2019 lapkričio 21 d. ketvirtadienis, 10:05
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ispanija II. Verslo ryšiai prasideda nuo asmeninių santykių

2014-03-07 08:45
Tadą Kabašinską su Ispanija sieja seni ryšiai – nuo mokyklos laikų, kai jam, 16 metų moksleiviui, teko pagyventi šioje šalyje, pasinaudojus mainų programomis, vėliau – jau studijuojant ir dirbant eksporto srityje. Lietuvos pramonininkų konfederacijoje jis dalijosi patirtimi, kurią įgijo Ispanijoje, bendraudamas su verslo atstovais.
nuotrauka
José M. Rodríguez Clemente prezentacijos apie Ispaniją iliustracijos


„Į Ispaniją reiktų žiūrėti kaip į stiprių regionų sąjungą, kur kiekvienas regionas nori turėti savo išskirtinumus, – sakė Tadas Kabašinskas, kurį su Ispanija jungia ilgai trunkantys ryšiai – moksleivio, studento, eksporto srities atstovo. – Katalonija, Baskų kraštas, Andalūzija ir Galicija – stipriausią identitetą turintys regionai.“

Atėjusį žmogų sutinka pagal drabužį

Ispanijai būdinga skirtingi dialektai, vietinės kalbos, skirtingi mentalitetai ir stiprus nacionalinis jausmas. Lietuvio pastebėjimu, gyvenamoji vieta lemia skirtingą ispanų gyvenimo suvokimą, skirtingą požiūrį į verslo kultūrą, bendravimą.

T. Kabašinskas pataria įvertinti faktą, kad ispanai atėjusį žmogų sutinka pagal drabužį, todėl reikėtų taikytis prie žmonių, į kuriuos kreipsitės su verslo pasiūlymais. Geriausiai tinka formalus stilius, kaklaraištis ir laikrodis. Apranga parodo atėjusiojo statusą. Akademiniai laipsniai, ypač įgyti užsienyje yra vertinami. Todėl susipažįstant nereikėtų jų slėpti, kukliai nutylėti.

„Sveikinantis su moterimis verslo susitikime paduodama ranka. Asmeniniame susitikime bučiuojama į abu skruostus, bet nevertėtų skubėti to daryti pirmojo susitikimo metu“, – dalijasi T. Kabašinskas.

Pirmo susitikimo metu dovanos nebūtinos – jos tinkamos užmezgus ryšius. Jeigu su dovanomis nuvažiuosite pirmo susitikimo metu, kaip sako pašnekovas, nieko blogo, bet didesnio efekto nepasiekite.

„Smal talk“ yra privalomas ir paprastai būna ilgas

Tradicinėse ispanų įmonėse išlaikyta hierarchija, verslo aplinkoje dominuoja vyrai. Vadinamasis „Smal talk“ paprastai būna ilgas ir jis yra privalomas, jei atvykęs verslininkas turi lūkesčių užmegzti ryšius. Todėl atėjus į susitikimą skubėti negalima.

„Šis pokalbis neretai trunka pakankamai ilgai, bet formuoja pasitikėjimą, tokiam pokalbiui reikia pasirengti“, – sako T. Kabašinskas. Ispanams labai svarbus futbolas, kaip lietuviams – krepšinis, todėl siūloma sužinoti apie tos vietovės, kurioje būsite, stadioną, futbolo komandą. Ispanai kalbėdami praleidžią daug laiko, todėl šie įgūdžiai ypatingai išvystyti. Nereikėtų nusigąsti, jei atrodys, kad kalbama apie nieką.

„Pokalbių „apie orą“ temos Ispanijoje: ekonomikos krizė, maistas, ypač vertinamas vynas, įėjimo į užsienio rinkas būtinumas, nacionalinis jausmas, regionų skirtumai, futbolas ar kitas sportas, šeima. Sabonį praktiškai žino kiekvienas, – vardina T. Kabašinskas, atkreipdamas dėmesį, kad su ispanais geriau ieškoti ne skirtumų, o bendrų temų, kurios pašnekovus sietų. – Paskambinus būtinai reikia pasiteirauti apie šeimą, jeigu turi šunį, pasiteirauti ir apie jį.“

Ispanai kalba visi vienu metu ir keliose vietose

Asmeninė ispanų erdvė yra mažesnė negu įprasta Lietuvoje. Pašnekovas gali paimti už rankos, paplekšnoti per petį. Apsikabinimas yra geras ženklas. Kalbant ir pašnekovui patariama naudoti gestus, nes ispanai taip lengviau supranta ir priima kitą žmogų. Priešingu atveju ispanas pamanys, kad pašnekovas jo nesupranta.

Maistas užima ypatingą vietą Ispanų kultūroje. Būtinai pagirkit maistą ar vyną. Verta papasakoti apie lietuvių maistą.

Ispanai paprastai kalba visi vienu metu ir keliose vietose. Svarbiausias – akių kontaktas. Lietuvoje įprasta klausytis, kai vienas kalba, nueinant – atsiprašyti. Ispanijoje tai nėra būtina. „Stenkitės bendrauti su tuo, kurio pozicija atitinka Jūsų interesus“, – sako T. Kabašinskas.

Mezgant verslo ryšius su ispanais, pirmiausia yra svarbu ne verslo rezultatai, o asmeniniai ryšiai, santykiai. Ispanas verslininkas, nors ir pristatysite jam telefonu ar laiškais savo verslą, norės su galimu parneriu pabendrauti akis į akį. Ir toks pokalbis tikriausiai bus ne apie verslą, o apie, rodos nereikšmingus dalykus. Tačiau kaip tik tokio pokalbio metu ispanai apsispręs, ar bendrauti, ar megzti verslo ryšius. „Stenkitės palaikyti ryšius – dažnai skambinkite, kalbėkitės, stenkitės suprasti jį, lankykite“, – pataria T. Kabašinskas.

Laikas ispanams – orientacinis

Laikas ispanams nėra svarbus ta prasme, kaip mes jį suvokiame. Jiems laikas labiau yra orientacinis, o ne tikslus. Laiko sąnaudos, įeinant į Ispaniją, paprastai yra didelės, bet paisyti būtina.

T. Kabašinskas pataria svarbių susitikimų neskirti tarp 13-15 val., nes tai yra dvi valandos, kurias ispanai skiria pietums. Yra bendrovių, kurios tokių ilgų pertraukų neturi, tačiau pokalbis tuo metu vis tiek bus nenaudingas. Todėl verta arba nueiti su jais kartu papietauti, arba susitikti po pietų.

Kalbėdamas apie derybas, T. Kabašinskas sako, kad reikia iš anksto žinoti, jog derybos bus daug kartų sustabdytos, ar pertrauktos, nes ispanai nori laiko pagalvoti. Geras produktas lietuviui – nebūtinai turi būti geras ispanui, netgi už gerą, lietuvio galva, kainą.

„Neskubėkite pasirašinėti sutarčių. Be nuoširdaus tarpusavio ryšio – jokia sutartis nepadės, – perspėja T. Kabašinskas. – Pirma kurkite asmeninius santykius, o tada galima bus sukurti ir verslo santykius.“

Ispanas pirks iš to, kuris moka bendrauti, o ne geresnį produktą, mano T. Kabašinskas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-11-20 16:06
Valstybės įmonė „Lietuvos paminklai“ nuo 2020 m. balandžio 1 d. bus pertvarkyta į biudžetinę įstaigą Kultūros infrastruktūros centrą. Toks sprendimas priimtas Vyriausybės posėdyje trečiadienį, Kultūros ministerija įgaliota įgyvendinti naujos biudžetinės įstaigos savininko teises ir pareigas.
nuotrauka
2019-11-20 15:27
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pradėjo Vilniaus miesto Perkūnkiemio mikrorajone vaikų darželiui statyti reikalingų žemės sklypų paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą.
nuotrauka
2019-11-20 09:24
Valstybinių miškų urėdijai (VMU) lapkritį pradeda vadovauti Valdas Kaubrė, laimėjęs konkursą šios valstybės įmonės direktoriaus pareigoms užimti. Ligi šiol jis laikinai ėjo šias pareigas.
nuotrauka
2019-11-20 09:20
Vakar, lapkričio 19 d., Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pareigas laikinai pradėjo eiti Karolis Mickevičius.
nuotrauka
2019-11-19 16:12
Didelių padangų gaisrų patirtis rodo, kad be oro taršos rimtas problemas kelia ir gaisro gesinimo metu susidarę dideli kiekiai toksinėmis medžiagomis užteršto vandens. Jo sudėtyje gali būti fenolių, ketonų, aminų, policiklinių aromatinių angliavandenilių, dioksinų ir kitų pavojingų junginių. Dėl gal...
nuotrauka
2019-11-19 12:58
Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) išnagrinėjo keturių įmonių, kurias Konkurencijos taryba pripažino sudarius kartelinį susitarimą viešuosiuose pirkimuose, skundus dėl skirtų finansinių sankcijų sumažinimo ir bylos grąžinimo papildomam tyrimui dėl skirtos baudos.
nuotrauka
2019-11-19 11:57
Didesnė konkurencija būsto paskolų rinkoje, pritraukiant daugiau ir įvairesnių skolintojų, geriausio būsto paskolos pasiūlymo paieškos palengvinimas ir skaitmenizavimas, paprastesnis jau paimtų paskolų refinansavimas sudarytų prielaidas palankesnėms būsto paskolų sąlygoms ir mažesnei jų kainai. Liet...
nuotrauka
2019-11-19 11:32
Regionų gaivinimas yra vienas iš vyriausybės deklaruojamų prioritetų. Tradiciškai regionų gyvybę didžiąja dalimi palaikė pramonės įmonės, tačiau šiandien šioje srityje susiduriama su nemažai problemų. Dėl to miestų bei rajonų savivaldybės stengiasi skatinti pramonės plėtrą ir pritraukti naujas įmone...
nuotrauka
2019-11-19 11:05
Seimas, 90 parlamentarų vieningai balsavus už, po svarstymo pritarė Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo pataisų projektui.
nuotrauka
2019-11-19 10:47
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą šilumos tiekimo įmonėms ir nepriklausomiems gamintojams teikti paraiškas paramai, skirtai įrangai modernizuoti.
nuotrauka
2019-11-18 16:04
Vilniaus apygardos teismas dėl prekybos poveikiu pripažino kaltais buvusį Nacionalinės žemės tarnybos (toliau – NŽT arba Tarnybos) direktoriaus patarėją G. J. F. ir pilietį S. Ž.
nuotrauka
2019-11-18 15:05
Paviršinio grunto mėginių, paimtų didžiulio padangų gaisro Alytuje apylinkėse, laboratorinių tyrimų duomenimis, nė viename iš šių 15 mėginių pavojingų cheminių medžiagų koncentracijos neviršijo ribinių verčių.
nuotrauka
2019-11-18 14:50
Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimo perduoti valdyti baseiną savivaldybės viešajai įstaigai „Palangos investicijų valdymas“.
nuotrauka
2019-11-18 14:24
Panevėžio miesto savivaldybės paskelbtam baseino rekonstrukcijos architektūrinių idėjų konkursui pateikta 10 darbų. Visi jie pristatomi „Aukštaitijos“ sporto komplekso fojė.
nuotrauka
2019-11-18 13:43
Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius...
nuotrauka
2019-11-18 12:22
Seime įregistruotas pasiūlymas Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymo projektui. Pasiūlymu siekiama sudaryti prielaidas tikslesnės, realią vertę atitinkančios nekilnojamojo turto vertės nustatymui.
nuotrauka
2019-11-18 12:11
Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino teisėtvarkos pareigūnų įtarimus, kad kultūros vertybe pripažinto dvaro Utenos rajone teritorija ir apsaugos zona buvo sumažintos neteisėtai.
nuotrauka
2019-11-18 10:25,      papildyta 2019-11-18 14:10, Papildyta „Baltijos liftų“ komentaru
Trečiadienio, lapkričio 13 d., rytą Vilniuje, požeminės perėjos prie Karoliniškių poliklinikos lifte užstrigo du garbaus amžiaus žmonės. Bandymas jiems padėti parodė, kokie pažeidžiami esame ištikus bėdai, o tarnybos, sukurtos padėti, vykdo tik jiems nurodytas, apibrėžtas funkcijas.
nuotrauka
2019-11-14 11:39
Seimas nepritarė Ekonomikos komiteto išvadai ir atmetė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Seimo priimtą įstatymą dėl įmonių „Problematika“ ir „Kelių priežiūra“ laikyti nepriimtu.
nuotrauka
2019-11-14 10:24
Kaip pranešė Susisiekimo ministerija, „Lietuvos geležinkeliai“ baigia tarptautinį Vilnius-Klaipėda geležinkelio ruožo elektrifikavimo pirkimą. Geriausią pasiūlymą pateikė jungtinės veiklos partneriai „Elecnor S.A.“ ir „Instalaciones Inabensa S.A.“.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos