2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 5:57
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

LPK ragina numatyti priemones energetinei nepriklausomybei pasiekti

2017-07-20 08:42
Lietuvos pramonininkų konfederacija susipažino su Energetikos ministerijos pateiktu „Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos“ projektu „Energetika konkurencingai Lietuvai“ ir pateikė jam pirmines pastabas bei pasiūlymus, kuriais siūloma subalansuoti energetikos plėtrą, įvertinti plėtros poveikį šalies ekonomikai, jos konkurencingumui, konkrečiau įvardinti siekiamus energetikoje tikslus, numatyti energetinio balanso pokyčius bei priemones tikslams pasiekti.
nuotrauka
lpk.lt nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK),

Pastebėta, kad Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje (NENS) atskirų sektorių plėtros planai ir prognozės nesuderintos tarpusavyje, trūksta subalansuoto požiūrio į energetikos plėtrą. Todėl pasiūlyta strategijos projekte pateikti esamus ir numatomus ateityje Lietuvos kuro ir energijos balansus, skirtingų energijos rūšių dalies tuose balansuose numatomą kitimą, elektros, šilumos, degalų, gamtinių dujų (atskirai energetiniams poreikiams ir neenergetiniams poreikiams), kitų išteklių naudojimo, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų energetikos sektoriuje ateityje prognozes lentelių pavidalu. Kaip atspirties tašką siūlytume naudoti 2016 metų duomenis.

Strategijoje nėra akcentuojama būtinybė vystyti lanksčios, patikimos ir užtikrintos generacijos pajėgumus. Tokios elektrinės būtinos ne tik sistemos rezervams, bet ir numatomai sparčiai atsinaujinančių išteklių elektros energetikos (vėjo ir saulės) plėtrai užtikrinti. Atkreipiamas dėmesys, jog NENS būtina pabrėžti, kad bus skatinama generacijos, tenkinančios minėtus reikalavimus galių plėtra, nurodant konkrečias įrengiamas galias arba nurodant terminą iki kada turėtų būti tiksliai įvertinti reikalingos rezervinių galių apimtys. Tai turėtų būti daroma nediskriminuojant jokių technologinių sprendimų, akcentuojant aplinkai nekenksmingų technologijų svarbą. Kartu būtina paskaičiuoti, kiek tai kainuos ir kaip atsilieps vartotojams.

LPK Energetikos komiteto narių ir ekspertų nuomone, labai svarbu, kad strategijoje būtų pabrėžta, kad naujos energijos gamybos galios, galinčios užtikrinti gamybą, galios adekvatumą, rezervą, balansavimą tiek elektros, tiek šilumos sektoriuje turėtų būti vystomos užtikrinant konkurenciją, galimai pritraukiant investicijas tų investuotojų, kurie ilgalaikį paslaugos teikimą galėtų užtikrinti mažiausiomis kainomis.

Dujų infrastruktūros išlaikymo kaštai didės

LPK narių teigimu, gamtinių dujų infrastruktūros išlaikymo kaštai, atrodo, ir toliau didės. Numatoma dujų jungtis su Lenkija kaštus tik didins, o naujos biokurą ir atliekas kūrenančios elektrinės bei beveik visiškas dujų atsisakymas centralizuotame šildyme ir toliau mažins dujų poreikius bei didins infrastruktūros išlaikymo kaštus likusiems vartotojams. NENS numatoma dar ir išpirkti SGD laivą. NENS projekte tikimasi, kad Klaipėdos SGD terminalas taps regioniniu ir jo išlaikymo našta mažės. Bet Estijos planai statyti savo terminalą, kuriam siekiama regioninio terminalo statuso, ambicingi Lenkijos planai plėsti Swinoujscie terminalą ir tiesti Baltpipe (dujų jungtį su Norvegija) kelia abejonių dėl Vyriausybės planų realumo. Ar nereikėtų sprendimo dėl Klaipėdos SGD terminalo išpirkimo atidėti, kol bus aiškesnės perspektyvos, klausiama LPK rašte Energetikos ministerijai. Juk nutiesus dujų jungtį su Lenkija dujų tiekimo saugumas bus užtikrintas. LPK nuomone, NENS turėtų numatyti geriau pagrįstas priemones, kad dujų infrastruktūros išlaikymo našta netaptų nepakeliama dujų vartotojams.

Būtina atsižvelgti į keleto praėjusių metų patirtį, kai energetinis saugumas ar energetinė nepriklausomybė buvo laikomi tokiomis svarbiomis, kad net nesitariama, ar nepavyksta susitarti su kaimynais, o įgyvendinami projektai, kurie turėtų būti regioniniai, tačiau Lietuva užsikrauna visą naštą sau, t. y. savo vartotojams. NENS numatytos didelės naujos investicijos į infrastruktūrą ir toliau augins infrastruktūros išlaikymo naštą. Strategijoje būtina įvertinti numatomų didelių strateginių investicijų į elektros ir dujų sektorius įtaką vartotojų energijos kainoms ir tuo pačiu konkurencijai.

Energijai imliai pramonei žema energijos kaina yra gyvybiškai svarbiausias tikslas, kadangi jai tenka tiesiogiai konkuruoti su gamintojais kitose valstybėse ir jei kitose valstybėse konkurentai moka mažiau už energijos vienetą, konkurencinės sąlygos tampa itin komplikuotomis, galinčiomis baigtis pramonės įmonių pralaimėjimu konkurencinėje kovoje bei darbo vietų Lietuvoje praradimu, kas mažintų ir vidutines gyventojų Lietuvoje pajamas. Gyventojams gi savo ruožtu tikslas turėtų būti ne mažiausia energijos kaina, o mažiausia išlaidų už energiją dalis nuo jų pajamų, net jei tai reiškia aukštesnes kainas už energijos vienetą.

Numatoma skatinti decentralizuotą gamybą

Parengtame strategijos projekte pasigendama konkrečių priemonių, kuriomis numatoma skatinti decentralizuotą gamybą, atsinaujinančių išteklių plėtrą, energetinio efektyvumo didinimą. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, elektrą perkančių iš gamintojų, naudojančių AEI, negavusių valstybės paramos, įmonių atleidimas nuo VIAP mokesčio, decentralizuotai elektrą savo poreikiams gaminančių įmonių atleidimas nuo dalies pelno mokesčio, galimybių parduoti „sutaupytos energijos sertifikatus“ įpareigotiems energijos tiekėjams sudarymas įmonėms, investavusioms į energijos vartojimo efektyvumą ir panašiai.

LPK taip pat siūlo į strategiją įtraukti didelę pridėtinę vertę turinčių energetinių technologijų (vėjo, saulės ir biomasės) kūrimo ir eksporto skatinimą, bei šių technologijų kompetencijų vystymo centrų steigimą ir palaikymą.

Rašte Energetikos ministerijai LPK išreiškė norą bendradarbiauti tolesniame NENS tobulinimo procese ir pasiūlė savo ekspertinį indėlį. 



Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-09-13 12:35
Gerinant eismo sąlygas magistralėje „Via Baltica“, baigtas rekonstruoti apie 22 km ilgio Panevėžio aplinkkelis. Jis praplatintas nuo 2 iki 3 eismo juostų, dėl reversinio eismo organizavimo sudarytos greitkeliui artimos eismo sąlygos.
nuotrauka
2019-09-13 11:22
Šiemet Klaipėdoje vykusioje jau tradicinėje Statybininkų olimpiadoje Lietuvos statybininkų asociacijos Prezidento taurei laimėti rungėsi 15-ka komandų ir 75 dalyviai.
nuotrauka
2019-09-13 11:09
Rytoj šalies statybos sektoriaus bendruomenė pažymės savo profesinę šventę. Statybininkų diena Lietuvoje švenčiama kasmet antrąjį rugsėjo šeštadienį nuo 2000-ųjų.
nuotrauka
2019-09-12 09:46
Įmonė „Raseinių statyba“, įgyvendindama vieną iš sudėtingiausių technologiniu požiūriu objektų – „Intersurgical“ užsakymu statydama automatizuotą specialios paskirties sandėlį Pabradėje – būtinos statybinės technikos turėjo ieškoti užsienyje. Tai buvo tik vienas iš iššūkių, kuriuos teko įveikti gene...
nuotrauka
2019-09-11 09:50
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informavo, viena tikrinama įmonė laiku nepateikė informacijos apie beveik 2 mln. eurų vertės NT pardavimo sandorius ir viešai deklaravo dirbanti nuostolingai. Po VMI atliktos duomenų analizės įmonė dėl pavėluotai deklaruotų NT pardavimo sandorių papildomai deklar...
nuotrauka
2019-09-10 15:32
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje statybos darbais užsiimančios mažosios bendrijos vadovas Š. Š. už papirkimą nuteistas 10 000 eurų bauda. Baudžiamojon atsakomybėn dėl papirkimo buvo patraukta ir pati bendrija, tačiau teismas nusprendė bendriją atleisti nuo bau...
nuotrauka
2019-09-10 10:46
Plungės rajono savivaldybės administracija vykdė viešąjį pirkimą „Universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso, Mendeno g. 1C, Plungėje, statybos darbai“.
nuotrauka
2019-09-09 13:35
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūr...
nuotrauka
2019-09-09 10:04
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius susitiko su asociacijos „Lietuvos keliai“ atstovais ir aptarė aktualius kelių infrastruktūros plėtros klausimus.
nuotrauka
2019-09-09 09:20,      papildyta 2019-09-09 10:20, pildoma nuotraukomis
Rugsėjo 7 d. Klaipėdoje įvyko jau 20-oji Lietuvos statybininkų asociacijos organizuojama Statybininkų dienos šventė, pritraukusi beveik 400 dalyvių iš visos Lietuvos.
nuotrauka
2019-09-06 09:05
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad jau daugiau nei mėnesį galioja reikalavimas darbo skelbimuose nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydį. Darbdavys gali pasirinkti, ar skelbti tik siūlomo bazinio darbo užmokesčio dydį, ar nurodyti tik dydžio intervalą, ar į darbo skelbimą įtraukti ir dydį...
nuotrauka
2019-09-05 10:53
Lietuvos įmonėms vėl atsiveria galimybė pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) fondų investicijomis eksportuojamiems gaminiams ir paslaugoms sertifikuoti. Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia trečiąjį kvietimą teikti paraiškas finansavimui gauti pagal ES investicijų priemonę „Expo sertifikatas LT“...
nuotrauka
2019-09-04 12:23,      papildyta 2019-09-04 10:22, papildyta atnaujinta renginio programa
Rugsėjo 6 d. Klaipėdoje įvyks jau tradicine tapusi Statybininkų dienos šventė, kurią organizuoja Lietuvos statybininkų asociacija (LSA).
nuotrauka
2019-09-04 11:21
Mažėjant darbingo amžiaus gyventojų, Lietuva jau šiandien susiduria su darbuotojų trūkumu. Pasak Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) profesorės Vilmantės Kumpikaitės-Valiūnienės, mums nereikėtų vengti darbinti atvykėlių iš kitų šalių, mat jie atneša nemažai naud...
nuotrauka
2019-09-04 11:00
Naujausia statistika rodo – net 60 proc. žmonių, baigusių profesinio švietimo mokslus, pirmą ilgalaikį darbą susiranda praėjus mėnesiui po mokslų pabaigos ir šis skaičius išauga iki 80 proc. praėjus dar šešiems mėnesiams. Norėdama pabrėžti profesinio švietimo ir mokymo naudą visų amžiaus grupių žmon...
nuotrauka
2019-09-04 10:45
Vartotojai, gindami savo teises, dėl procedūrinių keblumų palyginti retai naudojasi galimybe teikti grupės ieškinį. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisas, kad tokiose bylose būtų nustatyta paprastesnė ieškinio pateikimo procedūra, ir grupė asmenų teisme galėtų greičiau ir sklandžiau...
nuotrauka
2019-09-04 10:31
Specialiųjų tyrimų pareigūnai (STT) išanalizavo akcinės bendrovės „Kelių priežiūra“ korupcijos rizikas dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose, vykdant darbus ir teikiant paslaugas privatiems subjektams. Nustatyta, kad trūksta skaidrumo apsisprendžiant, kuriuose viešuosiuose pirkimuose dalyvauti, pasteb...
nuotrauka
2019-09-04 10:12
Lapkričio 1 d. įsigalios naujos formos statinio techninis (techninis-energetinis) pasas. Ši forma patvirtinta pakeitus statybos techninį reglamentą „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“.
nuotrauka
2019-09-03 14:22
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdyba ir Šiaulių apygardos prokuratūra baigė du ikiteisminius tyrimus, susijusius su Mažeikių rajone registruotų bendrovių finansine veikla.
nuotrauka
2019-09-03 12:13
Šiandien aplinkos viceministro pareigas pradėjęs eiti Marius Narmontas kuruos statybos, teritorijų planavimo, būsto, erdvinio planavimo ir urbanistikos klausimus.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...