2021 balandžio 15 d. ketvirtadienis, 5:54
Reklama  |  facebook

Nepriklausomi elektros tiekėjai siūlys individualius planus – kaip ir kokiais jūsų duomenimis jie disponuos?

2020-08-31 10:23
Viena didžiausių šiuo metu jau vykstančio energetikos sektoriaus pokyčio naudų, teksiančių būtent galutiniam vartotojui, yra personalizuoti pasiūlymai, kuriuos teiks tarpusavyje konkuruojantys nepriklausomi elektros tiekėjai.
nuotrauka
ESO (FB) iliustr.


Minimos įmonės
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
Skirtingi namų ūkiai elektros sunaudoja nevienodai, todėl atitinkamai ir iš tiekėjų tikimasi individualizuotų bei konkrečius poreikius labiau atliepiančių elektros naudojimo planų. Tai, kaip skelbia AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO), buvo neįmanoma iki šiol monopolio sąlygomis veikusiame energetikos sektoriuje.

Kaip nepriklausomi tiekėjai sužinos, kiek elektros sunaudoja konkretus namų ūkis ir kokiais vartotojų duomenis jie disponuos, pasakoja ESO pranešime cituojamas ESO Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila. Jis pastebi, jog prievolės dalintis duomenimis – nėra, apie galutinį vartotoją tiekėjams pateikiamas duomenų kiekis – minimalus, o jei vartotojas to nenori, sudaryta galimybė pareikšti nesutikimą dalytis duomenimis.

Duomenis perduos ESO

Numatyta, jog nuo visuomeninio tiekėjo pereinant prie nepriklausomų tiekėjų, pastarieji siųs galutiniams vartotojams individualizuotus elektros tiekimo pasiūlymus, kuriuos vartotojai svarstys ir iš kurių galiausiai išsirinks sau tinkamiausią. Pasiūlymams teikti reikalingi dviejų tipų duomenys – informacija apie konkretaus namų ūkio elektros vartojimą bei kontaktai, t. y. kur ir kam pasiūlymą adresuoti.

„Sprendimas saugiai atverti duomenis rinkoje veikiantiems nepriklausomiems tiekėjams priimtas siekiant palengvinti pokytį tiek verslui, tiek ir galutiniam vartotojui, mat jei pastarasis sutiks dalytis elektros sunaudojimo ir kontaktiniais duomenimis, nepriklausomi elektros tiekėjai vartotojui pasiūlymus siųs patys, o vienintelė vartotojui liekanti užduotis bus išsirinkti tinkamiausią pasiūlymą bei pasirašyti sutartį su naujuoju elektros tiekėju“, – cituojamas R. Radvila.

Galimybė prieiti prie elektros sunaudojimo duomenų nepriklausomiems tiekėjams leis siūlyti ne tuos pačius, it pagal vieną kurpalį sukurptus, pasiūlymus, o jau pritaikytus konkretiems namų ūkiams. Pavyzdžiui, tai gali būti labai konkretus planas su fiksuotu elektros tarifu mėnesiui ar metams, ir tai leis išvengti sąskaitų svyravimo ir užtikrins tam tikrą finansinį stabilumą. O gal, matydami konkrečiame name didelius skirtumus tarp dieną ir naktį sunaudojamos energijos, elektros tiekėjai pasiūlys kilovatvalandės kainą susieti su elektros biržos kaina realiuoju laiku, kuri taip pat smarkai svyruoja priklausomai nuo paros laiko? Pateikus elektros sunaudojimo statistiką galima tikėtis labiau individualizuotų, konkrečiam namų ūkiui pritaikytų ir galutiniam vartotojui naudingesnių pasiūlymų. Be to, pasidalijus duomenimis jau pradiniame pokyčio etape sutaupomas laikas, per kurį naujieji tiekėjai duomenis kauptų patys, taigi galima tikėtis, jog reforma vyks efektyviau, greičiau ir sklandžiau. 

Jei nepareiškiamas nesutikimas dalytis duomenimis, nepriklausomiems tiekėjams sudaroma galimybė prieiti prie per mėnesį konkrečiame namų ūkyje sunaudotos elektros energijos statistikos, apimančios 12 kalendorinių mėnesių laikotarpį nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2020 m. gegužės 31 d. (jei patenkama į pirmą pokyčio etapą). Perduoti šiuos duomenis nepriklausomiems tiekėjams ESO įpareigoja Elektros energetikos įstatymas.

Nesidalijantys duomenimis tiekėjo ieškos patys

Jei visgi galutinis vartotojas dėl vienų ar kitų priežasčių nesutinka pasidalyti savo elektros suvartojimo duomenimis bei kontaktine informacija, apie nesutikimą privalu informuoti ESO. Tai padaryti galima ESO savitarnos svetainėje mano.eso.lt, tinklalapyje eso.lt/nesutikimai. Informuoti apie nesutikimą reikia iki rugpjūčio 31 dienos.

Jei vartotojas sutinka pasidalyti duomenimis, jam pačiam nieko daryti nereikia – duomenimis su nepriklausomais elektros tiekėjais pasidalys pats ESO, per specialią tam sukurtą platformą.

Nusprendusieji nesidalyti kontaktiniais ir elektros suvartojimo duomenimis įgyja pareigą susirasti nepriklausomą elektros tiekėją savarankiškai. T. y. galutinis vartotojas turi domėtis rinkoje veikiančiais nepriklausomais elektros tiekėjais, susisiekti su jais ir gauti pasiūlymus, o juos išanalizavęs, pasirašyti paslaugų teikimo sutartį. „Skirtumas tik tas, jog šiuo atveju galutiniam vartotojui tenka kiek daugiau darbo, t. y. jei nesutikimo nepareiškusieji tiekėjų pasiūlymus gaus automatiškai, tai nesutikimą pareiškusieji turės organizuotis procesą patys – susirasti rinkoje veikiančius nepriklausomus tiekėjus ir su jais susisiekti. Visus šiuo metu rinkoje veikiančius nepriklausomus tiekėjus galima rasti čia,“ – sakė ESO atstovas.

Tiek ESO, tiek ir nepriklausomi tiekėjai įsipareigoja gautus elektros vartotojų duomenis naudoti saugiai, užtikrinant Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) laikymąsi.

Išsami projekto informacija. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Elektra
Miestiečiai

nuotrauka
2021-04-14 11:38
Sostinės 9 ha teritorija, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos ko...
nuotrauka
2021-04-14 10:46
Kilus diskusijų dėl kelio Balsiuose ir Ožkiniuose bei tilto per Nerį statybų, sostinės savivaldybė sako, kad informacija buvo paskelbta „savivaldybės nė nepasiteiravus apie miesto planus“.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-06 07:51
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo () išplėstinė teisėjų kolegija ištyrė Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto energetikos ministro 2009 m. lapkričio 26 d. įsakymu „Dėl Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo patvirtin...
nuotrauka
2021-04-02 11:36
Prasideda naujas paramos teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrines arba jas įsigyti iš elektrinių parko, o taip pat seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – nuo kovo 31 d. iki balandžio 30 d.
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-03-31 16:29
Būsto pirkimas – viena didžiausių gyvenimo investicijų. Todėl prieš priimant galutinį sprendimą įsigyti patalpą (butą) naujai pastatytame ar dar nebaigtame statyti pastate, būtina atidžiai ir rūpestingai įvertinti visas su pirkiniu susijusias sąlygas.
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-29 11:31
Norint pasiskolinti pinigų, į banką vykti nebereikia – Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, šiuo metu jau daugiau kaip 90 proc. atvejų tiek konsultacijos dėl būsto paskolos, tiek sutarties pasirašymas vyksta nuotoliniu būdu. Šiemet liepą įsigaliojus Notariato įstatymo pataisoms, kurios sutei...
nuotrauka
2021-03-25 11:03
Būsto rinkai šalies didmiesčiuose nemažinant apsukų vis daugiau gyventojų siekia įsigyti savo svajonių namus. Visgi nusipirkti būstą – tai ne tas pats, kas naujus batus ar televizorių. Dėl to tokį pirkinį planuojantiems gyventojams paprastai kyla nemažai klausimų ar sunkumų.
nuotrauka
2021-03-22 12:06
Balsavimas raštu ir susirinkimai „online“ – nauja renovacijos kasdienybė. Šiuo metu nemažai daugiabučių rengiasi teikti paraiškas renovacijai. Valstybės paramos sąlygos ir energinio efektyvumo didinimo priemonės gerai pažįstamos, tačiau sprendimo priėmimo procedūros pasikeitė.
nuotrauka
2021-03-17 08:41
309 – tiek daugiabučių namų pernai atsisakė maisto gaminimui naudojamų dujų balionų, naudodamiesi valstybės teikiama parama. Suteiktos paramos suma – 4,3 mln. eurų. Aktyviausiai ja naudojosi Elektrėnų, Kupiškio, Joniškio gyventojai, kur dujų balionų buvo atsisakyta visuose arba didžiojoje dalyje dau...
nuotrauka
2021-03-16 11:20
Miesto centre, Konstitucijos prospekte stovintis sovietmečiu statytas daugiaaukštis namas daugeliui vilniečių ir miesto svečių „užkliūdavo" ne tik dėl savo kaimynystėje stovinčių modernių stiklinių dangoraižių, bet ir prastos, remonto nuo pastatymo nemačiusios fasado būklės.
nuotrauka
2021-03-16 10:06
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje, kurioje buvo sprendžiamas ginčas tarp namo bendrijos ir atnaujinimo darbus atlikusios įmonės, pripažino bendrijos teisę ginti namo savininkų interesus.
nuotrauka
2021-03-12 10:45
Kauno mieste centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kaina per pastaruosius 12 mėnesių reikšmingai sumažėjo, o atskirais mėnesiais sumenko dvigubai ar net daugiau. Prie to svariai prisidėjo ir jau visus metus šilumos energiją gaminanti bei į Kauno miesto centralizuoto šilumos tiekimo sistemą tiekia...
nuotrauka
2021-03-09 09:27
Vilniuje pirmadienio vakarą daugiabučio Gabijos g. 30 gyventojai buvo evakuoti ir naktį praleido savivaldybės užsakytame viešbutyje arba pas artimuosius. Evakuacija pradėta pastebėjus, kad namo sienose atsirado įtrūkimų. Vis dėlto atlikus ekspertizę nustatyta, kad pastatas yra saugus eksploatuoti.
nuotrauka
2021-03-05 11:21
Įsigijusiems naują būstą ar nusprendusiems perplanuoti esamą, norintiems didesnės ir šviesesnės erdvės bei kuo mažiau nenaudingo ploto, neretai iškyla poreikis išgriauti patalpas skiriančias sienas.
nuotrauka
2021-03-04 09:09
Lietuvos gyventojai, prašydami kredito davėjo pakoreguoti kurią nors būsto paskolos sutarties sąlygą, turėtų žinoti tai, kad kredito davėjas turės teisę kartu pasiūlyti pakeisti ir kitas sutarties sąlygas.
nuotrauka
2021-03-03 08:09
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
nuotrauka
2021-03-02 09:43
Nekilnojamojo turto paveldėtojai, dėl didelių Registrų centro įkainių iki šiol atidėlioję paveldėto turto registravimą, nuo kovo 1-sios įsigaliojus atnaujintam įregistravimo kainų skaičiavimui, gali vėl kreiptis į notarus ir tapti visateisiais paveldėto turto valdytojais.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai