2019 rugpjūčio 22 d. ketvirtadienis, 5:50
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lemputės namų apšvietimui: tik tiek, kiek reikia

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-08-21 14:22,      papildyta bendrovės „Gaudrė“ komentaru 2015-08-24 16:50
LED kol kas yra viena taupiausių pasaulyje sugalvotų apšvietimo technologijų. Tačiau gausu ir nusivylusių tokiomis lemputėmis: arba jos tarnauja per trumpai, arba skleidžia nemalonią šviesą.
nuotrauka
Šviestuvai. „Gaudrė“ nuotr.


Minimos įmonės
LA FORMA, UAB
Gaudrė, UAB
Jung Vilnius, UAB

Apšvietimo salono „LA Forma“ direktorius Aidas Launikonis sako, jog LED technologija yra tiksli ir patikima – tiesiog reikia pasidomėti prieš įsigyjant tokias lemputes. Ir tuo metu, kai visas pasaulis ima gręžtis į taupymą, kuo tiksliau ir efektyviau naudojamus šviesos šaltinius, mes turime potencialą pirmauti šioje srityje. Kodėl? Nes, priešingai nei turtingosios Vakarų Europos šalys ir JAV, dar nespėjome „apsišvitinti“ visų užkaborių, gatvių ir pakampių.

Kodėl lemputės šviečia taip šlykščiai? 

„Žmonės šiandien perka ne LED, bet tas labiau įprastas kompaktines liuminescencines lemputes. Pirkdami labai nesidomi, galvoja: „na ir ką? Lemputė. Švies". Pareina namo, įsisuka į savo šviestuvą ir stebisi – kokia šlykšti, šalta, melsva šviesa. Kaip ligoninėj. Tačiau tai yra žinių trūkumo pasekmė – lemputės turi savo spalvą: šiltą, šaltą. Žmonės nepasidomi, ką jie perka ir kodėl. Šviesa, galime sakyti, turi būti tiksli. Nekisti. Žmonės nusiperka LED šviesos šaltinių, kurie skleidžia kokią nors nemaloniai šaltą šviesą. Na, ji netinka namuose,“ – sako A. Launikonis.

Jis teigė, jog pirkėjai neretai nusivilia technologijomis todėl, kad sąmoningai nesidomi, ką jie perka. „Atkreipkite dėmesį į savybes daikto, kurį jūs perkate, – patarė Aidas Launikonis. – Pažvelkite į moteris, kurios renkasi kosmetiką. Jos juk puikiai žino, ką perka. Parduotuvėje joms bet ko neįkiš. Su šviesos šaltiniais žinių reikia daug, tačiau užtenka žinoti, į ką turi atkreipti dėmesį“, – palygino pirkimo ypatumus „LA Forma“ salono vadovas.

Dar vienas svarbus aspektas – baltos šviesos šiltų ir šaltų atspalvių kaitaliojimas. Tokiu būdu gali būti skatinamas darbuotojų darbingumas, arba priešingai – skatinama atsipalaiduoti.

„Tai labai įdomus dalykas. Moksliniais tyrimais jau įrodyta, kad šalta spalva kelia darbingumą, tonusą, koncentruoja žmogaus dėmesį, o šilta – atpalaiduoja. Būtent todėl šiuo metu rekomenduojama biuruose daryti kokybišką apšvietimą, kuris nepastebimai keistų atspalvius. Pavyzdžiui, 45 minutes būtų šaltesnė šviesa, vėliau pusvalandžiui šiltėtų. Žmogui dirbti būtų geriau – darbdavys iš jo ne išspaustų paskutinius syvus, o nepastebimai pagerintų jo savijautą“, – patarė A. Launikonis (nuotr. kairėje)

Lietuviškų statybų ypatumai: mums pigiausius!

Jis pridūrė, jog kad ir kaip darbdaviai norėtų, žmogus nuo ryto iki vakaro negali būti itin dėmesingas, įsitempęs, atiduoti visas savo jėgas. Tačiau iš tiesų niekas nesvarsto, kaip švitinti savo darbuotojus budrumą skatinančia šviesa. Todėl, kad visiems labiausiai rūpi maža kaina.

„Nubėkite pas kurios nors statybos bendrovės komercijos direktorių ir paklauskite, kokius šviestuvus jie stato biuruose. „Pigiausius!“, – jums atsakys. Mes savo darbe itin dažnai susiduriame su tokiu mentalitetu. Iš vienos pusės stovi architektas, sakantis: „Ne, ne, taip daryti negalima!“. Iš kitos – statybininkas, kuris nukerta: „Bet aš laimėjau konkursą su tokia ir tokia kaina. Neturiu pinigų daryti taip, kaip tu čia priprojektavai“, – lietuviškų statybų situaciją nupiešė A. Launikonis.

O kaipgi su apšvietimo technologijomis, kurios brangesnės šiandien, tačiau ateityje gali sutaupyti didžiulius elektros energijos kiekius, sumažinti sąnaudas?

„Turiu vieną pavyzdį iš patirties: į mus kreipėsi žmogus, kurio svetainėje buvo sumontuota 16 šviestuvėlių. Tiesiog taip buvo sugalvota ir jis tokį butą nusipirko. Lemputės buvo halogeninės, jas įjungus net karšta darydavosi. Žmogus sakė: „Ką daryti? Nenoriu griauti naujo buto". Peržiūrėjom technines galimybes ir patarėm – anas lempas išmetam, sudedam LED lemputes“, – prisiminė A. Launikonis.

Patarimo sąmata išėjo tokia: LED lemputės kainavo maždaug du kartus brangiau, nei būtų kainavusios įprastos halogeninės, tačiau elektros sąnaudos sumažėjo kelis kartus, o šviesos kiekis liko toks pats. Investicija į LED lemputes šeimininkui atsipirko per metus.

Tik tiek, kiek reikia

„Vilniuje pilna naujų biurų, dauguma jų sertifikuojami pagal vadinamąjį BREEM standartą. Pagal jį itin kruopščiai matuojamos apšvietimo sąnaudos, apšvietimas neturi būti didesnis kaip 11 vatų kvadratiniam metrui. Viskas, basta, nė vato daugiau. Įsukę liuminescencines lempas mes vos vos pasiektume tą reikalavimą, praktiškai reikėtų daryti su LED lemputėmis“, – svarstė A. Launikonis.

A. Launikonio pristatymas galerijoje  „LA Forma“

Jis prasitarė, jog šiandien dauguma klientų vis tik orientuojasi į kokybę ir ilgaamžiškumą, suprasdami, jog neverta eikvoti lėšų už elektros energiją, bei darbo jėgą, kviečiant meistrus pakeisti perdegusią lemputę.

„Dabar turime užklausą sutvarkyti Kalvarijų bažnyčios apšvietimą. Šviestuvai ten aukštai, tad ir siūlome rinktis LED lemputes, nes jos tarnaus, na, 50–60 tūkstančių valandų, tik tada reikės kviesti aukštalipius jas keisti“, – skaičiavo pašnekovas.

Statybunaujienos.lt jau rašė apie naujausias apšvietimo technologijas – derva užliejamus LED šviestuvus, kurie tampa itin atsparūs aplinkos poveikiui. A. Launikonis svarsto, jog šiuo metu vienas metras tokio šviestuvo kainuotų ne mažiau kaip 150 eurų. Brangu? Visuomet reikia apsvarstyti, ką gauname už tokią kainą.

Pavyzdžiui, šiuolaikinių LED juostų kaina kinta proporcingai jų skleidžiamam šviesos kiekiui.

„Jei turime 300 liumenų viename metre, tai kaina yra, pavyzdžiui, 30 eurų (5 metrų ilgio juostelės kaina). Jei juostelė skleis 600 liumenų šviesą, kaina, atitinkamai – 60 eurų. Dvigubai. Tad reikia protingai skaičiuoti – nereikia per daug šviesos. Jos reikia tiek, kiek reikia. Per mažai – irgi negerai“, – patarė A. Launikonis.

PAPILDYTA

Vienintelis trūkumas

Apšvietimo sistemas projektuojančios bendrovės „Gaudrė“ vadovas Vladislavas Mickevičius pritarė, jog LED šiuo metu viena tobuliausių apšvietimo technologijų ir neabejotinai apšvietimo technologijos toliau bus vystomas būtent LED šviesos šaltinių srityje.

„Dabar visus naujus gaminius projektuojame tik su LED šaltiniais. Ši technologija perspektyvi tiek elektros sąnaudų prasme, tiek šviesos kokybės“, – sakė V. Mickevičius.

Jis taip pat akcentavo, jog renkantis LED lemputes ar šviestuvus reikia turėti tam tikrų žinių, kad gautumėte tai, ko tikitės.

„Jeigu su liuminescencinėmis ir halogeninėmis lemputėmis viskas buvo kaip ir aišku – yra lemputė ir toks štai jos galingumas – tai su šviesos diodais (LED) yra kitaip. Įsimaišo įvairūs techniniai parametrai. Jei užsakovas ar pirkėjas renkasi šviestuvus tik pagal kainą – tikrai didelė tikimybė, kad tarnavimo laikas bus trumpesnis, šviesos kokybė – prasta“, – sakė bendrovės „Gaudrė“ vadovas.

Vyras neslėpė – geras šviesos diodų šviestuvas tikrai kainuos nepigiai. Todėl viską reikėtų įvertinti, skaičiuoti, kada ši investicija atsipirks.
Vis tik itin dažnas atvejis, kai klientai vadovaujasi „pigiau“ principu ir vėliau nusivilia apskritai visa šviesos diodų technologija – prastesnės kokybės šviestuvai skleidžia prastos kokybės šviesą, šviesos stiprumas nusilpsta, lemputė greičiau perdega.

„Pati technologija – šviesos ateitis. Tiesiog ji reikalauja daugiau investicijų tiek iš užsakovų (pirkėjų), tiek iš gamintojų. Ta didelė investicija turbūt yra vienintelis jos trūkumas“, – sakė V. Mickevičius.

Jis teigia, jog yra įvairių išeičių, jei užsakovui norisi sumokėti mažiau.

„Renkamės šaltesnio spektro šviesos šaltinius, jie skleidžia didesnį šviesos srautą – tuomet mažiau reikia šviestuvų. Vadinasi, bus mažesnė investicija“, – sakė „Gaudrė“ vadovas.

Šiuo metu jau tobulinami šviestuvai, kurie geba patys keisti šviesos spektro „šiltumą“. Tai aktualu ne tik biure, tačiau ir namuose.

„Rytinis apšvietimas turi būti šaltesnis, vakare – jis turi šiltėti. Šviestuvai įjungiami į išmaniojo valdymo sistemą. Bendras apšvietimo kiekis taip pat gali mažėti. Tai atitiktų žmogaus natūralius bioritmus. Tad šia kryptimi technologijos ir juda“, – sakė V. Mickevičius.

„Tamsuoliai“ lietuviai ir apakinti italai

Tendencija „tik tiek, kiek reikia“ plinta ir pasaulyje. Pavyzdžiui, Italijoje, A. Launikonio teigimu, leidžiama gatvių apšvietimui naudoti tik tuos šviestuvus, kurie „neteršia“ aplinkos šviesa. Kitaip tariant, jei tai šviestuvas, skirtas gatvei apšviesti, jo šviesa ir turi sklisti žemyn, tik ant tų objektų, kuriuos numatyta apšviesti.

Tokie įrengimai kaip reflektoriai, šviesos sklaidytuvai naudojami tam, kad šviesa nesklistų į dangų.

„Italai ne tik taupo elektrą. Jie galvoja plačiau – šviesos tarša kenkia gamtai, juk pažvelkite – į šviesą skrenda visi drugeliai, vabzdžiai. Daromas poveikis. Jei miestas labai šviečia, jis arba blokuoja tam tikrų paukščių skrydžius, arba priešingai – juos pritraukia, jie trenkiasi į dangoraižių stiklus ir žūsta. Jei pažiūrėsite į google žemėlapį, žemę iš viršaus, tai Amerika šviečia it lempa. Italija – irgi neblogai degina. Vakarų Europa – blausoka, o link Lietuvos – visiška tamsa! Bet gal tai nėra blogai? Juk tai savotiškai rodo žmonių sąmoningumo lygį“, – pokalbį baigė A Launikonis.

Apie šviesos taršą miestuose portale statybunaujienos.lt skaitykite Architektų sąjungos pirmininko Mariaus Šaliamoro inteviu artimiausiu metu.

 „LA Forma“,  „Jung“ ir portalo nuotr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka
2019-08-21 15:38
Trečiadienį, rugpjūčio 21 d., oficialiai paskelbta naujosios Klaipėdos futbolo mokyklos statybos pradžia. Į pamatus buvo įkasta simbolinė laiko kapsulė su pranešimu apie mokyklos siekius ir laukiamus pokyčius.
nuotrauka
2019-08-21 07:48
Bendrovė „Dzūkijos statyba“ dalyvauja viename iš Lietuvai svarbių projektų – Vilniaus kogeneracinės jėgainės statyboje įmonei patikėti betonavimo darbai.
nuotrauka
2019-08-20 08:00
Išankstinės nuostatos, aplinkinių suformuota nuomonė bei viešojoje erdvėje gajūs mitai kartais užkerta kelią vienam ar kitam sprendimui priimti. Tai pasakytina ir apie stogo dangą. Visgi rinka yra labai dinamiška ir tai, kas vakar pagal sukurtus mitus atrodė sunkiai pasiekiama, šiandien gali būti le...
nuotrauka
2019-08-19 07:50
Neseniai Vokietijos gamintojas JUNG pristatė naujovę – modulinę sistemą „plug + go“, kuri elektros prietaisų montavimą padaro paprastą, greitą ir švarų. Tuščiavidurių sienų sistemoms ir baldams pritaikytos „plug + go“ sistemos idėja – užsakovą pasiekia iš anksto gamykloje į vieną rėmelį jau surinkti...
nuotrauka
2019-08-14 09:37
Skaitmeninė statyba tampa būtinybe statybų rinkoje. Siekiant inovatyvaus ir konkurencingo statybos sektoriaus, spartus skaitmeninės statybos diegimas Lietuvoje yra neišvengiamas. Pritaikydamas šiuolaikines technologijas ir pasitelkdamas vizualinį programavimą, Vilniaus Gedimino technikos universitet...
nuotrauka
2019-08-13 10:31
2017 m. sausio 26 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2017/1475 dėl keraminių čerpių, kurioms taikomas standartas EN 1304, reikalauja, kad atsparumas temperatūrų svyravimui nekeistų gaminių eksploatacinių savybių, kad čerpės atlaikytų ne mažiau kaip 150 šilumos/šalčio ciklų.
nuotrauka
2019-08-12 16:41
Akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ (KN), naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė, kartu su VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD), pasirašė trišalę sutartį dėl „Klaipėdos naftos“ valdomos krantinės Nr. 1 rekonstrukcijos darbų su viešojo konkurso laimėtojais. 22,...
nuotrauka
2019-08-12 14:36
Sostinė šiuo metu įgyvendina ambicingą paviršinių nuotekų sistemų tvarkymo projektą, kurio metu bus rekonstruotas T. Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų kolektorius. T. Narbuto gatvė yra svarbi transporto arterija, su centrine miesto dalimi jungianti kelis rajonus. Naujojo kolektoriaus tra...
nuotrauka
2019-08-09 15:04
Kaune iškils naujas tiltas per Nerį, kuris bus kelio A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda dalis, taip pat bus pastatytas naujas viadukas per Jonavos gatvę, dešinėje magistralinio kelio pusėje bus įrengtas jungiamasis kelias.
nuotrauka
2019-08-09 07:30
Iš esmės pertvarkyti didelės įmonės struktūrą – rizikingas žingsnis. Rizika dar labiau išauga, kai šie pokyčiai susiję su įmonės pardavimu ir naujos vadovų komandos atėjimu. Tokia yra įmonių valdymo teorija. Kad šie pokyčiai būtų valdomi, o pereinamasis periodas vyktų kuo sklandžiau, iki metų pabaig...
nuotrauka
2019-08-08 11:28
UAB „Merko statyba“ apyvarta pirmąjį 2019 metų pusmetį pasiekė 27,4 mln. eurų ir buvo 34 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (20,4 mln. eurų).
nuotrauka
2019-08-08 08:52
Vieni iš pagrindinių darnaus miestų vystymosi koncepcijos tikslų yra padaryti miestus ir žmonių apgyventas vietoves saugias, atsparias (stichinėms nelaimėms) ir darnias, užtikrinti visiems prieigą prie prieinamos (lengvai pasiekiamos), patikimos, darnios ir modernios energijos.
nuotrauka
2019-08-07 07:50
PIR izoliacinių plokščių gamintojas „UNILIN“ vertina išmanią izoliaciją, kuri reiškia taupomą erdvę, nes montuojamas plonas izoliacinis sluoksnis, o erdvės panaudojamos kuo efektyviau. Todėl įmonė „Moderni izoliacija“, atstovaujanti „UNILIN“, renkasi jos gaminamą PIR PREMIUM su lambda 0,020 W/mK, ne...
nuotrauka
2019-08-05 12:01
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, remdamasis užsienio ir savo paties patirtimi nagrinėja medžiagų tiekimo valdymo problemas ir jų sprendimo būdus, panaudojant šiuolaikinę procesų valdymo automatizavimo AIVA STATYBA programą. Analizuojami medžiagų tiekimo planavimo, ...
nuotrauka
2019-08-01 10:05
Praūžusi audra užliejo purvu Kauno gatves, per kaitrą nudžiūvo mažo miestelio liepos. Apie tai buvo plačiai rašyta žiniasklaidoje, išsakyta daug nuomonių komentaruose, ieškota kaltų. Tokių dviejų skirtingų reiškinių problemos šaknys yra ten pat – neteisingai parinktos naudojamos miestuose dangos. Di...
nuotrauka
2019-07-31 15:01
Vyriausybė įpareigojo Turto banką parengti koncepciją, kaip panaudoti buvusio Lukiškių kalėjimo-tardymo izoliatoriaus pastatus ir teritoriją. Šie pasiūlymai Vyriausybei turėtų būti pateikti iki kitų metų vasario 28 d.
nuotrauka
2019-07-30 13:45
„Modus Group” pradeda naują saulės jėgainių parkų plėtros etapą Lenkijoje. Kaimyninėje rinkoje grupė iki 2020 metų pradžios planuoja įrengti 41 saulės jėgainių parką, kurių bendra galia sieks 41 megavatų (MW). Į šiuos žaliosios energetikos projektus bendrovė numato investuoti apie 36 mln. eurų. Fina...
nuotrauka
2019-07-29 11:49
Šilumos izoliacija teikia komfortą ir mažina sunaudojamos energijos kiekį. Be to, renovacijos projektuose ir naujoms konstrukcijoms yra privalomas kuo mažesnis sunaudojamos energijos kiekis.
nuotrauka
2019-07-25 10:45
Išmanieji namai Lietuvoje atsirado apytiksliai prieš 15 metų, tačiau ne kiekvienas žino, kaip jie veikia, ir nuo ko pradėti savo „protingų“ namų įrengimą. Baiminatės, kad viskas brangiai kainuos, arba kad namas „išprotės“? Jei turėsite pakankamai žinių apie išmaniuosius namus – baimių ir dvejonių ne...
nuotrauka
2019-07-23 14:27
Šalia Klaipėdos įsibėgėja SBA Technologijų ir inovacijų parko plėtra. Dar šiemet numatoma baigtį pirmąjį etapą – žaliosiomis technologijomis paremto logistikos centro statybas. SBA taip pat patvirtino naują antrojo etapo investiciją – baldų komponentų gamyklą, kurios statyba prasidės įpusėjus pirmąj...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...