2019 spalio 22 d. antradienis, 6:38
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lemputės namų apšvietimui: tik tiek, kiek reikia

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-08-21 14:22,      papildyta bendrovės „Gaudrė“ komentaru 2015-08-24 16:50
LED kol kas yra viena taupiausių pasaulyje sugalvotų apšvietimo technologijų. Tačiau gausu ir nusivylusių tokiomis lemputėmis: arba jos tarnauja per trumpai, arba skleidžia nemalonią šviesą.
nuotrauka
Šviestuvai. „Gaudrė“ nuotr.


Minimos įmonės
LA FORMA, UAB
Gaudrė, UAB
Jung Vilnius, UAB

Apšvietimo salono „LA Forma“ direktorius Aidas Launikonis sako, jog LED technologija yra tiksli ir patikima – tiesiog reikia pasidomėti prieš įsigyjant tokias lemputes. Ir tuo metu, kai visas pasaulis ima gręžtis į taupymą, kuo tiksliau ir efektyviau naudojamus šviesos šaltinius, mes turime potencialą pirmauti šioje srityje. Kodėl? Nes, priešingai nei turtingosios Vakarų Europos šalys ir JAV, dar nespėjome „apsišvitinti“ visų užkaborių, gatvių ir pakampių.

Kodėl lemputės šviečia taip šlykščiai? 

„Žmonės šiandien perka ne LED, bet tas labiau įprastas kompaktines liuminescencines lemputes. Pirkdami labai nesidomi, galvoja: „na ir ką? Lemputė. Švies". Pareina namo, įsisuka į savo šviestuvą ir stebisi – kokia šlykšti, šalta, melsva šviesa. Kaip ligoninėj. Tačiau tai yra žinių trūkumo pasekmė – lemputės turi savo spalvą: šiltą, šaltą. Žmonės nepasidomi, ką jie perka ir kodėl. Šviesa, galime sakyti, turi būti tiksli. Nekisti. Žmonės nusiperka LED šviesos šaltinių, kurie skleidžia kokią nors nemaloniai šaltą šviesą. Na, ji netinka namuose,“ – sako A. Launikonis.

Jis teigė, jog pirkėjai neretai nusivilia technologijomis todėl, kad sąmoningai nesidomi, ką jie perka. „Atkreipkite dėmesį į savybes daikto, kurį jūs perkate, – patarė Aidas Launikonis. – Pažvelkite į moteris, kurios renkasi kosmetiką. Jos juk puikiai žino, ką perka. Parduotuvėje joms bet ko neįkiš. Su šviesos šaltiniais žinių reikia daug, tačiau užtenka žinoti, į ką turi atkreipti dėmesį“, – palygino pirkimo ypatumus „LA Forma“ salono vadovas.

Dar vienas svarbus aspektas – baltos šviesos šiltų ir šaltų atspalvių kaitaliojimas. Tokiu būdu gali būti skatinamas darbuotojų darbingumas, arba priešingai – skatinama atsipalaiduoti.

„Tai labai įdomus dalykas. Moksliniais tyrimais jau įrodyta, kad šalta spalva kelia darbingumą, tonusą, koncentruoja žmogaus dėmesį, o šilta – atpalaiduoja. Būtent todėl šiuo metu rekomenduojama biuruose daryti kokybišką apšvietimą, kuris nepastebimai keistų atspalvius. Pavyzdžiui, 45 minutes būtų šaltesnė šviesa, vėliau pusvalandžiui šiltėtų. Žmogui dirbti būtų geriau – darbdavys iš jo ne išspaustų paskutinius syvus, o nepastebimai pagerintų jo savijautą“, – patarė A. Launikonis (nuotr. kairėje)

Lietuviškų statybų ypatumai: mums pigiausius!

Jis pridūrė, jog kad ir kaip darbdaviai norėtų, žmogus nuo ryto iki vakaro negali būti itin dėmesingas, įsitempęs, atiduoti visas savo jėgas. Tačiau iš tiesų niekas nesvarsto, kaip švitinti savo darbuotojus budrumą skatinančia šviesa. Todėl, kad visiems labiausiai rūpi maža kaina.

„Nubėkite pas kurios nors statybos bendrovės komercijos direktorių ir paklauskite, kokius šviestuvus jie stato biuruose. „Pigiausius!“, – jums atsakys. Mes savo darbe itin dažnai susiduriame su tokiu mentalitetu. Iš vienos pusės stovi architektas, sakantis: „Ne, ne, taip daryti negalima!“. Iš kitos – statybininkas, kuris nukerta: „Bet aš laimėjau konkursą su tokia ir tokia kaina. Neturiu pinigų daryti taip, kaip tu čia priprojektavai“, – lietuviškų statybų situaciją nupiešė A. Launikonis.

O kaipgi su apšvietimo technologijomis, kurios brangesnės šiandien, tačiau ateityje gali sutaupyti didžiulius elektros energijos kiekius, sumažinti sąnaudas?

„Turiu vieną pavyzdį iš patirties: į mus kreipėsi žmogus, kurio svetainėje buvo sumontuota 16 šviestuvėlių. Tiesiog taip buvo sugalvota ir jis tokį butą nusipirko. Lemputės buvo halogeninės, jas įjungus net karšta darydavosi. Žmogus sakė: „Ką daryti? Nenoriu griauti naujo buto". Peržiūrėjom technines galimybes ir patarėm – anas lempas išmetam, sudedam LED lemputes“, – prisiminė A. Launikonis.

Patarimo sąmata išėjo tokia: LED lemputės kainavo maždaug du kartus brangiau, nei būtų kainavusios įprastos halogeninės, tačiau elektros sąnaudos sumažėjo kelis kartus, o šviesos kiekis liko toks pats. Investicija į LED lemputes šeimininkui atsipirko per metus.

Tik tiek, kiek reikia

„Vilniuje pilna naujų biurų, dauguma jų sertifikuojami pagal vadinamąjį BREEM standartą. Pagal jį itin kruopščiai matuojamos apšvietimo sąnaudos, apšvietimas neturi būti didesnis kaip 11 vatų kvadratiniam metrui. Viskas, basta, nė vato daugiau. Įsukę liuminescencines lempas mes vos vos pasiektume tą reikalavimą, praktiškai reikėtų daryti su LED lemputėmis“, – svarstė A. Launikonis.

A. Launikonio pristatymas galerijoje  „LA Forma“

Jis prasitarė, jog šiandien dauguma klientų vis tik orientuojasi į kokybę ir ilgaamžiškumą, suprasdami, jog neverta eikvoti lėšų už elektros energiją, bei darbo jėgą, kviečiant meistrus pakeisti perdegusią lemputę.

„Dabar turime užklausą sutvarkyti Kalvarijų bažnyčios apšvietimą. Šviestuvai ten aukštai, tad ir siūlome rinktis LED lemputes, nes jos tarnaus, na, 50–60 tūkstančių valandų, tik tada reikės kviesti aukštalipius jas keisti“, – skaičiavo pašnekovas.

Statybunaujienos.lt jau rašė apie naujausias apšvietimo technologijas – derva užliejamus LED šviestuvus, kurie tampa itin atsparūs aplinkos poveikiui. A. Launikonis svarsto, jog šiuo metu vienas metras tokio šviestuvo kainuotų ne mažiau kaip 150 eurų. Brangu? Visuomet reikia apsvarstyti, ką gauname už tokią kainą.

Pavyzdžiui, šiuolaikinių LED juostų kaina kinta proporcingai jų skleidžiamam šviesos kiekiui.

„Jei turime 300 liumenų viename metre, tai kaina yra, pavyzdžiui, 30 eurų (5 metrų ilgio juostelės kaina). Jei juostelė skleis 600 liumenų šviesą, kaina, atitinkamai – 60 eurų. Dvigubai. Tad reikia protingai skaičiuoti – nereikia per daug šviesos. Jos reikia tiek, kiek reikia. Per mažai – irgi negerai“, – patarė A. Launikonis.

PAPILDYTA

Vienintelis trūkumas

Apšvietimo sistemas projektuojančios bendrovės „Gaudrė“ vadovas Vladislavas Mickevičius pritarė, jog LED šiuo metu viena tobuliausių apšvietimo technologijų ir neabejotinai apšvietimo technologijos toliau bus vystomas būtent LED šviesos šaltinių srityje.

„Dabar visus naujus gaminius projektuojame tik su LED šaltiniais. Ši technologija perspektyvi tiek elektros sąnaudų prasme, tiek šviesos kokybės“, – sakė V. Mickevičius.

Jis taip pat akcentavo, jog renkantis LED lemputes ar šviestuvus reikia turėti tam tikrų žinių, kad gautumėte tai, ko tikitės.

„Jeigu su liuminescencinėmis ir halogeninėmis lemputėmis viskas buvo kaip ir aišku – yra lemputė ir toks štai jos galingumas – tai su šviesos diodais (LED) yra kitaip. Įsimaišo įvairūs techniniai parametrai. Jei užsakovas ar pirkėjas renkasi šviestuvus tik pagal kainą – tikrai didelė tikimybė, kad tarnavimo laikas bus trumpesnis, šviesos kokybė – prasta“, – sakė bendrovės „Gaudrė“ vadovas.

Vyras neslėpė – geras šviesos diodų šviestuvas tikrai kainuos nepigiai. Todėl viską reikėtų įvertinti, skaičiuoti, kada ši investicija atsipirks.
Vis tik itin dažnas atvejis, kai klientai vadovaujasi „pigiau“ principu ir vėliau nusivilia apskritai visa šviesos diodų technologija – prastesnės kokybės šviestuvai skleidžia prastos kokybės šviesą, šviesos stiprumas nusilpsta, lemputė greičiau perdega.

„Pati technologija – šviesos ateitis. Tiesiog ji reikalauja daugiau investicijų tiek iš užsakovų (pirkėjų), tiek iš gamintojų. Ta didelė investicija turbūt yra vienintelis jos trūkumas“, – sakė V. Mickevičius.

Jis teigia, jog yra įvairių išeičių, jei užsakovui norisi sumokėti mažiau.

„Renkamės šaltesnio spektro šviesos šaltinius, jie skleidžia didesnį šviesos srautą – tuomet mažiau reikia šviestuvų. Vadinasi, bus mažesnė investicija“, – sakė „Gaudrė“ vadovas.

Šiuo metu jau tobulinami šviestuvai, kurie geba patys keisti šviesos spektro „šiltumą“. Tai aktualu ne tik biure, tačiau ir namuose.

„Rytinis apšvietimas turi būti šaltesnis, vakare – jis turi šiltėti. Šviestuvai įjungiami į išmaniojo valdymo sistemą. Bendras apšvietimo kiekis taip pat gali mažėti. Tai atitiktų žmogaus natūralius bioritmus. Tad šia kryptimi technologijos ir juda“, – sakė V. Mickevičius.

„Tamsuoliai“ lietuviai ir apakinti italai

Tendencija „tik tiek, kiek reikia“ plinta ir pasaulyje. Pavyzdžiui, Italijoje, A. Launikonio teigimu, leidžiama gatvių apšvietimui naudoti tik tuos šviestuvus, kurie „neteršia“ aplinkos šviesa. Kitaip tariant, jei tai šviestuvas, skirtas gatvei apšviesti, jo šviesa ir turi sklisti žemyn, tik ant tų objektų, kuriuos numatyta apšviesti.

Tokie įrengimai kaip reflektoriai, šviesos sklaidytuvai naudojami tam, kad šviesa nesklistų į dangų.

„Italai ne tik taupo elektrą. Jie galvoja plačiau – šviesos tarša kenkia gamtai, juk pažvelkite – į šviesą skrenda visi drugeliai, vabzdžiai. Daromas poveikis. Jei miestas labai šviečia, jis arba blokuoja tam tikrų paukščių skrydžius, arba priešingai – juos pritraukia, jie trenkiasi į dangoraižių stiklus ir žūsta. Jei pažiūrėsite į google žemėlapį, žemę iš viršaus, tai Amerika šviečia it lempa. Italija – irgi neblogai degina. Vakarų Europa – blausoka, o link Lietuvos – visiška tamsa! Bet gal tai nėra blogai? Juk tai savotiškai rodo žmonių sąmoningumo lygį“, – pokalbį baigė A Launikonis.

Apie šviesos taršą miestuose portale statybunaujienos.lt skaitykite Architektų sąjungos pirmininko Mariaus Šaliamoro inteviu artimiausiu metu.

 „LA Forma“,  „Jung“ ir portalo nuotr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2019-10-21 11:26
Pernai šalia Vilniaus oro uosto pradėtą statyti modernią daugiafunkcę automobilių stovėjimo aikštelę jau baigiama įrengti. Planuojama, kad lapkričio mėnesį keleiviams bus pristatyta beveik tūkstantis naujų automobilių stovėjimo vietų.
nuotrauka
2019-10-18 14:11
Nuo 2017 metų kartu dirbančios ICOR grupės įmonės „Axis Technologies“ ir „Remeksi Keskus“ savo veiklą tęs su vieningu prekės ženklu „Axis Tech“. Toks akcininkų sprendimas priimtas siekiant sustiprinti kompanijos pozicijas žingsniui į tarptautines rinkas.
nuotrauka
2019-10-08 11:51
Nuo 2024 m. sausio 1 d. visi ūkio subjektai Lietuvoje privalės užtikrinti, kad kvapai dėl jų vykdomos veiklos gyvenamosios aplinkos ore neviršytų 5 europinių kvapo vienetų (OUE/m³). Taip siekiama pagerinti netoli pramonės objektų gyvenančių žmonių aplinką. Iki šiol Lietuvoje galioja 8 europinių kvap...
nuotrauka
2019-10-08 11:23
Šį trečiadienį, spalio 9 d., pradėti griauti daugiau nei pusšimtį metų ant Tauro kalno stovėję apleisti Profsąjungų rūmai, o jų vietoje iškils Nacionalinė koncertų salė. Planuojama, kad Profsąjungų rūmų nebeliks jau iki metų pabaigos. Griovimo darbus vykdys konkursą laimėjusios bendrovės „Vaidva“ ir...
nuotrauka
2019-10-08 09:10
Šiandien darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ gali didžiuotis, kad šalyje yra viena iš statybų ir NT sektoriaus lyderių. „YIT Lietuva“ lyderių gretose yra todėl, kad savo veikloje nuolat siekia taikyti pažangiausius statybų sprendimus ir inovacijas. Šie metai bendrovei išsiskyrė ne tik NT i...
nuotrauka
2019-10-07 13:31
Pagal bendrovės „Atamis“ projektą „Kauno tiltai“ stato pėsčiųjų ir dviratininkų tiltą per Ventą Kuršėnuose. Naujasis statinys trauks ne tik originalia išvaizda, bet ir interaktyvaus ir išmanaus tilto sprendimais, rašoma Šiaulių r. savivaldybės pranešime.
nuotrauka
2019-10-07 13:10
Šiaulių apygardos teismas nutartimi vienai iš stambiausių šalyje kelių ir tiltų statybos bendrovei „Šiaulių plentas“ iškėlė restruktūrizavimo bylą. Teismas nustatė sąlygas, kuriomis bendrovė galės disponuoti jos sąskaitoje esančiomis lėšomis, tarp jų – privalomi mokesčiai, darbuotojų atlyginimai. Pa...
nuotrauka
2019-10-07 11:45
Lietuvoje atliktas išsamus „Lean“ metodų, skaitmeninių inovacijų ir skaitmeninių paslaugų tyrimas atskleidė, kad šalies įmonėms konkurencinį pranašumą gali sukurti tik vis dar retos skaitmeninės paslaugos. Tuo tarpu išteklių mažinimu ir efektyvumo didinimu paremta „Lean“ metodologija bei skaitmeninė...
nuotrauka
2019-10-07 11:14,      papildyta 2019-10-07 15:30, Papildyta nuotraukomis
Jau šį rudenį pačiame Vilniaus senamiesčio centre, Bokšto g. 6, įsikurs pirmieji modernaus barokinio verslo ir laisvalaikio komplekso „Bokšto skveras“ nuomininkai. Kompleksas, kurio projektavimas ir statybos užtruko kone dešimtmetį, bus atviras visiems vilniečiams bei miesto svečiams. Tai – nekilnoj...
nuotrauka
2019-10-03 07:36
Statyba yra gana inertiškas sektorius. Tačiau klimato kaita ir su tuo susijusios problemos priverčia keisti inertišką mąstymą. Pastatų ir statinių tvarumą, draugiškumą aplinkai įrodantys sertifikatai tapo siekiamybe, todėl statytojai ieško vadinamųjų žalių sprendimų ir tinkamų medžiagų.
nuotrauka
2019-10-01 11:35
Akademijoje (Kauno r.), Margirio gatvėje įsikūrusios UAB „Analizė“ teritorijoje statomas centras, kuriame gyventojams bus teikiama daugiau kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų.
nuotrauka
2019-10-01 07:30
Kaune įsikūrusi statybų įmonė „Avona“ šiuo metu darbus vykdo visoje Lietuvoje. Tie darbai – tai ir nauja statyba, ir visuomeninių pastatų atnaujinimas, ir daugiabučių modernizavimas, ir parkų prikėlimas naujam gyvenimui.
nuotrauka
2019-09-30 14:51
Lampėdžio ežero pakrantėje kyla naujoji tarptautinius reikalavimus atitinkanti irklavimo bazė. Kartu su 2 kilometrų ilgio trasa vandens sporto kompleksas pretenduoja tapti geriausiu šalyje.
nuotrauka
2019-09-30 11:15
Išplėstas gaminių asortimentas ir investicijos į naują gamybinę įrangą bendrovei „Ukmergės gelžbetonis“ jau kelerius metus iš eilės lėmė stabilų 30 proc. kasmetinį pardavimų augimą. „Šie įsigijimai lėmė ir tokį pat eksporto augimą, ir sudarė galimybes išlaikyti stabilias pozicijas vidaus rinkoje“, –...
nuotrauka
2019-09-17 10:21
15 metų – beveik tiek laiko Lietuvoje vyksta daugiabučių renovacijos procesas, kurio metu atnaujinta šimtai gyvenamųjų namų. Padidintas jų energinis efektyvumas, akį glosto pasikeitusi išorė, tačiau ar išaugo butų vertė ir gyvenimo juose kokybė?
nuotrauka
2019-09-05 08:00
Savo žmones „Caverion Lietuva“ vadovas Egidijus Šydeikis vadina žvaigždžių komanda. Visomis prasmėmis: tiek inžinerinių žinių ir inovatyvumo, tiek požiūrio į gyvenimą, lankstumo ir įsiklausymo. Darbštūs, talentingi bei nuolat tobulėjantys darbuotojai – tai ir yra įmonės sėkmės pagrindas.
nuotrauka
2019-09-03 12:03
Šiuolaikinis pasaulis jau garsiai konstatuoja faktą – dirbtinis intelektas (DI) sparčiai transformuoja verslą ir ekonominius procesus. Vykstantys pokyčiai neišvengiamai keičia ir darbų prigimtį, ir pačią darbo vietos koncepciją. Dar didesnių transformacijų galime tikėtis jau visai netolimoje ateityj...
nuotrauka
2019-09-02 08:00
Jau 40 metų „UNILIN“ kuria sprendimus pastatų sandarinimui ir šioje įmonių grupėje „tvarumas“ yra ne skambus žodis, o apgalvota strategija. „Tvarus mąstymas yra būtina sąlyga kiekviename mūsų įmonės lygmenyje. Kad ilgainiui sukeltum pokytį, turi dirbti ekologiškai ir sukurti žiedinę ekonomiką. Visuo...
nuotrauka
2019-08-29 13:05
Iki metų pabaigos Vilniuje duris atvers penki moduliniai darželiai. Keturiems iš jų – „Gabijėlei“, „Atžalėlei“, „Gintarėliui“ ir „Medynėliui“ – modulius pagamino ir tiekė bendrovė „Ryterna Modul“.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...