2020 rugpjūčio 14 d. penktadienis, 13:35
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Namas, kurio sienos pastatomos per dvi dienas: nei dega, nei vilkas nupučia  6 Fotogalerija

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-11-13 18:52
Ar skaitėte vaikystėje pasaką apie vilką ir tris paršiukus? Ji vis dar kiša koją unikalią šiaudinių skydų statybos technologiją atradusiems verslininkams. Bendrovės „Ecococon“ direktorius Marius Tarvydas tikina: šiaudiniai namai gali būti kelių aukštų, atlaiko bet kokį stogą, nedega ir joks vilkas jų nenupūs.
nuotrauka
Iš šiaudų skydų pastatytas namas. Bendrovės „Ecococon“ nuotr.


Minimos įmonės
Ecococon, UAB

Tokio tipo namų Lietuvoje kol kas stovi vos keliasdešimt, tačiau artėjant aukštesniems energinio naudingumo reikalavimams itin šiltas ir be rekuperatoriaus „kvėpuoti“ sugebantis namas vis labiau traukia lietuvių bei užsieniečių dėmesį.

M. Tarvydo teigimu, iš bendrovės „Ecococon“ sukurtų presuotų šiaudų skydų galima statyti individualius gyvenamuosius namus bei nedidelius visuomeninius pastatus: darželius, mokyklas, biurus. Pavyzdžiui, Lietuvoje jau iškilo pirmoji iš šiaudų skydų pastatyta mokykla „Saulės gojus“.

Šiaudinukų istorija – nuo kitkų iki presuotų skydų

Statybos iš šiaudų tėvynė – Jungtinės Amerikos valstijos. Tokia statyba tapo galima, kai atsirado arklių sukamas šiaudų presas. Tokiu būdu šiaudams suteikta tam tikra forma – jie presuoti į stačiakampius ryšulius, „kitkas“.

Iš pradžių statyti bekarkasiniai namai – kitkos tiesiog dėtos viena ant kitos, perduriamos lazda, kad neišvirstų, o langų ar durų vietoje formuojamas karkasas.

Kad karkasas stovėtų tvirtai, jis iš išorės nutinkuojamas kalkių ir molio mišiniu. Šio mišinio sudėtis priklauso nuo šalies: karšto klimato šalyse, kur mažai lietaus, galima tinkuoti tik moliu, o drėgnesnio klimato šalyse, tokiose, kaip Lietuva ar Šiaurės Amerika, mišinyje reikia daugiau kalkių tinko“, – pasakojo M. Tarvydas.

Šiaudinio namo statybos. „Ecococon“ bendrovės nuotr.

Jis teigė, jog šiaudai yra organinė medžiaga, turinti daug mažų oro tarpų. Tad ją tinkuoti reikėjo medžiagomis, kurios gali išgarinti drėgmę arba į vieną, arba į kitą pusę.

Nuo 1960-ųjų pradėjo vyrauti karkasinių namų statybos ir tokią „madą“ perėmė ir šiaudinių namų statytojai. Šiaudų kitkos pradėtos dėlioti tarp medinio karkaso rėmų. Tokią statybą itin mėgo ūkininkai – jie panaudodavo šiaudus užuot pirkę šiltinimo vatą, o šiaudai užsiimant ūkine veikla – kasmetinės veiklos atliekos.

Ši statyba jau buvo greitesnė, nei bekarkasė statyba, tačiau vis tiek užtrukdavo. Vien šiaudų dėjimas į sieną užtrukdavo mėnesį ar du. Tiek kalkių, tiek molio tinkas yra pakankamai šlapias, jei uždėsite jo daugiau – krenta. Taigi reikia tinkuoti po pusę centimetro, vieną pusę tenka tinkuoti 5-6 kartus. Ši procedūra imli darbui, o darbas savo ruožtu – kainai. Būtent tinkavimas pabrangina šį statybos būdą“, – sakė pranešėjas.

Namas per 8 valandas – misija įmanoma

Daugelis žmonių nuolat susiduria su problema: jei tu esi medikas, vadybininkas, padalinio vadovas, tau rūpi ekologija, sveikas mikroklimatas namuose – vis tiek negali skirti tiek savo laiko statybų priežiūrai“, – sakė M. Tarvydas (asm. archyvo nuotr. kairėje

Todėl 2010-aisiais Lietuvoje pradėta šiaudus į specialius karkasus vienodu tankiu presuoti gamyklose ir vėliau iš tokių „kaladėlių“ lipdyti namą.

Kadangi tokiuose karkasuose šiaudai būna labai lygiai nupjauti, standžiai sudėti, jiems nutinkuoti reikia ir mažiau kalkių bei molio. Skyduose fiksuotas tik karkaso plotis – 40 centimetrų, o auštis ir ilgis gali varijuoti. Lygiai taip pat „Ecococon“ gali gaminti trikampius ir penkiakampius skydus.

Tačiau svarbiausias pokytis – statybų greitis. Šie moduliai jungiami „Lego“ kaladėlių principu. Štai namelis Zapyškyje (Ecococon“ nuotr. apačioje) buvo pastatytas per 8 darbo valandas. Per tiek laiko sumontuotos visos išorinės pastato sienos“, – sakė M. Tarvydas.

Daug kam kyla klausimas – ar atlaikys?

M. Tarvydas sako, jog šiuo metu kaip tik gaminami skydai 5 aukštų daugiabučiui Šveicarijoje. Kuris, beje, dar turi atlaikyti ir žemės drebėjimus, jei kalnuotoje vietovėje tokių pasitaikytų.

Naudojant šią konstrukciją galima statyti iki 9 metrų aukščio pastatus. Šiuo metu turime užsakymą daugiabučiui Šveicarijoje – tokiu atveju tiesiog pirmojo aukšto konstrukciniai elementai storesni. Skydai sutvirtinami varžtais, tuomet uždengiami plastiko plėvele, kad neperšlaptų. Vėliau nėra jokių apribojimų stogo konstrukcijoms, eksterjerui, interjero dizainui“, – sakė M. Tarvydas.

Bendrovė namo konstrukcijoms suteikia 50-ies metų garantiją, tačiau pasaulyje egzistuoja ir XIX amžiuje pastatytas šiaudų namas. Jis vis dar tenkina savininkų poreikius. Didžiausia svarba, pasak M. Tarvydo – sandarume ir apsaugoje nuo vandens. Jei skirsite dėmesio šiems dviems darbams, namas bus ilgaamžis.

Šiaudų magija: sandarus, bet pralaidus garams

Būsto vidaus sienos dengiamos moliu – tokią apdailą vieni gali laikyti pliusu, kiti – minusu, tačiau greičiausiai žmonių, pasirinkusių šiaudų skydus, molis negąsdina. M. Tarvydas teigia, jog molio apdaila gali atrodyti ir itin prabangiai.

Vis tik didžiausias tokios „gamtinės“ statybos privalumas – aukšta šiluminė varža.

Automobilių kategorijomis šnekant, toks namas – tai „Ferraris“. Automobilis būtų labai labai greitas, o čia – labai šiltas namas. Tiksliau čia – elektrinis „Ferraris“! – juokėsi M. Tarvydas.

Namo šiluminė varža siekia 0,116 W/(m2*K)

Namas, suręstas iš šiaudų skydų. „Ecococon“ nuotr.

Galbūt panašią šiluminę varžą galima sukurti ir kitomis medžiagomis, tačiau jokia kita medžiaga – išskyrus rąstus – nepraleidžia drėgmės. Šiaudinė siena yra pralaidi garui ir drėgmei“, – kalbėjo pranešėjas ir pabrėžė, jog visas šias savybes būstas turės, jei bus pastatytas sandariai.

Galime užsidėti storus kailinius, vaikščioti atsilapoję – ir bus šalta. Lygiai taip pat su namu. Svarbūs du parametrai: šiluminė varža ir namo sandarumas. Kad visi namo konstrukciniai elementai, kurie jungiasi vienas su kitu: pamatas su siena, stogas su siena, durys su namo siena – labai svarbu, kad visi jie būtų užsandarinti“, – pabrėžė bendrovės „Ecococon“ vadovas.

Kaip šiaudai gali nedegti?

Jis priminė, jog liko vos du mėnesiai ir nebebus galima nei projektuoti, nei statyti žemesnės nei A energinės klasės pastatų. Nuo 2016-ųjų metų norint įteisinti statybas reikės atlikti du testus: termovizijos ir pastato sandarumo, taip pat bus skaičiuojama šiluminė varža.

Tokie reikalavimai taupo jūsų pinigus, antra – tokiu būdu kovojame su klimato kaita. Be to, kuo aukštesnė yra pastato energinė klasė – tuo pastatas ilgaamžiškesnis. Tuomet jis bus ilgiau eksploatuojamas“, – kalbėjo pranešėjas.

Tačiau ar pagalvoję apie tvirtą, amžių amžius stūkstantį pastatą, jį siejame su šiaudais? Greičiausiai – ne. M Tarvydas griauna šiuos mitus.

 „Esame skaitę pasaką apie tris paršelius, kaip šiaudinį namą nupūtė. Dar „jį sugrauš pelės arba jis sudegs!“. Tai – pirmieji stereotipai. Noriu pabrėžti, kad nekalbame apie šiaudinį namą. Mes kalbame apie šiaudus kaip izoliacinę medžiagą sienose. Visa kita – normali tradicinė statyba: pamatas, karkasas, stogas“, – sakė pranešėjas.

Su presuotų šiaudų „Ecococon“ skydais neseniai atlikta per 17 įvairiausių testų: jie deginti, daužyti, tikrintas atsparumas žemės drebėjimams, garso, garų pralaidumui ir panašiai. Šių testų reikėjo sertifikatui gauti.

Šiaudinio namo vidus. „Ecococon“ bendrovės nuotr.

Dabar jau M. Tarvydas visiems gali parodyti dokumentą su raidelėmis „B-s1, d0“ – tai pati aukščiausia nedegumo klasė tarp medinių konstrukcijų pastatų.

Kodėl nedega? Jei kaime bandėte deginti krūvą šiaudų – apdega galai, o kol nepavartysite šakėmis – likusi krūva nedegs. Šiaudai skyde nedega, nes yra supresuoti. Ten nėra oro. Tai dėl tos pačios priežasties, kodėl vienas lapas popieriaus dega, o katalogas – ne. Taip pat nedega karkasams naudojama itin gerai išdžiovinta mediena. Todėl šių skydų nereikia impregnuoti“, – kalbėjo jis.

A klasės namas be rekuperatoriaus – kaip tai įmanoma?

Kalbėdamas apie drėgmės lygį patalpose bendrovės „Ecococon“ atstovas mestelėjo kelis akmenis į rekuperatorių daržą.

Jo teigimu, rekuperatoriai ištraukia ne tik „panaudotą“ patalpų orą, tačiau ir jo drėgmę. Sausas oras, ypač išdžiovintas šildančių prietaisų, kenkia mūsų akims, džiovina odą, kvėpavimo takus.

Negana to, nors pelėsis neįsimeta į kambario kampus, tačiau jis veši vamzdžiuose. Į patalpą paduodamas oras taip pat sėkmingai keliauja tais pačiais vamdžiais ir atneša pelėsio sporas į vidų.

„Tuo metu molis pats savyje išlaiko 50 proc. drėgmės. Moliui trūkstant drėgmės jis jos prisitraukia iš lauko. O jei patalpoje per daug drėgmės – sugeria ją iš vidaus ir šalina į lauką. Todėl tokiuose namuose žiemą vasarą vyrauja 40–60 proc. drėgmės lygis“,– sakė pranešėjas.

Jis patarė pamėginti į rekuperatoriaus vamzdį įdėti retą kempinę ir kelis kartus per metus ją patikrinti – greičiausiai kempinė bus patamsėjusi nuo oro taršos.

Čia M. Tarvydas sulaukė pasipiktinusio pranešimo klausytojo komentaro: „Kaipgi pastatyti pasyvų namą be rekuperatoriaus?! Kodėl tada visi namai statomi su šiuo įrenginiu?“

Įmonės atstovas atsakė, jog pasyvaus namo standartas buvo aprašytas 1998-aisiais. Tuo metu į jį įtrauktos egzistavusios technologijos, tačiau  „Ecococon“ atrastos technologijos tuo metu niekas dar nežinojo. Ši statybos technologija, M. Tarvydo teigimu, jau netrukus bus įtraukta į pasyvaus namo standartą ir tokiuose namuose rekuperatoriaus neprireiks.

Šiaudinio namo vidus. „Ecococon“ bendrovės nuotr.

„Jei pasistatote namą iš blokelių ir polistirolo, kitaip drėgmės iš jo negalite pašalinti, tik naudodami rekuperatorių“, – paaiškino bendrovės vadovas.

Užsieniečiai perka daugiau, nei lietuviai

M. Tarvydas priduria, jog jei mokate surinkti „IKEA“ baldą pagal instrukciją, tokį namą irgi pastatytumėte. Bendrovė eksportuoja šiuos skydus į užsienio šalis, tačiau namų statybą palieka vietiniams šalių meistrams. Vadovo teigimu, patys skydai kainuoja apie 8 – 15 tūkst. eurų.

Šiuo metu tokiu metodu yra pastatyta virš 30 individualių namų Lietuvoje. Į užsienį eksportuojama skydų, skirtų pastatyti apie 15–20 namų per metus.

Statyba gali vykti ir žiemą, ir vasarą – kadangi nevyksta jokie „šlapi“ darbai, tereikia, kad būstas jau turėtų pamatą. Be to, maždaug 100 kv. metrų namui reikia 3 kW energetinės galios jį įšildyti iki temperatūros, tinkamos dirbti viduje.

Austrai, vokiečiai, prancūzai, danai ir kitų Vakarų bei Šiaurės Europos šalių inžinieriai lietuvių išradimą jau pripažįsta (iš pradžių jie į technologiją žiūrėjo su dideliu nepasitikėjimu).

„Jis populiarus tose rinkose, kur darbų kaina labai aukšta. Jiems aktualu kuo greičiau pastatyti objektą“, – kalbėjo pranešėjas.

Dar vienas bendrovės pasiekimas: pripažinimas eko-inovacijų konkurse JAV. Ten iš 144 įvairių produktų paraiškų tokia statyba buvo pripažinta kaip pats inovatyviausias, ekologiškiausias produktas.

Kaip pastatyti šiltą namą, kuris nepelytų? Kaip rasti geriausią santykį tarp sandarumo ir vėdinimo, gaivaus ir šviežio oro namuose? Bendrovė „Ecococon“ turi atsakymus į šiuos klausimus, kurie tolydžio kylant reikalavimams namų sandarumui kyla vis didesniam skaičiui planuojančių individualaus namo statybas.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Laima Präscher
2020-06-22 12:56
Sveiki,noreciau suzinoti galima kaina namuko iki 100kv/m,a.Aciu
Žilvinas
2019-07-12 12:33
Apie kokį "lietuvių išradimą" rašoma?Šitos technologijos pradininkas yra E Širokovas.
EGLE
2019-03-20 11:28
Sveiki ,butu idomu suzinoti akina ,siaudinio apie 80/100 kv .m. namo kaina,
Darius
2015-11-20 08:17
Norejau pasiteirauti kokios kainos, gal Lietuvoje tai tiesiog neiperkama kad. Edaug kas statosi?
Lina, Ecococon
2015-11-19 07:53
Gali būti naudojama bet kokio tipo stogo danga.
stogas
2015-11-17 16:21
Šiaudų stogas, o kitokius ar galima dėti stogus? šiaudinis , bijočiau gaisro

Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2020-08-14 10:29
Įsirenginėjant namus sukate galvą, kokias interjero detales pasirinkti, kurios spalvos geriausiai derėtų ar kaip nusimatyti tinkamiausią apšvietimą, tačiau trūksta ir kompetencijos, ir resursų. Tokioje situacijoje galima pasitelkti profesionalus arba tiesiog patyrinėti technologijų galimybes.
nuotrauka
2020-08-13 15:31
Po antrą kartą liepos pabaigoje vykusio viešo daugiabučių kvartalo Žvėryne, Paribio g. 12, projektinių pasiūlymų svarstymo, Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyrius nusprendė pritarti pataisytiems projektiniams pasiūlymams. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Rewo“ pakore...
nuotrauka
2020-08-12 11:32
Naujakuriai atsisako sovietmečiu itin populiaraus daiktų pertekliaus ir pirmenybę teikia „mažiau yra daugiau“ filosofijai. Dauguma lietuvių, įsirengdami būstą, rinktųsi modernaus minimalizmo (33 proc.), klasikinį (23 proc.) arba skandinavišką (20 proc.) interjerą. Tokią tendenciją atskleidė vienos d...
nuotrauka
2020-08-10 10:50
Pergolėmis vadinamos patobulintos pavėsinės, kurių kilmė siejama dar su senovės Romos laikais. DEXTERA gaminamos pergolės išsiskiria funkcionaliu dizainu, yra lengvesnės nei tradicinės pavėsinės, tačiau tuo pat metu yra ypač patvarios: laikančioji konstrukcija pagaminta iš aliuminio, kolonose įrengt...
nuotrauka
2020-08-07 09:02
Panevėžio miesto savivaldybėje visuomenei pristatyti vieno žymiausių Lietuvos architekto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektų studijos parengti Panevėžio autobusų stoties projektiniai pasiūlymai.
nuotrauka
2020-07-21 13:07
Vilniaus stoties rajonas artėja prie didelių pokyčių – įvairių sričių ekspertai atliko daugiau kaip 30 ha rengiamo teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detaliojo plano strateginio pasekmių aplinkai vertinimą (SPAV) ir pateikė savo rekomendacijas. Iš pateiktų trijų teritori...
nuotrauka
2020-07-15 14:50
„Švyturys-Utenos alus“ uostamiesčio miestui pateikė naują Klaipėdos „Švyturio“ daryklos teritorijos vystymo projektą. Bendrovė siūlo atgaivinti ir atnaujinti senamiesčio erdvę, kuri būtų pritaikyta skubančiam ir patogumą vertinančiam šiuolaikiniam miesto žmogui.
nuotrauka
2020-07-10 12:30
Prasidėjus intensyviems projektavimo darbams, naujausi Kauno apskrities viešosios bibliotekos (Radastų g. 2) rekonstrukcijos projekto sprendiniai palankiai sutikti Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (KAUET). Susitikime pristatyti pagrindiniai techniniai pastato parametrai, susiję s...
nuotrauka
2020-07-10 10:53
Visuomenės vertinimui darkart keliauja savivaldybės kartą jau atmesti daugiabučių kvartalo Žvėryne, Paribio g. 12, projektiniai pasiūlymai. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Rewo“ pateikė juos viešinti, pakoregavusi pagal ankstesniuose svarstymuose (jų, privalomų ir neprivalomų, įvyko jau keturi...
nuotrauka
2020-07-01 13:47
Visus 2019-2020 mokslo metus vykęs projektas „Design. Engineer. Construct! Lithuania“ bei netikėtas karantinas įrodė, kad daugiau nei 50 moksleivių ir 13 mokytojų iš KTU Inžinerijos licėjaus, Panevėžio J. Balčikonio ir Vilniaus Žemynos gimnazijų geba rasti išeitį bei kūrybiškai dirbti net ir sudėtin...
nuotrauka
2020-06-19 10:30
Vienas iš dažnai atidėliojamų ir ilgiausiai planuojamų darbų yra būsto remontas ar atnaujinimas. Nors šią vasarą daugelis turės daugiau laiko imtis šio darbo, tai savo ruožtu gali atimti ir nemažai pinigų, kurių kartais tenka skolintis. Todėl architektas Irmantas Petrauskas pasakoja, kaip būstą atsi...
nuotrauka
2020-06-12 12:16
„Tiek nuosavų namų, tiek daugiabučių gyventojai atėjus vasarai trokšta susikurti nors mažą žalią kampelį poilsiui. Skoningai apželdintas balkonas ne tik kelia vidinį džiaugsmą ir ramina po dienos darbų, bet ir ypatingai pagerina estetinę pastato išvaizdą bei mikroklimatą patalpoje - sumažina dulkių ...
nuotrauka
2020-06-11 11:39
„Lietuviams dar nėra įprasta poilsiauti ar dirbti ant stogo, daugelis net neįsivaizduoja, kad stogas gali būti panaudojamas kaip puiki bendro laisvalaikio ar pramogų erdvė. Daugiabučių stogų kultūra pas mus dar tik kuriasi, tai naujas reiškinys. Kitaip nei tokiuose pasaulio didmiesčiuose kaip London...
nuotrauka
2020-06-10 10:13
Statotės, remontuojatės namus, ir pagaliau atėjo laikas šviesos jungikliams bei kištukiniams lizdams. Greičiausiai neketinote tam skirti daugiau laiko kaip užsukti pakeliui po darbo į specializuotą parduotuvę. Tačiau ar tik bežiūrint į milžinišką jungiklių asortimentą nekyla įtarimas, kad visa tai –...
nuotrauka
2020-06-08 10:35
Ambicingam iššūkiui – pateikti savo sprendimą rekonstruoti Vokiečių gatvei – Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos kovo mėnesį paskelbtam tarptautiniam architektūros konkursui idėjas pateikė net 18 dalyvių, dalijasi sostinės savivaldybė. Tai solidus skaičius, palyginti su kita...
nuotrauka
2020-06-01 07:47
Vilniaus miesto savivaldybė rengiasi visuomenei dar kartą pristatyti tris Stoties rajono modernizavimo alternatyvas, parengtas detaliojo plano rengėjų – savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“.
nuotrauka
2020-05-26 09:59
Kairiajame Nemuno krante, greta Vytauto Didžiojo tilto suprojektuotas M. K. Čiurlionio koncertų centras išsiskirs ne tik puikia akustika, bet ir drąsiais architektūriniais sprendimais. Kauno miesto savivaldybė pasirašė sutartį su projektuotojais. Netrukus šiam unikaliam projektui viliamasi sulaukti ...
nuotrauka
2020-05-20 13:38
Lietuvos kultūros taryba paskelbė atstovavimo Lietuvai 2021 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje konkursą. Pasirengti įgyvendinti Lietuvos nacionalinio paviljono projektą 2020 m. ir jį įgyvendinti 2021 m. šiame etape skirta 200 tūkst. eurų Kultūros rėmimo fondo lėšų.
nuotrauka
2020-05-15 15:21
Visą pasaulį netikėtai apėmus pandemijai, o gyvenimus sukausčius karantinui, populiariu tapo posakis „nauja realybė“. Darbas iš namų tapo nauja realybe, o namams šiuo laikotarpiu teko svarbus egzaminas: ar namuose esame produktyvūs? Ar atliekame visas darbo užduotis?
nuotrauka
2020-05-12 11:20
Jaukūs ir funkcionalūs namai, kuriuose ne tik patogu, bet ir malonu leisti laiką – tai, kas pastaruoju metu aktualu daugeliui. Šiemet, kaip ir kasmet, Vokietijos gamintojas JUNG rinką vėl papildė net keliais naujais produktais, kurie, tikimasi, palengvins kasdienį gyvenimą ir padės sutaupyti namus į...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...