2020 rugpjūčio 8 d. šeštadienis, 5:31
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Nori daržo po langais? Sutark su kaimynais  4

2014-06-09 20:47
Jeigu daržas mieste jums atrodo utopinė idėja, smarkiai klystate. Viename Vilniaus mikrorajonų gyvenanti Janina po savo daugiabučio langais jau keletą metų susikasa lysves ir jose augina salotas, prieskoninius augalus ir kelias rūšis daržovių. Nuosavo žemės plotelio neturinti vilnietė sako su malonumu ir didesnį žemės plotą prie daugiabučio paverstų daržu, jei ne konfliktai, kylantys su kaimynais ir jų vaikais, kurie išdykaudami kieme trypia moters puoselėjamas lysves.
nuotrauka
Sostinės gyventojai kasa lysves ir sodina daržoves po daugiabučių langais, paupiuose – kur randa tinkamą žemės lopinėlį. Portalo pašnekovų nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,

67-erių moteris ilgus metus gėlynu buvusį plotelį po savo buto langais pirmame aukšte nusprendė paversti tikru daržu. Mieste gyvenanti moteris jau penktus metus valgo savo augintas salotas, ridikėlius ir kitas daržoves. „Vienais metais bandžiau auginti ir braškes, tačiau vaikai jas išskindavo dar nespėjus prinokti“, – apie daržo prie daugiabučio subtilybes pasakoja Janina.

Moteris guodžiasi, kad kaimynai niekada jai nepadėdavę prižiūrėti ties jos langais esančio žemės plotelio, nenupirkdavę nei gėlių sodinukų, nepadėdavę ravėti gėlynų. Ir išvis nesikišdavę į teritorijos priežiūrą, kol pensinio amžiaus sulaukusi moteris nepradėjo jame auginti daržovių.
Dabar, sako Janina, laiptinėje iš kaimynų sulaukianti kategoriškų pastabų ir nurodymų panaikinti daržą, įvairių grasinimų baudomis.

Galima auginti ir daržoves

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės specialistai sako, kad už daržą po langais kol kas nėra nubaustas nė vienas gyventojas.

„Tokio privataus arba savavališko daržo savivaldybė neskatina daryti ir nepropaguoja. Labiau norėtųsi, kad jeigu žmogus gyvena daugiabutyje, jis turėtų suprasti, kad tai ne privatus kiemas, ne nuosavas namas, ne nuosava žemė. Visi daugiabučio gyventojai turi tokią pačią teisę į daugiabučio aplinką“, – pasakoja Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Bendruomenėje gyvuoja nerašyta taisyklė, kad žemės plotelis, esantis po langais, priklauso pirmo aukšto gyventojams. Tačiau pagal susitarimą ir pageidavimą, juo gali rūpintis ir kitų aukštų gyventojai. Specialistų teigimu, viskas priklauso nuo iniciatyvių žmonių. Praktika rodo, kad jei nė viename aukšte neatsiranda iniciatyvių žmonių, tuomet problemą išsprendžia elementari pievelė, kitu atveju – išpuoselėti gėlynai, rečiau – daržas. Tačiau, pasak Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistės Giedrės Čeponytės, daržas prie daugiabučio turi būti bendras namo gyventojų sprendimas. Tam turi visi pritarti.

„Mes to neskatiname, bet tai tikrai nėra taip, kad naikintumėme ar lieptume pašalinti patiems. Jeigu tai vyksta bendru sutarimu ir tas daržas yra prižiūrimas, mes nieko žmogui nesakome. Aišku, ta močiutė, įsirengusi lysvę prie balkono, turi suvokti, kad negali kelti nepatogumų kitiems laiptinės gyventojams, turi vengti konfliktų. Jeigu tas darželis trukdo praėjimui, susisiekimui, tuomet jau žmogus turi suprasti, kad tai yra bendro naudojimo teritorija ar vaikų žaidimų pievelė, tada negalima“, – kalba Giedrė Čeponytė.

Skatina bendruomeniškumą

Nuotraukoje – daržai Pravieniškėse

Visuomeninės organizacijos ir žaliųjų judėjimo atstovai sako, kad būtent daržas mieste ir jo priežiūra skatina bendruomeniškumą. Būtent tokiu tikslu Vilniuje jau trečius metus iš eilės organizuojamos bendruomenių talkos bendram daržui įrengti.

„Tikslas projekto – bendruomeniškumo skatinimas, suburti žmones bendrai veiklai per miestų daržus, kur jie galėtų pasodinti daržoves, kartu pabendrauti ir net galbūt spręsti kokias aktualias bendruomenei problemas. Kitas dalykas – edukacinė programa vaikams, kurie neturi kaimo ar sodo ir gali susipažinti su daržovių auginimo procesu gyvai, o ne prekybos centre“, – apie daržo mieste idėją ir jos esmę pasakoja susivienijimo Žali.lt koordinatoriaus pavaduotoja Virginija Vingrienė.

Bendruomenės daržas prieš trejus metus pirmą kartą buvo įrengtas Pilaitės mikrorajone, Kultūros centro teritorijoje, kur buvo sukastos aštuonios nedidelės lysvelės. Pasak idėjos autorių, miesto daržo aktualumą rodo tai, kad vis daugiau bendruomenių nori įsitraukti į šią veiklą.

Daržų mieste daugėja

„Pernai turėjome antrą daržą Antakalnyje, o šiemet turime – šalia barbakano, tvenkinių parke turime naujus daržus, lysves. Bendruomenės labai aktyviai įsijungia. Jau domėjosi Žirmūnų bendruomenė ir kitos“, – sparčiai plintančią idėją auginti daržoves mieste akcentuoja Virginija Vingrienė.

Biurokratinių kliūčių įrengti sostinėje bendruomenės daržą, pasak savivaldybės atstovės, nėra. Tereikia kreiptis į miesto valdžią su prašymu.

„Esu girdėjusi kalbas, kad vis daugiau bendruomenių nori tą padaryti, ir savivaldybė tam neprieštarautų, jeigu kreiptųsi bendruomenės ar susidariusi nauja bendruomenė, ta kritinė masė, kuri atsako už savo veiksmus, už savo įrengtą daržą, už jo priežiūrą ir naudojimąsi užaugintais vaisiais. Jeigu ten užaugs ir subręs. Mes tam neprieštarautumėm ir palaikytume tą iniciatyvą“, – teigia Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Susivienijimo Žali.lt atstovė įsitikinusi, kad miesto aplinką puošia ne tik išpuoselėti gėlynai. Pasak V. Vingrienės, prižiūrėtas daržas taip pat gali būti savotiškas aplinkos gražinimo principas.

„Aš, kaip žalioji, galvoju, kad tai yra gražu. Man atrodo, kad daržas yra žymiai geriau, nei apleistas šabakštynas ar suverstų šiukšlių krūva“, – apie galimybes įrengti miesto daržus didesnėse teritorijose pasakoja V. Vingrienė.

Pašnekovų nuotr. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

pilaite
2014-06-15 09:33
o nuotraukoje tai cia Pilaite, kazkur prie Rimi. Ar galima prisijungti?
vilniete
2014-06-10 10:07
prie mūsų langų ne daržą sodina, o nupiepusias gėles. Tada eina per laiptinę ir renka pinigus neva už gėlių sodinukus. Iš pradžių duodavau, o paskui kai pamačiau kad metai iš metų tie patys nupiepę penki broliukai žydi supratau, kad močiutė tiesiog prie pencijos taip iš kaimynų prisideda....
saugoti
2014-06-10 09:55
man tai įdomiau, kaip išsaugoti derlių? Sodina kokie du, o derliaus laukia koks 22....
darzas
2014-06-10 09:06
Jeigu tas darzas svarioje aplinkoje kur nevazineja auto, tai puiku, nusilaisti savo salotos lapa ar agurkeli paskanauti, Juk tai uzauginta su meile.

Savivaldybėse

nuotrauka
2020-08-07 09:02
Panevėžio miesto savivaldybėje visuomenei pristatyti vieno žymiausių Lietuvos architekto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektų studijos parengti Panevėžio autobusų stoties projektiniai pasiūlymai.
nuotrauka
2020-08-05 09:31
Netrukus prasidės Senvagės atnaujinimo darbai, o išskirtiniu jos akcentu taps plaukiojantis fontanas su įspūdingomis vaizdinėmis projekcijomis.
nuotrauka
2020-08-04 15:31
Šiandien Pilaitėje atidarytas išskirtinis, iš pagrindų renovuotas, Pilaitės gimnazijos sporto aikštynas. Atnaujintas stadionas išsiskiria pripučiamu kupolu, kuris leis tiek jauniesiems futbolo talentams, tiek Pilaitės gimnazijos moksleiviams bei vietos bendruomenei futbolu ir lengvąja atletika užsii...
nuotrauka
2020-08-04 09:30
Daugybę naujakurių turinčioje sostinės Paplaujos rajono Manufaktūrų gatvėje tęsiant infrastruktūros atnaujinimo darbus ima ryškėti būsimo bulvaro veidas. Įrenginėjamos naujos dangos pėstiesiems ir dviratininkams, ruošiamasi sodinti naujus želdinius. Šiame etape nepavyko, kaip planuota, išsaugoti dal...
nuotrauka
2020-08-03 15:48
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), reaguodama į gyventojų užklausas dėl suskystintų naftos dujų (SND) balionų šalinimo 3-jų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose, pakartotinai kreipėsi į savivaldybes su prašymu iki rugpjūčio 14 d. peržiūrėti ir patikrinti pateiktus daugiabučių namų...
nuotrauka
2020-08-03 10:57
Atidaryta rekonstruota Šventosios centrinė aikštė. Po rekonstrukcijos iki tol visiškai neišvaizdi buvusi aikštė pasikeitė neatpažįstamai, o jaukumo jai suteikia projektuotojų – UAB „Nemuno deltos projektai“ ir UAB „Vakarų siluetas“ – pasirinkti nekasdieniai sprendiniai.
nuotrauka
2020-07-31 13:17
Iki rugsėjo galo nelegalių metalinių garažų savininkai Vilniuje yra raginami geruoju atlaisvinti kelis dešimtmečius metaliniais garažais užstatytą valstybinę žemę. Pašalinus garažus, praneša sostinės savivaldybė, atsilaisvinusi teritorija bus panaudota plėtojant patogesnę infrastruktūrą vilniečiams:...
nuotrauka
2020-07-31 10:50
Liepos 30 dieną kurortinėje Kulautuvoje (Kauno rajonas) prasidėjo mineralinio vandens biuvetės įrengimo darbai. Ji po metų atsiras miestelio centre, Akacijų alėjoje, šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės. Biuvetė – statinys v...
nuotrauka
2020-07-30 16:14
Šalia Kačerginės sanatorijos „Žibutė“ esanti aikštė atgims – čia bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, poilsio zona su suoliukais, gėlynais, fontanėliu, informaciniu stendu.
nuotrauka
2020-07-30 15:58
Klaipėdos m. savivaldybė pradeda procesus dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) pastatų komplekso modernizavimo. Savivaldybės taryba liepos 30 d. posėdyje pritarė KUL valdomų viešųjų pastatų infrastruktūros modernizavimo projekto įgyvendinimui bei įgaliojo ligoninę kreiptis į Europos energij...
nuotrauka
2020-07-30 10:33
Jurbarko rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo su rangos darbų konkursą laimėjusia „Sūduvos statyba“. Tačiau paaiškėjo, kad įmonė šiemet nepajėgi atlikti darbų.
nuotrauka
2020-07-30 10:25
Panevėžio miesto savivaldybė kviečia miestiečius susipažinti su Panevėžio autobusų stoties projektiniais pasiūlymais. Techninį stoties projektą Panevėžiui padovanojo įmonė „Baltisches Haus“.
nuotrauka
2020-07-29 11:44
Viena lankomiausių laisvalaikio erdvių Kaune netrukus taps saugesnė. Vaizdingoje Nemuno krantinėje montuojami ilgaamžiai ir saugūs atitvarai, nusidrieksiantys beveik 4 kilometrus. Jau pastatyta beveik 200 tvirtų plieninių statramsčių, o iš viso jų išsirikiuos daugiau kaip 1,8 tūkst. Konstrukciją sut...
nuotrauka
2020-07-27 14:47
Vilnius pradeda įgyvendinti ambicingą regioninės svarbos paviršinių nuotekų tinklų įrengimo bei valyklos ir kaupyklos statybos projektą. Sprendžiant Geležinio Vilko ir Šiaurinės gatvių sankryžos užtvindymo problemą, Šiaurinėje g., Ukmergės g., Ozo g., Miglos g., Paribio g., Lūšių g. ir Elnių g. supl...
nuotrauka
2020-07-24 12:52
Liepos 23-24 dienomis Plungės mieste specialia technika buvo laistomas aukštos mineralizacijos sūrymas, siekiant, kad gatvėse nekiltų dulkės.
nuotrauka
2020-07-24 09:47
Pradedami kapitaliniai atnaujinimo darbai Kauno valstybinio muzikinio teatro prieigose. Liepos viduryje Kauno miesto savivaldybei pasirašius rangos sutartį su bendrove „Autokausta“, rangovas įsipareigojo per metus sutvarkyti šią erdvę bei Miesto sodo skverą. Infrastruktūrai gerinti šioje Kauniečių p...
nuotrauka
2020-07-23 13:47
Šilalėje pabaigtas metus trukęs Simono Gaudėšiaus gimnazijos pastatų rekonstrukcijos ir plėtros projektas. Iš viso atlikta darbų už 629,8 tūkst. eurų. Projektas buvo finansuojamas iš Valstybės investicijų programos ir rajono biudžetui, kaip praneša Šilalės savivaldybė, nekainavo nė cento.
nuotrauka
2020-07-23 13:17
Vilniaus miesto savivaldybė imasi lyderystės pirmą kartą tokiu reikšmingu mastu suvienyti energytech sektoriaus žaidėjus. To rezultatas – startuojanti tvarios ir pažangios energetikos laboratorija „Intelligent Energy Lab“, kuri pirmą kartą Lietuvoje savivaldybės lygmenyje atvers kelią į atvirą platf...
nuotrauka
2020-07-23 10:56
Jonavos rajono savivaldybė, kaip rašoma išplatintame pranešime, nepirks sporto komplekso Juškonių kaime už beveik trigubai didesnę, nei rinkos kainą – tokią pasiūlė Pauliukų žemės ūkio bendrovės, turto savininkės, valdybos pirmininkas, rajono tarybos narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos at...
nuotrauka
2020-07-23 10:21
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Vilniaus miesto savivaldybės turto nuomą reglamentuojančių teisės aktų antikorupcinį vertinimą. Nustatyta, kad esamas reglamentavimas sudaro sąlygas savivaldybei nuomojant priklausantį nekilnojamą turtą (NT) gauti mažesnius nuompinigius ir galimai neefektyviai...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...