2019 spalio 19 d. šeštadienis, 19:55
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Kortas“ pastatė Alytaus dumblo apdorojimo įrenginius

2014-02-01 13:40
Kaip sakė UAB „Dzūkijos vandenys“ direktorius Rolandas Žakas, įmonei ir Alytui tai yra labai svarbus projektas. Tai yra nauja sudėtinga technologija tiek Lietuvai, tiek Alytui.
nuotrauka
Alytaus dumblo apdorojimo įrenginiai. bendrovės "Kortas" nuotr.


Minimos įmonės
Kortas, UAB
Dzūkijos vandenys, UAB
„Kortas“ projektą įgyvendino už mažesnę kainą negu kolegos, negu sąmatinė vertė. Todėl, kaip pripažino „Dzūkijos vandenų“ vadovas, jie abejojo sėkme. Tačiau dabar džiaugiasi. Svarbiausia, kad įrenginiai jau apsaugo nuo ekologinės katastrofos grėsmės, nuo taršos Nemuno pakrantes.

Pasigamina elektros ir šilumos

UAB „Kortas“ įgyvendino dumblo apdorojimo įrenginių komplekso rekonstrukcijos projektą, kuris apėmė naujų statinių statybą ir esamų rekonstrukciją. Technologiniai įrenginiai sumažins dumblo tūrį, nemalonių kvapų sklidimą, šiltnamio dujų išsiskyrimą, o apdorotas dumblas ne tik neterš aplinkos, bet sudegintą jį bus galima naudoti kelių statyboje kaip šlaką, o iš biodujų išgautą energiją – technologiniam procesui.

Įrenginys suprojektuotas kaip nuotekų valymo įrenginiuose susidarančio dumblo utilizavimo sistema: dumblą apdoroti anaerobiniu būdu, perdirbtą išdžiovinti, kad jis galėtų būti naudojamas kaip trąša arba deginamas kieto kuro katiluose. Anaerobinio dumblo apdorojimo metu susidariusios biodujos panaudojamos elektros ir šilumos energijos gamybai kogeneratoriuje. Trūkstamas šiluminės energijos kiekis gaunamas deginant gamtines dujas. Pagaminta elektros energija bus naudojama Alytaus miesto valymo įrenginių reikmėms.

Kvapai į išorę nepatenka

Dumblas iš nuotekų valymo įrenginių tankinamas mechaniniuose tankintuvuose, siurbliais nukreipiamas į buferinę sumaišymo/homogenizavimo rezervuarą, kurio darbinis tūris – apie 1000 kub. m. Jame dumblas gali kauptis iki 5 dienų. Prieš patekdamas į tarpinį sumaišymo rezervuarą perteklinis dumblas apdorojamas mechaniniuose dumblo apdorojimo/homogenizavimo įrenginiuose. Taip padidinama biodujų išeiga, dumblo puvimo ir sausinimo procesai.

Iš tarpinės talpos dumblas tiekiamas į du pūdytuvus, kuriuose vykdomas mezofilinis dumblo pūdymas, gaminant biodujas. Dumblo šildymui suprojektuotas dumblas/dumblas šilumokaitis, naudojantis atlikusią atidirbusio dumblo šilumą. Papildomam dumblo šildymui suprojektuoti du lygiagretūs dumblas/vanduo šilumokaičiai. Juose dumblo šildymui naudojamas termofikacinis vanduo. Pagaminamų biodujų pakaks kogeneratoriuje pagaminti iki 400 kWh elektros energijos per valandą.

Dumblą nusausinus centrifugose, jis patenka į džiovyklą arba avarinę saugojimo aikštelę. Džiovykloje išgarinamas likutinis vanduo – iki 10 proc. drėgmės. Išmetamas džiovyklos oras valomas šlapio tipo cheminio valymo įrenginiuose ir biologiniame filtre. Kiti procesai uždari, kvapai į išorę nepatenka.

Užtikrina nepertraukiamą darbą

Visi įrenginiai, išskyrus džiovinto dumblo pakavimo liniją suprojektuoti ir sumontuoti taip, kad skaičiuotiną dumblo kiekį apdorotų per 22 valandas. Dumblo pakavimo linija skaičiuotiną išdžiovinto dumblo kiekį supakuoja per 8 valandas, jai dirbant 5 dienas per savaitę. Visi susiję proceso elementai, išskyrus dumblo džiovyklą, suprojektuoti užtikrinant dubliavimą, kad įrenginiai galėtų nepertraukiamai dirbti ir tuomet, kai vienas elementas sugenda arba yra pašalinamas.

Katilinėje-kogeneracinėje jėgainėje įrengtas kogeneratorius, kurio elektrinis galingumas – 400 kW (0,4kV), ir vandens šildymo katilas (su gamtines dujas deginančiu moduliaciniu degikliu), kurio galingumas – 1900kW. Kogeneratoriuose gaminama elektros ir šiluminė energija. Patalpų vėdinimui suprojektuotos ir įrengtos mechaninės bei natūralaus oro šalinimo sistemos. Dumblo apdorojimo pastato patalpų vėdinimui įrengtos kelios sistemos: mechaninės, natūralaus (deflektoriai) oro šalinimo, natūralaus oro pritekėjimo, mechaninės vietinio nutraukimo, mechaninės dūmų šalinimo sistemos. Kogeneracinės jėgainės patalpose numatytas mechaninis vėdinimas.

Pinigai liko Alytuje

„Kortas“ yra viena didžiausių statybos kompanijų Alytuje, esame vietiniai, pinigai lieka tiems patiems alytiškiams. Ir mūsų bendrovės, ir „Korto“ darbuotojai yra kaimynai, draugai, todėl santykiai buvo išties geri“, – pastebėjo UAB „Dzūkijos vandenys“ direktorius R.Žakas. Kalbėdamas apie užsakovo ir rangovo santykius, jis pripažino, kad užsakovai siekė gauti daugiau, negu nurodyta pirkimo sąlygose. Tačiau šie darbiniai klausimai buvo išspręsti be jokių problemų. Dėl to, anot R.Žako, objektą pavyko padaryti geriau, negu jis buvo suprojektuotas, negu buvo numatyta pirkimo dokumentuose. Gindamas mažiausią kainą, jis pažymėjo, kad galima buvo įdiegti ir brangesnę įrangą, tačiau pasirinkus pigesnę, mažiau žinomą įrangą, ji nenuvylė, nes gedimus fiksuoja ir pasirinkusieji garsius įrangos tiekėjus, ir mažiau žinomus – paleidimo-derinimo metu tai yra normali praktika.

Direktorius R.Žakas pasidžiaugė, kad konkursą laimėjo vietos kompanija, nes pinigai liko Alytuje, kuris dabar išgyvena ne pačius lengviausius laikus. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Darni plėtra

nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-09 09:40
Branduolinės radiacijos debesų kaltininkai, kaip ir pasekmės, kartais paaiškėja tik po daugelio metų. Tačiau akivaizdu, kad radioaktyvieji elementai, tokie kaip plutonis ir uranas, naudojami elektros energijai ir branduoliniams ginklams gaminti, yra kenksmingi žmonėms, gyvūnams, augalams ir aplinkai...
nuotrauka
2019-10-08 11:51
Nuo 2024 m. sausio 1 d. visi ūkio subjektai Lietuvoje privalės užtikrinti, kad kvapai dėl jų vykdomos veiklos gyvenamosios aplinkos ore neviršytų 5 europinių kvapo vienetų (OUE/m³). Taip siekiama pagerinti netoli pramonės objektų gyvenančių žmonių aplinką. Iki šiol Lietuvoje galioja 8 europinių kvap...
nuotrauka
2019-10-01 12:45
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventoja...
nuotrauka
2019-09-30 10:49
Vyriausybei svarstyti pateikti Energetikos ministerijos parengti Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimai, kuriais įteisinama nauja žaliosios energetikos plėtros forma – atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos.
nuotrauka
2019-09-27 14:27
Ar žinotumėte, kaip teisingai išrūšiuoti lango stiklą? Kai kurių atliekų rūšiavimas yra keblus ir vienas tokių pavyzdžių – automobilio ar lango stiklai, kurie negali būti taip paprastai perdirbami kaip dužęs stiklainis. Būtent todėl atliekų tvarkymo ekspertai aptaria daugiausiai klausimų keliančių p...
nuotrauka
2019-09-27 13:44
Finansinę paramą saulės elektrinėms gyventojai įvardija kaip esminę paskatą įsirengti nuosavą saulės jėgainę ir patiems pasigaminti elektros. Daugiau nei pusei žmonių svarbus užtikrinimas, kad nuosava saulės elektrinė padės sumažinti išlaidas elektrai. O daugiau nei trečdalį didmiesčių gyventojų mot...
nuotrauka
2019-09-24 13:11
Per paskutinius šimtą metų sugebėjome sukontroliuoti didžiąją dalį virusinių ligų, padidinome gyvenimo komforto lygį, turime galimybę gyventi technologiškai pažangiuose namuose, bet visi šie patogumai sukūrė naujų problemų. Patogus ir pasyvus gyvenimo būdas sumažino fizinį aktyvumą, mažiau dėmesio s...
nuotrauka
2019-09-23 11:50
Klaipėdos apygardos prokuratūra turės iš naujo spręsti dėl viešojo intereso gynimo siekiant apsaugoti pietinės miesto dalies gyventojus nuo nemalonių kvapų. Dėl to prieš daugiau nei metus į prokuratūrą kreipėsi Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, tačiau prokuratūra iki šiol nematė pakankam...
nuotrauka
2019-09-09 09:52
Blogas kvapas kamuoja Klaipėdos rajono, Ketvergių, Gručeikių, Toleikių ir kitų kaimų gyventojus. Jis ypač sustiprėja vasaros metu, kai tvyro karščiai, nebūna vėjų. Jau artimiausiu metu čia bus išbandytas specialus įrenginys, skirtas blogo kvapo ir dulkių šalinimui.
nuotrauka
2019-09-03 12:26
Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialist...
nuotrauka
2019-09-03 09:46
Lietuvoje sparčiai daugėjant renovuotų daugiabučių gyvenamųjų namų, vis dažniau išryškėja netinkamo mikroklimato sukeliamos problemos gyvenamosiose patalpose. Gyventojams svarbu žinoti, kad po daugiabučio modernizacijos keičiasi ir buto mikroklimatas. Kadangi modernizuotas daugiabutis, gyvenamasis n...
nuotrauka
2019-08-30 10:52
Šiemet ir kitąmet šalies nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose atsiras nemažai naujų lankymui skirtos infrastruktūros objektų. Jie bus įrengti tęsiant ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą, skirtą šalies kraštovaizdžio vertybių apsaugai ir pritaikymui jas pažinti.
nuotrauka
2019-08-27 09:39
Nors Europa Sąjunga draudžia šalinti senas padangas sąvartynuose, tačiau nemažai jų ten dar patenka. Visgi pasaulyje atsiranda naujų sprendimų, kaip efektyviai panaudoti senas padangas.
nuotrauka
2019-08-19 11:03
Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų – tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius, nei šiuo metu. Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama jų įrengimui. Gyventojai, kurie pasigamina elektros iš sa...
nuotrauka
2019-08-14 14:36
Palangos paplūdimiuose triūsia nauja ir moderni smėlio valymo mašina „BeachTech Marina“. Ekonomiškai ir tyliai dirbanti savaeigė technika kol kas neturi analogo Baltijos jūros regione.
nuotrauka
2019-08-13 10:41
Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose vyravęs miesto modelis, kai gyvenamosios, darbo laisvalaikio, komercinės ir kultūrinės zonos buvo atskirtos, o susisiekimą tarp jų geriausiai užtikrino nuosavas automobilis, nyksta. Statybos paslaugų koncerno YIT vykdantysis viceprezidentas miestų plėtrai Juha ...
nuotrauka
2019-08-09 11:08
Atliekų tvarkymo įmonė „Ekonovus“ pirmoji šalyje pradeda dirbti su dujinėmis šiukšliavežėmis, kurios ne tik mažiau terš orą, bet ir veiks kur kas tyliau nei dyzelinės jų „kolegės“.
nuotrauka
2019-08-09 10:27
Vos viena paplūdimyje numesta nuorūka gali užteršti net penkis kubinius metrus vandens. Vandens, kuriame, pasiilgę jūros, maudomės ne tik mes patys, bet ir mūsų vaikai. Specialistai neabejoja – jei kiekvienas apie tai susimąstytų, nuorūkų, o taip pat – ir kitų smulkių atliekų paplūdimiuose būtų ger...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...

Statybunaujienos.lt » Darni plėtra

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...