2019 spalio 18 d. penktadienis, 5:13
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

KTU karjeros ekspertė: absolventai į darbo biržą kreipiasi ne ieškodami darbo, o vengdami mokėti PSD

Dr. Jolanta KAVALĖ, Kauno technologijos universiteto Karjeros centro vadovė      2014-07-28 09:48
Kasmet po aukštojo mokslo diplomų įteikimų švenčių plačiai eskaluojama „sezoninė tema“ – kiek absolventų registruojasi Lietuvos darbo biržoje (LDB). Šis išskirtinis žiniasklaidos dėmesys yra pagrįstas visuomenės lūkesčiais, kad bent jau tie, kurie įgijo aukštąjį išsilavinimą, turėtų greitai ir sklandžiai įsilieti į darbo rinką.
nuotrauka
Dr. Jolanta Kavalė. KTU nuotr.


Dešimtadalis universitetų absolventų kreipiasi į Darbo biržą

Maždaug dešimtadalis mūsų šalies universitetų absolventų (tokiais jie laikomi metus nuo diplomo gavimo) kreipiasi į Darbo biržą. Daug tai ar mažai? Kauno technologijos universitete (KTU) neseniai viešėjęs Centrinės Floridos universiteto Viešojo administravimo fakulteto docentas Thomas A. Bryeris pasakojo, kad naujausiais duomenimis JAV apie 75 proc. ką tik diplomą gavusių absolventų dirba, tačiau beveik 50 proc. iš jų dirba darbą, kuriam nereikia aukštojo išsilavinimo arba jis nesusijęs su įgyta specialybe.

Prieš vertinant statistinius rodiklius ir siekiant suprasti, kodėl vyksta nemaža sezoninė absolventų migracija darbo biržos link, reikėtų suvokti į ją besikreipiančių absolventų mąstymą.

Remdamasi asmenine patirtimi, galiu teigti, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios ką tik universitetą baigusieji registruojasi LDB, yra Privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Neturintiems darbo ir neregistruotiems darbo biržoje absolventams nuo vasaros pabaigos (rugpjūčio 31 d.) teks patiems (o jei yra išlaikomi tėvų – tėvams) mokėti mėnesinę 90 litų savarankiškai besidraudžiančio žmogaus PSD įmoką. Šią priežastį, kaip pagrindinę, ne kartą viešai yra pateikę ir LDB specialistai.

Taigi nemažai absolventų į Darbo biržą kreipiasi tiesiog siekdami lengviausiu būdu išvengti finansinių nuostolių, o ne ieškodami darbo. Vis tik nepritariu idėjai, kad absolventams turėtų būti suteiktas dar ilgesnis laikotarpis darbo paieškoms po diplomo gavimo, kuomet jiems nereikėtų mokėti PSD.

Mokesčiai, mokėjimas už įsigytas paslaugas ar prekes visuomet yra skausmingas dalykas – ypač kai nori turėti, o negauni pajamų. Šis skausmingas lūžio momentas turėtų dar labiau skatinti absolventus kuo greičiau įsilieti į darbo rinką. Kuo ilgiau jie galės nemokėti PSD, tuo labiau tikėtina, kad atidėlios darbo paieškas.

Darbo birža nėra ta įstaiga, kuri ras svajonių darbą

LDB nuo 2014 m. įgyvendina gražiai skambančią Jaunimo garantijų iniciatyvą, kuria siekiama užtikrinti, kad visiems jaunesniems nei 25 m. amžiaus asmenims per 4 mėnesius nuo formaliojo mokymo užbaigimo ar tapimo bedarbiais būtų pateikiamas kokybiško darbo pasiūlymas, galimybė tęsti studijas, atlikti stažuotę ar praktiką. Tačiau konsultuodama studentus ir absolventus pastebiu, kad daugelio jų supratimu, Darbo birža nėra ta įstaiga, kuri ras svajonių darbą.

Manau, kad kiekvienas karjeros aukštumų siekiantis studentas puikiai suvokia – svajonių darbdaviui prisistatyti per Darbo biržą nėra pats geriausias ir sėkmingiausias kelias. Siekiant gauti gerą darbą, tenka parodyti asmeninę iniciatyvą ir nemažai paprakaituoti, įrodinėjant savo vertę.

Esu įsitikinusi, kad Jaunimo garantijų iniciatyva bus puikus gelbėjimosi ratas tiems, kurie turi žemą arba neturi jokios profesinės kvalifikacijos, yra nutraukę studijas, neturi darbo paieškos, karjeros kūrimo įgūdžių. Tokie absolventai paprastai neturi ir labai aukštų karjeros aspiracijų.

Vengia įsidarbinti į žemesnės kvalifikacijos pozicijas

Džiugu, kad nemažai KTU Karjeros centre konsultuotų absolventų, ieškodami ilgalaikių siekiamos karjeros galimybių, nusprendžia imtis laikinų darbų ir taip užsitikrina stabilias pajamas.

Tačiau reikia suprasti, kad ne visi yra morališkai pasirengę laikinai atsisakyti aukštų lūkesčių dėl savo darbo ir karjeros, todėl vengia nors ir trumpam įsidarbinti į žemesnės kvalifikacijos reikalaujančias pozicijas. Jie verčiau registruojasi Darbo biržoje.

Vertinti tokį pasirinkimą nelengva, kadangi dirbant žemos kvalifikacijos reikalaujantį darbą (ypač ilgesnį laiką), galima prarasti kai kuriuos įgytus profesinius įgūdžius. Be to, atsiranda baimė, kad darbdavys susidarys išankstinę nuostatą apie kandidato ribotus gebėjimus. Tačiau registracija darbo biržoje, ypač iš karto po universiteto baigimo, taip pat gali uždėti nesėkmės, lengviausio kelio pasirinkimo ilgalaikį antspaudą.

Ką daryti, kad baigus universitetą nereikėtų skubėti į darbo biržą?

Nedarbo istorijos negalima lengvai ištrinti ar nuslėpti, nes kiekvienas darbdavys gyvenimo aprašyme pastebi pertraukas, kuomet kandidatas neturėjo jokio profesinio užimtumo. Jei tos pertraukos ilgalaikės ir atsiradusios ekonominio augimo, o ne krizės laikotarpiu, galima įtarti, kad kandidatas per mažai dėjo pastangų ieškodamas trokštamo darbo ir galbūt sąmoningai rinkosi būti LDB klientu.

Ką daryti, kad baigus universitetą nereikėtų skubėti į darbo biržą? Likus metams iki studijų baigimo KTU pabrėžiama, kaip svarbu kuo anksčiau pradėti aktyvias darbo paieškas. Jos vidutiniškai trunka nuo 3 iki 9 mėnesių, todėl joms ruoštis reikia jau 4 kurso pradžioje, o ne baigus universitetą.

Žinoma, paskutiniųjų metų studijų krūvis yra pakankamai didelis, atliekama baigiamoji praktika, rašomi diplominiai darbai, todėl dalis studentų vis atidėlioja aktyvias darbo paieškas laikotarpiui po diplomo gavimo – dažniausiai rudeniui, nes vasarą daugelis įmonių gyvena atostogų režimu. Toks atidėliojimas tik padidina galimybę tapti bedarbiu.

Dar viena dalis besikreipiančiųjų į darbo biržą yra per vėlai suvokę studijuojamos profesijos neatitikimą savo pašaukimui. Tokie žmonės net nebando ieškoti darbo pagal specialybę. Dažnai jie, jau studijuodami antrame ar trečiame kurse, žinojo, kad niekada nenorės dirbti pagal įgytą specialybę, tačiau atsisakė nutraukti studijas ar keisti jų krypti, nes norėjo pateisinti tėvų lūkesčius, pasidavė aplinkos, dėstytojų spaudimui.

Tik įteikę tėvams diplomą, jie nusprendžia studijas ar darbo paieškas pradėti nuo nulio. Tokiems absolventams ypač sunku, nes įgytas diplomas jiems patiems turi mažai vertės, o nekvalifikuotas darbas netenkina.

Ne tuo studijų keliu pasukusiems žmonėms praverstų karjeros konsultacijos, kurių metu ieškomos alternatyvios karjeros galimybės, strategiškai svarstomas papildomos kvalifikacijos įgijimas, persikvalifikavimas.

Tokios konsultacijos teikiamos universitetų Karjeros centruose (KTU absolventai konsultuojami iki 4 m. po studijų baigimo). Lietuvos darbo birža organizuoja daug atvirų seminarų, todėl nebūtina tapti oficialiu bedarbiu, jei tikslas yra gauti konsultaciją ar dalyvauti mokymuose.

Tik ką baigusiems ir dar neturintiems darbo, linkėčiau visą savo energiją ir gebėjimus skirti karjeros galimybių paieškai, o ne minti darbo biržos slenkstį.Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-10-17 15:08
Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ spalio 17 d. įvykusiame aukcione pardavė du nekilnojamojo turto objektus Marijampolėje ir Trakuose, kurių bendra pardavimo kaina siekia 446 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Aukcioną organizavo tarptautinė nekilnojamojo turt...
nuotrauka
2019-10-17 11:44
Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio centro konkursą. Ieškomas rangovas, kuris suprojektuotų bei pastatytų jau daugiau nei dešimtmetį gyventojų itin laukiamą modernią laisvalaikio ir sporto erdvę Gargždų mieste.
nuotrauka
2019-10-17 09:37,      papildyta 2019-10-17 12:08, Atnaujinta informacija
„Tai viena didžiausių ekologinių nelaimių pastaruoju metu, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, atvykęs į padangų perdirbimo įmonę Alytuje, kur tebegesinamas gaisras. – Aplinkos ministerija sieks, kad būtų nustatytos šio gaisro priežastys ir nubausti kaltininkai. Sustiprinsime visas prevencin...
nuotrauka
2019-10-17 09:22
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, atsižvelgdamas į Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio teikimą, pasirašė dekretą, kuriuo atleidžia Dianą Vilytę iš Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pareigų.
nuotrauka
2019-10-16 16:23
Viešųjų pirkimų tarnyba, kaip rašoma pranešime, vis dažniau sulaukia klausimų, ar galima keisti pasirašytą viešojo pirkimo-pardavimo sutartį, kadangi subtiekėjai išreiškė pageidavimą, jog su jais būtų atsiskaityta tiesiogiai, nors nei pirkimo dokumentuose, nei pirkimo sutartyje tai nebuvo numatyta.
nuotrauka
2019-10-16 16:01
Savarankiškai dirbantiems asmenims siūloma taikyti tokias pat įmokų lubas kaip ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį. Tokiai Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisai trečiadienį pritarė Vyriausybė, tvirtinusi valstybės, savivaldybių ir „Sodros“ biudžetų projektus.
nuotrauka
2019-10-16 15:44,      papildyta 2019-10-16 16:15, Papildyta nauja informacija
Mažinant neapskaitytos ekonomikos mastą ir piktnaudžiavimus statybų sektoriuje, kiekvienas statybvietėje dirbantis žmogus privalės turėti statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą. Trečiadienį tokio kodo įteisinimui pritarė ministrų kabinetas. Tam dar turės pritarti Seimas.
nuotrauka
2019-10-16 09:28
Š. m. lapkričio 14 dieną įvyks 3-ioji skaitmeninės statybos konferencija „BIMLINK 2019“.
nuotrauka
2019-10-15 16:35
Didžioji dalis Lietuvos Respublikos Seimo priimtų Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo ir Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo pakeitimo įstatymais num...
nuotrauka
2019-10-15 15:06
Statybos darbų viešuosiuose pirkimuose vyrauja mažiausios kainos kriterijus, o užsakovų numatomi biudžetai atsilieka net po kelerius metus. Tai vis labiau verčia ne tik sunerimti statybos rangovus, bet ir valstybei stabdyti ne vieną statybos darbų pirkimo konkursą ar net vykdomą projektą. Ar valstyb...
nuotrauka
2019-10-15 10:43
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino, kad Konkurencijos taryba pagrįstai nustatė konkurenciją ribojantį susitarimą komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo paslaugų sektoriuje ir kartelį sudariusioms bendrovėms „Ecoservice“ ir „Marijampolės švara“ skyrė adekvačias b...
nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-15 09:49
Vilniaus apygardos teismas atmetė Visagino atominės elektrinės (VAE) buvusio direktoriaus R. V. apeliacinį skundą ir paliko galioti 2019 m. gegužės 2 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo jis pripažintas kaltu piktnaudžiavus tarnybine padėtimi. Teismas buvusiam VAE direktoriui skyrė...
nuotrauka
2019-10-15 09:48
Spalio 14 d. įvairių frakcijų atstovai Seime įregistravo įstatymų projektus, kuriais siekiama sudaryti prielaidas privalomos vadinamosios statybininko kortelės įvedimui, kad būtų galima efektyviau mažinti „šešėlį“ statybos sektoriuje, mažinti nelegalaus darbo mastą, didinti saugą statybvietėse ir su...
nuotrauka
2019-10-14 10:38
Lapkričio pabaigoje Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyks aukcionai, kurių metu bus parduotas jo nuosavybės teise valdomas nekilnojamasis turtas. Už turtą gautos lėšos bus investuojamos į universiteto infrastruktūros gerinimą – sudarant sąlygas mokslininkams vykdyti aktualius tyrimus, o studentam...
nuotrauka
2019-10-14 10:28
10 proc. tvariosios energetikos verslo atstovų sudaro moterys – šiuos duomenis atskleidė pirmą kartą atlikta tokio pobūdžio 800 europiečių verslininkų profilių analizė. „EIT InnoEnergy“, visą Europą apimančio tvariosios energetikos inovacijų skatinimo tinklo, inicijuotas tyrimas taip pat parodė, jog...
nuotrauka
2019-10-14 10:01
Ne paslaptis, kad dėl spartėjančio gyvenimo tempo darosi vis sunkiau efektyviai konkuruoti darbo rinkoje. Lietuvoje kas antras darbdavys mano, kad surasti tinkamą darbuotoją yra pakankamai sudėtinga. Vis dėlto, rašoma KTU pranešime, technologijų atnešami pokyčiai, automatizuotos darbo vietos tampa į...
nuotrauka
2019-10-14 09:48
Pirmoji vieta skirta architektų biurui „DO Architects“, projekto autoriai: Gilma Teodora Gylytė, Andrė Baldišiūtė, Sabina Daugėlienė, Algimantas Neniškis, Domantas Baltrūnas, Gediminas Aismontas. Nugalėtojams atiteko 12 tūkst. eurų premija.
nuotrauka
2019-10-11 10:01
Teisingumo ministerijos parengtuose naujuose notarų įkainiuose numatyta, kad jaunoms šeimoms, perkančioms butą už skolintas lėšas, nereikėtų mokėti notarams jokio mokesčio už nekilnojamo turto įkeitimą (hipoteką), o našlaičiams, globojamiems vaikams kai kurios notarų paslaugos būtų nemokamos. Šis te...
nuotrauka
2019-10-11 09:44
Verslo įmonės jau planuoja kitus metus: atnaujinamos strateginės kryptys, planuojami biudžetai, peržiūrimos sutartys su tiekėjais, ieškoma bendradarbiavimo galimybių, padėsiančių prisitaikyti prie kintančių rinkos sąlygų ir klientų lūkesčių. Ekspertai pastebi, kad sprendimai kartais gali būti ir net...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...