2020 spalio 27 d. antradienis, 8:12
Reklama  |  facebook

Latvijos „Maxima“ tragedija: proceso dalyvių atsakomybė pasiklydo „juodojoje zonoje“

2015-04-29 09:02
Latvijos statybos ekspertai metus bandė išsiaiškinti priežastis, lėmusias „Maximos“ tragediją, kurios metu žuvo 54 žmonės. Kaltųjų laukia teismas, o Latvijos statyba įžengė į naują lygmenį.
nuotrauka
Iš kairės: ekspertas Artis Dzirkalis ir Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas Normunds Grinbergs. LSA nuotr.


Latvijos prokuratūra baigė tirti medžiagą, susijusią su „Maximos“ griūtimi. Kaip portalui www.statybunaujienos.lt sakė ekspertas iš Latvijos Artis Dzirkalis, aštuoniems fiziniams asmenims Latvijos prokuratūra pareiškė įtarimus dėl „Maximos“ griūties. Tarp jų yra projektuotojas-konstruktorius, konstrukcijų ekspertas, darbų vadovas – brigadininkas, techninis prižiūrėtojas, statybos inspektoriai, kurie derino projektą, „Maximos“ darbų saugos vadovas. „Man svarbiausia ne tai, ką nuteis ar nenuteis, – sakė Lietuvoje lankydamasis Artis Dzirkalis, – svarbiausia, kad pasikeitė situacija dėl atsakomybės, kai kiekvienas žino, kas už ką atsako.“ Kaip sakė specialioje komisijoje dirbęs ekspertas, komisija nustatė atvejų, kad kai kurie proceso dalyviai pasirašydavo dokumentus net nemąstydami, kuo jie rizikuoja.

Ekspertų komisija, tyrusi katastrofos priežastis, buvo sudaryta prie policijos. „Mes neturėjome dėl ko ginčytis, mes rinkome faktus, iš naujo skaičiavome, vertinome įstatyminę bazę“, – apie komisijos darbą pasakojo A. Dzirkalis. Latvijoje, aiškinantis priežastis, buvo sudarytos net kelios įvairių sričių komisijos. 

Atsakomybė pasiklydo „juodojoje zonoje“

Tragedija, anot A. Dzirkalio, įvyko ne tik dėl klaidų įvairiose proceso stadijose – išryškėjo sisteminės problemos. „Latvijoje galioja dualinė normatyvi bazė, tai yra įsigaliojo eurokodai ir tuo pat metu tebeveikia senieji SNIP-ai. Jie skiriasi patikimumo lygiu – eurokodų nustatytas patikimumas yra aukštesnis. „Maximoje“ abu šie būdai persipynė: dalis – pagal SNIP-ą, dalis – pagal eurokodus“, – sakė „Restoje“ kalbintas ekspertas iš Latvijos. 

Kita priežastis, A. Dzirkalio nuomone, buvo atsakomybės nebuvimas. Jo žodžiais, savaime turėtų būti aišku, kad projektuotojas atsako už tai, ką nubraižė, už ką pasirašė. Tačiau Latvijoje iki šiol galiojo kita tvarka, kita atsakomybė: jeigu rangovas imasi statyti pagal konkretų projektą, tai imasi ir atsakomybės už jo detalizavimą. „Tačiau neaišku, kur pasibaigia projektuotojo atsakomybė, o kur prasideda statybininko“, – sakė A. Dzirkalis, šią neaiškią situaciją apibūdindamas kaip „juodąją zoną“, kurioje pasiklydo atsakomybė. Esant tokiai situacijai, jo žodžiais, ginčas dėl atsakomybės ribų – be rezultatų.

Prognozuoja ilgą ir sudėtingą teisminį procesą

Kaip dar vieną nelaimės priežastį ekspertas įvardino priežiūros stoką: tai ir autorinė priežiūra, ir techninė priežiūra – Latvijos specialistai už nieką neatsako.

Techninis prižiūrėtojas apsiribodavo dokumentų sutvarkymu. Ir jie, pasak A. Dzirkalio, buvo sutvarkyti labai gerai. „Tačiau kaip inžinierius jis galėjo pastebėti, kad kai kurie mazgai negali atlaikyti tam tikrų apkrovų“, – kalbėjo ekspertas. Tačiau tai pasakyti garsiai reikštų tik viena – keiskite už savo pinigus. 

Eksperto A. Dzirkalio nuomone, įstatymai įnešė sumaišties, sunku buvo ką patraukti atsakomybėn. Todėl ekspertas prognozuoja ilgą teisminį procesą, kuriame situaciją teks vertinti pagal įstatymus ir normatyvinius dokumentus, galiojusius iki „Maxima“ tragedijos.

„Gerai, kad visa tai pasikeitė ir mes galime dirbti pagal naujus įstatymus, kuriuose jau numatyta atsakomybė, draudimas, nustatyta, ką kokia bendrovė gali daryti“, – portalui sakė A. Dzirkalis.

Rygos prekybos centro „Maxima“ stogas įgriuvo 2013 metų lapkričio 21-ąją. Žuvo 54 žmonės, tarp jų trys gelbėtojai, dar dešimtys žmonių buvo sužeisti.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-10-26 07:53
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Taryba išrinko naująjį LSA viceprezidentą – Vytautą Vankevičių, įmonės STATICUS įkūrėją.
nuotrauka
2020-10-23 14:59
Šiandien, spalio 23 d., Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu panaikinta Vilniaus apygardos teismo 2020 m. balandžio 15 d. išteisinamojo nuosprendžio dalis. Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu Gedvydas Vainauskas ir Rolandas Paksas pripažinti kaltais dėl prekybos poveikiu ir jiems už šio nus...
nuotrauka
2020-10-23 07:46
Apskaičiuota, skelbia Valstybinė darbo inspekcija (VDI), kad trečdalis darbuotojų dėl raumenų ir kaulų sutrikimų negalės dirbti iki pensinio amžiaus, todėl daug dėmesio skiriama su darbu susijusių raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų prevencijai bei valdymui. Kampaniją „Saugiose darbo vietose mažesni...
nuotrauka
2020-10-22 14:56
UAB „Meistrų verslo centras“ įkuriama atskiriant logistikos paslaugas nuo UAB „Bendras verslas“. Atskyrimo procedūra planuojama baigti šių metų spalio 31 d. Įmonė „Bendras verslas“ toliau vykdys įvairias investicines projektines veiklas, šiai įmonei priklauso 50 proc. Šiaulių LEZ akcijų.
nuotrauka
2020-10-22 13:25
Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje...
nuotrauka
2020-10-22 11:44
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams apskaičiavo už 2020 metus mokėtiną žemės mokestį ir šiandien išsamias deklaracijas įkėlė į VMI Elektroninio deklaravimo sistemą.
nuotrauka
2020-10-22 10:23
„Vilniaus vandenys“ kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą, prašydama suteikti informacijos apie netinkamai atliekas tvarkančias įmones. Aplinkosaugininkų valdoma apskaitos informacinė sistema leistų nustatyti ir nubausti tikruosius nuotekų teršėjus bei atgrasyti visus nesąžiningus atliekų tvarky...
nuotrauka
2020-10-22 09:16
Registrų centras tęsia iniciatyvą atverti tvarkomų registrų ir informacinių sistemų duomenis. Šį kartą visuomenei neatlygintinam naudojimui atveriami vieno pagrindinių šalies registrų Adresų registro duomenys.
nuotrauka
2020-10-21 11:06
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija galutine ir neskundžiama nutartimi priteisė valstybei 608 tūkst. eurų iš asmenų, kuriems neteisėtai buvo atkurtos nuosavybės teisės į Vilniuje, Laisvės prospekte, esančią žemę.
nuotrauka
2020-10-21 09:30
Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė fasadų tvarkybos darbų sutartį dėl Benediktinių vienuolyno ansambliui priklausančios Šv. Kotrynos bažnyčios. Šv. Kotrynos bažnyčia yra kultūros paveldo objektas, todėl ją tvarkant rangovas privalės vadovautis net 13 paveldo tvarkybos reglamentų.
nuotrauka
2020-10-20 16:26
Seimas priėmė Elektros energetikos įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis siekiama sumažinti savivaldybėms tenkančią finansinę naštą įgyvendinant projektus, susijusius su elektros oro linijų iškėlimu, taip pat užtikrinti tvarią skirstomojo elektros tinklo plėtrą.
nuotrauka
2020-10-20 11:40
Nuo 2017 m. melagingus duomenis viešuosiuose pirkimuose teikusios bendrovės galėdavo atsidurti Melagingą informaciją pateikusių įmonių registre, tačiau tokie atvejai iki šiol buvo reti. Spalį nagrinėdamas Turkijos bendrovės ir Vilniaus universiteto ginčą, Aukščiausiasis Teismas (LAT) išplėtė melagin...
nuotrauka
2020-10-20 09:29
Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasirašė rekonstravimo projekto parengimo sutartį dėl dalies Vilniaus Mokytojų namų patalpų. Perkamos paslaugos – daugiau nei 1 tūkst. kv. m remonto darbų projektas, patalpų pritaikymas žmonėms su negalia ir lifto įrengimo projektavimas.
nuotrauka
2020-10-19 14:49
Statybų sektoriaus darbo rinkoje – paradoksai: tendencingai auga darbo neturinčių asmenų skaičius, tačiau naujų darbuotojų ieško vis daugiau darbdavių. Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) teigimu, statybose jaučiamas nekvalifikuotos darbo jėgos perteklius ir kvalifikuotos – trūkumas.
nuotrauka
2020-10-19 11:10
Nuo balandžio valstybės įmonės „Lietuvos paminklai“ darbus perėmusi biudžetinė įstaiga Kultūros infrastruktūros centras (KIC) plečia veiklą: dabar jo darbai apims ne tik paveldo objektų išsaugojimą, restauravimą, bet ir Kultūros ministerijai pavaldžių įstaigų pastatų modernizavimą bei priežiūrą.
nuotrauka
2020-10-19 09:48
Į Valstybinę darbo inspekciją (VDI) šiais metais norėdami pasikonsultuoti darbo teisės ir darbuotojų saugos klausimai kreipėsi per 140 tūkst. piliečių. Nors vis daugiau paslaugų VDI perkelia į skaitmeninę erdvę, tačiau išlaikydama tiesioginį kontaktą su interesantais, nuo šiandien, spalio 19 d., pri...
nuotrauka
2020-10-16 11:25
Kasacinis teismas pateikė naujų teisės išaiškinimų dėl dalyvių teisės vykstant viešojo pirkimo procedūroms pakeisti trečiąjį asmenį, pasitelktą tiekėjų pajėgumo reikalavimo atitikčiai pagrįsti, ir tokios teisės taikymo ribojimų, kuriuos gali lemti pasitelkiamo subjekto keitimo aplinkybės.
nuotrauka
2020-10-16 10:19
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnybos parengtiems įstatymų pakeitimams, skirtiems sustiprinti požeminio vandens kokybės ir išteklių apsaugą, ir teiks juos Seimui svarstyti.
nuotrauka
2020-10-15 16:32
Spalio 15 d. Lietuvos apeliacinis teismas, atmetęs apeliacinius skundus, paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo kaltu dėl kyšininkavimo pripažintas Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Alytaus valdybos Druskininkų aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiasis...
nuotrauka
2020-10-15 15:06
Darbo ginčų komisija (DGK) prie Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) šiais metais gavo beveik 6 tūkst. prašymų nagrinėti darbo ginčus. Priėmusi teigiamų sprendimų dėl 66 proc. visų reikalavimų, DGK nurodė išieškoti 7,7 mln. eurų darbuotojų naudai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...