2020 sausio 23 d. ketvirtadienis, 2:09
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Latviai įsitikinę – kai sako, jog BIM brangu, vadinasi, nesuvokia esmės

2019-12-13 13:27
Nors Latvijoje BIM diegimas tebėra pradinėje stadijoje, tačiau procesas vystomas turint aiškų tikslą – BIM turi tapti viso statybos sektoriaus stuburu.
nuotrauka
LatBIM (FB) iliustr.


Logiška, kaip sako LatBIM atstovas Devijs Širaks, kad BIM judėjimas prieš septynerius metus Latvijoje prasidėjo nuo projektuotojų. Šios įmonės mažesnės, keliolikai žmonių imtis ir įgyvendinti pokyčius kur kas paprasčiau negu statybų verslui, kur neretai dirba po kelis šimtus žmonių.

Sudėtingiausia užduotimi latviams tapo žmogiškasis veiksnys

LatBIM organizacijos veikloje dalyvauja architektai, projektuotojai, statybininkai – verslo ir visuomeninės organizacijos, specialistai. Kadangi Latvijoje BIM yra pradiniame etape, organizacija LatBIM siekia, kaip sako D. Širaks, kad būtų sukurta tokia įstatyminė aplinka, tokios sąlygos, kad BIM taptų viso proceso stuburu, griaučiais. 

„Mes siekiame tolygaus ir visiems vienodai suprantamo BIM įvedimo į rinką proceso, siekiame, kad nebūtų sukurta situacijų, kai valstybė ar kompanijos reikalauja kažko, ko negalima išpildyti arba tai nekuria vertės, – sako LatBIM atstovas. – Mūsų organizacija neima kitų šalių patirties ir netaiko jos copy paste principu, nes gerai suvokiame, kad tokius pokyčius į sektorių įvedinėti sudėtinga. Tačiau vis tik pats sudėtingiausias dalykas – pakeisti žmonių mąstymą.“

Nuotraukoje –
LatBIM atstovas Devijs Širaks

Pritardama kolegai, Inga Timma, Latvijos statybų įmonės ARČERS plėtros vadovė, pastebi, kad BIM reikalauja pamiršti tai, ką mokėjai, ką ir kaip darei daugelį metų. Paradoksalu, tačiau šiuo atveju patirtis trukdo. 

Pagrindinis modeliavimas, pastebi D. Širaks, vyksta su įprastomis projektavimo programomis, tačiau reikia išmokti panaudoti visas jų teikiamas galimybes, panaudoti pagal paskirtį, kurti tokius modelius, kuriuos būtų galima naudoti statyboje, eksploatuojant pastatus.

„Dabar dirbame su tokiais, atrodo, paprastais dalykais, kaip – kuo BIM skiriasi nuo 3 D. Žmonės sunkiai keičia mąstymą. Manau, situacija kardinaliai pasikeis po 2 ar 3 metų, kai ateis nauji specialistai, kurie dabar mokosi“, – sako D. Širaks.

Latvijos statybininkai žengia pirmuosius BIM žingsnius

Įmonės ARČERS plėtros vadovės žodžiais, statybų įmonės, bent jau didžiausios, mokosi ir bando pradėti dirbti su BIM statybos aikštelėse, bet popierinių brėžinių, nors į aikšteles jau ateina ir planšetės, vis dėlto dar neatsisako. Moters žodžiais, net ir tokie epizodiški bandymai leidžia suvokti, kokių verčių kuria BIM: kur kas paprasčiau tampa ir dirbti, ir planuoti darbus. Todėl ir į Lietuvą latviai atvyksta pasisemti patirties, kaip BIM realiai naudojamas mūsų šalies statybvietėse. 

Latvijoje nuo 2020 m. bus privalomas elektroninis statybos žurnalas, tačiau, skirtingai nuo mūsų patirties, jis bus valstybinis. Latvijoje jau dvejus metus veikia privaloma elektroninė darbo laiko apskaita.

Kita populistino žavėjimosi BIM pusė

Latvijoje BIM idėjos, susidurdamos su dideliu pasipriešinimu, kelią skinasi jau septynerius metus, tačiau, pasak D. Širaks, tik pastaruosius dvejus metus situacija pradėjo keistis – atsirado BIM projektų, „atsirado suvokimas, kad kelio atgal nėra“. 

Nuotraukoje – 
Inga Timma,
Latvijos statybų įmonės ARČERS
plėtros vadovė

Džiaugdamasis pokyčiais, LatBIM atstovas apgailestauja, kad visuotinai kalbama apie BIM, visi nori BIM, tačiau ne visi suvokia šios metodologijos esmę ir tai, kaip pastebi pašnekovas, procesą tempia atgal. Jo žodžiais, tokia situacija diktuoja poreikį kuo plačiau visais lygiais kalbėti apie BIM esmę, kad būtų sukurta kritinė masė specialistų, įmonių ir užsakovų, suvokiančių, kas iš tiesų yra BIM ir dirbančių su BIM.

BIM brangu tik vienu atveju – jeigu sukuri BIM, o juo niekas nesinaudoja

Svečiai iš Latvijos, kalbėdamiesi su portalu Statybunaujienos.lt, pastebėjo, kad dirbant su BIM ypatingai svarbus tampa užsakovų, projektuotojų ir statybininkų bendradarbiavimas. Bet, kaip pastebi D. Širaks, tokia sinergija taip pat keičia mąstymą: kad procesas nenutrūktų, turiu savo darbą atiduoti kitam – būtina reali integracija. Tai, anot pašnekovo, pradėjo vykti realiai tik pastaruosius dvejus metus. 

Nors atsirado bendradarbiavimas, tačiau, kaip sako I. Timma, tradicijas keisti sudėtinga: padariau, atidaviau, o toliau – tavo problemos. I. Timma, atstovaujanti statybininkams, pastebi, kad BIM turi būti pirmiausia svarbus užsakovams: jie turi suvokti, „kodėl iš viso reikia BIM, kam jis bus naudojamas, kokių verčių sukurs“.

„Kalbant apie BIM, užsakovo vaidmuo labai didelis, – sako D. Širaks. – Apie mažas kainas kalbėti net neefektyvu, nes tai nesprendžia problemos. Kai tik projektuoji arba statai su BIM, tai yra brangu, bet jeigu užsakovas nori BIM projekto ir tolesnis procesas vyksta pagal BIM, tai, kaip rodo pasaulinė praktika, ekonomija siekia apie 20–30 proc. nuo visų sąnaudų. Tad reikia matyti visą procesą, suvokti kontekstą. Kai sako, kad BIM brangu, vadinasi, nesuvokia esmės. Ir tai yra lyg lakmusas.“

Inga Timma, pritardama kolegai sako, kad BIM brangu tik vienu atveju – jeigu sukuri BIM, o juo niekas nesinaudoja.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-01-22 09:47
Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas, esantis Lukiškių skg. 6, Vilniuje, buvo uždarytas 2019 liepos 2 d., iš jo į kitas įkalinimo įstaigas išgabenus paskutinius ten kalėjusius kalinius. Taip baigėsi daugiau nei 100 metų besitęsusi šio komplekso kaip kalėjimo istorija ir atverčiamas naujas reikšmi...
nuotrauka
2020-01-22 09:35
Trečiadienio naktį, po gautos informacijos apie galimai nuotekomis teršiamą bevardį upelį Kėdainių pramoniniame rajone, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai surengė naktinę upelio vagos, kylančios aukštyn nuo Šerkšnio upelio, apžiūrą, p...
nuotrauka
2020-01-22 09:31
Vadovaudamasis Lietuvos architektūros meno tarybos nuostatais, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas patvirtino jos sudėtį.
nuotrauka
2020-01-22 09:03
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „LIETUVOS BIM PROJEKTAI“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-01-21 16:07
Vilniaus licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus pasirašytame bendrovės „Eksploit“ direktoriui Martynui Mačiuliui adresuotame pranešime dėl vienašališko sutarties nutraukimo įvardyta daugybė projekto valdytojo – Vilniaus vystymo kompanijos – užfiksuotų pažeidimų. Tai buvo pagrindas, kodėl Vilnia...
nuotrauka
2020-01-21 11:42
Panevėžyje sukurtas dronas, matuojantis taršą. Pernai Panevėžio miesto savivaldybė tam skyrė finansavimą Panevėžio mechatronikos centro (PMC) mokslininkų komandai.
nuotrauka
2020-01-21 10:33
Prokuratūra atlieka tyrimą dėl PC „Europa“ automobilių aikštelės saugumo. Balandį iš aikštelės 5 aukšto iškritus automobiliui, nukentėjusi vairuotoja atsidūrė reanimacijoje dėl sunkių sveikatos sužalojimų.
nuotrauka
2020-01-21 10:12,      papildyta 2020-01-22 11:50, papildyta LSA komentaru
Daugiabučių namų modernizavimo procesą būtina tobulinti, siekiant efektyvesnio ir sklandesnio šių namų atnaujinimo, spartesnio šiluminės energijos taupymo bei didesnio savininkų įsitraukimo į daugiabučių namų modernizavimą, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atlikto aud...
nuotrauka
2020-01-20 08:48
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdyba kartu su Kauno apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame kauniečiai sutuoktiniai įtariami klastoję žemės sklypų pirkimo–pardavimo sutartis.
nuotrauka
2020-01-17 14:55
Generalinė prokuratūra praneša, kad itin intensyviai vykstančiame ikiteisminiame tyrime dėl galimų aplinkosaugos pažeidimų ir galimai padarytos didelės žalos gamtai tvarkant nuotekas uostamiestyje įtarimai yra pareikšti vienam juridiniam ir trims fiziniams asmenims. Įtariamųjų ratas gali didėti.
nuotrauka
2020-01-17 13:27
Kasacinis teismas sprendė dėl teisės normų aiškinimo ir taikymo, reglamentuojančių rangovo teisinį statusą, savininko teisę nukreipti reikalavimus dėl statinio trūkumų tiesiogiai rangovui, kai šis pažeidžia pareigą garantuoti daikto kokybę, ir dėl tokio pažeidimo taikytinų teisių gynimo būdų bei ieš...
nuotrauka
2020-01-17 13:11
Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras Klaipėdos apygardos teismui pateikė apeliacinį skundą byloje dėl Palangoje veikiančios keleivių pervežimo paslaugas teikiančios bendrovės vadovo S. Š. bei matininko E. M. Vyrai buvo kaltinami tuo, kad veikdami bendrai suklastojo kadastrinių matavimų dokume...
nuotrauka
2020-01-17 12:54
Finansiniai sukčiai tampa vis išradingesni: į jų pinkles patenka ne vien pavieniai asmenys, bet ir verslo įmonės. Viešumoje pasirodo pranešimai apie neįtikėtinus sukčiavimo atvejus, kai įmonių darbuotojai piktavaliams perveda milijonines sumas.
nuotrauka
2020-01-17 10:35
Ilgalaikiai bedarbiai, gyvenantys iš pašalpų, kenčiantys nuo priklausomybių, besiskundžiantys pašlijusia sveikata ar prastu susisiekimu. Nei darbdaviai juos noriai įdarbina, nei patys turi pakankamai motyvacijos. Kaip parodė 2019-aisiais šešiose savivaldybėse išbandytas modelis, dalijasi Socialinės ...
nuotrauka
2020-01-17 10:20
Iki vasario 1 d. energijai imlios pramonės įmonės gali teikti prašymus susigrąžinti dalį kainos už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP). Susigrąžintos lėšos skirtos investuoti į energijos taupymo priemones ir stiprinti savo konkurencingumą.
nuotrauka
2020-01-17 10:08
Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos (LGT) specialistai šalies karstiniame regione pernai, kaip ir kasmet, aptiko naujų karstinių reiškinių – 15 naujų smegduobių ir dar 30 susidariusių anksčiau, bet iki tol neregistruotų.
nuotrauka
2020-01-16 13:30
Klaipėdos apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas dėl svetimo turto pasisavinimo, sukčiavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų klastojimo ir padėjimo vykdyti šias nusikalstamas veikas. Kaltinimai pareikšti šešiems asmenims.
nuotrauka
2020-01-16 10:21
Per metus (2019 metų gruodžio mėnesį, palyginti su 2018 metų gruodžio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 6,9%, Kaune – 7%, Klaipėdoje – 5,7%, Šiauliuose – 11,4% ir Panevėžyje – 13,1%, tvirtina „Ober-Haus“.
nuotrauka
2020-01-16 10:19
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad šiemet individualią veiklą (toliau - IDV) su verslo liudijimu pradėjo per 36 tūkst. gyventojų, o IDV pagal pažymą, naujausiais duomenimis, yra įregistravę apie 145,7 tūkst. gyventojų. Pastebima, kad registruotos IDV augimo tendencijos išl...
nuotrauka
2020-01-16 09:28
Sukčiavimo formų gali būti įvairių, tačiau apie jas žmonės neretai sužino tik patys tapę nukentėjusiais. Taip atsitiko vienai šiaulietei, kuri norėjo pasiskolinti pinigų namui pirkti iš pažįstamo vyro. Šis vyras – vienos nekilnojamojo turto agentūros Šiauliuose vadovas – kaltinamas sukčiavimu, o bau...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos