2019 rugpjūčio 22 d. ketvirtadienis, 10:37
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kas brangs, o kas pigs 2018 metais?

2017-12-29 13:26
Kainos Lietuvoje 2018 metais augs lėčiau negu šiemet. Infliacija jau pasiekė piką rugsėjį, kai metinis kainų pokytis šalyje buvo 4,8 proc., o vėliau infliacija pradėjo lėtėti, tad panašu, kad tokio kainų pokyčio kitąmet nebebus, praneša SEB banko vyriausias analitikas Tadas Povilauskas.
nuotrauka
2018 metais prognozuojamas elektros ir dujų pigimas. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Žinoma, infliacija Lietuvoje išliks didesnė negu Europos Sąjungoje (SEB banko duomenimis, 2018 m. vidutinė metinė infliacija mūsų šalyje bus 2,8 proc., kai šiemet ji siekia 3,7 proc.), tačiau jau nebebūsime pagal ją lyderiai regione ir užleisime vietą Latvijai ir Estijai, kuriose kitąmet kainų augimui didesnę įtaką darys valdžios reguliuojamų prekių ir paslaugų kainų pokyčiai.

Infliaciją labiausiai skatins augančios darbo jėgos sąnaudos

Svarbiausias veiksnys, lemsiantis infliaciją Lietuvoje, bus darbo jėgos sąnaudų didėjimas, kurio pokytį bus bandoma įtraukti į galutinę prekių, ypač paslaugų, kainą. SEB banko duomenimis, 2018 metais vidutinis darbo užmokestis neatskaičius mokesčių didės 7 proc., arba 1 proc. punkto lėčiau negu šiemet. Viena vertus, kai kurie paslaugų sektoriaus atstovai jau šiemet kainas kėlė nesikuklindami ir kitąmet gali vengti dar labiau erzinti savo klientus, tačiau tikrai bus nemažai tokių, kurie kitąmet bandys atsiimti už šiuos metus ir dar užbėgti galimai infliacijai ateityje už akių ir taip toliau didins paslaugų infliaciją šalyje. Pagal prekių kainų lygį Lietuva atsilieka nuo ES vidurkio nebe tiek ir daug, tačiau paslaugos mūsų šalyje yra vis dar gerokai pigesnės negu kitose ES šalyse.

Makroekonominiu požiūriu gyventojų pajamos didės sparčiau negu kainos, tad žmonių perkamoji galia teoriškai didės. Vertinant atskiras gyventojų grupes, matyti, kad daugumos jų perkamoji galia neturėtų blogėti, pajamos didės ne tik dirbantiesiems – pensijos kitąmet vidutiniškai didės 10 proc., daugiau lėšų bus skiriama ir kitoms socialinėms išmokoms.

Elektra, dujos ir vaistai pigs, cigaretės brangs

Kitąmet alkoholio akcizas nebus keičiamas, priešingai negu šiemet, kai vien šių prekių akcizo pokyčiai padidino infliaciją šalyje 0,7 proc. punkto. Tačiau nuo 2018 m. sausio 1 d. didės dyzelinių degalų akcizas, todėl jų kaina dėl to padidės 2 euro centais. Dėl šios priežasties infliacija padidės 0,1 proc. punkto. Nuo kovo 1 d. tradiciškai didės tabako gaminių akcizas, o infliacija šalyje dėl to padidės 0,2 proc. punkto. Visgi kur kas didesni akcizų pokyčiai 2018 metais numatomi Latvijoje – ten smarkiai didės alkoholio akcizai (tiesa, jie liks truputį mažesni negu Lietuvoje). Be to, 4 euro centais didės benzino ir 3 euro centais dyzelino akcizas, todėl Lietuvoje degalų kaina kis mažiau negu Latvijoje.

Elektros kaina buitiniams vartotojams Lietuvoje mažės 1,2 proc., o gamtinių dujų kintamoji dalis mažiausiai jų suvartojantiems bus 8 proc. kuklesnė. Mažesnė negu Lietuvoje elektros kaina buitiniams vartotojams ES yra tik Bulgarijoje, tad vargu ar ateityje bus įmanoma dar labiau mažinti elektros energijos kainą mūsų šalyje.

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas primena, kad šių metų vidutinė „Brent“ naftos 55 JAV dolerių už barelį kaina ir 9 proc. per metus padidėjusi degalų kaina visiškai atitiko praėjusių metų pabaigoje darytas prognozes. 2018 metais laukiame, kad „Brent“ naftos kainos vidurkis bus maždaug tarp 55 ir 60 JAV dolerių už barelį, todėl didesnė negu šiemet prognozuojama naftos kaina kitąmet darys teigiamą, tačiau mažesnę negu šiemet įtaką infliacijai Lietuvoje.

Kuo euras stipresnis kitų valiutų atžvilgiu, tuo mažiau eurų reikia išleisti importuojamoms iš ne euro zonos prekėms ir paslaugoms. Šiemet euras buvo vidutiniškai 2 proc., kitąmet prognozuojama, kad bus vidutiniškai 4 proc. stipresnis negu JAV doleris, todėl tai labiau pristabdys importuojamų prekių infliaciją.

Sviesto kaina grįžta iš kosmoso ant žemės

Šiemet daugiausia visuomenės dėmesio po pabrangusio alkoholio sulaukė smarkiai paaugusi pieno produktų, ypač sviesto kaina. Visgi sviesto kaina eksporto rinkose pastaraisiais mėnesiais jau rieda žemyn ir nuo piko yra sumažėjusi penktadaliu, tad pigesnio sviesto turėtų atsirasti ir Lietuvos prekybos centruose. Apskritai pieno gamyba daugiausia pieno primelžiančiose šalyse 2018 metais didės, tad pieno produktų rinkoje kitąmet pasiūla atsigaus. Dėl to nereikėtų nustebti, jeigu kitąmet pieno produktų kainos bus šiek tiek mažesnės negu šiemet. Be to, jei daugiausia grūdų išauginančiose valstybėse nebus netikėtų orų pokyčių ir grūdų atsargos pasaulyje bus rekordinės, grūdų ir susijusių produktų kainos tarptautinėse rinkose gali ir toliau būti istoriškai žemos.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2019-08-20 14:21
Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia tokius esminius kriterijus: vienam ar dviem jaunuoliams tinkamas buto dydis ir suplanavimas, protingo dydžio jo iš...
nuotrauka
2019-08-16 10:44
Lietuvoje daugėja atvejų, kai būsto nuomininkai ir savininkai savo santykius įtvirtina Nekilnojamojo turto registre (NTR) įregistruodami faktą apie sudarytą būsto nuomos sutartį. Šį registrą tvarkantis Registrų centras ne tik pastebi augančius įregistruojamų sutarčių skaičius, tačiau artėjant rudeni...
nuotrauka
2019-08-16 07:41
Aplinkos ministerijos paskelbtu nauju kvietimu teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą prasideda dar vienas jų renovacijos etapas.
nuotrauka
2019-08-14 13:25
Kretingos rajono savivaldybės sodininkų bendrijų pirmininkai išgirdo gerų žinių – bus rengiamas Tarybos sprendimo projektas dėl likusios nepanaudotos finansinės paramos sodininkų bendrijų infrastruktūros tvarkymui perskirstymo. Be to, sudarytas prioritetinis artimiausiais metais Savivaldybės planuoj...
nuotrauka
2019-08-09 09:43
Daugiau parkavimo vietų, pakilusi nekilnojamojo turto vertė, erdvesnis ir tvarkingesnis kiemas – tokiais privalumais džiaugiasi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pasinaudoję kauniečiai. Prieš beveik dvejus metus Kauno savivaldybės pasiūlytu įrankiu ir finansine parama pasinaudojo...
nuotrauka
2019-08-08 15:36
Sienas griauti galima. Tačiau reikia žinoti, kokias ir kaip. Apie tai – Statybos inspekcija.
nuotrauka
2019-08-08 12:01
Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai baigiami įgyve...
nuotrauka
2019-08-07 15:02
„Kauno švara“ kartu su Kauno miesto savivaldybe džiaugiasi sėkminga vaizdo kamerų akcijos pradžia: šalia bendrojo naudojimo konteinerių įrengtos kameros fiksuoja viešosios tvarkos pažeidėjus, o Kauno miesto policija ir Viešosios tvarkos skyrius pagal vaizdo kamerų duomenis pradėjo juos drausminti pi...
nuotrauka
2019-08-07 10:01
Seimo nariai ir ekspertai antradienį parengė vidaus reikalų ministro įsakymo projektą, įgyvendinantį Tabako kontrolės įstatymo pataisas, susijusias su kylančiais konfliktais dėl rūkymo balkonuose. Pagal praėjusiais metais balandį darytą „Spinter“ apklausą, 52 proc. Lietuvos žmonių pritartų visiškam ...
nuotrauka
2019-08-02 09:32
Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė vertinti paraiškas vieno-dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimui. Patvirtinta beveik 300 paraiškų.
nuotrauka
2019-07-31 10:20
Gyva, realiai tarpusavyje komunikuojanti bendruomenė yra tas socialinis reiškinys, kuris miegamąjį mikrorajoną paverčia miesto dalimi, į kurią žmonės sugrįžta ne pernakvoti, bet gyvena. Vilniuje Pilaitė yra retas pavyzdys, kai keliems iniciatyviems žmonėms pavyko sukurti pozityvią kaimynų bendruomen...
nuotrauka
2019-07-30 14:07
Nuo rugpjūčio 1 d. vartotojas, planuojantis savo elektros įrenginius prijungti prie elektros tinkų, kartu su paraiška tinklų operatoriui turės pateikti ir vartotojo objekto statybą leidžiantį dokumentą.
nuotrauka
2019-07-30 10:06
Chaotiška miestų plėtra turi neigiamos įtakos natūralioms ekosistemoms. Integruotas požiūris į urbanizaciją, saugant gamtinius išteklius, skatina investuoti į ekosistemų atkūrimą, taip padeda padidinti miestų atsparumą gamtinėms nelaimėms, mažinti oro taršą ir kitą miestų neigiamą poveikį aplinkai b...
nuotrauka
2019-07-24 11:44
Iki 2022 m. lapkričio 30 d. suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose namuose (3-jų ir daugiau aukštų) turėtų nelikti. Tai primena Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau - Taryba), nes tokie balionai dėl sprogimo tikimybės kilus gaisrui ypač nesaugūs naudoti.
nuotrauka
2019-07-22 09:37
Nuo pat pavasario puoselėjate savo daržą, šiltnamį ar sodą, o gal tik vazonėlyje ant palangės auginate prieskonines žoleles? Nepaisant turimos patirties sodininkystėje, ją praturtinti ir gausesnį derlių užauginti galite pasinaudoję išmaniuoju telefonu.
nuotrauka
2019-07-10 15:59
Vilniuje vyksta ekspertų ir visų RU:RBAN miestų partnerių susitikimas. Dvi dienas dirbsiantys septynių Europos miestų specialistai ir ekspertai analizuos veikiančias Vilniaus bendruomeninių daržų iniciatyvas ir teiks pasiūlymus dėl naujai besikuriančių miesto darželių, dalysis savo miestuose vykdoma...
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.
nuotrauka
2019-07-09 11:52
Nuo metų pradžios jau daugiau nei 1200 gyventojų pateikė pranešimus (PRC912 forma) apie patirtas išlaidas už jiems atliktas pastatų, lengvųjų automobilių remonto ar vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.
nuotrauka
2019-07-03 16:44
Nuo liepos pradžios gyventojams, norintiems įsirengti iki 30 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, taikomos supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų. Iki šiol tokia tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.
nuotrauka
2019-07-03 16:29
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – Agentūra) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą dėl paskutinio kvietimo teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui gautų projektų įgyvendinimo.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...