2020 vasario 29 d. šeštadienis, 2:46
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lietuvos statybos industrijos įmonės laukia kvalifikuotų inžinierių

Vytautas ČAPLIKAS, Statybos industrijos asociacijos direktorius      2014-07-11 11:22
Statybos industrijos asociacija skaičiuoja savo veiklos dvidešimtuosius metus. Joje telkiasi pagrindinės Lietuvos betono ir gelžbetonio gamybos pajėgos. Sutelktomis gelžbetonio profesionalų žiniomis ir jėgomis per 20 metų asociacijos nariams pavyko iš esmės pakeisti šios pramonės šakos techninį ir technologinį turinį.
nuotrauka
Statybos industrijos asociacijos nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos statybos industrijos asociacija,
Norint pajusti ir įvertinti pokyčius, būtų naudinga prisiminti, kokią gelžbetonio pramonę paveldėjo išlaisvėjusi Lietuvos valstybė. Gamybos pajėgumų potencialas buvo įspūdingas – kiekvienam Lietuvos gyventojui tekdavo po 0,67 kub. m per metus pagamintų gelžbetonio gaminių, pagal šį rodiklį stipriai lenkėme artimas ir tolimas valstybes.

Gelžbetonio pramonės įmonės dirbo 2-3 pamainomis, savo produkcija aprūpindamos net tolimojo Sibiro statybas. Apie tokias veiklos galimybes dabartinės įmonės gali tik pasvajoti. Kiekviena žinyba, tuo metu atsakinga už statybos plėtrą, valdė sau pavaldžių gelžbetonio įmonių tinklą. Grandioziniai gamybiniai pastatai, įspūdingo dydžio įmonių teritorijos ir, deja, ganėtinai pasenusi technologinė struktūra. Tuo tarpu, specialistų profesionalumas buvo labai vertinamas ne tik šalyje, bet ir Sovietų sąjungos mastu. Veikė daugiau kaip 30 įmonių, neįskaičiuojant statybos organizacijoms tiesiogiai pavaldžių gamybos padalinių.

Ieškojo būdų diegti technines naujoves

Žlugus planinei ekonomikai, Rusijos rinka nutolo savaime, o vidaus – keleriopai sumažėjo. Išliko tik tos įmonės, kurių vadovai šiame versle tikėjo ilgalaike sėkme. Įvairių žinybų įmonės, susitelkusios į asociaciją, sprendė bendras šios ūkio šakos problemas, kaip techninių naujovių diegimas, ryšiai su Vakarų šalių partneriais, Europinių kokybės standartų perėmimas ir diegimas, specialistų mokymas ir pan. Reikalavimai iš tiesų buvo labai aukšti ne visi nariai juos galėjo įveikti, todėl palaipsniui dalis jų atsiliko.

Po 1990 metų Vakarų valstybių stambieji koncernai dairėsi Lietuvoje pigiai įsigyti betono ir gelžbetonio įmonių bei jų užimtos rinkos dalį. Tačiau įmonių vadovų profesionalumas ir gebėjimai padėjo jas išlaikyti patikimose rankose.

Postūmis – tarptautinės parodos

Taigi, kaip pasikeitė statybinių medžiagų ir konstrukcijų gamybos technologijos Lietuvoje per 20 metų?

Specialistai pradėjo lankytis pasaulinėje Miuncheno parodoje „Bauma“, kurioje demonstruojami naujausių pramonės įrengimų pavyzdžiai, bei užsienio įmonėse, kuriose analogiški įrengimai jau veikia.

Jau po pirmojo apsilankymo 1995 m., Lietuvoje prasidėjo spartus įmonių technologinis perginklavimas. Įmonėse pasirodė aplinkos tvarkymo elementų gamybos automatizuotos linijos, betoninių šulinių žiedų gamybos linijos, kiaurymėtųjų perdangos plokščių, sijų, kolonų gamybos stendai, automatizuotos betono ir statybinių skiedinių gamyklos, armatūros apruošimo mašinos, laboratorinė įranga kokybės bandymams ir panašiai. Charakterizuoti išvardintų naujovių privalumus jau būtų kitų straipsnių tikslas.

Svarbiau būtų bandyti pažvelgti, kokios perspektyvos laukia atsinaujinusios betono ir gelžbetonio pramonės Lietuvoje. Interneto erdvėje galima rasti apie 40 įmonių, kurios deklaruoja gaminančios betono ir gelžbetonio gaminius. Tačiau kiek tarp jų yra likviduojamų, kiek realiai veikiančių –nelengva pasakyti. Lengviau įvertinti asocijuotas įmones, kurios teikia apie save informaciją, yra žinomos jų galimybės, profesionalumo ir techninis lygis. Asociacija telkia 19 pajėgių įmonių. Džiugu, kad tarp jų yra tokių, kurių gaminiai eksportuojami į kaimynines bei Skandinavijos šalis.

Šakos inžinieriai rengiami nuo 1922 metų

Žvelgiant į ateitį, visų pirma, reikėtų nepamiršti, kad betono ir gelžbetonio gamyba yra sudėtinga, reikalaujanti daug žinių ir praktinių įgūdžių, o jos produkcija gali būti potencialiai pavojinga, jeigu neužtikrintas atitinkamas kokybės ir jos kontrolės lygis. Be specialistų mašinos ir įrengimai yra bejėgiai.

Statybinių medžiagų gamybos inžinieriai Lietuvoje buvo pradėti rengti dar 1922 metais įkurtame Vytauto Didžiojo universitete Kaune, kur vienu metu netgi veikė Statybinių medžiagų fakultetas. Jam vadovavo ir statybinių medžiagų tyrimus Lietuvoje pradėjo profesorius Pranas Jodelė, kurio vardu pavadinta VGTU Statybinių medžiagų katedros mokomoji laboratorija.

Išmoko kurti ir realizuoti pažangiausias technologijas

 

Ruošiant statybinių medžiagų technologus pokario ir sovietinių statybų metais, daug nusipelnė tuometis Kauno politechnikos institutas, kuriame visą laiką buvo ruošiami statybinių medžiagų gamybos inžinieriai – statybininkai – technologai pagal specializuotą studijų programą. Šie inžinieriai šiuo metu ir sudaro statybinių medžiagų gamybos įmonių technologinio personalo pagrindą. Tačiau technologiškai perginkluotoms įmonėms nuolat reikalingi ir jauni specialistai, žinantys ne tik gamybos technologijos pagrindus, bet ir sugebantys kurti ir realizuoti naujas, žymiai pažangesnes statybinių medžiagų gamybos technologijas, vadovauti modernizuotoms bei naujoms įmonėms, gerai išmanantys vieningos Europos rinkos ypatumus, tinkamai vertinantys pagamintos produkcijos kokybę pagal Europos standartus.

Kauno technologijos ir Vilniaus Gedimino technikos universitetai išsaugojo gerąsias statybos pramonės specialistų rengimo tradicijas, patobulino ir pritaikė laikmečiui reikalingas mokymo programas.

Pavyzdžiui, Vilniaus Gedimino technikos universitete, Statybinių medžiagų katedroje rengiami Inovatyvių statybos medžiagų ir technologijų specialistai. Studijų metu parengiami kurti ir gaminti naujas norimų savybių statybines medžiagas, tinkamas naudoti įvairiomis eksploatacijos sąlygomis. Tam universitete yra tinkama moderni tyrimų įranga, nauja literatūra, galingi kompiuteriai ir programinė įranga optimizavimo uždaviniams spręsti. Be to, Statybinių medžiagų katedroje yra daug laisvos prieigos duomenų bazių, į kurias įkeliama informacija apie naujausius mokslininkų išradimus ir tyrimų rezultatus. Šiomis bazėmis gali naudotis visi norintieji. Išsamiai išnagrinėjus konkrečią statybos produkto problemą, mokslo laboratorijose atliekami tyrimai, prie jų gali prisidėti ir būsimieji specialistai.

Kasmet Inovatyvių statybos medžiagų ir technologijų studijų programa aptariam jungtiniuose Statybos industrijos asociacijos ir VGTU posėdžiuose, asociacijos atstovai dalyvauja studijų programos akreditacijos procese, studentai atlieka gamybines praktikas asociacijos įmonėse.

Lietuvos betono ir gelžbetonio pramonės įmonėms reikalingi universitetines studijas baigę statybinių medžiagų gamybos technologai, galintys valdyti modernius gamybos technologinius procesus atsinaujinusiose statybinių medžiagų pramonės įmonėse. Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-02-28 16:01
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas patenkino Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorų kasacinius skundus. Prokurorai prašė, kaip rašoma pranešime, pripažinti negaliojančiais sandorius, kuriais Lazdynėliuose, Vilniuje, esanti valstybinė žemė buvo įsigyta lengvatine tvar...
nuotrauka
2020-02-28 12:23
Pastaruoju metu Lietuvoje paviešintas ne vienas nusikaltimas prieš gamtą. Kilus vandens taršos skandalams išsiaiškinta apie ilgą laiką teršiamas Kuršių marias, Neryje rasta plastiko dalelių. Sunerimusi visuomenė ragina dar labiau tikrinti valstybėje veikiančias įmones, siekiant užtikrinti aplinkosau...
nuotrauka
2020-02-28 11:48
Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija UAB „Memelio miestas“ pavedimu skelbia atvirą verslo centro N. Uosto g. 3, Klaipėdoje, projekto konkursą.
nuotrauka
2020-02-28 10:23
Klaipėdos apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu pripažino kaltais tris asmenis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtoje byloje dėl Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) prie Energetikos ministerijos Klaipėdos teritorinio skyriaus darbuotojo papirkimo.
nuotrauka
2020-02-28 08:24
Vilniaus miesto savivaldybė inicijuoja architektūrinio projekto konkursą geriausiai naujo lengvosios atletikos maniežo Žirmūnuose architektūrinei idėjai sukurti. Maniežas turėtų iškilti Žirmūnų g. 1H. Kovo mėn. 5 dieną architektūrinio projekto konkurso organizatorius – Lietuvos architektų sąjunga – ...
nuotrauka
2020-02-28 07:58
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Lietuvoje šiandien nustatytas pirmasis užsikrėtimo naujuoju koronaviruso (COVID-19) atvejis. Atlikus tyrimus, infekcija nustatyta iš Veronos (Italija) 2020 m. vasario 24 d. grįžusiai pacientei.
nuotrauka
2020-02-27 16:20
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje priėmė nutartį, kurioje pasisakė dėl rangovo pareigos tinkamai atlikti užsakytus darbus, nepaisant statybos objekte esančių ankstesnių darbų trūkumų.
nuotrauka
2020-02-27 09:20
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui, kaip skelbia Statistikos departamentas, turėjo vidutinio valandos bruto darbo užmokesčio sumažėjimas 1,3 proc. bei statybinių medžiagų ir gaminių kainų sumažėjimas 0,4 proc.
nuotrauka
2020-02-26 08:25
Paskelbtas konkursas Lietuvos paviljono, kuris jau yra statomas parodos „EXPO 2020“ teritorijoje, vidaus ekspozicijos koncepcijai ir jos projektui sukurti. Šio konkurso tikslas, pasak Lietuvos ekspozicijos generalinio komisaro, Aplinkos ministerijos „EXPO“ skyriaus vedėjo Romo Jankausko, – išrinkti ...
nuotrauka
2020-02-25 12:54
Bendra naudingųjų iškasenų gavyba šalyje, Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenimis, auga. Pernai ji padidėjo net 4,7 proc.
nuotrauka
2020-02-25 11:11
„Lietuvos geležinkeliai“ sprendimu, „Rail Baltica“ geležinkelio ruože Rokai-Palemonas europinio standarto dvikelis geležinkelis bus tiesiamas vienu etapu, o ne dvejais. Tikimasi, kad šis sprendimas ne tik sumažins projekto išlaidas, tačiau kartu sudarys mažiau nepatogumų kauniečiams.
nuotrauka
2020-02-25 08:43
Panevėžio miesto savivaldybės pasirašė sutartį su AB „Statkorpas“ atnaujinti dar vieną centro teritoriją – Nepriklausomybės aikštę su prieigomis.
nuotrauka
2020-02-24 13:36
„Metų pradžioje netekome 7 gyvybių darbe, iš jų net 5 tik per vieną mėnesį, – sako VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas. – Jau iš pirminių įvykių aprašymų matyti, kad nelaimės įvyko atliekant rizikingiausius darbus, apie kurių keliamus pavojus ir svarbą juos įvertin...
nuotrauka
2020-02-21 14:56
Vilniaus miesto savivaldybė iki kovo 6 dienos viešina atnaujintus ir su visų derinančių institucijų pritarimo sulaukusius miesto teritorijos bendrojo plano (BP) sprendinius. BP rengimo procesą ir siūlymus analizuoja ir valstybės institucijos, ir verslo atstovai – pirmą kartą taip detaliai suplanuoto...
nuotrauka
2020-02-21 14:05
Šiaulių miesto savivaldybėje pasirašyta neeilinė infrastruktūros darbų sutartis. Per mažiau nei metus tarptautiniame Šiaulių oro uoste turi būti atnaujintas riedėjimo takas, peronas, nutiesti nauji keliai, inžinerinės linijos. Šios investicijos bus reikalingos ne tik laukiamam naujam investuotojui U...
nuotrauka
2020-02-21 13:28
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ paskelbė konkursą pirkti „Rail Baltica“ geležinkelio linijos Lenkijos ir Lietuvos valstybių siena–Jiesia modernizavimo susisiekimo komunikacijų inžinerinės infrastruktūros vystymo plano parengimo ir poveikio aplinkai vertinimo (PAV) paslaugas.
nuotrauka
2020-02-21 11:44
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kasacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, atmetė nuteistųjų advokatų skundus ir paliko pirmosios instancijos teismo sprendimą byloje, kurioje dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dokumento klastojimo ir suklastoto dokumento panaudojimo kaltais pripažinti buvę VĮ Rietavo...
nuotrauka
2020-02-21 09:53
Duotas startas projektui, apie kurio svarbą kalbama daugiau negu dešimtmetį, - bene svarbiausio įvažiavimo į Klaipėdą žiedinės sankryžos rekonstrukcijai.
nuotrauka
2020-02-20 11:36
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė dviejų nuteistųjų apeliacinius skundus ir paliko galioti Klaipėdos apygardos teismo 2019 m. gegužės 17 d. nuosprendį, kuriuo pripažinti kaltais: dėl kyšininkavimo ir dokumentų klastojimo buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) inžinierius A. T. i...
nuotrauka
2020-02-20 11:27
Klimato kaita, miestų plėtra ir aplinkos tarša – ir šių dienų, ir ateities iššūkiai. Ieškant jiems sprendimo, prioritetas turėtų būti teikiamas ir tvariam kraštovaizdžio išsaugojimui – parkams, vaikų žaidimo aikštelėms, laisvalaikio erdvėms. Rinkos aplinkoje pastebimas šių dienų iššūkius galinčių sp...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos