2019 lapkričio 14 d. ketvirtadienis, 20:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Nori daržo po langais? Sutark su kaimynais  4

2014-06-09 20:47
Jeigu daržas mieste jums atrodo utopinė idėja, smarkiai klystate. Viename Vilniaus mikrorajonų gyvenanti Janina po savo daugiabučio langais jau keletą metų susikasa lysves ir jose augina salotas, prieskoninius augalus ir kelias rūšis daržovių. Nuosavo žemės plotelio neturinti vilnietė sako su malonumu ir didesnį žemės plotą prie daugiabučio paverstų daržu, jei ne konfliktai, kylantys su kaimynais ir jų vaikais, kurie išdykaudami kieme trypia moters puoselėjamas lysves.
nuotrauka
Sostinės gyventojai kasa lysves ir sodina daržoves po daugiabučių langais, paupiuose – kur randa tinkamą žemės lopinėlį. Portalo pašnekovų nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,

67-erių moteris ilgus metus gėlynu buvusį plotelį po savo buto langais pirmame aukšte nusprendė paversti tikru daržu. Mieste gyvenanti moteris jau penktus metus valgo savo augintas salotas, ridikėlius ir kitas daržoves. „Vienais metais bandžiau auginti ir braškes, tačiau vaikai jas išskindavo dar nespėjus prinokti“, – apie daržo prie daugiabučio subtilybes pasakoja Janina.

Moteris guodžiasi, kad kaimynai niekada jai nepadėdavę prižiūrėti ties jos langais esančio žemės plotelio, nenupirkdavę nei gėlių sodinukų, nepadėdavę ravėti gėlynų. Ir išvis nesikišdavę į teritorijos priežiūrą, kol pensinio amžiaus sulaukusi moteris nepradėjo jame auginti daržovių.
Dabar, sako Janina, laiptinėje iš kaimynų sulaukianti kategoriškų pastabų ir nurodymų panaikinti daržą, įvairių grasinimų baudomis.

Galima auginti ir daržoves

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės specialistai sako, kad už daržą po langais kol kas nėra nubaustas nė vienas gyventojas.

„Tokio privataus arba savavališko daržo savivaldybė neskatina daryti ir nepropaguoja. Labiau norėtųsi, kad jeigu žmogus gyvena daugiabutyje, jis turėtų suprasti, kad tai ne privatus kiemas, ne nuosavas namas, ne nuosava žemė. Visi daugiabučio gyventojai turi tokią pačią teisę į daugiabučio aplinką“, – pasakoja Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Bendruomenėje gyvuoja nerašyta taisyklė, kad žemės plotelis, esantis po langais, priklauso pirmo aukšto gyventojams. Tačiau pagal susitarimą ir pageidavimą, juo gali rūpintis ir kitų aukštų gyventojai. Specialistų teigimu, viskas priklauso nuo iniciatyvių žmonių. Praktika rodo, kad jei nė viename aukšte neatsiranda iniciatyvių žmonių, tuomet problemą išsprendžia elementari pievelė, kitu atveju – išpuoselėti gėlynai, rečiau – daržas. Tačiau, pasak Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistės Giedrės Čeponytės, daržas prie daugiabučio turi būti bendras namo gyventojų sprendimas. Tam turi visi pritarti.

„Mes to neskatiname, bet tai tikrai nėra taip, kad naikintumėme ar lieptume pašalinti patiems. Jeigu tai vyksta bendru sutarimu ir tas daržas yra prižiūrimas, mes nieko žmogui nesakome. Aišku, ta močiutė, įsirengusi lysvę prie balkono, turi suvokti, kad negali kelti nepatogumų kitiems laiptinės gyventojams, turi vengti konfliktų. Jeigu tas darželis trukdo praėjimui, susisiekimui, tuomet jau žmogus turi suprasti, kad tai yra bendro naudojimo teritorija ar vaikų žaidimų pievelė, tada negalima“, – kalba Giedrė Čeponytė.

Skatina bendruomeniškumą

Nuotraukoje – daržai Pravieniškėse

Visuomeninės organizacijos ir žaliųjų judėjimo atstovai sako, kad būtent daržas mieste ir jo priežiūra skatina bendruomeniškumą. Būtent tokiu tikslu Vilniuje jau trečius metus iš eilės organizuojamos bendruomenių talkos bendram daržui įrengti.

„Tikslas projekto – bendruomeniškumo skatinimas, suburti žmones bendrai veiklai per miestų daržus, kur jie galėtų pasodinti daržoves, kartu pabendrauti ir net galbūt spręsti kokias aktualias bendruomenei problemas. Kitas dalykas – edukacinė programa vaikams, kurie neturi kaimo ar sodo ir gali susipažinti su daržovių auginimo procesu gyvai, o ne prekybos centre“, – apie daržo mieste idėją ir jos esmę pasakoja susivienijimo Žali.lt koordinatoriaus pavaduotoja Virginija Vingrienė.

Bendruomenės daržas prieš trejus metus pirmą kartą buvo įrengtas Pilaitės mikrorajone, Kultūros centro teritorijoje, kur buvo sukastos aštuonios nedidelės lysvelės. Pasak idėjos autorių, miesto daržo aktualumą rodo tai, kad vis daugiau bendruomenių nori įsitraukti į šią veiklą.

Daržų mieste daugėja

„Pernai turėjome antrą daržą Antakalnyje, o šiemet turime – šalia barbakano, tvenkinių parke turime naujus daržus, lysves. Bendruomenės labai aktyviai įsijungia. Jau domėjosi Žirmūnų bendruomenė ir kitos“, – sparčiai plintančią idėją auginti daržoves mieste akcentuoja Virginija Vingrienė.

Biurokratinių kliūčių įrengti sostinėje bendruomenės daržą, pasak savivaldybės atstovės, nėra. Tereikia kreiptis į miesto valdžią su prašymu.

„Esu girdėjusi kalbas, kad vis daugiau bendruomenių nori tą padaryti, ir savivaldybė tam neprieštarautų, jeigu kreiptųsi bendruomenės ar susidariusi nauja bendruomenė, ta kritinė masė, kuri atsako už savo veiksmus, už savo įrengtą daržą, už jo priežiūrą ir naudojimąsi užaugintais vaisiais. Jeigu ten užaugs ir subręs. Mes tam neprieštarautumėm ir palaikytume tą iniciatyvą“, – teigia Vilniaus m. savivaldybės Želdinių poskyrio vyr. specialistė Giedrė Čeponytė.

Susivienijimo Žali.lt atstovė įsitikinusi, kad miesto aplinką puošia ne tik išpuoselėti gėlynai. Pasak V. Vingrienės, prižiūrėtas daržas taip pat gali būti savotiškas aplinkos gražinimo principas.

„Aš, kaip žalioji, galvoju, kad tai yra gražu. Man atrodo, kad daržas yra žymiai geriau, nei apleistas šabakštynas ar suverstų šiukšlių krūva“, – apie galimybes įrengti miesto daržus didesnėse teritorijose pasakoja V. Vingrienė.

Pašnekovų nuotr. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

pilaite
2014-06-15 09:33
o nuotraukoje tai cia Pilaite, kazkur prie Rimi. Ar galima prisijungti?
vilniete
2014-06-10 10:07
prie mūsų langų ne daržą sodina, o nupiepusias gėles. Tada eina per laiptinę ir renka pinigus neva už gėlių sodinukus. Iš pradžių duodavau, o paskui kai pamačiau kad metai iš metų tie patys nupiepę penki broliukai žydi supratau, kad močiutė tiesiog prie pencijos taip iš kaimynų prisideda....
saugoti
2014-06-10 09:55
man tai įdomiau, kaip išsaugoti derlių? Sodina kokie du, o derliaus laukia koks 22....
darzas
2014-06-10 09:06
Jeigu tas darzas svarioje aplinkoje kur nevazineja auto, tai puiku, nusilaisti savo salotos lapa ar agurkeli paskanauti, Juk tai uzauginta su meile.

Savivaldybėse

nuotrauka
2019-11-14 12:15
Požeminė pėsčiųjų ir dviratininkų perėja suprojektuota po vieno kelio geležinkeliu, kuris kerta Iešmininkų gatvės jungtį su Prūsų ir Šaltkalvių gatvėmis.
nuotrauka
2019-11-14 09:55
Šnipiškės sparčiai atgimsta – Širvintų gatvė taps viena pirmųjų bendrojo naudojimo erdve, per kurią nusidrieks naujas dviračių takas ir šaligatvis, o šalia jų atsiras viešoji erdvė su sporto ir žaidimų aikštele. Šia gatve dalinsis pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai. Apie 700 metrų ilgio gatvėje ...
nuotrauka
2019-11-13 15:34
Šiaulių miesto savivaldybėje pagaliau pasirašyta sutartis dėl Kaštonų alėjos atnaujinimo. Konkursą laimėjusi bendrovė norėtų pradėti darbuotis jau artimiausiu metu, kad iki šalčių spėtų atlikti demontavimo ir kitus paruošiamuosius darbus. Alėjos rekonstrukcija turėtų būti baigta 2020-ųjų rudenį.
nuotrauka
2019-11-13 15:32
Kuršėnuose vietoj anuometinio „univermago“ kyla biblioteka. UAB „Telšių meistras“ statybininkai rekonstruoja seną pastatą ir keičia jo paskirtį į kultūros. Projektą parengė „Atamis“.
nuotrauka
2019-11-13 09:52
Kėdainių rajono savivaldybės vadovai tariasi su ministerija, kad užsitikrintų 2014 m. pradėtos Šviesiajai gimnazijai paskirto trečiojo pastato (Didžioji g. 60) rekonstrukcijos tęstinumą.
nuotrauka
2019-11-12 10:27
Savivaldybių pateiktais duomenimis, šiuo metu už parduotus savivaldybių būstus jos yra sukaupusios apie 13,2 mln. eurų. Šios lėšos turi būti naudojamos socialinio būsto fondo plėtrai – tai reiškia, už jas turi būti įsigyjama naujų socialinių būstų, kurių visoje Lietuvoje laukia 10,5 tūkst. šeimų ar ...
nuotrauka
2019-11-12 09:44
Naugarduko gatvės atkarpa tarp Švitrigailos ir Pylimo gatvių tampa draugiškesnė dviratininkams. Lapkričio 12 d. pradedamos ženklinti dviračių juostos, kad šiomis gatvėmis galėtų saugiai važiuoti ne tik automobiliai, bet ir dviračiai. Susiaurinta gatvės važiuojamąja dalimi bus galima važiuoti 30 km/v...
nuotrauka
2019-11-11 10:15
Netrukus Plungės visuomenei UAB „Uostamiesčio projektas“ specialistai pristatys bendruomeninių vaikų globos namų (Gandingos g. 11B) statybos projektą.
nuotrauka
2019-11-08 10:53
Netarši gamyba, inovacijas kuriantys aukštos kvalifikacijos darbuotojai ir pasaulinio lygio įmonės – visa tai netolimoje ateityje tilps 30 hektarų teritorijoje netoli Kauno centro, greta Europos prospekto. Ieškoma bendrovė, kitąmet įrengsianti investuotojų pritraukimui reikalingą Aleksoto inovacijų ...
nuotrauka
2019-11-08 08:38
Seimas nusprendė svarstyti pateiktą įstatymo „Dėl paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti“ pataisą, neleidžiančią pernuomoti bet kokio savivaldybės suteikiamo būsto.
nuotrauka
2019-11-07 13:47
Dėl nustatytų chromo koncentracijos dirvožemyje viršijimų lapkričio 7 d. sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Jo metu pristatyti taršos tyrimų rezultatai, chromo poveikis sveikatai, papildytos rekomendacijos gyventojams, tartasi su kontroliuojančiomis institucijomis dėl tolimesnių veik...
nuotrauka
2019-11-07 09:05
Klaipėdos miesto savivaldybės vykdomo aplinkos monitoringo metu atlikti dirvožemio tyrimai parodė, kad šiaurinėje miesto dalyje esančiuose Bomelio Vitės ir Didžiosios Vitės gyvenamuosiuose mikrorajonuose chromo koncentracija dirvožemyje viršijo leistinas ribines vertes iki 12 kartų.
nuotrauka
2019-11-06 16:12
Vieną iš pilkų Juozapavičiaus prospekto namų Kaune sienų papuošė naujas gatvės meno kūrinys. Kaip dalijasi Kauno miesto savivaldybė, menininko Žygimanto Amelyno piešinys „Žiema baigės“ – tai dar vienas programos „Kauno akcentai“ projektas.
nuotrauka
2019-11-06 12:25
Vienos iš mažiausių Klaipėdos rajone Agluonėnų seniūnijos ateities negalima spalvinti niūriomis spalvomis – Agluonėnai ir jų apylinkės nuo seno turi rekreacinės teritorijos vardą, nesustoja ir naujos statybos. Tačiau klausimų dėl ateities agluonėniškiai turi – ir dėl užželiančios Agluonos užtvankos,...
nuotrauka
2019-11-06 08:55
Panevėžyje statybininkai įrenginėja naują fontaną, laiptus ties J. Miltinio dramos teatru, ardo plyteles šiaurinėje aikštės dalyje – tarp viešbučio „Panevėžys“ ir dramos teatro. Kaip teigia projekto vadovė Vita Bubliauskaitė, jei leis orai, dar šiemet bus pakeista trinkelių danga šalia teatro.
nuotrauka
2019-11-05 09:41
Viename seniausių Vilniaus rajonų prasideda „Žirmūnų trikampiu“ vadinamo didžiulio kvartalo tvarkybos darbai. Iki 2022 metų čia bus įrengti nauji pėsčiųjų ir dviračių takai su apšvietimu, sporto aikštelė, skveras su poilsio zona, vaikų žaidimų ir sporto aikštelėmis, atsinaujins apšvietimas, eismo re...
nuotrauka
2019-11-04 11:30
Nuo tarpukario vienu iš Kauno simbolių laikomi legendiniai Kauko laiptai vėl žavi kauniečius ir miesto svečius. Nors unikalų statinį rekonstruojantiems rangovams įmonei „HSC Baltic“ dar liko užbaigti keletą nedidelių darbų, kauniečiai jau dabar gali įvertinti centrinę miesto dalį ir Žaliakalnį jungi...
nuotrauka
2019-10-31 11:07
Šventosios uosto atstatymo planai įgauna aiškius kontūrus – Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Staskonienė Vilniuje pasirašė sutartį su Nacionaline mokėjimo agentūra dėl Šventosios uosto II etapo darbų finansavimo.
nuotrauka
2019-10-30 14:27
Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) Tarybos posėdžio metu finansų ministras Vilius Šapoka su šalies savivaldybių merais aptarė ateinančių metų savivaldybių finansavimo klausimus.
nuotrauka
2019-10-30 13:39
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) praneša, kad teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu pareikšti Pagėgių savivaldybės administracijos vyriausiajai architektei Ernestai Maier.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse