2024 kovo 29 d. penktadienis, 16:30
Reklama  |  facebook

Ką galima daryti, jei prieš jūsų langus staiga iškilo kitas pastatas?

2015-12-09 16:22
nuotrauka
Eugenijus LIUBENKA, „Mažvydo g. 15“ daugiabučio bendrijos pirmininkas


Į komentaro klausimą atsako Eugenijus Liubenka, daugiabučio namo Mažvydo g. 15 savininkų bendrijos, kovojančios dėl parko erdvės šalia savo namo, pirmininkas

Mūsų patirtis tokia: dėl valdininkų neapdairumo sklypą šalia mūsų namo susigrąžinę savininkai norėjo jame pradėti komercinės paskirties statybas. Tačiau to negalėjo daryti dėl sklypo paskirties – tai žemės ūkio, o ne komercinės paskirties sklypas. Šiame sklype buvo planuojama įrengti intensyviai naudojamus želdinius (parką).

Tam, kad pakeistų paskirtį, jie laukė 2015-ųjų metų, kol pasikeis bendrasis miesto planas. Po kryžiaus kelių, kai įvairiose instancijose bandėme savarankiškai išsiaiškinti sklypo grąžinimo aplinkybes, neturėjome kito pasirinkimo kaip tik kreiptis į prokuratūrą, siekdami užkirsti tam kelią.
Prokurorai iš tiesų rado priežasčių, galimų viešojo intereso pažeidimo požymių, remdamiesi tuo išreikalavo visų dokumentų, kurių mums anksčiau gauti nepavyko ir parengė ieškinį teismui dėl restitucijos taikymo (sklypo grąžinimo atgal valstybei). Taigi, šiuo metu teisiamės su Nacionaline žemės tarnyba dėl neteisėto sklypo grąžinimo fiziniam asmeniui.

Sklypui kol kas uždėtas areštas, neleidžiama keisti jo paskirties ar parduoti. Manau, kad viską, ką galėjome, jau padarėme. Dabar tiesiog laukiame, kaip pasibaigs teismas, aktyviai dalyvaujame ir teisminiame procese.

Mūsų žiniomis, atsakovės (sklypo savininkės) advokatas nori sudaryti su Vilniaus miesto savivaldybe taikos sutartį bei ketina įrengti parką savo lėšomis. Su sąlyga, kad jame bus kažkoks komercinis elementas. Iš karto klausiu: koks tai komercinis elementas?

Jei tai bus pora kioskų, prekiaujančių vaisvandeniais – nieko blogo, tačiau jei parkas bus aptvertas tvoromis ir renkami pinigai už įėjimą į jį – mums nepriimtinas toks „komercinis elementas“.

Tai turi būti vieša erdvė. Kadangi negavome atsakymo, kokia yra tos „taikos sutarties“ esmė, kreipėmės į savivaldybę, kad ir mus įtrauktų į taikos sutarties rengimą.

Visi mūsų ir aplinkinių namų gyventojai, pirkę butus iki 2009 m., buvo užtikrinti, kad šioje vietoje yra ir bus parkas (daugiabutis stovi Naujojoje Pilaitėje, netoli Pilaitės prospekto). Jau nuo 2007-ųjų Naujosios Pilaitės rajone yra visi keliai, įrengta visa infrastruktūra – tetrūko pačių želdinių.

Pagyvenę čia kelerius metus nusprendėme įsteigti bendriją ir parką įrengti savo lėšomis – maža ką – gal savivaldybė neturi tam lėšų? Nusprendėme padėti savivaldybei savo darbo jėga.

Kreipėmės į Pilaitės seniūniją su prašymu padėti sutvarkyti parką. Ir visiškai atsitiktinai sužinojom, jog sklypas – jau nebe savivaldybės.

Jis buvo itin greitai grąžintas fiziniam asmeniui su visais keliais, visa infrastruktūra, nutiestomis komunikacijomis (šilumos, elektros, nuotekų tinklais ir vandentiekiu). Pagal įstatymą grąžinti sklypą, kuriame jau įvestos komunikacijos – draudžiama.

Už šio „kabliuko“ ir užsikabinome.

Ką darėme? Pirmiausia kreipėmės į savivaldybę, kuri mums teatsakė, kad sklypas, nors savivaldybė tam ir prieštaravo, grąžintas buvusiam savininkui.

Tuomet – į Žemės tarnybą, klausdami, kuo remiantis šis sklypas grąžintas?

Žemės tarnyba į užduotus klausimus neatsakė. „Nieko neaiškinsime, jei norite – skųskitės“, – toks tebuvo jų atsakymas.

Skundėmės prokuratūrai, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą galimai neteisėtai pasielgusių valstybės tarnautojų atžvilgiu, tačiau skundas buvo atmestas. Trūko įrodymų dėl konkrečių tarnautojų kaltės. Tačiau kaip juos gauti, jei Nacionalinė žemės tarnyba neteikia jokios informacijos? Prokuratūros veiksmus apskundėme ikiteisminio tyrimo teisėjui, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą, gauti įrodymus ir jų pagrindu patraukti kaltus asmenis atsakomybėn. Mums tiesiog trūko duomenų įrodyti, kad buvo vykdoma neteisėta veikla.

Ikiteisminio tyrimo teisėjas neiškėlė jokios bylos ir paliko prokuroro sprendimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, nepakeistą.

Galiausiai tas pats prokuroras pripažino, kad kažkas šioje situacijoje ne taip ir perdavė bylą prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriui.

Šis skyrius išsireikalavo visų duomenų, kurių mums gauti taip ir nepavyko, juos išanalizavo ir patvirtino mūsų abejones, kad sklypas grąžintas galimai neteisėtai. Prokuroras, ginantis viešajį interesą, pateikė ieškinį teismui dėl NŽT sprendimo atkurti nuosavybę panaikinimo ir restitucijos taikymo.

Tada pagaliau gavome visus su sklypu susijusius dokumentus.

Žinoma, tuose dokumentuose – akivaizdus aplaidumas. Biurokratas pasielgė taip, kaip reikėjo kažkam, o ne visuomenei. Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus 2009 m. įsakymu suformuojamas sklypas busimam parkui įrengti ir kreipiamasi į Vilniaus apskrities viršininką su prašymu leisti naudotis suformuotu sklypu (įrengti parką, vystyti naujo mikrorajono infrastruktūrą) 99 metus. Vilniaus apskrities viršininko 2010 m. kovo 9 d. įsakymu suformuojamas busimo parko sklypas jo paskirtis, ribos ir naudojimosi sąlygos ir pavedama Vilniaus miesto žemėtvarkos skyriui užregistruoti suformuotą sklypą.

Įdomiausia bylos dalis ir neteisėto grąžinimo esminis momentas – 2010 m. kovo 29 d. t.y. po 20 kalendorinių dienių prieš tai aprašyto sprendimo priėmimo, to paties Vilniaus apskrities viršininko jau kitu įsakymu tvirtinamas kitas sprendimas tvirtinantis atliktus kadastrinius matavimus grąžinant sklypą privačiam asmeniui. Privatus asmuo suformuotas sklypo ribas labai greitai įregistruoja.

„Iš miego pabudęs“ Vilniaus miesto žemėtvarkos skyrius, kuriam 2010 m. kovo 9 d. įsakymu yra pavesta užregistruoti suformuotą busimo parko sklypą VĮ „Registrų centras“ 2011 m. kovo mėn. pagaliau kreipiasi į VĮ „Registrų centrą“, su prašymų įregistruoti 2010 m. kovo 9 d. įsakymu suformuotą busimo parko sklypą, bet sklypo jau nebėra. Jis jau grąžintas fiziniams asmeniui (t.y. užimtas) pagal 2010 m. kovo 29 d Vilniaus apskrities viršininko įsakymą.

Mūsų manymų ši byla turi akivaizdžius nusikalstamo neveikimo požymius, dėl kurių fizinis asmuo atgavo nuosavybę, o miesto ir gyventojų interesas „guli valdininkų stalčiuje“ metus laiko ir matyt „tyliai laukia“ savo eilės.

 Kitas teismo posėdis numatytas 2016 m. sausio 11 dieną.

Tikimės, jog mūsų interesai bus apginti. Atsakovės advokatas dievagojasi, jog grąžinant sklypą fiziniam asmeniui (sklypo kadastriniai matavimai vietoje buvo atliekami 2010-06-02) dar nebuvo įrengta infrastruktūra. Tikėtina, kad jie net nepastebėjo nei kelių, kuriais atvažiavo, nei apšvietimo ar kitų infrastruktūros elementų, kurie jau buvo įrengti nuo 2006 m. ar net anksčiau. 2007 m. jau buvo priduotas M.Mažvydo 15 namas ir pirmieji naujakuriais jau gyveno jame nuo 2007 m. vasaros pabaigos. Absurdas ir akivaizdus melas! Na, jei jau reikia – renkame vaizdinę ir kitokią medžiagą tam įrodyti.

Žinoma, norėtume, kad sklypas liktų toks, koks ir planuotas, be jokių komercinės paskirties objektų ar „komercinių elementų“ jame.

Ar būtų buvę vilties sustabdyti statybas, jei netyčia nebūtume aptikę, kad sklypas grąžintas buvusiam savininkui?

Stipriai abejoju. Mūsų laimė – jog sklypo savininkams reikėjo pakeisti jo paskirtį. Jie tiesiog nespėjo to padaryti, užkirtome tam kelią

Kadangi supratome, jog savo jėgomis mūšio nelaimėsime, perdavėm prokuratūrai. Panašu, kad pavyko.

Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.
nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...

Statybunaujienos.lt » Komentaras