2020 rugsėjo 27 d. sekmadienis, 19:03
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ko reikia žmogui neįgaliojo vežimėlyje, moteriai aukštakulniais bateliais ir vežimėlį stumiantiems tėvams?

2014-10-19 21:35
Apie svarbiausius dalykus, anot prof. Mariaus Šaliamoro, Lietuvos architektų sąjungos pirmininko, linkstama patylėti. „Mes kalbame apie energinį efektyvumą, ekologiją, būtinumą saugoti, būtinumą efektyviai naudoti resursus – finansinius ir visokius kitokius išteklius. Aš bandysiu pakalbėti apie žmogų, nes žmogus yra tas vertės vienetas, kuriuo matuojama architektūra“, – sakė M. Šaliamoras, kalbėdamas mokslinėje konferencijoje „Architektūros kokybės kriterijai ir jų teisinė reikšmė“.
nuotrauka
„Visuomenė turi daug problemų, ji yra įvairialypė. O mes projektuojame tik normaliai visuomenės daliai", – sako Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas prof. Marius P. Šaliamoras. Portalo nuotr.


Kodėl blogai, kai per daug ekologiška

Ekologija yra madinga. Valgyti ekologišką maistą, naudoti ekologišką kosmetiką, dėvėti ekologiškus drabužius – reiškia būti madingam. Ekologija ateina ir į techninius sprendimus. Tačiau.

Žemėje yra labai ekologiškų kampelių, ekologiškesnių už kuriuos nebėra: tai Antarktida, Sachara. Ekologiškoje vietoje vyksta ekologiškas gyvenimas, tačiau žmogaus, kaip pastebi M. Šaliamoras, ten nėra. „Mes aplink save keičiame aplinką ir ją modeliuojame tam, kad joje galėtume būti. Mes negalime būti ekologiškoje aplinkoje, nors ir gražu į ją pažiūrėti, – sako architektas. – Žmogus kartais panašus į kirminą, kuris griaužia obuolį ir suvokia, kad reikia graužti atsakingai, nes obuolys gali sudžiūti, nukristi. Kirmino rūpestis – kaip išsaugoti visumą, kad mums būtų malonu gyventi.“

Visuomenė yra visokia, taip pat ir neįgali – ne tik dėl ligų

Kalbėdami apie visuomenę, mes paprastai ją suvokiame kaip abstrakciją. Tačiau visuomenė, primena M. Šaliamoras, yra visokia. „Mes visi esame savotiškai neįgalūs. Neįgalūs ta prasme, kad ne viską galime“, – trina neįgalumo ribas architektas.

Neįgaliaisiais įprasta vadinti žmones, kurie sėdi neįgaliųjų vežimėliuose, yra akli ir silpnaregiai, kurti. Tačiau yra žmonių, kurie nėra neįgalūs, įprasta šio žodžio prasme: jie gali sunkiai orientuotis aplinkoje, nes yra turistai, nepažįsta šalies, miesto, erdvės, kurioje atsidūrė. Sunkiai gali judėti žmonės, kurie naudojasi kokia nors įranga, kaip, pavyzdžiui, tėvai, stumiantys kūdikių vežimėlius, dviratininkai, riedutininkai, senyvo amžiaus žmonės. Tai gali būti ir piliečiai, turintys laikinų judėjimo sunkumų – po ligų, traumų. Ribotų galimybių judėti turi ir moterys, avinčios aukštakulniais bateliais, besilaukiančios moterys, žmonės, nešantys pirkinius ir įvairius nešulius.

Taigi suvokus, kokia visuomenė yra įvairialypė, ateina ir nuovoka, kad erdvė – gyvenamoji, privati, visuomeninė ir kita, įrengimai turi būti tokie, kad tiktų visiems. „Visuomenė turi daug problemų, ji yra įvairialypė. O mes projektuojame tik normaliai visuomenės daliai, – kalbėjo M. Šaliamoras, kreipdamasis į architektų ir projektuotojų auditoriją. – Universalus dizainas paremtas tuo, kad reikia projektuoti pagal silpnąją grandį, o ne pagal stipriąją.“

Kodėl vaikas neatsuka vaistų buteliuko, o tėvai nepatenka į parduotuvę

Jeigu moteris negali atidaryti žirnelių stiklainio, ne moteris kalta – tas, kuris netinkamai suprojektavo dangtelį; jeigu vaikas negali atsukti vaistų – gerai suprojektuota, priminė paprastus dalykus M. Šaliamoras. Tačiau architekto pateikti pavyzdžiai liudija, kad neretai galvojama ne apie žmogų ir saugomas ne žmogus, o pastatas, automobilis. Architektas sakė nesuvokiantis, kaip į rūbų vaikams ir kūdikiams parduotuvę gali patekti žmogus, stumiantis vaikišką vežimėlį, jeigu duris galima pasiekti tik įveikus tris itin stačių laiptų pakopas. Ne tik parduotuvės – neretai ir miestai demonstruoja visišką abejingumą savo gyventojams – kai patogiausios vietos atiduodamos automobiliams, o einant šaligatviu reikia stengtis neįkišti kulno į plytelių tarpą.

„Objekto atitikimas universalaus dizaino principams deklaruojamas neretai tik tuomet, kai tam gaunama ES parama. Projektuotojai paprastai to nedaro“, – tarstelėjo M. Šaliamoras.

Universalus dizainas ir 7 principai

Tvariąja architektūra paprastai yra vadinamas prieinamumo principas, kurio laikomasi projektuojant, statant, tai yra išmintinga architektūra, tausojanti resursus, aplinką. Kompleksiniai urbanistiniai, architektūriniai, estetiniai, funkciniai bei technologiniai, konstruktyviniai sprendimai sutelkiami į vientisas sistemas, skiriant padidintą dėmesį žmogui ir jo poreikiams. Tokios architektūros kūrimo pagrindiniu metodu laikomas projektavimo visiems arba universalaus dizaino principas. Projektavimas visiems arba universalus dizainas patvirtintas dar 2006 m.

Šia koncepcija besiremiantis projektavimas yra labai svarbus veiksnys skatinant ir užtikrinant socialinę integraciją, žmogaus teises ir lygybę. Stengiantis patenkinti visuomenės poreikius ir atsisakyti diskriminacinio atskirų grupių išskyrimo, šis projektavimo metodas remiasi septyniais principais: visiems visuomenės nariams suteikiamos vienodos galimybės naudotis aplinka, įranga ir gaminiais; projektavimo sprendimai turi tikti visiems; platus ir lankstus pritaikomumas; apšvietimas ar darbo vieta tinkanti tiek dešiniarankiams, tiek kairiarankiams, rankenos, baldai tinkami suaugusiems ir vaikams ir pan.

Kas tinka silpniausiam, tiks ir stipriam

Tarp universalaus dizaino principų išskiriamas ir toks, kaip: minimalios fizinės pastangos naudojant – lengvas įėjimas, lipimas, atidarymas; įranga patogi visiems; projektavimo sprendiniai gražūs, logiški ir lengvai intuityviai suprantami; traumų ir rizikos prevencija; objektų, erdvių ir funkcijų pasiekiamumas.

„Projektavimas visiems didina vartotojų ratą, gerina viešųjų erdvių ir patalpų kokybę, komercijos galimybes. Tai grįžimas prie žmogaus poreikių supratimo, prisitaikant prie silpniausios visuomenės grandies. Kas tinka silpniausiam, tiks ir stipriam“, – priminė prof. M. Šaliamoras, kalbėdamas Lietuvos architektų rūmų, VGTU Architektūros fakulteto Architektūros pagrindų ir teorijos katedros bei Lietuvos architektų sąjungos surengtoje konferencijoje „Architektūros kokybės kriterijai ir jų teisinė reikšmė“.  

Iliustracijos iš prof. M. Šaliamoro prezentacijos

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Universalus dizainas

nuotrauka
2020-06-30 11:21
Baltojo tilto sporto aikštynas į miesto gyvenimą grįžo dar iki atidarymo šventės. Judėjimo ir pramogų per karantino mėnesius išsiilgę vilniečiai pamėgtoje erdvėje pradėjo rinktis nė neišardžius statybinių aptvėrimų.
nuotrauka
2020-06-19 20:50
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad atnaujinami paplūdimiai būtų patogūs bet kokių fizinių galimybių žmonėms. Pirmiausia – kad jiems būtų pritaikytos stovėjimo aikštelės, privažiavimas prie vandens bei tualetai, o taip pat – kad jie turėtų galimybę patogiai išsimaudyti.
nuotrauka
2020-05-29 09:15
Rekordiškai gerus finansinius rezultatus pernai pasiekusi Vilniaus „Grinda“ dalį uždirbto pelno skyrė Žirmūnų paplūdimio infrastruktūrai atnaujinti ir pritaikyti judumo negalią turintiems žmonėms.
nuotrauka
2020-05-14 08:33
Užbaigti keltuvo žmonėms su negalia įrengimo darbai Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje. Neseniai gauta techninės būklės patikrinimo išvada, kad įrenginys tinkamas naudoti.
nuotrauka
2020-05-11 08:32
Sostinėje jau pradedamos įrengti 23 naujos vaikų žaidimų aikšteles, kuriose galės žaisti ir judėjimo negalią turintys vilniečiai. Tokiose aikštelėse atsirado modernus daugiafunkcinis kompleksas su integruota šliaužyne, dvigubomis sūpuoklėmis, karusele ir specialia saugia danga. Pirmoji aikštelė jau ...
nuotrauka
2020-05-04 11:05
Siekiant gerinti keliones traukiniais skirtingų poreikių keleiviams, „Lietuvos geležinkelių“ grupė atliko keleivinių traukinių ir geležinkelių infrastruktūros individualiųjų poreikių turintiems žmonėms prieinamumo vertinimą.
nuotrauka
2020-04-06 08:18
Šią vasarą Vilniaus mieste pradės veikti dar vienas oficialus paplūdimys. Jį planuojama įrengti Pilaitėje, prie Gilužio (kitaip – Gelūžės) ežero. Šiuo metu parengti paplūdimio įrenginių projektiniai pasiūlymai, kuriuos jau galima įvertinti (nuoroda apačioje).
nuotrauka
2020-02-25 10:36
Pernai įsigalioję rinkimų įstatymų pakeitimai numato imperatyvią pareigą savivaldybėms užtikrinti visiems rinkėjams ir visose apylinkėse teisę balsuoti, nesunkiai patekti į balsavimo patalpas ir gauti tinkamą pagalbą. Balsavimo teisė turi būti užtikrinta tiek neįgaliesiems, tiek pagyvenusiems žmonėm...
nuotrauka
2020-02-20 12:14
Viečiūnuose atidarytos atnaujintos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Linelis“ patalpos. Visa numatoma projekto vertė 176 024,68 eur, 15% sudarys Druskininkų savivaldybės lėšos.
nuotrauka
2020-02-10 10:26
Per pastaruosius 2019 metus vien Kauno oro uoste pagalba specialių poreikių turintiems keleiviams buvo suteikta 2935 kartus arba beveik trečdaliui dažniau nei 2018 metais. Bendrai Lietuvos oro uostai per praėjusius metus aptarnavo daugiau nei 11 tūkst. ribotos judėsenos keleivių prašymų, tai yra 3,6...
nuotrauka
2020-01-29 16:03
Neringos gyvenvietėse jau galima rasti naujus ženklinimo infrastruktūros objektus – bareljefinę 3D plokštę, tris taktilinius žemėlapius, dvylika informacinių stendų Brailio raštu.
nuotrauka
2020-01-20 11:38
Greta senamiesčio, tarp istorinių Užupio ir Paupio priemiesčių, esanti teritorija turi naują urbanistinę jungtį – pėsčiųjų tiltą per Vilnią.
nuotrauka
2020-01-03 14:22
Šiaulių rajono savivaldybės administracija pernai pasirūpino, kad neįgaliems asmenims būtų pagerintos gyvenimo sąlygos.
nuotrauka
2019-09-24 13:11
Per paskutinius šimtą metų sugebėjome sukontroliuoti didžiąją dalį virusinių ligų, padidinome gyvenimo komforto lygį, turime galimybę gyventi technologiškai pažangiuose namuose, bet visi šie patogumai sukūrė naujų problemų. Patogus ir pasyvus gyvenimo būdas sumažino fizinį aktyvumą, mažiau dėmesio s...
nuotrauka
2019-08-23 10:27
Šiuo metu Lietuvoje veikia apie 70 grupinio gyvenimo namų. Planuojama, kad iki 2022-ųjų Lietuvoje jų bus daugiau nei šimtas. Plungės mieste per 2020–2021 metus planuojama pastatyti tris tokius namus. Tam jau numatyti Birutės g. 6, Mendeno g. 21, Rasytės g. 6. esantys sklypai.
nuotrauka
2019-08-07 15:50
Viena populiariausių vasaros poilsio ir pramogų vietų – Balžio ežeras – jau kitąmet vilniečius ir miesto svečius pasitiks atsinaujinęs. Šiuo metu savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“ projektuoja naują paplūdimį, kuris bus pritaikytas ir neįgaliųjų poilsiui bei patogumui. Tai bus pirmoji tokia poilsi...
nuotrauka
2019-07-23 11:13
2019 m. vaikų su sunkia negalia būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymui bei techninių priemonių finansavimui numatyta 436 tūkst. eurų. Šios lėšos buvo paskirstytos savivaldybėms, atsižvelgiant į savivaldybėse gyvenančių vaikų su sunkia negalia skaičių.
nuotrauka
2019-07-23 10:51
Šalia Vilniaus oro uosto teritorijos šiais metais iškils visuomenei skirta lėktuvų stebėjimo (angl. „planespotting“) aikštelė. Statybos darbų rangos sutartis pasirašyta su kompanija „Ginstata“, kuri dar iki šių metų spalio vidurio užbaigs darbus oro uosto sklype ir įrengs išskirtinį objektą.
nuotrauka
2019-06-20 12:52
Didelė natūralios šviesos sklaida, grynas oras, bendrosios poilsios erdvės, augalų gausa, atpalaiduojantis vaizdas pro langą. Tokias šiuolaikinių darbo erdvių interjero dizaino tendencijas išskiria specialistai.
nuotrauka
2019-06-11 10:12
Praėjusią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Balnionienė kartu su Kretingalės seniūnijos seniūnu Žigintu Normantu lankėsi Kukuliškiu kaime, kur ties vaikų poilsio stovykla „Pasaka“ bei „Memel Nord“ baterija įrengtas naujas per kopas link jūros vedantis takas.

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...