2020 sausio 23 d. ketvirtadienis, 0:31
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kaip netapti nelegalių atliekų tvarkytojų bendrininkais?

2017-07-05 12:32
Remontuojate butą ar kuopiate rūsį ir norite nebrangiai atsikratyti susikaupusiomis atliekomis, kurioms konteineryje – ne vieta? Būkite atsargūs, mat patikėtos į netinkamas rankas jūsų atliekos gali atsidurti artimiausiame miškelyje, o kartais netgi grįžti atgal pas jus kartu su bauda už aplinkos teršimą.
nuotrauka
Stebėjimo kamerų užfiksuoti pažeidėjai. Bendrovės „Ecoservice“ nuotr.


Minimos įmonės
Ecoservice, UAB
Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacija (LKATA),
Aplinkos apsaugos agentūra,
Vieni teršia, kiti – moka už tvarkymą

Kur keliauja mūsų stambiagabaritės atliekos? Vieni – nepaisydami ar nežinodami, kad tai draudžiama – jas palieka tiesiog prie atliekų konteinerių, kiti – atiduoda atliekų išvežimo paslaugą siūlančiai įmonei. Tačiau tik nedaugelis žino, kad prieš perduodant atliekas privalu įsitikinti, ar jas atiduodate į legalaus tvarkytojo rankas. Priešingu atveju, net to nenorėdami, galite tapti gamtos teršimo ir iš to besipelnančių apsimetėlių bendrininku.

„Skelbimų puslapiuose nesunku rasti įvairių siūlymų nebrangiai išvežti atliekas, tačiau niekas nežino, kur galiausiai jos atsidurs. Jau dabar yra nemažai sklypų, kurie tiesiog užverčiami netvarkomomis atliekomis.

Dėl to atsiranda vadinamosios bešeimininkės atliekos. Jas tvarkyti tenka nebe teršėjams, o teritorijos savininkui. Jeigu tai – valstybės valda, tvarkoma mokesčių mokėtojų lėšomis, jeigu tai – privati teritorija, moka privatus asmuo“, ­– paaiškina Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos (LKATA) direktorė Raminta Radavičienė.

Jos teigimu, šioje vietoje reikėtų griežtesnės kontrolės, mat tokie nelegalūs šiukšlynai daro žalą gamtai, o jų tvarkymas gali atsieiti nemažus pinigus.

Teršia ir privatūs asmenys, ir įmonės

Pasak LKATA vadovės, prie nelegalių šiukšlių tvarkytojų, o kartu ir nelegalių sąvartynų atsiradimo, prisideda ne tik privatūs asmenys, bet ir įmonės.

Lyginant su kitomis šalimis, Lietuva išsiskiria mažesniu oficialiai pateikiamu statybos ir griovimo atliekų kiekiu. Tikėtina, kad realūs skaičiai yra didesni – taupydami pinigus, statytojai dalį atliekų atiduoda legaliai veikiantiems tvarkytojams, kitą dalį – „nelegalams“. Į pastaruosius kreipiamasi dėl to, kad jų paslaugos pigesnės.

„Teisėtai veikiantis tvarkytojas turi laikytis visų reikalavimų: vesti apskaitą, turėti specialų transportą bei įrangą, mokėti už atliekų tvarkymą bei mokesčius valstybei ir t. t. Todėl jis negali pasiūlyti mažesnių kainų negu tas, kuris susikrauna atliekas ir jas išpila pamiškėje ar tiesiog užkasa“, – sako R. Radavičienė.

Atsakingi ne tik „nelegalai“, bet ir jų klientai

„Dažnai žmonės remiasi buitine logika – atidaviau nereikalingą daiktą ar atliekas ir jie jau nebe mano atsakomybėje. Tačiau taip nėra. Dar daugiau – jeigu atliekos bus patikėtos nelegaliems tvarkytojams, pačiam užsakovui gali tekti ne tik sumokėti baudą, bet jam dar bus grąžintos ir pačios atliekos“, – pabrėžia ekologinių sprendimų bendrovės „Ecoservice“ komercijos ir plėtros direktorius Andrejus Barinovas.

Bendrovės „Ecoservice“ atstovai praneša, kad nors ir paradoksalu, tačiau samdydami nelegalų tvarkytoją, galiausiai mokate už tai, kad jūsų atliekomis būtų užteršta aplinka. Po to, jau kaip mokesčių mokėtojas, papildomai sumokate ir už tų atliekų šalinimą bei žalos gamtai atstatymą.

Ką reikėtų daryti, kad atliekos būtų tvarkomos legaliai? „Pirmiausiai gyventojai gali patys jas nuvežti į artimiausią stambiagabaričių atliekų aikštelę. Tą už juos gali padaryti ir kiekviena tokių atliekų šalinimu užsiimanti įmonė“, – pataria A. Barinovas. Anot jo, svarbiausia, kad įmonė turėtų teisę užsiimti tokia veikla.

Trumpa atmintinė 

Ar jūsų samdoma įmonė turi teisę surinkti atliekas, galima sužinoti įvedus jos pavadinimą elektroniniame Atliekų tvarkytojų valstybės registre.

Pasirašant sutartį su įmone, joje turi nurodoma ne tik atliekų surinkimo, bet ir jų sutvarkymo paslauga.

Taip pat didelių gabaritų atliekų galima atsikratyti stambiagabaričių atliekų aikštelėse. Jų Lietuvoje yra net 96, o visas jų sąrašas pateikiamas Aplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje.

Reikia nepamiršti, kad į šias aikšteles turėtų būti atvežamos jau išrūšiuotos atliekos, o iš gyventojų jos priimamos nemokamai.

Stambių gabaritų aikštelėse galite palikti ne tik dideles šiukšles, bet ir po remonto likusias dažų skardines, sandarinimo putų balionėlius ir kitas chemines medžiagas, kurių negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius. Čia priimamos ir padangos. Jas taip pat nemokamai turi priimti padangų pardavėjai bei automobilių remonto įmonės.

Apie pastebėtus aplinkosauginius pažeidimus visuomet galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. 

Bendrovės „Ecoservice“ nuotr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-01-21 10:12,      papildyta 2020-01-22 11:50, papildyta LSA komentaru
Daugiabučių namų modernizavimo procesą būtina tobulinti, siekiant efektyvesnio ir sklandesnio šių namų atnaujinimo, spartesnio šiluminės energijos taupymo bei didesnio savininkų įsitraukimo į daugiabučių namų modernizavimą, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atlikto aud...
nuotrauka
2020-01-21 09:40
Ignalina baigė daugiabučių namų renovaciją, tačiau neišsprendė šilumos ūkio problemų. Viena pirmųjų Lietuvoje perėjusi prie biokuro naudojimo, šiandien savivaldybė toliau ieško modernesnių šildymo būdų.
nuotrauka
2020-01-17 16:36
Naujos regionui nepriskiriamos vietovės yra Gargždai, įsikūrę Klaipėdos rajone, didžioji Tauragės miesto dalis, taip pat regiono sąvokos nebeatitinka visas Utenos miestas. Tai paaiškėjo, Registrų centrui patvirtinus nekilnojamojo turto normatyvines vertes 2020 metams.
nuotrauka
2020-01-14 12:56
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyrius po svarstymo nepritarė vienbučio gyvenamojo namo Stanislovo Kerbedžio g. 13 rekonstrukcijos projektiniams pasiūlymams. Norint gauti teigiamą atsakymą projekto rengėjams teks išspręsti savivaldybės specialistų įvardint...
nuotrauka
2020-01-13 10:45
Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, Būsto energijos taupymo agentūros duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje atnaujinta daugiau kaip 300 daugiabučių arba 9 tūkst. butų. Iš viso nuo 2013 m., kuomet į renovacijos procesus įsitraukė savivaldybės, iki 2019 m. atnaujinta daugiau kaip 24...
nuotrauka
2020-01-10 13:44
Nuo šių metų sostinėje tekstilė bus surenkama patogiau ir tvarkingiau: statomi nauji konteineriai visame mieste, parinktos patogesnės jų vietos, o tekstilės atliekas surinkinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.
nuotrauka
2020-01-09 16:26
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Kauno energija“ ginčą, pasisakė, kad visi pastato gyventojai turi mokėti už šilumą bendrosioms reikmėms, proporcingai jų turimo būsto plotui.
nuotrauka
2020-01-09 11:14
Vilniaus savivaldybė kviečia aktyvius vilniečius daugiabučių valdymą perimti į savo rankas – tapti savo būsto šeimininkais, patiems spręsti namo priežiūros ir atnaujinimo klausimus.
nuotrauka
2020-01-08 13:24
Beveik pusė Lietuvos vaikų gyvena sveikatai pavojingomis sąlygomis, rodo 2019 m. „VELUX Group“ atliktas tarptautinis „Sveikų namų barometro“ tyrimas. Penktą kartą atlikta kasmetinė studija parodė, jog taip gyvena 26 mln. – arba trečdalis – visos Europos vaikų.
nuotrauka
2020-01-03 10:47
Visą mėnesį – nuo 2020 m. sausio 2 iki 31 d. gyventojai gali teikti paraiškas kompensacijai pakeisti neefektyvius biokuro katilus į naujus efektyvius šildymo įrenginius. Tam skirta 3 mln. eurų.
nuotrauka
2020-01-01 14:00
Liko vos savaitė iki 5 savaites trukusio festivalio „Kalėdos sostinėje" pabaigos ir jau labai greit ateis metas, kai daugelis savo namuose, biuruose nupuoš kalėdines eglutes. Sostinės savivaldybė drauge su miestą tvarkančiomis įmonėmis pasirūpino, kad mieste atsirastų daugiau kaip 80 specialių vietų...
nuotrauka
2019-12-31 08:00
Kiekvienais metais vien Lietuvoje užfiksuojama daugiau nei 20 tūkst. vagysčių, o iš jų kas dešimta – įsilaužimas į gyvenamąsias patalpas. Tokie nusikaltimai ypač padažnėja šventiniu laikotarpiu, kai mūsų namai dažniau lieka tušti, o mūsų dėmesys – nukreiptas kitur.
nuotrauka
2019-12-30 11:32
Jonavoje kasdien atliekų surinkimo aikštelėse galima pamatyti kelis žmones. Jų darbas – pastatyti specialius daviklius į kiekvieną pusiau požeminį konteinerį, kurie atliekas tvarkančios įmonės darbuotojams praneš, kada reikia konteinerį ištuštinti.
nuotrauka
2019-12-30 11:14
Didžiosios metų šventės įkvepia dalintis gerumu ne tik su artimiausiais žmonėmis, bet ir aplinkiniais. Būtent todėl, šventiniu laikotarpiu, jau tapo įprasta matyti šalia konteinerių gyventojų išdėliotus daiktus, kurie dar tinkami naudoti ir palikti laukti naujų šeimininkų.
nuotrauka
2019-12-30 09:39
KLAUSIMAS. Daugiabutyje balkoną galima įsistiklinti parengus projektą ir gavus 50+1 namo gyventojų sutikimą bei leidimą iš savivaldybės. Ar tas galioja ir naujos statybos namams ?
nuotrauka
2019-12-30 08:48
Siekiant didesnio gyventojų saugumo ir stiprinant saugos reikalavimus, nuo sausio 1 d. dienos įsigalioja griežtesnė suskystintų naftos dujų balionų naudojimo tvarka. Tokie balionai turės būti naudojami su apsauginiais vožtuvais, apsaugančiais balioną nuo sprogimo gaisro metu.
nuotrauka
2019-12-20 10:30
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Palangos šilumos tinklai“ ginčą, įpareigojo bendrovę grąžinti vartotojo permoką už karšto vandens suvartojimą.
nuotrauka
2019-12-19 13:55
Kretingos miesto centrinė erdvė yra didesnė negu Vilniaus ir – neįtikėtina! – savo dydžiu prilygsta Maskvos Raudonajai aikštei. Tad kaip turėtų atrodyti Kretingos Rotušės aikštė šiandien, kad ji tarnautų kretingiškiams ne vien kaip automobilių stovėjimo aikštelė, bet būtų gyva žmonių susibūrimo viet...
nuotrauka
2019-12-18 11:32
Tomo Tomilino, Antano Vinkaus ir kitų Seimo narių iniciatyva apginti nuo rūkymo daugiabučių namų balkonuose kenčiančių gyventojų pamatinę teisę į sveikatą toliau skinasi kelią Seimo komitetuose – praeitą savaitę pritarimą iniciatyvai išreiškė Sveikatos reikalų komitetas. Šiandien, gruodžio 18 d., Sv...
nuotrauka
2019-12-17 11:56
UAB DASFA ir Ko siūlo kokybiškus ir itin saugius, pagal pažangias technologijas pagamintus biožidinius XARALYN su keraminiais įdėklais (degikliais).

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai