2019 balandžio 23 d. antradienis, 10:52
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Labanoro apžvalgos bokštas: gražus ir patikimas statinys, pasmerktas tapti traukos centru  1

Viktorija MITKUTĖ      2015-09-29 07:08
Nuo šiol keliautojai, norintys pasižvalgyti po gražiausias Lietuvos vietas, į savo maršrutą turės įtraukti dar vieną objektą – per patį rudens lygiadienį lankytojams atvertas dar vienas apžvalgos bokštas. Ir ne bet koks. Mindūnų kaime, Molėtų rajone iškilęs Labanoro regioninio parko apžvalgos bokštas, – įspūdingos konstrukcijos.
nuotrauka
Mindūnų kaime, Molėtų rajone iškilęs Labanoro regioninio parko apžvalgos bokštas, – įspūdingos konstrukcijos. Jo generalinis rangovas – bendrovė „Empower-Fidelitas“. Andrejaus Litvinovo nuotr.


Minimos įmonės
Empower-Fidelitas, UAB
Molėtų r. savivaldybė,
Pramoninės metalo konstrukcijos, UAB

Maža to, smėlio laikrodį primenantis apžvalgos bokštas, kurį jo atidaryme dalyvavęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas „pakrikštijo“ Molėtų „Eifeliu“ – aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje.

Į gamtos turtus – iš paukščio skrydžio

Tie, kurie pasiryš įveikti 214 spirale besivyniojančių laiptelių, vedančių į 36 metrų aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę, tikrai nepasigailės, nes prieš jų akis atsivers įspūdingi Labanoro regioninio parko turtai.

„Šis bokštas pastatytas labai gražioje vietoje – miške, prie ežero, o užlipus į apžvalgos aikštelę atsiveria tikrai nuostabūs vaizdai“, – sako statybos ir montavimo darbus atlikusios UAB „Empower-Fidelitas“ generalinis direktorius Vaclovas Kirkilis.

Bendrovės, pastačiusios ne tik naująjį apžvalgos bokštą, bet ir didelio susidomėjimo nuo pirmųjų dienų sulaukusį Lajų taką Anykščiuose, vadovas teisus. Užkopus į Mindūnų bokšto aikštelę matyti ir Siesarties hidrografinis draustinis, apimantis Siesarties ežerą su salomis ir pusiasaliais, ir jo apylinkės, laikomos vienomis iš vaizdingiausių Aukštaitijoje, ir Lakajų kraštovaizdžio draustinis, apimantis Baltųjų ir Juodųjų Lakajų duburius, kuriuose gausu retų rūšių augalų ir gyvūnų.

Pats bokštas taip pat įspūdingas ir originalus. Anot ne vieną panašaus pobūdžio objektą pastačiusio, o dar daugiau jų mačiusio V. Kirkilio, daugelis bokštų – tiesiog metalo konstrukcijos su laipteliais, ir tik kai kurie iš jų įspūdingi kaip statiniai, „o šis futuristinio stiliaus bokštas – tikrai gražus architektų darbas“.

Unikalus statinys – bendro darbo rezultatas

Mindūnų apžvalgos bokštas pastatytas įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“. Jo sumanytojai ir užsakovai – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, Molėtų rajono savivaldybė bei Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija.

Išskirtinio aukščio bokštą projektavo UAB „Rekreacinė statyba“, projektavusi ir Lajų taką, projekto autorius Andrius Dirsė. O statybos ir montavimo darbus atliko jau minėta UAB „Empower-Fidelitas“, praėjusių metų lapkritį laimėjusi konkursą ir tapusi generaliniu šio projekto rangovu.

„Mūsų įmonė jau beveik 20 metų Lietuvoje stato metalo konstrukcijų statinius. Nors dažniausiai statome telekomunikacijos bokštus ir elektros linijų perdavimo atramas, darbų specifika yra panaši, todėl dirbti dideliame aukštyje, kelti kranais konstrukcijas ir jas montuoti mums įprasta“, – pasakoja V. Kirklis.

Tačiau apžvalgos bokšto statyba ir patyrusiems specialistams buvo iššūkis, pripažįsta jis, džiaugdamasis, kad geriausi įmonės darbuotojai ir pasirinkti tiekėjai sėkmingai įveikė visas kliūtis.

Nors įmonėje dirba patyrusi projektuotojų komanda, UAB „Empower-Fidelitas“ pakvietė bendradarbiauti taip pat patirties nestokojančius UAB „In re“ specialistus, kurie padėjo operatyviai viską suskaičiuoti ir parengti konstrukcinės dalies darbo projektą. O unikalias konstrukcijas pagamino kauniečiai – UAB „Pramoninės metalo konstrukcijos“.

Pasak V. Kirkilio (nuotraukoje dešinėje), šiems tiekėjams taip pat buvo nelengva, nes visos konstrukcijos detalės skirtingos, kadangi skiriasi paties bokšto spinduliai, o atskiros dalys viena su kita turėjo „sueiti“ milimetro tikslumu. Todėl „Pramoninių metalo konstrukcijų“ specialistams buvo keliami itin griežti kokybės ir tiekimo reikalavimai.

„Statybos ir montavimo darbus atlikome vien mūsų komandos jėgomis. Tai buvo labai profesionalus, preciziškas darbas, tačiau mūsų aukštalipių montuotojų, kranų vadovų patirtis ir kvalifikacija labai aukšta, todėl jais drąsiai galėjome pasitikėti“, – pabrėžia V. Kirkilis.

Pasak jo, Labanoro regioniniame parke pastatyto bokšto plieninės konstrukcijos – patikimos ir ilgalaikės: jos pagamintos laikantis aukštų suvirintoms plieninėms statybinėms konstrukcijoms keliamų reikalavimų, o siekiant išvengti korozijos – karštai cinkuotos. Dalis plieninių bokšto konstrukcijų, kurios sveria apie 36 tonas, architektų pageidavimu buvo nudažytos.

Naujieji bokštai – ne tik turistų traukos centrai

UAB „Empower-Fidelitas“ vadovas džiaugiasi, kad visam kolektyvui buvo smagu statyti didelį įspūdį savo originalumu padariusį bokštą. Ar naujasis bokštas taps toks pat patraukus lankytojams, kaip irgi šios bendrovės kiek anksčiau pastatytas Lajų takas Anykščiuose, parodys artimiausia ateitis. Tačiau akivaizdu, kad žmonėms reikia tokių objektų. Kita vertus, pastebi V. Kirkilis, tai ne tik dar viena galimybė pamatyti gimtojo krašto grožį – tai ir naujos darbo vietos to regiono gyventojams.

„Pažiūrėkite, kiek naudos Lajų takas duoda Anykščiams. Atvažiuoja daug turistų, kurie aplanko ne tik Lajų taką, bet ir siauruku pasivažinėja, užsuka į muziejus, kitas įžymias rajono vietas. Be to, atvykėlius reikia ir pamaitinti. Vadinasi, kuriama visa infrastruktūra turistams aptarnauti. O tai – papildomos pajamos rajono gyventojams ir savivaldybei“, – pastebi jis.

Pašnekovas priduria, kad tai, kokios naudos iš naujojo bokšto turės Molėtų rajonas, priklauso nuo jų pačių pastangų priimti padidėjusį turistų srautą ir tinkamai pasirūpinti atvykusiais lankytojais. Ir žinoma, pačiu statiniu bei jo apylinkėmis. Tam, kad traukos centru tampantys statiniai būtų patrauklūs lankytojams ne vienerius metus, reikia nuolat rūpintis ne tik jais, bet ir juos supančia aplinka, pabrėžia V. Kirkilis.

„Nors mūsų specialistams, valdantiems galingus kranus, buvo nelengva, nes trūko vietos, dirbome taip atsargiai, kad išsaugojome visus medžius – nė vieno nenukirtome. Miško dangą, kuri statybos metu šiek tiek nukentėjo, prieš atiduodami objektą užsakovams, taip pat atkūrėme – dabar ji tokia, kokia buvo prieš pradedant darbus, – sakė bendrovės generalinis direktorius V. Kirkilis. – Bet dideli žmonių srautai taip pat veikia aplinką. Todėl lankytojų pamėgtais objektais ir juos supančia unikalia gamta ilgai džiaugtis galėsime tik tada, jei savivaldybė, nacionalinio ar regioninio parkų direkcijos, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ar pati Aplinkos ministerija ras lėšų jiems prižiūrėti.“  

Mindūnų apžvalgos bokštas (Andrejaus Litvinovo nuotr.)

Mindūnų bokšto statyba (UAB „Empower-Fidelitas“ archyvo nuotr.)Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Algimantas
2015-10-02 13:55
Reikalinga dvigubai praplatinti ir išasfaltuoti privažiavimo kelią nuo Mindūnų iki bokšto, nacionalizuoti privačią valdą palei ežerą, įrengti normalią aikštelę, šiuo metu esanti aikštelė žemiau kritikos ribos.

Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka
2019-04-19 13:42
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizuoja konkursą „Lietuvos BIM projektai”. Konkursas yra skirtas išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2019-04-18 10:00
Darbo įrankis turi būti malonus akiai ir rankai, patogus paimti, galintis efektyvinti darbą ir ilgai patikimai tarnauti. Šiuolaikinės technologijos, medžiagos ir gamintojų ambicingumas sudaro galimybę įgyvendinti visus šiuos vartotojo poreikius ir lūkesčius. Daugiau kaip 90 metų rinkoje veikianti „C...
nuotrauka
2019-04-17 10:07
Sostinės Konstitucijos prospekte iškilęs komplekso „3BURĖS“ trečiasis pastatas įvertintas aukščiausiu – „Platinum“ – tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikatu. Darnios miestų plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ statyto komplekso 23 aukštų A klasės verslo centras surinko iki šiol daugiausi...
nuotrauka
2019-04-17 08:55
Šiauliuose oficialiai atidaryta koncerno „Diab“ gamykla. Pristatant naują objektą, akcentuotas gamybos modernumas, puikios darbo sąlygos darbuotojams, šiuolaikiniai vadybos metodai.
nuotrauka
2019-04-16 09:51
Ieškoma būdų, kaip paspartinti centrinės valdžios institucijų – ministerijų – valdomų energiškai neefektyvių pastatų atnaujinimą.
nuotrauka
2019-04-15 10:30
Žemaitijoje įsikūrusi „Telšių gelžbetonio“ gamykla laikosi ant dviejų pamatinių vertybių – patirties (įmonė veikia 66-erius metus) ir atsakomybės – tai yra Šimkų šeimos verslas.
nuotrauka
2019-04-11 14:32
Vilniuje, Fabijoniškių rajone, duris mažiesiems vilniečiams atveria darželio „Vandenis“ priestatas, kuriame laukiama 100 ikimokyklinio amžiaus vaikų. Dviejų aukštų modulinis darželis jau antras toks Vilniuje per pastaruosius metus. Planuojama, kad dar 5 lopšelių-darželių moduliniai priestatai sostin...
nuotrauka
2019-04-10 13:58
Kitąmet sostinės Iešmininkų gatvėje bus pastatyta pirmoji požeminė pėsčiųjų perėja po geležinkeliu – šiandien miesto Taryba pritarė tokio tunelio projektui. Planuojama, kad statybos darbai prasidės dar šiais metais. Tai bus pirmasis pėsčiųjų tunelis po geležinkeliu sostinėje.
nuotrauka
2019-04-09 09:30
Konferencijos „BETONAS IR GELŽBETONIS 2019. TRANSPORTO STATINIŲ BETONAS“ rėmėjai apie betoninių kelių dangų bei betoninių transporto statinių svarbą Lietuvai.
nuotrauka
2019-04-09 07:00
Lietuvos statybos pramonė ir susijusių sričių mokslininkai kaupia patirtį, žinias ir rengiasi naujai Lietuvos kelių erai – betoniniams keliams. Kol valstybė stoviniuoja nuošalėje, Statybos industrijos asociacija kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos fakultetu į metinę konferenci...
nuotrauka
2019-04-05 07:25
Apibūdinant naujai rinkoje pasirodančių statybinių medžiagų pranašumus, paprastai vertinamos darbo sąnaudos, efektyvumas ir sukuriama vertė. „Smart bricks“ arba „Sumaniosios plytos“ statybos darbų trukmę, lyginant su įprasta, trumpina 2–3 kartus; su jomis, statydami mažaaukščius objektus, dirbti gal...
nuotrauka
2019-04-02 12:01
Bendrovė „Santaros parkavimo paslaugos“ užsitikrino AB SEB banko finansavimą parkavimo aikštelių plėtros projektui Santariškių medicinos miestelyje. Bankas suteiks iki 65 proc. projekto įgyvendinimui reikalingų lėšų. Iš viso vystytojai investuos 15,8 mln. eurų.
nuotrauka
2019-04-01 07:29
Viena didžiausių Šiaulių regiono pramonės įmonių – vėdinimo sistemos įrangos gamintoja „Salda“ – tęsia 2017 metais pradėtą verslo modelio transformaciją ir atsisako mažmeninės prekybos veiklos. Nuo šiol Lietuvos klientai „Saldos“ gaminius galės įsigyti pas prekybos partnerius.
nuotrauka
2019-03-27 11:03
Po metų dvejų kauniečius džiugins ne tik naujai išklota Laisvės alėja, atnaujinti Kauno centro ir senamiesčio pastatai. 2020-21 metais visuomenei duris atversiančiame Kauno technologijos universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto A korpuso pastate, esančiame Žaliakalnyje, taip pat pradėti r...
nuotrauka
2019-03-27 07:35
Pluoštu armuotas betonas įsitvirtino rinkoje dėl daugelio pranašumų. Vienas svarbiausių – pluoštas betoną daro kur kas atsparesnį skilinėjimui. „Sika“ rinkai siūlo ypatingų pluoštinių produktų ir jų derinių.
nuotrauka
2019-03-20 13:59
2019 m. kovo mėn. 18 d. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba pritarė uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtos investicinės bendrovės EIKA REAL ESTATE FUND steigimo dokumentams.
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-03-18 13:57
Santariškių medicinos miestelis pasipildė daugiau nei tūkstančiu naujų automobilių stovėjimo vietų – bendrovė „Santaros parkavimo paslaugos“ atidarė penkių aukštų stovėjimo aikštelę, kuri šiuo metu yra didžiausia daugiaaukštė stovėjimo aikštelė Lietuvoje prie gydymo įstaigų. Aikštelę pastatė bendrov...
nuotrauka
2019-03-14 13:35
Šiandien Architektų sąjungos rūmuose paaiškėjo trys geriausios tilto per Nerį architektūrinės idėjos. Viešai atplėšus konkurso vokus ir susumavus Komisijos balsus paaiškėjo, jog pirmąją vietą laimėjo „Užvingio salos tiltas“, kurio idėją pasiūlė UAB „Tec infrastructure“ komanda, antrąją vietą – „Teka...
nuotrauka
2019-03-08 11:41
Vis daugiau šiandieninių produktų mūsų namuose yra sujungti tarpusavyje arba susieti su internetu. Kadangi tokios technologijų kompanijos milžinės kaip „Apple“ siūlo rinkai savo platformas išmaniesiems namams, ateityje namai taps dar labiau automatizuoti, energiškai efektyvesni, patogesni, komfortiš...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka

Su CAT patogesnis darbas ir buitis

Darbo įrankis turi būti malonus akiai ir rankai, patogus paimti, galintis efektyvinti darbą ir ilgai patikimai tarnauti. Šiuolaikinės technologijos, medžiagos ir gamintojų ambicingumas sudar...
nuotrauka

„Resta 2019“: kokias naujienas rasite JUNG stende?

Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.