2025 m. liepos 2 d. trečiadienis, 23:50:14
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkas: sukaupta energija šildyti namus visą žiemą – praktiškai įgyvendinamas uždavinys

2020-08-28 11:44
Vasarą, gulėdami ant lieptelio prie ežero, turbūt daugelis pasvajoja apie tai, kaip būtų galima vasaros šilumą ir energiją išsaugoti žiemos šildymo laikotarpiui. Pasak KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) dėstytojo dr. Artūro Barono, toks uždavinys išsprendžiamas tiek teoriškai, tiek praktiškai. Jei pavyktų jį išspręsti, ne tik sutaupytume, bet ir sumažintume šildymo padarinius klimato kaitai.
nuotrauka
KTU iliustr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
KTU Elektros ir elektronikos fakultetas,

„Mokslininkai ir energetikai seniai ieško būdų kaip sukaupti ir išsaugoti didelius energijos kiekius minimizuojant kaštus. Kad ši vizija būtų įgyvendinama už prieinamą kainą, pirmiausia reikia mažinti kaupiamos energijos kiekius, optimizuojant jos sunaudojimą žiemos metu. Jei pastatai ir technologiniai procesai bereikalingai nešvaistys energijos, tada jos sukaupti irgi reikės mažiau. Kitaip sakant, energiškai efektyviems objektams reikės mažesnių energijos kiekių ir šios vizijos įgyvendinimas bus pigesnis“, – pranešime cituojamas Kauno technologijos universiteto (KTU) EEF dėstytojas.

Taip pat jis pabrėžia, kad naudojant vasaros metu sukauptą šiluminę energiją šaltuoju metų sezonu, nėra jokio deginimo proceso. Tai reiškia, kad nėra ir CO2 išmetimo, o tai – tiesioginis indėlis į klimato kaitos mažinimą.

Energiją kaupiančios baterijos – užmiesčio rezidencijoms

Pasak A. Barono, sėkmingas energijos kaupimo pavyzdys – atsinaujinančių šaltinių pagamintos energijos integracija į bendrą tinklą, kai dienos metu sukaupta saulės energija, šilumos ir elektros energijos pavidalu, naudojama ir nakties metu. 

„Šiuo atveju šiluminė energija dažniausiai naudojama šilto vandens ruošai, o elektros energija – įprastiems namų ūkių poreikiams tenkinti. Šiluminė energija kaupiama vandens boilerių talpose, o elektros energija kaupiama elektrocheminiuose kaupikliuose – akumuliatorių baterijose“, – cituojamas A. Baronas.

Pasak jo, baterijų būna visokių. Jos klasifikuojamos pagal cheminių procesų eigą, talpą bei dydžio, masės ir talpos santykį. 

„Teisingai parinkti akumuliatorių bateriją yra pakankamai sudėtingas ir nemažai žinių reikalaujantis procesas. Tokios žinios įgyjamos studijuojant elektros inžineriją ar atsinaujinančios energetikos studijas. Turbūt visi sutiks, kad vargu ar įmanoma surasti įmonę, kuri neturėtų elektros įvado, o tai reiškia, elektros inžinerijos specialistai laukiami beveik kiekvienoje įmonėje“, – sako KTU Elektros inžinerijos studentams dėstantis A. Baronas.

Vis dėlto šiuo metu akumuliatorių baterijų saugyklų, kurios kauptų atsinaujinančių energijos šaltinių (AEŠ) energiją, pasak A. Barono, Lietuvos namų ūkiuose yra nedaug.

„Tai lemia ekonominiai svertai, nes palyginus baterijų įsigijimo ir eksploatavimo kainą, ji yra didesnė negu šiuo metu teikiama elektros tinklo operatoriaus paslauga. Bet ateityje pingant akumuliatorių baterijoms situacija gali pasikeisti. Nutolusiuose nuo skirstomojo elektros tinklo objektuose– vasaros rezidencijos, poilsiavietės ir kita – baterijų panaudojimas yra ir ekonomiškai pagrįstas, nes dažnai elektros linijos nutiesimas kelias dešimtis kilometrų yra brangus. Tada situaciją gelbsti AEŠ ir akumuliatorių baterijos“, – aiškina jis.

Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė – didžiulis energijos kaupiklis

Baltijos šalių ir Lenkijos reguliuotojai pasirašė susitarimą dėl Baltijos šalių elektros energijos sistemos sinchronizavimo projekto II etapo sąnaudų pasidalijimo. Taip pat Lietuvos ir Latvijos perdavimo sistemos operatoriai šio projekto investicijas įtraukė ir baterijų energijos kaupimo sistemos (BEKS) dažniui reguliuoti finansavimą. 

Kaip pasakoja KTU pašnekovas, Lietuva nepasigamina užtektinai elektros, kad galėtų užtikrinti savo poreikius. Dėl šios priežasties šalis yra priversta pirkti elektros energiją svetur, todėl svarbu vystyti AEŠ.

„AEŠ šaltiniai turi tokią savybę, kad jų elektros energijos gamyba yra kažkiek prognozuojama, bet nekontroliuojama. Kitaip sakant AEŠ gamina elektrą priklausomai nuo gamtos sąlygų, o žmonių veiklos siekis – atsiriboti nuo gamtos sąlygų. Todėl čia neišvengiamai reikalingi elektros energijos kaupikliai, kad subalansuoti elektros energijos vartojimo ir gamybos apimtis. Taip pat dar būtina turėti energijos rezervą dažnio reguliavimui. Čia vienas iš būdų tam reikalui panaudoti BEKS“, – teigia A. Baronas.

Anot jo, Lietuvos elektros energijos sistemos „Sinchronizavimo su kontinentine Europa“ projektas pareikalaus labai didelių investicijų į Lietuvos ir kitų Baltijos šalių elektros energetines sistemas. Kadangi šis projektas tik dalinai bus finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, ekspertas sako, kad neišvengiamai pakils ir elektros energijos kaina vartotojams.

„Dėl šios priežasties vėlgi atsiranda baterijų kaupiklio teikiama nauda, nes turint energijos savo kaupiklyje, nereikia naudotis elektros perdavimo tinklais ir taip sumažinami įmonės ar namų ūkio kaštai elektros energijai gauti“, – paaiškina KTU EEF dėstytojas.

Jis primena, kad Lietuva turi labai didelį energijos kaupiklį – Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę (KHE): „Šiuo atveju, yra ekonomiškai naudingiau vystyti KHE infrastruktūrą pilnavertiškai ją integruojant į būsimo tinklo infrastruktūrą“.

Net dingus elektrai įmonių veikla nesustos

„Tesla“ – viena garsiausių amerikiečių elektrinių automobilių ir atsinaujinančios energijos gamintojų – pradėjo statyti didžiausias pasaulyje baterijų saugyklas. Tai – rekordinė energijos kaupimo sistema, kuri bus didžiausia tokia instaliacija pasaulyje. „Tesla“ teigia, kad ateityje San Francisko gyventojai net šešias valandas galėtų naudotis sukaupta energija. 

„Sprendimas pastatyti tokią didelę baterijų energijos kaupimo sistemą, matyt, yra paremtas konkrečiu poreikiu ir ekonominiais skaičiavimais – BEKS įrengimas visada turi būti pagrįstas. Tikslas kaupti energiją baterijose, kad po to ją naudoti, neturi jokio racionalaus pagrindo, jei neišsprendžia kažkokio kito uždavinio. Paprastai energijos kaupimas baterijose įgauna ekonominę vertę tada, kai mes, pavyzdžiui, gauname pigią sugeneruotą energiją iš AEŠ, o vartojame ją kada norime“, – sako pašnekovas.

Akumuliatorių baterijų nauda matoma ir Lietuvoje.

„Pavyzdžiui įvykus gedimui ar avarijai elektros tinkle, kol avarinės brigados pašalins gedimą, įmonė turinti pakankamos talpos bateriją gali sėkmingai toliau nesustodama dirbti, o įmonės neturinčios baterijos veikla ir funkcionavimas sustoja“, – sako A. Baronas.

Jis priduria, kad baterijų panaudojimas įmonėse išsprendžia elektros tinklo apkrovimo, o tuo pačiu ir patikimumo klausimus.
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-25 08:00
„VITOCAL 252-A“ – tai pažangus, elegantiškas ir našus Vokietijos gamintojo „Viessmann“ šilumos siurblys, kuriame susilieja aukštas efektyvumas, tylus veikimas ir tvarumas. Šis monobloko tipo oro–vandens šilumos siurblys sukurtas taip, kad maksimaliai atlieptų tiek šiuolaikinių namų savininkų, tiek a...
nuotrauka
2025-06-18 11:30
Šiltuoju metų laiku dėl intensyvesnio vandens vartojimo ir išaugusio poilsiautojų srauto poilsiavimo vietose padidėja buitinių nuotekų kiekis. Aplinkosaugininkai rekomenduoja įsirengti biologinių nuotekų valymo įrenginius, kurie yra ilgalaikė ir aplinkai draugiška investicija, tačiau tik tuomet, kai...
nuotrauka
2025-06-17 09:49
Siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šiam kvietim...
nuotrauka
2025-06-16 13:49
„Geberit“, Europos sanitarinių gaminių rinkos lyderė, pristato atnaujintą „Duofix“ potinkinį rėmą, skirtą WC sistemų su potinkiniu bakeliu montavimui. „Duofix“ potinkiniai rėmai yra vieni populiariausių šio gamintojų produktų, kurie sumontuoti jau milijonuose namų, viešųjų ir kitos paskirties pastat...
nuotrauka
2025-06-16 09:58
Vilniaus rajono savivaldybė toliau aktyviai skatina daugiabučių atnaujinimą – pradedama kvartalinė renovacija. Toks kompleksiškas požiūris, pasak savivaldybės atstovų, padės kurti modernesnę, patogesnę ir energetiškai efektyvesnę gyvenamąją aplinką visame rajone.
nuotrauka
2025-05-26 15:56
Aplinkos ministerija primena, kad Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) vasario mėnesį yra paskelbusi kvietimą pretenduoti į dotacijas, siekiančias iki 70 proc., šilumos siurbliams (oras-vanduo; vanduo-vanduo; žemė-vanduo; oras-oras) įsigyti.
nuotrauka
2025-05-15 08:08
Elektros energijos kaupiklius (EEK) įsigiję gaminantys vartotojai (GV) gali efektyviau vartoti pačių pasigamintą elektros energiją ir susimažinti mokesčius už pasinaudojimą tinklais. Visgi „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys rodo, kad kol kas tik nedidelė dalis kaupiklius turinčių gami...
nuotrauka
2025-04-29 09:14
Nuo šių metų birželio 1 d. įsigalios nauji informacijos teikimo reikalavimai buitiniams vartotojams teikiamose elektros energijos sąskaitose, skirti užtikrinti didesnį skaidrumą ir padėti vartotojams išvengti permokėjimo už elektros energiją. Energetikos ministras balandžio 24 d. pasirašė įsakymų pa...
nuotrauka
2025-04-25 11:15
AB „Panevėžio energija“ pradeda ruoštis kasmetiniams šilumos tinklų patikrinimo darbams – hidrauliniams bandymams, kurių metu laikinai stabdomas šilumos ir karšto vandens tiekimas vartotojams.
nuotrauka
2025-04-25 09:26
Netvarkinga elektros instaliacija – viena dažniausių gaisrų priežasčių Lietuvoje. Duomenys rodo, kad kas dešimtas gaisras kyla būtent dėl jos, o draudimo bendrovėse tai yra dažniausia gaisro priežastis. Nepaisant to, daugelis žmonių vis dar rizikuoja savo turtu ir gyvybe, bandydami elektros instalia...
nuotrauka
2025-04-23 11:20
Šildymo sezono metu namuose per šilta arba per šalta? O gal tenka ilgai laukti, kol iš čiaupo pradeda tekėti šiltas vanduo? Gali būti, kad jūsų daugiabutis patenka į sąrašą, kuriems privalomas šildymo ir vandens sistemų atnaujinimas. Jei iki 2026 m. liepos 1 d. šios sistemos daugiabutyje nebus atnau...
nuotrauka
2025-04-18 06:23
Norint namuose užtikrinti jaukią ir komfortišką aplinką vien tik patrauklių interjero sprendimų gali nepakakti – didelę įtaką gerai savijautai turi ir patalpų mikroklimatas bei supantys kvapai. Nemalonius kvapus neretai bandoma pašalinti pasitelkiant įvairius oro gaiviklius ar smilkalus. Tačiau, ano...
nuotrauka
2025-04-16 08:14
Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai. Elektra – neatsiejama ir bene būtiniausia kiekvieno būsto dalis, yp...
nuotrauka
2025-04-02 13:19
JUNG pristato naują inovatyvų produktą, skirtą išmaniesiems namams: belaidžius „Matter" mygtukus. Didžiausias šių mygtukų privalumas – galimybė valdyti skirtingus įrenginius, suderinamus su „Matter" standartu, nepriklausomai nuo gamintojo ekosistemos. Tai suteikia galimybę kurti ypatingai lanksčius ...
nuotrauka
2025-04-02 09:19
Gargždų mieste, šalia Taikos g. 11 ir 12 daugiabučių, pradėtas vykdyti projektas „Paviršinių nuotekų valymo įrenginių – išlaikymo tvenkinio su pakartotiniu vandens naudojimu nauja statyba“.
nuotrauka
2025-04-02 07:37
ALTECH – tai pastatų inžinerinėms sistemoms skirtas DAHL (Skandinavija) prekinis ženklas, kurį Lietuvoje pristato UAB „Dahlgera“ – didmenine prekyba santechnine įranga besiverčianti bendrovė. Šis prekinis ženklas jau plačiai žinomas Skandinavijos šalyse, o dabar tampa prieinamas ir Lietuvos rinkai, ...
nuotrauka
2025-03-31 15:14
Gyventojai, norintys pasikeisti turimus neefektyvius ir taršius šilumos gamybos įrenginius į modernius, vėl galės pasinaudoti valstybės parama. Jau rytoj, balandžio 1 d., Lietuvos energetikos agentūra skelbs naują paramos kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos