2020 rugpjūčio 5 d. trečiadienis, 8:30
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Latviai įsitikinę – kai sako, jog BIM brangu, vadinasi, nesuvokia esmės

2019-12-13 13:27
Nors Latvijoje BIM diegimas tebėra pradinėje stadijoje, tačiau procesas vystomas turint aiškų tikslą – BIM turi tapti viso statybos sektoriaus stuburu.
nuotrauka
LatBIM (FB) iliustr.


Logiška, kaip sako LatBIM atstovas Devijs Širaks, kad BIM judėjimas prieš septynerius metus Latvijoje prasidėjo nuo projektuotojų. Šios įmonės mažesnės, keliolikai žmonių imtis ir įgyvendinti pokyčius kur kas paprasčiau negu statybų verslui, kur neretai dirba po kelis šimtus žmonių.

Sudėtingiausia užduotimi latviams tapo žmogiškasis veiksnys

LatBIM organizacijos veikloje dalyvauja architektai, projektuotojai, statybininkai – verslo ir visuomeninės organizacijos, specialistai. Kadangi Latvijoje BIM yra pradiniame etape, organizacija LatBIM siekia, kaip sako D. Širaks, kad būtų sukurta tokia įstatyminė aplinka, tokios sąlygos, kad BIM taptų viso proceso stuburu, griaučiais. 

„Mes siekiame tolygaus ir visiems vienodai suprantamo BIM įvedimo į rinką proceso, siekiame, kad nebūtų sukurta situacijų, kai valstybė ar kompanijos reikalauja kažko, ko negalima išpildyti arba tai nekuria vertės, – sako LatBIM atstovas. – Mūsų organizacija neima kitų šalių patirties ir netaiko jos copy paste principu, nes gerai suvokiame, kad tokius pokyčius į sektorių įvedinėti sudėtinga. Tačiau vis tik pats sudėtingiausias dalykas – pakeisti žmonių mąstymą.“

Nuotraukoje –
LatBIM atstovas Devijs Širaks

Pritardama kolegai, Inga Timma, Latvijos statybų įmonės ARČERS plėtros vadovė, pastebi, kad BIM reikalauja pamiršti tai, ką mokėjai, ką ir kaip darei daugelį metų. Paradoksalu, tačiau šiuo atveju patirtis trukdo. 

Pagrindinis modeliavimas, pastebi D. Širaks, vyksta su įprastomis projektavimo programomis, tačiau reikia išmokti panaudoti visas jų teikiamas galimybes, panaudoti pagal paskirtį, kurti tokius modelius, kuriuos būtų galima naudoti statyboje, eksploatuojant pastatus.

„Dabar dirbame su tokiais, atrodo, paprastais dalykais, kaip – kuo BIM skiriasi nuo 3 D. Žmonės sunkiai keičia mąstymą. Manau, situacija kardinaliai pasikeis po 2 ar 3 metų, kai ateis nauji specialistai, kurie dabar mokosi“, – sako D. Širaks.

Latvijos statybininkai žengia pirmuosius BIM žingsnius

Įmonės ARČERS plėtros vadovės žodžiais, statybų įmonės, bent jau didžiausios, mokosi ir bando pradėti dirbti su BIM statybos aikštelėse, bet popierinių brėžinių, nors į aikšteles jau ateina ir planšetės, vis dėlto dar neatsisako. Moters žodžiais, net ir tokie epizodiški bandymai leidžia suvokti, kokių verčių kuria BIM: kur kas paprasčiau tampa ir dirbti, ir planuoti darbus. Todėl ir į Lietuvą latviai atvyksta pasisemti patirties, kaip BIM realiai naudojamas mūsų šalies statybvietėse. 

Latvijoje nuo 2020 m. bus privalomas elektroninis statybos žurnalas, tačiau, skirtingai nuo mūsų patirties, jis bus valstybinis. Latvijoje jau dvejus metus veikia privaloma elektroninė darbo laiko apskaita.

Kita populistino žavėjimosi BIM pusė

Latvijoje BIM idėjos, susidurdamos su dideliu pasipriešinimu, kelią skinasi jau septynerius metus, tačiau, pasak D. Širaks, tik pastaruosius dvejus metus situacija pradėjo keistis – atsirado BIM projektų, „atsirado suvokimas, kad kelio atgal nėra“. 

Nuotraukoje – 
Inga Timma,
Latvijos statybų įmonės ARČERS
plėtros vadovė

Džiaugdamasis pokyčiais, LatBIM atstovas apgailestauja, kad visuotinai kalbama apie BIM, visi nori BIM, tačiau ne visi suvokia šios metodologijos esmę ir tai, kaip pastebi pašnekovas, procesą tempia atgal. Jo žodžiais, tokia situacija diktuoja poreikį kuo plačiau visais lygiais kalbėti apie BIM esmę, kad būtų sukurta kritinė masė specialistų, įmonių ir užsakovų, suvokiančių, kas iš tiesų yra BIM ir dirbančių su BIM.

BIM brangu tik vienu atveju – jeigu sukuri BIM, o juo niekas nesinaudoja

Svečiai iš Latvijos, kalbėdamiesi su portalu Statybunaujienos.lt, pastebėjo, kad dirbant su BIM ypatingai svarbus tampa užsakovų, projektuotojų ir statybininkų bendradarbiavimas. Bet, kaip pastebi D. Širaks, tokia sinergija taip pat keičia mąstymą: kad procesas nenutrūktų, turiu savo darbą atiduoti kitam – būtina reali integracija. Tai, anot pašnekovo, pradėjo vykti realiai tik pastaruosius dvejus metus. 

Nors atsirado bendradarbiavimas, tačiau, kaip sako I. Timma, tradicijas keisti sudėtinga: padariau, atidaviau, o toliau – tavo problemos. I. Timma, atstovaujanti statybininkams, pastebi, kad BIM turi būti pirmiausia svarbus užsakovams: jie turi suvokti, „kodėl iš viso reikia BIM, kam jis bus naudojamas, kokių verčių sukurs“.

„Kalbant apie BIM, užsakovo vaidmuo labai didelis, – sako D. Širaks. – Apie mažas kainas kalbėti net neefektyvu, nes tai nesprendžia problemos. Kai tik projektuoji arba statai su BIM, tai yra brangu, bet jeigu užsakovas nori BIM projekto ir tolesnis procesas vyksta pagal BIM, tai, kaip rodo pasaulinė praktika, ekonomija siekia apie 20–30 proc. nuo visų sąnaudų. Tad reikia matyti visą procesą, suvokti kontekstą. Kai sako, kad BIM brangu, vadinasi, nesuvokia esmės. Ir tai yra lyg lakmusas.“

Inga Timma, pritardama kolegai sako, kad BIM brangu tik vienu atveju – jeigu sukuri BIM, o juo niekas nesinaudoja.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-08-04 17:27
Šiais metais suplanuotos Klimato kaitos programos lėšos naujoms priemonėms įgyvendinti siekia 170,7 mln. eurų. Dalis paramos, kaip pranešė Aplinkos ministerija, skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui.
nuotrauka
2020-08-04 14:28
Nacionalinė teismų administracija pranešė apie praėjusią savaitę nutrauktą teismų pastato Šeimyniškių g. 28, Vilniuje, statybos rangos darbų konkursą. Priežastis – visų gautų pasiūlymų kainos viršijo numatytą projekto biudžetą.
nuotrauka
2020-08-04 10:51
Birželio 30 d. Užimtumo tarnybos direktorius patvirtino naują Trūkstamų profesijų sąrašą. Šis sąrašas galios iki 2020 m. pabaigos. Sąrašas yra suskirstytas į tris sektorius: statybos, pramonės ir paslaugų. Kaip praktikoje atrodo trečiųjų šalių piliečių iš Trūkstamo profesijų sąrašo įdarbinimas Lietu...
nuotrauka
2020-08-04 10:07
Pasaulį kausto COVID-19 virusas. Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie antrąją jo bangą. Jei blogiausias scenarijus pasitvirtins – valstybės galimai užvers sienas, bus skelbiamas karantinas, darbuotojai, jei tik yra galimybė, bus skatinami dirbti iš namų. Įvairių įmonių darbuotojai įrodė, ...
nuotrauka
2020-08-03 16:03
Šiaulių apygardos teismas paliko nepakeistą Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų birželio pradžioje priimtą nutartį, kuria Šiaulių apylinkės teismas paliko galioti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nutarimą dėl 220 eurų administracinės nuobaudos skyrimo bendrovės vadovui R. Š...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-08-03 09:57
Rugpjūčio 3 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė 3 naujus kvietimus teikti paraiškas pagal Klimato kaitos programoje suplanuotas priemones. Pagrindinis šių priemonių tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas, tačiau šios priemonės taip pat prisideda ir prie darbo vietų k...
nuotrauka
2020-07-31 13:59,      papildyta 2020-07-31 19:28, papildyta „Galio Group“ komentaru
Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ pirkimo komisija patvirtino, kad bendrovės organizuoto biuro nuomos konkurso laimėtojas nustatytas tinkamai ir tolesnės procedūros su „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“ gali būti tęsiamos.
nuotrauka
2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai...
nuotrauka
2020-07-31 10:23
Lietuvos ekonomika, paveikta pandemijos sukeltų pasekmių, antrąjį ketvirtį susitraukė 5,1 proc. Naujausi ekonominiai rodikliai liudija, kad šalies ūkis jau atsigauna, nors ir labai netolygiai.
nuotrauka
2020-07-31 09:00
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) primena, kad Pirkimų vykdytojai privalo atidžiai vertinti gautus pasiūlymus. Būtina vertinti pateiktų dokumentų turinį, juose nurodomą informaciją, jos atitiktį pirkimo dokumentuose nustatytiems reikalavimams, kituose pasiūlymo dokumentuose nurodytiems duomenims bei įsi...
nuotrauka
2020-07-30 14:30
Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realybe. Dar daugiau. Kaip sako Nerijus Paklonskas, įmonės EST LT rinkodaros vadovas, sureguliavus gaminamos ir suv...
nuotrauka
2020-07-30 11:37
Statistikos departamento duomenimis, apie 82 proc. įmonių Lietuvoje yra labai mažos, tai reiškia, kad jose dirba iki 9 darbuotojų. Iki šiol tokios įmonės negalėjo darbuotojų įdarbinti pagal pameistrystės darbo sutartį.
nuotrauka
2020-07-30 10:33
Jurbarko rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo su rangos darbų konkursą laimėjusia „Sūduvos statyba“. Tačiau paaiškėjo, kad įmonė šiemet nepajėgi atlikti darbų.
nuotrauka
2020-07-30 10:16
Aplinkos ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 35, 87 ir 88 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę, suinteresuotas institucijas ir organizacijas. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki rugpjūčio 12 d.
nuotrauka
2020-07-30 10:13
Statybos sąnaudų elementų kainos 2020 m. birželį, palyginti su geguže, skelbia Statistikos departamentas, padidėjo 0,2 proc.
nuotrauka
2020-07-30 09:13,      papildyta 2020-07-30 11:35, papildyta naudinga informacija dėl komandiruotų darbuotojų
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad nuo liepos 30 d. keičiasi darbuotojų komandiravimo į Lietuvą tvarka. Pakeitimai aktualūs Lietuvoje įregistruotoms įmonėms, įdarbinančioms kitų šalių laikinuosius darbuotojus, bei juos komandiruojančioms į kitas valstybes.
nuotrauka
2020-07-29 11:54
Notarams bus suteikta teisė rengti turto pardavimo ir nuomos viešuosius aukcionus internete. Žmonės galės pasirinkti šią elektroninę paslaugą iš platesnio teikėjų rato ir patogiai bei greitai tvarkyti savo nuosavybės reikalus.
nuotrauka
2020-07-29 09:00
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ („LTG Infra“) ir UAB „YIT Lietuva“ pasirašė sutartį, pagal kurią, vietoje probleminės vieno lygio pervažos, bus įrengtas tunelis automobiliams su pėsčiųjų taku. Naują tunelį, už beveik 5,8 mln. eurų, planuojama suprojektuoti ir pastatyti per kiek daugiau nei...
nuotrauka
2020-07-28 16:09
Šiandien, liepos 28 d., Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atlieka kratas, dokumentų poėmius bei kitus būtinus proceso veiksmus Druskininkų miesto savivaldybėje, Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje bei kitose vietose.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...