2019 lapkričio 19 d. antradienis, 7:08
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Latvijos „Maxima“ tragedija: proceso dalyvių atsakomybė pasiklydo „juodojoje zonoje“

2015-04-29 09:02
Latvijos statybos ekspertai metus bandė išsiaiškinti priežastis, lėmusias „Maximos“ tragediją, kurios metu žuvo 54 žmonės. Kaltųjų laukia teismas, o Latvijos statyba įžengė į naują lygmenį.
nuotrauka
Iš kairės: ekspertas Artis Dzirkalis ir Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas Normunds Grinbergs. LSA nuotr.


Latvijos prokuratūra baigė tirti medžiagą, susijusią su „Maximos“ griūtimi. Kaip portalui www.statybunaujienos.lt sakė ekspertas iš Latvijos Artis Dzirkalis, aštuoniems fiziniams asmenims Latvijos prokuratūra pareiškė įtarimus dėl „Maximos“ griūties. Tarp jų yra projektuotojas-konstruktorius, konstrukcijų ekspertas, darbų vadovas – brigadininkas, techninis prižiūrėtojas, statybos inspektoriai, kurie derino projektą, „Maximos“ darbų saugos vadovas. „Man svarbiausia ne tai, ką nuteis ar nenuteis, – sakė Lietuvoje lankydamasis Artis Dzirkalis, – svarbiausia, kad pasikeitė situacija dėl atsakomybės, kai kiekvienas žino, kas už ką atsako.“ Kaip sakė specialioje komisijoje dirbęs ekspertas, komisija nustatė atvejų, kad kai kurie proceso dalyviai pasirašydavo dokumentus net nemąstydami, kuo jie rizikuoja.

Ekspertų komisija, tyrusi katastrofos priežastis, buvo sudaryta prie policijos. „Mes neturėjome dėl ko ginčytis, mes rinkome faktus, iš naujo skaičiavome, vertinome įstatyminę bazę“, – apie komisijos darbą pasakojo A. Dzirkalis. Latvijoje, aiškinantis priežastis, buvo sudarytos net kelios įvairių sričių komisijos. 

Atsakomybė pasiklydo „juodojoje zonoje“

Tragedija, anot A. Dzirkalio, įvyko ne tik dėl klaidų įvairiose proceso stadijose – išryškėjo sisteminės problemos. „Latvijoje galioja dualinė normatyvi bazė, tai yra įsigaliojo eurokodai ir tuo pat metu tebeveikia senieji SNIP-ai. Jie skiriasi patikimumo lygiu – eurokodų nustatytas patikimumas yra aukštesnis. „Maximoje“ abu šie būdai persipynė: dalis – pagal SNIP-ą, dalis – pagal eurokodus“, – sakė „Restoje“ kalbintas ekspertas iš Latvijos. 

Kita priežastis, A. Dzirkalio nuomone, buvo atsakomybės nebuvimas. Jo žodžiais, savaime turėtų būti aišku, kad projektuotojas atsako už tai, ką nubraižė, už ką pasirašė. Tačiau Latvijoje iki šiol galiojo kita tvarka, kita atsakomybė: jeigu rangovas imasi statyti pagal konkretų projektą, tai imasi ir atsakomybės už jo detalizavimą. „Tačiau neaišku, kur pasibaigia projektuotojo atsakomybė, o kur prasideda statybininko“, – sakė A. Dzirkalis, šią neaiškią situaciją apibūdindamas kaip „juodąją zoną“, kurioje pasiklydo atsakomybė. Esant tokiai situacijai, jo žodžiais, ginčas dėl atsakomybės ribų – be rezultatų.

Prognozuoja ilgą ir sudėtingą teisminį procesą

Kaip dar vieną nelaimės priežastį ekspertas įvardino priežiūros stoką: tai ir autorinė priežiūra, ir techninė priežiūra – Latvijos specialistai už nieką neatsako.

Techninis prižiūrėtojas apsiribodavo dokumentų sutvarkymu. Ir jie, pasak A. Dzirkalio, buvo sutvarkyti labai gerai. „Tačiau kaip inžinierius jis galėjo pastebėti, kad kai kurie mazgai negali atlaikyti tam tikrų apkrovų“, – kalbėjo ekspertas. Tačiau tai pasakyti garsiai reikštų tik viena – keiskite už savo pinigus. 

Eksperto A. Dzirkalio nuomone, įstatymai įnešė sumaišties, sunku buvo ką patraukti atsakomybėn. Todėl ekspertas prognozuoja ilgą teisminį procesą, kuriame situaciją teks vertinti pagal įstatymus ir normatyvinius dokumentus, galiojusius iki „Maxima“ tragedijos.

„Gerai, kad visa tai pasikeitė ir mes galime dirbti pagal naujus įstatymus, kuriuose jau numatyta atsakomybė, draudimas, nustatyta, ką kokia bendrovė gali daryti“, – portalui sakė A. Dzirkalis.

Rygos prekybos centro „Maxima“ stogas įgriuvo 2013 metų lapkričio 21-ąją. Žuvo 54 žmonės, tarp jų trys gelbėtojai, dar dešimtys žmonių buvo sužeisti.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-11-18 16:04
Vilniaus apygardos teismas dėl prekybos poveikiu pripažino kaltais buvusį Nacionalinės žemės tarnybos (toliau – NŽT arba Tarnybos) direktoriaus patarėją G. J. F. ir pilietį S. Ž.
nuotrauka
2019-11-18 15:05
Paviršinio grunto mėginių, paimtų didžiulio padangų gaisro Alytuje apylinkėse, laboratorinių tyrimų duomenimis, nė viename iš šių 15 mėginių pavojingų cheminių medžiagų koncentracijos neviršijo ribinių verčių.
nuotrauka
2019-11-18 14:50
Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimo perduoti valdyti baseiną savivaldybės viešajai įstaigai „Palangos investicijų valdymas“.
nuotrauka
2019-11-18 14:24
Panevėžio miesto savivaldybės paskelbtam baseino rekonstrukcijos architektūrinių idėjų konkursui pateikta 10 darbų. Visi jie pristatomi „Aukštaitijos“ sporto komplekso fojė.
nuotrauka
2019-11-18 13:43
Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius...
nuotrauka
2019-11-18 12:22
Seime įregistruotas pasiūlymas Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymo projektui. Pasiūlymu siekiama sudaryti prielaidas tikslesnės, realią vertę atitinkančios nekilnojamojo turto vertės nustatymui.
nuotrauka
2019-11-18 12:11
Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino teisėtvarkos pareigūnų įtarimus, kad kultūros vertybe pripažinto dvaro Utenos rajone teritorija ir apsaugos zona buvo sumažintos neteisėtai.
nuotrauka
2019-11-18 10:25,      papildyta 2019-11-18 14:10, Papildyta „Baltijos liftų“ komentaru
Trečiadienio, lapkričio 13 d., rytą Vilniuje, požeminės perėjos prie Karoliniškių poliklinikos lifte užstrigo du garbaus amžiaus žmonės. Bandymas jiems padėti parodė, kokie pažeidžiami esame ištikus bėdai, o tarnybos, sukurtos padėti, vykdo tik jiems nurodytas, apibrėžtas funkcijas.
nuotrauka
2019-11-14 11:39
Seimas nepritarė Ekonomikos komiteto išvadai ir atmetė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Seimo priimtą įstatymą dėl įmonių „Problematika“ ir „Kelių priežiūra“ laikyti nepriimtu.
nuotrauka
2019-11-14 10:24
Kaip pranešė Susisiekimo ministerija, „Lietuvos geležinkeliai“ baigia tarptautinį Vilnius-Klaipėda geležinkelio ruožo elektrifikavimo pirkimą. Geriausią pasiūlymą pateikė jungtinės veiklos partneriai „Elecnor S.A.“ ir „Instalaciones Inabensa S.A.“.
nuotrauka
2019-11-14 10:13
Per 2019 m. trečiąjį ketvirtį statybos darbų atlikta 0,8 proc. mažiau, bet 5,6 proc. daugiau nei prieš metus.
nuotrauka
2019-11-14 09:24
Lietuvos statybininkų asociacija (LSA), atstovaujama prezidento Daliaus Gedvilo, ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF), atstovaujama pirmininko Juozo Neverausko, pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
nuotrauka
2019-11-13 13:51
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antikorupciniu požiūriu įvertino Seime registruotą daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą. Nustatyta, kad projekte numatytoms procedūroms stinga aiškumo ir išsamumo, nepakankamas dėmesys skiriamas daugiabučių administratorių atrankai, j...
nuotrauka
2019-11-13 11:57
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog užbaigus duomenų ir informacinės sąsajos su Administracinių nusižengimų registru (toliau - Registras) tvarkymo veiksmus bei patikrinus duomenų korektiškumą, papildytas minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų (toliau – nepatikimi) n...
nuotrauka
2019-11-12 16:31
Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos (LGT) specialistai praėjusią savaitę paėmė požeminio vandens mėginius UAB „Ekologistika“ padangų gaisro teritorijoje. Juos tiria Aplinkos apsaugos agentūros ir LGT laboratorijos. Rezultatų tikimasi iki lapkričio 15 d.
nuotrauka
2019-11-12 11:24
Šiaulių apygardos prokuratūra į teismą perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos tirtą sisteminės korupcijos didelės apimties baudžiamąją bylą, kurioje kaltinamas juridinis asmuo – UAB „Panevėžio melioracija“ ir dar 5 asmenys.
nuotrauka
2019-11-12 10:05
Konferencijos „Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros paveldą“ metu vykusiame tarpinstituciniame seminare „Sapiegų parkas, interesų susidūrimas kaip galimybė“ pagaliau pasiekta ilgai laukto susitarimo dėl Sapiegų parko rekonstravimo.
nuotrauka
2019-11-12 09:08
Šiuo metu Aplinkos ministerija, prieš teikdama Vyriausybei parengtus siūlymus, skirtus šalies statybos sektoriaus skaitmeninimui, juos aptaria su šio sektoriaus bendruomene. Siūlymai yra susiję su prievole taikyti statinio informacinį modeliavimą (BIM) projektuojant ir statant visus naujus sudėtingu...
nuotrauka
2019-11-11 08:21
Vienas iš pagrindinių rodiklių, atspindinčių pirkimų konkurencingumą, primena Viešųjų pirkimų tarnyba, tiekėjų patekimo į rinką galimybes – pirkimų, kuriuose dalyvauja vienas tiekėjas, dalis nuo visų įvykusių pirkimų.
nuotrauka
2019-11-08 09:01
Seimas nusprendė imtis siūlymo reglamentuoti gyventojų apklausas dėl galimų teritorijų keitimų. Seimui pateiktame įstatymo pakeitime siekiama, kad gyventojų apklausoje balsuotų ir savo nuomonę galėtų pareikšti visi tos savivaldybės, kurios teritoriją planuojama prijungti, teritorijoje gyvenantys gyv...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos