2020 vasario 24 d. pirmadienis, 12:56
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Nori daržo po langais? Sutark su kaimynais  4

2014-06-09 20:47
Jeigu daržas mieste jums atrodo utopinė idėja, smarkiai klystate. Viename Vilniaus mikrorajonų gyvenanti Janina po savo daugiabučio langais jau keletą metų susikasa lysves ir jose augina salotas, prieskoninius augalus ir kelias rūšis daržovių. Nuosavo žemės plotelio neturinti vilnietė sako su malonumu ir didesnį žemės plotą prie daugiabučio paverstų daržu, jei ne konfliktai, kylantys su kaimynais ir jų vaikais, kurie išdykaudami kieme trypia moters puoselėjamas lysves.
nuotrauka
Sostinės gyventojai kasa lysves ir sodina daržoves po daugiabučių langais, paupiuose – kur randa tinkamą žemės lopinėlį. Portalo pašnekovų nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,

67-erių moteris ilgus metus gėlynu buvusį plotelį po savo buto langais pirmame aukšte nusprendė paversti tikru daržu. Mieste gyvenanti moteris jau penktus metus valgo savo augintas salotas, ridikėlius ir kitas daržoves. „Vienais metais bandžiau auginti ir braškes, tačiau vaikai jas išskindavo dar nespėjus prinokti“, – apie daržo prie daugiabučio subtilybes pasakoja Janina.

Moteris guodžiasi, kad kaimynai niekada jai nepadėdavę prižiūrėti ties jos langais esančio žemės plotelio, nenupirkdavę nei gėlių sodinukų, nepadėdavę ravėti gėlynų. Ir išvis nesikišdavę į teritorijos priežiūrą, kol pensinio amžiaus sulaukusi moteris nepradėjo jame auginti daržovių.
Dabar, sako Janina, laiptinėje iš kaimynų sulaukianti kategoriškų pastabų ir nurodymų panaikinti daržą, įvairių grasinimų baudomis.

Galima auginti ir daržoves

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės specialistai sako, kad už daržą po langais kol kas nėra nubaustas nė vienas gyventojas.

„Tokio privataus arba savavališko daržo savivaldybė neskatina daryti ir nepropaguoja. Labiau norėtųsi, kad jeigu žmogus gyvena daugiabutyje, jis turėtų suprasti, kad tai ne privatus kiemas, ne nuosavas namas, ne nuosava žemė. Visi daugiabučio gyventojai turi tokią pačią teisę į daugiabučio aplinką“, – pasakoja Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Bendruomenėje gyvuoja nerašyta taisyklė, kad žemės plotelis, esantis po langais, priklauso pirmo aukšto gyventojams. Tačiau pagal susitarimą ir pageidavimą, juo gali rūpintis ir kitų aukštų gyventojai. Specialistų teigimu, viskas priklauso nuo iniciatyvių žmonių. Praktika rodo, kad jei nė viename aukšte neatsiranda iniciatyvių žmonių, tuomet problemą išsprendžia elementari pievelė, kitu atveju – išpuoselėti gėlynai, rečiau – daržas. Tačiau, pasak Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistės Giedrės Čeponytės, daržas prie daugiabučio turi būti bendras namo gyventojų sprendimas. Tam turi visi pritarti.

„Mes to neskatiname, bet tai tikrai nėra taip, kad naikintumėme ar lieptume pašalinti patiems. Jeigu tai vyksta bendru sutarimu ir tas daržas yra prižiūrimas, mes nieko žmogui nesakome. Aišku, ta močiutė, įsirengusi lysvę prie balkono, turi suvokti, kad negali kelti nepatogumų kitiems laiptinės gyventojams, turi vengti konfliktų. Jeigu tas darželis trukdo praėjimui, susisiekimui, tuomet jau žmogus turi suprasti, kad tai yra bendro naudojimo teritorija ar vaikų žaidimų pievelė, tada negalima“, – kalba Giedrė Čeponytė.

Skatina bendruomeniškumą

Nuotraukoje – daržai Pravieniškėse

Visuomeninės organizacijos ir žaliųjų judėjimo atstovai sako, kad būtent daržas mieste ir jo priežiūra skatina bendruomeniškumą. Būtent tokiu tikslu Vilniuje jau trečius metus iš eilės organizuojamos bendruomenių talkos bendram daržui įrengti.

„Tikslas projekto – bendruomeniškumo skatinimas, suburti žmones bendrai veiklai per miestų daržus, kur jie galėtų pasodinti daržoves, kartu pabendrauti ir net galbūt spręsti kokias aktualias bendruomenei problemas. Kitas dalykas – edukacinė programa vaikams, kurie neturi kaimo ar sodo ir gali susipažinti su daržovių auginimo procesu gyvai, o ne prekybos centre“, – apie daržo mieste idėją ir jos esmę pasakoja susivienijimo Žali.lt koordinatoriaus pavaduotoja Virginija Vingrienė.

Bendruomenės daržas prieš trejus metus pirmą kartą buvo įrengtas Pilaitės mikrorajone, Kultūros centro teritorijoje, kur buvo sukastos aštuonios nedidelės lysvelės. Pasak idėjos autorių, miesto daržo aktualumą rodo tai, kad vis daugiau bendruomenių nori įsitraukti į šią veiklą.

Daržų mieste daugėja

„Pernai turėjome antrą daržą Antakalnyje, o šiemet turime – šalia barbakano, tvenkinių parke turime naujus daržus, lysves. Bendruomenės labai aktyviai įsijungia. Jau domėjosi Žirmūnų bendruomenė ir kitos“, – sparčiai plintančią idėją auginti daržoves mieste akcentuoja Virginija Vingrienė.

Biurokratinių kliūčių įrengti sostinėje bendruomenės daržą, pasak savivaldybės atstovės, nėra. Tereikia kreiptis į miesto valdžią su prašymu.

„Esu girdėjusi kalbas, kad vis daugiau bendruomenių nori tą padaryti, ir savivaldybė tam neprieštarautų, jeigu kreiptųsi bendruomenės ar susidariusi nauja bendruomenė, ta kritinė masė, kuri atsako už savo veiksmus, už savo įrengtą daržą, už jo priežiūrą ir naudojimąsi užaugintais vaisiais. Jeigu ten užaugs ir subręs. Mes tam neprieštarautumėm ir palaikytume tą iniciatyvą“, – teigia Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Susivienijimo Žali.lt atstovė įsitikinusi, kad miesto aplinką puošia ne tik išpuoselėti gėlynai. Pasak V. Vingrienės, prižiūrėtas daržas taip pat gali būti savotiškas aplinkos gražinimo principas.

„Aš, kaip žalioji, galvoju, kad tai yra gražu. Man atrodo, kad daržas yra žymiai geriau, nei apleistas šabakštynas ar suverstų šiukšlių krūva“, – apie galimybes įrengti miesto daržus didesnėse teritorijose pasakoja V. Vingrienė.

Pašnekovų nuotr. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

pilaite
2014-06-15 09:33
o nuotraukoje tai cia Pilaite, kazkur prie Rimi. Ar galima prisijungti?
vilniete
2014-06-10 10:07
prie mūsų langų ne daržą sodina, o nupiepusias gėles. Tada eina per laiptinę ir renka pinigus neva už gėlių sodinukus. Iš pradžių duodavau, o paskui kai pamačiau kad metai iš metų tie patys nupiepę penki broliukai žydi supratau, kad močiutė tiesiog prie pencijos taip iš kaimynų prisideda....
saugoti
2014-06-10 09:55
man tai įdomiau, kaip išsaugoti derlių? Sodina kokie du, o derliaus laukia koks 22....
darzas
2014-06-10 09:06
Jeigu tas darzas svarioje aplinkoje kur nevazineja auto, tai puiku, nusilaisti savo salotos lapa ar agurkeli paskanauti, Juk tai uzauginta su meile.

Savivaldybėse

nuotrauka
2020-02-24 09:37
Jau startavo darbai Vasario 16-osios gatvėje, Gargžduose, o dabar pokyčiai prasidėjo ir Kretingos plente. Vasarą gyventojai galės naudotis ilgesniu dviračių taku – nuo pat sankryžos su Klaipėdos gatve iki Užuovėjos gatvės.
nuotrauka
2020-02-21 14:56
Vilniaus miesto savivaldybė iki kovo 6 dienos viešina atnaujintus ir su visų derinančių institucijų pritarimo sulaukusius miesto teritorijos bendrojo plano (BP) sprendinius. BP rengimo procesą ir siūlymus analizuoja ir valstybės institucijos, ir verslo atstovai – pirmą kartą taip detaliai suplanuoto...
nuotrauka
2020-02-21 09:53
Duotas startas projektui, apie kurio svarbą kalbama daugiau negu dešimtmetį, - bene svarbiausio įvažiavimo į Klaipėdą žiedinės sankryžos rekonstrukcijai.
nuotrauka
2020-02-21 09:01
Bendrovė „Baltisches Haus“ ir Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė paramos sutartį, pagal kurią bendrovė finansuos naujos autobusų stoties techninį projektą ir užtikrins statybų vykdymo priežiūros paslaugas. Bendra paramos suma – 123 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-02-20 12:14
Viečiūnuose atidarytos atnaujintos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Linelis“ patalpos. Visa numatoma projekto vertė 176 024,68 eur, 15% sudarys Druskininkų savivaldybės lėšos.
nuotrauka
2020-02-20 12:09
UAB „Veistas“ prašo priteisti iš Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) 111 653 eurų, kuriuos, neva, įmonė būtų gavusi, jei būtų Jėrubaičiuose gaminusi elektros energiją ir ją pardavusi, bei 134 700 eurų, kuriuos būtų gavusi, jei būtų pardavusi antrines žaliavas, kurių dėl gyventojų sąmoning...
nuotrauka
2020-02-20 11:34
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijoje sudaryta darbo grupė aiškinosi, kokios situacijos dėl kvapų laukti šiltuoju metų laikotarpiu. Speciali darbo grupė iš savivaldybės ir atsakingų institucijų atstovų domėjosi, kokias kvapų mažinimo priemones 2020 metais taikys AB „Klaipėdos vanduo“ ir UAB...
nuotrauka
2020-02-19 12:19
Biržų rajono savivaldybės vadovai ir daugiabučių namų bendrijų pirmininkai tarėsi, kaip tvarkyti bendras namų teritorijas, kad jos būtų patogios ir saugios gyventojams.
nuotrauka
2020-02-19 10:30
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT) dėl vartotojų viešojo intereso gynimo ir atsakomybės už galimai klaidinančios (melagingos) informacijos teikimą taikymo. Priežastis – pasikartojantys atvejai, kai nekilnojamojo turto pardavėjai pardavinėja „o...
nuotrauka
2020-02-19 10:09
Vyriausiojo miesto architekto skyrius, vertinimui gavęs projektinius pasiūlymus, kuriuose numatomas pastato Kauno g. 5 paskirties keitimas, kreipėsi į Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybą, kad ši įvertintų, ar „Kablio“ vardu žinomame pastate nuo pat pastatymo vykusi ir teb...
nuotrauka
2020-02-18 13:44
65 tūkst. kv. m logistikos centras – tokį projektą Kauno rajone, Martinavos kaime, imasi įgyvendinti bendrovė „SIRIN Development“.
nuotrauka
2020-02-18 10:44
Aplinkos ministerijos siūlomas naujasis atliekų tvarkymo kainodaros modelis ne tik vėl brangins šios paslaugos gyventojams kainą, bet ir gerokai sumažins savivaldybių savarankiškumą išstumiant jas iš kainų nustatymo proceso, teigia Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA).
nuotrauka
2020-02-18 10:29
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) nubaudė pažeidėją, neteisėtai pastačiusį tvorą. Tačiau Šiaulių miesto savivaldybė siekia, kad pažeidėjas ne tik būtų nubaustas, bet ir iš jo būtų pareikalauti atstatyti buvusią situaciją.
nuotrauka
2020-02-14 14:33
Jonavos rajono savivaldybės administracija sudarė sutartį su UAB „Statybos ritmas“ dėl Centrinio miesto stadiono tribūnų statybos ir stadiono kapitalinio remonto darbų.
nuotrauka
2020-02-13 16:56
Lietuva ir Kazachstanas galėtų tapti svarbiais ekonominiais tiltais tarp Rytų ir Vakarų. Tokią nuomonę išsakė Kazachstano Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Viktoras Temirbayevas susitikime su Kauno rajono savivaldybės vadovais ir verslo bendruomene.
nuotrauka
2020-02-13 16:53
Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos Girdžių skyriaus sporto salėje modernizuota apšvietimo sistema. Tai vienas iš trijų projekto „Esamų sporto bazių infrastruktūros atnaujinimas“ dalių.
nuotrauka
2020-02-13 16:31
Neringos savivaldybė pranešė, kad planuojant Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ rekonstrukcijos darbų tęstinumą, juos siekia sustabdyti įmonė, siejama su buvusiu šio objekto rangovu – UAB „Irdaiva“ (dabartinis pavadinimas UAB „Active Construction Management“).
nuotrauka
2020-02-13 16:06
Visuomenės vertinimų laukia Eduardo Balsio skvero rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų rengėjai. Žvėryne, prie A. Mickevičiaus ir Vytauto gatvių esanti, į Senamiesčio apsaugos zoną patenkanti viešoji erdvė neatitinka Vilniaus miesto centrui deramų estetikos ir rekreacinės kokybės reikalavimų. Skver...
nuotrauka
2020-02-13 10:02
Norint atgaivinti Lietuvos regionus ir pritraukti į juos jaunas šeimas, reikia remtis ne statistiniais kriterijais, o vertinti regiono potencialą bei pasiryžimą skatinti jo ekonominę ir socialinę plėtrą. Taip teigia šalies savivaldybės, vertindamos tai, kad nuo sausio 1 dienos Utenos miestas, Gargžd...
nuotrauka
2020-02-13 09:30
Išrinkti Panevėžio miesto savivaldybės paskelbto „Aukštaitijos“ sporto komplekso rekonstrukcijos, įrengiant baseiną, architektūrinių idėjų konkurso nugalėtojai. Baseinas bus statomas pagal MB „Studija Heima“ projektą.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse