2021 sausio 28 d. ketvirtadienis, 11:00
Reklama  |  facebook

Konstitucinis Teismas: šilumos tiekėjas negali prižiūrėti šilumos sistemų

2016-06-13 08:21
Šilumos tiekėjas neturi teisės prižiūrėti centralizuotos šilumos tiekimo sistemų. Konstitucinis Teismas paskelbė, kad tokios veiklos neleidžiantis Šilumos ūkio įstatymas neprieštarauja Konstitucijai.
nuotrauka
Vilnius. Vilniaus savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.


Konstitucinis Teismas pripažino, kad ši Šilumos ūkio įstatymo nuostata neprieštaravo Konstitucijai. Minimoje nuostatoje teigiama, kad pastato šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoju (eksploatuotoju) negali būti šilumos tiekėjas ar asmenys, susiję su šilumos tiekėju darbo santykiais, ar šilumai gaminti naudojamo kuro, šilumos tiekimo veiklai naudojamų apskaitos prietaisų gamintojai, taip pat asmenys, kurie verčiasi šilumai gaminti naudojamo kuro didmenine ar mažmenine prekyba, ar asmenys, kartu su išvardytais asmenimis priklausantys susijusių ūkio subjektų grupei pagal Konkurencijos įstatymą.

Neprieštaraujančiomis Konstitucijai pripažintos ir šio draudimo išimtys, pagal kurias, be kita ko, šis draudimas netaikomas tais atvejais, kai prižiūrimos daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemos pastatuose, esančiuose gyvenamojoje vietovėje, turinčioje mažiau negu 150 tūkst. gyventojų, jeigu savivaldybės taryba nenusprendžia kitaip.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad valstybė, reguliuodama šilumos ūkį, turi derinti asmens ir visuomenės interesus, siekti ne atskirų asmenų, o bendros tautos gerovės, atsižvelgti į teisėtą ir visuotinai reikšmingą tikslą efektyviai vartoti šilumos energiją.

Vartotojų interesams atstovaujančio pastato šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojo (eksploatuotojo) interesas yra siekti, kad šilumos energija būtų vartojama ekonomiškai ir racionaliai, o šilumos tiekėjo interesai yra siekti, kad realizuojamos šilumos kiekis nemažėtų arba netgi didėtų.

„Kadangi abiejų šalių interesai skiriasi, o valstybė gina vartotojų interesus, įstatymų leidėjui kyla pareiga nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų įtvirtintos nuostatos, draudžiančios šilumos tiekėjams būti pastatų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojais, – konstatvo Konstitucinis teismas. – Nustačius, kad ir tam tikrų su šilumos tiekėju susijusių asmenų interesai neatitinka šilumos vartotojų intereso ekonomiškai ir racionaliai vartoti šilumos energiją, įstatymų leidėjui kyla pareiga nustatyti minėtas draudžiančias nuostatas ir tokiems asmenims. Paaiškėjus, kad dėl įstatymuose įtvirtintų nuostatų, draudžiančių tam tikriems asmenims būti pastato šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojais (eksploatuotojais), nėra užtikrinamas tinkamos kokybės paslaugų, susijusių su pastato šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūra, teikimas konkurencingomis kainomis, įstatymų leidėjas privalo nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų numatytos draudimo būti pastatų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojais (eksploatuotojais) išimtys.“

Gyvenamosiose vietovėse, turinčiose daugiau nei 150 tūkst. gyventojų, ribojamas ratas asmenų, galinčių teikti pastato šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas, nepaneigta galimybė daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams rinktis iš gana plataus tokias paslaugas galinčių teikti asmenų rato, taip užtikrinant pastato šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų (eksploatuotojų) konkurenciją. Šie apribojimai taikomi derinant daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų interesą gauti pastato šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas mažiausiomis kainomis su jų pačių, kaip šilumos ir karšto vandens vartotojų, interesu gauti kokybiškas pastato šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas bei viešuoju interesu užtikrinti tinkamą daugiabučių namų priežiūrą (eksploatavimą).

 

Konstitucinis Teismas konstatavo, jog Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinus nuostatą, kad draudimas šilumos tiekėjams ir tam tikriems su jais susijusiems asmenims būti pastato šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojais (eksploatuotojais) nėra taikomas tais atvejais, kai prižiūrimos daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemos pastatuose, esančiuose gyvenamojoje vietovėje, kurioje gyvena mažiau negu 150 tūkst. gyventojų (jeigu savivaldybės taryba nenusprendžia kitaip), buvo atsižvelgta į tokių gyvenamųjų vietovių ypatumus šilumos tiekimo ūkinės veiklos srityje ir siekta visuotinai reikšmingo tikslo – užtikrinti tinkamą visose savivaldybėse esančių daugiabučių gyvenamųjų namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą. 

Taigi šilumos tiekėjas neturi teisės prižiūrėti centralizuotos šilumos tiekimo sistemų, paskelbė Konstitucinis Teismas. 

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-01-26 08:39
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, teismui pateikė ieškinį, kuriuo prašo panaikinti Aplinkos apsaugos agentūros vienai atliekų tvarkymo įmonei 2016 metais išduotą taršos leidimą ir įpareigoti įmonę sustabdyti statybos bei kitų nepavojingų atliekų apdorojimo veikla...
nuotrauka
2021-01-21 11:26
Kiekviena būsto apdailos smulkmena ar, atrodytų, pakoreguota nereikšminga detalė gali būsto šeimininkams sukelti įvairių nepatogumų. Nekilnojamojo turto plėtotojai naujakuriams rekomenduoja būsto apdailos projektą parodyti statybų inžinieriams ir pasikonsultuoti su jais dėl techninių galimybių.
nuotrauka
2021-01-19 09:39
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) apeliacine tvarka išnagrinėjo administracinę bylą pagal asociacijos „Visorių slėnio gyventojų bendruomenė“ (Bendruomenė) inicijuotą ginčą dėl planuojamos tiesti Mykolo Lietuvio gatvės Vilniaus mieste galimybių.
nuotrauka
2021-01-19 07:43
Daugiabučių namų renovacijai skirto finansavimo apimtims padidinti Finansų ir Aplinkos ministerijos bei Europos investicijų bankas (EIB) kartu investuoja ES lėšas į naujai kuriamą Investicijų platformą.
nuotrauka
2021-01-07 08:56
Elektros rinkos liberalizacija vartotojams suteikė ne tik galimybę patiems pasirinkti norimą tiekėją, bet kartu atnešė ir keletą naujovių. Viena jų – klientų kodų pokytis, kurio privalo nepamiršti visi pirmojo etapo dalyviai. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atkreipia dėmesį, kad palikus visu...
nuotrauka
2021-01-05 14:24
Aplinkos ministerija iki š. m. birželio 1 d. pratęsė terminą teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti pagal 2020 m. paskelbtą kvietimą.
nuotrauka
2021-01-04 11:21
Pandemija šiais metais koregavo nekilnojamojo turto (NT) pirkėjų įpročius: pradėjo populiarėti miesto pakraštyje esantys sklypai, namai ar sodo nameliai. Renkantis tokio tipo būstą ekspertai pataria atsižvelgti į vandentiekio ir nuotekų tinklus.
nuotrauka
2020-12-23 10:17
Šv. Kalėdos ir Naujieji metai – didžiausios metų šventės. Jų metu ir po švenčių sukaupiame ir didžiausią kiekį buitinių atliekų – daugiausia maisto ir įvairių pakuočių. SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pastebi, kad per žiemos šventes komunalinių atliekų kiekis išauga apie 30 pr...
nuotrauka
2020-12-22 12:06
Gyventojai skatinami daugiau naudoti atsinaujinančių šaltinių energetiką, patiems ją gaminti – toms reikmėms priemonei „Saulės elektrinių įrengimas namų ūkiuose“ skirta dar 9 mln. Eur ES lėšų.
nuotrauka
2020-12-18 14:07
„Vilniaus vandenys“ dar 2018 metais investavo 149 tūkst. eurų į mobilią TV diagnostikos įrangą, kuri naudojama vamzdynų stebėsenai. Roboto pagalba nufilmuota beveik 60 000 metrų nuotekų vamzdynų. Juose – įspūdingi radiniai: nuo stambios buitinės technikos, padangų, dviračių iki smulkių dalykų: kolek...
nuotrauka
2020-12-18 10:52
Prieš naujus metus dauguma žmonių iškelia sau tikslą ar kelis tikslus, ką nori nuveikti, pasiekti ar padaryti ateinančiais metais. Rezoliucijomis vadinami siekiai yra savotiškas simbolis ir tuo pačiu pajuokos objektas, nes išsipildo labai maža dalis jų. Tačiau juk galima sau iškelti tokias rezoliuci...
nuotrauka
2020-12-18 10:40
Ar reikia mokėti nekilnojamojo turto mokestį už palėpę, kuri priklauso fiziniams asmenims tam tikromis dalimis, tačiau palėpė nepadalinta konkretiems asmenims, t. y., niekas nežino, kuri palėpės dalis kam priklauso?
nuotrauka
2020-12-18 10:21
KLAUSIMAS. Sodo namelis yra 67 kv. m ploto: įskaičiuojant ir rūsį bei palėpę. Plotas be rūsio ir palėpės siekia apie 20 kv. m. Ar prie namelio – be jokių dokumentų – galima statyti 60 kv. m priestatą?
nuotrauka
2020-12-17 07:30
Keturbučio namo gyventojai įsivėlė į konfliktą dėl kopėčių, kuriomis galima buvo patekti ant namo stogo. Kaimynai nesutaria, kur jos turi būti įrengtos, o dokumentuose kopėčių buvimo vieta niekaip nepažymėta.
nuotrauka
2020-12-16 11:27
Ar keisis ir kaip keisis sunaudotos elektros energijos rodmenų deklaravimas? Kur ir kaip reikės atsiskaityti už suvartotą elektros energiją? Tai – bene dažniausi klausimai, kuriuos kelia į pirmąjį elektros rinkos liberalizacijos etapą patekę gyventojai. Atsakymus į juos pateikia bendrovės „Energijos...
nuotrauka
2020-12-11 08:06
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatų pakeitimo projektui. Patvirtinti pakeitimai tiksliau apibrėžia vietinės rinkliavos apskaičiavimą bei mišrių komunalinių atliekų konteinerių kontrolę. Nuostatuose pateikti ir 2021 met...
nuotrauka
2020-12-10 13:38
Kaip apšiltinti senos statybos individualų namą – greitai, patikimai ir švariai? Danų patirtis rodo, kad pučiama mineralinė vata yra vienas efektyviausių pasirinkimų.
nuotrauka
2020-12-10 11:30
Nuosavo būsto ieškantys žmonės, prieš jį įsigydami, turėtų atsakingai įvertinti ne tik kasmėnesines įmokas bankui, bet ir papildomas būsimąsias išlaidas, tokias kaip komunaliniai mokesčiai.
nuotrauka
2020-12-10 10:52
Savarankiškai atliekami būsto apdailos darbai naujakuriams kartais gali sukelti papildomų nesklandumų, kurių pavyktų išvengti atsižvelgiant į paprastas taisykles ir patarimus. Pirmiausia, nekilnojamojo turto plėtotojai rekomenduoja perskaityti būsto pirkimo sutartį bei priedus ir pasitikslinti, koki...
nuotrauka
2020-12-08 10:39
Iki nekilnojamojo turto (NT) deklaracijų pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) termino pabaigos liko savaitė. Gyventojų skambučių ir klausimų, susijusių su jų turimo NT mokestinėmis vertėmis, sulaukiantys Registrų centro konsultantai pateikia 7 dažniausiai pasitaikančius klausimus ir atsa...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai