2020 spalio 27 d. antradienis, 12:21
Reklama  |  facebook

Nepriklausomi elektros tiekėjai siūlys individualius planus – kaip ir kokiais jūsų duomenimis jie disponuos?  1

2020-08-31 10:23
Viena didžiausių šiuo metu jau vykstančio energetikos sektoriaus pokyčio naudų, teksiančių būtent galutiniam vartotojui, yra personalizuoti pasiūlymai, kuriuos teiks tarpusavyje konkuruojantys nepriklausomi elektros tiekėjai.
nuotrauka
ESO (FB) iliustr.


Minimos įmonės
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
Skirtingi namų ūkiai elektros sunaudoja nevienodai, todėl atitinkamai ir iš tiekėjų tikimasi individualizuotų bei konkrečius poreikius labiau atliepiančių elektros naudojimo planų. Tai, kaip skelbia AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO), buvo neįmanoma iki šiol monopolio sąlygomis veikusiame energetikos sektoriuje.

Kaip nepriklausomi tiekėjai sužinos, kiek elektros sunaudoja konkretus namų ūkis ir kokiais vartotojų duomenis jie disponuos, pasakoja ESO pranešime cituojamas ESO Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila. Jis pastebi, jog prievolės dalintis duomenimis – nėra, apie galutinį vartotoją tiekėjams pateikiamas duomenų kiekis – minimalus, o jei vartotojas to nenori, sudaryta galimybė pareikšti nesutikimą dalytis duomenimis.

Duomenis perduos ESO

Numatyta, jog nuo visuomeninio tiekėjo pereinant prie nepriklausomų tiekėjų, pastarieji siųs galutiniams vartotojams individualizuotus elektros tiekimo pasiūlymus, kuriuos vartotojai svarstys ir iš kurių galiausiai išsirinks sau tinkamiausią. Pasiūlymams teikti reikalingi dviejų tipų duomenys – informacija apie konkretaus namų ūkio elektros vartojimą bei kontaktai, t. y. kur ir kam pasiūlymą adresuoti.

„Sprendimas saugiai atverti duomenis rinkoje veikiantiems nepriklausomiems tiekėjams priimtas siekiant palengvinti pokytį tiek verslui, tiek ir galutiniam vartotojui, mat jei pastarasis sutiks dalytis elektros sunaudojimo ir kontaktiniais duomenimis, nepriklausomi elektros tiekėjai vartotojui pasiūlymus siųs patys, o vienintelė vartotojui liekanti užduotis bus išsirinkti tinkamiausią pasiūlymą bei pasirašyti sutartį su naujuoju elektros tiekėju“, – cituojamas R. Radvila.

Galimybė prieiti prie elektros sunaudojimo duomenų nepriklausomiems tiekėjams leis siūlyti ne tuos pačius, it pagal vieną kurpalį sukurptus, pasiūlymus, o jau pritaikytus konkretiems namų ūkiams. Pavyzdžiui, tai gali būti labai konkretus planas su fiksuotu elektros tarifu mėnesiui ar metams, ir tai leis išvengti sąskaitų svyravimo ir užtikrins tam tikrą finansinį stabilumą. O gal, matydami konkrečiame name didelius skirtumus tarp dieną ir naktį sunaudojamos energijos, elektros tiekėjai pasiūlys kilovatvalandės kainą susieti su elektros biržos kaina realiuoju laiku, kuri taip pat smarkai svyruoja priklausomai nuo paros laiko? Pateikus elektros sunaudojimo statistiką galima tikėtis labiau individualizuotų, konkrečiam namų ūkiui pritaikytų ir galutiniam vartotojui naudingesnių pasiūlymų. Be to, pasidalijus duomenimis jau pradiniame pokyčio etape sutaupomas laikas, per kurį naujieji tiekėjai duomenis kauptų patys, taigi galima tikėtis, jog reforma vyks efektyviau, greičiau ir sklandžiau. 

Jei nepareiškiamas nesutikimas dalytis duomenimis, nepriklausomiems tiekėjams sudaroma galimybė prieiti prie per mėnesį konkrečiame namų ūkyje sunaudotos elektros energijos statistikos, apimančios 12 kalendorinių mėnesių laikotarpį nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2020 m. gegužės 31 d. (jei patenkama į pirmą pokyčio etapą). Perduoti šiuos duomenis nepriklausomiems tiekėjams ESO įpareigoja Elektros energetikos įstatymas.

Nesidalijantys duomenimis tiekėjo ieškos patys

Jei visgi galutinis vartotojas dėl vienų ar kitų priežasčių nesutinka pasidalyti savo elektros suvartojimo duomenimis bei kontaktine informacija, apie nesutikimą privalu informuoti ESO. Tai padaryti galima ESO savitarnos svetainėje mano.eso.lt, tinklalapyje eso.lt/nesutikimai. Informuoti apie nesutikimą reikia iki rugpjūčio 31 dienos.

Jei vartotojas sutinka pasidalyti duomenimis, jam pačiam nieko daryti nereikia – duomenimis su nepriklausomais elektros tiekėjais pasidalys pats ESO, per specialią tam sukurtą platformą.

Nusprendusieji nesidalyti kontaktiniais ir elektros suvartojimo duomenimis įgyja pareigą susirasti nepriklausomą elektros tiekėją savarankiškai. T. y. galutinis vartotojas turi domėtis rinkoje veikiančiais nepriklausomais elektros tiekėjais, susisiekti su jais ir gauti pasiūlymus, o juos išanalizavęs, pasirašyti paslaugų teikimo sutartį. „Skirtumas tik tas, jog šiuo atveju galutiniam vartotojui tenka kiek daugiau darbo, t. y. jei nesutikimo nepareiškusieji tiekėjų pasiūlymus gaus automatiškai, tai nesutikimą pareiškusieji turės organizuotis procesą patys – susirasti rinkoje veikiančius nepriklausomus tiekėjus ir su jais susisiekti. Visus šiuo metu rinkoje veikiančius nepriklausomus tiekėjus galima rasti čia,“ – sakė ESO atstovas.

Tiek ESO, tiek ir nepriklausomi tiekėjai įsipareigoja gautus elektros vartotojų duomenis naudoti saugiai, užtikrinant Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) laikymąsi.

Išsami projekto informacija. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  ElektraRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

jura
2020-09-06 15:32
kaip man pasirinkti tiekeja jei neturiu jokiu duomenu neezinau koke kaina bus nurodoma ar galima likti prie ignitis kuri dabar atsiskaitau

Miestiečiai

nuotrauka
2020-10-27 08:27
Artėja šventės, kurių metu rinksimės kapuose pagerbti anapilin išėjusių artimųjų. Gamtininkai atkreipia dėmesį, kad šių švenčių metu susidaro didžiuliai kiekiai atliekų ir ragina rinktis natūralias dekoracijas, jų nešti mažiau.
nuotrauka
2020-10-26 07:34
Baigta rekonstruoti viena svarbiausių Šnipiškių seniūnijos susisiekimo arterijų – Giedraičių gatvė – tapo saugesnė ir draugiškesnė judėti visiems. Atnaujinta gatvė susisiekimo prasme svarbi ne tik Giedraičių ir S. Fino gatvių gyventojams, bet ir šalia esantiems biurų darbuotojams. Skaičiuojama, kad ...
nuotrauka
2020-10-22 11:44
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams apskaičiavo už 2020 metus mokėtiną žemės mokestį ir šiandien išsamias deklaracijas įkėlė į VMI Elektroninio deklaravimo sistemą.
nuotrauka
2020-10-16 10:19
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnybos parengtiems įstatymų pakeitimams, skirtiems sustiprinti požeminio vandens kokybės ir išteklių apsaugą, ir teiks juos Seimui svarstyti.
nuotrauka
2020-10-08 10:04
Netrukus dalyje Vilniaus pastatų karštas vanduo gali nusidažyti skaisčiai žalia spalva – tai reiškia, kad pastate įrengtas šilumokaitis nesandarus ir jį reikia nedelsiant keisti, siekiant užtikrinti kokybišką karšto vandens tiekimą.
nuotrauka
2020-10-07 10:26
Prasidedant naujam šildymo sezonui Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) prognozuoja, kad didžiojoje dalyje šalies miestų centralizuoti šildymo tinklu tiekiamos šilumos kaina išliks bemaž nepakitusi, o atskiruose miestuose vyksiančias korekcijas lems techninio pobūdžio faktoriai. Didžiausią įta...
nuotrauka
2020-10-06 08:25
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Ignitis“ ginčą dėl susidariusio įsiskolinimo už suvartotą elektros energiją, nepripažino vartotojo reikalavimo pagrįstu ir patvirtino, kad bendrovė teisingai bei pagrįstai reikalauja apmokėti skolą.
nuotrauka
2020-10-01 14:52
Seimas priėmė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas kuriomis nutarta nuo 2021 m. drausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
nuotrauka
2020-09-30 13:38
Ketvirtadienį, spalio 1 dieną, Seimas balsuos už Tabako kontrolės įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūloma spręsti konfliktus dėl rūkymo balkonuose ir įteisinti galimybę rūkyti balkone tik nekenkiant kaimynui.
nuotrauka
2020-09-29 11:14
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymą, kuriuo iki spalio 5 d. pratęsiamas terminas, iki kada daugiabučių namų bendrijos ir administratoriai privalo pateikti paraiškas dėl dujų balionų keitimo daugiabučiuose namuose, kurie yra 3 aukštų ir didesni. Taip pat įsakymu sudarytos gali...
nuotrauka
2020-09-29 10:59
Beveik 100 tūkst. nekilnojamojo turto objektų savininkai jau gali rinktis nepriklausomą elektros tiekėją. 2021 m. sausio 1 d. visuomeninis elektros tiekėjas nebetieks elektros gyventojo turimam nekilnojamojo turto objektui, nes nustos galioti sutartys su visuomeniniu tiekėju. Nepasirinkusiems neprik...
nuotrauka
2020-09-25 14:47
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) atkreipia dėmesį, kad kai kurie nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, vykdydami elektros energijos rinkos liberalizavimo reklamą, savo pasiūlymuose nurodo išskirtinai tik elektros energijos, kaip produkto kainą, taip sudarydami įspūdį, kad galuti...
nuotrauka
2020-09-25 13:58
Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėja Aldona Burbienė išnagrinėjo civilinę bylą pagal daugiabučio namo gyventojo ieškinį savivaldybės įmonei „Plungės būstas“, tretiesiems asmenims Plungės rajono savivaldybės administracijai bei fiziniams asmenims.
nuotrauka
2020-09-25 13:33
Vilniaus miesto savivaldybė, siekianti plačias Naujamiesčio gatves paversti jaukesnėmis erdvėmis gyventojams, šiandien pristatė naujieną – „keliaujančius kiemelius“, kurie kol kas bus būtent šios miesto dalies išskirtiniu elementu.
nuotrauka
2020-09-25 11:43
Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo kontrolę vykdanti įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pastebi, kad kai kurių rūšių atliekų kiekiai priklauso nuo sezoniškumo: įsibėgėjus rudeniui nuosavų namų, kotedžų atliekų surinkimo konteineriuose ir daugiabučių namų kiemuose įr...
nuotrauka
2020-09-24 16:24
Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant valstybinės žemės stovinčius garažus. Prie garažų nukėlimo proceso Vilniuje jungiasi ir Aplinkos ministerija, o savivaldybė toliau teikia pagalbą geranoriškoms garažų bendrijoms. Išskirtiniais atvejais garažų savi...
nuotrauka
2020-09-24 11:25
Būsto remontas dažniausiai – džiuginantis įvykis, reiškiantis atsinaujinimą ir gražesnę bei šiuolaikiškesnę namų erdvę, tačiau jį apkartinti gali rūpesčiai, ryjantys tiek energiją, tiek pinigus. Dažniausiai pasitaikančias būsto remonto klaidas ir būdus jų išvengti pateikia SEB.
nuotrauka
2020-09-16 09:11
Gyventojų susidomėjimas papildomu kvietimu teikti paraiškas Klimato kaitos programos paramai taršiems šildymo katilams keisti didesnis, nei tikėtasi. Šiai paramai buvo skirta 2 mln. eurų, o Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) iki rugsėjo 15 d., kai baigėsi laikas paraiškoms teikti, gavo 987 pa...
nuotrauka
2020-09-15 13:50
Klaipėdos miesto savivaldybė pati pasinaudojo valstybės teikiama parama daugiabučių namų renovacijai. Neseniai eksploatacijai priduotas namas, savivaldybės užsakymu atnaujintas pagal valstybės paramos programą. Trylikos aukštų gyvenamajame name Klaipėdoje, Vingio g. 35, kuriame iš 103 butų 96 nuosav...
nuotrauka
2020-09-15 08:00
Lietuvoje palengva įsibėgėja energetikos sektoriaus reforma, kai buitiniams elektros vartotojams sukuriama galimybė rinktis nepriklausomą tiekėją. Tačiau kokių naudų gali tikėtis galutinis vartotojas, kai dalis paslaugos – elektros tiekimas – perduodamas į privataus sektoriaus rankas? Ir kaip elektr...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...