2024 balandžio 19 d. penktadienis, 9:10
Reklama  |  facebook

Kaip vėdinti ir sukurti gerą mikroklimatą, neprarandant šilumos – užtikrinant aukštą energinį efektyvumą

Mantas ROTMANAS, UAB „Leovira“ inžinierius      2020-10-20 07:45
Dėl nuolat griežtėjančių standartų ir tobulėjančių technologijų kiekvienais metais nauji pastatai tampa vis taupesni. Siekiant atitikti augančius reikalavimus, statomuose objektuose naudojami vis efektyvesni izoliavimo sprendimai. Taip pastatai tampa vis sandaresni, bet dažnai ima kelti asociacijų su termosu: prarandama natūrali oro cirkuliacija ir sumažėja patalpų oro kokybė. Norint kompensuoti prarandamą komfortą, reikia efektyvaus vėdinimo.
nuotrauka
„Leoviros“ iliustr.


Minimos įmonės
Leovira, UAB

Patalpų vėdinimas tradiciškai įsivaizduojamas kaip tiesiog langų atidarymas, tačiau šiais laikais yra daug efektyvesnių sprendimų.

Vienas tokių, naudojamų daugumoje pastatų, yra rekuperacinės (šilumą atgaunančios) sistemos, kurias naudojant galima ne tik pasiekti reikiamą oro apykaitą, bet ir sutaupyti nemažai energijos. Šiuo metu rinkoje yra rekuperacinių sistemų su įvairių tipų šilumokaičiais, filtrais, valdymo automatika, ortakių sistemos sprendimais ir kt. variacijomis. UAB „Leovira“, dirbanti šioje srityje jau virš 20 metų, gamina įvairius vėdinimo sistemų komponentus, gali pasiūlyti konsultacijas renkantis rekuperacinį įrenginį, priima užsakymus nestandartinei produkcijai ir, atsižvelgdama į individualius kliento poreikius, gali pasiūlyti tinkamiausius sprendimus. Svarbu, kad įranga būtų teisingai parinkta ir tinkamai naudojama. Tam būtina įvertinti triukšmo lygį, elektros sąnaudas, priežiūrą eksploatacijos metu ir kt. 

Faktoriai, lemiantys prastą mikroklimatą, arba „sergančio pastato“ sindromas

Vienas iš reiškinių, kurį sukelia nepakankamas vėdinimas, yra vadinamasis „sergančio pastato“ sindromas – tai būklė, kai pastate būti nekomfortiška, nemalonu, kartais ir nesaugu. Prastoms vidaus klimato sąlygoms gali turėti įtakos dulkės, pelėsiai ir bakterijos, kvapai, skersvėjai, anglies dioksidas ir kiti teršalai.

Paprastai patalpose kaupiasi dulkės, kurių šaltiniai yra žmonės, jų drabužiai, baldai, pastato konstrukcinės medžiagos, taip pat iš aplinkos atsklindantys teršalai, kaip žiedadulkės, išmetamųjų dujų suodžiai ir pan. Kvėpuojant tokiu oru, ilgainiui gali išsivystyti alergijos, plaučių ligos ar net vėžys.

Kita aktuali problema – pelėsis. Jis ne tik pablogina namo išvaizdą, bet ir rodo, kad būtina spręsti oro kokybės ir (arba) pastato konstrukcijos problemas. Ilgalaikis pelėsio ir bakterijų poveikis patalpose daro žalą žmonių sveikatai. Be to, šie teršalai yra gyvi organizmai, todėl jų dauginimąsi sunku sustabdyti. Tai pavojinga ne tik tiesiogiai žmonėms, bet ir pačiam pastatui, nes bakterijos ir pelėsis gali pabloginti struktūrinį pastato vientisumą.

Kvapai taip pat nėra nekaltas veiksnys. Nors jie tiesiogiai nedaro žalos žmogaus sveikatai, bet gali pabloginti žmogaus kvapo suvokimą, trukdyti dirbti, suerzinti ir sumažinti bendrą komforto lygį. Viena didžiausių problemų yra anglies dioksidas (CO2), nes žmonės negali jo tiesiogiai pajausti. Mažesnės CO2 koncentracijos nėra labai kenksmingos: žmonėms gali pasireikšti mieguistumas, nuovargis. Tačiau padidėjus koncentracijai problemos gali komplikuotis (ima svaigti galva ar net prarandama sąmonė).

 

 

 Rekuperacinės arba šilumą atgaunančios sistemos padeda ne tik pasiekti reikiamą oro apykaitą, bet ir sutaupyti nemažai energijos. Šiuo metu rinkoje yra rekuperacinių sistemų su įvairių tipų šilumokaičiais, filtrais, valdymo automatika, ortakių sistemos sprendimais ir kt. variacijomis. 

Skersvėjis yra nepageidaujamas santykinai greitas oro judėjimas, kurį sukelia slėgio skirtumai: nuolatinis skersvėjis, ypač jo naudojimas vėdinant patalpas, sukelia ne tik diskomfortą, bet ir, laikui bėgant, raumenų sustingimą ar net uždegimus.

Kaip pagerinti patalpų mikroklimatą ir sutaupyti

Analizuojant kiekvienos problemos priežastis, išryškėja aiškus modelis: dažniausiai nepatogumus galima išspręsti pagerinus ventiliacijos kokybę.

Daugeliu atvejų minimas rekuperatoriaus pranašumas prieš tradicinį vėdinimą yra oro filtravimas. Taip užkertamas kelias į patalpas patekti įvairiems teršalams, vabzdžiams ir t.t. Vis dėlto, pagrindinis pranašumas yra šildymui (arba vėsinimui) skirtų energijos sąnaudų sumažinimas. 

Rekuperatoriaus veikimo esmė – šilumokaityje vykstantys temperatūriniai mainai, kuomet iš lauko paimamas gaivus oras yra pašildomas šiluma, kuri sukaupiama iš išmetamo oro.

Ekonomija skaičiais

Imkime pavyzdį. Vidutinio buto ar nedidelio namo vėdinimui naudojant pastovų 175 kub. m/h oro srautą, rekuperatorius, kurio šiluminis efektyvumas 85%, esant vidaus temperatūrai +20°C, o lauko – vidutiniškai +7°C, nenaudojant papildomo pašildymo, į patalpas patieks +18°C orą. 

Be rekuperacijos, tiekiant +7°C orą tiesiai iš lauko, pašildyti jį iki tų pačių +18°C, reikės 642 W galios, kurią turės kompensuoti pastato šildymo sistema. Skirtumas sudarys 15,4 kWh per parą.

Taigi sutaupytą sumą jau galima nesunkiai suskaičiuoti pagal esamas šildymo kainas. 

Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti ir nedideli skaičiai, tačiau vertėtų turėti omenyje, jog, mažindami vartojimą, prisidedate prie gamtos resursų išsaugojimo, be to, sukuriate komfortiškas sąlygas savo namuose ištisus metus.
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos