2019 rugsėjo 21 d. šeštadienis, 3:44
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lietuvos statybos industrijos įmonės laukia kvalifikuotų inžinierių

Vytautas ČAPLIKAS, Statybos industrijos asociacijos direktorius      2014-07-11 11:22
Statybos industrijos asociacija skaičiuoja savo veiklos dvidešimtuosius metus. Joje telkiasi pagrindinės Lietuvos betono ir gelžbetonio gamybos pajėgos. Sutelktomis gelžbetonio profesionalų žiniomis ir jėgomis per 20 metų asociacijos nariams pavyko iš esmės pakeisti šios pramonės šakos techninį ir technologinį turinį.
nuotrauka
Statybos industrijos asociacijos nuotr.


Minimos įmonės
Statybos industrijos asociacija,
Norint pajusti ir įvertinti pokyčius, būtų naudinga prisiminti, kokią gelžbetonio pramonę paveldėjo išlaisvėjusi Lietuvos valstybė. Gamybos pajėgumų potencialas buvo įspūdingas – kiekvienam Lietuvos gyventojui tekdavo po 0,67 kub. m per metus pagamintų gelžbetonio gaminių, pagal šį rodiklį stipriai lenkėme artimas ir tolimas valstybes.

Gelžbetonio pramonės įmonės dirbo 2-3 pamainomis, savo produkcija aprūpindamos net tolimojo Sibiro statybas. Apie tokias veiklos galimybes dabartinės įmonės gali tik pasvajoti. Kiekviena žinyba, tuo metu atsakinga už statybos plėtrą, valdė sau pavaldžių gelžbetonio įmonių tinklą. Grandioziniai gamybiniai pastatai, įspūdingo dydžio įmonių teritorijos ir, deja, ganėtinai pasenusi technologinė struktūra. Tuo tarpu, specialistų profesionalumas buvo labai vertinamas ne tik šalyje, bet ir Sovietų sąjungos mastu. Veikė daugiau kaip 30 įmonių, neįskaičiuojant statybos organizacijoms tiesiogiai pavaldžių gamybos padalinių.

Ieškojo būdų diegti technines naujoves

Žlugus planinei ekonomikai, Rusijos rinka nutolo savaime, o vidaus – keleriopai sumažėjo. Išliko tik tos įmonės, kurių vadovai šiame versle tikėjo ilgalaike sėkme. Įvairių žinybų įmonės, susitelkusios į asociaciją, sprendė bendras šios ūkio šakos problemas, kaip techninių naujovių diegimas, ryšiai su Vakarų šalių partneriais, Europinių kokybės standartų perėmimas ir diegimas, specialistų mokymas ir pan. Reikalavimai iš tiesų buvo labai aukšti ne visi nariai juos galėjo įveikti, todėl palaipsniui dalis jų atsiliko.

Po 1990 metų Vakarų valstybių stambieji koncernai dairėsi Lietuvoje pigiai įsigyti betono ir gelžbetonio įmonių bei jų užimtos rinkos dalį. Tačiau įmonių vadovų profesionalumas ir gebėjimai padėjo jas išlaikyti patikimose rankose.

Postūmis – tarptautinės parodos

Taigi, kaip pasikeitė statybinių medžiagų ir konstrukcijų gamybos technologijos Lietuvoje per 20 metų?

Specialistai pradėjo lankytis pasaulinėje Miuncheno parodoje „Bauma“, kurioje demonstruojami naujausių pramonės įrengimų pavyzdžiai, bei užsienio įmonėse, kuriose analogiški įrengimai jau veikia.

Jau po pirmojo apsilankymo 1995 m., Lietuvoje prasidėjo spartus įmonių technologinis perginklavimas. Įmonėse pasirodė aplinkos tvarkymo elementų gamybos automatizuotos linijos, betoninių šulinių žiedų gamybos linijos, kiaurymėtųjų perdangos plokščių, sijų, kolonų gamybos stendai, automatizuotos betono ir statybinių skiedinių gamyklos, armatūros apruošimo mašinos, laboratorinė įranga kokybės bandymams ir panašiai. Charakterizuoti išvardintų naujovių privalumus jau būtų kitų straipsnių tikslas.

Svarbiau būtų bandyti pažvelgti, kokios perspektyvos laukia atsinaujinusios betono ir gelžbetonio pramonės Lietuvoje. Interneto erdvėje galima rasti apie 40 įmonių, kurios deklaruoja gaminančios betono ir gelžbetonio gaminius. Tačiau kiek tarp jų yra likviduojamų, kiek realiai veikiančių –nelengva pasakyti. Lengviau įvertinti asocijuotas įmones, kurios teikia apie save informaciją, yra žinomos jų galimybės, profesionalumo ir techninis lygis. Asociacija telkia 19 pajėgių įmonių. Džiugu, kad tarp jų yra tokių, kurių gaminiai eksportuojami į kaimynines bei Skandinavijos šalis.

Šakos inžinieriai rengiami nuo 1922 metų

Žvelgiant į ateitį, visų pirma, reikėtų nepamiršti, kad betono ir gelžbetonio gamyba yra sudėtinga, reikalaujanti daug žinių ir praktinių įgūdžių, o jos produkcija gali būti potencialiai pavojinga, jeigu neužtikrintas atitinkamas kokybės ir jos kontrolės lygis. Be specialistų mašinos ir įrengimai yra bejėgiai.

Statybinių medžiagų gamybos inžinieriai Lietuvoje buvo pradėti rengti dar 1922 metais įkurtame Vytauto Didžiojo universitete Kaune, kur vienu metu netgi veikė Statybinių medžiagų fakultetas. Jam vadovavo ir statybinių medžiagų tyrimus Lietuvoje pradėjo profesorius Pranas Jodelė, kurio vardu pavadinta VGTU Statybinių medžiagų katedros mokomoji laboratorija.

Išmoko kurti ir realizuoti pažangiausias technologijas

 

Ruošiant statybinių medžiagų technologus pokario ir sovietinių statybų metais, daug nusipelnė tuometis Kauno politechnikos institutas, kuriame visą laiką buvo ruošiami statybinių medžiagų gamybos inžinieriai – statybininkai – technologai pagal specializuotą studijų programą. Šie inžinieriai šiuo metu ir sudaro statybinių medžiagų gamybos įmonių technologinio personalo pagrindą. Tačiau technologiškai perginkluotoms įmonėms nuolat reikalingi ir jauni specialistai, žinantys ne tik gamybos technologijos pagrindus, bet ir sugebantys kurti ir realizuoti naujas, žymiai pažangesnes statybinių medžiagų gamybos technologijas, vadovauti modernizuotoms bei naujoms įmonėms, gerai išmanantys vieningos Europos rinkos ypatumus, tinkamai vertinantys pagamintos produkcijos kokybę pagal Europos standartus.

Kauno technologijos ir Vilniaus Gedimino technikos universitetai išsaugojo gerąsias statybos pramonės specialistų rengimo tradicijas, patobulino ir pritaikė laikmečiui reikalingas mokymo programas.

Pavyzdžiui, Vilniaus Gedimino technikos universitete, Statybinių medžiagų katedroje rengiami Inovatyvių statybos medžiagų ir technologijų specialistai. Studijų metu parengiami kurti ir gaminti naujas norimų savybių statybines medžiagas, tinkamas naudoti įvairiomis eksploatacijos sąlygomis. Tam universitete yra tinkama moderni tyrimų įranga, nauja literatūra, galingi kompiuteriai ir programinė įranga optimizavimo uždaviniams spręsti. Be to, Statybinių medžiagų katedroje yra daug laisvos prieigos duomenų bazių, į kurias įkeliama informacija apie naujausius mokslininkų išradimus ir tyrimų rezultatus. Šiomis bazėmis gali naudotis visi norintieji. Išsamiai išnagrinėjus konkrečią statybos produkto problemą, mokslo laboratorijose atliekami tyrimai, prie jų gali prisidėti ir būsimieji specialistai.

Kasmet Inovatyvių statybos medžiagų ir technologijų studijų programa aptariam jungtiniuose Statybos industrijos asociacijos ir VGTU posėdžiuose, asociacijos atstovai dalyvauja studijų programos akreditacijos procese, studentai atlieka gamybines praktikas asociacijos įmonėse.

Lietuvos betono ir gelžbetonio pramonės įmonėms reikalingi universitetines studijas baigę statybinių medžiagų gamybos technologai, galintys valdyti modernius gamybos technologinius procesus atsinaujinusiose statybinių medžiagų pramonės įmonėse. Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-09-19 15:01
Energetika – ypatingą reikšmę valstybei turinti ūkio sfera, todėl specialistų poreikis čia itin didelis. Šiandien, kai visame pasaulyje vystomos įvairios atsinaujinančių energijos šaltinių technologijos, o rinkoms siūlomi nauji sprendimai, ypač reikia specialistų, turinčių naujausių žinių ir gebėjim...
nuotrauka
2019-09-19 10:58
Skandinavų nekilnojamojo turto (NT) plėtros AB „Bonava“, įsteigusi savo bendrovę Lietuvoje, skelbia pradedanti pirmųjų žemės sklypų Vilniuje paiešką. Kaip greitai tikimasi sudaryti pirmuosius sandorius – kol kas neatskleidžiama. Esą tai priklausys nuo to, ar šiuo metu rinkoje siūlomi žemės sklypai a...
nuotrauka
2019-09-19 10:38
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) darbdaviams, nesilaikantiems Darbo kodekso nuostatos, reikalaujančios darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo užmokestį, pastarosiomis dienomis jau išsiuntė per 150 elektroninių laiškų, primindama naują prievolę – skelbimuose įrašyti atlyginimo dydį.
nuotrauka
2019-09-18 13:15
Po ilgo kūrimo proceso skulptorius Andrius Labašauskas kitą savaitę Lukiškių aikštėje pastatys Laisvės kalvos realaus dydžio bandinius. Du segmentai leis pamatyti mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos, skirtos įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą. Dvi savaites a...
nuotrauka
2019-09-18 13:14
2019 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2019 m. pirmuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 1,5 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.
nuotrauka
2019-09-18 12:56
„Agrochema“ plečia skystų trąšų talpyklų tinklą. Iki lapkričio pabaigos bendrovė Kėdainiuose planuoja įrengti 4 naujas KAS-32 trąšų saugyklas su iškrovimo ir pakrovimo stotimi. Talpyklos, kurių bendra talpa sieks 12 tūkst. tonų, bus įrengtos „Agrochema“ Kėdainių elevatoriaus teritorijoje Pramonės ga...
nuotrauka
2019-09-18 12:49
Lietuva per du dešimtmečius pagal darbo našumo didėjimą buvo viena sparčiausiai augusių Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, rašoma Vyriausybės pranešime. Atsižvelgiant į perkamosios galios paritetą, 2017 metais darbo našumas Lietuvoje siekė 75 proc. ES vidurkio. Tai rodo pirmasis Lietuvos darbo n...
nuotrauka
2019-09-18 09:03
Kauno kogeneracinei jėgainei skirto įrenginio – kamino, dar vadinamu skruberiu, transportavimą Alytaus bendrovei „Traidenis“ teko atidėti kelioms paroms. Pradėjus krovimo procesą ir įvertinus prastas oro sąlygas, išaiškėjo, jog tam, kad specialus įrenginys būtų pakrautas saugiai ir būtų išlaikytos v...
nuotrauka
2019-09-16 10:07
Kauno apylinkės teisme prokuroro pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu buvo perduota baudžiamoji byla, kurioje A. J., kaip įmonės vadovas, kaltintas pažeidęs darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, dėl ko statybvietėje, darbo metu, žuvo A. U, nuteistas baudos bausme.
nuotrauka
2019-09-13 12:35
Gerinant eismo sąlygas magistralėje „Via Baltica“, baigtas rekonstruoti apie 22 km ilgio Panevėžio aplinkkelis. Jis praplatintas nuo 2 iki 3 eismo juostų, dėl reversinio eismo organizavimo sudarytos greitkeliui artimos eismo sąlygos.
nuotrauka
2019-09-13 11:22
Šiemet Klaipėdoje vykusioje jau tradicinėje Statybininkų olimpiadoje Lietuvos statybininkų asociacijos Prezidento taurei laimėti rungėsi 15-ka komandų ir 75 dalyviai.
nuotrauka
2019-09-13 11:09
Rytoj šalies statybos sektoriaus bendruomenė pažymės savo profesinę šventę. Statybininkų diena Lietuvoje švenčiama kasmet antrąjį rugsėjo šeštadienį nuo 2000-ųjų.
nuotrauka
2019-09-11 09:50
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informavo, viena tikrinama įmonė laiku nepateikė informacijos apie beveik 2 mln. eurų vertės NT pardavimo sandorius ir viešai deklaravo dirbanti nuostolingai. Po VMI atliktos duomenų analizės įmonė dėl pavėluotai deklaruotų NT pardavimo sandorių papildomai deklar...
nuotrauka
2019-09-10 15:32
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje statybos darbais užsiimančios mažosios bendrijos vadovas Š. Š. už papirkimą nuteistas 10 000 eurų bauda. Baudžiamojon atsakomybėn dėl papirkimo buvo patraukta ir pati bendrija, tačiau teismas nusprendė bendriją atleisti nuo bau...
nuotrauka
2019-09-10 10:46
Plungės rajono savivaldybės administracija vykdė viešąjį pirkimą „Universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso, Mendeno g. 1C, Plungėje, statybos darbai“.
nuotrauka
2019-09-09 13:35
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūr...
nuotrauka
2019-09-09 10:04
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius susitiko su asociacijos „Lietuvos keliai“ atstovais ir aptarė aktualius kelių infrastruktūros plėtros klausimus.
nuotrauka
2019-09-09 09:20,      papildyta 2019-09-09 10:20, pildoma nuotraukomis
Rugsėjo 7 d. Klaipėdoje įvyko jau 20-oji Lietuvos statybininkų asociacijos organizuojama Statybininkų dienos šventė, pritraukusi beveik 400 dalyvių iš visos Lietuvos.
nuotrauka
2019-09-06 09:05
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad jau daugiau nei mėnesį galioja reikalavimas darbo skelbimuose nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydį. Darbdavys gali pasirinkti, ar skelbti tik siūlomo bazinio darbo užmokesčio dydį, ar nurodyti tik dydžio intervalą, ar į darbo skelbimą įtraukti ir dydį...
nuotrauka
2019-09-05 10:53
Lietuvos įmonėms vėl atsiveria galimybė pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) fondų investicijomis eksportuojamiems gaminiams ir paslaugoms sertifikuoti. Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia trečiąjį kvietimą teikti paraiškas finansavimui gauti pagal ES investicijų priemonę „Expo sertifikatas LT“...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...