2020 gegužės 28 d. ketvirtadienis, 14:08
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Nori daržo po langais? Sutark su kaimynais  4

2014-06-09 20:47
Jeigu daržas mieste jums atrodo utopinė idėja, smarkiai klystate. Viename Vilniaus mikrorajonų gyvenanti Janina po savo daugiabučio langais jau keletą metų susikasa lysves ir jose augina salotas, prieskoninius augalus ir kelias rūšis daržovių. Nuosavo žemės plotelio neturinti vilnietė sako su malonumu ir didesnį žemės plotą prie daugiabučio paverstų daržu, jei ne konfliktai, kylantys su kaimynais ir jų vaikais, kurie išdykaudami kieme trypia moters puoselėjamas lysves.
nuotrauka
Sostinės gyventojai kasa lysves ir sodina daržoves po daugiabučių langais, paupiuose – kur randa tinkamą žemės lopinėlį. Portalo pašnekovų nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,

67-erių moteris ilgus metus gėlynu buvusį plotelį po savo buto langais pirmame aukšte nusprendė paversti tikru daržu. Mieste gyvenanti moteris jau penktus metus valgo savo augintas salotas, ridikėlius ir kitas daržoves. „Vienais metais bandžiau auginti ir braškes, tačiau vaikai jas išskindavo dar nespėjus prinokti“, – apie daržo prie daugiabučio subtilybes pasakoja Janina.

Moteris guodžiasi, kad kaimynai niekada jai nepadėdavę prižiūrėti ties jos langais esančio žemės plotelio, nenupirkdavę nei gėlių sodinukų, nepadėdavę ravėti gėlynų. Ir išvis nesikišdavę į teritorijos priežiūrą, kol pensinio amžiaus sulaukusi moteris nepradėjo jame auginti daržovių.
Dabar, sako Janina, laiptinėje iš kaimynų sulaukianti kategoriškų pastabų ir nurodymų panaikinti daržą, įvairių grasinimų baudomis.

Galima auginti ir daržoves

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės specialistai sako, kad už daržą po langais kol kas nėra nubaustas nė vienas gyventojas.

„Tokio privataus arba savavališko daržo savivaldybė neskatina daryti ir nepropaguoja. Labiau norėtųsi, kad jeigu žmogus gyvena daugiabutyje, jis turėtų suprasti, kad tai ne privatus kiemas, ne nuosavas namas, ne nuosava žemė. Visi daugiabučio gyventojai turi tokią pačią teisę į daugiabučio aplinką“, – pasakoja Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Bendruomenėje gyvuoja nerašyta taisyklė, kad žemės plotelis, esantis po langais, priklauso pirmo aukšto gyventojams. Tačiau pagal susitarimą ir pageidavimą, juo gali rūpintis ir kitų aukštų gyventojai. Specialistų teigimu, viskas priklauso nuo iniciatyvių žmonių. Praktika rodo, kad jei nė viename aukšte neatsiranda iniciatyvių žmonių, tuomet problemą išsprendžia elementari pievelė, kitu atveju – išpuoselėti gėlynai, rečiau – daržas. Tačiau, pasak Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistės Giedrės Čeponytės, daržas prie daugiabučio turi būti bendras namo gyventojų sprendimas. Tam turi visi pritarti.

„Mes to neskatiname, bet tai tikrai nėra taip, kad naikintumėme ar lieptume pašalinti patiems. Jeigu tai vyksta bendru sutarimu ir tas daržas yra prižiūrimas, mes nieko žmogui nesakome. Aišku, ta močiutė, įsirengusi lysvę prie balkono, turi suvokti, kad negali kelti nepatogumų kitiems laiptinės gyventojams, turi vengti konfliktų. Jeigu tas darželis trukdo praėjimui, susisiekimui, tuomet jau žmogus turi suprasti, kad tai yra bendro naudojimo teritorija ar vaikų žaidimų pievelė, tada negalima“, – kalba Giedrė Čeponytė.

Skatina bendruomeniškumą

Nuotraukoje – daržai Pravieniškėse

Visuomeninės organizacijos ir žaliųjų judėjimo atstovai sako, kad būtent daržas mieste ir jo priežiūra skatina bendruomeniškumą. Būtent tokiu tikslu Vilniuje jau trečius metus iš eilės organizuojamos bendruomenių talkos bendram daržui įrengti.

„Tikslas projekto – bendruomeniškumo skatinimas, suburti žmones bendrai veiklai per miestų daržus, kur jie galėtų pasodinti daržoves, kartu pabendrauti ir net galbūt spręsti kokias aktualias bendruomenei problemas. Kitas dalykas – edukacinė programa vaikams, kurie neturi kaimo ar sodo ir gali susipažinti su daržovių auginimo procesu gyvai, o ne prekybos centre“, – apie daržo mieste idėją ir jos esmę pasakoja susivienijimo Žali.lt koordinatoriaus pavaduotoja Virginija Vingrienė.

Bendruomenės daržas prieš trejus metus pirmą kartą buvo įrengtas Pilaitės mikrorajone, Kultūros centro teritorijoje, kur buvo sukastos aštuonios nedidelės lysvelės. Pasak idėjos autorių, miesto daržo aktualumą rodo tai, kad vis daugiau bendruomenių nori įsitraukti į šią veiklą.

Daržų mieste daugėja

„Pernai turėjome antrą daržą Antakalnyje, o šiemet turime – šalia barbakano, tvenkinių parke turime naujus daržus, lysves. Bendruomenės labai aktyviai įsijungia. Jau domėjosi Žirmūnų bendruomenė ir kitos“, – sparčiai plintančią idėją auginti daržoves mieste akcentuoja Virginija Vingrienė.

Biurokratinių kliūčių įrengti sostinėje bendruomenės daržą, pasak savivaldybės atstovės, nėra. Tereikia kreiptis į miesto valdžią su prašymu.

„Esu girdėjusi kalbas, kad vis daugiau bendruomenių nori tą padaryti, ir savivaldybė tam neprieštarautų, jeigu kreiptųsi bendruomenės ar susidariusi nauja bendruomenė, ta kritinė masė, kuri atsako už savo veiksmus, už savo įrengtą daržą, už jo priežiūrą ir naudojimąsi užaugintais vaisiais. Jeigu ten užaugs ir subręs. Mes tam neprieštarautumėm ir palaikytume tą iniciatyvą“, – teigia Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Susivienijimo Žali.lt atstovė įsitikinusi, kad miesto aplinką puošia ne tik išpuoselėti gėlynai. Pasak V. Vingrienės, prižiūrėtas daržas taip pat gali būti savotiškas aplinkos gražinimo principas.

„Aš, kaip žalioji, galvoju, kad tai yra gražu. Man atrodo, kad daržas yra žymiai geriau, nei apleistas šabakštynas ar suverstų šiukšlių krūva“, – apie galimybes įrengti miesto daržus didesnėse teritorijose pasakoja V. Vingrienė.

Pašnekovų nuotr. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

pilaite
2014-06-15 09:33
o nuotraukoje tai cia Pilaite, kazkur prie Rimi. Ar galima prisijungti?
vilniete
2014-06-10 10:07
prie mūsų langų ne daržą sodina, o nupiepusias gėles. Tada eina per laiptinę ir renka pinigus neva už gėlių sodinukus. Iš pradžių duodavau, o paskui kai pamačiau kad metai iš metų tie patys nupiepę penki broliukai žydi supratau, kad močiutė tiesiog prie pencijos taip iš kaimynų prisideda....
saugoti
2014-06-10 09:55
man tai įdomiau, kaip išsaugoti derlių? Sodina kokie du, o derliaus laukia koks 22....
darzas
2014-06-10 09:06
Jeigu tas darzas svarioje aplinkoje kur nevazineja auto, tai puiku, nusilaisti savo salotos lapa ar agurkeli paskanauti, Juk tai uzauginta su meile.

Savivaldybėse

nuotrauka
2020-05-27 15:53
Šią savaitę pradėta valstybinės reikšmės kelio – pagrindinės Tauralaukio gatvės – rekonstrukcija, praneša Klaipėdos m. savivaldybė. Tai paskutinis likęs nesutvarkytas, keletą metų savo valandos laukęs įvažiavimo į Klaipėdą kelias, kurio rekonstrukcija svarbi ne tik Tauralaukio gyventojams, bet ir vi...
nuotrauka
2020-05-27 13:08
„BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ ir Kauno rajono savivaldybė pasirašė 15 metų viešosios ir privačios partnerystės (PPP) sutartį, pagal kurią fondas iki 2022 m. rudens įsipareigojo atnaujinti švietimo infrastruktūros objektus Mastaičiuose, Kačerginėje ir Zapyškyje.
nuotrauka
2020-05-27 08:17
Druskininkų savivaldybė ir bendrovė „Druskininkų Hermis“ pasirašė žemės nuomos sutartį, kurioje numatyta atvirų ir uždarų teniso kortų įrengimas Mizarų gatvėje, šalia aerodromo.
nuotrauka
2020-05-26 14:41
Jonavoje šiais metais prasidės pėsčiųjų tilto per Žeimių gatvę statybos – gavusi Vyriausybės finansavimą, Jonavos rajono savivaldybė antradienį, gegužės 26 d., pasirašė sutartį dėl statybos darbų su viešojo pirkimo konkurso laimėtoja AB „Kauno tiltai“.
nuotrauka
2020-05-25 08:36
Kėdainių rajono savivaldybė trumpiau nei per metus sugebėjo įrodyti savo nuosavybės teises ir Kauno apylinkės teismo sprendimu atgauti valstybės saugomas nekilnojamąsias kultūros vertybes – du pastatus pačioje Kėdainių senamiesčio širdyje.
nuotrauka
2020-05-22 13:37
Dūmų detektoriai yra patikrinta priemonė, padedanti išvengti gaisro pasekmių ir žūčių. Karantino laikotarpiu ypatingai svarbu izoliuotis saugioje aplinkoje. Laiko namuose praleidžiame kur kas daugiau nei įprasta, todėl dūmų detektorius gyvenamojoje aplinkoje yra privalomas. Deja, priešgaisrinės apsa...
nuotrauka
2020-05-22 08:38
Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir Viešųjų pirkimų komisijos ginčą dėl koncesijos sutarties sudarymo sustabdymo, nusprendė atmesti pareiškėjos skundą kaip nepagrįstą.
nuotrauka
2020-05-21 08:37
Garliavoje, šalia Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos, UAB „Kelminta“ statybininkai rekonstruoja sporto aikštyną. Darbai bus baigti dar šįmet, tad Kauno rajonas turės natūralių matmenų, tarptautinius standartus atitinkantį futbolo stadioną.
nuotrauka
2020-05-20 08:38
Parengtas Klaipėdos miesto ekonomikos skatinimo ir COVID-19 krizės suvaldymo planas, pranešė uostamiesčio savivaldybė. Jame – esami ir būsimi žingsniai, reikalingi tiek tolimesnei koronaviruso plitimo prevencijai, tiek ekonomikos gyvybingumui, darbo vietų ir klaipėdiečių pajamų išsaugojimui.
nuotrauka
2020-05-19 14:01
Aplinkos ministerija kviečia savivaldybes ir vandentvarkos įmones parengti paraiškas finansavimui, skirtam gyventojų būstus prijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, ir teikti jas Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA).
nuotrauka
2020-05-19 13:53,      papildyta 2020-05-22 08:44, papildyta teismo pranešimu
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai atlikdami ikiteisminį tyrimą, šiandien, gegužės 19 d., sulaikė dėl kyšininkavimo įtariamą Kelmės rajono savivaldybės merą Vaclovą Andrulį.
nuotrauka
2020-05-19 11:17
Klaipėdos miesto savivaldybės administracija įgyvendina didžiulės apimties projektą „Kompleksinis tikslinės teritorijos daugiabučių kiemų tvarkymas“. Jo sutarties vertė – daugiau kaip 5,5 mln. Eur. Tai pirmasis toks projektas Klaipėdoje, kuris iš esmės atnaujins Rumpiškės kvartalo daugiabučių namų g...
nuotrauka
2020-05-19 08:59
Aplinkos ministerija skyrė Kaunui beveik 4 milijonų eurų finansavimą iš Klimato kaitos programos. Ši suma bus paskirstyta 77 mieste veikiančioms įstaigoms, kurios atitiko Valstybės skelbto konkurso kriterijus. Lėšas numatyta investuoti į aplinkai draugiškų saulės elektrinių įrengimą ant visuomeninės...
nuotrauka
2020-05-18 14:30
Gegužės 18 d., minint popiežiaus Jono Pauliaus II 100-ąsias gimimo metines, Vilnius baigia dėlioti akcentus jo vardo aikštės sutvarkymo projekte. Birželio 9 d. numatytas viešas projektinių pasiūlymų pristatymas. Architektai pristatys planus, kaip atnaujinti aikštę, garbingą popiežiaus vardą gavusią ...
nuotrauka
2020-05-18 11:53
Baigti Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadiono rekonstrukcijos darbai. Atnaujintas aikštynas tarnaus ne tik minėtos gimnazijos ir greta įsikūrusios Marijos Tiškevičiūtės mokyklos bendruomenių, bet ir vietos gyventojų sporto bei aktyvaus laisvalaikio reikmėms.
nuotrauka
2020-05-18 08:17
VERT atkreipia dėmesį, kad turi būti skiriamas didesnis dėmesys daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo dujų sistemų saugaus eksploatavimo priežiūrai. VERT, atlikusi patikrinimą, nustatė, kad tam tikrais atvejais nėra laikomasi privalomų teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2020-05-14 15:39
Nuo rytojaus, gegužės 15 dienos, po kelis mėnesius trukusios rekonstrukcijos vairuotojams ir pėstiesiems vėl atsivers Vasario 16-osios gatvės atkarpa (nuo Klaipėdos g. iki A. Smetonos g.).
nuotrauka
2020-05-14 14:58
AB „Panevėžio energija“ baigia vykdyti Panevėžio elektrinės katilinės rekonstravimo projektą. Jo vertė – 3,3 mln. Eur, iš jų pusė – ES investicijos.
nuotrauka
2020-05-14 08:33
Užbaigti keltuvo žmonėms su negalia įrengimo darbai Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje. Neseniai gauta techninės būklės patikrinimo išvada, kad įrenginys tinkamas naudoti.
nuotrauka
2020-05-14 08:03
Gegužės 13 dieną Plungės rajono savivaldybė ir UAB „Brosta“ pasirašė Universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso Mendeno g. 1C Plungėje I etapo statybos darbų sutartį.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...