2020 vasario 29 d. šeštadienis, 1:31
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

NT rinkos mitai ir tikrovė. Pirmojo metų ketvirčio rezultatai

2018-04-20 10:44
Kiekvieną mėnesį viešumo pasirodo vis naujų pranešimų apie NT rinkos situaciją. Daugiausia diskusijų kyla dėl rinkos „sveikatos“ ir būsto kainų tendencijos. Prieštaringos žinios kenkia pasitikėjimui rinka, apsunkina būsto pirkėjų apsisprendimą ir juos trikdo.
nuotrauka
Asociatyvi bendrovės HANNER nuotr.


Minimos įmonės
Citus, UAB
„Be abejo, iki smulkmenų tiksliai prognozuoti situacijos rinkoje neįmanoma, tačiau kai kurie rodikliai leidžia susidaryti įspūdį, kaip vystytųsi būsto kainos, jo pasiūla ar paklausa, jei tendencijos išliktų smarkiai nepasikeitusios. Daryti vienokius ar kitokius apibendrinimus ir vadinti juos pokyčiais galima tik įvertinus kiek įmanom daugiau duomenų, o vertinti fragmentiškai ar per trumpą laikotarpį yra klaidinga“, – sako CITUS investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis ir pateikia tris šiuo metu gajausius mitus bei statistiką, kuri galėtų padėti susidaryti platesnę nuomonę, o svarstantiems įsigyti būstą – lengviau priimti svarbų sprendimą.

Mitas #1 – būsto paklausa šiais metais smarkiai mažėja

Viešojoje erdvėje pasirodė teiginių, kad šiais metais smarkiai sumažėjo būstų paklausa Vilniuje – pirmasis ketvirtis, o ypač sausio mėnuo vadinamas labai nesėkmingu. Tačiau ar tikrai?

Šarūno Taručio teigimu, toks apibendrinimas – kiek per daug kategoriškas. 2016 ir 2017 m. pardavimų apimtys buvo pačios aukščiausios istorijoje, todėl sumažėjimas nebūtinai turi reikšti recesiją – tai gali būti stabilizavimosi laikotarpis ir kol kas nėra makroekonominių ženklų, kad situacija imtų prastėti – ekonominiai bei demografiniai rodikliai kol kas nuosekliai auga.

CITUS pirmojo 2018 m. ketvirčio rezultatai, lyginant su 2017 m. pirmojo ketvirčio rezultatais beveik nepasikeitė – parduota (rezervuota) 120 butų ir kotedžų. Sėkmingiausi buvo šie projektai: Vilniuje – „Karaliaučiaus slėnis“ (parduoti 49 butai ir kotedžai, mūsų duomenimis tai – trečias sėkmingiausias projektas sostinėje), Kaune – „Jonučių namai“ (parduoti 43, sėkmingiausias projektas Kaune). Taip pat pardavimai vyksta projektuose „Neries ardai“ (Vilnius), „Kauno senamiesčio apartamentai“ bei „Telegrafas“ (Kaunas). Preliminariais duomenimis, CITUS buvo antroje pozicijoje Lietuvoje pagal rezervacijų skaičių per pirmąjį šių metų ketvirtį ir nusileido vieninteliam konkurentui.

Patikimiausią NT pardavimų informaciją turi Registrų centras. O jų fiksuojamais sudarytų notarinių sandorių duomenimis, pirmasis metų ketvirtis paprastai būna prastesnis nei paskutinis.

„Registrų centro duomenyse taip pat galima įžvelgti, kad 2017 m. buvo santykinai prastesni už 2016 m., tačiau pernai tiek kalbančiųjų, kad situacija NT rinkoje prastėja, nebuvo“, – pastebi CITUS analitikas.

Mitas #2 – būsto kainos krenta ir toliau kris

Faktas, kad pirmą šių metų ketvirtį lyginant su paskutiniu pernykščiu ketvirčiu kainų mažėjimas tikrai yra.

Tačiau, analizuojant Registrų centro pateikiamus būsto rinkos Vilniuje vidutinės kainos pokyčių duomenis, pirmą ketvirtį kainos mažėja paskutinius šešerius metus be išimties.

• Grafikas nr. 2 – 40-60 kv. m ploto būsto vidutinių kainų Vilniuje pokytis ketvirčiais 2008-2018 m. (Registrų centro duom.)
„Daug įdomiau, kas vyksta vėliau – po pirmojo ketvirčio. O statistika rodo, kad gali būti įvairiai, tačiau du ketvirčius iš eilės kainos mažėjo tik 2016 m. Priminsiu, kad jie buvo bene sėkmingiausi vystytojams per visą istoriją“, – kalba Šarūnas Tarutis.

Taigi, specialisto teigimu, kol kas prognozuoti tolimesnį kainų vektorių dar anksti, tačiau jis pastebi, kad reikia atsižvelgti į daugiau faktorių, ne tik statistines vidutines reikšmes.

„Statistiniai svyravimai duoda medžiagos svarstymams, tačiau vargiai, ar trumpuoju laikotarpiu gali turėti įtakos vartotojų elgsenai. Būstas nėra kasdieninis pirkinys. Jį perkame tada, kai susiformuoja poreikis. Jei būstas keičiamas, bendra kainos tendencija galioja ir būstui, iš kurio išeinama, ir naujam būstui. Todėl vartotojui nėra tikslinga laukti vien tam, kad lauktų. Na, o derybos su būsto pardavėju vyksta visada – tai yra viena iš sandorio sudedamųjų dalių. Vystytojai bei pardavėjai elgiasi skirtingai: vieni siūlo akcijas, kiti visada yra numatę nuolaidas, treti parduoda ne kainą, o projekto vertę, privalumus“, – teigia Š. Tarutis.

Kaina priklauso ne tik nuo trumpalaikės tendencijos, tačiau ir nuo pasiūlos, pardavėjų gebėjimų, demografinių ir ekonominių veiksnių. Kaip minėta, pastarieji yra gerėjantys, todėl esant paklausai ir kokybiškai pasiūlai kainos turėtų būti stabilios. Taip pat kaina priklauso ir nuo kiekvieno projekto konkurencinės aplinkos, o konkurencija, žinoma, nemažėja, tačiau tarpusavyje konkuruoja panašaus lygio projektai ir panašaus „kalibro“ vystytojai.

Mitas #3 – „sandėlio“ didėjimas vers vystytojus mažinti kainas

Pirkėjai visada ieško kuo didesnio pasirinkimo. Tą jiems ir stengiasi pasiūlyti vystytojai. Be abejo, mažas būstų likvidumas gali sudaryti prielaidas kainų korekcijai, tačiau likvidumas rinkoje, atsižvelgiant į pardavimų apimtis yra gana „sveikas“ – apie 30 procentų.

„NT projektų logika – gana paprasta: sukuriamas ir imamas pardavinėti projektas. Kad būtų užtikrintas pakankamas pasirinkimas pirkėjams, po kurio laiko reikalingas naujas projekto etapas arba naujas projektas. Dalis naujų projektų pristatomi naujoms tikslinėms potencialių pirkėjų grupėms. Natūralu, kad naujas projektas bus didesnis nei per neilgą laikotarpį parduotų būstų skaičius ir tai nereiškia, kad vystytojas būtinai susidurs su likvidumo ir augančio „sandėlio“ (pasiūloje esančių būstų) problema ir bus priverstas mažinti kainas. Ypač kol kas, kai lyginant ilgesnio laikotarpio „sandėlio“ bei pardavimų apimčių augimą, pastarasis auga gerokai sparčiau – atitinkamai kiek daugiau nei penktadaliu ir beveik trečdaliu“, – sako Š. Tarutis.

Jis teigia, kad vertinant 2017-uosius metus, jų gale „sandėlio“ augimas sustojo ir jo apimtys net sumenko, tačiau naujų projektų įvedimas nereiškia problemų pardavimui ilgoje perspektyvoje – tarkime, pusantrų ar dvejų metų (tokia maždaug yra vieno projekto realizavimo ciklo trukmė) laikotarpyje. Atvirkščiai – prasidedantį rinkos lėtėjimą rodytų ryškesnis pasiūlos sumažėjimas, nes tai reiškia, kad vystytojai neužtikrins pasiūlos, o ilgainiui likučius bus sunkiau realizuoti.

„Po nekilnojamojo turto „burbulo sprogimo“, o vėliau – ir finansinės krizės rinkos brandumas išaugo, klientai tapo labiau išprusę, todėl dėmesingiau vertina vystytojus ir projektus. Todėl natūralu, kad kuo toliau, tuo labiau auga vystytojų patirties ir projektų kokybės svarba ir rinkoje „išsisluoksniuoja“ stipresni, greičiau ir lengviau parduodami projektai ir priešingai – mažiau likvidūs projektai. Vyksta natūralios atrankos procesas, verčiantis pasitempti vystytojus. Net ir geruose projektuose likus tik mažiau likvidiems būstams, jie galėtų pigti (arba būti parduodami su „akcijomis“ bei „nuolaidomis“), tačiau vidutinei rinkos kainai tai jokios reikšmingesnės įtakos neturėtų turėti“, – teigia analitikas.

Tai kas bus: NT rinkos krizė ar „burbulas“?

Krizė yra globalus reiškinys – ekonominio ciklo dalis, tačiau ji pirmiausia pasireiškia ne NT rinkoje. Šiuo metu Lietuvos ekonomika auga, augimą ekspertai prognozuoja ir artimiausioje ateityje.

„Burbulas“ būsto rinkoje šiuo metu taip pat nesiformuoja. Tai yra patvirtinęs net ir Lietuvos bankas praėjusių metų gale, teigęs, kad rinka vystosi brandžiai ir auga sveikai; o „burbulas“ yra tam tikras rinkos ar jai didelę įtaką turinčių faktorių nebrandumo bruožas. Vertinant rinkos „temperatūrą“, reikia atsižvelgti į bent į du rodiklius, sudarytus iš keturių kintamųjų: pasiūlos ir paklausos santykį bei kainos ir vertės santykį.

„Tiek pirmas, tiek antras rodikliai šiuo metu yra pakankamai subalansuoti ir adekvatūs. Jie nei iš tolo neprimena 2003-2004 m. buvusios situacijos, kai pasiūla augo beprotiškais tempais, o kaina stipriai viršijo turto vertę. Dar ir bankų paskolų išdavimo politika buvo menkiau kontroliuojama rinkos prižiūrėtojų. Tokiomis aplinkybėmis atsirado daugybė trumpalaikių, vieno projekto vystytojų, kurie, galų gale, ir „susprogdino“ NT rinkos „burbulą“. Dabar gi auga tik patyrę vystytojai, kurie investuoja į naujus projektus, kad užtikrintų pasirinkimą“, – kalba CITUS analitikas.

Vertinant kainų augimą, jis yra gana nuoseklus ir tolygus. Būsto kainos tik pernai pirmą kartą po 8 metų – nuo 2008–2009-ųjų finansinės krizės – pralenkė prieš krizę buvusias būsto kainas.

„Dar vienas svarbus aspektas, kad per tą laiką ekonomiką taip pat augo ir augo sparčiau nei būsto kainos, o vertinti reikia ne tik kainą atskirai nuo makroekonominio konteksto. Todėl, santykinai, kaina prieš krizę, ją lyginant su ekonomika (BVP palyginamosiomis kainomis – Statistikos departamento duomenimis), buvo aukštesnės nei yra dabar“, – sako Š. Tarutis.

„Apibendrindamas galiu pasakyti, kad būsto kainos auga, nes auga pragyvenimo lygis ir stebime teigiamą demografijos tendenciją Vilniuje. Paklausą ir toliau turėtų išlaikyti kokybiški projektai, o kaip ji vystysis ateityje, kaip elgsis vystytojai, ir kaip tai paveiks rinką, pamatysime metų eigoje, tačiau kol kas ryškesnių pokyčių ženklų dar nesimato“, – įsitikinęs CITUS investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.

Skaičiai ir faktai
• 2018 m. I ketv. Vilniuje fiksuota 2 514, 2017 m. I ketv. – 2 662, 2017 m. IV ketv. – 2 872 būsto sandoriai (RC duom.);
• Būsto sandorių Vilniuje pirmą metų ketv. sumažėja, lyginant su ankstesniu ketv. jau ketverius metus iš eilės (RC duom.);
• 2018 m. I ketv. būsto sandorių sk. Vilniuje (2 514) – 5,6 proc. mažesnis nei 2017 m. I ketv. (2 662), tačiau 2,7 proc. didesnis nei tuo pačiu laikotarpiu 2016 m. (2 449) ir net 17,3 proc. didesnis nei 2015 m. (2 143) (RC duom.);
• Į sostinės regioną 2013 m. atvyko 15 289 žmonės, išvyko 11 233 žmonės, 2014 m. – atitinkamai 15 919 ir 12 476, 2015 m. – 17 172 ir 12 722, 2016 m. – 19 093 ir 13 912, 2017 m. – 19 005 ir 14 349 žmonės (Statistikos dep. duom.);
• CITUS 2018 m. I ketv. pardavė (rezervavo) 120 butų ir kotedžų, beveik tiek pat, kiek per tą patį laikotarpį pernai (CITUS duom.);
• Tipinio 40-60 kv. m ploto būsto vidutinė kaina Vilniuje I ketv. fiksuota 1 719 Eur/kv. m, 2017 m. I ketv. – 1 646 Eur/kv. m, 2017 m. IV ketv. – 1 792 Eur/kv. m (RC duom.);
• Vidutinės būsto kainos Vilniuje pirmą metų ketv. sumažėja, lyginant su ankstesniu ketv. jau šešerius metus iš eilės (RC duom.);
• Naujų būstų „sandėlio“ Vilniuje augimas, lyginant 2014 m. su 2017 m., sudarė 22,51 proc., o naujų būstų pardavimų sostinėje augimas – 30,68 proc.;
• Naujų būstų „sandėlį“ Vilniuje sudarė: 2014 m. – 4 380, 2015 m. – 4 180, 2016 m. – 4 120, 2017 m. – 5 366 (CITUS duom.);
• Naujų būstų Vilniuje parduota buvo: 2014 m. – 2 960, 2015 m. – 3 700, 2016 m. – 4 140, 2017 m. – 3 868 (CITUS duom.);
• Tipinio 40-60 kv. m ploto būsto vidutinė kaina Vilniuje 2008 m. III ketv. buvo 1 738 Eur/kv. m; vėliau ji mažėjo ir tik 2016 m. III ketv. ją viršijo pirmą kartą (1 738 Eur/kv. m); 2018 m. I ketv. vidutinė kaina buvo 1 719 Eur/kv. m (RC duom.);
• Tipinio 40-60 kv. m ploto būsto vidutinė kaina Vilniuje nuo 2008 m. I ketv. (prieškrizinio laikotarpio) išaugo 9,00 proc., o BVP, palyginamosiomis kainomis (grandininio susiejimo metodu) – 12,04 proc. (RC ir Statistikos dep. duom.). 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2020-02-28 14:09
Svarstydamas, kur gyventi, jaunas žmogus dažnai renkasi tarp trijų didžiųjų miestų. Pagal gyventojų pasiskirstymą ir tendencijas, paskutiniu metu vis daugiau jaunų šeimų, rašoma pranešime, renkasi Klaipėdą ir gyvenimą prie jūros. Didmiestis su mažo miesto privalumais – tokį Klaipėdos apibūdinimą gal...
nuotrauka
2020-02-24 09:27
Modernių biuro patalpų sektorius, skatinamas stiprios paklausos, ir toliau sparčiai plečiasi. Tačiau kalbant apie biurų sektoriaus plėtrą šalyje, ir toliau reikšmingi pokyčiai fiksuojami tik dviejuose didžiausiuose miestuose – Vilniuje ir Kaune, skelbiama „Ober-Haus“ 2019 metų biuro patalpų rinkos a...
nuotrauka
2020-02-21 13:22
Vieta, vieta ir dar kartą vieta – taip dažnai įvardijami esminiai būsto pasirinkimo kriterijai. Ir, žinoma, kaina. Nors kaina ir vieta mieste išlieka dominuojančiais kriterijai renkantis būstą, tačiau jų svarba skiriasi Vilniuje ir Kaune, rodo nekilnojamojo turto (NT) projektų vystymo įmonės „Citus“...
nuotrauka
2020-02-21 11:35
Kotedžų kvartalas Antežeriuose, šalia Vilniaus, pasiekė pirmojo statybos etapo pabaigą. Šiuo metu pastatyti 68 namai, o visą projektą, į kurį bus investuota 12 mln. eurų, planuojama baigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2020-02-19 10:30
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT) dėl vartotojų viešojo intereso gynimo ir atsakomybės už galimai klaidinančios (melagingos) informacijos teikimą taikymo. Priežastis – pasikartojantys atvejai, kai nekilnojamojo turto pardavėjai pardavinėja „o...
nuotrauka
2020-02-18 10:50
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų sausio mėnesio reikšmė išaugo 0,6%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnes...
nuotrauka
2020-02-18 10:06
Ekspertų teigimu, Vilniaus nekilnojamojo turto (NT) rinka pasižymi sparčiu ir tolygiu augimu – tai matyti stebint sandorių, naujų statybų ir objektų vystymo apimtis. Miesto teritorijų konversijos taip pat keičia NT rinkos paveikslą – apleistų miesto dalių atgaivinimas suteikia likvidumo šalia esanti...
nuotrauka
2020-02-14 13:14
Vilniaus Žvėryne pradedamas statyti 32 butų gyvenamasis pastatas. Investicijos į keturių aukštų, A+ energinės klasės daugiabutį sieks 5,8 mln. eurų. Tai bus pirmasis daugiabutis Lietuvoje, statomas pagal Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemą ir siekiantis aukščiausio lygio sertifikato.
nuotrauka
2020-02-12 10:06
Vilniaus Baltupių rajone bus plėtojamas daugiabučių projektas „Jomanto parkas“, kuriame bus įrengti 224 butai. Investicijos į šį gyvenamąjį projektą sieks apie 16 mln. eurų.
nuotrauka
2020-02-04 16:09
Praėję metai, pasižymėję naujų butų pardavimų ir pasiūlos rekordu sostinėje, išsiskyrė pirkėjų dėmesiu patiems naujausiems projektams – butų naujausiuose projektuose nupirkta daugiausiai nuo 2012 m. Vidutinės klasės butų paklausa pernai viršijo pasiūlą, tai rodo, jog gali formuotis vidutinės klasės ...
nuotrauka
2020-02-04 11:59
Sparčiai besiplečiančiame Šnipiškių mikrorajone per artimiausius kelerius metus iškils du nauji A+ energinės klasės verslo centrai. Darnios miestų plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ Žalgirio ir Linkmenų gatvėse statomi biurų pastatai sostinės komercinio nekilnojamojo turto rinką papildys per 13 tūkst. ...
nuotrauka
2020-01-30 09:43
Vangus praėjusių metų pirmasis pusmetis Lietuvos komercinės paskirties nekilnojamojo turto investicinių sandorių sektoriuje buvo su kaupu kompensuotas tų pačių metų antrąjį pusmetį, skelbiama naujausioje „Ober-Haus“ apžvalgoje.
nuotrauka
2020-01-27 12:23
EIKA pradeda vystyti antrąjį „Bajorų alėjų“ kvartalą Vilniuje, Salaspilio gatvėje. Kvartalas bus plėtojamas keturiais etapais, kurių metu bus pastatyta apie 350 butų; numatytų investicijų suma siekia 21 mln. eurų.
nuotrauka
2020-01-22 14:34
Praėjusiais metais šalyje buvo nupirkta butų ir gyvenamųjų namų už maždaug 2,1 mlrd. eurų. Tai didžiausia per metus būstui Lietuvoje įsigyti išleista suma per visą istoriją. Tradiciškai apie pusė šios sumos išleista perkant senos statybos butus, rodo Registrų centro sandorių duomenų bazėje sukaupti ...
nuotrauka
2020-01-22 11:02
„Citadele“ bankas suteikė 12,4 milijonų eurų paskolą bendrovei „Liepų projektai“, kuri vysto prekybos centrą Klaipėdoje. Numatomos bendros investicijos į projektą – apie 20 mln. eurų. Projektas plėtojamas Liepų g.
nuotrauka
2020-01-21 10:08
Vilniaus Šnipiškių mikrorajone, Linkmenų ir Žalgirio gatvių ribojamoje teritorijoje, darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pradeda šios sostinės dalies atgimimą žadančio urbanistinio projekto „Naujasis Skansenas“ I etapo darbus. Jo metu teritorijoje iškilsiančius modernius daugiabučius supro...
nuotrauka
2020-01-16 10:21
Per metus (2019 metų gruodžio mėnesį, palyginti su 2018 metų gruodžio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 6,9%, Kaune – 7%, Klaipėdoje – 5,7%, Šiauliuose – 11,4% ir Panevėžyje – 13,1%, tvirtina „Ober-Haus“.
nuotrauka
2020-01-13 11:46
Naujųjų metų pradžia – pokyčių metas. Vieni keičia plaukų spalvą, kiti garderobą, o kai kurie gyvenamąją vietą. Keičiant namus kyla nemažai klausimų, o ypač, jei ruošiamasi įsigyti pirmąjį būstą. Namas ar butas, miesto centre, miegamajame rajone, o gal šalia miesto?
nuotrauka
2020-01-09 09:58
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „M.M.M. projektai“ Vilniaus Laisvės prospekte pradeda statyti B+ klasės verslo centrą „Freedom 36“. Šis biurų pastatas rinkai pasiūlys apie 14.000 kv. m modernių biurų patalpų, investicijos į projektą sieks apie 30 mln. eurų.
nuotrauka
2020-01-08 09:15
UAB „Eika Asset Management“ valdomas fondas „EIKA Residential Fund“ pradeda vystyti gyvenamosios paskirties projektą Skroblų g. 12 ir 14. Projektas bus plėtojamas dviem etapais, kurių metu bus pastatyta apie 260 butų; numatytų investicijų suma siekia 20,7 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » NT projektai