2020 balandžio 7 d. antradienis, 12:59
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

KTU sukurtos technologijos: daiktai priima sprendimus patys

2014-10-14 15:15
Kauno technologijos universiteto (KTU) Realaus laiko kompiuterinių sistemų centre kuriami išmanūs daiktai pralenkia laiką. Išmaniojo namo sistema „Snapas“, išmanioji virtuvė „Fėja“, skaitmeninė televizija „Gala“, išmanieji šaldytuvai, kurie patys registruoja trūkstamus produktus – tai tik keletas sėkmingai įgyvendintų Centro mokslininkų projektų.
nuotrauka
Realaus laiko kompiuterinių sistemų centras – vienas iš KTU mokslo centrų, kurie įsikurs netrukus duris atversiančiame „Santakos“ slėnio KTU Mokslo ir technologijų centre bei Technologiniame verslo inkubatoriuje. www.santakosslenis.lt


Sužvarbę nuo rudeniško oro atsirakinate duris, o namuose šilta, jauku. Prieškambarį užlieja maloni šviesa – kaip tik tokio stiprumo, kokio norėjote. Virtuvėje išklausote jums paliktą vaizdo pranešimą, kaip pasigaminti vakarienę. Šaldytuvas pypsėdamas praneša, jog išsiuntė užsakymą prekybos centrui – kurjeris netrukus pristatys reikiamus produktus. Skamba kaip mokslinė fantastika? Nebūtinai.

„Drąsiai galiu teigti, jog apie išmaniuosius daiktus pradėjome galvoti dar tada, kai niekam pasaulyje tokių minčių nė nekilo“, – sako KTU Realaus laiko kompiuterinių sistemų centro vadovas profesorius Egidijus Kazanavičius.

Idėjomis pralenkia „Google“

„2000-aisiais, kai pradėjome kurti išmaniųjų namų sistemą, visi kalbėjo, jog ji bus per brangi eiliniam vartotojui – kainuos daugiau nei namas. Šiandien mūsų sukurtos technologijos sėkmingai diegiamos privačiuose namuose ir viešbučiuose, yra didžiulis poreikis atskiriems sistemos elementams, pavyzdžiui, išmaniajam šildymui“, – teigia E. Kazanavičius.

Mokslininkas atskiria „protingus“ daiktus nuo „išmanių“ – pastarieji sprendimus priima patys. „Išmanūs daiktai mokosi – jie fiksuoja mūsų elgesį, kūno padėtį, temperatūrą, ir, derindami ją su aplinkos informacija, pavyzdžiui, oro temperatūra, artimiausiomis prognozėmis, patys nusprendžia, kokią temperatūrą ar apšvietimą nustatyti kambaryje“, – pasakoja E. Kazanavičius.

„Šiandien girdime, kad „Google“ ketina į rinką išleisti temperatūros reguliatorių, kuris pats, žmogui nedalyvaujant, nustato kambaryje reikiamą temperatūrą. Mes tokį esame seniai pagaminę“, – šypsosi E. Kazanavičius, pateikdamas faktą, jog KTU mokslininkų išradimai neretai pralenkia laiką.

Šaldytuvai, siunčiantys užsakymus tiekėjams

Vienas iš sėkmingai įgyvendintų KTU Realaus laiko kompiuterinių sistemų centro mokslininkų komandos projektų yra išmanusis šaldytuvas.

„Pirmąjį tokio šaldytuvo prototipą pradėjome kurti maždaug prieš 10 metų. Išsprendėme gausybę su tuo susijusių techninių problemų, pavyzdžiui, kaip įmontuoti į dureles kompiuterį, kad jis kaisdamas nesugadintų viduje esančių produktų, kaip kompiuterį, diegiant jį pramonėje, sujungti su įmonės apskaitos sistema“, – pasakoja E. Kazanavičius.

Šiandien išmanieji KTU sukurti šaldytuvai stovi mokslo tyrimų bendrovės „Thermo Fisher Scientific“ centruose visame pasaulyje. Juose dirbantiems mokslininkams nebereikia stebėti, kada baigiasi vienos ar kitos tyrimams reikalingos medžiagos, siųsti užsakymus, bendrauti su tiekėjais – viską atlieka išmanieji šaldytuvai.

Tą pačią idėją E. Kazanavičiaus mokslininkų komanda pritaikė kuriant inovatyvų daugelio sekcijų šaldytuvą, kuriame bus galima pasiimti iš anksto užsakytas maisto prekes. Idėją įgyvendins bendrovė „LL Optic“.

Išmaniosios sistemos apsaugos nuo nelaimių

Skeptikai pasakytų, jog išmaniosios technologijos – tai prabangos prekės. Tačiau į šią kategoriją netelpa KTU Realaus laiko kompiuterinių sistemų centre sukurtos gerovės technologijos. Pavyzdžiui, sveikatinimo sistema „Gudris“, realiame laike stebėdama žmogaus fiziologinius parametrus jam intensyviai sportuojant, perspėja, kai viršijamas krūvis, kai gresia persitempimas.

„Dalyvaujame europiniame projekte, kurdami rekreacinės poilsio zonos modelį. Mūsų partneris – Birštono savivaldybė. Vienoje iš šio kurorto sanatorijų įrengėme prototipą – stebime ligonių parametrus (jų padėtį, elgesį, laikyseną, būseną) realiame laike. Taip galima numatyti galimus pavojus, greitai reaguoti į iškylančias situacijas“, – pasakoja E. Kazanavičius.

KTU mokslininkai jau dirba ir ties dar vienu ypatingai svarbiu išmaniųjų sistemų pritaikymo modeliu – jų perkėlimu į automobilius.

„Išmanusis automobilis avarinėje situacijoje pateiktų įvykio schemą, drausmintų netvarkingus vairuotojus. Lietuva atsilieka nuo Europos Sąjungos keliamų saugumo reikalavimų – automobiliuose turėtų būti įdiegtas avarinės pagalbos mygtukas, kurio vienu paspaudimu būtų iškviesta pagalba atsitikus nelaimei kelyje“, – išmaniųjų automobilių galimybes vardija E. Kazanavičius.

Naujasis KTU „Santakos“ slėnis – mokslo ir verslo bendradarbiavimui

Realaus laiko kompiuterinių sistemų centras yra vienas iš KTU mokslo centrų, kurie įsikurs netrukus duris atversiančiame „Santakos“ slėnio KTU Mokslo ir technologijų centre bei Technologiniame verslo inkubatoriuje.

„Mokslo potencialo sukoncentravimas – tai didelis kokybinis šuolis universitetui. Tai, kad mes fiziškai būsime arti vieni kitų, sudarys sąlygas glaudesniam bendradarbiavimui – bendriems projektams, optimaliam turimos įrangos išnaudojimui. Atsiras klasterinė ideologija – imdamiesi projekto galvosime ne tik apie savo dalį, bet ir apie tai, ką galėtų padaryti kiti universiteto centrai ir institutai“, – teigia KTU mokslininkas.

Mokslininko nuomone, tokie centrai yra pagrindas mokslo ir verslo sinergijai kurti. Net jei ir neturės tiesioginių kontraktų, mokslo ir verslo atstovai susitiks bendrose ekspozicijų erdvėse, kartu dalyvaus renginiuose.

E. Kazanavičiaus teigimu, KTU „Santakos“ slėnis centras kokybe nenusileidžia panašiems mokslo ir verslo centrams Danijoje ar Švedijoje, kitose šalyse. Ateityje profesorius įsivaizduoja šalia Centro įsteigtą ir eksperimentinės gamybos cechą.

„Mus domina realus tyrimų pritaikymas. Tam, kad Lietuvoje gyventume pagarbiai ir pasiturinčiai, technologijos yra pagrindinė varančioji jėga. Esame tikrai pajėgūs tą daryti – šalyje sėkmingai veikia daugybė aukštųjų technologijų įmonių, kurios visą produkciją importuoja į kitas šalis“, – teigia E. Kazanavičius, KTU kuriantis išmaniąsias sistemas. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-04-06 12:59
Šiaurės investicijų bankas (NIB) ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija pasirašė 19 metų trukmės kredito sutartį, skirtą Klaipėdos uosto infrastruktūrai atnaujinti.
nuotrauka
2020-04-06 09:49
Bendrovė „Storent“ klientams jau siūlo statybų įrangą nuomotis internetu. „Storent“ sukurtoje viso ciklo e. bekontaktėje nuomos platformoje jos klientai Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse jau gali išsirinkti reikalingą įrangą, užsakyti ją, susiderinti pristatymo laiką ir vietą, taip pat atsiskaityt...
nuotrauka
2020-04-02 15:44
Dėl koronaviruso Lietuvoje paskelbus karantiną, statybų sektorius susiduria su iššūkiais – statybinių medžiagų vėlavimu, darbo jėgos iš užsienio pasitraukimu, vietinių darbuotojų saugumo užtikrinimu ir, svarbiausia, užsakymų krepšelio mažėjimu.
nuotrauka
2020-04-01 07:50
Civilizacija suteikia ne tik galimybių, bet kelia ir grėsmių, kurių viena – grunto tarša pavojingomis atliekomis. Problema dažnai sprendžiama paprastuoju būdu: užterštą gruntą išveža, naują atveža. Tačiau tai nedera su tvarumu, prieštarauja žiedinės ekonomikos principui, reikalauja papildomų sąnaudų...
nuotrauka
2020-03-27 10:07
Sklandus darbo organizavimas, pasiekiami duomenys, nenutrūkstanti gamybos grandinė – tokiais skaitmenizuotos veiklos privalumais galėjo pasinaudoti įmonės, kai valstybė paskelbė karantiną dėl COVID-19. Tikima, kad ateityje skaitmenizacija bendrovėms taps vis reikalingesnis įrankis. Įmonėms, siekianč...
nuotrauka
2020-03-25 15:33
Nei mūsų valstybė, nei verslas su tokio pobūdžio krize dar nebuvo susidūrę – ji didesniu ar mažesniu mastu palietė visas įmones ir organizacijas, privertė atsiversti sutartis ir imtis pokyčių. Daugeliui tapo neaišku, kaip elgtis sustojus arba apribojus veiklas, kaip spręsti su darbo teise susijusius...
nuotrauka
2020-03-25 15:17
Vilniaus miesto savivaldybės taryba šiandien, kovo 25 d., priėmė sprendimą atleisti nuo nekilnojamojo turto, žemės bei valstybinės žemės nuomos mokesčių mokėjimo gyventojus, turinčius nekilnojamojo turto ar žemės sklypus, taip pat valstybinės žemės nuomininkus, kuriuose vykdoma kultūros, laisvalaiki...
nuotrauka
2020-03-23 11:46
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ praėjusiais metais didino savo infrastruktūros verslo apimtis. Iš viso infrastruktūros plėtros srityje bendrovė 2019 m. įgyvendino beveik dvi dešimtis projektų, už beveik 64 mln. eurų. Šiemet bendrovė ketina toliau stiprinti savo infrastruktūr...
nuotrauka
2020-03-20 13:08
Penktadienio, kovo 20 d., rytą į Vilkaviškį užsukę keleiviai turėjo nustebti. Autobusas juos vežė nebe į laikinąją, o į rekonstruotą, išskirtine architektūra pasižyminčią, Vilkaviškio autobusų stotį. Po daugiau nei metus trukusių statybų architekto Gintaro Balčyčio projektuota stotis pradėjo darbą.
nuotrauka
2020-03-18 07:40
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, remdamasis užsienio ir AIVA SISTEMA įmonės patirtimi, nagrinėja darbo su klientais valdymo problemas ir jų sprendimo būdus, panaudojant šiuolaikinę procesų valdymo automatizavimo AIVA STATYBA programą. Analizuojami klientų paklausim...
nuotrauka
2020-03-16 10:31
Europos Komisija kovo 13 d. parengė atsaką, kuriuo siekiama sušvelninti socialinį ir ekonominį COVID-19 protrūkio poveikį, daugiausia dėmesio skiriant vieningam ir koordinuotam reagavimui visos Europos mastu.
nuotrauka
2020-03-10 10:32
Lietuvos pramonei skaitmeninti Ekonomikos ir inovacijų ministerija skiria dar 15,35 mln. eurų. Pramonės įmonės pagal Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ galės įsivertinti gamybos procesų skaitmeninimo galimybes ir įsidiegti įrangą su integruotomis skaitmeninimo te...
nuotrauka
2020-03-09 13:34
Užbaigta Vilniaus licėjaus rekonstrukcija – nuo šiandien į moderniai atnaujintas klases jau sugrįžo mokiniai. Pastatas rekonstruotas iš esmės – nuo stogo – iki kondicionierių klasėse ir terasos lauke. Licėjus sostinėje veikia nuo 1990-ųjų, ir iki šiol jis nebuvo nė karto remontuotas.
nuotrauka
2020-03-07 09:19
Ketvirtadienį, kovo 5 d., Kretingos rajono savivaldybės administracija iš Kretingos sporto ir sveikatingumo kompleksą stačiusios bendrovės „LitCon“ paėmė visus nebaigto statyti komplekso durų raktus, o objektą saugoti pradėjo trečiadienį, kai vieną subrangovą užtiko bandant išsivežti nesumontuotą ba...
nuotrauka
2020-03-05 14:22
Dirbtinio intelekto algoritmo principu veikiantis liokajus ponas Jenkinsas, kuris praeinantiems darbuotojams nuolat primena jų tikslus ir rezultatų rodiklius. Inovatyvus susitikimų kambarys-baseinas, kuriame tarp plastikinių burbulų gali posėdžiauti 8 žmonių komanda arba žaisti darbuotojų vaikai. 20...
nuotrauka
2020-03-04 12:54
Atvirumas inovacijoms, veiklos skaidrumas ir darbuotojų kompetencijų ugdymas išaugino UAB „Grinda“ 2019 metų pajamas iki 22,211 mln. eurų ir padėjo uždirbti 1,613 mln. eurų. Uždirbtą pelną įmonė skirs miestui ir jo gyventojams – būtinų paslaugų teikimo kokybei gerinti. Planuojama atnaujinti Vilniaus...
nuotrauka
2020-03-03 15:32
Didžiausio prekybos centro RYO Panevėžyje savininkams EfTEN Real Estate Fund IV 2020-tieji prasidėjo sėkmingai. Įsipareigoję valdyti savo nekilnojamą turtą tvariai ir taip mažinti neigiamą poveikį aplinkai, RYO sėkmingai užbaigė pirmąjį sertifikavimo etapą bei tapo pirmuoju prekybinės paskirties pas...
nuotrauka
2020-03-03 13:30
Lankytojams siūlomų pramogų spektrą plečiantis prekybos ir pramogų centre „Ozas“ pristato dar vieną naujovę – jame jau vyksta baseino įrengimo darbai, kuris, planuojama, pradės veikti rugsėjį. Lankytojams naujai atveriamose patalpose, kurios iki šiol buvo neprieinamos, bus įrengtas 25 metrų ilgio, 4...
nuotrauka
2020-03-02 13:33
Daugiafunkcio sporto komplekso su nacionaliniu stadionu statybų ant Šeškinės kalvos konkurso laimėtoju oficialiai pripažintas koncesininkas „Axis Industries“. Toks sostinės savivaldybės, Vidaus reikalų ministerijos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų Komisijos sprendimas reiškia, jog...
nuotrauka
2020-02-25 08:46
Neilgai trukus Šventojoje prasidės modernaus viešbučio su gydomuoju SPA centru statybos.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos