2020 rugsėjo 30 d. trečiadienis, 18:08
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Įteisinti negalima griauti“ – kai kablelis dedamas po antrojo žodžio

2015-01-23 14:27
Visi savavališkai statantys, o gal jau ir naudojantys neteisėtai pastatytą statinį pagal paskirtį pavadinime kablelį dėtų po pirmojo žodžio. Bet teismai jį padeda ir po antrojo... Kai nesiryžtama patiems naikinti pažeidžiant įstatymus susikurtą turtą, šią padarinių šalinimo procedūrą tenka atlikti valstybės įgaliotai institucijai.
nuotrauka
Savavališkos ir pagal neteisėtai išduotus SLD statybos padariniams šalinti naudojamos Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos. Asociatyvi portalo nuotr.


2014 metais Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – inspekcija), septyniems statytojams neįvykdžius teismų sprendimų, organizavo priverstinį statinių nugriovimą. Statiniai buvo pastatyti neturint jų statybą leidžiančių dokumentų (toliau – SLD), tai yra savavališkai, arba pagal neteisėtai išduotus tokius dokumentus.

Panaikinus du Zarasų rajono savivaldybės administracijos neteisėtai išduotus statybos leidimus, nugriauti pradėti statyti gyvenamasis namas (4 proc. baigtumas) ir ūkio pastatas (12 proc. baigtumas) Zarasų rajono Salako seniūnijoje.

Vykdant teismų sprendimus nugriauti savavališkai statomus statinius, inspekcijos parinktas darbų rangovas griovimo techniką vežė net į tris Vilniaus sodininkų bendrijas. Nugriautas sodo pastatas Birelių Sodų 1-ojoje gatvėje, priestatas prie ūkinio pastato SB „Beržas-3“, išardyti pamatai ir atraminė sienutė SB „Sodininkas“.

Priverstinai pašalinti Dariaus ir Girėno gatvėje, Vilniuje, valstybinėje žemėje savavališkai pastatyti du mediniai karkasiniai pastatai, priestatas ir pavėsinė.

Brangiausiai griovimo darbai atsiėjo šalinant savavališkos statybos padarinius Ukmergės Kęstučio aikštėje. Išardyti su pastatu sujungtą plytų mūro statinį kainavo 95,59 tūkst. Lt (27,68 tūkst. eurų).

Savavališkos ir pagal neteisėtai išduotus SLD statybos padariniams šalinti naudojamos Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos. Nugriauti visus minėtus statinius kainavo 234,7 tūkst. Lt (67,97 tūkst. eurų). Nugriovimo išlaidos bus išieškotos iš atsakovų – statybas neteisėtai vykdžiusių asmenų.

Nugriauti ne visi 2014 metais planuoti priverstinai griauti statiniai – keliose iš bylų statytojai yra kreipęsi į teismus dėl proceso atnaujinimo, teismai yra sustabdę teismų sprendimų vykdymo procesus (pritaikę laikinąsias apsaugos priemones). Kitose bylose yra kitokių procesinių kliūčių teismų sprendimams priverstinai vykdyti. Penkis neteisėtus statybos objektus nusigriovė patys statytojai.

Du vieno statytojo statiniai – pagal neteisėtai išduotus SLD pradėtų statyti gyvenamojo namo ir pirties pamatai Ignalinos rajono Linkmenų seniūnijoje – išardyti jau šiemet. Iki kovo mėnesio numatyta pašalinti, statinius priverstinai nugriaunant, dar keturių savavališkų statybų Vilniaus apskrityje ir Molėtų rajone padarinius.

„Visuomenė nevienareikšmiškai vertina tokių teismų sprendimų vykdymą. Dalis gyventojų piktinasi inspekcijos organizuojamu priverstiniu neteisėtų statinių griovimu, kita dalis priešingai – kaltina valstybės instituciją neryžtingumu ar net sąmoningu delsimu įvykdyti teismų sprendimus. Šio proceso eigai trukdo objektyvios priežastys. Nuo savavališkos statybos nustatymo ar statinio SLD pripažinimo negaliojančiu fakto iki tokios kraštutinės padarinių šalinimo priemonės įvykdymo pagal galiojančią teisinę sistemą – ilgas ir sudėtingas kelias. Ypač ilgai tęsiasi teismų procesai – žmonės naudojasi teise skųsti sprendimus aukštesnės instancijos teismams. Didelę įtaką turi ir antstolių, vykdančių jiems pavestas funkcijas, aktyvumas“, – sakė inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė.

Kad būtų išvengta tokių visiems proceso dalyviams nemalonių ir statytojui finansiškai labai nenaudingų pasekmių, gyventojai turėtų prieš pradėdami statybas išsiaiškinti visus reikalavimus ir galimybes įgyvendinti savo sumanymus. Inspekcijos interneto svetainėje www.vtpsi.lt galima rasti aktualias statybos techninių reglamentų redakcijas, paskelbtus atsakymus į dažnai užduodamus klausimus, taip pat gauti specialistų konsultaciją telefonu bei raštu, praneša VTPSI. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2020-09-18 10:54
Pakeitus teisės aktus, kaip praneša Statybos inspekcija, nebeliko reikalavimo gauti statybą leidžiantį dokumentą statant ar rekonstruojant nesudėtingąjį statinį upėje ar jos dalyje, kuri įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą.
nuotrauka
2020-09-07 16:24
Statybos įstatyme nustatyti atvejai, kai statyba užbaigiama statytojui ar jo teises ir pareigas perėmusiam asmeniui surašant deklaraciją apie statybos užbaigimą, ją patvirtinant ir įregistruojant Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekci...
nuotrauka
2020-09-07 10:50
Išsiaiškinti, ar planuojamų naujų statinių statybai reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), statybos proceso dalyviai ir gyventojai jau gali vos per kelias sekundes – tereikia pasinaudoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) įdiegtu ele...
nuotrauka
2020-08-28 13:48
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) pastebi, kad vis dar neišvengiama pažeidimų, kai netinkamai ar atmestinai tvarkomas statybos darbų žurnalas: apie statybvietėje vykdytus darbus įrašoma gerokai vėluojant, kartais visai pamirštama tai padaryti, pasitaiko atv...
nuotrauka
2020-08-27 10:48
Statybų teisės normoms dažniausiai nusižengiama, kaip informavo Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), didžiuosiuose šalies miestuose. Beveik pusė pernykščių savavališkos statybos aktų (iš viso 318) buvo surašyta Kaune (79) ir Vilniuje (70). Kaunas ir šiemet lenkia sostinę. ...
nuotrauka
2020-08-25 12:11
Nukritusi Lazdynuose esančios Architektų gatvės daugiabučio namo penkiolikto aukšto balkono gelžbetoninė plokštė atkreipė visuomenės dėmesį į pastatų konstrukcijų deformacijas ir galimas tokių defektų pasekmes.
nuotrauka
2020-08-20 15:47
Reido metu Kaune, Kaimelės g., Statybos inspekcijos specialistai užfiksavo savavališkai pradėtas gyvenamųjų namų statybas: viename iš sklypų įrengti trijų gyvenamųjų namų pamatai, vienas namas pradėtas mūryti, du namai jau sumūryti, įrengti jų stogai.
nuotrauka
2020-08-06 09:03
KLAUSIMAS. Sodo namelis, esantis Jiesios draustinyje, rekonstruojamas ir didinamas – iš 40 kv. m į 112 kv. m su mansarda. Statybos leidimas išduotas 2007 m. ( B energinio naudingumo). Ar galimi ir kokie projekto pakeitimai?
nuotrauka
2020-07-14 10:24
KLAUSIMAS. Per sodininkų bendrijos sklypą eina elektros laidai. Ar galima tokiame sklype statyti namą? Namas pastatytas prie pat sodo sklypo ribos. Tarp gretimų sklypų, kurių viename pastatytas minimas namas, eina 80 cm pločio melioracijos griovys. Ar šiuo atveju privalu laikytis 3 m atstumo?
nuotrauka
2020-07-02 10:38
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atkreipia dėmesį, kad 2020 m. liepos 1 d. įsigaliojo nauji rinkliavų dydžiai už Statybos inspekcijos teikiamas paslaugas. Pareiškėjai, teikdami Statybos inspekcijai prašymus dėl paslaugų teikimo, ...
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-17 12:08
KLAUSIMAS. Planuojama keisti stogo dangą (iš asbestinio į skardinę dangą), nekeičiant stogo formos, nedidinant jo ir nekeičiant stogo konstrukcijų. Daugiabutis namas yra Kauno mieste – 6 butų, dviejų aukštų. Ar reikalingas projektas, ar reikia gauti statybos leidimą?
nuotrauka
2020-06-11 15:35
KLAUSIMAS. Daugiabutyje kaimynai, gyvenantys virš senyvo amžiaus sergančio žmogaus, įrengė grindis nesilaikydami technologinių reikalavimų, t.y. nedėjo garso izoliacijos. Taigi kiekvienas žingsnis ir juolab vaiko žaidimai, daiktų stumdymas bei ridenimas „varo iš proto“ apačioje gyvenančius žmones. J...
nuotrauka
2020-06-11 11:30
KLAUSIMAS. Nuosavame komercinės paskirties žemės sklype su detaliajam plane numatytu individualiu įvažiavimu norime statyti automobilių aptarnavimo patalpas su dviem darbo vietomis (šeimos verslas). Kokių atstumų reikia laikytis nuo gyvenamųjų namų?
nuotrauka
2020-06-11 08:33
Pirmasis ir būtinas žingsnis prieš pradedant statyti, rekonstruoti, griauti ar atnaujinti (modernizuoti) pastatus, primena Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, – pranešimas apie statybos pradžią.
nuotrauka
2020-06-10 08:01
KLAUSIMAS. Sūnus gyvena mediniame, sename trijų butų name Kauno mieste. Vidus sutvarkytas, o išorė prašosi tvarkoma. Kaimynai investuoti ir tvarkytis nesutinka. Ar gali sūnus renovuoti, apšiltinti savo namo dalį? Ar tam reikalingi leidimai, jei taip – kur kreiptis?
nuotrauka
2020-06-09 15:20
Kadangi šiltnamių statyba – neatsiejama vasaros sezono dalis, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pastaruoju metu sulaukia nemažai klausimų apie šių statinių statybą. Gyventojai teiraujasi, kokiu atstumu nuo sklypo ribos galima stat...
nuotrauka
2020-05-27 10:50
KLAUSIMAS. Moteris gyvena keturbutyje ir vienintelė yra išsipirkusi žemę. Garažas stovi jos sklype, kurio kita dalis priklauso savivaldybei. Bet garažas nėra įregistruotas, nors pastatytas jau seniai. Jis stovi prie pat tvoros kaimynų. Kokių dokumentų reikia ir kur kreiptis dėl jo įteisinimo?
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-19 09:06
Statybos inspekcijos atliktos visuomenės nuomonės apklausos rezultatai atskleidė, kad net 75 proc. apklaustųjų nežino, kur kreiptis dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo (SLD). Tiesa, net ir tie 25 proc. respondentų, kurie teigė manantys, kad žino, kas išduoda SLD, įvardindami, kas šį dokumentą...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...