Kaip paprastai, bet efektyviai taupyti šilumą

Langai ir durys – šilumos vagys
Norint gyventi šiltai, svarbu, kad langai būtų sandarūs – geros kokybės ir tinkamai prižiūrimi. Sykį per metus, kaip sako „Panevėžio energija“, reikai atlikti plastikinių langų reguliavimą, apkaustų tepimą, stiklo paketų keitimą dūžio atvejais, tarpinių atnaujinimą arba keitimą specialiomis medžiagomis. Jei langai seni, įskilę jų stiklai, būtina pakeisti stiklus, užsandarinti plyšius tarp stiklo ir lango rėmų bei tarp lango rėmo ir sienos. Jei tinkamai užsandarinti langai, būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų ir gatvės triukšmo, o kambaryje temperatūra pakils. Jei langui nebūtinas skaidrumas, jį šalčiausiu metų laiku galima iš vidaus galima užsandarinti laikina specialia ar polietilenine plėvele.
Norint sumažinti šalto oro skverbimąsi į butą, užsandarinkite duris specialiomis sandarinamomis medžiagomis, primena specialistai. Prie durų staktos galima priklijuoti gumines ar silikonines tarpines, durys sandariai prisitrauks ir prisispaus. Dvigubos durys į laiptinę ne tik didina saugumą ir mažina triukšmą, bet ir padeda taupyti buto šilumą, nes daugumoje neatnaujintų pastatų laiptinių oro temperatūra yra žema.Šilumą taupys ir įstiklinti balkonai, lodžijos. Balkonuose ir lodžijose galima įrengti medines grindisir po jomis pakloti izoliacinės medžiagos sluoksnį.
Šildymo radiatorių priežiūra ir profilaktika
Šildymo sezono pabaigoje ir pradžioje (ypač, jei sistema buvo ištuštinta) kruopščiai patikrinkite, primena specialistai, ar sistemoje neliko oro, nes dėl to radiatoriai gali šilti nevienodai, o vasarą – iš vidaus koroduoti. Periodiškai valykite dulkes nuo šildymo radiatorių. Dulkės mažina šilumos atidavimą aplinkai. Nepatariama ant radiatorių džiovinti skalbinių – garinimas yra daug šilumos reikalaujantis procesas. Neuždenkite radiatorių užuolaidomis iki žemės – tai šilumos patekimą į butą gali sumažinti net iki 40 proc. Norint pagerinti oro cirkuliaciją kambaryje, užuolaidų ilgis turi būti iki palangės. Jei radiatorius yra ne po langu, pritvirtinus lentyną virš jo, šilto oro srautas nukryps į kambario vidų, užuot kilęs tiesiai iki lubų. Nerekomenduojama radiatorių užstatyti sofomis, lovomis, spintomis ir kitais baldais.
Už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus. Už radiatoriaus esantį sienos plotą uždengus danga (pvz. folija, specialios izoliacinės medžiagos lakštu), nuo radiatoriaus į patalpas patenkanti šiluma sklis geriau, o šilumos nuostoliai per sieną už radiatoriaus sumažės. Ekranas atspindi iki 90 % infraraudonųjų spindulių ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1 – 2ºC.Taupyti padeda paprasti veiksmai
Šilumos taupymo priemonės, nereikalaujančios jokių materialinių sąnaudų, irgi lemia šilumos sunaudojimą, todėl šilumos nuostolius sumažinsite, jei prie išorinės kambario sienos pastatysite didelių gabaritų baldus, o storas kilimas ant grindų, ypač pirmo aukšto patalpose, bus geras sprendimas neleisti buto šilumai patekti į šaltą rūsį.
Langų aksesuarai – žaliuzės, roletai arba sunkios medžiagos užuolaidos sukurs apsaugą ir imituos trečiąjį stiklą. Užėjus dideliems šalčiams, kai vėsa pradės skverbtis ir per stiklą, nakties metu langų aksesuarai taps papildomu barjeru, neleidžiančiu šilumai sklisti į lauką. Saulėtomis rudens / žiemos / pavasario dienomis naudokitės nemokama šiluma – atitraukite užuolaidas ir žaliuzes – leiskite saulės spinduliams apšviesti ir pašildyti Jūsų būstą.
Pagrindinės patalpų vėdinimo taisyklės, kaip rašoma „Panevėžio energijos“ pranešime, yra paprastos – vėdinkite intensyviai, bet trumpai. Vėdinkite kambarius trumpam plačiai atidarant langus, kad spėtų įeiti gryno oro, bet nespėtų išeiti daug šilumos ir atšalti sienos ir baldai.
Išeidami iš namų, uždarykite kambarių langus ir orlaides, o namo laiptinės duris visada laikykite uždarytas.