Ispanija III. Ne visa, kas veikia pasaulyje, tinka Ispanijai

Lietuvoje įsikūrusi bendrovė „August ir Ko“ gamina nuotekų valymo įrenginius. Juos sėkmingai parduoda 40-yje pasaulio šalių. Dar labiau pozicijas užsienio rinkose „August ir Ko“ sustiprino po to, kai jų bendrovės gaminys buvo testuotas Acheno (Vokietija) nepriklausomoje laboratorijoje. Testo rezultatai pranoko visus lūkesčius ir atidarė duris į įnoringiausias Europos rinkas, kuriose taikomi aukšti aplinkosaugos reikalavimai.
Malonūs žmonės sėkmingo verslo negarantuoja
Ispanijoje „August ir Ko“ įmonė veikia jau penkerius metus. Tačiau bendrovė yra priversta pripažinti, kad Ispanija yra iš tų šalių, kuriose neveikia tai, kas pasiteisino ir pelną neša kitose šalyse. Ispanijoje galioja savi dėsniai.
Lietuvos pramonininkų konfederacijoje surengto seminaro apie Ispanijos rinką metu patirtimi dalijosi ir bendrovės „August ir Ko“ komercijos direktorius Raimondas Kalina.
„Šalis yra maloni, ten gyvena malonūs žmonės – tiek jauni, tiek vyresni“, – sakė jis. Bet kuri įmonė norėtų ten atidaryti filialą, tik klausimas, pasak R. Kalinos, kaip ten veiks įmonė.
Savo veiklą Ispanijoje „August ir Ko“ pradėjo atidarydami įmonę. Parinko, bendrovės manymu, tinkamus žmonės, t. y., žmonės, kurie Ispanijoje gyvena pakankamai seniai, gerai kalba ispanų, anglų, rusų kalbomis ir sėkmingai ten dirba, yra gerai susipažinę su bendrovės „August ir Ko“ nuotekų valymo įrenginiais. Pats bendrovės savininkas Filionis August Ispanijoje paprastai praleidžia apie pusmetį. Tačiau pardavimai nėra džiuginantys.
„Palyginti pardavimus Lietuvoje ir Ispanijoje – pateiksiu kelis skaičius. Jeigu Lietuvoje tokių įrenginių parduodame po 3 tūkst. per metus, tai Ispanijoje – 50 per tokį pat laikotarpį, – sakė komercijos direktorius R. Kalina. – Sėkmingai veikiame Rusijoje, Anglijoje, Latvijoje, Airijoje, Čekijoje, Vengrijoje, o Ispanija yra sunkiai įveikiama.“
Siekdami parduoti, buvo priversti padidinti kainą
Bendrovė ėmėsi nagrinėti, kodėl tokie nedideli pardavimai, kodėl verslas sėkmingai plėtojamas kitose šalyse, o Ispanijoje tokie menki pardavimai.
Įsikūrusi Ispanijoje, bendrovė nesiėmė tiesioginių pardavimų – ėmė dirbti su didmenininkais, veikiančiais statybų sektoriuje, statančiais objektus, kuriuose reikia nuotekų valymo įrenginių. Tokia sistema bendrovės buvo sukurta ir sėkmingai veikia kitose šalyse. Tačiau Ispanijoje tai nepasiteisino.
Ateidama į Ispaniją, bendrovė išanalizavo rinką. Rezultatai teikė vilties: tokios kokybės produkto Ispanijoje net nėra. Pasiūlius gerą kainą, pelnas turėjo būti užtikrintas.
Tačiau Lietuvoje įsikūrusi bendrovė neįvertino ispanų mentaliteto. Nė vienas didmenininkas Ispanijoje nepradės dirbti, jeigu negaus apie 40 ar 50 proc. nuolaidos, dalijosi komercijos direktorius R. Kalina. Tačiau tokios nuolaidos bendrovė suteikti nebegalėjo, nes jau buvo pasiūliusi, jų nuomone, gerą kainą. Kaip pripažino R. Kalina, tai buvo bendrovės klaida.
Todėl kainos vėl buvo pakeltos, kad galima būtų dirbti su didmenininkais, teikiant jų pageidaujamas 40-50 proc. nuolaidas. „Ispanas suinteresuotas tik tokiomis sąlygomis. Didmenininkas turi gauti uždarbį, kitu atveju prekybos nebus“, – sakė bendrovės komercijos vadovas.Kam mokėti pinigus, jeigu niekas nekontroliuoja
Kita priežastis, kuri bendrovei neužtikrino sėkmės Ispanijoje, yra nepriklausanti nuo bendrovės rinkodaros. Tai yra šios šalies teisės aktai, standartai valymo įrenginiams ir šių standartų kontroliavimas.
Europos Sąjungos šalyse narėse nustatyta, kad produktas turi turėti CE ženklinimą, taigi turi būti sertifikuotas notifikuotose laboratorijose, kurios patvirtina nustatytus parametrus. Paprastai visose ES šalyse turi veikti kontrolės mechanizmai, kuriais tikrinama, ar įrenginys atitinka toje šalyje nustatytas normas. Lietuvoje, pavyzdžiui, gali būti sumontuoti tik sertifikuoti įrenginiai.
Ispanijoje, R. Kalinos tvirtinimu, niekas nekontroliuoja, koks įrenginys įrengtas. Nori turėti, gali rinktis, kokį tik panorėjęs – kokybė nesvarbu. Gali turėti išgriebimo duobę arba nesertifikuotą įrenginį. Gal tokia institucija, kuri privalo kontroliuoti nuotekų įrenginių kokybę, sertifikavimą, Ispanijoje ir yra, sako R. Kalina, bet ji nekontroliuoja, kokie įrenginiai montuojami.
„Mes pristatinėjome savo įrenginius įvairiose parodose ir pamatėme žmogaus požiūrį – matom, kad valo, bet kam mokėti didelę kainą, kai galiu išleisti vos ne į laukus ir tai nieko nekainuoja. Toks požiūris yra Ispanijoje į nuotekų valymą“, – dalijosi patirtimi bendrovės komercijos direktorius R. Kalina.
Sertifikuotus įrenginius perka tik svetimšaliai
„August ir Ko“ nori ir toliau dirbti šioje rinkoje, tikisi, kad verslas bus sėkmingas, bet laukia pokyčių, kad valstybinės institucijos pagaliau imsis kontrolės funkcijų, paisys ES standartų nuotekų valymui.
Bendrovės nuotekų valymo įrenginių gamyba Ispanijoje nėra nuostolinga, bet balansuoja, pasak R. Kalinos, ant nulinės ribos. Lietuvių galva, tai yra reikalingas įrenginys, bet ispanams jo nereikia, nes jų niekas nekontroliuoja.
Bendrovė „August ir Ko“ skiria nemažai lėšų įvairiose parodose Ispanijoje pristatyti savo gaminius – interesas yra. Bendrovė ėmėsi analizuoti pardavimus. Paaiškėjo, kad 90 proc. įrenginių nupirko ne ispanai. Tai buvo anglai, vokiečiai, prancūzai, rusai. Tai yra žmonės, į Ispaniją atvykę iš kitų šalių ir čia įsigiję nekilnojamąjį turtą. „Atvažiavęs į kitą šalį žmogus nori susitvarkyti visa, kad nebūtų problemų su tos šalies teisės aktais“, – sakė R. Kalina.
Kol Ispanijoje neveikia tos institucijos, kurios turi kontroliuoti, žmonės patys sprendžia, kaip kas išmano. Todėl Ispanija, lietuvių nuomone, turi problemų su vandenvala. Bendrovės specialistai lankėsi objektuose, kur įrenginiai yra blogos kokybės – išleidžia prastai išvalytą vandenį. Vietos valdžios institucijos apie tai žino, bet nesiima jokių priemonių.
„Kai kontroliuoja, žmonės įrenginėja kokybiškus įrenginius, o jei niekas neklausia – kam išleisti pinigus“, – pastebi bendrovės „August ir Ko“ komercijos direktorius R. Kalina.