2020 rugsėjo 23 d. trečiadienis, 1:59
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Namų akrobatai: kas trečias nelaimingas atsitikimas įvyksta namuose

2017-05-23 12:41
Atėjus šiltajam periodui, medikai ir draudimo specialistai fiksuoja augantį traumų, patirtų nesaugiai darbuojantis buityje – namuose bei soduose, skaičių. Draudimo bendrovės BTA duomenimis 30 proc. visų nelaimingų atsitikimų įvyksta namų aplinkoje, o ypač rizikingais laikomi darbai palypėjus: antresolių kraustymas, langų valymas, užuolaidų kabinimas, dulkių valymas nuo sekcijų ar aukščiau pakabintų lentynų.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Specialistų teigimu, buitinių nelaimių pikas stebimas pavasarį ir vasarą. Pasak BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojo Mareko Ernesto Goliančiko (nuotr. kairėje), įsitikinimas, kad nelaimingi atsitikimai dažniausiai tyko kelionėse, užsiimant ekstremalia veikla ar leidžiant laiką gamtoje, nėra visiškai teisingas.

Trečdalis nelaimių – namuose

„Nors būtent namuose jaučiamės saugiausi, tačiau statistika byloja, kad kas trečias nelaimingas atsitikimas nutinka artimiausioje namų aplinkoje. Panašu, kad žmonės tiesiog atsipalaiduoja ir pamiršta elementarias saugumo taisykles. Žinoma, mūsų namai – mūsų tvirtovė, tačiau ir joje būtina elgtis apdairiai. „Namų akrobatu“ gali tapti ir jaunas vyras, ir garbaus amžiaus sulaukusi senjorė, jei rizikuoja susistatyti po ranka esančius baldus vieną ant kito ir greitai atlikti planuojamą buities darbą“, – sako M. E. Goliančik.

Iš pažiūros saugioje namų aplinkoje elgiantis neapdairiai patiriamos traumos, specialistų teigimu, varijuoja nuo galūnių raiščių patempimų, plyšimų, minkštųjų audinių pažeidimų iki sudėtingų kaulų lūžių.

Traumų priežastis – ne amžius, o neatsakingas elgesys

Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro ortopedės-traumatologės Rūtos Banytės, dažniausiai taip susižaloja vyresnio amžiaus žmonės, kuriems rimtomis traumomis gali baigtis nukritimas ir iš nedidelio aukščio. Tačiau pasitaiko ir jaunų žmonių, pervertinančių savo jėgas bei koordinaciją.

„Skubios pagalbos priėmimo skyriuje teko ne kartą susidurti su nukentėjusiais asmenimis, kurių traumos yra nukritimo pasekmė. Didelė dalis jų – buitiniai susižeidimai: palipo ant kėdės tam, kad pakabintų užuolaidas, neišlaikė pusiausvyros ir nukrito. Tokius nutikimus dažniausiai lydi lengvesni sumušimai, bet pasitaiko ir išnirimų ar netgi lūžių“, – sako gydytoja R. Banytė.

„Medžiams genėti ar namams perdažyti dažnai naudojamos savadarbės konstrukcijos, kopėčios ar tiesiog baldai. Itin nesaugus pasirinkimas – naudoti kėdes ar staliukus su ratukais. Sodybose, soduose neretai lipama ant medinių, papuvusių, praradusių tvirtumą kopėčių ar tiesiog karstomasi ant tų pačių genėjamų medžių“, – teigia BTA specialistas.

BTA atstovai tikina, kad pagrindinė traumų priežastis visgi ne amžius, o neatsakingas elgesys.

„Amžius šiuo atveju ne kriterijus – neapdairiai elgiasi ir vyresni, ir jauni žmonės. Be to, aiškiai matome, kad nelaimingiems atsitikimams namų aplinkoje būdingas sezoniškumas. Traumų padaugėja pavasarį, kai žmonės intensyviau tvarkosi namuose, taip pat prasideda sodybų priežiūros ir atnaujinimo metas, sodo darbai, kurie reikalauja palypėti kiek aukščiau. Taip pat daugiau įvykių užregistruojame po švenčių “, – teigia M. E. Goliančik.

Pasak jo, paprasčiausias būdas išvengti skaudžių buitinės akrobatikos padarinių – pasirūpinti tvirtomis, stabiliomis metalinėmis kopėčiomis. Taip pat: 

  • „Pasiteiraukite kaimynų, gal jie turi metalines kopėčias, kurios padėtų pasiekti norimą aukštį. Šiuolaikinės metalinės kopėčios yra įvairaus aukščio, jų kojos padengtos nuo slydimo saugančia danga. Kitas būdas – išsinuomoti tokias kopėčias statybinių prekių parduotuvėse, jos teikia tokią paslaugą. Kitas patarimas – nelaipiokite aukštai vieni, pasirūpinkite „asistentu“, kuris galėtų paimti nukeliamus daiktus ar paduoti reikalingą įrankį. Blogiausiu atveju šalia esantis žmogus iškviestų pagalbą arba pats ją suteiktų, jeigu įvyktų nelaimė“, – teigia M. E. Goliančik.
  • Prieš kiekvieną tokį palypėjimą namuose reikėtų sau atsakyti į klausimus, ar lipimo konstrukcija yra stabili, ar pavyks išlaikyti pusiausvyrą, ar aplinkui nėra aštrių kampų, į kuriuos galima susižeisti, ar šalia yra žmogus, galintis padėti. 
„Apmaudžiausia, kad, atrodo, paprasčiausias buitinis darbas, reikalaujantis palypėjimo, ir dėl jo įvykusi nelaimė gali lemti sveikatos problemas, nedarbingumą bei neplanuotas finansines išlaidas“, – sako M. E. Goliančik. 
Žymės  Būstas, RemontasRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-09-16 09:11
Gyventojų susidomėjimas papildomu kvietimu teikti paraiškas Klimato kaitos programos paramai taršiems šildymo katilams keisti didesnis, nei tikėtasi. Šiai paramai buvo skirta 2 mln. eurų, o Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) iki rugsėjo 15 d., kai baigėsi laikas paraiškoms teikti, gavo 987 pa...
nuotrauka
2020-09-15 13:50
Klaipėdos miesto savivaldybė pati pasinaudojo valstybės teikiama parama daugiabučių namų renovacijai. Neseniai eksploatacijai priduotas namas, savivaldybės užsakymu atnaujintas pagal valstybės paramos programą. Trylikos aukštų gyvenamajame name Klaipėdoje, Vingio g. 35, kuriame iš 103 butų 96 nuosav...
nuotrauka
2020-09-15 08:00
Lietuvoje palengva įsibėgėja energetikos sektoriaus reforma, kai buitiniams elektros vartotojams sukuriama galimybė rinktis nepriklausomą tiekėją. Tačiau kokių naudų gali tikėtis galutinis vartotojas, kai dalis paslaugos – elektros tiekimas – perduodamas į privataus sektoriaus rankas? Ir kaip elektr...
nuotrauka
2020-09-14 16:14
Jau nuo kitos savaitės – rugsėjo 21 d. – gyventojai galės teikti paraiškas ir gauti finansavimą nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrinėms įsirengti arba saulės parkuose įsigyti bei seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – iki spalio 21 d. Iš viso šiems kvi...
nuotrauka
2020-09-14 15:10
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą tarp vartotojo ir UAB „Ignitis“ dėl atsiskaitymo už elektros energiją, pripažino, kad šiuo atveju UAB „Ignitis“ pagrįstai reikalauja apmokėti už suvartotą elektros energijos kiekį.
nuotrauka
2020-09-10 10:21
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) visiems nepriklausomiems tiekėjams, pasirašiusiems asmens duomenų teikimo ir kitas reikalingas sutartis, išsiuntė į 1 etapą patenkančių elektros buitinių vartotojų, kontaktinius ir elektros suvartojimo duomenis. Šie vartotojai netrukus bus kviečiami iki šių me...
nuotrauka
2020-09-10 08:45
Daugiabučių gyventojai, norintys pasinaudojant valstybės parama pasikeisti suskystintųjų naftos dujų balionus į saugius energijos šaltinius, iki rugsėjo 7 d. kartu su bendrijomis ir namo administratoriais turėjo priimti sprendimus dėl kito alternatyvaus energijos šaltinio – elektros arba dujų. Spren...
nuotrauka
2020-09-09 16:26
Vyriausybės pritarė, kad Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn neatlygintinai perduotų penkis valstybinės žemės sklypus, kurie bus skirti komunalinių atliekų tvarkymo sistemai įdiegti.
nuotrauka
2020-09-07 10:50
Išsiaiškinti, ar planuojamų naujų statinių statybai reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), statybos proceso dalyviai ir gyventojai jau gali vos per kelias sekundes – tereikia pasinaudoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) įdiegtu ele...
nuotrauka
2020-09-04 07:11
Pakeista tvarka, kuria palengvinama dujų balionų daugiabučiuose keitimo tvarka, pratęsiami numatyti terminai, o gyventojams suteikiama daugiau galimybių priimti sprendimus dėl savo būstų atnaujinimo.
nuotrauka
2020-09-02 10:49
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) pagal paskelbtą papildomą kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms individualių namų renovacijai, skirtai sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį, sulaukė 406 prašymų už 3,88 mln. eurų.
nuotrauka
2020-08-31 10:23
Viena didžiausių šiuo metu jau vykstančio energetikos sektoriaus pokyčio naudų, teksiančių būtent galutiniam vartotojui, yra personalizuoti pasiūlymai, kuriuos teiks tarpusavyje konkuruojantys nepriklausomi elektros tiekėjai.
nuotrauka
2020-08-28 17:38
Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama padėti greičiau atlaisvinti metaliniais garažais nelegaliai užstatytą valstybinę teritoriją, pirmoms trims geranoriškoms garažų bendrijoms organizuoja patogesnį atliekų sutvarkymą. Metalinių garažų savininkams nereikės patiems vežti atliekų – pastarųjų surinkėja...
nuotrauka
2020-08-28 11:59
Apie pareigą pasirinkti naują tiekėją liepą informuota per 98 tūkst. šalies namų ūkių, patenkančių į pirmąjį pokyčio etapą. Vis dėlto pirmoji grupė tesudaro vos 6 proc. reformos dalyvių, mat iš viso Lietuvoje yra apie 1,6 mln. privačių elektros vartotojų.
nuotrauka
2020-08-27 13:38
Vieną didžiausių viešojo transporto keleivių srautų Vilniuje sugeneruojančioje Europos aikštės stotelėje vyksta rekonstrukcijos darbai. Panaikinus įvažą ir išplatinus laukimo peroną, įlipti ar išlipti iš autobusų bei troleibusų, o svarbiausia – laukti viešojo transporto – bus kur kas patogiau.
nuotrauka
2020-08-25 12:11
Nukritusi Lazdynuose esančios Architektų gatvės daugiabučio namo penkiolikto aukšto balkono gelžbetoninė plokštė atkreipė visuomenės dėmesį į pastatų konstrukcijų deformacijas ir galimas tokių defektų pasekmes.
nuotrauka
2020-08-25 11:48
Jokių kelionių į biurą ir streso kelyje, daugiau laiko sau – šiuos ir kitus privalumus vardija Lietuvoje dėl COVID-19 pandemijos įvesto karantino namuose įpratę dirbti žmonės. Dalis jų toliau naudojasi galimybėmis kartais pailsėti nuo biuro šurmulio, o kiti susimąsto, ar vis garsiau kalbant apie ant...
nuotrauka
2020-08-24 12:22
Daugelis Lietuvos gyventojų jau yra girdėję apie prasidėjusį elektros rinkos monopolinių sąlygų atsisakymą, sukuriant galimybę kiekvienam rinktis pačiam. Ir išties – pokytis aktualus kiekvienam, mat ilgainiui palies visus buitinius elektros vartotojus. Vienas svarbiausių klausimų: iš ko nuo šiol pir...
nuotrauka
2020-08-24 10:05
Dar sovietmečiu laisvoje valstybinėje žemėje atsiradę laikini metaliniai garažai dėl juose sukauptų atliekų tapo papildomu galvos sopuliu jų savininkams. Atliekų tvarkytojai sako, kad garažuose dūli ir atliekos, už kurių pridavimą galima netgi gauti atlygį ir taip padengti bent dalį laikinų statinių...
nuotrauka
2020-08-19 10:35
2020 m. birželio mėn. elektros energijos tiekimo veiklą vykdė 22 tiekėjai, iš jų 6 tiekė elektrą buitiniams vartotojams* – skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) parengtoje elektros energijos tiekimo rinkos apžvalgoje.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Grinda“ išaugo Vilniaus rūbą

Vilniaus „Grinda“ užbaigė sostinės judrios T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją. Įgyvendinant šį projektą, pirmą kartą Lietuvoje panaudoti inovatyvūs sprendimai aukš...