2020 lapkričio 30 d. pirmadienis, 22:54
Reklama  |  facebook

Komentaras. Kodėl kauniečiai geriau nei kiti Lietuvoje vertina savo finansinę padėtį?

Julita VARANAUSKIENĖ, SEB šeimos finansų ekspertė      2016-11-10 11:47
SEB banko užsakymu atliktas Lietuvos gyventojų finansinio saugumo tyrimas atskleidė, kad Kaune rečiau negu kitur Lietuvoje, o taip pat ir rečiau negu Vilniuje, gyventojai nurodo, kad yra nepatenkinti savo finansine padėtimi.
nuotrauka
Pagal perkamąją galią kauniečiai nusileidžia vilniečiams. VDU, portalo archyvo nuotr.


Tyrimo duomenimis, Kauno apskrityje 29 proc. gyventojų nurodė, kad yra nepatenkinti savo finansine padėtimi. Vilniaus apskrityje tokių yra 42 procentai, o Lietuvos vidurkis – 39 procentai. Gyventojų, nurodžiusių, kad yra patenkinti savo finansais, skirtumai mažesni: ir Vilniaus, ir Kauno apskrityje, ir likusioje Lietuvoje tokių maždaug penktadalis (apie 20 proc.). Likusi dalis nurodė, kad yra nei patenkinti, nei nepatenkinti.

Jei apie bendrą visuomenės finansinės padėties vertinimą spręsime pagal tai, kokią dalį sudaro nepatenkintieji jos nariai (kaip ir apie bendruomenės stiprumą sprendžiame pagal silpniausius jos narius), galime daryti išvadą, kad kauniečiai bendrai savo finansinę padėtį vertina geriau negu vilniečiai ir negu vidutinis Lietuvos gyventojas.

Žinoma, skeptikai sakys, kad nėra ko džiaugtis, kai nepatenkintų vis dar daugiau negu patenkintų. Bet galima paieškoti priežasčių, kodėl vienoje vietovėje nepatenkintų panašaus amžiaus, išsilavinimo, šeiminės padėties žmonių yra mažiau negu kitoje.

Mažesnis didžiausių ir mažiausių pajamų atotrūkis

Pagal perkamąją galią kauniečiai nusileidžia vilniečiams. Nurodžiusių, kad pinigų vos užtenka pagrindiniams poreikiams (t. y. vos gali nusipirkti maisto ir drabužių), dalis tarp Kauno apskrities gyventojų truputį didesnė (30 proc.) negu Vilniaus apskrityje (27 proc.). Mažesnę dalį Kauno apskrities gyventojų (13 proc.) negu Vilniaus (15 proc.) galima priskirti ir viduriniajai klasei, jei laikysime, kad jai priklauso tie, kurie sako, jog gali įpirkti brangesnius ne pirmo būtinumo daiktus.

Visgi tyrimo rezultatai veda prie išvados, kad vien tik pagal pajamų lygį spręsti apie tai, ar gyventojai jaučiasi patenkinti, nepakanka. Įtakos turi ne tik tai, ką galiu sau leisti aš, bet ir tai, ką sau leidžia kiti, gyvenantys šalia. Remiantis tyrimo duomenimis, Kaune mažesnis ir pajamų atotrūkis tarp gaunančių didžiausias ir mažiausias pajamas, o tai žmonėms ir leidžia jausti laimingesniems.

Kauniečiai santaupomis apsirūpinę ne prasčiau negu vilniečiai


Lietuvoje gyventojų finansinės padėties vertinimo rodiklis labai panašus su santaupų pakankamumo rodikliu. Kauno apskrityje gyventojų, nurodžiusių, kad visai neturi jokių santaupų, dalis mažiausia tarp Lietuvos regionų ir yra tokia pati kaip ir Vilniuje (apie 23 proc.).
Pagal asmeninių finansų valdymo rekomendacijas pakankamai santaupų (tiek, kad jų užtektų pragyventi daugiau negu tris mėnesius) sukaupusiųjų Kaune taip pat yra panašiai kaip ir turtingesniame Vilniuje (apie 24 proc.).

Pripažino pajutę pajamų padidėjimą

Dar vienas stiprus veiksnys, darantis įtaką Lietuvos gyventojų pasitenkinimo savo finansine padėtimi lygiui, - tai, kaip kito jų pajamos netolimoje praeityje. Tyrimo duomenys rodo, kad pajamų didėjimą, kurį, anot vyraujančios nuomonės, anksčiau galėjo pastebėti gal tik vilniečiai, per pastaruosius 12 mėnesių netgi dažniau pajuto kauniečiai.

Kad pajamos jau padidėjo, nurodė 27 proc. Kauno apskrities ir 23 proc. Vilniaus apskrities gyventojų. Kituose Lietuvos regionuose – 18 procentų.

Panašu, kad Vilniaus darbdaviai dėl darbuotojų iš Kauno jau konkuruoja su Kauno darbdaviais. Tyrimo duomenų nepakanka nustatyti, ar didėja Kaune dirbančiųjų atlyginimai, ar visgi pajamų didėjimu džiaugiasi tie kauniečiai, kurie gyvena Kaune, o dirba ir pinigus uždirba Vilniuje. Bet net ir pastaruoju atveju, jei Vilniuje uždirbti pinigai išleidžiami ar investuojami Kaune, daugiau galimybių ir Kauno verslininkams padidinti darbo užmokestį savo darbuotojams.

Beje, tarp Kauno gyventojų stipriausi lūkesčiai ir dėl didesnių pajamų ateityje. Kad pajamos per ateinančius 12 mėn. padidės, tikisi beveik 19 proc. kauniečių, 13 proc. vilniečių ir vos 7 proc. kitų Lietuvos regionų gyventojų. Viena vertus, tai spaudimas Kauno darbdaviams, kita vertus, geresni lūkesčiai dėl ateities skatina žmones kurti verslus, investuoti, leisti pinigus vartojimo reikmėms.

Žmonės mato, kad padėtį galima pa(si)gerinti

Tyrimo rezultatai rodo, kad finansiniai rodikliai - pajamų lygis, santaupų turėjimas, paskolų našta, pajamų pokyčiai ar lūkesčiai dėl pajamų - tik iš dalies lemia gyventojų pasitenkinimą finansine padėtimi. Galima apibendrinti, kad savo finansine padėtimi labiau yra patenkinti tie žmonės, kurie gali arba jaučia, kad gali patys daryti įtaką savo gerovei. Gali būti, kad pastaruoju metu Kaune matomi aplinkos pokyčiai - kylantys nauji gyvenamieji namai, planuojami ir statomi nauji biurai (naujos darbo vietos), tvarkomos gatvės ir aplinka - sustiprina kauniečių viltį.

>>>Dr. Apolonijus Žilys. Kaunas vakar, šiandien ir rytoj: kokia turėtų būti miesto vizija?

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-11-30 11:26
Konkurencijos taryba nusprendė kreiptis į antstolį dėl bendrovei „Panevėžio melioracija“ už kartelinį susitarimą skirtos 209 800 Eur baudos ir palūkanų priverstinio išieškojimo į valstybės biudžetą.
nuotrauka
2020-11-30 10:11
Pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriant aplinkosaugos problemoms, aktualesnis tampa ir poveikio aplinkai vertinimas (PAV). Lietuvoje kasmet parengiama po kelis šimtus išvadų įmonėms dėl tokio vertinimo būtinumo. Neretai įsivaizduojama, kad šis procesas svarbus tik atsakingoms institucijoms ir į jas b...
nuotrauka
2020-11-30 09:51
Ekonominių vertinimų rodiklis, t. y. bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika, 2020 m. lapkritį, palyginti su spaliu, sumažėjo 6 procentiniais punktais ir sudarė minus 8 proc.
nuotrauka
2020-11-30 08:23
Energetikos ministerija primena, kad gyventojai, šių metų sausio mėn. teikę paraiškas ir gavę finansavimą saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šildymo katilams pasikeisti dar turi laiko užbaigti darbus ir gauti finansavimą. Dokumentus apie atliktus darbus jie turi pateikti iki 2020 m. gruodžio 3...
nuotrauka
2020-11-30 08:11
Viena ryškiausių Kauno erdvių – Rotušės aikštė – po kelerių metų pakeis savo senąjį rūbą, tačiau išsaugos jai būdingą istorinio laikmečio dvasią ir autentiškus architektūrinius elementus.
nuotrauka
2020-11-27 15:27
Aplinkos ministerija skyrė beveik 1 mln. eurų iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) programos lėšų gyventojų būstams prijungti prie centralizuotų nuotekų surinkimo tinklų.
nuotrauka
2020-11-27 12:51
Nuo kitų metų sausio 1 d. visų naujai statomų pastatų, kuriems prašymas išduoti leidimą statyti pateiktas po 2020 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turės būti ne žemesnė kaip A++.
nuotrauka
2020-11-27 11:34
Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų įmonių grupė „Resolution Holdings“, valdanti NT konsultacijų, vertinimo bei turto valdymo bendroves Baltijos šalyse, veikiančias po „Newsec“ prekės ženklu, atskiria veiklas ir praneša apie naujai steigiamą holdingą „Newsec PAM Baltics“. Šis holdingas apims turto val...
nuotrauka
2020-11-27 09:43
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo 0,4 proc. statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas ir 0,1 proc. vidutinio valandos bruto darbo užmokesčio sumažėjimas, praneša Statistikos departamentas.
nuotrauka
2020-11-26 11:51
Vokietijos polimerų kompanija REHAU pasirašė sutartį su „YIT Lietuva“ dėl partnerystės finansuojant ir statant naują mikrokabelių vamzdžių sistemų gamyklą Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ). Dar spalio pabaigoje šiam objektui buvo gautas statybos leidimas, o veiklą REHAU gamykla planuoja ...
nuotrauka
2020-11-26 10:50
Ketvirtadalis mirtinas traumas darbe šiais metais patyrusių darbuotojų – dirbantys pirmus metus naujoje darbo vietoje. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, iš gautų 24 pranešimų apie mirtinus įvykius darbe – 6 atvejai, kai žuvo ilgesnio darbo stažo darbovietėje neturintys darbuotojai.
nuotrauka
2020-11-26 08:22
Vilniaus miesto savivaldybė ir Kultūros ministerija baigė derybas su ispanų architektūros studija „Arquivio architects“, pernai tarptautiniame architektūros konkurse pripažinta geriausio Nacionalinės koncertų salės projekto autore.
nuotrauka
2020-11-25 11:51
Sodininkų bendrijų teritorijose esančioje valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai, laikinuosius ir nesudėtinguosius statinius gali statytis tik sodininkų bendrijų nariai. Tokiems statiniams statyti turi būti gautas sutikimas iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT).
nuotrauka
2020-11-25 11:38
Trakų aplinkosaugininkams atlikus ūkinę veiklą vykdančios įmonės, kurios pavadinimas neatskleidžiamas, neplaninį patikrinimą, nustatyta neteisėtai kaupiamų ir laikomų statybinių atliekų. Aptikta ir pavojingų atliekų. Įmonė šiuos pažeidimus pagal privalomąjį nurodymą turės susitvarkyti iki gruodžio 1...
nuotrauka
2020-11-25 09:32
Tarptautinė nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovė „Newsec“ tarpininkavo parduodant 18 tūkst. kv. m ploto logistikos centrą, priklausiusį Norvegijos bendrovei „BCP Logistics Property III“. Objektą už beveik 10 mln. Eur įsigijo dabartinis nuomininkas UAB „Vingės Terminalas“.
nuotrauka
2020-11-24 16:33
Šiaulių apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, susijusią su galimomis korupcinėmis nusikalstamomis veikomis UAB „Raseinių vandenys“. Prieš teismą stos buvęs savivaldybės bendrovės vadovas S. B., šiuo metu bendrovėje tebedirbantis nuotekų tvarkymo inžinier...
nuotrauka
2020-11-24 11:13
Mažeikių rajone tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ plėtojamas vėjo elektrinių parkas jau turi už projekto statybą ir priežiūrą atsakingą partnerį – bendrovę Nordex Energy SE & Co. KG.
nuotrauka
2020-11-24 10:33
2020 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje šalyje buvo 18,4 tūkst. laisvų darbo vietų samdomiesiems darbuotojams – 1,1 tūkst., arba 6,3 proc., daugiau nei 2020 m. antrąjį ketvirtį. Palyginti su 2019 m. atitinkamu ketvirčiu, laisvų darbo vietų skaičius beveik nesikeitė – jų buvo 0,1 tūkst., arba 0,8 proc.,...
nuotrauka
2020-11-23 09:04
Vilniaus stoties rajone toliau ruošiamasi dideliems pokyčiams. Geležinkelio stoties teritorijos pertvarkos projektą „Vilnius Connect“ inicijavę „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) planuoja atnaujinti geležinkelio stoties pastatą ir kurti naują mobilumo centrą.
nuotrauka
2020-11-23 08:42
Klaipėdos miesto savivaldybė ruošiasi nuo kitų metų sausio 1 d. įsigaliosiančio Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo įgyvendinimui. Šis įstatymas tiesiogiai palies ne tik tuos, kuriems tenka pareiga užtikrinti jo įgyvendinimą – savivaldybės administraciją, miesto Tarybą, bet ir nekilnojamoj...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.