2020 gegužės 28 d. ketvirtadienis, 17:00
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Nauja patalynė. Šiąnakt miegosiu viena  2 Fotogalerija

2016-05-16 08:23
Pavasarį tradiciškai griebiamės tvarkymosi, vėdiname patalynę, čiužinius, valome kilimus. Vis tik jei turėtume mikroskopo stiprumo akinius ir matytume visus padarėlius, prie kurių prisiliečiame taip tvarkydamiesi, matyt, retam kiltų rankos tai daryti. Dulkėse gyvena tūkstančiai dulkių erkučių, o alergologai perspėja, jog 75 proc. alerginių reakcijų šiuo metu kyla būtent dėl šių plika akimi nematomų gyvūnėlių.
nuotrauka
Dizaineriai ir gydytojai sako, kad pavasarį svarbiausia – apsikuopti, taip pat ir atsikratyti patalynės erkutėmis. Tai lengviausiai pavyks, turint sintetines pagalves ir antklodes. Pixabay.com nuotr.


Erkutės gyvena mūsų patalynėje, čiužiniuose, kilimuose, užuolaidose bei minkštuose žaisluose. Ką galime padaryti, kad sumažintume alergijos tikimybę? Kokią patalynę geriausia rinktis ir kaip ją skalbti tiems, kurie yra jautrūs dulkių erkutėms?

„Alerginių susirgimų diagnostikos ir gydymo centro“ gydytoja alergologė Nemira Vaičiulionienė teigė, jog alerginių susirgimų skaičius išlieka pakankamai didelis.

„Galbūt todėl, kad prastėja mūsų ekologinės sąlygos: didėja užterštumas, maistas parduodamas su įvairiais cheminiais priedais. Blogiausia, kad toks poveikis veikia jau visiškai mažus kūdikius, tokiu būdu jų imuninė sistema destabilizuojama ir prasideda alerginės reakcijos į tai, į ką šiaip organizmas neturėtų reaguoti. Vieni vaikai tai išauga, kiti – ne“, – kalbėjo N. Vaičiulionienė.

Vienintelis būdas apsisaugoti – sintetinė patalynė

Gydytojos alergologės teigimu, dažniausiai žmonėms alergija pasireiškia dėl dulkių erkučių. Antroje vietoje – pavasarinės žiedadulkės, trečioje – alergija maistui (nors tai daugiau mažų vaikų alergija). Dulkių erkutės dažniausiai sukelia alerginę slogą bei bronchinę astmą. Išskirtiniais atvejais dėl alerginės reakcijos gali išberti ir odą.

Dieviname minkštą ir jaukią patalynę. Tačiau jei ji – pūkinė, tokią patalynę dievina ir dulkių erkutės. JAV Vyriausybės /Wikipedia.org nuotr.

Erkutės paprastai yra nuo 0,2 iki 0,6 milimetro dydžio voragyvių rūšies gyvūnai. Pasaulyje egzistuoja apie 50 000 dulkių erkių rūšių, tačiau Lietuvoje dažniausiai gyvena 2 jų veislės.

Įprastame namų čiužinyje tokių dulkių erkučių gali būti apie 2 milijonus. Gydytojos teigimu, viename grame dulkių jų gali būti iki 2000. Šios erkutės mėgsta šiltą, drėgną aplinką, taigi joms nepatiks, jei savo namus dažnai valysite, vėdinsite, patalynę skalbsite aukštos temperatūros (daugiau nei 60 laipsnių) vandenyje. Žmogui alergines reakcijas sukelia ne patys gyvūnėliai, o jų dalys (erkutėms žuvus) arba ekskrementai.

N. Vaičiulionienės teigimu, įprastai erkutės suintensyvėja vasaros pabaigoje-rudens pradžioje. Tuomet, kai pamažu užveriame langus, nebevėdiname patalpų, prasideda šildymo sezonas. O erkėms juk šilta ir drėgna terpė – tikras rojus. Gydytoja alergologė nepataria viduje džiovinti drabužių – tai sudaro palankias sąlygas dulkių erkutėms veistis.

Nuotraukoje – sintetinė antklodė. Prekybapatalyne.lt  nuotr.

„Jautresniam žmogui nereikia net išmiegoti lovoje, kurioje yra tų erkučių, – vos papuolęs į aplinką, kur jų koncentracija didesnė, jis pradeda čiaudėti ir sloguoti“, – sakė N. Vaičiulionienė.

Kaip nuo šių gyvūnėlių apsiginti? Gydytoja alergologė teigia, jog šiuo atveju tokiems žmonėms rekomenduojama sintetinė patalynė – nei plunksnų, nei vilnos gaminiai netinka.

„Šiuo metu yra gaminama pakankamai gerų sintetinių medžiagų. Erkutėms tokioje patalynėje nėra sąlygų gyventi, jos ten nesiveisia. Alergiškiems žmonėms taip pat verčiau turėti odinius ar kokia kita nepralaidžia medžiaga aptrauktus baldus – tik ne minkštus, medžiaginius. Neapsikraukite pagalvėmis, pagalvytėmis, pledais“, – sakė N. Vaičiulionienė. Ji pridūrė, jog sintetiniuose čiužiniuose erkutės taip pat nesiveisia.

Sintetika nebėra prastos kokybės bruožas

Taip pat alergiško žmogaus namuose tinka tik tie kilimai, kuriuos gana lengva pakelti, išnešti į lauką ir išdulkinti, o ne besidriekiantys per visą kambarį ar kabantys ant sienos.

Užuolaidas reikėtų dažnai skalbti – vėlgi aukštoje, 60-ies laipsnių temperatūroje. Žemesnėje temperatūroje erkutės nežūsta. Taip pat skalbti reikėtų ir žaislus.

„Alergiškiems žmonėms užuolaidas ir pagalves rekomenduojama skalbti kas savaitę. Žinoma, niekas taip dažnai neskalbia. Tada jau bent kartą per mėnesį nuimkite, iškratykite lauke ir, jei medžiaga leidžia, išplaukite. Kilimus iškratykite taip pat lauke kartą per savaitę“, – patarė N. Vaičiulionienė.

Gydytojos teigimu, dažnai tvarkantis alergija neturėtų pasireikšti, nors kai kurie žmonės yra tokie jautrūs, jog ir sutvarkytame būste čiaudi bei sloguoja.
Dulkių erkutės gali išprovokuoti astmą ir nuolatinę slogą.

Tuo metu elektroninės parduotuvės prekybapatalyne.lt vadybininkė Kristina Kišonienė teigė, jog alergiški klientai jų parduotuvėje renkasi sintetines ir aukštoje temperatūroje skalbiamas antklodes bei pagalves. Dažniausiai visa patalynė naujai perkama alergiškam vaikui – tarp suaugusiųjų alergiškų žmonių pasitaiko rečiau. Tie, kurie nėra alergiški, renkasi vilnonius patalus.


Sintetinė patalynė jau gaminama pakankamai patogi ir kvėpuojanti. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

„Dar kita grupė žmonių mėgsta pūkus. Tačiau tokioje patalynėje, deja, dulkių erkutės gyvena gausiausiai. Kita vertus, tokia patalynė yra ir lengva, ir minkšta, ir šilta. Būtent todėl ji daug kam patinka, nors yra brangiausia“, – sakė K. Kišonienė (nuotraukoje dešinėje).

Egzistuoja įsitikinimas, jog tie, kas gali sau leisti, perka iš natūralių medžiagų pasiūtą patalynę, o tie, kurie taupo – sintetinę. Tačiau šiandien, ypač gausėjant alergiškų žmonių būriui, situacija keičiasi.

„Sintetinė patalynė jau toli gražu nebėra pati pigiausia. Jei pluoštas – gerai išdirbtas, tinkantis skalbti aukštoje temperatūroje, tokia patalynė bus netgi brangesnė už vilnonę“, – atskleidė K. Kišonienė.

Kas kiek laiko skalbti?

Dulkių erkutės nepakenčia arba itin aukštos, arba labai žemos temperatūros. Todėl turint natūralią patalynę labai sveika vasarą ją šiek tiek palaikyti saulės atokaitoje, o žiemą – kur nors pakabinus lauke.

„Vis tiek patalynė prisigeria kvapų, užsiteršia pleiskanomis, odos likučiais. O dar tos dulkių erkutės – jei negali skalbti karštame vandenyje, belieka vėdinti“, – sakė pašnekovė.

Nuotraukoje – sintetinė antklodė. Prekybapatalyne.lt  nuotr.

Vilnos patalynė būna arba neskalbiama apskritai, arba skalbiama 40-ies laipsnių vandenyje. Tuo metu sintetinė patalynė gali būti skalbiama iki 90-ies laipsnių temperatūroje.

Nuo ko priklauso sintetinės patalynės kokybė? K. Kišonienės teigimu, paprastas poliesteris skalbimo aukštoje temperatūroje neatlaikytų, todėl gamintojai jau gamina patalynę iš specialaus mikropluošto.

„Naujos technologijos, naujos medžiagos. Anksčiau sintetinėje patalynėje žmogus gausiai prakaituodavo. Dabar gaminamos orui laidžios ir kvėpuojančios sintetinės patalynės“, – sakė prekybapatalyne.lt parduotuvės atstovė.

Kas kiek laiko reikėtų skalbti patalynę?

Pašnekovė sako, jog alergiški žmonės turėtų antklodę ir pagalvę išskalbti bent kartą per mėnesį, o mažiau jautriems užtenka ir karto per jos dėvėjimo sezoną (kartą vasarą ir kartą žiemą).

Renkantis patalynę įvertinkite tai, jog kokybiškas gaminys tarnaus bent penkerius metus – toks dėvėjimo laikotarpis numatomas antklodėms, pagalvės susidėvi kiek greičiau. 

>>>Interjero dizainerė Elžbieta Skunčikienė: geriausia pokyčius pradėti nuo apsivalymo

Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Mantė
2019-06-20 10:27
Man ir klausimas kiek laiko laikyti saulėje, nes šilti pledai nesinori dėti į skalbyklę ir norėtųsi vasaros sezonu juos paruošti naudojimui kai orai vėl atvės
Mėta
2016-10-01 01:30
Kiek laiko laikyti lauke, kad tos erkutės neišgyventų?

Sprendimai

nuotrauka
2020-02-13 09:08
Betono gaminių aplinkotvarkai gamintoja bendrovė „Betono mozaika“ Lietuvoje valdo keturias gamyklas. 2019-ieji įmonei tapo „premium“ gaminių augimo metais: lyginant su 2018 m. jų pardavimai ir gamyba augo daugiau nei 20 procentų.
nuotrauka
2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau ...
nuotrauka
2019-10-08 10:56
Namo statybos – sudėtinga, daug laiko ir piniginių investicijų reikalaujanti tema. Tačiau kartu tai svarbus žingsnis kokybiško gyvenimo link, kurį privalu žengti teisinga linkme. Apie namo statybas ir brangiausiai kainuojančias klaidas namų apdailos centre „Unideco“ vykusiame seminare pasakojo „ABC ...
nuotrauka
2019-08-23 08:20
Siekiant didesnio pastatų energinio efektyvumo ir sveikesnės, patogesnės gyvenamosios aplinkos, neišvengiamai tenka spręsti šilumos nuostolių mažinimo klausimus tiek statant naujus būstus, tiek ir renovuojant senus. Kad pasiektume norimą rezultatą ir gyventume šiltuose jaukiuose namuose, reikėtų atk...
nuotrauka
2019-06-07 07:51
Šlaitiniai stogai yra populiariausi mažaaukštėje gyvenamojoje statyboje. Dažniausiai tai yra apšiltinti stogai, nes leidžia išnaudoti erdvę po stogu gyvenamosioms patalpoms įrengti.
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-23 14:30
Visas grindis, iš kokios medienos jos bebūtų, teks plauti, siurbti iš lauko prineštą žvyrą, kad juo nebraižytumėte ir negadintumėte paviršiaus. Kad grindys džiugintų akį, rekomenduojama kartą per metus jas atsinaujinti – padengti atnaujinančia alyva. Tas pat ir su baldais: jei ant stalviršio, medini...
nuotrauka
2018-11-12 13:15
Liūdnai nuskambėjęs per Europos Sąjungą daugiaaukščio „Grenfell Tower“ Londone gaisras paskatino visą pasaulį nauju, priekabesniu žvilgsniu pažvelgti į fasadų šiltinimo sistemas. Ir pradėti vertinti ne tik jų šilumines, bet ir priešgaisrines savybes.
nuotrauka
2018-10-19 07:30
Norintiems namuose jaustis komfortiškai ir jaukiai, svarbu stilingai ir funkciškai įrengti ne tik interjerą, bet ir eksterjerą. Daugeliu atvejų eksterjero apšvietimo įrengimas paliekamas statybų pabaigai, projektuojamas atsainiai ir todėl pridaroma klaidų, kurios po to sunkiai ištaisomos. Šiame stra...
nuotrauka
2018-07-13 15:00
Pastato fasadai atlieka svarbų vaidmenį kuriant miesto kraštovaizdį, o šiuolaikiški saulės kontrolės funkciją atliekantys fasado sprendimai padeda ne tik sukurti modernų pastato architektūrinį veidą, bet ir padeda efektyviai sumažinti pastato energijos suvartojimą. Tiek Europoje, tiek Lietuvoje arch...
nuotrauka
2018-06-19 13:28
Pasinerti į mėgstamos knygos puslapius, padūkti su vaikais ar surengti nedidelę iškylą draugams. Kaip išnaudoti terasą mieste ir paversti ją poilsio erdve? Nekilnojamojo turto ekspertų teigimu, terasos ypač padidina būsto vertę ir pirmų aukštų nepatrauklumą paverčia pagrindiniu privalumu. „Terasų g...
nuotrauka
2018-05-28 08:23
Pavasarį ir visą šiltąjį metų laiką tampa aktualūs aplinkos tvarkymo darbai. Betono gaminiais dengti paviršiai praktiški ir patvarūs. Trinkelių grindinys tampa puikiu fonu želdiniams, mažosios architektūros elementams, ant jo galima kurti jaukias erdves, tinkančias tiek miesto, tiek kaimo namų, sody...
nuotrauka
2018-05-07 09:18
Kokį šildymo katilą pasirinkti, kad būstas būtų šiltas, sąnaudos – ekonomiškos, o priežiūra minimali? Tai yra klausimai, aktualūs ir naujakuriui, ir remontuojamo namo savininkui.
nuotrauka
2018-04-20 12:54
Statybų rinkoje sėkmingai kelią skinasi naujovė, suteikianti galimybę statinių fasadus sumontuoti per rekordiškai trumpą laiką ir sutaupyti darbo sąnaudų. Nuo 2017 m. įmonė „Royal facade“ Lietuvoje gamina ir į rinką tiekia apšildomąsias daugiasluoksnes plokštes su dekoru.
nuotrauka
2018-04-19 08:47
Bendrovės „Domus Lumina“ marketingo specialistė Jovita Apanavičienė sako, jog prieš įrengiant būstą labai svarbu įvertinti, kaip dengsime langus, nes langų uždengimai atlieka ne tik dekoro ir puošybos funkciją, tačiau ir apsaugo namus nuo kaitros ar šalčio, sklindančio per langus, taupo energijos są...
nuotrauka
2018-04-16 16:59
Tyla ir ramybė yra ta didžioji vertė, kurios siekia kiekvieno būsto gyventojai. Tačiau kaip tik svetimi garsai, iš kaimynų buto sklindantis triukšmas yra viena iš didžiausių problemų, dėl kurių skundžiasi žmonės. Ir ne tik senos statybos namų gyventojai. Kaip pastebi „Knauf“ specialistai, kone kas a...
nuotrauka
2018-04-15 08:32
Kas galėtų ginčytis, kad medinės grindys yra vienas iš pačių geriausių pasirinkimų? Tačiau grindų žinovas, bendrovės „Landero“ generalinis direktorius Ramūnas Beinorius neatmeta ir kitos galimybės, kurią vadina ateitimi, – vinilinių grindų dangų. Visa lemia tik žmogaus apsisprendimas, kokias ir kur ...
nuotrauka
2018-04-13 10:01
Vienas iš greičiausiai kintančių gyvenamosios aplinkos taršos šaltinių yra triukšmas. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad triukšmas trikdo mūsų poilsį ir miegą, trukdo susikaupti dirbant ar mokantis, triukšmingoje aplinkoje esantys žmonės greičiau susierzina, blogėja jų psichinė sveikata, v...
nuotrauka
2018-03-27 09:59
Šiuolaikiški pastatai turi būti saugūs ir efektyvūs energijos vartojimo požiūriu. Dažnai jie turi tenkinti ir kitas papildomas sąlygas, pavyzdžiui, bent jau dėl akustinio komforto. Norint tai pasiekti, geriausia naudoti aukštos kokybės ir ilgaamžius termoizoliacinius gaminius iš akmens vatos.
nuotrauka
2018-03-27 07:36,      papildyta 2018-03-28 07:30, Papildyta nuotraukomis
Posakis apie mažą akmenėlį, verčiantį didelį vežimą, yra gerai suprantamas tiems, kurie prižiūri trinkelėmis ar šaligatvio plytelėmis išklotas teritorijas, kuriems svarbi estetika ir tvarka. Tuo mažu akmenėliu, sukeliančiu nemažai problemų, tampa tarpai tarp trinkelių, grindinio, šaligatvių plytelių...

Statybunaujienos.lt » Sprendimai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...