2020 spalio 19 d. pirmadienis, 23:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kodėl Lietuva negina savo paveldo – rąstinius namus palaidos metų pabaigoje  4

2016-07-25 13:25
Civilizuotas pasaulis kraustosi iš proto, besivaikydamas mados gyventi kuo ekologiškiau, naudoti tai, kas jau buvo panaudota. Šios tendencijos atėjo ir į gyvenamąjį sektorių. Žmonės didžiuojasi gyvendami mediniuose, rąstiniuose, moliniuose namuose, giria jų pranašumus. Tačiau Lietuva, netgi visa Europos Sąjunga, atrodo, turi kiek kitokį požiūrį.
nuotrauka
Rastiniai namai. Bendrovės „Konvest“ (Rastiniainamai.lt) nuotr.


Lietuva paskelbė, kad jau nebenutolins termino, nuo kada naujai projektuojami ir statomi pastatai turės būti ne žemesnės negu A energinio naudingumo klasės. Pagal paskutinius Aplinkos ministerijos dokumentus, ta diena ateis šių metų lapkričio 1 dieną. Tačiau kaip tik šią dieną bus palaidota sveiko, ekologiško gyvenimo būdo žmonių viltis gyventi rąstiniuose namuose. Nebent tai būtų tiek turtingi, kiek ir įnoringi žmonės. Nes tradiciniai rąstiniai namai niekada nebus A energinio naudingumo klasės – tai sako meistrai, tai tvirtina ir Aplinkos ministerijos specialistai.

Natūraliai susiformavusios medžiagų savybės gerai, bet jų panaudojimas – ribojamas

Bendrovės „Ekoamžius“ namas. Bendrovės nuotr.

Kad ir iš kokių medžiagų būtų pastatytas namas, pagrindinė išorinės namo sienos funkcija yra išsaugoti temperatūrą ir apsaugoti nuo vėjo, kritulių ir kt. Rąstų, medienos ir kitų natūralių medžiagų panaudojimas pastatų statybai turi senas tradicijas ir plačiai paplitęs tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje. Dažnai natūraliai gamtoje susiformavusias medžiagų savybes, tokias, kaip medžiagos šiluminė talpa ar sugebėjimas laipsniškai įgerti ir išgarinti drėgmę, sunku išgauti gaminant naujus statybos produktus. Tačiau, nepaisant gerųjų savybių, šios medžiagos gali likti nepanaudotos, nes svarbiausia, kad namas atitiktų jam keliamus funkcinius, energinius, saugos ir kitus reikalavimus. Kodėl?

Pastatuose suvartojama 40 proc. visos Europos Sąjungoje suvartojamos energijos. Pastatų statoma vis daugiau, energijos naudojimas taip pat auga. Todėl energijos vartojimo mažinimas ir atsinaujinančių išteklių energijos naudojimas pastatų sektoriuje yra svarbios priemonės, būtinos sumažinti Sąjungos energetinę priklausomybę ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją.

Europoje sutarta, kad minimalūs privalomi pastatų energinio efektyvumo reikalavimai gali būti nenustatomi pastatams, kurie yra kultūros paveldo statiniai, maldos namai ir kitos religinės paskirties pastatai; laikiniems pastatams, skirtiems naudoti ne ilgiau nei dvejus metus; nedaug energijos suvartojantiems gamybos ir pramonės sandėliams; atskirai stovintiems pastatams, kurių bendras naudingasis vidaus patalpų plotas yra ne didesnis kaip 50 kv. m; poilsio paskirties – sodų paskirties pastatams, naudojamiems ne ilgiau kaip keturis mėnesius per metus, ir nešildomiems pastatams. 

Oficiali informacija

Bendrovės „Konvesta“ namas. Bendrovės nuotr.

2012 m. numatytas energinio naudingumo reikalavimų griežtinimas ir pereinamumas pagal datas:

• Naujai statomų pastatų (statybą leidžiantis dokumentas išduotas) nuo 2006 iki 2014 m. energinio naudingumo klasė turėjo būti ne žemesnė kaip C;
• Naujai statomų pastatų po 2014 m. sausio 1 d., - ne žemesnė kaip B;
• Naujai statomų pastatų po 2016 m. lapkričio 1 d., - ne žemesnė kaip A (optimalus sąnaudų atžvilgiu lygis);
• Naujai statomų pastatų po 2018 m. sausio 1 d., - ne žemesnė kaip A+;
• Naujai statomų pastatų po 2021 m. sausio 1 d., - ne žemesnė kaip A++;
• Atitinkamai modernizuojamų pastatų iki 2014 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turėjo būti ne žemesnė kaip D, o po 2014 m. sausio 1 d. ne žemesnė kaip C (optimalus sąnaudų atžvilgiu lygis).
• Po 2018 m. gruodžio 31 d. valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir įmonių statomi nauji, o po 2020 m. gruodžio 31 d. visi statomi nauji pastatai turi būti energijos beveik nevartojantys pastatai.

Energijos beveik nevartojantis pastatas suprantamas kaip pastatas, kurio energinis naudingumas yra labai aukštas, o reikalingos energijos, kuri beveik lygi nuliui arba kurios suvartojama labai mažai, didžiąją dalį turėtų sudaryti atsinaujinančių išteklių energija, įskaitant vietoje ar netoliese pagamintą atsinaujinančių išteklių energiją. Pagal Lietuvoje priimtą klasifikaciją tokie pastatai atitinka A++ klasę.

Atitinkamai ir naujai statomų pastatų atitvaros turi atitikti pagal klases keliamus reikalavimus.

Bendrovės „Ekoamžius“ namas. Bendrovės nuotr.

Reikalavimų gyvenamųjų pastatų atitvarų šilumos perdavimo koeficientams – U, W/(m2∙K) (varžoms – R, m2∙K/W) kitimas:

Atitvara
B klasė
A klasė
Stogai
0,16 (6,3)
0,1 (10,0)
Sienos
0,20 (5,0)
0,12 (8,3)
Grindys
0,25 (4,0)
0,14 (7,1)
Langai
1,6 (0,63)
1,0 (1,0)
Durys
1,6 (0,63)
1,4 (0,71)

Šaltinis – Aplinkos ministerija

Kaip ginti rąstinius namus, jei nėra net jų standarto?

Rąstinių namų gamintojų asociacijos prezidentas Andrius Kerevičius sako, kad pasiekti A energinio naudingumo klasę statant rąstinius namus – praktiškai neįmanoma, nebent teoriškai. Tačiau teoriją verčiant praktika, rąstinis namas taptų auksiniu – pagal kainą. O turėti rąstinį, ekologišką ir A energinio naudingumo klasės namą, tvirtina p. Kerevičius, neįmanoma.

„Tačiau kiekvieno teisė ir reikalas pasirinkti – rąstinį, karkasinį ar mūrinį namą noriu turėti, – sako Rąstinių namų gamintojų asociacijos prezidentas. – Iš vienos pusės – ES taupo energetinius išteklius, nori stabdyti klimato kaitą. Iš kitos pusės – žmogaus apsisprendimas – taupyti arba ne. Tai mano reikalas, kiek pinigų aš išleidžiu. Galima, žinoma, ginčytis, kieno valios reikia paisyti – mano ar valstybės reikalų?“

Pasak p. Kerevičiaus, Norvegijoje, kuri nėra ES narė, leidžiama statyti ir gyventi 20 cm storio sienojų namukuose, kurių pristatyta nemažai. Žmogui to nedraudžia jokie įstatymai.

Asociacijos prezidentas mato dar vieną rąstinių namų problemą.  Aplinkos ministerija, sako p. Kerevičius, pateikė formalų paaiškinimą, kad rąstiniams namas turi būti taikomieji bendrieji reikalavimai, o atskiri dokumentai reglamentuoją „Medinių konstrukcijų projektavimą“, „Medienos gaminius, konstrukcijas ir jų elementus“, taip pat – ES techninio įteisinimo rekomendacijos ETAG007 „Medinių pastatų komplektai“.

„Paprašiau surasti bent sakinį, kur būtų aprašomi išskirtinai rąstinio namo konstruktyviniai sprendimai, techniniai reikalavimai, kad nebūtų skirtingų interpretavimų esminiuose klausimuose, taip pat ir dėl sandarumo, šilumos izoliacijos – neparodė, panašu, kad niekam tai nerūpi“, – piktinasi p. Kerevičius.

Tačiau išeitis yra. Kaip jau buvo minėta, minimalūs privalomi pastatų energinio efektyvumo reikalavimai gali būti nenustatomi pastatams, kurie yra kultūros paveldo statiniai. Tad rąstiniams namams suteikus šį statusą, tradiciniai lietuvių namai liktų gyvuoti.

Siūlo statyti rąstinius vasarnamius arba pakaitalus

Lygiai prieš metus portalas Statybunaujienos.lt nagrinėjo šią problemą, kalbindamas ir Aplinkos ministeriją. Jos Statybos normavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Baranauskas buvo klausiamas ir apie tokią galimybę – rąstinius namus priskirti paveldui. Tačiau ir tuomet, ir dabar jis patvirtino nekintamą Aplinkos ministerijos nuostatą: „Nauji pastatai negali būti priskiriami kultūros paveldui. Paveldas – tai visi tie namai, kurie stovi Rumšiškėse, Liaudies buities muziejuje. Pati paveldo sąvoka prieštarauja naujų pastatų įtraukimui į šią kategoriją. Paveldas gali būti įgūdžiai, žinios, kaip pastatyti rąstinį namą, pati statybos technologija.“

Žinant rąsto ir kitų medinių konstrukcijų privalumus, trūkumus ir šilumines charakteristikas, akivaizdu, kad nenaudojant papildomų priemonių, tokių, kaip termoizoliacija, sunku ir praktiškai neįmanoma pasiekti sienų ir kitų elementų tinkamo energinio efektyvumo, pripažįsta Aplinkos ministerija.

Rinka vis labiau prisitaiko ir siūlo sprendinius, kaip pasiekti reikiamas energinio naudingumo charakteristikas, kartu išlaikant tradicinio rąstinio namo išvaizdą ir gerąsias savybes. Kitaip sakant, siūloma statyti ne rąstinius, o panašius į rąstinius namus. 

„Siekiant išsaugoti senąsias rąstinių namų statybos technologijas, nenaudojant šiuolaikinių technologijų, visada lieka galimybė statyti tradicinius rąstinius iki 50 kv. m pastatus ar namus, skirtus poilsiui (vasarnamius), kaip tai daroma didžiojoje dalyje Europos“, – ramina T. Baranauskas.

Galima nutuokti, kad Lietuvoje rąstiniai namai masiškai nestatomi. Tad suteikus išimtį, mūsų bendrapiliečiai klimato nepakeistų ir Europai gyvenimo neapkartintų. Bet senąsias tradicijas išlaikytume. 

Tautos balsas

„Kam išvis statyti tuos rąstinius namus, kai dabar statybų technologijos tiek ištobulėjusios? Kaina didžiulė, medienos reikia kalnais, varža apgailėtina, vėjas kiaurai košia. Gal pradėkit žemines kasti ar urvuose gyventi. Ir verkit, kad bloga valdžia, „priduot“ tokių namų neleidžia“, Martynas. 

Taip pat skaitykite:

>>>Rąstiniai namai – gyventi galėsite, tačiau slapta

>>>Energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams griežtėja nuo lapkričio

 Rastiniainamai.lt iliustr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

As-ui
2016-08-19 14:31
senovėje ir drėbė namus iš arklių š. ir molio, ko čia stebėtis, vėl visi siekia gyventi sveikai , ekologiškai, ir dar pigiai:))))
As
2016-08-18 14:46
ne nu straipsnis tai be zodziu. moliniuose namuose:)))) gal is sudu dar lipdykit namus - labai liuks, ziauriai pigu ir neriboti istekliai, gal uztruks pagaminti kelis metus
TIK NEREIKIA
2016-08-01 11:42
tik nereikia gąsdinti su bėgimu iš šalies. bėkit, liks kas nors ir gyvens. reikia imtis biurokratų, kurie skuba gultis po ES reikalavimais. neturi lietuviai stuburo, negina savo teisių, paveldo ir žmonių. negerbia savęs nei Lietuvos
jonas
2016-07-29 12:35
Briuselio kopustų išmislas. Įdomu, ką veikia mūsų atstovai EP, jei visai negina mūsų interesų. Visi šilumininkai žino, kad optimaliausias gyvenimui yra B klasės namas, o toliau jau termosai. Kodėl visu ES projektų, kurie prievartauja žmones elgti prieš jų norą, įgyvendinimui nesuteikiamas pereinamas laikotarpis, surištas su žmonių pragyvenimo lygiu. Kai aš gyvensiu kaip vokietis, tada ir statysiu tokį namą kaip vokietis. Sunkinant statybos sąlygas, galimybės pastatyti savo bustą netenka daugelis gyventojų. Kodėl pažeidžiamos žmogaus teisė rinktis. Nejau reikės bėgti ne tik iš Lietuvos, bet ir iš visos ES?

Sprendimai

nuotrauka
2020-09-28 09:40
Lubos yra svarbus interjero elementas, tačiau dažnai jų dizainas gana vienodas – nuglaistytos, nugruntuotos ir nudažytos gipso plokštės, pakabinamos ar įtempiamos lubos. Tai klasikinis, įprastas būdas. Tačiau yra daug modernesnių ir svarbiausia, palankesnių žmogaus sveikatai ir aplinkai sprendimų už...
nuotrauka
2020-09-08 10:31
Ar taupote energiją, vandenį kavai šildydami ant dujinės viryklės, o ne elektriniu arbatiniu? O galbūt jau renkate parašus savo daugiabučio renovacijai, nepaisydami nemažų išlaidų?
nuotrauka
2020-07-20 07:34
Žmogus siekia gyventi ir dirbti komfortiškomis sąlygomis. Ką daryti, kad vasarą nekamuotų tvankuma, o žiemą nereikėtų drebėti nuo šalčio? Racionalūs žmonės siekia dar daugiau – kaip padaryti, kad ta pati sistema ir vėsintų, ir šildytų, o įrenginiai nedarkytų interjero? Išeitis – kapiliarinė vėsinimo...
nuotrauka
2020-07-14 07:30
Lietūs ir klimato atšilimas grasina nepageidautina drėgme, kuri sukuria sąlygas pelėsiui, įvairioms bakterijoms atsirasti. Todėl kuriant statybos produktus, taip pat ir dažus, būtina rasti sprendimus, kurie produktus darytų atsparius gamtos sąlygoms.
nuotrauka
2020-06-30 10:10
Rinkoje yra labai daug ir įvairių dažų, skirtų fasadams. Kaip nepasiklysti renkantis, kad rezultatas atitiktų ir pranoktų lūkesčius? Apie tai – UAB „Topcolor“ ekspertai.
nuotrauka
2020-02-13 09:08
Betono gaminių aplinkotvarkai gamintoja bendrovė „Betono mozaika“ Lietuvoje valdo keturias gamyklas. 2019-ieji įmonei tapo „premium“ gaminių augimo metais: lyginant su 2018 m. jų pardavimai ir gamyba augo daugiau nei 20 procentų.
nuotrauka
2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau ...
nuotrauka
2019-10-08 10:56
Namo statybos – sudėtinga, daug laiko ir piniginių investicijų reikalaujanti tema. Tačiau kartu tai svarbus žingsnis kokybiško gyvenimo link, kurį privalu žengti teisinga linkme. Apie namo statybas ir brangiausiai kainuojančias klaidas namų apdailos centre „Unideco“ vykusiame seminare pasakojo „ABC ...
nuotrauka
2019-08-23 08:20
Siekiant didesnio pastatų energinio efektyvumo ir sveikesnės, patogesnės gyvenamosios aplinkos, neišvengiamai tenka spręsti šilumos nuostolių mažinimo klausimus tiek statant naujus būstus, tiek ir renovuojant senus. Kad pasiektume norimą rezultatą ir gyventume šiltuose jaukiuose namuose, reikėtų atk...
nuotrauka
2019-06-07 07:51
Šlaitiniai stogai yra populiariausi mažaaukštėje gyvenamojoje statyboje. Dažniausiai tai yra apšiltinti stogai, nes leidžia išnaudoti erdvę po stogu gyvenamosioms patalpoms įrengti.
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-23 14:30
Visas grindis, iš kokios medienos jos bebūtų, teks plauti, siurbti iš lauko prineštą žvyrą, kad juo nebraižytumėte ir negadintumėte paviršiaus. Kad grindys džiugintų akį, rekomenduojama kartą per metus jas atsinaujinti – padengti atnaujinančia alyva. Tas pat ir su baldais: jei ant stalviršio, medini...
nuotrauka
2018-11-12 13:15
Liūdnai nuskambėjęs per Europos Sąjungą daugiaaukščio „Grenfell Tower“ Londone gaisras paskatino visą pasaulį nauju, priekabesniu žvilgsniu pažvelgti į fasadų šiltinimo sistemas. Ir pradėti vertinti ne tik jų šilumines, bet ir priešgaisrines savybes.
nuotrauka
2018-10-19 07:30
Norintiems namuose jaustis komfortiškai ir jaukiai, svarbu stilingai ir funkciškai įrengti ne tik interjerą, bet ir eksterjerą. Daugeliu atvejų eksterjero apšvietimo įrengimas paliekamas statybų pabaigai, projektuojamas atsainiai ir todėl pridaroma klaidų, kurios po to sunkiai ištaisomos. Šiame stra...
nuotrauka
2018-07-13 15:00
Pastato fasadai atlieka svarbų vaidmenį kuriant miesto kraštovaizdį, o šiuolaikiški saulės kontrolės funkciją atliekantys fasado sprendimai padeda ne tik sukurti modernų pastato architektūrinį veidą, bet ir padeda efektyviai sumažinti pastato energijos suvartojimą. Tiek Europoje, tiek Lietuvoje arch...
nuotrauka
2018-06-19 13:28
Pasinerti į mėgstamos knygos puslapius, padūkti su vaikais ar surengti nedidelę iškylą draugams. Kaip išnaudoti terasą mieste ir paversti ją poilsio erdve? Nekilnojamojo turto ekspertų teigimu, terasos ypač padidina būsto vertę ir pirmų aukštų nepatrauklumą paverčia pagrindiniu privalumu. „Terasų g...
nuotrauka
2018-05-28 08:23
Pavasarį ir visą šiltąjį metų laiką tampa aktualūs aplinkos tvarkymo darbai. Betono gaminiais dengti paviršiai praktiški ir patvarūs. Trinkelių grindinys tampa puikiu fonu želdiniams, mažosios architektūros elementams, ant jo galima kurti jaukias erdves, tinkančias tiek miesto, tiek kaimo namų, sody...
nuotrauka
2018-05-07 09:18
Kokį šildymo katilą pasirinkti, kad būstas būtų šiltas, sąnaudos – ekonomiškos, o priežiūra minimali? Tai yra klausimai, aktualūs ir naujakuriui, ir remontuojamo namo savininkui.
nuotrauka
2018-04-20 12:54
Statybų rinkoje sėkmingai kelią skinasi naujovė, suteikianti galimybę statinių fasadus sumontuoti per rekordiškai trumpą laiką ir sutaupyti darbo sąnaudų. Nuo 2017 m. įmonė „Royal facade“ Lietuvoje gamina ir į rinką tiekia apšildomąsias daugiasluoksnes plokštes su dekoru.
nuotrauka
2018-04-19 08:47
Bendrovės „Domus Lumina“ marketingo specialistė Jovita Apanavičienė sako, jog prieš įrengiant būstą labai svarbu įvertinti, kaip dengsime langus, nes langų uždengimai atlieka ne tik dekoro ir puošybos funkciją, tačiau ir apsaugo namus nuo kaitros ar šalčio, sklindančio per langus, taupo energijos są...

Statybunaujienos.lt » Sprendimai

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...