo komandą. Ispanai kalbėdami praleidžią daug laiko, todėl šie įgūdžiai ypatingai išvystyti. Nereikėtų nusigąsti, jei atrodys, kad kalbama apie nieką.

„Pokalbių „apie orą“ temos Ispanijoje: ekonomikos krizė, maistas, ypač vertinamas vynas, įėjimo į užsienio rinkas būtinumas, nacionalinis jausmas, regionų skirtumai, futbolas ar kitas sportas, šeima. Sabonį praktiškai žino kiekvienas, – vardina T. Kabašinskas, atkreipdamas dėmesį, kad su ispanais geriau ieškoti ne skirtumų, o bendrų temų, kurios pašnekovus sietų. – Paskambinus būtinai reikia pasiteirauti apie šeimą, jeigu turi šunį, pasiteirauti ir apie jį.“

Ispanai kalba visi vienu metu ir keliose vietose

Asmeninė ispanų erdvė yra mažesnė negu įprasta Lietuvoje. Pašnekovas gali paimti už rankos, paplekšnoti per petį. Apsikabinimas yra geras ženklas. Kalbant ir pašnekovui patariama naudoti gestus, nes ispanai taip lengviau supranta ir priima kitą žmogų. Priešingu atveju ispanas pamanys, kad pašnekovas jo nesupranta.

Maistas užima ypatingą vietą Ispanų kultūroje. Būtinai pagirkit maistą ar vyną. Verta papasakoti apie lietuvių maistą.

Ispanai paprastai kalba visi vienu metu ir keliose vietose. Svarbiausias – akių kontaktas. Lietuvoje įprasta klausytis, kai vienas kalba, nueinant – atsiprašyti. Ispanijoje tai nėra būtina. „Stenkitės bendrauti su tuo, kurio pozicija atitinka Jūsų interesus“, – sako T. Kabašinskas.

Mezgant verslo ryšius su ispanais, pirmiausia yra svarbu ne verslo rezultatai, o asmeniniai ryšiai, santykiai. Ispanas verslininkas, nors ir pristatysite jam telefonu ar laiškais savo verslą, norės su galimu parneriu pabendrauti akis į akį. Ir toks pokalbis tikriausiai bus ne apie verslą, o apie, rodos nereikšmingus dalykus. Tačiau kaip tik tokio pokalbio metu ispanai apsispręs, ar bendrauti, ar megzti verslo ryšius. „Stenkitės palaikyti ryšius – dažnai skambinkite, kalbėkitės, stenkitės suprasti jį, lankykite“, – pataria T. Kabašinskas.

Laikas ispanams – orientacinis

Laikas ispanams nėra svarbus ta prasme, kaip mes jį suvokiame. Jiems laikas labiau yra orientacinis, o ne tikslus. Laiko sąnaudos, įeinant į Ispaniją, paprastai yra didelės, bet paisyti būtina.

T. Kabašinskas pataria svarbių susitikimų neskirti tarp 13-15 val., nes tai yra dvi valandos, kurias ispanai skiria pietums. Yra bendrovių, kurios tokių ilgų pertraukų neturi, tačiau pokalbis tuo metu vis tiek bus nenaudingas. Todėl verta arba nueiti su jais kartu papietauti, arba susitikti po pietų.

Kalbėdamas apie derybas, T. Kabašinskas sako, kad reikia iš anksto žinoti, jog derybos bus daug kartų sustabdytos, ar pertrauktos, nes ispanai nori laiko pagalvoti. Geras produktas lietuviui – nebūtinai turi būti geras ispanui, netgi už gerą, lietuvio galva, kainą.

„Neskubėkite pasirašinėti sutarčių. Be nuoširdaus tarpusavio ryšio – jokia sutartis nepadės, – perspėja T. Kabašinskas. – Pirma kurkite asmeninius santykius, o tada galima bus sukurti ir verslo santykius.“

Ispanas pirks iš to, kuris moka bendrauti, o ne geresnį produktą, mano T. Kabašinskas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-08-07 14:56
Siekdami didinti priežiūros veiklos efektyvumą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) ir Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) nutarė suvienyti jėgas – organizuos ir vykdys bendrus patikrinimus, keisis informacija dėl patikrinimų rezultatų, organizuos bendrus k...
nuotrauka
2020-08-07 10:02
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, prisidėdamos prie pagalbos nuo COVID-19 nukentėjusiems gyventojams, nuo kovo vidurio iki dabar šalies kredito įstaigos savo klientams atidėjo daugiau kaip 280 mln. eurų vertės būsto paskolų grąžinimą.
nuotrauka
2020-08-07 09:10
Privalomojo karantino metu, per II ketv. apie 33 proc. užimtų gyventojų nedirbo arba dirbo mažiau valandų nei įprastai. Moterys sudarė apie 60 proc. visų mažiau valandų dirbusiųjų. Iš jų apie 25 proc. nedirbo arba dirbo mažiau valandų dėl karantino (tai sudarė apie 8 proc. visų užimtų gyventojų).
nuotrauka
2020-08-07 08:47
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ buvo įteiktas privalomasis nurodymas stabdyti aplinkai kenksmingą veiklą. Privalomąjį nurodymą įmonė privalo įvykdyti iki rugpjūčio 24 d.
nuotrauka
2020-08-06 14:26
Trims jaunuoliams, grafičiais gadinusiems pastatus, pareikšti kaltinimai. Jų padaryta žala vertinama 20 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-08-06 09:15
Liepos mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje – daugiau teigiamų pokyčių. Bendras per mėnesį įregistruotų sandorių skaičius buvo didesnis ne tik už ankstesnį mėnesį, bet ir palyginti su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu. Nors bendras šių metų rezultatas vis dar atsilieka nuo pernai per saus...
nuotrauka
2020-08-04 17:27
Šiais metais suplanuotos Klimato kaitos programos lėšos naujoms priemonėms įgyvendinti siekia 170,7 mln. eurų. Dalis paramos, kaip pranešė Aplinkos ministerija, skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui.
nuotrauka
2020-08-04 14:28
Nacionalinė teismų administracija pranešė apie praėjusią savaitę nutrauktą teismų pastato Šeimyniškių g. 28, Vilniuje, statybos rangos darbų konkursą. Priežastis – visų gautų pasiūlymų kainos viršijo numatytą projekto biudžetą.
nuotrauka
2020-08-04 10:51
Birželio 30 d. Užimtumo tarnybos direktorius patvirtino naują Trūkstamų profesijų sąrašą. Šis sąrašas galios iki 2020 m. pabaigos. Sąrašas yra suskirstytas į tris sektorius: statybos, pramonės ir paslaugų. Kaip praktikoje atrodo trečiųjų šalių piliečių iš Trūkstamo profesijų sąrašo įdarbinimas Lietu...
nuotrauka
2020-08-04 10:07
Pasaulį kausto COVID-19 virusas. Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie antrąją jo bangą. Jei blogiausias scenarijus pasitvirtins – valstybės galimai užvers sienas, bus skelbiamas karantinas, darbuotojai, jei tik yra galimybė, bus skatinami dirbti iš namų. Įvairių įmonių darbuotojai įrodė, ...
nuotrauka
2020-08-03 16:03
Šiaulių apygardos teismas paliko nepakeistą Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų birželio pradžioje priimtą nutartį, kuria Šiaulių apylinkės teismas paliko galioti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nutarimą dėl 220 eurų administracinės nuobaudos skyrimo bendrovės vadovui R. Š...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-08-03 09:57
Rugpjūčio 3 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė 3 naujus kvietimus teikti paraiškas pagal Klimato kaitos programoje suplanuotas priemones. Pagrindinis šių priemonių tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas, tačiau šios priemonės taip pat prisideda ir prie darbo vietų k...
nuotrauka
2020-07-31 13:59,      papildyta 2020-07-31 19:28, papildyta „Galio Group“ komentaru
Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ pirkimo komisija patvirtino, kad bendrovės organizuoto biuro nuomos konkurso laimėtojas nustatytas tinkamai ir tolesnės procedūros su „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“ gali būti tęsiamos.
nuotrauka
2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai...
nuotrauka
2020-07-31 10:23
Lietuvos ekonomika, paveikta pandemijos sukeltų pasekmių, antrąjį ketvirtį susitraukė 5,1 proc. Naujausi ekonominiai rodikliai liudija, kad šalies ūkis jau atsigauna, nors ir labai netolygiai.
nuotrauka
2020-07-31 09:00
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) primena, kad Pirkimų vykdytojai privalo atidžiai vertinti gautus pasiūlymus. Būtina vertinti pateiktų dokumentų turinį, juose nurodomą informaciją, jos atitiktį pirkimo dokumentuose nustatytiems reikalavimams, kituose pasiūlymo dokumentuose nurodytiems duomenims bei įsi...
nuotrauka
2020-07-30 11:37
Statistikos departamento duomenimis, apie 82 proc. įmonių Lietuvoje yra labai mažos, tai reiškia, kad jose dirba iki 9 darbuotojų. Iki šiol tokios įmonės negalėjo darbuotojų įdarbinti pagal pameistrystės darbo sutartį.
nuotrauka
2020-07-30 10:33
Jurbarko rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo su rangos darbų konkursą laimėjusia „Sūduvos statyba“. Tačiau paaiškėjo, kad įmonė šiemet nepajėgi atlikti darbų.
nuotrauka
2020-07-30 10:16
Aplinkos ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 35, 87 ir 88 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę, suinteresuotas institucijas ir organizacijas. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki rugpjūčio 12 d.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...