2021 vasario 28 d. sekmadienis, 8:06
Reklama  |  facebook

„Kortas“ pastatė Alytaus dumblo apdorojimo įrenginius

2014-02-01 13:40
Kaip sakė UAB „Dzūkijos vandenys“ direktorius Rolandas Žakas, įmonei ir Alytui tai yra labai svarbus projektas. Tai yra nauja sudėtinga technologija tiek Lietuvai, tiek Alytui.
nuotrauka
Alytaus dumblo apdorojimo įrenginiai. bendrovės "Kortas" nuotr.


Minimos įmonės
Kortas, UAB
Dzūkijos vandenys, UAB
„Kortas“ projektą įgyvendino už mažesnę kainą negu kolegos, negu sąmatinė vertė. Todėl, kaip pripažino „Dzūkijos vandenų“ vadovas, jie abejojo sėkme. Tačiau dabar džiaugiasi. Svarbiausia, kad įrenginiai jau apsaugo nuo ekologinės katastrofos grėsmės, nuo taršos Nemuno pakrantes.

Pasigamina elektros ir šilumos

UAB „Kortas“ įgyvendino dumblo apdorojimo įrenginių komplekso rekonstrukcijos projektą, kuris apėmė naujų statinių statybą ir esamų rekonstrukciją. Technologiniai įrenginiai sumažins dumblo tūrį, nemalonių kvapų sklidimą, šiltnamio dujų išsiskyrimą, o apdorotas dumblas ne tik neterš aplinkos, bet sudegintą jį bus galima naudoti kelių statyboje kaip šlaką, o iš biodujų išgautą energiją – technologiniam procesui.

Įrenginys suprojektuotas kaip nuotekų valymo įrenginiuose susidarančio dumblo utilizavimo sistema: dumblą apdoroti anaerobiniu būdu, perdirbtą išdžiovinti, kad jis galėtų būti naudojamas kaip trąša arba deginamas kieto kuro katiluose. Anaerobinio dumblo apdorojimo metu susidariusios biodujos panaudojamos elektros ir šilumos energijos gamybai kogeneratoriuje. Trūkstamas šiluminės energijos kiekis gaunamas deginant gamtines dujas. Pagaminta elektros energija bus naudojama Alytaus miesto valymo įrenginių reikmėms.

Kvapai į išorę nepatenka

Dumblas iš nuotekų valymo įrenginių tankinamas mechaniniuose tankintuvuose, siurbliais nukreipiamas į buferinę sumaišymo/homogenizavimo rezervuarą, kurio darbinis tūris – apie 1000 kub. m. Jame dumblas gali kauptis iki 5 dienų. Prieš patekdamas į tarpinį sumaišymo rezervuarą perteklinis dumblas apdorojamas mechaniniuose dumblo apdorojimo/homogenizavimo įrenginiuose. Taip padidinama biodujų išeiga, dumblo puvimo ir sausinimo procesai.

Iš tarpinės talpos dumblas tiekiamas į du pūdytuvus, kuriuose vykdomas mezofilinis dumblo pūdymas, gaminant biodujas. Dumblo šildymui suprojektuotas dumblas/dumblas šilumokaitis, naudojantis atlikusią atidirbusio dumblo šilumą. Papildomam dumblo šildymui suprojektuoti du lygiagretūs dumblas/vanduo šilumokaičiai. Juose dumblo šildymui naudojamas termofikacinis vanduo. Pagaminamų biodujų pakaks kogeneratoriuje pagaminti iki 400 kWh elektros energijos per valandą.

Dumblą nusausinus centrifugose, jis patenka į džiovyklą arba avarinę saugojimo aikštelę. Džiovykloje išgarinamas likutinis vanduo – iki 10 proc. drėgmės. Išmetamas džiovyklos oras valomas šlapio tipo cheminio valymo įrenginiuose ir biologiniame filtre. Kiti procesai uždari, kvapai į išorę nepatenka.

Užtikrina nepertraukiamą darbą

Visi įrenginiai, išskyrus džiovinto dumblo pakavimo liniją suprojektuoti ir sumontuoti taip, kad skaičiuotiną dumblo kiekį apdorotų per 22 valandas. Dumblo pakavimo linija skaičiuotiną išdžiovinto dumblo kiekį supakuoja per 8 valandas, jai dirbant 5 dienas per savaitę. Visi susiję proceso elementai, išskyrus dumblo džiovyklą, suprojektuoti užtikrinant dubliavimą, kad įrenginiai galėtų nepertraukiamai dirbti ir tuomet, kai vienas elementas sugenda arba yra pašalinamas.

Katilinėje-kogeneracinėje jėgainėje įrengtas kogeneratorius, kurio elektrinis galingumas – 400 kW (0,4kV), ir vandens šildymo katilas (su gamtines dujas deginančiu moduliaciniu degikliu), kurio galingumas – 1900kW. Kogeneratoriuose gaminama elektros ir šiluminė energija. Patalpų vėdinimui suprojektuotos ir įrengtos mechaninės bei natūralaus oro šalinimo sistemos. Dumblo apdorojimo pastato patalpų vėdinimui įrengtos kelios sistemos: mechaninės, natūralaus (deflektoriai) oro šalinimo, natūralaus oro pritekėjimo, mechaninės vietinio nutraukimo, mechaninės dūmų šalinimo sistemos. Kogeneracinės jėgainės patalpose numatytas mechaninis vėdinimas.

Pinigai liko Alytuje

„Kortas“ yra viena didžiausių statybos kompanijų Alytuje, esame vietiniai, pinigai lieka tiems patiems alytiškiams. Ir mūsų bendrovės, ir „Korto“ darbuotojai yra kaimynai, draugai, todėl santykiai buvo išties geri“, – pastebėjo UAB „Dzūkijos vandenys“ direktorius R.Žakas. Kalbėdamas apie užsakovo ir rangovo santykius, jis pripažino, kad užsakovai siekė gauti daugiau, negu nurodyta pirkimo sąlygose. Tačiau šie darbiniai klausimai buvo išspręsti be jokių problemų. Dėl to, anot R.Žako, objektą pavyko padaryti geriau, negu jis buvo suprojektuotas, negu buvo numatyta pirkimo dokumentuose. Gindamas mažiausią kainą, jis pažymėjo, kad galima buvo įdiegti ir brangesnę įrangą, tačiau pasirinkus pigesnę, mažiau žinomą įrangą, ji nenuvylė, nes gedimus fiksuoja ir pasirinkusieji garsius įrangos tiekėjus, ir mažiau žinomus – paleidimo-derinimo metu tai yra normali praktika.

Direktorius R.Žakas pasidžiaugė, kad konkursą laimėjo vietos kompanija, nes pinigai liko Alytuje, kuris dabar išgyvena ne pačius lengviausius laikus. 
Statybunaujienos.lt
Darni plėtra

nuotrauka
2021-01-15 10:10
Saugomų teritorijų – nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų – direkcijų pastatuose, lankytojų centruose ir pagalbinėse patalpose naudojama iš saulės energijos pagaminta elektra. Saulės elektrinėms įsigyti ir įrengti Vyriausybė valstybinių parkų direkcijoms skyrė 511 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-12-18 07:28
Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima žadą. Paslaptis – rasti idealų santykį tarp augalų ir juos supančios erdvės. Apie tai – įmonės UAB „Stebulė“ di...
nuotrauka
2020-10-09 11:04
Energetikos ministerija ir Visagino savivaldybė pasirašė sutartį dėl saulės jėgainės įrengimo Visagine. Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas projektas yra skiriamas sušvelninti neigiamus socialinius ir ekonominius Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo padarinius Visagino, Zarasų...
nuotrauka
2020-09-17 08:15
Vyriausybė pritarė įstatymo projektų paketui, kuriuo bus sukurta aiški ir skaidri reguliacinė aplinka vėjo energetikos Baltijos jūroje plėtrai. Teisės aktų projekte, kuriam dar turės pritarti Seimas, numatyta, kad jūrinio vėjo energetikos aukcionas įvyks 2023 m. Nepriklausomų ekspertų atliktas verti...
nuotrauka
2020-09-16 15:33
Vilnius sistemiškai peržvelgia naujai projektuojamų statinių parkavimo koeficientų zonas miesto centrinėse dalyse. Vilniaus miesto Taryba patvirtino projektą, inspiruotą Stoties rajono atnaujinimo Naujamiesčio ir Naujininkų teritorijose planų – siekiant čia išlaikyti nedidėjančius eismo srautus, nus...
nuotrauka
2020-09-16 12:32
Jau artimiausiu metu ant MRU Studentų namų stogų Vilniaus Didlaukio gatvėje bus sumontuotos pirmosios saulės energijos jėgainės, kurios gamins ir tieks elektros energiją čia gyvenantiems universiteto studentams.
nuotrauka
2020-09-15 08:33
Termoizoliacinę medžiagą – polistireninį putplastį arba EPS – „Ukmergės gelžbetonio“ gamykla į rinką tiekia jau 25-erius metus. Pastaruoju metu gamykla pradėjo teikti naują paslaugą: iš statybviečių surenka ir perduoda EPS atraižas, kad būtų perdirbtos ir panaudotos antrąkart. Tai dar vienas žingsni...
nuotrauka
2020-09-08 09:04
Vis didesnis poreikis ir dėmesys miesto želdynams koreguoja Vilniaus miesto savivaldybės struktūrą. Želdynų skyrius stiprinamas naujais ekspertais ir nuo rugpjūčio 10 d. įtraukiamas į Vyriausiojo miesto architekto skyriaus struktūrą. Tai leis miesto želdynus planuoti strategiškai ankstyviausioje mie...
nuotrauka
2020-09-01 10:23
5,6 mln. tonų – tokį į aplinką išmesto anglies dvideginio kiekį per visą savo veiklos istoriją nuo įkūrimo 1941-aisiais užfiksavo stogo langų ir jų priedų gamintoja – „VELUX Grupė“. Tačiau bendrovė pasiryžo net tik suskaičiuoti poveikį aplinkai, bet ir imtis radikalių pokyčių: iki šimtojo veiklos ju...
nuotrauka
2020-08-20 16:18
Į atsinaujinančią energetiką aktyviai investuojantis koncernas „Achemos grupė“ įkūrė jūrinės vėjo energetikos projektams įgyvendinti skirtą bendrovę „Smeltės vėjų jėgainės“. Jos veiklai vadovaus Paulius Petraška, vadovavimo patirtį sukaupęs kitoje koncerno bendrovėje „Renerga“, valdančiai 117,5 MW v...
nuotrauka
2020-08-12 13:55
Kaune, S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo pašonėje jau keletą mėnesių zuja sunkioji technika ir dešimtys darbininkų. Praeityje kariškiams priklausiusioje 30 hektarų aviacijos gamyklos teritorijoje iki šių metų pabaigos bus sukurta modernaus pramonės parko infrastruktūra būsimiems investuotojams.
nuotrauka
2020-07-23 13:17
Vilniaus miesto savivaldybė imasi lyderystės pirmą kartą tokiu reikšmingu mastu suvienyti energytech sektoriaus žaidėjus. To rezultatas – startuojanti tvarios ir pažangios energetikos laboratorija „Intelligent Energy Lab“, kuri pirmą kartą Lietuvoje savivaldybės lygmenyje atvers kelią į atvirą platf...
nuotrauka
2020-07-17 15:02
Šiandien, liepos 17 d., įsigaliojo Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių ir Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių pataisos. Šie pakeitimai susiję ir su kvapų kontrolės stiprinimu.
nuotrauka
2020-07-08 10:26
„Vilniaus vandenys“ jau beveik dvejus metus dalį nuotekų dumblo, kuris susidaro išvalius nuotekas, džiovina ir panaudoja energetinių želdinių tręšimui. Per šį pusmetį bendrovė sukaupė ir išdžiovino beveik 3 tonos dumblo, kuris jau naudojamas kaip trąša.
nuotrauka
2020-07-08 09:05
Bus remiami su itin novatoriškomis technologijomis, procesais ar produktais susiję pakankamai brandūs projektai, skirti atsinaujinančiųjų išteklių energijai, energijos kaupimo technologijoms, saugiam CO2 surinkimui ir geologiniam saugojimui ar panaudojimui.
nuotrauka
2020-07-03 10:00
Pasibaigus terminui teikti paraiškas kompensacijai mažos galios (iki 10 kW) saulės jėgainėms, gaminančioms elektrą namų ūkio reikmėms, įsirengti su paskola, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gavo 941 gyventojo prašymą už beveik 3 mln. eurų.
nuotrauka
2020-06-25 16:44
Seimas priėmė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas ir įtvirtino draudimą įvežti (importuoti) į Lietuvą iš kitų valstybių komunalines ir pavojingąsias atliekas, skirtas šalinti arba naudoti energijai gauti, ir komunalinių atliekų deginimo proceso likučius (pelenus ir šlakus).
nuotrauka
2020-06-18 12:49
Lietuvoje šiemet pradės veikti pirmoji nutolusi saulės jėgainė su greta įrengtais bičių aviliais. Šis Utenoje pagal tarptautines aplinkosaugininkų rekomendacijas įgyvendintas 1 megavato (MW) elektrinės projektas ne tik gamins žaliąją elektros energiją, bet ir prisidės prie bičių populiacijos bei bio...
nuotrauka
2020-06-05 13:00
Šiandien, birželio 5 d., minima Pasaulinė aplinkosaugos diena. Ta proga galime pažvelgti, koks aplinkosaugos vaidmuo mūsų šalyje ir kaip jis keitėsi per atkurtosios nepriklausomybės trisdešimtmetį. Ar idėja, kurstyta žaliųjų ir gamtos mylėtojų judėjimo laužuose, buvusi svarbia atgimimo ir kovos už l...
nuotrauka
2020-06-05 10:24
Kaune imtasi griežtesnių metodų siekiant nustatyti Girstupio upelio ir jo intako Gričiupio taršos šaltinius bei nubausti su tuo susijusius asmenis. Bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija, mestos papildomos pajėgos ir speciali įranga: Lietuvos geologijos tarnybos specialistai naujos kartos georada...

Statybunaujienos.lt » Darni plėtra