2020 birželio 4 d. ketvirtadienis, 11:14
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Leidimas kabinti kondicionierių ar stiklinti balkoną? Visi tai daro savavališkai  2

Marijus VEČERSKIS      2015-09-11 15:53
Gyventojai, norintys įstiklinti savo buto balkoną ar sumontuoti namo išorėje kondicionierių, privalo turėti projektą ir savivaldybės atstovo leidimą. Kitu atveju – remonto darbus atlikę savo iniciatyva – gyventojai bus apkaltinti savavališkomis statybomis ir teks mokėti didžiules baudas. Tuo tarpu savivaldybės atstovai tikina, kad leidimų niekas neprašo ir savivalė bus išgyvendinta kartu su renovacijos procesu.
nuotrauka
Balkonus gyventojai stiklina taip, kaip jiems patinka. Asociatyvi portalo nuotr.


Remonto darbai, keičiantys pastato išvaizdą, tik su savivaldybės architekto pritarimu

Kaip portalui minėjo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos vyriausioji specialistė Vida Aliukonienė, balkono įstiklinimas ar išorinio kondicionieriaus sumontavimas yra pastato išvaizdą keičiantys paprastojo remonto darbai. O tokie darbai, kaip balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų keitimas, stoglangių įrengimas ar keitimas, esamų angų pastato fasade užtaisymas, gali būti atliekami tik pritarus savivaldybės architektui. Nepaisantiems šio reikalavimo, kyla grėsmė patirti nenumatytų išlaidų ir papildomų rūpesčių, nes darbai be statybą leidžiančio dokumento (SLD) – savivaldybės administracijos atstovo rašytinio pritarimo – įvardijami kaip savavališka statyba.

„Gyventojai privalo žinoti, jog norint įstiklinti balkoną, reikia gauti savivaldybės architekto pritarimą. Ne visada gyventojai kreipiasi į savivaldybės architektus ir norėdami pritvirtinti įvairią įrangą ant daugiabučio namo sienos ar stogo. Jų manymu, jeigu nepertvarkomos pastato laikančiosios konstrukcijos, tai jo paprastojo remonto darbams jokių leidimų nereikia. Tačiau jei mieste esančio daugiabučio namo ar visuomeninės paskirties pastato paprastojo remonto darbais keičiama pastato išvaizda, tik savo nuožiūra jų atlikti negalima. Iš tikrųjų visiems turėtų rūpėti, kad vienas ar kitas pastatas nebjaurotų miesto veido“, – teigė V. Aliukonienė.

Aprašą pasirengti galima ir patiems

Paprastojo remonto aprašas, anot specialistės, rengiamas statybos techninio reglamento nustatyta tvarka. Šį aprašą, kai nepertvarkomos pastato laikančiosios konstrukcijos, gali pasirengti ir pats statytojas.

„Nenorint patirti nuostolių, reikia pasirūpinti paprastojo remonto aprašu, kurį gali pasirengti pats statytojas. Šį aprašą sudaro aiškinamasis raštas, esamo pastato fasado ir šlaitinio stogo spalvotos nuotraukos bei numatoma statinio išorės vizualizacija (spalvotos nuotraukos, brėžiniai ar kita). Paprastojo remonto aprašas kartu su prašymu išduoti rašytinį pritarimą jam pateikiamas savivaldybės administracijai nuotoliniu būdu per „Infostatybą“ arba tiesiogiai. Kad būtų išvengta neigiamo atsakymo, patartina dar rengiant aprašą pasikonsultuoti su savivaldybės architektu dėl sprendinių, kurie nekenktų pastato išvaizdai“, – patarė V. Aliukonienė.

Už savivalę gresia nemažos baudos

Daugiabučių gyventojai, siekdami komfortiško ar šiltesnio oro patalpose, savavališkai įstiklinę balkoną, ant pastato sienos pritvirtinę kondicionierių ar daugiau kaip 1 m virš pastato plokščiojo stogo parapeto iškėlę židinio dūmtraukį, gali sulaukti nemalonumų.

Neypatingo statinio savavališkas paprastasis remontas užtraukia baudą nuo 57 iki 144 eurų, kapitalinis – nuo 289 iki 579 eurų. Jei pastatas priskirtinas ypatingų statinių kategorijai (aukštesnis kaip 20 m ar jo bendrasis plotas didesnis kaip 2000 kv. m), Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato baudas atitinkamai nuo 289 iki 579 ir nuo 1158 iki 2316 eurų.

„Atskirai statistikos apie nustatytas savavališkas statybas dėl pastato išvaizdą keičiančių remonto darbų neturime. Šiemet daugiausiai savavališkos statybos aktų surašyta dėl neypatingų statinių – apie 44 proc. Tačiau ir ypatingų kategorijai priskiriamų statinių statybą rizikuojama vykdyti savavališkai – tokių šiemet padaugėjo iki penktadalio visų išaiškintų savavališkų statybų. Nors pagal statybos rūšį dažniausiai nustatoma naujų statinių savavališka statyba, ypatingų statinių atvejais – tai daugiausia pastato išvaizdą keičiantys remonto darbai, kuriems atlikti privalomas SLD“, – sakė V. Aliukonienė.

Leidimais niekas nesirūpina?

Tuo tarpu Klaipėdos miesto savivaldybės Architektūros ir miesto planavimo skyriaus vedėjas Almantas Mureika teigė, kad dažniausiai gyventojai atlieka savavališkus remonto darbus ir nesistengia kreiptis į savivaldybę leidimų.

„Na, aš neatsimenu, kad per pastaruosius metus kas nors būtų kreipęsis dėl leidimo kondicionieriaus įrengimui – visi tai daro savavališkai. O balkonui įstiklinti – būna keletas prašymų – gal 15 – 20 per metus. Nėra tvarkinga, kad kiekvienas buto savininkas pasirengtų savo projektą ir stiklintų balkoną pagal savo piešinį, kuris jam labiau patinka. Tačiau dauguma jau anksčiau įstiklintų balkonų tokie ir yra. Tuo labiau suremontuoti be jokių leidimų – savavališkai“, – sakė A. Mureika.

Reikalai krypsta į gerąją pusę

Tačiau, pasak Klaipėdos savivaldybės atstovo, ši problema dabar sprendžiama kartu su renovacijos procesu.

„Mes nepritariame, kad kiekvienas butas stiklintų balkonus pagal savo atskirą projektą. Mūsų pozicija tokia, kad remontas būtų daromas kompleksiškai visam fasadui. Jau seniai apie tai esame informavę ir visus namų administratorius. Nes, kai renovuojamas namas – apšiltinamas fasadas, tai visi šie įstiklinimai yra nulupami ir pakeičiami naujais – vienodais“, – teigė A. Mureika.

Pašnekovas minėjo, jog šiuo metu Klaipėdoje apie trečdalis daugiabučių namų jau yra sutvarkyti pagal renovacijos programą.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Sauliui
2015-09-18 14:25
visada taip sakiau, statybininkai gal ir moka statyti, tik gera statyba daug kainuotų. Čia vystytojai kalčiausi, nes stato pigiausius namus ir gauna didžiausius penlus. o į pirkėja jiems nusi....
Saulius
2015-09-15 09:18
Tai pastatykite namus pagal normas, kad gyventojams patiems nereiktų kabinti kondicionierių. Jeigu naujai pastatytame name vasara +30, tai neatitinka HN42 reikalavimų. Tas pats ir su vėdinimu. Ventiliacijos praktiškai jokios bute. Ir tokius namus priima eksploatacijai. O gyventojui reikia papildomai gauti leidimus, daryti projektus. Nesąmonė.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...
nuotrauka
2020-06-02 11:58
Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-05-28 11:01
Pandemija gyventojų nesustabdė ir nuo sezoninio sodo namelio, sodybos ar buto atnaujinimo, tad pastaruoju metu pastebimai išaugo netinkamai paliktų statybinių ir didelių gabaritų atliekų kiekiai. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog net ir per karantiną šios atliekos turi būti tvarkomos atsakingai bei pr...
nuotrauka
2020-05-28 08:50
Nuo š. m. gegužės 28 d. Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, arba yra gav...
nuotrauka
2020-05-25 13:47
Nuo liepos 1 d. įsigalioja pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos pakeitimai, skirti užtikrinti šilumos punktų eksploatavimo teisingą investicijų atlyginimą šilumos punktų savininkams, bei pagerinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros ir eksploatavimo kokybę....
nuotrauka
2020-05-22 13:37
Dūmų detektoriai yra patikrinta priemonė, padedanti išvengti gaisro pasekmių ir žūčių. Karantino laikotarpiu ypatingai svarbu izoliuotis saugioje aplinkoje. Laiko namuose praleidžiame kur kas daugiau nei įprasta, todėl dūmų detektorius gyvenamojoje aplinkoje yra privalomas. Deja, priešgaisrinės apsa...
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-20 10:23
Vakar, gegužės 19 d., baigėsi terminas teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacijoms už individualių namų renovaciją, skirtą sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį.
nuotrauka
2020-05-19 09:27
Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą pirkome iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Vals...
nuotrauka
2020-05-19 09:08
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą, patvirtino, kad vartotojui mokėjimai už suvartotą karštą vandenį apskaičiuoti teisingai.
nuotrauka
2020-05-18 08:17
VERT atkreipia dėmesį, kad turi būti skiriamas didesnis dėmesys daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo dujų sistemų saugaus eksploatavimo priežiūrai. VERT, atlikusi patikrinimą, nustatė, kad tam tikrais atvejais nėra laikomasi privalomų teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2020-05-15 07:02
Aplinkos ministerija parengė Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 28 d.
nuotrauka
2020-05-13 10:12
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ kilusį vartojimo ginčą, pasisakė, kad bendrovė pagrįstai vartotojo suvartotą karšto vandens kiekį bute apskaičiavo taikydama karšto vandens suvartojimo normatyvus.
nuotrauka
2020-05-12 12:44
Radiacinės saugos centras, atlikęs radono aktyvumo koncentracijos individualiųjų gyvenamųjų pastatų patalpų ore tyrimus, nustatė atvejus, kai radono aktyvumo koncentracija viršijo atskaitos lygį, nustatytą Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“.
nuotrauka
2020-05-12 09:52
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs bylą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (Administracijos) išduoto leidimo trečiajam suinteresuotam byloje asmeniui įrengti išorinę reklamą ant gyvenamojo daugiabučio namo fasado teisėtumo ir pagrįstumo, konstatavo, kad ...
nuotrauka
2020-05-11 15:11
Nuo šiandien, gegužės 11-osios, individualių gyvenamųjų namų savininkai gali teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą į 5 klasės biokuro katilus ir šilumos siurblius.
nuotrauka
2020-05-11 08:06
Marijampolės savivaldybės administracija praneša, kad kreipėsi daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai, informuodami, kad įvairios privačios firmos primygtinai siūlo savo paslaugas parengti įvairių dokumentų paketus. Firmų atstovai motyvuoja tuo, kad tokių dokumentų reikalauja savivaldybės a...
nuotrauka
2020-05-07 14:15
Vilniaus senamiesčio širdis – Stiklo kvartalas vėl pulsuoja savo bendryste ir kviečia pasigrožėti atgijusiu senamiesčiu. Nepaisant per karantiną uždarytų verslų, skausmingai sumažėjusi, bet tokia pat susitelkusi, bendruomenė šią savaitę net 50-čia spalvotų žvaigždžių nuklojo kvartalo gatvelių dangų,...
nuotrauka
2020-05-07 09:36
Dar beveik 500 – toks skaičius naujų požeminių, pusiau požeminių ir antžeminių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių bus įrengtas Vilniuje iki 2022 metų pabaigos. Tai jau antrasis jų įrengimo etapas: nuo 2018 m. iki šiol įrengta jau apie 800. Pirmiausiai aikštelės atsirado tankiausiai ...
nuotrauka
2020-05-07 09:26
Skatindama daugiabučių modernizaciją, Vilniaus savivaldybė patvirtino finansavimą daugiabučių administratoriams, organizuojantiems namų atnaujinimą. Toks Tarybos sprendimas taps papildoma parama, gaivinant sektorius, nukentėjusius nuo karantino apribojimų.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...