2020 liepos 14 d. antradienis, 7:24
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

LPK ragina numatyti priemones energetinei nepriklausomybei pasiekti

2017-07-20 08:42
Lietuvos pramonininkų konfederacija susipažino su Energetikos ministerijos pateiktu „Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos“ projektu „Energetika konkurencingai Lietuvai“ ir pateikė jam pirmines pastabas bei pasiūlymus, kuriais siūloma subalansuoti energetikos plėtrą, įvertinti plėtros poveikį šalies ekonomikai, jos konkurencingumui, konkrečiau įvardinti siekiamus energetikoje tikslus, numatyti energetinio balanso pokyčius bei priemones tikslams pasiekti.
nuotrauka
lpk.lt nuotr.


Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),

Pastebėta, kad Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje (NENS) atskirų sektorių plėtros planai ir prognozės nesuderintos tarpusavyje, trūksta subalansuoto požiūrio į energetikos plėtrą. Todėl pasiūlyta strategijos projekte pateikti esamus ir numatomus ateityje Lietuvos kuro ir energijos balansus, skirtingų energijos rūšių dalies tuose balansuose numatomą kitimą, elektros, šilumos, degalų, gamtinių dujų (atskirai energetiniams poreikiams ir neenergetiniams poreikiams), kitų išteklių naudojimo, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų energetikos sektoriuje ateityje prognozes lentelių pavidalu. Kaip atspirties tašką siūlytume naudoti 2016 metų duomenis.

Strategijoje nėra akcentuojama būtinybė vystyti lanksčios, patikimos ir užtikrintos generacijos pajėgumus. Tokios elektrinės būtinos ne tik sistemos rezervams, bet ir numatomai sparčiai atsinaujinančių išteklių elektros energetikos (vėjo ir saulės) plėtrai užtikrinti. Atkreipiamas dėmesys, jog NENS būtina pabrėžti, kad bus skatinama generacijos, tenkinančios minėtus reikalavimus galių plėtra, nurodant konkrečias įrengiamas galias arba nurodant terminą iki kada turėtų būti tiksliai įvertinti reikalingos rezervinių galių apimtys. Tai turėtų būti daroma nediskriminuojant jokių technologinių sprendimų, akcentuojant aplinkai nekenksmingų technologijų svarbą. Kartu būtina paskaičiuoti, kiek tai kainuos ir kaip atsilieps vartotojams.

LPK Energetikos komiteto narių ir ekspertų nuomone, labai svarbu, kad strategijoje būtų pabrėžta, kad naujos energijos gamybos galios, galinčios užtikrinti gamybą, galios adekvatumą, rezervą, balansavimą tiek elektros, tiek šilumos sektoriuje turėtų būti vystomos užtikrinant konkurenciją, galimai pritraukiant investicijas tų investuotojų, kurie ilgalaikį paslaugos teikimą galėtų užtikrinti mažiausiomis kainomis.

Dujų infrastruktūros išlaikymo kaštai didės

LPK narių teigimu, gamtinių dujų infrastruktūros išlaikymo kaštai, atrodo, ir toliau didės. Numatoma dujų jungtis su Lenkija kaštus tik didins, o naujos biokurą ir atliekas kūrenančios elektrinės bei beveik visiškas dujų atsisakymas centralizuotame šildyme ir toliau mažins dujų poreikius bei didins infrastruktūros išlaikymo kaštus likusiems vartotojams. NENS numatoma dar ir išpirkti SGD laivą. NENS projekte tikimasi, kad Klaipėdos SGD terminalas taps regioniniu ir jo išlaikymo našta mažės. Bet Estijos planai statyti savo terminalą, kuriam siekiama regioninio terminalo statuso, ambicingi Lenkijos planai plėsti Swinoujscie terminalą ir tiesti Baltpipe (dujų jungtį su Norvegija) kelia abejonių dėl Vyriausybės planų realumo. Ar nereikėtų sprendimo dėl Klaipėdos SGD terminalo išpirkimo atidėti, kol bus aiškesnės perspektyvos, klausiama LPK rašte Energetikos ministerijai. Juk nutiesus dujų jungtį su Lenkija dujų tiekimo saugumas bus užtikrintas. LPK nuomone, NENS turėtų numatyti geriau pagrįstas priemones, kad dujų infrastruktūros išlaikymo našta netaptų nepakeliama dujų vartotojams.

Būtina atsižvelgti į keleto praėjusių metų patirtį, kai energetinis saugumas ar energetinė nepriklausomybė buvo laikomi tokiomis svarbiomis, kad net nesitariama, ar nepavyksta susitarti su kaimynais, o įgyvendinami projektai, kurie turėtų būti regioniniai, tačiau Lietuva užsikrauna visą naštą sau, t. y. savo vartotojams. NENS numatytos didelės naujos investicijos į infrastruktūrą ir toliau augins infrastruktūros išlaikymo naštą. Strategijoje būtina įvertinti numatomų didelių strateginių investicijų į elektros ir dujų sektorius įtaką vartotojų energijos kainoms ir tuo pačiu konkurencijai.

Energijai imliai pramonei žema energijos kaina yra gyvybiškai svarbiausias tikslas, kadangi jai tenka tiesiogiai konkuruoti su gamintojais kitose valstybėse ir jei kitose valstybėse konkurentai moka mažiau už energijos vienetą, konkurencinės sąlygos tampa itin komplikuotomis, galinčiomis baigtis pramonės įmonių pralaimėjimu konkurencinėje kovoje bei darbo vietų Lietuvoje praradimu, kas mažintų ir vidutines gyventojų Lietuvoje pajamas. Gyventojams gi savo ruožtu tikslas turėtų būti ne mažiausia energijos kaina, o mažiausia išlaidų už energiją dalis nuo jų pajamų, net jei tai reiškia aukštesnes kainas už energijos vienetą.

Numatoma skatinti decentralizuotą gamybą

Parengtame strategijos projekte pasigendama konkrečių priemonių, kuriomis numatoma skatinti decentralizuotą gamybą, atsinaujinančių išteklių plėtrą, energetinio efektyvumo didinimą. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, elektrą perkančių iš gamintojų, naudojančių AEI, negavusių valstybės paramos, įmonių atleidimas nuo VIAP mokesčio, decentralizuotai elektrą savo poreikiams gaminančių įmonių atleidimas nuo dalies pelno mokesčio, galimybių parduoti „sutaupytos energijos sertifikatus“ įpareigotiems energijos tiekėjams sudarymas įmonėms, investavusioms į energijos vartojimo efektyvumą ir panašiai.

LPK taip pat siūlo į strategiją įtraukti didelę pridėtinę vertę turinčių energetinių technologijų (vėjo, saulės ir biomasės) kūrimo ir eksporto skatinimą, bei šių technologijų kompetencijų vystymo centrų steigimą ir palaikymą.

Rašte Energetikos ministerijai LPK išreiškė norą bendradarbiauti tolesniame NENS tobulinimo procese ir pasiūlė savo ekspertinį indėlį. Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-07-13 10:47
Visuomenėje dažnai diskutuojama apie specialiųjų poreikių turinčius moksleivius ir studentus: apie jų geresnį integravimą, specialiai pritaikytas programas ir sąlygas. Tačiau ar kada susimąstome, kad ypač talentingi jaunuoliai ar tie, kurie vis neatranda savęs – taip pat turi specialiųjų poreikių, k...
nuotrauka
2020-07-10 10:16
„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) keliasi arčiau traukinių – bendrovės pagrindiniame administraciniame pastate dirbantys žmonės iki metų pabaigos persikels į Vilniaus stoties teritorijoje esančius įvairius pastatus, o ilgus metus bendrovės simboliu buvęs pastatas Mindaugo g. 12 bus perduotas Lietuvos v...
nuotrauka
2020-07-10 09:11
Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
nuotrauka
2020-07-09 13:33
Liepos pradžioje pasibaigęs kvietimas, skirtas viešųjų pastatų atnaujinimui finansuoti, sulaukė rekordinio paraiškų skaičiaus, o prašoma skirti finansavimo suma – beveik 100 mln. eurų.
nuotrauka
2020-07-09 11:15
Reaguodama į miesto pasirinktą – pramonės – kryptį, sparčiai išaugusį robotikos mokymų šuolį ugdymo įstaigose, STEAM projekto populiarumą ir vis labiau juntamą technologijos specialybių darbuotojų trūkumą Panevėžio regione, Panevėžio kolegija stiprina savo mokymų bazę.
nuotrauka
2020-07-09 09:56
Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
nuotrauka
2020-07-09 09:28
Ministrų kabinetas pritarė Energetikos ministerijos pateiktiems projektams, kuriais nustatomos aiškios tapimo atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) bendrija sąlygos.
nuotrauka
2020-07-08 14:37
Šiandien, liepos 8 d., sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria įtvirtino bendrą siekį plėsti bendrus mokslinius tyrimus tvarios energetikos srityje bei rengti aukštos kvalifikacijos specia...
nuotrauka
2020-07-08 14:10
Registrų centras nuo šių metų spalio pasiūlys naujus aiškiais principais grįstus bei šiuolaikinio vartotojo lūkesčius atitinkančius paslaugų įkainius. Nauja įmonės kainodara, nustatanti pagrindinių valstybės registrų įkainius, patvirtinta liepos 8 d. vykusiame Vyriausybės posėdyje.
nuotrauka
2020-07-08 09:54
Klaipėdos apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu pripažino kaltais keturis Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) Klaipėdos teritorinio skyriaus darbuotojus dėl kyšininkavimo. Bylą tyrė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2020-07-08 09:41
Už tai, kad iš dviejų Panevėžio daugiabučių namų savininkų bendrijos sąskaitos pasisavino per 40 tūkst. eurų Panevėžio apygardos teismas buvusiam bendrijos vadovui E. B. skyrė 9 tūkst. eurų baudą.
nuotrauka
2020-07-08 09:05
Bus remiami su itin novatoriškomis technologijomis, procesais ar produktais susiję pakankamai brandūs projektai, skirti atsinaujinančiųjų išteklių energijai, energijos kaupimo technologijoms, saugiam CO2 surinkimui ir geologiniam saugojimui ar panaudojimui.
nuotrauka
2020-07-07 10:35
Aplinkos ministerija primena, kad 2021 m. sausio 1 d. įsigalios pakeisti reikalavimai nuotekų dumblui tvarkyti ir panaudoti. Žiedinės ekonomikos tikslais nustatyta, kad apdorotą dumblą bus galima naudoti žemės ūkyje, energiniams augalams, žaliavinių medžių ir krūmų plantacijoms ir pan. auginti, paže...
nuotrauka
2020-07-05 13:16
Lietuvos automobilių kelių direkcija, sutarusi su tiekėju Rusnės estakados ir kelio šalia jos rangos darbus vykdyti ilgiau, nei buvo nustatyta jų sudarytoje sutartyje, pažeidė imperatyviąsias viešųjų pirkimų teisės normas, pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).
nuotrauka
2020-07-03 12:54
Iki liepos 31 d. įmonėms ir verslininkams, kurie kreipiasi į finansų tarpininkus dėl nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) paskolų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams, turi būti išmokėtos visos paskolos lėšos. Nuo paskolų teikimo pradžios, kaip praneša...
nuotrauka
2020-07-03 12:18
Visuotiniame Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių susirinkime prezidentu išrinktas organizacijos direktorius Mindaugas Statulevičius, jis pakeis ilgametį prezidentą Robertą Dargį.
nuotrauka
2020-07-03 09:48
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Viešųjų pirkimų įstatymo ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui.
nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-07-02 11:21
Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtas Civilinio kodekso pataisas, kurios praplečia IT priemonėmis sudaromų įgaliojimų sąrašą ir suteikia teisę tokius įgaliojimus sudaryti ir juridiniams asmenims.
nuotrauka
2020-07-02 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija nuo šių mokslo metų pradžios planuoja skirti 200 eurų tikslines skatinamąsias stipendijas studentams, pasirinkusiems studijuoti Lietuvos regionų plėtrai aktualius informatikos, matematikos ir inžinerijos mokslus Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose veikiančios...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos