2021 sausio 19 d. antradienis, 1:39
Reklama  |  facebook

Lietuvos komunalinių įmonių balsas bus girdimas Europoje

2017-07-21 08:39
Į vieną asociaciją susibūrusios Lietuvos savivaldybių komunalinės įmonių asociacija tapo Europos komunalinių atliekų asociacijos nare. Taip pat teigiama, kad bendradarbiavimas su kitų šalių kolegomis padės taikyti palankius ir efektyvius gyventojams atliekų tvarkymo būdus.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Kauno švara, UAB
Lietuvos savivaldybių komunalinės įmonių asociacija,

Europos komunalinių atliekų asociacija (Municipal Waste Europe - MWE) yra didžiausia senojo žemyno organizacija, kuri vienija įvairių savivaldybių komunalines įmones, užsiimančias atliekų tvarkymu, rūšiavimu, kita su komunaline veikla susijusias bendroves.

Skelbiama, kad šios asociacijos narėmis yra Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Švedijos, Suomijos, Belgijos, Lenkijos ir kitų šalių komunalinių bendrovių asociacijos. „Iš Baltijos šalių esame pirmoji asociacija įsiliejusi į šią kolegų šeimą“, - sakė UAB „Kauno švara“ generalinis direktorius Dalius Tumynas ir Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos (SKIA) direktorė Aušra Zigmontienė. Ji džiaugėsi, kad Lietuva buvo šiltai sutikta ir iškart įtraukta į bendrą veiklą, nors formaliai galutinis narystės įtvirtinimas įvyks tik spalį MWE generalinėje asamblėjoje.

Pasak A. Zigmontienės, ši narystė suteiks daug visokeriopos naudos. Pirmiausiai Lietuvos savivaldybių įmonės galės dalyvauti Europos Parlamente kuriamų ir tobulinamų direktyvų procesuose, teiktis savo siūlymus, kaip tobulinti ir gerinti atliekų tvarkymo sistemą. „Taip pat naudinga semtis patirties iš kitų, kviesime kolegas ir į Lietuvą, susitikimuose tikimės matyti ir valdžios atstovus, kad jie matytų, kaip sprendžiamos atliekų tvarkymo problemos svetur, kokių klaidų įmanoma išvengti“, - pasakojo A. Zigmontienė.

Liko daug spragų

Atliekų sistemoje dar daug tvarkytinų dalykų. „Tai nuolatinis procesas, nes keičiasi technologijos, poreikiai, ekonominė situacija, teisinė aplinka“, - kalbėjo A. Zigmontienė.

Lietuvoje, dar nėra teisingai padalytos atsakomybės – SKIA laikosi nuomonės, gamintojų ir importuotojų atsakomybės principas Lietuvoje nėra įgyvendinimas. Šiuo metu didesnė našta tenka gyventojams, kurie puikiai įgyvendina „teršėjas moka“ principą. Tuo tarpu gamintojai ir importuotojai už pakuočių ar padangų atliekų tvarkymą atsakingi labiau formaliai nei finansiškai.

Išsprendus esančius nesklandumus galima būtų kalbėti apie išlaidų naštos gyventojams mažėjimą, nes būtų sąlygos pigti mokesčiams už atliekų tvarkymą ar jie bent jau nebrangtų. „Nesame išskirtiniai – su panašiais rūpesčiais susiduria ir kitos šalys, bet dėl to ir būtina bendrauti, keistis patirtimi“,- įsitikinęs Kauno švaros generalinis direktorius Dalius Tumynas. „Kai kada reikia ir bendrų visai ES nutarimų, direktyvų. Tai dar viena priežastis priklausyti tarptautinei organizacijai“, - pritaria AB „Panevėžio specialus autotransportas“ direktoriaus pavaduotojas Rolandas Ramūnas.

Privatus verslas – ne išganymas

Šalyje dažnai įsiplieskia diskusijos, ar nevertėtų savivaldybių įmonių veiklą perduoti privačioms įmonėms. Neseniai buvo siūlyta įstatymu drausti savivaldybėms vidaus sandorius. Tai reikštų, kad į komunalinių paslaugų teikimą galėtų pretenduoti bet kuri įmonė. Visgi praktika šilumos ūkyje ne vienoje savivaldybėje parodė, kad atidavus viešąsias paslaugas privatininkams, mokesčiai gyventojams tik didėja.

Viešosios paslaugos daug kainuoja, nuolat atsiranda nenumatytų išlaidų, todėl privatus verslas kuriam rūpi pelnas, tuos kaštus ima krauti gyventojams, tuo labiau, kad jam būna suteiktos monopolinės teisės – juk per dieną nepakeisi šilumos tiekėjo, atliekų tvarkytojo, nes šios srities įmonės nedirba konkuruodamos vienu metu rinkoje. „Įsivaizduokime, kad po kokios nors šventės lieka daugybė šiukšlių. Privatininkas tada žiūrės, ar tie papildomi darbai atitinka jo įsipareigojimus sutartyje, o savivaldybės įmonė pirmiausiai paisys viešo intereso, nes pelną atiduoda savivaldybei“, - aiškino A. Zigmontienė.

Be to, savivaldybės įmonėse neįmanoma slėpti mokesčių, paslaugas jos perka atsižvelgdamos į įstatymų nustatytą tvarką, visas procedūras bet kada lengva patikrinti. Tuo tarpu verslas turi galimybę prisidengti konfidencialumu.

„Vokietijoje yra komunalinių įmonių, kurios veikia šimtą metų ir niekas nė negalvoja jas privatizuoti. Dauguma savivaldybių nė nesvarsto galimybės ką nors keisti, nors tokių diskusijų būna ir kitose šalyse“, - sakė direktorė.

Taip pat yra pavyzdžių, kad savivaldybės išbandžiusios privataus verslo paslaugas grįžta prie savivaldybių komunalinių įmonių. Tik atkurti buvusią sistemą būna sunkiau nei ją sugriauti.

Asociacijos atstovai teigia, kad noras bendrai spręsti iškylančias problemas, efektyviai dirbti, tobulinti atliekų tvarkymo sistemą, siekiant rasti geriausius sprendimus ir atvedė į SKIA įkūrimą. Kaip sako D. Tumynas, UAB „Kauno švara“ generalinis direktorius ir SKIA prezidentas, vienas asociacijos tikslų – ne tik teikti pastabas ir pasiūlymus valdžios institucijoms komunalinio sektoriaus klausimais, bet ir siekti skaidrumo ir viešumo visiems rinkos dalyviams.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2021-01-18 10:43
Vilniaus universitetas (VU) su partneriu UAB „Eikos statyba“ pasirašė VU Medicinos fakulteto Mokslo centro pastato statybos darbų vykdymo sutartį, kuria pradedamas naujas unikalaus projekto įgyvendinimo etapas.
nuotrauka
2021-01-12 11:37
Vilniaus Karoliniškių mikrorajone esanti ugniagesių-gelbėtojų stotis bus modernizuota, taip užtikrinant operatyvesnį reagavimą į gyventojų iškvietimus. Po rekonstrukcijos bus sukurtos šiuolaikinės darbo bei treniruočių sąlygos ir čia dirbantiems gelbėtojams.
nuotrauka
2021-01-11 11:16
Nuolatiniai garsai gali ilgam sutrikdyti ramybę, kenkti darbingumui, kokybiškam poilsiui ir žmogaus sveikatai. Projektuojant ir statant naujus ar renovuojant senus namus, daug dėmesio skiriama pastatų konstrukciniams sprendimams, šilumos izoliacijai, inžinerinių sistemų efektyvumui, tačiau jo pritrū...
nuotrauka
2021-01-11 09:33
Praėjusių metų gruodžio pradžia mokslo bendruomenei apkarto – viena didžiausių pasaulyje, tačiau pastaruoju metu vis labiau apleista Puerto Rike įkurta Arecibo observatorija galutinai sugriuvo į radijo bangas atspindinčią lėkštę nukritus virš jos pakabintam radioteleskopui.
nuotrauka
2021-01-10 20:26
Sausio 8 d. krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pasirašė viešojo ir privataus sektorių partnerystės sutartis su UAB „Salvinta“ ir UAB „Partnerystės projektai keturi“, kurių galiojimo metu bus sukurta visiškai nauja karinė infrastruktūra trims Lietuvos kariuomenės bataliono dydžio vienetams ...
nuotrauka
2021-01-06 10:43
Gyvenamuosius ir komercinius projektus plėtojanti bendrovė „Baltic Asset Management“ įsigijo sostinės centre esantį viešbutį „Ecotel“. Slucko g. 8 įsikūręs viešbutis turi 166 kambarius ir stovi beveik 0,4 ha ploto sklype.
nuotrauka
2020-12-30 10:56
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) ir „Grinda" pasirašė sutartį, kuria numato plėsti bendradarbiavimo apimtis vykdant bendrus mokslinius tyrimus ir rengiant aukštos kvalifikacijos specialistus.
nuotrauka
2020-12-21 09:41
Nostalgiją ir sentimentus kauniečiams keliančioje sporto halėje daugiau kaip metus laiko plušantys statybininkai jau mato finišo tiesiąją. Atlikta per du trečdalius suplanuotų rekonstrukcijos darbų: uždengtas stogas, išlietos betono konstrukcijos, atnaujinama vidaus bei išorės apdaila. Užbaigus darb...
nuotrauka
2020-12-18 11:43
Kauno Šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika buvo statoma miestiečių lėšomis bei didikų fundacijomis ilgus dešimtmečius, vėliau – atstatoma po gaisrų, užsienio kariuomenių antpuolių, ir dabartinį savo interjero vaizdą įgavo tik XVIII amžiaus antroje pusėje. Dabar ji vėl tvarkoma, restauru...
nuotrauka
2020-12-18 07:30
Konkurencijos taryba leido įmonei „Hanner“ vykdyti koncentraciją įsigyjant 50 proc. bendrovės „SPV-43“ ir 50 proc. „Arenos NT“ akcijų bei kartu su esama akcininke UAB „NT draudimo grupė“ įgyjant bendrąją abiejų įmonių kontrolę.
nuotrauka
2020-12-14 06:30
Dažnai net nepastebime, kaip vos ne kasdien mieste atsiduriame ant kokio nors stogo. Tarsi Karlsonas. Tik ne šiaip sau ant stogo, bet – ant eksploatuojamo. Tai gali būti automobilių statymo aikštelė ant prekybos centro, pamėgta terasa ant banko ar kokio kito administracinio pastato, šokio festivalis...
nuotrauka
2020-12-11 10:15
Vilniaus oro uoste baigtas svarbus aerodromo rekonstrukcijos etapas - modernizuoti pietinėje oro uosto dalyje esantys du orlaivių riedėjimo takai. Teigiama, kad aerodromo rekonstrukcijos pagrindiniai tikslai yra pagerinti ne tik oro uosto operacijų saugą, atnaujintą infrastruktūrą pritaikyti greites...
nuotrauka
2020-12-11 08:27
Metams baigiantis įvertinta, kiek darbų atlikta Plungės Mendeno gatvėje statomame sporto ir sveikatingumo komplekse.
nuotrauka
2020-12-11 06:41
Aukščiausia energinio efektyvumo klasė A++ žymi energijos beveik nevartojantį pastatą. Būtent tokie namai Lietuvoje bus statomi nuo 2021 m. sausio 1 d., kai visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalios aukščiausi energinio efektyvumo reikalavimai pastatams. Kokie su šiais reikalavimais susiję pokyčiai la...
nuotrauka
2020-12-09 10:28
Buvusioje „Spartos“ teritorijoje pradedamas statyti „Cyber City“ – technologijų bendruomenei skirtas miestelis Vilniaus Naujamiestyje. Statybos darbus atliks UAB „Veikmės statyba“, juos planuojama užbaigti iki 2022 m. antro ketvirčio. Planuojama investicijų suma siekia daugiau nei 50 mln. eurų.
nuotrauka
2020-12-08 12:14
INHUS pradeda naują daugiafunkcį projektą „BonTop“ Švedijos Geteborgo regione. Konstrukcijų projektavimo darbus įmonė pradėjo dar 2018 m., o kitų metų sausį planuoja imtis gamybos ir montavimo.
nuotrauka
2020-12-08 07:59
Lietuvoje verslo ir kokybės konstanta laikoma tezė, kad pigiai, greitai ir kokybiškai nebūna. Vis tik trijų brolių Švykų valdomos įmonės „Švykai“ direktorius Vytautas Švykas tvirtina, kad užsakovams turi pateikti „ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, o tai reiškia ir pigiausią“. Paklaustas, kaip tai...
nuotrauka
2020-12-07 12:00
Lietuvoje aktualus tiek senų, tiek naujų pastatų bei namų šiltinimas. Gyvename tokioje klimato zonoje, kur vyrauja daug drėgmės ir iškrenta daug kritulių, o šaltasis sezonas reikalauja efektyvaus šildymo ir šilumos išlaikymo namo viduje. Deja, ne visi pastatai atitinka aukštos klasės energinį efekty...
nuotrauka
2020-12-04 15:02
Trys partneriai – KTU, Kauno miesto savivaldybė bei „Kaunas 2022“ inicijuoja projektą „T-Factor“, kurio metu bus regeneruota Kauno miesto dalis – 30 hektarų ploto Aleksoto inovacijų pramonės parkas (AIPP) ir čia esanti aviacijos gamyklos teritorija. Kaunas, kartu su Milanu, Londonu, Amsterdamu, Bilb...
nuotrauka
2020-12-01 12:21
„Caverion Lietuva“ – tarptautinė inžinerinių paslaugų įmonė – jau kurį laiką energinį tvarumą ir aplinkos tausojimą kelia kaip vieną reikšmingiausių įmonės strateginių tikslų bei siekia energiją, pagamintą iš iškastinio kuro, pakeisti atsinaujinančių šaltinių energija. Dėl to nuo šių metų gruodžio 1...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...