2020 rugsėjo 30 d. trečiadienis, 17:52
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Misija įmanoma: modernus namas – iš nušiurusios trobos

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-12-10 16:09
„Jei jau kalbame apie žaliuosius pastatus, aš, kaip architektas, manau, jog žaliausias pastatas tas, kuris jau yra pastatytas“, – tokiais žodžiais savo pranešimą pradėjo JAV architektas Garthas Rockcastle'as. Šio žmogaus požiūris priverčia susimąstyti – gal iš tiesų anokia čia ekologija ar „žalumas“ šluoti viską nuo žemės paviršiaus ir statyti iš naujo? Išsaugoti ir „išlaužti“ kažką modernaus bei gyvenamo iš senos trobos ar iš sovietinio betono mūrų – daug sudėtingiau, tiesa? Tačiau pažvelgus į architekto demonstruotus pavyzdžius, aišku – bandyti verta.
nuotrauka
G. Rockcastle archyvo nuotr.


Kalbėdamas lapkričio mėnesį organizuotoje Žaliųjų pastatų konferencijoje architektas pasidalino savo patirtimi, kaip jam pavyko prikelti seną trobą „iš pelenų“.

Architektūros kryptis – meilė pastato biografijai

„Gilus kūrybinis mąstymas turi būti žaliųjų pastatų judėjimo dalis. Suprantu, jog dabar daugiausia dėmesio kreipiame, kiek energijos pastatas suvartoja. Tačiau turėtume daugiau galvoti apie pasatų atkūrimą, atstatymą, miestų adaptavimą prie besikeičiančių poreikių“, – sakė G. Rockcastle'as (I. Labutytės-Atkočaitienės nuotr. kairėje)

Architektas pasistengė paanalizuoti santykį tarp pastato išsaugojimo bei nugriovimo.

„Objektai, kurie turi savo biografiją, mane žavi. O XXI amžiuje mes vertiname tai, kas nauja, stabilu, patikima, ilgaamžiška, patvirtinta. Per visą XXI amžių kilo daugybė idėjų, judėijimų, pasipriešinimo, kurie išsiskyrė iš masinio judėjimo. Ką, po galais, tai turi bendro su architektūra? Mane tai įkvėpė ir aš netrukus jums paaiškinsiu, kaip. Pirmieji menininkai, pradėję kurti naujas funkcijas turinčius daiktus iš atliekų buvo Pablo Picasso ir Marcelis Duchampas“, – sakė G. Rockcastle`as.

Architekto teigimu, šie menininkai pirmieji parodė, jog daiktus galima perdirbti, suteikti jiems naują funkciją, atliekas paversti aukštojo meno kūriniais. Vėliau jais pasiekė ir Josephas Cornellis.

Pablo Picasso ir Marselio Duchampo darbai. G. Rockcastle asm. archyvo nuotr.

G. Rockcastle'ui yra tekę matyti modernaus meno galerijose demonstruojamų senų namų „išpjovų“.

„Ką noriu pasakyti? Kad dviprasmybės, koliažas, seno ir naujo sujungimas yra reikšmingos kryptys šių dienų pasaulyje. Gebėjimas perpinti tarpusavyje nesusijusius dalykus patenkina nuotykių troškimą ir smalsumą“, – kalbėjo JAV architektas.

Jis žavėjosi architektu Carlo Scarpa, kuris viduramžių miesteliui sugebėjo įpūsti modernumo dvasios, taip pat „perdirbta“ Niujorko buvusio geležinkelio erdve, kurioje buvo sukurta žalioji zona.

„Pasirinkau tokį darbo būdą, kai pažvelgiu giliau į pasatą ir atrandu galimybes, kurias klientai greičiausiai praleido pro akis“, – sakė architektų studijai „MS&R Architects Ltd.vadovaujantis pranešėjas.

Neįkainojamos interjero detalės – grindų „randai“ ir pėdos betono plokštėje

Savo pranešime G. Rockcastle'as daugiausia dėmesio skyrė vienam iš savo projektų: lietuviško peizažo dalį primenančiai medinei trobai. Šį pastatą jo klientas paveldėjo iš savo senelių.

Kliento paveldėtas apgriuvęs namas. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

„Jis atėjo į „MS&R Architects Ltd.ir paprašė nugriauti šį namą, pastatyti naują (mes projektuojame ir nauju pastatus). Tačiau iššūkis mums buvo ją prikelti. Klientas tikino, kad namas nekelia jam jokių sentimentų, tačiau pakeldami sluoksnį po sluoksnio mes atradome tokių detalių, kurios grąžino jį į vaikystę“, – pasakojo JAV architektas.

Jis įtikino klientą ardyti namą po dalelę, užuot tiesiog sulyginanus jį su žeme.

„Tarsi apvilkome namą nauju, blizgančiu „švarku“. To istorinio sluoksnio dalis liko viduje, kad šeimininkai visuomet galėtų ja gėrėtis“, – sakė G. Rockcastle`as.


Kliento paveldėtas apgriuvęs namas. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

Architektams pavyko išsaugoti apie 50 – 65 procentus buvusio namo.

„Įspūdingiausia buvo tai, ką atradome nuimdami sluoksnį po sluoksnio. Pavyzdžiui, kokios čia keistos arkos įsirėžę grindyse? Pasirodo, kai senelius lankė anūkai, jie nuolat pešdavosi, kur miegos mergaitės ir berniukai, bei stumdė lovas iš vieno kampo į kitą. Dabar tie „randai“ grindyse klientui priminė tuos laikus. Grindys tapo jų naujojo valgomojo dalimi ir buvo įkomponuotos į naujų namų interjerą“, – pasakojo architektas.

Įspūdingiausia, jog buvo atrasta betoninė plytelė, su paties šeimininko (tuomet dar vaiko) ir jo šuns kojų antspaudais. Senelis ją buvo kruopščiai paslėpęs už židinio. Šis betono luitas gavo garbingiausią vietą naujame šeimininkų miegamajame.

Istorinės žymės sename name. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

„Įsivaizduokite, jog visa tai būtų prarasta, jei nebūtume sulėtinę proceso ir namo „nuėminėję“ mažais gabaliukais. Dabar šis namas – naujo ir seno mezginys. Manau, jog jis vertingesnis už bet kokį naują namą, kurį galėjome pastatyti“, – kalbėjo G. Rockcastle'as.

Rekonstruota sena troba. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

Kuo virto „loftai hipsteriams“

Projektas buvo pastatytas 1998-aisiais ir jį architektas vadina savo „prabudimu“. Nuo šių metų G. Rockcastle'as specializuojasi pastatų atnaujinimo, restruktūrizacijos, renovacijos srityje.

Netrukus jis vieną iš Vašingtono loftų rekonstravo į daugybę mažučių „celių“ – butų turintį daugiabutį namą.

„Trijų aukštų pastatas buvo naudojamas kaip sandėliavimo patalpos. Netoliese tekėjo upė, savininkas paprašė įrengti kokius nors „loftus hipsteriams“. Gyvenamųjų pastatų plotui galiojantys apribojimai lėmė, jog pastatas negalėjo tapti gyvenamąja erdve. Tačiau pasinaudoję esama medine struktūra ir įrengę naujas betono sienas, galėjome įkurti 21 naują pastatą jo viduje. Tiesiog dengiamą vieno bendro stogo“, – pasakojo G. Rockcastle'as.

Vašingtono loftai iki rekonstrukcijos. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

Lyg eskalatorius besileidžianti iš viršaus į apačią atvira „gatvė“ buvo įrengta lofto viduje. Tokiu neįprastu budu į „namukus“ įleista daugiau dienos šviesos.

Gatvę būstų pirkėjai galėjo naudoti kaip nori, šiuo metu čia keturis kartus per metus keičiasi menininkų parodos.

„Nė vieno iš šių mano minimų pokyčių nebuvo savininko galvoje. Nuolat kėliau klausimus ir demonstravau galimybes“, – kalbėjo G. Rockcastle'as.

Lofto vidus po rekonstrukcijos. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

Reikia kažko paprasto – gal skylės viduryje?

Šiam architektui taip pat yra tekę gelbėti Drexelio universiteto studentus: gavę iš valdžios dovanų buvusį gremėzdišką biurų pastatą jie žvalgėsi po šią „dovaną“ su ašaromis akyse: nejau tokiose baisiose patalpose teks įsikurti kūrybiškam Medijų meno ir dizaino fakultetui?!

Iššūkis mums buvo paversti tai patrauklia ir kūrybiškumą skatinančia erdve. Reikėjo kažko paprasto. Labai paprasto, nes universitetas turėjo mažą biudžetą. Tad iškirtome erdvę pastato viduryje. Tai įleido į pastatą gerokai daugiau dienos šviesos“, – prisimena 2011-ųjų metų projektą architektas.


Universiteto fasadas ir vidus prieš rekonstrukciją. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

Tolesnė pastato rekonstrukcija vyko susisiekus su jau garbaus amžiaus pastato architektais. Pasirodo, jog fasado plytelių raštas buvo tarsi kodas, pagal kurį buvo išdėstytos vidaus erdvės, kabinetai.

„MS&R Architects Ltd.“ paliko įvairias gelžbetonio konstrukcijas, naujuosius kabinetus kai kuriose erdvėse tarsi įkomponavo į seną pastato struktūrą.

„Ten, kur nupjovėme gelžbetonį, palikome tą nupjautos geležies vaizdą, atviras visas buvusias konstrukcijas. Kad jie studijuodami atsimintų ir žinotų pastato istoriją“, – dėstė G. Rockcastle'as.

Universiteto patalpos po rekonstrukcijos. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

Kitas jo architektų studijai pateiktas užsakymas buvo dar sudėtingesnis: pritaikyti nualintos žemės (buvusią geležies kasyklą) Šiaurės Minesotoje, viešajai erdvei.

„Pats atlikau daugybę su šia teritorija susijusių tyrimų, mano komandoje buvo inžinierių, biologų, ekologų. Tačiau manau, jog padarėme nuostabų dalyką“, – sakė architektas. 

Jis akcentavo, jog nors geležies rūdos kasyba, purvini darbininkai istorinėse nuotraukose buvo JAV kultūros ir vystymosi dalis, teritorija, paskirta sutvarkyti architektams, buvo stipriai nuniokota ir užteršta.

Buvusi geležies rūdos kasykla. G. Rockcastle asm. archyvno nuotr.

Teritorijos atgaivinimas, sutvarkymas vėliau nulėmė netoliese esančio miestelio plėtrą. Šis projektas taip pat buvo pritaikytas elektros iš atsinaujinančių energijos šaltinių (saulės, vandens) gamybai, o geležies rūdos produktais užterštas gruntas – energijo sandėliavimui šaltuoju metų periodu.

„Beje, kai buvau vežamas iki konferencijos iš oro uosto, mačiau daugybę industrinių sovietinės eros pastatų jūsų mieste. Žinote, noriu atvykti ir įkurti savo architektų studijos padalinį čia!“ – komplimentais sostinei savo pranešimą užbaigė JAV architektas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2020-09-28 09:40
Lubos yra svarbus interjero elementas, tačiau dažnai jų dizainas gana vienodas – nuglaistytos, nugruntuotos ir nudažytos gipso plokštės, pakabinamos ar įtempiamos lubos. Tai klasikinis, įprastas būdas. Tačiau yra daug modernesnių ir svarbiausia, palankesnių žmogaus sveikatai ir aplinkai sprendimų už...
nuotrauka
2020-09-25 11:22
Jei turėtumėte galimybę, kokią suprojektuotumėte svajonių koncertų salę ir įrašų studiją Kaune? Kas joje grotų? Kaip užtikrintumėte garso izoliaciją bei geriausią akustikos kokybę? Šie klausimai jau sukasi daugiau nei 70 Lietuvos moksleivių ir 10 mokytojų galvose.
nuotrauka
2020-09-08 15:55
Lietuvių kompanija „Ryterna modul“ paskelbė kasmet organizuojamo tarptautinio architektūros konkurso nugalėtojus, kuriais tapo lietuvių dizainerių duetas. Organizatoriai sulaukė paraiškų iš net 58 šalių, o architektų kūryba atskleidė labai skirtingas vizijas.
nuotrauka
2020-08-14 10:29
Įsirenginėjant namus sukate galvą, kokias interjero detales pasirinkti, kurios spalvos geriausiai derėtų ar kaip nusimatyti tinkamiausią apšvietimą, tačiau trūksta ir kompetencijos, ir resursų. Tokioje situacijoje galima pasitelkti profesionalus arba tiesiog patyrinėti technologijų galimybes.
nuotrauka
2020-08-13 15:31
Po antrą kartą liepos pabaigoje vykusio viešo daugiabučių kvartalo Žvėryne, Paribio g. 12, projektinių pasiūlymų svarstymo, Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyrius nusprendė pritarti pataisytiems projektiniams pasiūlymams. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Rewo“ pakore...
nuotrauka
2020-08-12 11:32
Naujakuriai atsisako sovietmečiu itin populiaraus daiktų pertekliaus ir pirmenybę teikia „mažiau yra daugiau“ filosofijai. Dauguma lietuvių, įsirengdami būstą, rinktųsi modernaus minimalizmo (33 proc.), klasikinį (23 proc.) arba skandinavišką (20 proc.) interjerą. Tokią tendenciją atskleidė vienos d...
nuotrauka
2020-08-10 10:50
Pergolėmis vadinamos patobulintos pavėsinės, kurių kilmė siejama dar su senovės Romos laikais. DEXTERA gaminamos pergolės išsiskiria funkcionaliu dizainu, yra lengvesnės nei tradicinės pavėsinės, tačiau tuo pat metu yra ypač patvarios: laikančioji konstrukcija pagaminta iš aliuminio, kolonose įrengt...
nuotrauka
2020-08-07 09:02
Panevėžio miesto savivaldybėje visuomenei pristatyti vieno žymiausių Lietuvos architekto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektų studijos parengti Panevėžio autobusų stoties projektiniai pasiūlymai.
nuotrauka
2020-07-21 13:07
Vilniaus stoties rajonas artėja prie didelių pokyčių – įvairių sričių ekspertai atliko daugiau kaip 30 ha rengiamo teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detaliojo plano strateginio pasekmių aplinkai vertinimą (SPAV) ir pateikė savo rekomendacijas. Iš pateiktų trijų teritori...
nuotrauka
2020-07-15 14:50
„Švyturys-Utenos alus“ uostamiesčio miestui pateikė naują Klaipėdos „Švyturio“ daryklos teritorijos vystymo projektą. Bendrovė siūlo atgaivinti ir atnaujinti senamiesčio erdvę, kuri būtų pritaikyta skubančiam ir patogumą vertinančiam šiuolaikiniam miesto žmogui.
nuotrauka
2020-07-10 12:30
Prasidėjus intensyviems projektavimo darbams, naujausi Kauno apskrities viešosios bibliotekos (Radastų g. 2) rekonstrukcijos projekto sprendiniai palankiai sutikti Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (KAUET). Susitikime pristatyti pagrindiniai techniniai pastato parametrai, susiję s...
nuotrauka
2020-07-10 10:53
Visuomenės vertinimui darkart keliauja savivaldybės kartą jau atmesti daugiabučių kvartalo Žvėryne, Paribio g. 12, projektiniai pasiūlymai. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Rewo“ pateikė juos viešinti, pakoregavusi pagal ankstesniuose svarstymuose (jų, privalomų ir neprivalomų, įvyko jau keturi...
nuotrauka
2020-07-01 13:47
Visus 2019-2020 mokslo metus vykęs projektas „Design. Engineer. Construct! Lithuania“ bei netikėtas karantinas įrodė, kad daugiau nei 50 moksleivių ir 13 mokytojų iš KTU Inžinerijos licėjaus, Panevėžio J. Balčikonio ir Vilniaus Žemynos gimnazijų geba rasti išeitį bei kūrybiškai dirbti net ir sudėtin...
nuotrauka
2020-06-19 10:30
Vienas iš dažnai atidėliojamų ir ilgiausiai planuojamų darbų yra būsto remontas ar atnaujinimas. Nors šią vasarą daugelis turės daugiau laiko imtis šio darbo, tai savo ruožtu gali atimti ir nemažai pinigų, kurių kartais tenka skolintis. Todėl architektas Irmantas Petrauskas pasakoja, kaip būstą atsi...
nuotrauka
2020-06-12 12:16
„Tiek nuosavų namų, tiek daugiabučių gyventojai atėjus vasarai trokšta susikurti nors mažą žalią kampelį poilsiui. Skoningai apželdintas balkonas ne tik kelia vidinį džiaugsmą ir ramina po dienos darbų, bet ir ypatingai pagerina estetinę pastato išvaizdą bei mikroklimatą patalpoje - sumažina dulkių ...
nuotrauka
2020-06-11 11:39
„Lietuviams dar nėra įprasta poilsiauti ar dirbti ant stogo, daugelis net neįsivaizduoja, kad stogas gali būti panaudojamas kaip puiki bendro laisvalaikio ar pramogų erdvė. Daugiabučių stogų kultūra pas mus dar tik kuriasi, tai naujas reiškinys. Kitaip nei tokiuose pasaulio didmiesčiuose kaip London...
nuotrauka
2020-06-10 10:13
Statotės, remontuojatės namus, ir pagaliau atėjo laikas šviesos jungikliams bei kištukiniams lizdams. Greičiausiai neketinote tam skirti daugiau laiko kaip užsukti pakeliui po darbo į specializuotą parduotuvę. Tačiau ar tik bežiūrint į milžinišką jungiklių asortimentą nekyla įtarimas, kad visa tai –...
nuotrauka
2020-06-08 10:35
Ambicingam iššūkiui – pateikti savo sprendimą rekonstruoti Vokiečių gatvei – Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos kovo mėnesį paskelbtam tarptautiniam architektūros konkursui idėjas pateikė net 18 dalyvių, dalijasi sostinės savivaldybė. Tai solidus skaičius, palyginti su kita...
nuotrauka
2020-06-01 07:47
Vilniaus miesto savivaldybė rengiasi visuomenei dar kartą pristatyti tris Stoties rajono modernizavimo alternatyvas, parengtas detaliojo plano rengėjų – savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“.
nuotrauka
2020-05-26 09:59
Kairiajame Nemuno krante, greta Vytauto Didžiojo tilto suprojektuotas M. K. Čiurlionio koncertų centras išsiskirs ne tik puikia akustika, bet ir drąsiais architektūriniais sprendimais. Kauno miesto savivaldybė pasirašė sutartį su projektuotojais. Netrukus šiam unikaliam projektui viliamasi sulaukti ...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...