2019 birželio 25 d. antradienis, 21:32
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

LPK ragina numatyti priemones energetinei nepriklausomybei pasiekti

2017-07-20 08:42
Lietuvos pramonininkų konfederacija susipažino su Energetikos ministerijos pateiktu „Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos“ projektu „Energetika konkurencingai Lietuvai“ ir pateikė jam pirmines pastabas bei pasiūlymus, kuriais siūloma subalansuoti energetikos plėtrą, įvertinti plėtros poveikį šalies ekonomikai, jos konkurencingumui, konkrečiau įvardinti siekiamus energetikoje tikslus, numatyti energetinio balanso pokyčius bei priemones tikslams pasiekti.
nuotrauka
lpk.lt nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK),

Pastebėta, kad Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje (NENS) atskirų sektorių plėtros planai ir prognozės nesuderintos tarpusavyje, trūksta subalansuoto požiūrio į energetikos plėtrą. Todėl pasiūlyta strategijos projekte pateikti esamus ir numatomus ateityje Lietuvos kuro ir energijos balansus, skirtingų energijos rūšių dalies tuose balansuose numatomą kitimą, elektros, šilumos, degalų, gamtinių dujų (atskirai energetiniams poreikiams ir neenergetiniams poreikiams), kitų išteklių naudojimo, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų energetikos sektoriuje ateityje prognozes lentelių pavidalu. Kaip atspirties tašką siūlytume naudoti 2016 metų duomenis.

Strategijoje nėra akcentuojama būtinybė vystyti lanksčios, patikimos ir užtikrintos generacijos pajėgumus. Tokios elektrinės būtinos ne tik sistemos rezervams, bet ir numatomai sparčiai atsinaujinančių išteklių elektros energetikos (vėjo ir saulės) plėtrai užtikrinti. Atkreipiamas dėmesys, jog NENS būtina pabrėžti, kad bus skatinama generacijos, tenkinančios minėtus reikalavimus galių plėtra, nurodant konkrečias įrengiamas galias arba nurodant terminą iki kada turėtų būti tiksliai įvertinti reikalingos rezervinių galių apimtys. Tai turėtų būti daroma nediskriminuojant jokių technologinių sprendimų, akcentuojant aplinkai nekenksmingų technologijų svarbą. Kartu būtina paskaičiuoti, kiek tai kainuos ir kaip atsilieps vartotojams.

LPK Energetikos komiteto narių ir ekspertų nuomone, labai svarbu, kad strategijoje būtų pabrėžta, kad naujos energijos gamybos galios, galinčios užtikrinti gamybą, galios adekvatumą, rezervą, balansavimą tiek elektros, tiek šilumos sektoriuje turėtų būti vystomos užtikrinant konkurenciją, galimai pritraukiant investicijas tų investuotojų, kurie ilgalaikį paslaugos teikimą galėtų užtikrinti mažiausiomis kainomis.

Dujų infrastruktūros išlaikymo kaštai didės

LPK narių teigimu, gamtinių dujų infrastruktūros išlaikymo kaštai, atrodo, ir toliau didės. Numatoma dujų jungtis su Lenkija kaštus tik didins, o naujos biokurą ir atliekas kūrenančios elektrinės bei beveik visiškas dujų atsisakymas centralizuotame šildyme ir toliau mažins dujų poreikius bei didins infrastruktūros išlaikymo kaštus likusiems vartotojams. NENS numatoma dar ir išpirkti SGD laivą. NENS projekte tikimasi, kad Klaipėdos SGD terminalas taps regioniniu ir jo išlaikymo našta mažės. Bet Estijos planai statyti savo terminalą, kuriam siekiama regioninio terminalo statuso, ambicingi Lenkijos planai plėsti Swinoujscie terminalą ir tiesti Baltpipe (dujų jungtį su Norvegija) kelia abejonių dėl Vyriausybės planų realumo. Ar nereikėtų sprendimo dėl Klaipėdos SGD terminalo išpirkimo atidėti, kol bus aiškesnės perspektyvos, klausiama LPK rašte Energetikos ministerijai. Juk nutiesus dujų jungtį su Lenkija dujų tiekimo saugumas bus užtikrintas. LPK nuomone, NENS turėtų numatyti geriau pagrįstas priemones, kad dujų infrastruktūros išlaikymo našta netaptų nepakeliama dujų vartotojams.

Būtina atsižvelgti į keleto praėjusių metų patirtį, kai energetinis saugumas ar energetinė nepriklausomybė buvo laikomi tokiomis svarbiomis, kad net nesitariama, ar nepavyksta susitarti su kaimynais, o įgyvendinami projektai, kurie turėtų būti regioniniai, tačiau Lietuva užsikrauna visą naštą sau, t. y. savo vartotojams. NENS numatytos didelės naujos investicijos į infrastruktūrą ir toliau augins infrastruktūros išlaikymo naštą. Strategijoje būtina įvertinti numatomų didelių strateginių investicijų į elektros ir dujų sektorius įtaką vartotojų energijos kainoms ir tuo pačiu konkurencijai.

Energijai imliai pramonei žema energijos kaina yra gyvybiškai svarbiausias tikslas, kadangi jai tenka tiesiogiai konkuruoti su gamintojais kitose valstybėse ir jei kitose valstybėse konkurentai moka mažiau už energijos vienetą, konkurencinės sąlygos tampa itin komplikuotomis, galinčiomis baigtis pramonės įmonių pralaimėjimu konkurencinėje kovoje bei darbo vietų Lietuvoje praradimu, kas mažintų ir vidutines gyventojų Lietuvoje pajamas. Gyventojams gi savo ruožtu tikslas turėtų būti ne mažiausia energijos kaina, o mažiausia išlaidų už energiją dalis nuo jų pajamų, net jei tai reiškia aukštesnes kainas už energijos vienetą.

Numatoma skatinti decentralizuotą gamybą

Parengtame strategijos projekte pasigendama konkrečių priemonių, kuriomis numatoma skatinti decentralizuotą gamybą, atsinaujinančių išteklių plėtrą, energetinio efektyvumo didinimą. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, elektrą perkančių iš gamintojų, naudojančių AEI, negavusių valstybės paramos, įmonių atleidimas nuo VIAP mokesčio, decentralizuotai elektrą savo poreikiams gaminančių įmonių atleidimas nuo dalies pelno mokesčio, galimybių parduoti „sutaupytos energijos sertifikatus“ įpareigotiems energijos tiekėjams sudarymas įmonėms, investavusioms į energijos vartojimo efektyvumą ir panašiai.

LPK taip pat siūlo į strategiją įtraukti didelę pridėtinę vertę turinčių energetinių technologijų (vėjo, saulės ir biomasės) kūrimo ir eksporto skatinimą, bei šių technologijų kompetencijų vystymo centrų steigimą ir palaikymą.

Rašte Energetikos ministerijai LPK išreiškė norą bendradarbiauti tolesniame NENS tobulinimo procese ir pasiūlė savo ekspertinį indėlį. Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-06-25 13:53
Nutraukus visas sutartis su UAB „Žemkasa“, Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda ieškoti naujo rangovo Tilžės gatvės rekonstrukcijos darbams atlikti. Šiuo metu yra parengtos naujos pirkimo sąlygos, jos bus teikiamos derinti VšĮ Centrinei projektų valdymo agentūrai.
nuotrauka
2019-06-25 11:34
Lietuvoje darbą baigę Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos atstovai šiandien pristatė savo rekomendacijas dėl mūsų šalies ekonomikos plėtrai būtinų reformų. Tarp jų – dėmesys profesiniam mokymui.
nuotrauka
2019-06-25 11:00
KLAIPĖDOS ERNESTO GALVANAUSKO PROFESINIO MOKYMO CENTRAS 2019–2020 m. m. kviečia mokytis pagal statybos srities profesinio mokymo programas.
nuotrauka
2019-06-21 13:30
Valstybinė darbo inspekcija (VDI), gegužės mėnesį Kauno miesto ir Kauno rajono statybvietėse, – rizikingiausiame nelegalaus darbo apraiškoms atsirasti – statybos – ekonominės veiklos sektoriuje – per savaitę nustatė pusšimtį nelegaliai dirbančių asmenų.
nuotrauka
2019-06-21 12:47
Pasinaudodami keturis mėnesius galiojusiu įstatymo pakeitimu, beveik 1 tūkstantis piliečių iki birželio 1 d. pateikė prašymus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) už Lietuvos miestuose turėtą ir valstybės išperkamą žemę atlyginti lygiaverčiu miško plotu kaimo vietovėje. Daugiau kaip pusė visų prašymų g...
nuotrauka
2019-06-21 10:16
Birželio pradžioje paaiškėjo naujo labai svarbių asmenų (VIP) terminalo su konferencijų centru Vilniaus oro uoste statytojas – rangos sutartį valstybės įmonė Lietuvos oro uostai pasirašė su geriausią pasiūlymą pateikusia kompanija „Eikos statyba“. Šiaurinėje oro uosto teritorijoje per artimiausius 9...
nuotrauka
2019-06-20 15:43
Pirkimų lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo principų nesilaikymas, galimas vieno tiekėjo protegavimas, bendrovės vadovo netinkamo elgesio su darbuotojais faktai – tokias išvadas susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui pateikė Susisiekimo ministerijos audito darbo grupė, atlikusi AB „Smiltynės...
nuotrauka
2019-06-20 12:36
Vyriausybės pasitarime aptartos statybininko ID kortelės sistemos ir specialios transporto priemonių viešos elektroninės platformos. Taip pat aptarta turgaviečių apskaitos skaitmenizavimo priemonė. Tikimasi, kad naujosios priemonės padės sumažinti šešėlį.
nuotrauka
2019-06-20 12:03
Valstybinė darbo inspekcija paskelbė Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus Jono Griciaus laišką medienos gaminių, mineralinių medžiagų ar produktų, antrinių žaliavų surinkimo-perdirbimo gamybos ekonominės veiklos rūšių įmonių vadovams ir socialiniams partneriams.
nuotrauka
2019-06-20 11:36
80 įvairių frakcijų Seimo narių susibūrė į Laikinąją dvimiesčio Vilnius–Kaunas paramos grupę. Kaip skelbiama grupės įstatuose, grupės nariai sieks parengti ir priimti įstatymus, kurie leistų efektyviau išnaudoti miestų ekonominius ir kultūrinius potencialus, materialinius ir žmogiškuosius išteklius,...
nuotrauka
2019-06-20 11:34
Nuo šiol portale rekvizitai.lt galėsite ne tik rasti informaciją apie statybos sektoriaus įmonių apyvartą, vidutinį atlyginimą ar darbuotojų skaičių, bet ir sužinoti ar įmonėje dirba darbininkai su LSA įvertintomis kompetencijomis ir turintys Statybininko korteles.
nuotrauka
2019-06-19 12:53
Elektrėnų savivaldybė ieško investuotojo sklypui su apleistu pastatu prestižinėje vietoje – miesto centre, marių pakrantėje. Tikimasi, kad ateityje vietoje apleisto komercinės paskirties pastato iškils 5 aukštų viešbutis su vaizdu į marias ir bus suformuota nauja poilsio erdvė, padėsianti pritraukti...
nuotrauka
2019-06-19 12:51
2018 m. rizikos ir privataus kapitalo fondų investicijos Lietuvoje pasiekė naujas aukštumas – per metus investuota 23,7 mln. Eur. Didžiausi sandoriai vyko su Lietuvos įmonėmis, žinomomis ir už šalies ribų: „Caffeine Roasters“, „Audimas“, „Pardavimo aparatai“, „Freor“, „Kelprojektas“ ir kt.
nuotrauka
2019-06-19 12:21
Skelbiamas Kauno technologijos universiteto (KTU) „M-Lab“ projekto konkursas techniniam ir darbo projektui bei projekto vykdymo priežiūros paslaugoms atlikti. Siekiama, kad Kaune, KTU Studentų miestelyje, iškilsiantis pastatas taptų šalies tarpdisciplininių inovacijų centru.
nuotrauka
2019-06-19 12:12
2019 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2018 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 1,9 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Naujos statybos būstai pabrango 1,9 proc. Iš jų vienbučiai ir dvibučiai namai – 5,3 proc., butai daugiabučiuose namuose – 0,8 proc.
nuotrauka
2019-06-19 10:02
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai perdavė teismui Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybos pareigūnų tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinamas buvęs bendrovės „Dzūkijos vandenys“ direktorius R. Ž.
nuotrauka
2019-06-18 14:26
Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) ir UAB „Vilniaus energija“ ginčą dėl naudos pasidalinimo su vartotojais, investavus į ekonomaizerį, dėl kurio buvo sutaupoma dalis kuro, 2019 m. birželio 14 d. nutartimi antrą kartą ...
nuotrauka
2019-06-18 10:04
Teritorijų planavimas – tai procesas, kuriuo kompleksiškai planuojama visa Lietuvos teritorija. Jis daro įtaką didelei visuomenės daliai, ekonominiam ir socialiniam teritorijos vystymuisi, aplinkai, žmonių sveikatai, todėl, planuojant teritorijas, svarbu suderinti visų šalių interesus. Deja, aukščia...
nuotrauka
2019-06-18 09:11
Pirkimo vykdytojai, vadovaudamiesi Viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – Įstatymo) 52 straipsnio 1 dalies nuostatomis, ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo 63 straipsnio 1 dalies nuostatomis, turi pareigą paskelbti informa...
nuotrauka
2019-06-17 12:04
Vakar, birželio 16 d., sukako šimtas metų nuo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) įkūrimo. 1919 m. birželio 16 d. buvo priimtas Darbo inspekcijos departamento įsteigimo įstatymas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Buto vėdinimas su „Eco-Fresh“. Didelės mažo įrenginio galimybės

Lietuvą ištiko paradoksas. Modernizuoti daugiabučiai namai tapo kur kas šiltesni, sąskaitos už šildymą sumažėjo, tačiau butuose tapo drėgna, ėmė veistis pelėsis. Modernizavimas, turėjęs sute...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...