2021 sausio 26 d. antradienis, 4:07
Reklama  |  facebook

„Įteisinti negalima griauti“ – kai kablelis dedamas po antrojo žodžio

2015-01-23 14:27
Visi savavališkai statantys, o gal jau ir naudojantys neteisėtai pastatytą statinį pagal paskirtį pavadinime kablelį dėtų po pirmojo žodžio. Bet teismai jį padeda ir po antrojo... Kai nesiryžtama patiems naikinti pažeidžiant įstatymus susikurtą turtą, šią padarinių šalinimo procedūrą tenka atlikti valstybės įgaliotai institucijai.
nuotrauka
Savavališkos ir pagal neteisėtai išduotus SLD statybos padariniams šalinti naudojamos Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos. Asociatyvi portalo nuotr.


2014 metais Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – inspekcija), septyniems statytojams neįvykdžius teismų sprendimų, organizavo priverstinį statinių nugriovimą. Statiniai buvo pastatyti neturint jų statybą leidžiančių dokumentų (toliau – SLD), tai yra savavališkai, arba pagal neteisėtai išduotus tokius dokumentus.

Panaikinus du Zarasų rajono savivaldybės administracijos neteisėtai išduotus statybos leidimus, nugriauti pradėti statyti gyvenamasis namas (4 proc. baigtumas) ir ūkio pastatas (12 proc. baigtumas) Zarasų rajono Salako seniūnijoje.

Vykdant teismų sprendimus nugriauti savavališkai statomus statinius, inspekcijos parinktas darbų rangovas griovimo techniką vežė net į tris Vilniaus sodininkų bendrijas. Nugriautas sodo pastatas Birelių Sodų 1-ojoje gatvėje, priestatas prie ūkinio pastato SB „Beržas-3“, išardyti pamatai ir atraminė sienutė SB „Sodininkas“.

Priverstinai pašalinti Dariaus ir Girėno gatvėje, Vilniuje, valstybinėje žemėje savavališkai pastatyti du mediniai karkasiniai pastatai, priestatas ir pavėsinė.

Brangiausiai griovimo darbai atsiėjo šalinant savavališkos statybos padarinius Ukmergės Kęstučio aikštėje. Išardyti su pastatu sujungtą plytų mūro statinį kainavo 95,59 tūkst. Lt (27,68 tūkst. eurų).

Savavališkos ir pagal neteisėtai išduotus SLD statybos padariniams šalinti naudojamos Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos. Nugriauti visus minėtus statinius kainavo 234,7 tūkst. Lt (67,97 tūkst. eurų). Nugriovimo išlaidos bus išieškotos iš atsakovų – statybas neteisėtai vykdžiusių asmenų.

Nugriauti ne visi 2014 metais planuoti priverstinai griauti statiniai – keliose iš bylų statytojai yra kreipęsi į teismus dėl proceso atnaujinimo, teismai yra sustabdę teismų sprendimų vykdymo procesus (pritaikę laikinąsias apsaugos priemones). Kitose bylose yra kitokių procesinių kliūčių teismų sprendimams priverstinai vykdyti. Penkis neteisėtus statybos objektus nusigriovė patys statytojai.

Du vieno statytojo statiniai – pagal neteisėtai išduotus SLD pradėtų statyti gyvenamojo namo ir pirties pamatai Ignalinos rajono Linkmenų seniūnijoje – išardyti jau šiemet. Iki kovo mėnesio numatyta pašalinti, statinius priverstinai nugriaunant, dar keturių savavališkų statybų Vilniaus apskrityje ir Molėtų rajone padarinius.

„Visuomenė nevienareikšmiškai vertina tokių teismų sprendimų vykdymą. Dalis gyventojų piktinasi inspekcijos organizuojamu priverstiniu neteisėtų statinių griovimu, kita dalis priešingai – kaltina valstybės instituciją neryžtingumu ar net sąmoningu delsimu įvykdyti teismų sprendimus. Šio proceso eigai trukdo objektyvios priežastys. Nuo savavališkos statybos nustatymo ar statinio SLD pripažinimo negaliojančiu fakto iki tokios kraštutinės padarinių šalinimo priemonės įvykdymo pagal galiojančią teisinę sistemą – ilgas ir sudėtingas kelias. Ypač ilgai tęsiasi teismų procesai – žmonės naudojasi teise skųsti sprendimus aukštesnės instancijos teismams. Didelę įtaką turi ir antstolių, vykdančių jiems pavestas funkcijas, aktyvumas“, – sakė inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė.

Kad būtų išvengta tokių visiems proceso dalyviams nemalonių ir statytojui finansiškai labai nenaudingų pasekmių, gyventojai turėtų prieš pradėdami statybas išsiaiškinti visus reikalavimus ir galimybes įgyvendinti savo sumanymus. Inspekcijos interneto svetainėje www.vtpsi.lt galima rasti aktualias statybos techninių reglamentų redakcijas, paskelbtus atsakymus į dažnai užduodamus klausimus, taip pat gauti specialistų konsultaciją telefonu bei raštu, praneša VTPSI. 

Statybunaujienos.lt
Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2021-01-19 08:04
KLAUSIMAS. Prie vienbučio gyvenamo namo pristatant 3 kv. m tambūrą (prieangį), esamo namo konstrukcijos nebūtų keičiamos. Prieangis turėtų savo pamatą, jo stogas prijungtas prie esamo stogo. Namas yra L formos, o prieangio vieta būtų vidiniame kampe, todėl bendras pastato ilgis ir plotis bei atstuma...
nuotrauka
2021-01-15 10:01
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pristato naują paslaugą – interneto tinklalapyje viešai galima peržiūrėti po 2021-01-01 savivaldybių sudarytas infrastruktūros plėtros sutartis ir susipažinti su sprendimais dėl tokių sutarčių nut...
nuotrauka
2021-01-12 08:46
KLAUSIMAS. Daugiabučio gyventojai nori pasidalinti palėpę. Kokių reikalavimų būtina laikytis, nustatant praėjimus? Ar gali pagrindinė laikančioji siena (viduryje) atsidurti tik vieno bendraturčio teritorijoje? Kokie dokumentai tai reglamentuoja?
nuotrauka
2021-01-11 08:39
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) vos per keletą mėnesių Vilniaus mieste nustatė net keturis atvejus, kai pastatai kapitališkai remontuoti be tam privalomo statybą leidžiančio dokumento (SLD). Dėl šių pažeidimų Statybos inspekcija...
nuotrauka
2020-12-18 10:21
KLAUSIMAS. Sodo namelis yra 67 kv. m ploto: įskaičiuojant ir rūsį bei palėpę. Plotas be rūsio ir palėpės siekia apie 20 kv. m. Ar prie namelio – be jokių dokumentų – galima statyti 60 kv. m priestatą?
nuotrauka
2020-12-14 16:42
KLAUSIMAS. Savivaldybė parduoda apleistą pusiau apgriuvusį namą, kuris yra prijungtas prie gretimo namo. Savivaldybės parduodamam namui reikia kapitalinio remonto, reikia keisti gegnes, kloti stogą, keisti supuvusius rąstus, tačiau namo plotas nesikeis. Ar reikia namo, prie kurio prijungtas minimas ...
nuotrauka
2020-12-07 09:48
KLAUSIMAS. Ar reikalingas statybos leidimas, norint daugiabučiame name, nuosavame bute, betonuoti grindis? Ar toks remontas priskiriamas prie paprastojo remonto kategorijos? Ar atlaikys papildomą svorį perdangos plokštė?
nuotrauka
2020-12-02 13:23
Priklausomai nuo aukščio ir jų dalių akytumo, užtvaros – voljerai, tvoros, aptvarai, diendaržiai ir kiti panašūs statiniai – iki 5 m aukščio priskiriamos I arba II grupės nesudėtingiesiems statiniams. Statybos inspekcija primena, kokiais atvejais ir kokių dokumentų reikia, statant užtvaras.
nuotrauka
2020-12-01 08:48
KLAUSIMAS. Kokiu atstumu nuo daugiabučio namo be gyventojų sutikimo gali būti statomas kitas daugiabutis (4 aukštų) namas?
nuotrauka
2020-11-30 09:02
KLAUSIMAS. Statant individualų namą – apie 80 kv. m; A++ energinio naudingumo klasės, privaloma naudoti atsinaujinančius energijos resursus. Aeroterminiai šilumos siurbliai oras - vanduo veikia atsinaujinančių resursų principu, tai ar užtenka tokio šilumos siurblio, kad namas atitiktų A++ energinio ...
nuotrauka
2020-11-26 08:37
KLAUSIMAS. Kokiu atstumu nuo kaimynų tvoros galima statyti 3x6 m surenkamąjį aliuminio konstrukcijų dengtą polikarbonatu šiltnamį?
nuotrauka
2020-11-23 08:27
KLAUSIMAS. Planuoju statyti iki 80 kv. m ploto gyvenamąjį namą Kauno rajone, Domeikavoje. Ar reikalingas statybos leidimas, ar būtina rengti supaprastintą projektą nesudėtingam II grupės gyvenamajam namui? Ar reikalingas atestuotas statybos vadovas? Ar tiesa, kad nuo 2017 m. sausio, nepriklausomai n...
nuotrauka
2020-10-21 10:03
Vakar, spalio 20 d., Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) priėmė sprendimą išspręsti taikiai ginčą. Ginčas kilo dėl kino centro „Garsas“ statybą leidžiančio dokumento (SLD), kurį Panevėžio m. savivaldybė išdavė rekonstravimui.
nuotrauka
2020-10-19 15:13
Su išskirtiniu statytojo įžūlumu, kaip rašoma pranešime, Statybos inspekcijos pareigūnai susidūrė Kauno Žaliakalnio rajone, kur savavališkai vykdyti kultūros paveldo statinio Perkūno al. 11 griovimo darbai.
nuotrauka
2020-10-19 10:32
Statybos inspekcija sustabdė griovimo darbus Kaune.
nuotrauka
2020-09-18 10:54
Pakeitus teisės aktus, kaip praneša Statybos inspekcija, nebeliko reikalavimo gauti statybą leidžiantį dokumentą statant ar rekonstruojant nesudėtingąjį statinį upėje ar jos dalyje, kuri įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą.
nuotrauka
2020-09-07 16:24
Statybos įstatyme nustatyti atvejai, kai statyba užbaigiama statytojui ar jo teises ir pareigas perėmusiam asmeniui surašant deklaraciją apie statybos užbaigimą, ją patvirtinant ir įregistruojant Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekci...
nuotrauka
2020-09-07 10:50
Išsiaiškinti, ar planuojamų naujų statinių statybai reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), statybos proceso dalyviai ir gyventojai jau gali vos per kelias sekundes – tereikia pasinaudoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) įdiegtu ele...
nuotrauka
2020-08-28 13:48
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) pastebi, kad vis dar neišvengiama pažeidimų, kai netinkamai ar atmestinai tvarkomas statybos darbų žurnalas: apie statybvietėje vykdytus darbus įrašoma gerokai vėluojant, kartais visai pamirštama tai padaryti, pasitaiko atv...
nuotrauka
2020-08-27 10:48
Statybų teisės normoms dažniausiai nusižengiama, kaip informavo Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), didžiuosiuose šalies miestuose. Beveik pusė pernykščių savavališkos statybos aktų (iš viso 318) buvo surašyta Kaune (79) ir Vilniuje (70). Kaunas ir šiemet lenkia sostinę. ...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...