2021 balandžio 14 d. trečiadienis, 21:05
Reklama  |  facebook

Kretinga. Šiukšlintojams tvos per kišenę

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, „Pajūrio naujienos“      2015-11-24 16:03
Komunalininkai nuo kitų metų Kretingos miesto ir jo prieigų šiukšlintojus tramdys itin griežtai: asmenys, vežantys atliekas į pamiškes, aikšteles ar kitas viešas erdves, bus baudžiami iki 1 tūkst. 158 eurų, o atsikratę atliekomis prie didžiųjų konteinerių – iki 579 eurų. Tokio dydžio bauda gresia ir individualių valdų gyventojams, kurie nerūšiuos atliekų ir jas mes į ne tam skirtus konteinerius.
nuotrauka
Šiukšles žmonės neretai meta tiesiog kur papuola. „Pajūrio naujienos“ (Dariaus Šypalio) nuotr.


Sąvartynai šalia konteinerių

Taikyti tokias griežtas nuobaudas nesilaikantiems valstybės nustatytų atliekų tvarkymo reikalavimų, anot bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vadovės Renatos Surblytės, buvo nuspręsta išvien su Kretingos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriumi ir aplinkosaugininkais.

„Vis dar atsiranda žmonių, kurie šiukšlina piktybiškai“, – rodydama į „Žemaitijos“ sodininkų bendrijos prieigose atsiradusį nelegalų sąvartyną, kuriame riogso statybinės atliekos, buitinių šiukšlių maišai, šakų krūvos, kalbėjo R. Surblytė.

Anot jos, ši krūva šiukšlių atsirado po to, kai praėjusią vasarą jų tarnyba šioje bendrijoje išplėtė aikštelę greta buvusios radijo stoties ir į ją perkėlė kolektyvinius konteinerius. „Kažkam tapo per sudėtinga atvežti šiukšles ligi jų. Sodininkai mano, kad statybines atliekas išpila nelegaliai apdailos darbus dirbantys meistrai, kurie privalo išsivežti šiukšles patys, – jie prasuka pro šią atokią vietą ir išmeta“, – tvirtino ji.

Dar bjauriau pridergta prie „Draugystės“ sodų: aikštelėje prie pat konteinerių mėtosi maišai šiukšlių, padangos, išsidraikę žaliosios atliekos. Palei parką įrengtoje konteinerių aikštelėje Pasieniečių gatvėje taip pat priversta visokių šiukšlių.

Didėja mokestis – kenčia gyventojai

„Sukabinti tas padrikas šiukšles siunčiame specialią mašiną su kaušu. Žmonės, matyt, vis dar galvoja: moku vietinės rinkliavos mokestį, tad ir metu šiukšles ten, kur noriu.

Tačiau netvarkingas atliekų mėtymas padidina atliekų surinkimo sąnaudas, dėl to didėja ir vietinės rinkliavos mokestis gyventojams“, – apie ydingą kai kurių gyventojų įprotį kalbėjo R. Surblytė.

Ji pateikė pavyzdžių, kad Klaipėdos mieste aptikus šiukšlinant prie bendrųjų konteinerių, nubaudžiama visa namo bendrija: „Tuomet patys gyventojai aiškinasi, kas prišiukšlino ir gana greit nustato pažeidėjus“.

Komunalinio ūkio vadovė patikino, kad Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) Dumpiuose iš jų griežtai reikalauja atvežti tik tvarkingai išrūšiuotas atliekas: „Prieš porą metų rudenį teko sumokėti komerciniu tarifu – po 121 Lt vietoj 54 Lt už toną – todėl, kad tarp bendrųjų rado daug žaliųjų atliekų“.

Mieste konteinerių užtenka

Aplinkos tvarkymas, R. Surblytės žodžiais, įgyvendinant ES reikalavimus, tampa prioritetine sritimi ir Lietuvoje. „Jeigu reikalaujama, pirmiausiai turi būti suteiktos galimybės rūšiuoti šiukšles. Galiu užtikrinti, kad kretingiškiai jau yra aprūpinti konteineriais bendrosioms atliekoms, visi, kas norėjo, galėjo įsigyti talpas stiklui bei plastikui, – tvirtino ji. – Prie daugiabučių įrengtos aikštelės, į kurias atvežti konteineriai skirtingoms atliekoms – plastiko, stiklo, mišrioms. Dar pavasarį prie kolektyvinių konteinerių taip pat iškabinome ir informaciją apie gresiančias nuobaudas tiems, kurie šiukšlina“, – R. Surblytė sakė, jog nebesą kitokių priemonių skatinti žmonių sąmoningumą, kaip tik pradėjus griežtą kontrolę.

Iš viso Kretingos rajone yra per 7 tūkst. individualių ūkių, – bendruosius konteinerius yra įsigiję visos namų valdos. Stiklo ir plastiko konteineriais pirmiausiai aprūpinami miesto gyventojai: ligi šios dienos įsigyta 2 tūkst. 173 stiklo ir 2 tūkst. 400 plastiko konteinerių, per 2 tūkst. žaliųjų atliekų kompostavimo dėžių.

„Žmonės kažkodėl dar vangiai atsiliepia į raginimą rūšiuoti antrines žaliavas. Ligi gruodžio pabaigos dar turime išdalinti 350 stiklo konteinerių, – jie skirti ne vien Kretingos miesto, bet ir Kartenos, Vydmantų bei Darbėnų gyventojams“, – R. Surblytė paragino šių vietovių, o ypač – Kretingos miesto, gyventojus įsigyti konteinerius stiklui.

Į sąvartyną – nemokamai

Didesnius kiekius statybinių, žaliųjų, stiklo, plastiko, metalo, tekstilės atliekų, padangas, senus baldus, televizorius, kompiuterius bei elektros prietaisus ir lempas R. Surblytė ragina gyventojus atvežti į Ankštakių stambiagabaričių bei žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles. Anot jos, šių atliekų surinkimas yra įskaičiuotas į privalomą vietinės rinkliavos mokestį.

„Atvežamų žaliųjų atliekų kiekių neribojame“, – tvirtino R. Surblytė, patikindama, jog KRACT jas sandėliuoja ir smulkina ten pat.
Statybinių atliekų vienas rinkliavos mokėtojas gali atvežti po 250 kg, – tam KRATC šį rudenį įrengė svarstykles, kuriomis sveriamas ant jų užriedėjęs atliekas atvežęs ir grįžtant tuščias automobilis.

Kiekvienas Kretingos rajono gyventojas į aikštelę gali atvežti po 5 padangas. „Tačiau priimame daugiau ir padangų bei statybinių atliekų, kad žmonės jų neverstų į pamiškes, tačiau būtina turėti rinkliavos mokėtojo kvitą, įrodantį, kiek šeimos narių moka mokestį“, – tvirtino aikštelės darbuotoja Reda Jocevičiūtė.

Anot jos, gausiau padangų atvežama po kiekvieno jų keitimo sezono: vien per 1,5 mėn. susikaupė apie 7 tonas. Padangas išsiveža vienintelė Lietuvoje jas perdirbanti įmonė „Metaloidas“ iš Šiaulių.

Į Ankštakių aikštelę, patikino R. Surblytė, galima vežti viską, išskyrus asbestą ir kitas pavojingas atliekas. Anot jos, atsikratyti pavojingomis atliekomis galima išvežant į Dumpius, kur nuo rugpjūčio veikia speciali asbesto priėmimo aikštelė. „Joje už 1 t asbesto atliekų gyventojai moka 38,87 Eur, o tai yra keturiskart pigiau, negu vežant į privačią bendrovę“,– tvirtino R. Surblytė.

 

Miestiečiai

nuotrauka
2021-04-14 11:38
Sostinės 9 ha teritorija, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos ko...
nuotrauka
2021-04-14 10:46
Kilus diskusijų dėl kelio Balsiuose ir Ožkiniuose bei tilto per Nerį statybų, sostinės savivaldybė sako, kad informacija buvo paskelbta „savivaldybės nė nepasiteiravus apie miesto planus“.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-06 07:51
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo () išplėstinė teisėjų kolegija ištyrė Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto energetikos ministro 2009 m. lapkričio 26 d. įsakymu „Dėl Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo patvirtin...
nuotrauka
2021-04-02 11:36
Prasideda naujas paramos teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrines arba jas įsigyti iš elektrinių parko, o taip pat seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – nuo kovo 31 d. iki balandžio 30 d.
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-03-31 16:29
Būsto pirkimas – viena didžiausių gyvenimo investicijų. Todėl prieš priimant galutinį sprendimą įsigyti patalpą (butą) naujai pastatytame ar dar nebaigtame statyti pastate, būtina atidžiai ir rūpestingai įvertinti visas su pirkiniu susijusias sąlygas.
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-29 11:31
Norint pasiskolinti pinigų, į banką vykti nebereikia – Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, šiuo metu jau daugiau kaip 90 proc. atvejų tiek konsultacijos dėl būsto paskolos, tiek sutarties pasirašymas vyksta nuotoliniu būdu. Šiemet liepą įsigaliojus Notariato įstatymo pataisoms, kurios sutei...
nuotrauka
2021-03-25 11:03
Būsto rinkai šalies didmiesčiuose nemažinant apsukų vis daugiau gyventojų siekia įsigyti savo svajonių namus. Visgi nusipirkti būstą – tai ne tas pats, kas naujus batus ar televizorių. Dėl to tokį pirkinį planuojantiems gyventojams paprastai kyla nemažai klausimų ar sunkumų.
nuotrauka
2021-03-22 12:06
Balsavimas raštu ir susirinkimai „online“ – nauja renovacijos kasdienybė. Šiuo metu nemažai daugiabučių rengiasi teikti paraiškas renovacijai. Valstybės paramos sąlygos ir energinio efektyvumo didinimo priemonės gerai pažįstamos, tačiau sprendimo priėmimo procedūros pasikeitė.
nuotrauka
2021-03-17 08:41
309 – tiek daugiabučių namų pernai atsisakė maisto gaminimui naudojamų dujų balionų, naudodamiesi valstybės teikiama parama. Suteiktos paramos suma – 4,3 mln. eurų. Aktyviausiai ja naudojosi Elektrėnų, Kupiškio, Joniškio gyventojai, kur dujų balionų buvo atsisakyta visuose arba didžiojoje dalyje dau...
nuotrauka
2021-03-16 11:20
Miesto centre, Konstitucijos prospekte stovintis sovietmečiu statytas daugiaaukštis namas daugeliui vilniečių ir miesto svečių „užkliūdavo" ne tik dėl savo kaimynystėje stovinčių modernių stiklinių dangoraižių, bet ir prastos, remonto nuo pastatymo nemačiusios fasado būklės.
nuotrauka
2021-03-16 10:06
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje, kurioje buvo sprendžiamas ginčas tarp namo bendrijos ir atnaujinimo darbus atlikusios įmonės, pripažino bendrijos teisę ginti namo savininkų interesus.
nuotrauka
2021-03-12 10:45
Kauno mieste centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kaina per pastaruosius 12 mėnesių reikšmingai sumažėjo, o atskirais mėnesiais sumenko dvigubai ar net daugiau. Prie to svariai prisidėjo ir jau visus metus šilumos energiją gaminanti bei į Kauno miesto centralizuoto šilumos tiekimo sistemą tiekia...
nuotrauka
2021-03-09 09:27
Vilniuje pirmadienio vakarą daugiabučio Gabijos g. 30 gyventojai buvo evakuoti ir naktį praleido savivaldybės užsakytame viešbutyje arba pas artimuosius. Evakuacija pradėta pastebėjus, kad namo sienose atsirado įtrūkimų. Vis dėlto atlikus ekspertizę nustatyta, kad pastatas yra saugus eksploatuoti.
nuotrauka
2021-03-05 11:21
Įsigijusiems naują būstą ar nusprendusiems perplanuoti esamą, norintiems didesnės ir šviesesnės erdvės bei kuo mažiau nenaudingo ploto, neretai iškyla poreikis išgriauti patalpas skiriančias sienas.
nuotrauka
2021-03-04 09:09
Lietuvos gyventojai, prašydami kredito davėjo pakoreguoti kurią nors būsto paskolos sutarties sąlygą, turėtų žinoti tai, kad kredito davėjas turės teisę kartu pasiūlyti pakeisti ir kitas sutarties sąlygas.
nuotrauka
2021-03-03 08:09
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
nuotrauka
2021-03-02 09:43
Nekilnojamojo turto paveldėtojai, dėl didelių Registrų centro įkainių iki šiol atidėlioję paveldėto turto registravimą, nuo kovo 1-sios įsigaliojus atnaujintam įregistravimo kainų skaičiavimui, gali vėl kreiptis į notarus ir tapti visateisiais paveldėto turto valdytojais.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai