2019 spalio 19 d. šeštadienis, 20:27
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kuria statybinių atliekų tvarkymo sistemą ir ieško būdo panaudoti šlaką

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ, tiesiogiai iš forumo „Atliekų tvarkymas 2015“ Druskininkuose      2015-09-25 12:50
Šiomis dienomis Druskininkuose vykstančiame forume „Atliekų tvarkymas 2015" Lietuva dėlioja schemas, kaip tvarkys atliekas. Vienos jų – statybinės atliekos.
nuotrauka
Lietuvoje siekiama kurti naują statybinių atliekų tvarkymo sistemą, nes tokios sistemos mūsų šalyje iš esmės nėra. Archyvo (Aplinkos ministerijos) nuotr.


Žada sukurti naują statybinių atliekų tvarkymo sistemą

„Mes šios sistemos kūrimą kiek užlaikėme, prisipažįstu. Dar pavasarį diskutavome, kad reikia kurti naują statybinių atliekų tvarkymo sistemą Lietuvoje, nes visi sektoriaus atstovai sako, kad tokios sistemos Lietuvoje iš esmės nėra“, – prisipažino Aplinkos ministerijos Atliekų valdymo departamento direktorius Dalius Krinickas.

Portalo Statybunaujienos.lt žurnalistei D. Krinickas teigė, jog statybinių atliekų tvarkymo sistema turėtų būti analogiška buitinių atliekų tvarkymo sistemai: savivaldybė nustatytų vietas, kur reikėtų vežti statybines atliekas, jas prižiūrėtų bendradarbiaudama su privačiu verslu, skelbdama konkursus. Ši paslauga būtų aktualesnė individualiems gyventojams, kurie statytų ar remontuotų savo būstus. Dirbant tokius darbus susidaro nuo betono iki pavojingų atliekų.

„Visi sako, kad tokios sistemos reikėtų. Ar tam galėtų būti panaudojamos dabartinės stambiagabaričių atliekų aikštelės? Tai priklausytų nuo savivaldybės – ji turėtų žiūrėti, kokie pas juos statybų mastai, kiek susidaro atliekų, kokių pajėgumų reikia, kad priimtum iš gyventojo statybines atliekas. O paslaugos užtikrinimas jau gali būti pačių tvarkytojų klausimas“, – dėstė D. Krinickas.

Šio tikslo bus griebiamasi nuo 2016-ųjų metų pradžios, tačiau pirmiausia, pasak Atliekų valdymo departamento direktoriaus, reikia labai aiškiai sudėlioti, kokios sistemos norime.

Pašnekovas sutiko, kad visuomet atsiras patinginčių statybines atliekas sutvarkyti tinkamai, tačiau svarbiausia – sukurti sistemą ir galimybę jas sutvarkyti tinkamai.

„Vėliau įsijungia kontrolė: kaip ir mums, ir savivaldybėms užtikrinti, kad tos atliekos būtų pristatytos ten, kur priklauso“, – teigė jis.

Pelenai – žaliava statybinių produktų kūrimui

D. Krinicko teigimu, pelenų šlakai – atlieka, kurią galima panaudoti, tačiau kol kas ji gabenama į sąvartyną. 

Lietuva jau pasidairė po Olandiją, Didžiąją Britaniją, Švediją. Ten pelenų šlakai naudojami įvairiausių statybinių medžiagų gamybai.

„Kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad pagal šlako cheminę sudėtį, galima gaminti plytas gyvenamiesiems namams, galima gaminti statybinius mišinius pramoniniams pastatams. Kitu atveju gaminami mišiniai, kurie naudojami ten, kur neturi sąlyčio su žmonėmis – kad nebūtų jiems kenksmingi. Kitaip tariant, yra tam tikros kategorijos, klasės ir pagal tai nustatoma, kur tą šlaką galima panaudoti“, – sakė D. Krinickas.

Gaminant betoną taip pat galima naudoti tam tikrą dalį pelenų šlako – tai tiesiog turi būti reglamentuota teisės aktais.

„Esame numatę spalio pradžioje susitikti su visais šio sektoriaus dalyviais. Planuojame peržiūrėti teisės aktus: ko reikia, kad pelenų šlaką Lietuvoje būtų galima naudoti statybos produktų gamybai“, – planavo D. Krinickas. Jis rengiasi susitikti su pelenų šlako gamintojais, perdirbėjais, tačiau žada išklausyti ir statybininkus. 

Pašnekovas pabrėžė, jog, pavyzdžiui, olandai sugeba sunaudoti 100 proc. jų šalyje susidarančio pelenų šlako.

Dumblo panaudojimo klausimas jau iš dalies išspręstas: su miškininkais pavyko susitarti dėl dumblo panaudojimo miškams tręšti. Šiuo dumblu galima tręšti tik medelius iki 15-ųjų augimo metų.

Europos Komisijos vertinimu, dumblas visuomet bus atlieka. Kita vertus, kiekviena valstybė narė galės sau (neleidžiant eksportuoti) pasigaminti kokį nors produktą iš dumblo. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Darni plėtra

nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-09 09:40
Branduolinės radiacijos debesų kaltininkai, kaip ir pasekmės, kartais paaiškėja tik po daugelio metų. Tačiau akivaizdu, kad radioaktyvieji elementai, tokie kaip plutonis ir uranas, naudojami elektros energijai ir branduoliniams ginklams gaminti, yra kenksmingi žmonėms, gyvūnams, augalams ir aplinkai...
nuotrauka
2019-10-08 11:51
Nuo 2024 m. sausio 1 d. visi ūkio subjektai Lietuvoje privalės užtikrinti, kad kvapai dėl jų vykdomos veiklos gyvenamosios aplinkos ore neviršytų 5 europinių kvapo vienetų (OUE/m³). Taip siekiama pagerinti netoli pramonės objektų gyvenančių žmonių aplinką. Iki šiol Lietuvoje galioja 8 europinių kvap...
nuotrauka
2019-10-01 12:45
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventoja...
nuotrauka
2019-09-30 10:49
Vyriausybei svarstyti pateikti Energetikos ministerijos parengti Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimai, kuriais įteisinama nauja žaliosios energetikos plėtros forma – atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos.
nuotrauka
2019-09-27 14:27
Ar žinotumėte, kaip teisingai išrūšiuoti lango stiklą? Kai kurių atliekų rūšiavimas yra keblus ir vienas tokių pavyzdžių – automobilio ar lango stiklai, kurie negali būti taip paprastai perdirbami kaip dužęs stiklainis. Būtent todėl atliekų tvarkymo ekspertai aptaria daugiausiai klausimų keliančių p...
nuotrauka
2019-09-27 13:44
Finansinę paramą saulės elektrinėms gyventojai įvardija kaip esminę paskatą įsirengti nuosavą saulės jėgainę ir patiems pasigaminti elektros. Daugiau nei pusei žmonių svarbus užtikrinimas, kad nuosava saulės elektrinė padės sumažinti išlaidas elektrai. O daugiau nei trečdalį didmiesčių gyventojų mot...
nuotrauka
2019-09-24 13:11
Per paskutinius šimtą metų sugebėjome sukontroliuoti didžiąją dalį virusinių ligų, padidinome gyvenimo komforto lygį, turime galimybę gyventi technologiškai pažangiuose namuose, bet visi šie patogumai sukūrė naujų problemų. Patogus ir pasyvus gyvenimo būdas sumažino fizinį aktyvumą, mažiau dėmesio s...
nuotrauka
2019-09-23 11:50
Klaipėdos apygardos prokuratūra turės iš naujo spręsti dėl viešojo intereso gynimo siekiant apsaugoti pietinės miesto dalies gyventojus nuo nemalonių kvapų. Dėl to prieš daugiau nei metus į prokuratūrą kreipėsi Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, tačiau prokuratūra iki šiol nematė pakankam...
nuotrauka
2019-09-09 09:52
Blogas kvapas kamuoja Klaipėdos rajono, Ketvergių, Gručeikių, Toleikių ir kitų kaimų gyventojus. Jis ypač sustiprėja vasaros metu, kai tvyro karščiai, nebūna vėjų. Jau artimiausiu metu čia bus išbandytas specialus įrenginys, skirtas blogo kvapo ir dulkių šalinimui.
nuotrauka
2019-09-03 12:26
Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialist...
nuotrauka
2019-09-03 09:46
Lietuvoje sparčiai daugėjant renovuotų daugiabučių gyvenamųjų namų, vis dažniau išryškėja netinkamo mikroklimato sukeliamos problemos gyvenamosiose patalpose. Gyventojams svarbu žinoti, kad po daugiabučio modernizacijos keičiasi ir buto mikroklimatas. Kadangi modernizuotas daugiabutis, gyvenamasis n...
nuotrauka
2019-08-30 10:52
Šiemet ir kitąmet šalies nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose atsiras nemažai naujų lankymui skirtos infrastruktūros objektų. Jie bus įrengti tęsiant ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą, skirtą šalies kraštovaizdžio vertybių apsaugai ir pritaikymui jas pažinti.
nuotrauka
2019-08-27 09:39
Nors Europa Sąjunga draudžia šalinti senas padangas sąvartynuose, tačiau nemažai jų ten dar patenka. Visgi pasaulyje atsiranda naujų sprendimų, kaip efektyviai panaudoti senas padangas.
nuotrauka
2019-08-19 11:03
Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų – tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius, nei šiuo metu. Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama jų įrengimui. Gyventojai, kurie pasigamina elektros iš sa...
nuotrauka
2019-08-14 14:36
Palangos paplūdimiuose triūsia nauja ir moderni smėlio valymo mašina „BeachTech Marina“. Ekonomiškai ir tyliai dirbanti savaeigė technika kol kas neturi analogo Baltijos jūros regione.
nuotrauka
2019-08-13 10:41
Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose vyravęs miesto modelis, kai gyvenamosios, darbo laisvalaikio, komercinės ir kultūrinės zonos buvo atskirtos, o susisiekimą tarp jų geriausiai užtikrino nuosavas automobilis, nyksta. Statybos paslaugų koncerno YIT vykdantysis viceprezidentas miestų plėtrai Juha ...
nuotrauka
2019-08-09 11:08
Atliekų tvarkymo įmonė „Ekonovus“ pirmoji šalyje pradeda dirbti su dujinėmis šiukšliavežėmis, kurios ne tik mažiau terš orą, bet ir veiks kur kas tyliau nei dyzelinės jų „kolegės“.
nuotrauka
2019-08-09 10:27
Vos viena paplūdimyje numesta nuorūka gali užteršti net penkis kubinius metrus vandens. Vandens, kuriame, pasiilgę jūros, maudomės ne tik mes patys, bet ir mūsų vaikai. Specialistai neabejoja – jei kiekvienas apie tai susimąstytų, nuorūkų, o taip pat – ir kitų smulkių atliekų paplūdimiuose būtų ger...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...

Statybunaujienos.lt » Darni plėtra

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...