2020 vasario 25 d. antradienis, 13:38
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ką reikia žinoti, norint įdarbinti nepilnametį?  1

Agnietė VILKIŠIENĖ      2017-06-20 07:21
Prasidėjus vasaros sezonui darbdavių elektroninio pašto dėžutes užplūsta per atostogas nusprendusių padirbėti nepilnamečių laiškai. Kol vieni verslininkai svarsto, kokie specialūs reikalavimai keliami nepilnamečio įdarbinimui, kiti – dalijasi karčia patirtimi apie jaunuolių darbo ypatumus statybų sektoriuje.
nuotrauka
Asociatyvi LRV nuotr.


Minimos įmonės
Montuotojas, AB
Lietuvos statybininkų asociacija, VŠĮ
Valstybinė darbo inspekcija (VDI),

Draudžiamų darbų sąraše – nuo triukšmo iki toksinių medžiagų poveikio

Lietuvoje nepilnamečiai skirstomi į dvi amžiaus grupes, t. y. paaugliai nuo 16 iki 18 metų ir vaikai (iki 16 metų). Kiekvienai iš šių kategorijų galioja skirtingi įdarbinimo reikalavimai. Tačiau tiek vienu, tiek kitu atveju vadovas privalo sudaryti tinkamas sąlygas jaunuolio sveikatai ir saugai. Teisės aktų leidėjai saugias darbo sąlygas nepilnamečiams apibrėžia labai nevienareikšmiškai. Paliekamas platus horizontas interpretacijoms. Vadovas privalo įvertinti konkrečią riziką asmens vystymuisi ir nuspręsti, ar nepilnametis galės dirbti ir jeigu taip – kokį darbą.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) specialistai rekomenduoja vadovautis draudžiamų darbų sąrašu.

„Nepilnamečiai darbo metu negali ilgą laiko tarpą būti karštyje arba šaltyje. Jie negali dirbti su toksinėmis medžiagomis. Pavojingų medžiagų neturėtų būti ir jų darbo vietoje. Taip pat jaunuoliai negali dirbti su pavojingais įrenginiais. Šalia darbo vietos neturėtų būti prietaisų, kuriais kiltų grėsmė susižeisti“, – pasakoja VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė.

Galioja papildomi reikalavimai darbo vietai

Jeigu vadovas nusprendžia, kad nepilnametis yra pajėgus ir bus saugus dirbdamas paskirtą darbą,

jam privalo būti užtikrinta nekenksminga aplinka. Tarkim, patraukti įrenginiai kuo toliau nuo jauno asmens darbo vietos, taip pat atokiau turėtų atsidurti cheminės medžiagos, tokios, kaip dažai, skiedikliai.

Vėliau nepilnametis keliauja pas gydytoją, kad šis parašu patvirtintų jauno asmens tinkamumą dirbti numatytą darbą. Atsakingu už jaunuolį ir toliau laikomas vadovas.

Atleisti jauną asmenį taip pat sudėtinga, kaip ir įdarbinti

Net ir sklandžiai vykstant įdarbinimo procesui darbdavys įspraudžiamas į papildomus darbo laiko apskaitos reikalavimus. Tarkim, paaugliai gali dirbti ne daugiau kaip 8 valandos per parą ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę. Taip pat pažymėtina, kad asmenims iki 18 metų draudžiama dirbti naktinį bei viršvalandinį darbą, budėti įmonėje ar namuose.

Nepertraukiamasis paros poilsis jauniems asmenims turi būti ne trumpesnis kaip 12 valandų ir apimti laiką nuo 22 valandos iki šeštos valandos. Asmenims iki 18 metų turi būti suteikiamos ne mažiau kaip dvi poilsio dienos per savaitę, o dirbti poilsio ir švenčių dienomis jauni asmenys gali tik gavus jų rašytinį sutikimą.

„Su jaunuoliais, kurie nusprendė padirbėti vasarą, dažniausiai pasirašomos terminuotos arba sezoninio darbo sutartys. Todėl jeigu darbuotojas neatvyksta į darbą arba kitaip netinkamai atlieka užduotis, su juo sutartis gali būti nutraukta, kaip ir su vyresniais jo kolegomis“, – pastebi VDI specialistė ir priduria, kad jeigu yra įdarbinamas vaikas iki 16 metų, apie tai privalo būti pranešta Valstybinei darbo inspekcijai. Šiemet tokių pranešimų jau gauta daugiau nei 90.

Jauniems asmenims darbo įstatymai nustato ir daugiau lengvatų. Draudžiama nepilnametį siųsti į komandiruotę. Atostogauti nepilnametis turi teisę irgi ilgiau, nei vos keliais metais už jį vyresnis, bet jau aštuonioliktą gimtadienį atšventęs kolega. Jaunam asmeniui nustatyta minimalių kasmetinių atostogų trukmė yra net 35 kalendorinės dienos.

Verslininkai: statybų sektorius – netinkama vieta nepilnamečiams 

Nuotraukoje dešinėje – Alfonsas Jaras 

Verslininkai perspėja, kad nepilnamečių įdarbinimas statybos įmonėje kelia didesnį galvos skausmą, nei kokiame kitame sektoriuje. AB „Montuotojas“ generalinis direktorius, Lietuvos statybininkų asociacijos Socialinių klausimų ir darbų saugos komiteto vadovas Alfonsas Jaras įvardija sunkumus, kuriuos patiria statybų bendrovės, kuomet jose pradeda dirbti jaunuolis, dar neturintis 18 metų.

„Mes dirbame padidinto pavojingumo objektuose. Tačiau ir kitose statybos sektoriaus įmonėse yra tokie pavojai, kaip darbas aukštyje, įrenginiai ir suvirinimo įranga. Jaunuoliui privalu skirti aprangą, kuri atitinka visus europietiškus standartus. Tačiau to nepakanka. Šalia reikia paskirti vadovą, mokytoją, kuris galėtų tokį darbuotoją apsaugoti ir prižiūrėti“, – pastebi A. Jaras.

2017 m. sausio–gegužės mėn. Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) iš viso gauti 18 pranešimų apie mirtinus ir 60 apie sunkius nelaimingus atsitikimus darbe. Beveik 40 proc. nuo visų nelaimingų atsitikimų tenka darbuotojams, kurių darbo stažas yra iki vienerių metų. Skaičiuojant mirtinus atvejus, apie 30 proc. žuvusiųjų darbe dirbo vos pirmą mėnesį.

Tad jaunuoliui, kuris neturi 18 metų, yra ypatingai didelė rizika dirbti statybos objektuose.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Arvydas Norkūnas
2017-06-24 10:48
Gerai žinau, kad moksleivis, norintis sąžiningai užsidirbti vasaros metu, yra šalies vertybė. Net jei jam mokslai nėra prie širdies, pradėjęs uždarbiauti, jis greičiau apsispręs netrinti gimnazijos suolo ir pasuks profesijos įsigijimo keliu. Pažangumas tokio mokinio gerės, Pilietiškumas taip pat. Na, o jei vėliau iškils noras mokytis aukštojoje, jis turės galimybių pats finansuoti save ir mokysis stropiau. Reikia išmanios ir lanksčios programos vasarą stengiantis įdarbinti netinginiaujančius vaikus.

Aktualijos

nuotrauka
2020-02-25 12:54
Bendra naudingųjų iškasenų gavyba šalyje, Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenimis, auga. Pernai ji padidėjo net 4,7 proc.
nuotrauka
2020-02-25 11:11
„Lietuvos geležinkeliai“ sprendimu, „Rail Baltica“ geležinkelio ruože Rokai-Palemonas europinio standarto dvikelis geležinkelis bus tiesiamas vienu etapu, o ne dvejais. Tikimasi, kad šis sprendimas ne tik sumažins projekto išlaidas, tačiau kartu sudarys mažiau nepatogumų kauniečiams.
nuotrauka
2020-02-25 08:43
Panevėžio miesto savivaldybės pasirašė sutartį su AB „Statkorpas“ atnaujinti dar vieną centro teritoriją – Nepriklausomybės aikštę su prieigomis.
nuotrauka
2020-02-24 13:36
„Metų pradžioje netekome 7 gyvybių darbe, iš jų net 5 tik per vieną mėnesį, – sako VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas. – Jau iš pirminių įvykių aprašymų matyti, kad nelaimės įvyko atliekant rizikingiausius darbus, apie kurių keliamus pavojus ir svarbą juos įvertin...
nuotrauka
2020-02-21 14:56
Vilniaus miesto savivaldybė iki kovo 6 dienos viešina atnaujintus ir su visų derinančių institucijų pritarimo sulaukusius miesto teritorijos bendrojo plano (BP) sprendinius. BP rengimo procesą ir siūlymus analizuoja ir valstybės institucijos, ir verslo atstovai – pirmą kartą taip detaliai suplanuoto...
nuotrauka
2020-02-21 14:05
Šiaulių miesto savivaldybėje pasirašyta neeilinė infrastruktūros darbų sutartis. Per mažiau nei metus tarptautiniame Šiaulių oro uoste turi būti atnaujintas riedėjimo takas, peronas, nutiesti nauji keliai, inžinerinės linijos. Šios investicijos bus reikalingos ne tik laukiamam naujam investuotojui U...
nuotrauka
2020-02-21 13:28
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ paskelbė konkursą pirkti „Rail Baltica“ geležinkelio linijos Lenkijos ir Lietuvos valstybių siena–Jiesia modernizavimo susisiekimo komunikacijų inžinerinės infrastruktūros vystymo plano parengimo ir poveikio aplinkai vertinimo (PAV) paslaugas.
nuotrauka
2020-02-21 11:44
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kasacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, atmetė nuteistųjų advokatų skundus ir paliko pirmosios instancijos teismo sprendimą byloje, kurioje dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dokumento klastojimo ir suklastoto dokumento panaudojimo kaltais pripažinti buvę VĮ Rietavo...
nuotrauka
2020-02-21 09:53
Duotas startas projektui, apie kurio svarbą kalbama daugiau negu dešimtmetį, - bene svarbiausio įvažiavimo į Klaipėdą žiedinės sankryžos rekonstrukcijai.
nuotrauka
2020-02-20 11:36
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė dviejų nuteistųjų apeliacinius skundus ir paliko galioti Klaipėdos apygardos teismo 2019 m. gegužės 17 d. nuosprendį, kuriuo pripažinti kaltais: dėl kyšininkavimo ir dokumentų klastojimo buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) inžinierius A. T. i...
nuotrauka
2020-02-20 11:27
Klimato kaita, miestų plėtra ir aplinkos tarša – ir šių dienų, ir ateities iššūkiai. Ieškant jiems sprendimo, prioritetas turėtų būti teikiamas ir tvariam kraštovaizdžio išsaugojimui – parkams, vaikų žaidimo aikštelėms, laisvalaikio erdvėms. Rinkos aplinkoje pastebimas šių dienų iššūkius galinčių sp...
nuotrauka
2020-02-20 10:37
Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras teismui perdavė nagrinėti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl kyšininkavimo ir piktnaudžiavimo pareikšti buvusiam uždarosios akcinės bendr...
nuotrauka
2020-02-19 15:00
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs AB „Kauno būstai“ apeliacinį skundą, konstatavo, jog pareiškėjo skelbimai dėl parduodamų būstų Palangoje pagrįstai buvo pripažinti prieštaraujantys Reklamos įstatymo reikalavimams, o už padarytus pažeidimus 6 300 Eur bauda buvo paski...
nuotrauka
2020-02-19 14:40
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai vakar, vasario 18 d., įtariant kyšininkavimu, sulaikė Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Alytaus valdybos Druskininkų aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiąjį specialistą Ž. N.
nuotrauka
2020-02-18 11:27
ESO praneša, kad nepasiteisinusį prijungimo prie dujų skirstymo tinklo kvartalinį modelį keičia ekonomiškesnė naujų dujų vartotojų prijungimo tvarka. Energetikos ministerija pakoregavo šiuo metu galiojantį tvarkos prijungimo tvarkos aprašą.
nuotrauka
2020-02-18 11:07
Panevėžio miesto savivaldybė tęsia gerąją praktiką – antrąkart perka gatvių remonto paslaugas 3 metams. Paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas, rangovų pasiūlymų laukiama iki vasario 27 d.
nuotrauka
2020-02-18 10:37
Nuo šių metų įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, kuriais sumažinta neapmokestinamojo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio suma fiziniams asmenims, padaugėjo asmenų, turinčių prievolę mokėti NT mokestį. Asmenys savo valdomo NT mokestines vertes nesunkiai gali sužinoti Registrų centre.
nuotrauka
2020-02-18 07:47
Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose 2020 m. kovo mėnesį rengia nemokamus informacinius seminarus projektuotojams, konstruktoriams, architektams, statybos inžinieriams, statybininkams, statytojams ir visiems besidomintiems statybų technologijomis bei izo...
nuotrauka
2020-02-17 11:43
Ekonomikos ir inovacijų ministerija papildomai skyrė 5 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) investicijų smulkiojo ir vidutinio verslo paskolų ir lizingo sandorių, skirtų verslo reikmėms, palūkanoms kompensuoti. Verslo atstovai kompensacijų galės kreiptis jau nuo š. m. vasario 17 d.
nuotrauka
2020-02-17 10:42
Apie 70 Lietuvos moksleivių, 13 komandų iš KTU inžinerijos licėjaus, Vilniaus Žemynos bei Panevėžio J. Balčikonio gimnazijų šiais metais išbandė save architekto vaidmenyje – kūrė savo viešbučių viziją, logotipus bei eskizus. Moksleiviai, dalyvaujantys KTU Statybos ir architektūros fakulteto organizu...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos