2020 rugpjūčio 12 d. trečiadienis, 3:54
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Juozas Zykus. Dirbdamas su senais pastatais, turi išmanyti, kaip jie buvo pastatyti

2015-01-18 20:11
Sausio pradžioje Vilniuje, Vilniaus g., nugriuvus daliai rekonstruojamo pastato, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) vėl gręžiasi į statybos darbų naudojamuose pastatuose teisinį reglamentavimą, kuris buvo peržiūrėtas ir po „Maximos“ pastato griūties Rygoje 2013 metais. O specialistai dalijasi savo nuomone apie tai, kodėl Vilniaus gatvėje griuvo dalis pastato.
nuotrauka
Dieną, kai griuvo pastato dalis, buvo atkasinėjami ir gilinami pamatai. Portalo nuotr.


„Pagal sienos nugriuvimo pobūdį, kitų duomenų neturiu, matyti, kad siena ne nuvirto, o tiesiog sudribo. Nuvirsti į išorę ji ir negalėjo, nes tai buvo pastato kampas. Į vidų įgriūti taip pat negalėjo, nes buvo atsirėmusi į esamas sienas“, – portalo www.statybunaujienos.lt paprašytas išsakyti savo nuomonę, sako Juozas Zykus, piliečių asociacijos „Metro sąjūdis“ valdybos pirmininkas (nuotraukoje). Jo žodžiais, siena „sudribti“ galėjo tik suirus pamatui ir besileidžiant mūrinei pastato daliai – ji sulūžo į gabalus, krisdama tiek į išorę, tiek į vidų.

Pamatai, J. Zykaus nuomone, suiro todėl, kad jie buvo sudėti iš riedulių, kurie nebuvo surišti arba tas surišimas neatlaikė spaudimo. Priežastis galėjo būti ir tai, kad rieduliai, atkasinėjant pamatus, galėjo būti tiesiog išjudinti atkasinėjant pamatus.

„Norint tai išsiaiškinti, reikia apklausti liudininkus arba kruopščiai tikrinti likviduojant griuvėsius“, – sako J. Zykus.

Avarijos – dėl žmonių neišmanymo

Kaip portalui pasakojo J. Zykus, 19 amžiaus pabaigoje, nesant cemento, pamatai buvo daromi iš riedulių, tarpus tarp jų užpildant smėliu, o atskirais atvejais – tik kruopščiai sutankinus į pamatų tranšėją pilamą žvyrą. Tuo metu statyboje naudojamos kalkės buvo taupomos ir be reikalo nenaudojamos. Sienos smukimą paskatino ir tai, kad smunkanti dalis nebuvo surišta su visu pastatu, kadangi per laiką suirusi dalis buvo primūryta nesurišant su esamomis sienomis.

„Apibendrinant galiu pasakyti, kad tai jau trečia avarija, kuri įvyksta todėl, kad prie pastatų, kurie buvo statyti prieš 100 metų, dirba žmonės, neišmanantys, kaip tie pamatai tuo metu buvo statomi, – sako J. Zykus. – Tai galiu teigti iš savo asmeninės patirties, nes esu dirbęs įrengiant keliasdešimt kartų didesnės apimties rūsį Vilniaus ir Islandijos gatvių kampe, kuris yra tik kelių dešimčių metrų atstumu nuo aptariamos avarijos vietos.“

Minėtą rūsį įrenginėjo UAB „Vilniaus rentinys“, kurio veiklos sritis – projektuoti ir įrenginėti požemines konstrukcijas. Bendrovės įkūrėjas ir vadovas (iki perduodant įmonę sūnums) J. Zykus inicijavo ir Vilniaus metro idėją.

Atsakingai parengtas projektas – pusė darbo saugiai statybai užtikrinti

Statybos inspekcijos tvirtina, kad projektuotojams keliami dideli kvalifikacijos reikalavimai, o asmenys, rengiantys ypatingų statinių projektus, privalo atestuotis.

„Kad statybos procesai vyktų sklandžiai, Lietuvoje sukurtas ir prevencijos bei kontrolės mechanizmas – specialistų atestavimas, statybos dalyvių civilinės atsakomybės draudimas“, – skalbia Statybos inspekcijos šaltiniai.

Tačiau J. Zykus yra kitos nuomonės. „Inžinierių kvalifikacijos lygį nustato ir leidimą dirbti šiuo metu Lietuvoje išduoda valdininkai, o ES šalyse tai daro profesinės organizacijos, – pastebi jis. – Todėl ir Lietuvoje kvalifikaciją nustatantį dokumentą ir leidimą dirbti tam tikroje statybos srityje privalėtų suteikti Lietuvos statybos inžinierių sąjunga arba pagal šios sąjungos teikimą – valstybinė institucija.“

Kol Lietuvoje neįvyko panašių griūčių, kokia ištiko Rygoje, kai sugriuvo „Maxima“ pastatas, sako J. Zykus, šį klausimą statybos verslu užsiimantys ir šį verslą prižiūrintys asmenys turėtų aptarti ir pasinaudoti ES šalių patirtimi, suteikiant kvalifikaciją ir išduodant leidimus vykdyti vienus ar kitus statybos ar su statyba susijusius darbus. „Pagrindinis kriterijus, nustatant tiek specialisto, tiek firmos kvalifikaciją, mano nuomone, turėtų būti ilgalaikė ir sėkminga patirtis“, – įsitikinęs J. Zykus.

Statybos inspekcija siūlo pataisą

Parengtas Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimo įstatymo projektas. Kodeksas papildomas straipsniu „Neteisėta statyba naudojamuose statiniuose“, kuriame numatyta, kad statybos darbų vykdymas naudojamame statinyje, kai nėra sustabdyta ūkinė ar kitokia veikla statinyje ar jo dalyje, kai tai numatyta statinio projekte, užtraukia baudą statytojui ir (ar) rangovui – fiziniam asmeniui nuo 2 000 iki 5000 litų (nuo 580 eurų iki 1448 eurų) ir statytojo ir (ar) rangovo – juridinio asmens vadovui nuo 3000 iki 6000 litų (870 eurų iki 1738 eurų).

Tokiomis aplinkybėmis atliekama statinio statybos techninė priežiūra užtraukia baudą nuo 1 000 iki 3 000 litų, vadovavimas statybos darbams – nuo 1 000 iki 3 000 litų (nuo 290 eurų iki 870 eurų).

VTPSI praeitais metais patikrino daugelį šalies didžiųjų prekybos centrų pastatų. Siekta nustatyti, ar juose vykdomi statybos darbai, ir, jeigu vykdomi, – ar laikantis projektų sprendinių ir teisės aktų reikalavimų. Nustatyti keli pažeidimai, neturėję tiesioginės įtakos pastatų naudojimo saugai.


Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-08-11 14:07
Kauno Naujamiesčio širdyje, Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje, įsibėgėjo kapitaliniai restauracijos darbai. Daugelį metų neliestas, papilkėjęs ir byrantis fasadas, stogo kupolai bei kiti autentiški bažnyčios elementai atnaujinami miesto biudžeto, Kultūros paveldo departamento ir ES fondų lėšo...
nuotrauka
2020-08-10 10:17
Lietuvos įmonės didžiausiame regiono išparduotuvių miestelyje užims maždaug penktadalį viso nuomai skirto ploto.
nuotrauka
2020-08-10 09:23
Viena didžiausių Lietuvos statybos įmonių grupių AB Panevėžio statybos trestas dalį gamybos procesuose sunaudojamos elektros energijos generuos nuosavose saulės jėgainėse. 200 kW galingumo elektrinę įmonė jau įsirengė ant Panevėžyje, Tinklų gatvėje, esančio gamybinio pastato stogo. Dar viena – 100 k...
nuotrauka
2020-08-06 08:39
Lietuvos kariuomenei, pranešė Krašto apsaugos ministerija, perduoti už Jungtinių Amerikos Valstijų paramą įrengti infrastruktūros objektai, esantys Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazėje Šiauliuose. 14 projektų įgyvendino „Mitnija“.
nuotrauka
2020-08-04 11:46
Sostinėje rudenį duris atvers itin populiaraus co-living (liet. – bendragyvenimo) koncepto kompleksas „Liv_in Vilnius“. Nors pirmieji gyventojai į kompleksą įsikels tik rugsėjį, rezervuoti apartamentus projekto tinklalapyje galima jau dabar. Pasak projekto autorių, komplekse įrengti 6 skirtingų tipų...
nuotrauka
2020-08-03 10:26
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifikatas reiškia, kad pastatas atitinka aukščiausius energinio efektyvumo ir ekologiškumo standartus. „Kauno dokui“ suteiktas „BREEAM In-Use“ sertifikatas su įvertinimu „Excellent“. Geriausiai įvertintos naudojamų medžiagų ...
nuotrauka
2020-07-31 13:37
Vilniaus pataisos namuose nugriovus du nenaudojamus gamybinius pastatus, jų vietoje iškils šiuolaikinis, tokioms įstaigoms reikalingas socialines, buitines sąlygas atitinkantis 200 vietų kamerų korpusas.
nuotrauka
2020-07-30 11:19
Šią savaitę trumpam lankytojams duris atvėrė Vilniaus mieste seniausia, vis dar veikianti vandenvietė, kuri pastatyta dar praėjusiame šimtmetyje. Kas penkerius metus šios Sereikiškių vandenvietės vandens rezervuaras trumpam ištuštinamas, kad jį būtų galima išvalyti nuo mangano ir geležies nuosėdų, s...
nuotrauka
2020-07-29 09:00
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ („LTG Infra“) ir UAB „YIT Lietuva“ pasirašė sutartį, pagal kurią, vietoje probleminės vieno lygio pervažos, bus įrengtas tunelis automobiliams su pėsčiųjų taku. Naują tunelį, už beveik 5,8 mln. eurų, planuojama suprojektuoti ir pastatyti per kiek daugiau nei...
nuotrauka
2020-07-28 10:34
Netrukus turėtų startuoti darbai Ukmergės miesto buvusiame kariniame miestelyje ir šalia jo esančiose teritorijose. Pagal UAB „Patvanka“ 2018 metais parengtą techninį projektą antram gyvenimui šią beveik 20 hektarų teritoriją bandys prikelti UAB „Doresta“ iš Kėdainių.
nuotrauka
2020-07-28 10:23
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas pasirašė rangos sutartį su UAB „Statybos ritmas“ dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos naudojamo administracinio pastato ir garažo Kaune rekonstrukcijos, ...
nuotrauka
2020-07-27 11:31
Bendrovė „Darnu Group“ ir statybų bendrovė „Naresta“ pasirašė sutartį dėl šeštojo Paupio rajono kvartalo statybų Vilniaus senamiestyje. Tai jau trečiasis iš septynių kvartalų, patikėtas statyti „Narestai“.
nuotrauka
2020-07-27 09:41
Lietuvos bendrovė „Alvora“, kuriai patikėti Lietuvos-Lenkijos dujotiekio statybos darbai, liepą sėkmingai baigė vieną iš sudėtingiausių projekto etapų – nutiesė specialų vamzdį po Neries upės dugnu, 20 metrų gylyje.
nuotrauka
2020-07-24 09:44
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, siekdama sudaryti modernias sąlygas sporto veiklai vystyti buvusiame Lietuvos edukologijos universiteto futbolo stadione Vilniuje, jį perdavė Lietuvos sporto centrui. Stadioną numatoma iš esmės atnaujinti.
nuotrauka
2020-07-24 07:02
Liepą UAB „Alvora“ užbaigs įgyvendinti projektą Pietų Afrikoje. Pernai įmonė įgyvendino energetinio objekto projektą Švedijoje. Tai dvi naujos rinkos, į kurias „Alvora“, kaip viena iš nedaugelio Lietuvos įmonių, atliekanti bendruosius statybos ir technologinių įrenginių bei vamzdynų montavimo darbus...
nuotrauka
2020-07-23 10:32
Kauno oro uoste tęsiami plėtros darbai, kuriais siekiama sukurti geriausiai išplėtotą ir pritaikytą orlaivių techninio aptarnavimo (angl. Maintenance, Repair and Overhaul) infrastruktūrą visame regione. Liepą baigtas dar vienas etapas – naujo perono plėtra ir gaisrinės rekonstrukcijos darbai.
nuotrauka
2020-07-22 13:55
Mažeikių rajone jau ruošiamasi tarptautinės energetikos įmonių grupės „Ignitis grupė“ plėtojamo vėjo jėgainių parko projekto įgyvendinimui: prasidės kelių įrengimo ir kiti paruošiamieji darbai. Po maždaug pustrečių metų žalią elektros energiją šiame vėjo parke gamins iki 15 vėjo jėgainių, kurių bend...
nuotrauka
2020-07-20 11:55
Didžiausias Europoje miesto teritorijoje – Kaune – esantis ąžuolynas netrukus išgyvens tikrą renesansą. Kauno savivaldybė sudarė Ąžuolyno parko rangos darbų sutartį su konkursą laimėjusia įmone „Kauno keliai“. Infrastruktūros gerinimui bei rekonstrukcijai numatyta 5,6 mln. eurų iš ES fondų, Vyriausy...
nuotrauka
2020-07-20 07:34
Žmogus siekia gyventi ir dirbti komfortiškomis sąlygomis. Ką daryti, kad vasarą nekamuotų tvankuma, o žiemą nereikėtų drebėti nuo šalčio? Racionalūs žmonės siekia dar daugiau – kaip padaryti, kad ta pati sistema ir vėsintų, ir šildytų, o įrenginiai nedarkytų interjero? Išeitis – kapiliarinė vėsinimo...
nuotrauka
2020-07-17 14:54
Bendrovė „Ignitis grupė“ pranešė pasiekusi pagrindinio biuro konkursas baigiamąjį etapą. Pagal ekonominio naudingumo kriterijus įvertinus galutinius dalyvių pasiūlymus paaiškėjo, kad derybas dėl nuomos sutarties sudarymo bus siūloma pradėti biurų kompleksą „Business Garden Vilnius“ Lazdynuose plėtoj...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...