2020 birželio 3 d. trečiadienis, 5:51
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Latvijos „Maxima“ tragedija: proceso dalyvių atsakomybė pasiklydo „juodojoje zonoje“

2015-04-29 09:02
Latvijos statybos ekspertai metus bandė išsiaiškinti priežastis, lėmusias „Maximos“ tragediją, kurios metu žuvo 54 žmonės. Kaltųjų laukia teismas, o Latvijos statyba įžengė į naują lygmenį.
nuotrauka
Iš kairės: ekspertas Artis Dzirkalis ir Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas Normunds Grinbergs. LSA nuotr.


Latvijos prokuratūra baigė tirti medžiagą, susijusią su „Maximos“ griūtimi. Kaip portalui www.statybunaujienos.lt sakė ekspertas iš Latvijos Artis Dzirkalis, aštuoniems fiziniams asmenims Latvijos prokuratūra pareiškė įtarimus dėl „Maximos“ griūties. Tarp jų yra projektuotojas-konstruktorius, konstrukcijų ekspertas, darbų vadovas – brigadininkas, techninis prižiūrėtojas, statybos inspektoriai, kurie derino projektą, „Maximos“ darbų saugos vadovas. „Man svarbiausia ne tai, ką nuteis ar nenuteis, – sakė Lietuvoje lankydamasis Artis Dzirkalis, – svarbiausia, kad pasikeitė situacija dėl atsakomybės, kai kiekvienas žino, kas už ką atsako.“ Kaip sakė specialioje komisijoje dirbęs ekspertas, komisija nustatė atvejų, kad kai kurie proceso dalyviai pasirašydavo dokumentus net nemąstydami, kuo jie rizikuoja.

Ekspertų komisija, tyrusi katastrofos priežastis, buvo sudaryta prie policijos. „Mes neturėjome dėl ko ginčytis, mes rinkome faktus, iš naujo skaičiavome, vertinome įstatyminę bazę“, – apie komisijos darbą pasakojo A. Dzirkalis. Latvijoje, aiškinantis priežastis, buvo sudarytos net kelios įvairių sričių komisijos. 

Atsakomybė pasiklydo „juodojoje zonoje“

Tragedija, anot A. Dzirkalio, įvyko ne tik dėl klaidų įvairiose proceso stadijose – išryškėjo sisteminės problemos. „Latvijoje galioja dualinė normatyvi bazė, tai yra įsigaliojo eurokodai ir tuo pat metu tebeveikia senieji SNIP-ai. Jie skiriasi patikimumo lygiu – eurokodų nustatytas patikimumas yra aukštesnis. „Maximoje“ abu šie būdai persipynė: dalis – pagal SNIP-ą, dalis – pagal eurokodus“, – sakė „Restoje“ kalbintas ekspertas iš Latvijos. 

Kita priežastis, A. Dzirkalio nuomone, buvo atsakomybės nebuvimas. Jo žodžiais, savaime turėtų būti aišku, kad projektuotojas atsako už tai, ką nubraižė, už ką pasirašė. Tačiau Latvijoje iki šiol galiojo kita tvarka, kita atsakomybė: jeigu rangovas imasi statyti pagal konkretų projektą, tai imasi ir atsakomybės už jo detalizavimą. „Tačiau neaišku, kur pasibaigia projektuotojo atsakomybė, o kur prasideda statybininko“, – sakė A. Dzirkalis, šią neaiškią situaciją apibūdindamas kaip „juodąją zoną“, kurioje pasiklydo atsakomybė. Esant tokiai situacijai, jo žodžiais, ginčas dėl atsakomybės ribų – be rezultatų.

Prognozuoja ilgą ir sudėtingą teisminį procesą

Kaip dar vieną nelaimės priežastį ekspertas įvardino priežiūros stoką: tai ir autorinė priežiūra, ir techninė priežiūra – Latvijos specialistai už nieką neatsako.

Techninis prižiūrėtojas apsiribodavo dokumentų sutvarkymu. Ir jie, pasak A. Dzirkalio, buvo sutvarkyti labai gerai. „Tačiau kaip inžinierius jis galėjo pastebėti, kad kai kurie mazgai negali atlaikyti tam tikrų apkrovų“, – kalbėjo ekspertas. Tačiau tai pasakyti garsiai reikštų tik viena – keiskite už savo pinigus. 

Eksperto A. Dzirkalio nuomone, įstatymai įnešė sumaišties, sunku buvo ką patraukti atsakomybėn. Todėl ekspertas prognozuoja ilgą teisminį procesą, kuriame situaciją teks vertinti pagal įstatymus ir normatyvinius dokumentus, galiojusius iki „Maxima“ tragedijos.

„Gerai, kad visa tai pasikeitė ir mes galime dirbti pagal naujus įstatymus, kuriuose jau numatyta atsakomybė, draudimas, nustatyta, ką kokia bendrovė gali daryti“, – portalui sakė A. Dzirkalis.

Rygos prekybos centro „Maxima“ stogas įgriuvo 2013 metų lapkričio 21-ąją. Žuvo 54 žmonės, tarp jų trys gelbėtojai, dar dešimtys žmonių buvo sužeisti.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...
nuotrauka
2020-06-02 11:58
Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-06-02 11:48
Gavus duomenų apie galimai vykdomas neteisėtas veikas: stambaus masto kyšininkavimą, papirkimą, prekybą poveikiu, turto iššvaistymą ir dokumentų klastojimą, šiandien, birželio 2 d., sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zala...
nuotrauka
2020-06-02 09:28
Aplinkos ministerija iš Klimato kaitos programos šiemet skyrė 10 mln. eurų paramos taršioms technologijoms keisti mažiau taršiomis ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje dalyvaujančiose įmonėse.
nuotrauka
2020-06-02 09:05
Vilniaus miesto savivaldybės kontroliuojama UAB „Grinda“ per 2019 m. pardavimų apimtis išaugino iki 21,512 mln. Eur ir uždirbo 1,798 mln. Eur audituoto pelno. Tai – bene didžiausias per visą įmonės istoriją pasiektas grynojo pelno rodiklis.
nuotrauka
2020-06-01 11:13
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atliko 20 neplaninių patikrinimų vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio finansų ir draudimo įstaigose priežastims nustatyti. Lietuvos statistikos departamento duomenimis 2018 m. Lietuvoje moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis finansinės ir draudimo veiklos įm...
nuotrauka
2020-06-01 11:02
Kauno miesto savivaldybė paskelbė tarptautinį „Mokslo salos“ rangovo parinkimo konkursą. Jo nugalėtojas statys pirmąjį mokslo muziejų Lietuvoje. Šiuo metu, kaip skelbia Kauno savivaldybė, atliekami namų darbai: Nemuno saloje į būsimą muziejų jau tiesiamos požeminės komunikacijos, įsibėgėja Karaliaus...
nuotrauka
2020-06-01 07:57
Koronavirusas pakeitė Lietuvos ir viso pasaulio verslo aplinką, o viena didžiausių dilemų verslui – kaip pritaikyti biurus naujoms higienos normoms ir ar apskritai verta į tai investuoti. Gal nuosavas biuras – prabanga? Kiekvienas atvejis unikalus, visgi yra sprendimų, kurie leidžia atsikratyti rūpe...
nuotrauka
2020-06-01 07:55
Įvertinus gautas visuomenės pastabas ir pasiūlymus, Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas bus teikiamas Vyriausybei svarstyti. Terminas, kai buvo galima pareikšti atsiliepimus, baigėsi.
nuotrauka
2020-05-29 10:15
Nuo birželio 1 d. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) savo veiklą vykdys įprasta tvarka: atnaujinami ūkio subjektų planiniai ir neplaniniai patikrinimai darbo inspektoriams apsilankant patikros vietose.
nuotrauka
2020-05-29 08:27
AB „Grigeo Klaipėda“ Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos departamentui pateikė paraišką Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (toliau – TIPK) leidimui pakeisti. Tačiau Klaipėdos miesto savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą, prašydama, kad būtų sustabdyti nesavalaikiai veiksmai, siekian...
nuotrauka
2020-05-28 09:10
Statybos sąnaudų elementų kainos 2020 m. balandį, palyginti su kovu, padidėjo 0,3 proc.
nuotrauka
2020-05-28 08:50
Nuo š. m. gegužės 28 d. Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, arba yra gav...
nuotrauka
2020-05-27 13:08
„BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ ir Kauno rajono savivaldybė pasirašė 15 metų viešosios ir privačios partnerystės (PPP) sutartį, pagal kurią fondas iki 2022 m. rudens įsipareigojo atnaujinti švietimo infrastruktūros objektus Mastaičiuose, Kačerginėje ir Zapyškyje.
nuotrauka
2020-05-26 14:41
Jonavoje šiais metais prasidės pėsčiųjų tilto per Žeimių gatvę statybos – gavusi Vyriausybės finansavimą, Jonavos rajono savivaldybė antradienį, gegužės 26 d., pasirašė sutartį dėl statybos darbų su viešojo pirkimo konkurso laimėtoja AB „Kauno tiltai“.
nuotrauka
2020-05-26 09:59
Kairiajame Nemuno krante, greta Vytauto Didžiojo tilto suprojektuotas M. K. Čiurlionio koncertų centras išsiskirs ne tik puikia akustika, bet ir drąsiais architektūriniais sprendimais. Kauno miesto savivaldybė pasirašė sutartį su projektuotojais. Netrukus šiam unikaliam projektui viliamasi sulaukti ...
nuotrauka
2020-05-25 15:42
Siekiant spartesnio ekonomikos atsigavimo, investicijos į stambius infrastruktūros projektus sukuria apčiuopiamos naudos jau po metų ar dvejų, o energetikos, kelių, švietimo ir sveikatos sritys galėtų pritraukti iki 3,5 milijardo eurų privačių investuotojų lėšų, teigia „Newsec“.
nuotrauka
2020-05-25 13:47
Nuo liepos 1 d. įsigalioja pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos pakeitimai, skirti užtikrinti šilumos punktų eksploatavimo teisingą investicijų atlyginimą šilumos punktų savininkams, bei pagerinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros ir eksploatavimo kokybę....
nuotrauka
2020-05-22 13:50
Nuomos sutarčių registravimas pastarosiomis dienomis yra viena populiariausių Registrų centro paslaugų. Pastebimai išaugus klientų, pageidaujančių Nekilnojamojo turto registre įregistruoti juridinį faktą apie sudarytą nuomos sutartį, šiam procesui skiriamas itin didelis dėmesys.
nuotrauka
2020-05-22 09:17
Nors Valstybinė darbo inspekcija (VDI), šalyje paskelbus karantiną, laikinai sustabdė planinius inspektavimus, atsižvelgiant į nelegalaus ir nedeklaruoto darbo žalą valstybės ir visuomenės interesams, nelegalaus darbo kontrolė ne tik nenutrūko, bet ir buvo dvigubai rezultatyvesnė. Kas antro patikrin...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...