2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 9:38
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kaip senieji miestų pastatai prikeliami naujam gyvenimui

2016-03-19 09:30
Statybos bei projektai mums dažniausiai asocijuojasi su naujos statybos namais, viešais pastatais, komercinėmis patalpomis. O ką daryti su pastatytais prieš pusę amžiaus? Senučiukai namai niekur neišnyksta, tačiau yra tyliai atnaujinami ir pritaikomi gyvenimui bei darbui. Prikeliant tokius būstus antram, o gal ir trečiam gyvenimui, pasitelkiamos naujausios statybų technologijos.
nuotrauka
Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastatas prieš ir po remonto. Architektų įmonės „Projektera“ ir E. Januškienės nuotr.


Minimos įmonės
Projektera, UAB

Siekiant renovuoti pastatą rengiami projektai, kurie savo sudėtingumu nenusileidžia naujai projektuojamiems pastatams. Neretai tenka taisyti senųjų statytojų, projektuotojų klaidas. Su kokiais iššūkiais tenka susidurti dirbantiems šį darbą? Vienas iš sudėtingiausių uždavinių – projektuoti Tarpukario (1918-1940 metų) laikmečio pastatus, kurie nėra įtraukti į saugotinų objektų sąrašą. Užsakovai, nepaisant bendro užstatymo konteksto, nenori priimti sudėtingesnių sprendimų, todėl belieka ieškoti kompromisų, kurie tenkintų užsakovo poreikius, tačiau tuo pačiu nepažeistų bendros vietos užstatymo stilistikos, jais būtų pasiekiama pastato harmonija ir vieningumas su aplinka.  Apie tai kalbėjomės su įmonės „Projektera“ architekte Egle Januškiene.


Statybos metų painiava

Vienas iš esminių iššūkių, su kuriais susiduria bendrovės projektuotojai dirbantys su senos statybos namais, yra dokumentais neužfiksuota pastato vertė. Architektai yra susidūrę su situacija, kai iš architektūrinių detalių suprato, kad pastatas statytas 1940-aisiais metais, o statytojas prašė suprojektuoti skardinę stogo dangą – toks sprendimas būtų sunaikinęs pastato autentiškumą. Tokiais atvejais tenka paplušėti, kad statytoją pavyktų įtikinti persigalvoti ir atkurti autentišką vaizdą.


Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastatas prieš remontą. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.


Eglei Januškienei teko rengti Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastato stogo kapitalinio remonto projektą kartu su kolega Aurimu Kriauza. Šis objektas nebuvo pripažintas nekilnojamo turto kultūrine vertybe, nors turi gana seną istoriją. Užsakovai paprašė parengti du galimus stogo remonto variantus – su čerpių arba skardine danga.

Pateiktuose registrų centro išrašų dokumentuose buvo nurodyta statybos data – 1969 metai, tačiau architektai dėjo visas pastangas, kad sužinotų tikrąją statybos datą. Paaiškėjo, kad namas buvo pastatytas Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu iki 1940 metų. Rasta senosios stogo dangos likučių, čerpių, kurios leido atkurti autentišką 1940-ųjų metų pastato vaizdą.  Tačiau su užsakovu reikėjo rasti kompromisą ir jį įtikinti, jog skardinė stogo danga šiuo atveju tikrai nėra tinkamas sprendimas.


Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono štabo pastatas po remonto. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.

Bataliono štabe buvo atkurti 5 stoglangiai, restauruota išlikusi apsauginė stogo tvorelė. Architektai dirbo remdamiesi archyve rastais dokumentais ir nuotraukomis. Įdomu tai, kad praėjus metams po rekonstrukcijos šis pastatas vis tik buvo įtrauktas į saugotinų pastatų registrą. Galbūt prie to prisidėjo ir architektų pastangos atkurti autentišką Nepriklausomos Lietuvos laikų bataliono vaizdą ?

Architektams teko pasitelkti skraidančius dronus

Architektams dažnai tenka įvertinti ne tik pastato atnaujinimo problemas, iššūkius, bet ir iš anksto numatyti darbo procese kilsiančias kliūtis.
Su viena iš jų įmonės „Projektera“ architektai Eglė Januškienė ir Domas Januška susidūrė, kai užsakovas paprašė modernizuoti daugiabutį Vytauto pr. 56, Kaune. Šis daugiabutis namas yra statytas 1959 metais, todėl į nekilnojamų vertybių registrą nėra įtrauktas.

Vytauto pr. Kaune esantis daugiabutis – drono padaryta nuotrauka. „Tavo dronas“, Evaldo Siaurusevičiaus nuotr.

Tačiau jis turi statusą „kultūros paveldo urbanistinės struktūros darinys“ nes kartu su aplinkiniais statiniais sudaro vieningą kompleksą. Taigi, modernizavimo darbai turėjo būti atliekami nepažeidžiant išorinio fasado. Darbus apsunkino ir reikalavimas neužtverti gatvės bei važiuojamosios dalies, nepažeisti pastato išorės užstatymo perimetro. Dirbti buvo sudėtingiau, nei eilinės renovacijos metu.

Projektuotojams teko įvertinti esamų pastato detalių ir architektūrinių sprendimų būklę prie jų net neprisilietus. Pavyzdžiui, stogo būklei ištirti buvo panaudotas skraidantis dronas su filmavimo kamera. Vėliau vaizdo įrašas buvo detaliai išanalizuotas, įvertinta skardinio stogo būklė. Šio pastato fasadui apšiltinti panaudotos įvairios naujos statybos technologijos, tačiau autentiškumas – išsaugotas.

Vytauto pr. Kaune esantis daugiabutis prieš remontą. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.

Senųjų statybininkų klaidos

Tarpukariu statyti pastatai dažnai buvo remontuojami jau po II pasaulinio karo, sovietiniais metais. Tokių remontų (o jų galėjo būti ir ne vienas) metu buvo specialiai arba atsitiktinai pakeistas fasadas ir kai kurie architektūriniai elementai bei apdaila. Su tokiu atveju architektė Gintarė Pašukonytė susidūrė ruošdama daugiabučio Savanorių pr. 56, Kaune modernizavimo (atnaujinimo) projektą. Pastatas yra „kultūros paveldo urbanistinės struktūros darinys“, nors pats į vertybių sąrašą neįtrauktas. Jis statytas 1928 metais.

Architektų užduotis buvo atkurti autentiškas langų, palangių durų ir kitas fasado detales, taip pat apšiltinti pastato sienas, kad pastatas pasiektų C energinę klasę. Atliekant tyrimą archyvuose paaiškėjo, kad sovietiniais metais buvo užmūrytos kai kurios durų angos, pastatas kelis kartus perdažytas. Polichrominių tyrimų metu nustatyta originali pastato fasado ir cokolių spalva.

Iš prasto skonio traukiame architektūrines vertybes

Tenka pripažinti, kad kai kurie sovietmečiu statyti pastatai buvo suprojektuoti prastai. Ypač tai pastebima tose miestų dalyse, kur šalia išliko senieji tarpukario laikotarpio pastatai su unikalia architektūra. Sovietiniai „šedevrai“ kartais išsiskyrė iš aplinkos perdėtu paprastumu ir nesuderintais elementais. Būtent toks buvo prekybinis pastatas adresu Turgaus g. 10, Jonavoje, kuriame turėjo įsikurti kokybiškų kepinių parduotuvė. Užsakovo užduotis įmonės „Projektera“ architektams Gintarei Pašukonytei ir bendraautoriui Nerijui Šmigelskiui buvo gana ambicinga – sukurti didingą pastato fasadą naudojant tarpukario Lietuvos architektūrinius sprendimus ir dekoracijas.


Ambicinga užduotis – tokiam pastatui sukurti tarpukario architektūrą primenantį fasadą. Architektų įmonės „Projektera“ nuotr.

Siekta, kad pastatas neišsiskirtų iš senųjų pastatų konteksto. Teko individualiai suprojektuoti fasado ir vidaus detales, architektai įkvėpimo sėmėsi iš archyvinių nuotraukų bei brėžinių. Sovietinis statinys žingsnis po žingsnio virsta jaukia parduotuve, kuri atrodo lyg statyta praėjusio amžiaus trisdešimtajame ar keturiasdešimtajame dešimtmetyje.

Pagal 2015 m. rugsėjo mėn. duomenis, 1918 metais buvo pastatyta 16552 objektų. Tai reiškia, kad turime dar labai daug pastatų, kuriems moderniomis priemonėmis galime grąžinti jų autentišką išvaizdą. Tačiau yra pastatų, kurie turi vertingųjų savybių, kartu su aplinkiniais pastatais sudaro vientisą architektūros ansamblį, tačiau nėra įtraukti į saugotinų sąrašą. Tokiems pastatams reikia patyrusių architektų bei projektuotojų pagalbos.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-09-12 10:17
„Visų pirma, viešosios erdvės yra vieta demokratijai“, – neabejoja vokiečių kraštovaizdžio architektė Lola Meyer. Šį kartą architektų biuro „Urbikon“ profesionalė į Lietuvą atvyko pasidalinti savo patirtimi su Lietuvos studentais – veda dviejų savaičių kūrybines dirbtuves Vilniaus Gedimino technikos...
nuotrauka
2019-09-11 09:58
Įsigijus naują būstą ar jį renovuojant, iškyla klausimų, kiek kainuoja įsirengti būstą, kokie patys svarbiausi įrengimo etapai. Antradienio pavakarę vykusio renginio metu, šias ir kitas susijusias temas nagrinėjo interjero dizainerė, architektė Simona Vilutė. Seminaras „Interjero įrengimo kaina“ vyk...
nuotrauka
2019-09-05 09:48
Kitą savaitę ant vieno iš Žaliojo tilto postamentų iškils nauja instaliacija „Šeima“, kuri kvies susimąstyti – koks yra šeimos santykis su miestu. Donato Norušio kūrinys ant Žaliojo tilto bus eksponuojamas iki kitų metų kovo vidurio. Ši instaliacija pakeis nuo šių metų balandžio mėnesio čia stovėjus...
nuotrauka
2019-09-04 12:17
Palangos koncertų salės fasadą puošiantis dainininko ir dainų tekstų autoriaus Stasio Povilaičio autografas oficialiai pripažintas didžiausiu parašu šalyje. Šį Lietuvos rekordą įregistravo agentūra „Factum“.
nuotrauka
2019-08-21 14:05
Besirengdama Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkai bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ kviečia jaunimą kurti meninę savo ateities stoties viziją. Rugsėjo 6 dieną rengiamose moksleivių kūrybinėse dirbtuvėse „Sukurk savo ateities stotį“ gabūs jaunuoliai turės progą pademonstruoti meninius...
nuotrauka
2019-08-12 13:48
Aiškėja preliminarūs laimėtojai Nacionalinės koncertų salės architektūrinių idėjų tarptautiniame konkurse – tarptautinė ekspertų komisija, kuriai vadovavo Ole Gustavsen, pagal konkurso vertinimo kriterijus sudarė darbų įvertinimo sąrašą. Jo viršuje rikiuojasi geriausios idėjos: kol kas pirmauja Ispa...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...
nuotrauka
2019-08-08 11:27
Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus, susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pa...
nuotrauka
2019-07-31 14:39
Kultūros ministerijos siūlymu Vyriausybė paskelbė Kauno centrinio pašto rūmus kultūros paminklu. Toks išskirtinis Kauno centrinio pašto rūmų statusas įgalina rengti naujus teisės aktus, įrašant šį objektą į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Tai reiškia, kad bu...
nuotrauka
2019-07-31 10:15
UAB „Verslo investicijos“ ir Lietuvos architektų sąjungos skelbto administracinio pastato Lvovo g. 21a, Vilniuje atviro projekto tarptautinį architektūros konkursą laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ projektinis pasiūlymas. Jo autoriai – architektai Remigijus Bimba, Raimondas Gudauskas, Audro...
nuotrauka
2019-07-30 11:55
Lietuvos modernizmo perlu vadinamas KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas (KTU CTF A) pripažintas tarptautiniu mastu. JAV įsikūręs filantropo John‘o Paul‘o Getty vardu pavadintas fondas pastatą atrinko kaip vieną iš 10 išskirtiniausių architektūros objektų visame pasaulyje ir jo pavyzdinių...
nuotrauka
2019-07-18 11:59
Ilgus metus daugelio daugiabučių balkonai būdavo paversti sandėliukais – juose žmonės laikydavo daiktus, džiaudavo skalbinius. Tačiau, pasak ekspertų, balkono funkcija namuose keičiasi – jis tampa kambariams prilygstančia gyvenamąja erdve. Balkonuose ir terasose gyventojams dabar reikia patogumų: el...
nuotrauka
2019-07-12 10:36
Pagal vidutinės gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) kainos pokytį Lietuva tarp 56 pasaulio šalių užėmė 15 vietą demonstruodama 7% metinį augimą ir per metus sąraše pakilo net 11 pozicijų aukštyn – taip rodo „Registrų centro" ir Lietuvos centrinio banko duomenys, skaičiuojant nuo 2018 m. I ketvirčio ...
nuotrauka
2019-07-09 10:40
Architektūrinio konkurso komisija išrinko geriausius projektus naujam UAB „Hanner“ verslo centrui „Business Stadium North East“. Pirmąją vietą iš 9 dalyvių laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasiūlytas darbas.
nuotrauka
2019-06-26 13:48
Kai kurie interjero elementai yra svarbesni už kitus ir ne taip lengvai pakeičiami. Dėl to jų sprendimus reikėtų apgalvoti atsakingai, neskubotai. Interjero dizaino srityje dirbantis architektas Irmantas Petrauskas sako, kad toks interjero elementas yra grindys. Su jomis ne tik daugiausia liečiamės,...
nuotrauka
2019-06-21 16:19
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) išnagrinėjo keturių daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso Mokyklos g. 18A, Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Ekspertų vertinimu, jie architektūros kokybei keliamus reikalavimus atitinka iš dalies.
nuotrauka
2019-06-20 12:52
Didelė natūralios šviesos sklaida, grynas oras, bendrosios poilsios erdvės, augalų gausa, atpalaiduojantis vaizdas pro langą. Tokias šiuolaikinių darbo erdvių interjero dizaino tendencijas išskiria specialistai.
nuotrauka
2019-06-11 09:50
Daugybė valstybių sostinių ir didžiųjų miestų išgyvena neeilines transformacijas – geležinkelių ir autobusų stočių rajonai iš pilkų, pramoninių, kartais net apleistų miesto teritorijų virsta prestižiniais kvartalais. Į šiuos dažnai itin netoli istorinio miesto centro esančius rajonus atsikelia vis d...
nuotrauka
2019-06-06 14:28
Rytoj, birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) 11 val. bus pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.
nuotrauka
2019-06-03 11:40
IKEA ir TV3 rengiasi antram „Namų idėja su IKEA“ sezonui ir vėl renka lietuvių namus nemokamam interjero atnaujinimui. Šį kartą IKEA dizaineriai atnaujins ne tik namų patalpas, tačiau įžengs ir į verslo erdves – nedideli šeimų verslai, startuoliai, dirbtuvėlių ar parduotuvių savininkai kviečiami tei...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...