2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 14:40
Reklama  |  facebook

Modernios statybos ateitis – šildymas pigesnis už apšvietimą

2015-11-18 06:01
Statybų sektoriaus ateitis – modernios vėdinimo, šildymo ir vėsinimo sistemos, kurioms reikia tik minimalios, ar iš viso nereikia priežiūros, o energetinis atsiperkamumas itin greitas.
nuotrauka
Idėja, jog pastato šildymas gali būti pigesnis už jo apšvietimą, lietuviams skamba kaip utopija, o kitose šalyse tokia praktika jau yra kasdienybė. „Uponor“ iliustr.


Minimos įmonės
Uponor, UAB
„Sistemos, kurios efektyvios energiškai, kartu yra ir pasyvios. Tai reiškia, kad galima panaudoti geoterminę ar saulės energiją. Pastato vėsinimui galima pasitelkti nakties orą ir taip sukurti kokybišką mikroklimatą“, – apie statybų sektoriuje revoliuciją sukėlusias naujoves kalbėjo UAB „Uponor“ projektų vadovas Ignas Jankauskas.

Tvarios sistemos domina pažangias įmones

Anot pašnekovo, šiandien pažangiomis šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemomis domisi užsakovai, kurie patys stato pastatus savo reikmėms, tad natūralu, kad jie linkę investuoti į sistemas, kurios efektyviai atsiperka.

(Didžiausio efekto galima pasiekti tik tuomet, kai visi specialistai dirba sykiu)

Šiuo metu tokia investicija gali būti didesnė už vidutinę statybų kainą, bet per 5-10 metų, vertinant patikimumą ir eksploatacines sąnaudas, tokios sistemos sugrąžina investicijas ir padeda daug sutaupyti.

Tokiomis sistemomis domisi ir tie vartotojai, kurie patys yra patalpų nuomotojai. Dažniausiai tai didesnės ir vidutines įmonės, kurios turi pakankamai kompetencijos investuoti ne tik į pačias patalpas, bet ir į jose dirbsiančių darbuotojų komfortą.

„Modernus investuotojas labiausiai atsižvelgia į mikroklimatą. Jei žmogus darbo vietoje jaučiasi gerai, jis – produktyvesnis. Jei įmonė turi labai aukštos kvalifikacijos darbuotojų, tada jų darbingumo praradimas – net 10-20 proc., tai yra dideli nuostoliai. Svarbu ne tik patalpų oro temperatūra, bet ir jutiminė temperatūra. Būtina pasirūpinti, kad patalpose būtų tinkamas oro kiekis. Jei oro bus per daug – atsiras skersvėjų, triukšmo tikimybė, jei kiekis per mažas – trūks deguonies dirbti produktyviai“, – kalbėjo specialistas.

Anot jo, kai tarptautinės kompanijos renkasi, kuriame pastate ir iš kokio investuotojo nuomoti patalpas, jos teirausi patalpų būklę patvirtinančio sertifikato. Pagal tai jie vertina, ar verta patalpas nuomoti, ir sprendžia, kokių sąnaudų galima tikėti pradėjus jomis naudotis.

„Didžioji dalis naujai statomų verslo centrų šiuo metu atitinka bent jau C klasės kategoriją. Mes dalyvaujame projektuose, kur jau kalbama apie A klasės pastatus, išsiskiriančius itin mažomis energijos sąnaudomis. Jų vėsinimui panaudojama žemės energija, įrengiamas toks efektyvus šildymas, kad už jį brangiau kainuoja net apšveitimas“, – teigė UAB „Uponor“ projektų vadovas.

„Uponor“ biuro pastatas

Šiandienos naujovės – rytojaus kasdienybė

Pasak pašnekovo, dėmesys ekologiškoms medžiagoms ir technologijoms, kaip ir atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimui statyboje šiandien yra naujovė, bet ateities kartoms tai bus neatsiejama kasdienybės dalis.

Šiandien sąmoningi vartotojai yra tapę savotiškais įkaitais senosios statybų tradicijos, nes nėra didelės pasiūlos tvarias energijos vartojimo sistemas turinčių pastatų. Užsienyje tokie statiniai jau seniai tapo verslininkų vizitine kortele.

„Lietuvoje tokių pastatų pasiūla itin menka. Jei žvilgtelsime į Vokietijos rinkos specifiką ar Skandinavijos šalis, įsitikinsime, kad ten viskas kitaip – nesi įdomus kaip paslaugų tiekėjas, jei pastate nėra pasyvių šildymo ar vėsinimo sistemų, atsinaujinančios energijos pritaikymo ar modernios vėdinimo sistemos“, – kalbėjo I. Jankauskas.

Ne paslaptis, kad dažnai Lietuvoje pastatai projektuojami ir statomi taip, kad gali pasirodyti, jog projektas reikalingas tik gauti statybos leidimą, o patį statybos procesą stengiamasi organizuoti kuo pigiau.

„Statytojams nebesvarbus tampa pastato klimatas ar jame dirbsiančių žmonių komfortas, svarbiausia – kuo greičiau pastatyti ir gauti pelno, bet į vartotojų poreikius mažai atsižvelgiama“, – apie situaciją sakė pašnekovas.

Šildymas pigesnis už apšvietimą

Nors, pasak I. Jankausko, idėja, jog pastato šildymas gali būti pigesnis už jo apšvietimą, lietuviams skamba kaip utopija, kitose šalyse tokia praktika jau tapusi kasdienybe, o sėkmingas rezultatas galimas tik tuomet, kai prie projekto idėjos skirtingų sričių specialistai darbuojasi išvien.

(Nuotraukoje dešinėje – TABS 3D schema)

„Juk kalbame apie modernias technologijas, pats pastatas savo architektūrine forma turi būti racionalus. Jis negali būti kuo nors atgrasantis ar tik dėžutė su langais į pietų pusę. Architektūra išlieka unikali, bet tam tikri štrichai padeda gerinti sunaudojamos energijos efektyvumą“, – teigė I. Jankauskas ir pridūrė, kad jau ir Lietuvoje architektai mokomi projektuoti energiškai efektyvius pastatus.

Ne mažiau svarbus šiame procese ir inžinierių darbas bei požiūris, mat jei šie specialistai geba parinkti tinkamą sistemą, žino efektyviausius variantus ir kitus niuansus, tai taip pat padeda sutaupyti pastato išlaikymo sąnaudų. Anot pašnekovo, 50 proc. pastato energijos sąnaudų galima sutaupyti dar jo projektavimo procese.

„Jei pastate bus naudojami atsinaujinančios energijos šaltiniai, tai, pavyzdžiui, vėsinimas, gali nieko nekainuoti, šildymo energijos kaina tuomet būna apie penkis kartus mažesnė už šiuo metu didžiausių tiekėjų, tokių, kaip „Vilniaus energija“, siūlomą kainą. Įsivaizduokite pastatą, kuris apskritai naudoja dvigubai mažiau energijos, o jos pačios kaina mažėja dar penkis kartus“, – apie statinio išlaikymo sąnaudas kalbėjo I. Jankauskas.

Pridėtinė vertė – ir dalykinė reputacija

Nors, specialistų teigimu, vartotojų išprusimas kol kas Lietuvoje, lyginant su kitomis šalimis, yra gana prastas, nes nėra juos ginančių įstatymų, vis tik naujovės, susijusios su tvarių sistemų pranašumais, jau pasiekė ir mus.

„Pamažu ir į Lietuvos rinką žengia tokie sertifikatai kaip LEED, kuris populiarus Jungtinėse Amerikos Valstijose, ar BREEAM, kuris puikiai žinomas Didžiojoje Britanijoje. Kai pastatai statomi pagal šių sertifikatų modelius, nuomininkas ar kitas vartotojas žino, kokios bus pastato energijos sąnaudos, siekiant jį šildyti, vėsinti ar apšviesti.

Vartotojas žino ne tik, kiek kainuos pats pastato išlaikymas, bet ir kaip ilgai nereiks jo remontuoti ir kiek pats pastatas tvarus – ar jį statant buvo naudotos ekologiškos medžiagos“, – kalbėjo I. Jankauskas.

Tvarių vėdinimo, šildymo ir apšvietimo sistemų naudojimas suteikia ir ne tik materialiai išmatuojamą pridėtinę vertę, bet ir prisideda prie plėtojamo verslo dalykinės reputacijos kūrimo.

Rinką pakeis iš esmės

Anot pašnekovo, modernių vėdinimo, šildymo ir vėsinimo sistemų populiarumas ateityje tik didės: „Tai nulems ne tik platesnė informacijos sklaida, – šių sistemų diegimas jau numatomas įstatymuose bei ateityje įsigaliosiančiose normose. Rinkoje tvarios energijos projektus vystančių įmonių nėra daug. Jei vieną kartą susiduriate su tvaria energija, moderniomis pasyviomis šildymo ir vėdinimo sistemomis, jas rinksitės ir kituose savo projektuose, nes jos daro juos išskirtiniais“, – kalbėjo specialistas ir pridūrė, kad tokios įmonės sudaro labai rimtą konkurenciją rinkoje, tad ateityje šių pranašumų nesiūlančios kompanijos bus priverstos prisitaikyti prie situacijos.

„Kvadratinio metro nuomos kaina galbūt skirsis drastiškai. Jei kalbėsime apie B ir A+ klasės pastatus, jų vieno kvadratinio metro šildymo kaina skirsis dešimtis kartų. Energiškai neefektyvaus pastato nuomos kainos su mokesčiais bus daug didesnės nei moderniame pastate. Tai nebus patrauklu, nes net jei statinys, kurį projektuojant ir statant įdiegti energiškai neefektyvūs sprendimai, ir atrodys gražiai, komfortas bus didesnis energiškai efektyviame pastate, tad ilgainiui savininkams taps sunku išnuomoti senus pastatus“, – įsitikinęs UAB „Uponor“ projektų vadovas.

„Uponor“: nuo pažangių technologijų iki tvarumo

„Uponor“ yra pirmaujantis vandentiekio ir patalpų klimato valdymo sprendimų tiekėjas gyvenamųjų bei komercinių pastatų rinkai Europoje ir Šiaurės Amerikoje.

Bendrovė „Uponor“ prisideda prie tvarios aplinkos kūrimo savo novatoriškais ir atsakingais sprendimais, kurie gerina žmonių aplinką ir kartu mažina neigiamą poveikį gamtai.

Turėdama daugiau kaip 60 metų patirtį plastikinių vamzdžių, komponentų ir sistemų kūrimo bei gamybos srityje, „Uponor“ gali pasiūlyti išbaigtus sprendimus, parengtus atsižvelgiant į individualius poreikius ir padedančius kurti malonią gyvenamąją, darbo ar laisvalaikio aplinką.
 
Reklama

„Uponor“ iliustr. 
Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos