2020 sausio 24 d. penktadienis, 10:26
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kaip senieji miestų pastatai prikeliami naujam gyvenimui

2016-03-19 09:30
Statybos bei projektai mums dažniausiai asocijuojasi su naujos statybos namais, viešais pastatais, komercinėmis patalpomis. O ką daryti su pastatytais prieš pusę amžiaus? Senučiukai namai niekur neišnyksta, tačiau yra tyliai atnaujinami ir pritaikomi gyvenimui bei darbui. Prikeliant tokius būstus antram, o gal ir trečiam gyvenimui, pasitelkiamos naujausios statybų technologijos.
nuotrauka
Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastatas prieš ir po remonto. Architektų įmonės „Projektera“ ir E. Januškienės nuotr.


Minimos įmonės
Projektera, UAB

Siekiant renovuoti pastatą rengiami projektai, kurie savo sudėtingumu nenusileidžia naujai projektuojamiems pastatams. Neretai tenka taisyti senųjų statytojų, projektuotojų klaidas. Su kokiais iššūkiais tenka susidurti dirbantiems šį darbą? Vienas iš sudėtingiausių uždavinių – projektuoti Tarpukario (1918-1940 metų) laikmečio pastatus, kurie nėra įtraukti į saugotinų objektų sąrašą. Užsakovai, nepaisant bendro užstatymo konteksto, nenori priimti sudėtingesnių sprendimų, todėl belieka ieškoti kompromisų, kurie tenkintų užsakovo poreikius, tačiau tuo pačiu nepažeistų bendros vietos užstatymo stilistikos, jais būtų pasiekiama pastato harmonija ir vieningumas su aplinka.  Apie tai kalbėjomės su įmonės „Projektera“ architekte Egle Januškiene.


Statybos metų painiava

Vienas iš esminių iššūkių, su kuriais susiduria bendrovės projektuotojai dirbantys su senos statybos namais, yra dokumentais neužfiksuota pastato vertė. Architektai yra susidūrę su situacija, kai iš architektūrinių detalių suprato, kad pastatas statytas 1940-aisiais metais, o statytojas prašė suprojektuoti skardinę stogo dangą – toks sprendimas būtų sunaikinęs pastato autentiškumą. Tokiais atvejais tenka paplušėti, kad statytoją pavyktų įtikinti persigalvoti ir atkurti autentišką vaizdą.


Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastatas prieš remontą. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.


Eglei Januškienei teko rengti Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastato stogo kapitalinio remonto projektą kartu su kolega Aurimu Kriauza. Šis objektas nebuvo pripažintas nekilnojamo turto kultūrine vertybe, nors turi gana seną istoriją. Užsakovai paprašė parengti du galimus stogo remonto variantus – su čerpių arba skardine danga.

Pateiktuose registrų centro išrašų dokumentuose buvo nurodyta statybos data – 1969 metai, tačiau architektai dėjo visas pastangas, kad sužinotų tikrąją statybos datą. Paaiškėjo, kad namas buvo pastatytas Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu iki 1940 metų. Rasta senosios stogo dangos likučių, čerpių, kurios leido atkurti autentišką 1940-ųjų metų pastato vaizdą.  Tačiau su užsakovu reikėjo rasti kompromisą ir jį įtikinti, jog skardinė stogo danga šiuo atveju tikrai nėra tinkamas sprendimas.


Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastatas po remonto. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.

Bataliono štabe buvo atkurti 5 stoglangiai, restauruota išlikusi apsauginė stogo tvorelė. Architektai dirbo remdamiesi archyve rastais dokumentais ir nuotraukomis. Įdomu tai, kad praėjus metams po rekonstrukcijos šis pastatas vis tik buvo įtrauktas į saugotinų pastatų registrą. Galbūt prie to prisidėjo ir architektų pastangos atkurti autentišką Nepriklausomos Lietuvos laikų bataliono vaizdą ?

Architektams teko pasitelkti skraidančius dronus

Architektams dažnai tenka įvertinti ne tik pastato atnaujinimo problemas, iššūkius, bet ir iš anksto numatyti darbo procese kilsiančias kliūtis.
Su viena iš jų įmonės „Projektera“ architektai Eglė Januškienė ir Domas Januška susidūrė, kai užsakovas paprašė modernizuoti daugiabutį Vytauto pr. 56, Kaune. Šis daugiabutis namas yra statytas 1959 metais, todėl į nekilnojamų vertybių registrą nėra įtrauktas.

Vytauto pr. Kaune esantis daugiabutis – drono padaryta nuotrauka. „Tavo dronas“, Evaldo Siaurusevičiaus nuotr.

Tačiau jis turi statusą „kultūros paveldo urbanistinės struktūros darinys“ nes kartu su aplinkiniais statiniais sudaro vieningą kompleksą. Taigi, modernizavimo darbai turėjo būti atliekami nepažeidžiant išorinio fasado. Darbus apsunkino ir reikalavimas neužtverti gatvės bei važiuojamosios dalies, nepažeisti pastato išorės užstatymo perimetro. Dirbti buvo sudėtingiau, nei eilinės renovacijos metu.

Projektuotojams teko įvertinti esamų pastato detalių ir architektūrinių sprendimų būklę prie jų net neprisilietus. Pavyzdžiui, stogo būklei ištirti buvo panaudotas skraidantis dronas su filmavimo kamera. Vėliau vaizdo įrašas buvo detaliai išanalizuotas, įvertinta skardinio stogo būklė. Šio pastato fasadui apšiltinti panaudotos įvairios naujos statybos technologijos, tačiau autentiškumas – išsaugotas.

Vytauto pr. Kaune esantis daugiabutis prieš remontą. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.

Senųjų statybininkų klaidos

Tarpukariu statyti pastatai dažnai buvo remontuojami jau po II pasaulinio karo, sovietiniais metais. Tokių remontų (o jų galėjo būti ir ne vienas) metu buvo specialiai arba atsitiktinai pakeistas fasadas ir kai kurie architektūriniai elementai bei apdaila. Su tokiu atveju architektė Gintarė Pašukonytė susidūrė ruošdama daugiabučio Savanorių pr. 56, Kaune modernizavimo (atnaujinimo) projektą. Pastatas yra „kultūros paveldo urbanistinės struktūros darinys“, nors pats į vertybių sąrašą neįtrauktas. Jis statytas 1928 metais.

Architektų užduotis buvo atkurti autentiškas langų, palangių durų ir kitas fasado detales, taip pat apšiltinti pastato sienas, kad pastatas pasiektų C energinę klasę. Atliekant tyrimą archyvuose paaiškėjo, kad sovietiniais metais buvo užmūrytos kai kurios durų angos, pastatas kelis kartus perdažytas. Polichrominių tyrimų metu nustatyta originali pastato fasado ir cokolių spalva.

Iš prasto skonio traukiame architektūrines vertybes

Tenka pripažinti, kad kai kurie sovietmečiu statyti pastatai buvo suprojektuoti prastai. Ypač tai pastebima tose miestų dalyse, kur šalia išliko senieji tarpukario laikotarpio pastatai su unikalia architektūra. Sovietiniai „šedevrai“ kartais išsiskyrė iš aplinkos perdėtu paprastumu ir nesuderintais elementais. Būtent toks buvo prekybinis pastatas adresu Turgaus g. 10, Jonavoje, kuriame turėjo įsikurti kokybiškų kepinių parduotuvė. Užsakovo užduotis įmonės „Projektera“ architektams Gintarei Pašukonytei ir bendraautoriui Nerijui Šmigelskiui buvo gana ambicinga – sukurti didingą pastato fasadą naudojant tarpukario Lietuvos architektūrinius sprendimus ir dekoracijas.


Ambicinga užduotis – tokiam pastatui sukurti tarpukario architektūrą primenantį fasadą. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.

Siekta, kad pastatas neišsiskirtų iš senųjų pastatų konteksto. Teko individualiai suprojektuoti fasado ir vidaus detales, architektai įkvėpimo sėmėsi iš archyvinių nuotraukų bei brėžinių. Sovietinis statinys žingsnis po žingsnio virsta jaukia parduotuve, kuri atrodo lyg statyta praėjusio amžiaus trisdešimtajame ar keturiasdešimtajame dešimtmetyje.

Pagal 2015 m. rugsėjo mėn. duomenis, 1918 metais buvo pastatyta 16552 objektų. Tai reiškia, kad turime dar labai daug pastatų, kuriems moderniomis priemonėmis galime grąžinti jų autentišką išvaizdą. Tačiau yra pastatų, kurie turi vertingųjų savybių, kartu su aplinkiniais pastatais sudaro vientisą architektūros ansamblį, tačiau nėra įtraukti į saugotinų sąrašą. Tokiems pastatams reikia patyrusių architektų bei projektuotojų pagalbos.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2020-01-22 09:31
Vadovaudamasis Lietuvos architektūros meno tarybos nuostatais, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas patvirtino jos sudėtį.
nuotrauka
2020-01-20 07:40
Gražūs, ilgaamžiai ir neslidūs lauko laiptai – tinkamai įrengti nelengva, tačiau, kaip tvirtina UAB DASFA ir Ko specialistai, įmanoma.
nuotrauka
2020-01-15 13:35
Sostinės savivaldybė ruošiasi visiškai atnaujinti iki šiol apleistą ir nenaudojamą, tačiau unikalią ir ilgą istoriją turinčią teritoriją – šalia Šv. Stepono bažnyčios esantį skverą, o taip pat rekonstruoti Šv. Stepono gatvę pritaikant ją pėstiesiems ir dviratininkams. Tikimasi, kad būsimasis skveras...
nuotrauka
2020-01-06 13:00
2020 metais namų interjere dominuos tradiciniai pasirinkimai ir aplinką tausojantis gyvenimo būdas. Interjero dizainerė Inese Jansone, bendradarbiaudama su internetine parduotuve, atskleidžia, kad šiais metais vyraus klasikinė mėlyna ir tamsiai žalios spalvos, į madą sugrįš aksomas, o marmuras, meta...
nuotrauka
2019-12-20 08:03
Stilistė ir interjero dizainerė Loreta Stankuvienė sako, kad skandinaviškus interjerus pamėgę lietuviai vis dažniau į Šiaurės šalių santūrumą atsigręžia ir puošdami savo namus Kalėdoms. O skandinaviško stiliaus kalėdiniais papuošimais prekiaujantis Gediminas Visockis teigia, kad šiemet pirkėjai juos...
nuotrauka
2019-12-19 11:52
Tvaria arba žaliąja architektūra siekiama diegti naujausias technologijas ir atspindėti pasaulines tendencijas – tausoti resursus bei aplinką. Tokią viziją pasirinko ir pirmąją vietą architektūriniame konkurse KTU „M-Lab“ pastatui projektuoti užėmusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tv...
nuotrauka
2019-12-17 11:56
UAB DASFA ir Ko siūlo kokybiškus ir itin saugius, pagal pažangias technologijas pagamintus biožidinius XARALYN su keraminiais įdėklais (degikliais).
nuotrauka
2019-12-09 15:47
Kauno miestas gali pasigirti išlaikyta tarpukario architektūra ir tuo pačiu daugybe neseniai iškilusių šiuolaikinės architektūros pastatų. Pasak KTU SAF dėstytojo Vytauto Baltaus, pusiausvyra tarp skirtingo laikmečio architektūros ne visur yra išlaikoma, bet tai nėra blogai, jei šiuolaikinė architek...
nuotrauka
2019-12-09 15:45
Rudenį Minske organizuoto architektūros festivalio metu vykusioje Minsko tarptautinėje jaunųjų architektų bienalėje „LEONARDO 2019“ tarp 150 projektų iš 18 šalių net 3 apdovanojimus pelnė Vilniaus architektūros studijos architektų pateikti projektai.
nuotrauka
2019-12-09 07:31
Lietuvos verslo paramos agentūra drauge su Ekologinio dizaino asociacija, inicijavo pirmąją, unikalią konferenciją Lietuvoje „Tvari gyvenvietė sveikam gyvenimui“, į kurią pakvietė Lietuvos ir užsienio architektus, urbanistus, dizainerius, statytojus ir mokslininkus.
nuotrauka
2019-12-06 08:30
Būsto įrengimas palėpėje sudėtingesnis ir dažnai – brangesnis, tačiau galimybės – kur kas didesnės, sako architektas, UAB „Archispektras" kūrybos vadovas Ignas Kalinauskas. Jis ir iš savo patirties puikiai žino, kaip geriausiai išnaudoti iš pažiūros nedidelį plotą, bei patarė, kokius pagrindinius ži...
nuotrauka
2019-12-03 13:11
Kiekvienas sutiks, kad valgomasis stalas yra vienas reikalingiausių baldų. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kokie valgomojo stalai sulaukia didžiausio pirkėjų dėmesio? Pasidomėkime.
nuotrauka
2019-12-03 10:16
Kaip papuošti namus Kalėdoms net tuo atveju, jei jūsų namie nėra vietos didelei žaliaskarei? „Tokio teiginio, jog jūsų būstas Kalėdų puošmenoms per mažas, tiesiog negali būti. Šventinę dvasią sukurti galima kiekvienuose namuose, net ir pačiuose mažiausiuose. Tiesa – galbūt puošiant mažesnį būstą, re...
nuotrauka
2019-11-29 13:46
Sostinėje ketvirtadienio vakarą tryliktą kartą apdovanoti geriausi nekilnojamojo turto projektai Lietuvoje. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos konkurse „Už darnią plėtrą“ geriausio biuro, gyvenamojo ir visuomeninio projekto statulėles pasidalino Vilnius, Kaunas ir Klaipėda.
nuotrauka
2019-11-28 07:56
Įsigijus naują būstą laukia ilgas ir atsakingas jo įrengimo procesas. Vienas pirmųjų žingsnių – techninio interjero projekto parengimas. Kaip teisingai suprasti dizainero parengtus brėžinius, kokios dalys privalo būti įtrauktos į techninį projektą ir kaip pasiruošti prieš kreipiantis į specialistą, ...
nuotrauka
2019-11-27 08:39
Paprastai pristatant namus kalbama apie patogų susisiekimą, jaukumą, komfortą, dizaino sprendimus ir kitus būstui įprastus dalykus. O kas, jei projektas yra tiek unikalus, kad tokie įprasti apibūdinimai tiesiog nublanksta? Istorinį aerodromą atveriantys langai, lėktuvų kilimo ir tūpimo takas tiesiog...
nuotrauka
2019-11-26 09:59
UAB „Verslo investicijos“ ir UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasirašė būsimo administracinio pastato Lvovo g. 21 A projektavimo sutartį. UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ (AKG) yra skelbto tarptautinio architektūrinio konkurso nugalėtoja.
nuotrauka
2019-11-26 07:15
Vonios kambaryje laisvai pastatoma vonia ar unikalios formos praustuvas gali tapti pagrindiniu vonios kambario akcentu. Gamintojas „Ravak“ siūlo ne tik įdomias laisvai pastatomų praustuvų formas, bet ir praktiškus bei saugius gaminius, kurie nuolat atnaujinami pagal vyraujančias tendencijas.
nuotrauka
2019-11-25 16:33
„Kaip gerai, kad sulig 50-60-tųjų sugrįžimo banga kartu sugrįžta ir gebėjimas matyti, kokios gražios yra monumentalios, brutalistinės architektūros formos, ir kaip išlikdamos aktualios jos gali būti originaliai prikeltos naujam gyvenimui“, – sako architektė Ieva Folk, ėmusis iššūkio – paversti Vilni...
nuotrauka
2019-11-22 14:30
Susisiekimo ministerija inicijavo tarpinstitucinį pasitarimą dėl Lietuvos paštui priklausančių centrinių pašto pastatų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje tolesnio panaudojimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras