2024 kovo 19 d. antradienis, 8:31
Reklama  |  facebook

Lietuvos statybos sektoriaus asociacijų forumas diskutavo apie priemones, kurios situaciją keistų iš esmės

2019-04-19 08:56,      Atnaujinta informacija 2019-04-19 11:50
Šiųmetiniame Lietuvos statybos sektoriaus asociacijų forume buvo diskutuojama vienomis iš opiausių pastarojo meto temų: statybos darbų ir paslaugų viešieji pirkimai už mažiausią kainą; Statybininko kortelė bei siūlymas statybos sektoriaus politikos formavimo funkcijas perduoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai.
nuotrauka
Kalbėdamas apie viešuosius pirkimus, LSA prezidentas D. Gedvilas pastebėjo, jog perkant projektą už mažiausią kainą, „pastatoma bėda ateinančioms kartoms“. FB nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),

Už mažiausią kainą pastatoma „bėda ateities kartoms“

Statybų sektoriaus įmonės yra dvigubi viešųjų pirkimų ir nelaimių, taip pat ir mirtinų, lyderiai. Iš vienos pusės, beveik 50 proc. visų valstybės viešųjų pirkimų sudaro projektavimo ir statybos rangos paslaugos, o iš kitos pusės – per metus apie 450 susijusių bylų patenka į teismą, apie 100 – į Aukščiausiąjį teismą. Beveik pusė visų teisminių ginčų yra susiję su projektų kokybės klausimais. 

Šaltinis – Viešųjų pirkimų tarnyba

„Ar galime mokėti mažiausią kainą projektuotojui, konstruktoriui, architektui, ar vis dėlto jų darbą turime vertinti ir reikalauti, kad skaitmeninės inovacijos būtų taikomos projektavime, statyboje ir tokių ginčų nebūtų?“ – retoriškai klausia Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas. Apie 30 proc. teisminių ginčų kyla dėl darbuotojų kompetencijos, 5 proc. – dėl techninių prižiūrėtojų kaltės. Teismuose aiškėja, kad konfliktų šaknys slypi skirtingose pirkimo objekto interpretacijose, kurių galima būtų išvengti, naudojant BIM metodologiją.

LSA nuotraukoje iš kairės (pirmoje eilėje): YIT LIETUVA vadovas K.Vanagas, aplinkos viceministrė R.Brandišauskienė, LPK prezidentas R.Dargis, LSA prezidentas D.Gedvilas, VPT direktorės pavaduotoja J.Petkuvienė

Viešųjų pirkimų tarnybos kartu su partneriais parengtas „Statybos darbų pirkimo gaires“ D. Gedvilas laiko žingsniu į priekį, tačiau LSA siekia standartizuoti pirkimo procesą – taikyti standartizuotus kvalifikacinius, ekonominio naudingumo kriterijus, – taip užkertant kelią užsakovams patiems kurti taisykles, kurios užprogramuoja problemas. 

Kalbėdamas apie viešuosius pirkimus, D. Gedvilas pastebėjo, jog perkant projektą už mažiausią kainą, „pastatoma bėda ateinančioms kartoms“, nes jie turės perstatyti, patirs didelių eksploatavimo išlaidų.

Sumažinta kaina reiškia suvaidintą kokybę

Viešųjų pirkimų (VPT) direktorės pavaduotoja Jovita Petkuvienė, pritardama LSA prezidentui, akcentavo, kad viešuosiuose pirkimuose turi vyrauti kokybės, o ne mažiausios kainos kriterijai. 

„Painiojama mažiausios kainos ir permokėjimo už nekokybiškus darbus, prekes ir paslaugas atvejai, – kalbėjo J. Petkuvienė. – Atvejai, dėl kurių mes dažniausiai pasisakome kaip apie neigiamus, yra tokie, kur, nepriklausomai nuo to, koks vertinimo kriterijus buvo pasirinktas – mažiausia kaina ar ekonominio naudingumo – mes visi jaučiame socialinį neteisingumą, mes suprantame, kad valstybė permokėjo mokesčių mokėtojų pinigus. Mes pasisakome apie kokybės pirkimą. Didžiausia problema, kuri nutinka realiame gyvenime, yra su investicijomis, jų skyrimu – kiek numatoma skirti statybos darbams.“

VPT atstovės pastebėjimu, tai itin aštriai pajunta projektuotojai, kurie, išpildę užsakovo pageidavimus, suskaičiuoja sąmatą ir iš užsakovo sulaukia reikalavimo projektą atpiginti, ko nors neparodyti, ko nors atsisakyti, nes nėra tiek pinigų. Todėl ne VPT kaltė, sako J. Petkuvienė, kad maža sąmata patenka į tolimesnius procesus. Sumažinta kaina reiškia suvaidintą kokybę, nes daugeliu atvejų, pastebėjo J. Petkuvienė, „perkami rašinėliai, o ne kokybė“. 

Viešųjų pirkimų 20-tukai. Šaltinis – Viešųjų pirkimų tarnyba

Tačiau, kaip pastebėjo VPT atstovė, pastaraisiais metais sumažėjo pasirašytų sutarčių skaičius. Tai reiškia, kad statybos vis tik brango. Kaip gerą viešųjų pirkimų tendenciją J. Petkuvienė paminėjo faktą, kad nuo 2016 m. daugėja rangovų viešuosiuose pirkimuose, o rangovų 20–tukui tenkanti suma mažėja. Jeigu 2016 m. rangovų 20-tukas pasiėmė 70 proc. pinigų, tai 2017 m. – apie 50 proc., 2018 m. – 47 proc. Ši tendencija statybos sektorių daro tolygesniu.

Statybininko kortelę siekia įteisinti kaip privalomą 

Privalomą Statybininko (kompetencijų) kortelės naudojimą ir darbo laiko apskaitos statybvietėse įvedimą D. Gedvilas linkęs laikyti viena iš priemonių spręsti „šešėlio“ ir nelaimingų atsitikimų statybos sektoriuje problemas. LSA sukūrė registrą, kuris realiai veikia. Tačiau, kaip pastebėjo D. Gedvilas, reikia, kad Statybininko kortelė taptų privaloma visiems ir būtų naudojama masiškai. Šiuo atveju į procesą turi įsijungti Aplinkos ministerija.

Prieš dvi savaites naujai paskirtas aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sakė, jog kitą savaitę Vyriausybėje bus priiminėjami sprendimai dėl Statybininko kortelės. Nors jis pažadėjo, kad statybų sektoriaus žmonės bus išgirsti, statybų verslo atstovai pažadais nebetiki. Kaip replikavo Jonas Dumašius, LSA viceprezidentas, UAB „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas, „procesas vyksta, o rezultato nėra, nes biurokratai suranda priežasčių, kodėl to negalima. Jie galvoja, ne kaip daryti, o kaip nedaryti“. 

Kas gali tinkamai formuoti statybos sektoriaus politiką arba du ministrai vienoje ministerijoje

Kaip pastebi LSA prezidentas D. Gedvilas, statybos sektorius yra viena iš problemiškiausių Lietuvos ūkio šakų: nelegalios statybos, didelis „šešėlis", daugybė bankrotų, neskaidrūs viešieji pirkimai, neefektyvus valstybinių statybų valdymas, stringanti pastatų renovacija, per lėta skaitmenizacija ir dėl to menkai augantis darbo našumas bei įmonių konkurencingumas, per mažos paskatos statybos darbų eksportui, nuo realaus gyvenimo atsiliekantis teisinis reguliavimas, biurokratizmas ir kt. Jo nuomone, bet kurio sektoriaus pažanga priklauso, visų pirma, nuo to sektoriaus politikos formavimo institucijos. D. Gedvilas pirmasis buvo viešai prabilęs apie tai, kad siekiant iš esmės spręsti statybos sektoriaus problemas, yra būtina politikos formavimo institucijų pertvarka. Kadangi daugelis susijusių procesų – skaitmeninimas, viešieji pirkimai, darbo išteklių registras, ES lėšų panaudojimo planavimas – yra Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kompetencijoje, tai logiškas žingsnis būtų šiai ministerijai perduoti ir statybos sektoriaus politikos formavimą. 

Šią LSA iniciatyvą Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas, pavadino pagalbos šauksmu, nes reikia „aiškumo, ar yra kas valstybėje atsakantis už šį svarbų sektorių“. Tačiau jis suabejojo, ar probleminis statybos sektoriaus valdymas, atidavus jį kitai ministerijai, pakeis situaciją. Jis prabilo apie bręstančią situaciją, kurią įvardino kaip žymiai svarbesnę.

„Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) nusprendė dar kartą koreguoti Žemės įstatymą“, – sakė R. Dargis. Jo žodžiais, parengtas įstatymo projektas, pagal kurį, norint nugriauti nenaudojamus pastatus, statinius savo turimuose plotuose ir statyti, pavyzdžiui, gyvenamąjį namą, bus privalu pirkti žemę už rinkos kainą. Tai apsunkintų ne tik NT vystytojų, bet ir statybos sektoriaus veiklą, nes pastaruoju metu Lietuvoje didele problema tampa verslo finansavimas – bankai neteikia paskolų. 

„Manau, kad žymiai svarbiau kalbėti apie tai, jog žemės politikos formavimas turi eiti kartu su planavimu. Nuo čia prasideda visos mūsų bėdos“, – kalbėjo R. Dargis, sakydamas, jog ŽŪM supratimą apie žemės valdymo politiką lemia tik žemės ūkis, kuriam urbanistika, miestų plėtra nėra svarbūs.

Pripažindamas, kad statybos sektoriaus valdymas yra probleminis, LPK prezidentas R. Dargis kaip vieną iš sprendimo būdų siūlė Aplinkos ministerijai du ministrus – statybos ir aplinkos. 


Į Lietuvos statybos sektoriaus asociacijų forumą, siekdamos vienu balsu bendrauti su valstybės institucijomis, yra susibūrusios didžiausios sektoriaus asocijuotos struktūros. Pasibaigus forumui, bus parengtas memorandumas. 

Taip pat skaitykite:

Apie užsakovų statybininkams spendžiamus pelėkautus ir aplinkos ministro nugarą

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2024-03-18 13:58
Penktadienį, kovo 15 d. Borodyankos miestelyje Ukrainoje duris atvėrė lietuvių pastangomis atstatyta viena iš trijų miestelio mokyklų. Dabar ji vadinasi Lietuvių-ukrainiečių licėjumi Nr.1, kurį lankys 700 mokinių nuo pirmos iki vienuoliktos klasės.
nuotrauka
2024-03-18 13:54
Vilniuje, Sietyno gatvėje, duris atvėrė naujas policijos pastatas – bene moderniausias ir aukščiausius energinius standartus apjungiantis pastatas sostinėje. 6 aukštų pastate įrengta 560 modernių darbo vietų. Čia įsikurs įsikurs Vilniaus miesto policijos komisariatas, Kelių policijos skyrius bei Pol...
nuotrauka
2024-03-18 13:40
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje – pokyčiai. Vadovo pareigas pradėjo eiti viešojo konkurso būdu išrinktas direktorius Juozapas Blažiūnas.
nuotrauka
2024-03-18 13:34
Šių metų balandį pradės veikti atnaujinta Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) informacinė sistema SSVIS, leisianti visiškai skaitmenizuoti pagrindinę agentūros veiklą.
nuotrauka
2024-03-18 09:48
Ar žinojote, kad Vilniuje galima išvysti vienas didžiausių lašišų pasaulyje? Arba tai, kad dažnas vilnietis yra ne kartą vaikščiojęs vienu seniausių miškų Europoje, besidriekiančiu palei Neries vingį? NT plėtros bendrovė „Darnu Group” ir Lietuvos hidrobiologų draugija kviečia artimiau susipažinti s...
nuotrauka
2024-03-18 09:22
Kovo 14 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas, kuriuo buvo pakeistas valstybių ar teritorijų, kurių tiekėjai, jų subtiekėjai, ūkio subjektai, kurių pajėgumais yra remiamasi, gamintojai, techninės ar programinės įrangos priežiūrą ir palaikymą vykdantys asmenys ar juos kontroliuojan...
nuotrauka
2024-03-16 13:15
Inžinerinės krypties specialistų paklausa Lietuvoje gerokai viršija pasiūlą, o nedidėjant šių studentų skaičiui, „žirklės" tik plėsis, nerimauja inžinerinio sektoriaus verslas. Švietimo politikos formuotojai sutinka – iššūkių yra, tačiau mini ir teigiamų poslinkių.
nuotrauka
2024-03-15 15:34
Akcinė bendrovė „Alvora" kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą. Bendrovė prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl įtarimų, kad Čekijos įmonė „Petrometal" suklastojo GIPL projekto statybos metu patiektų detalių sertifikatus.
nuotrauka
2024-03-15 12:18
Panevėžio rajono visuomenės viešo intereso gynimo grupės atstovai šią savaitę susitiko su Panevėžio rajono meru Antanu Pociumi iškilusiems klausimams aptarti, po to, kai „Rail Baltica" Panevėžio geležinkelio linijos infrastruktūrinės plėtros SPAV, koncepcija 2023 metų rugpjūtį buvo pristatyta visuom...
nuotrauka
2024-03-15 09:28
Aplinkotvarkos bendrovė „Ecoservice" investuoja 18 mln. eurų į nuo gaisro nukentėjusio Gariūnų rūšiavimo centro atstatymą ir infrastruktūros gerinimą. Pastatuose projektuojamos moderniausios gaisro aptikimo bei automatinės gaisro gesinimo sistemos. Projektą planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2024-03-15 09:07
Per artimiausius 3-4 metus Vilkpėdėje planuojama pastatyti tiek pat butų, kiek iki šiol buvo pastatyta per 17 metų. Šiuose suplanuotuose ir jau statomuose projektuose galės apsigyventi apie 3 tūkst. gyventojų. Plėtotojų investicijos per pastaruosius dvejus metus iš šiaurinės miesto dalies ėmė labiau...
nuotrauka
2024-03-15 08:50
Inžinerijos sektoriaus atstovai palankiai vertina vis dažniau girdimas kalbas apie būtinybę robotikos ir mechatronikos kursus įtraukti į formaliojo ugdymo programas, tačiau pastebi, jog įgyvendinimo etape kyla iššūkių. Švietimo įstaigose atsiranda daugiau vaikų inžinerinius įgūdžius galinčios lavint...
nuotrauka
2024-03-14 15:22
Per praėjusius metus specializuota transporto priemone su lazerinio skenavimo įranga nuskaityta beveik 1,2 tūkst. sostinės gatvių kilometrų. Itin tikslūs skenavimo rezultatai jau antrus metus iš eilės leidžia įvertinti Vilniaus gatvių asfalto dangos būklę ir pagal tai sudaryti tvarkomų gatvių ruožų ...
nuotrauka
2024-03-14 15:12
Kaune tęsiant „SBA Urban“ vystomo naujos koncepcijos prekybos ir verslo miesto „Urban HUB“ pirmojo etapo statybos darbus, pradedamas antrasis etapas. Jį už 11 mln. EUR įgyvendina tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Biurų, prekybos ir logistikos projekto Kaune naujajame ...
nuotrauka
2024-03-14 13:54
Kauno oro uoste netrukus planuojama pradėti keleivių terminalo plėtros darbus. Po rekonstrukcijos, kurią planuojama pabaigti 2025-ųjų viduryje, išaugs ir terminalo erdvės, ir technologijų pažanga. Būtent dėl modernių IT ir kitų aviacijos technologinių sprendimų iš Kauno keliauti taps patogiau ir gre...
nuotrauka
2024-03-14 12:33
Didžiuosiuose Lietuvos miestuose vyks seminarų ciklas „Naujas stogo vaidmuo“ statybos sektoriaus profesionalams.
nuotrauka
2024-03-14 10:21
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams ...
nuotrauka
2024-03-14 10:09
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai antradienį lankėsi Anykščių rajone, kur su vietos savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistais apsikeitė gerosiomis miestų planavimo patirtimis.
nuotrauka
2024-03-14 09:39
Panevėžyje toliau tęsiami tarptautinės plaukimo federacijos standartus atitiksiančio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimo darbai. Šiuo metu atlikti baseino pastato metalo konstrukcijų montavimo darbai, įrengiamos grindys, atliekami senojo sporto rūmų „Aukštaitija“...
nuotrauka
2024-03-13 14:06
Infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva" Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu sutvarkys iš viso 22,4 km gatvių ruožų vakarinėje ir pietinėje miesto dalyse. Kartu bus tvarkomi ir daugiabučių kiemai, kurie priklauso savivaldybei. Vairuotojai raginami būti atidesni dėl atsivėrusių duobių ir supr...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos