2020 liepos 5 d. sekmadienis, 0:59
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Nupjautos priešgaisrinės kopėčios, užsandarinti atsarginiai išėjimai renovacijos metu turi būti atstatyti  1

Viktorija KARSOKAITĖ      2015-06-07 08:45
Pagal priešgaisrinės saugos reikalavimus daugiabučiuose namuose virš penkto aukšto, jei nėra antros laiptinės, turi būti kopėčios. Jomis, pavyzdžiui, degant butui, gaisrininkai galėtų pasiekti nelaimės ištiktus žmones. Tačiau, matyt, tiek įsibaiminę vagių arba taip saugodami savo asmeninę erdvę ir laisvę žmonės nupjauna kartais vienintelį išsigelbėjimo garantą. Be to, pradėjus renovuoti namą, kartu ir pakiša sau kiaulę.
nuotrauka
Baimindamiesi nekviestų svečių, namo gyventojai neretai nupjauna priešgaisrines kopėčias. Asociatyvi portalo nuotr.


Gerina gyvenimo sąlygas kitų saugumo sąskaita

Vilmantas Jankūnas, VšĮ „Atnaujinkime miestą“ direktorius sako, kad tai ne vienkartinis atvejis, o nuolat besikartojanti problema. Daugiabučių namų gyventojams avarinės kopėčios trukdo, todėl jas nupjauna ir nuima. Be to, žmonės užtaiso balkonuose esančius atsarginius išėjimus, nes nenori, kad per juos patektų pašaliniai asmenys.

Renovacijos procesuose ir taip daug problemų, o dėl gyventojų noro apsisaugoti nuo pašalinių asmenų, ne vienas rangovas susiduria dar ir su šia. Paklaustas, kaip tokią situaciją vertina Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, renovacijos procesus administruojančios įmonės direktorius sako, kad atsakymai būna standartiniai: „Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, jie [kopėčios ir atsarginiai išėjimai, red. past.] turi būti.“

Aurimas Gudžiauskas, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Prevencijos organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas (nuotraukoje kairėje) pritaria savo kolegoms, kurie bendrauja su rangovais: „Daugiabučių namų modernizavimas yra vykdomas pagal parengtus projektus, kuriuose turi būti aptartos visos gaisrinės saugos priemonės, taip pat ir avariniai išėjimai“.

Specialistas teigia susidūręs su šia problema. Anot jo, ne tik nupjautos priešgaisrinės kopėčios yra galvos sopulys. Atsiranda tokių gudragalvių, kurie išgriauna balkono sieną ir taip padidina kambario plotą. Tokiu atveju neįmanoma padaryti avarinių išėjimų, nes pateksi tiesiai į butą.

Tokie žmonės, pasak p. Gudžiausko, rūpinasi tik savimi, savo saugumu, savo gerove, negalvodami, kokių pasekmių tai gali turėti kaimynams, viso namo gyventojams, ištikus nelaimei.

„Kita vertus, namą administruojančios bendrovės turėtų prižiūrėti, kad taip neįvyktų. Naudojimo priežiūrą vykdo savivaldybės, todėl, jei matoma, kad kaimynas nupjovė kopėčias ar vyksta kažkokie statybos darbai, galima rašyti skundą“, – sako p. Gudžiauskas.

Pasislėpti nuo ugnies galima ir balkone

A. Gudžiauskas paaiškino, kad kopėčios yra tvirtinamos namo gyventojų saugumui užtikrinti, tačiau jos ne visada yra privalomos. Jei name yra du išėjimai, dvi laiptinės, tuomet dar vienas papildomas išėjimas nėra reikalingas.

„Jeigu nėra tų kopėčių, apsunkinamas žmonių gelbėjimas iš degančių pastatų. Negalėdami pasiekti rankinėmis kopėčiomis, turime važiuoti su automobiliais, kurie turi specialias kopėčias. Aukštuose namuose ieškome alternatyvų, kaip žmogus galėtų gelbėtis nuo ugnies, jei būtų užblokuota pagrindinė laiptinė. Tam tokie išėjimai ir reikalingi“, – konstatuoja specialistas.

Be to, kaip avarinis išėjimas gali būti ir balkonas. Tačiau tik toks, kuris tęsiasi bent pusantro metro siena, kurioje nėra langų.

„Tokiu būdu žmogus gali nuo ugnies pasislėpti tiesiog stovėdamas balkone ir laukti, kol ugniagesiai jį nukels gaisrinėmis kopėčiomis“, – sakė p. Gudžiauskas.

Renovacijos pabaigą atitolina „pamiršti“ priešgaisriniai reikalavimai

Nupjautos kopėčios ar užsandarinti liukai gali turėti liūdnų pasekmių ne tik gaisro atveju, bet ir renovuojant namą.

„Jeigu projekte buvo numatyta, kad turi būti avarinis išėjimas ir kopėčios, renovacijos metu jos turi būti atstatomos“, – sakė p. Gudžiauskas, kalbėdamas apie gyventojų savavališkai nupjautas kopėčias ar užsandarintus avarinius išėjimus.

Specialistas teigia, kad dar prieš pradedant renovacijos darbus, projektą tikrina ekspertai. Jie atsižvelgia ir į priešgaisrinės saugos reikalavimus, kurie turi būti nurodyti pateiktame projekte. Gavus visus pritarimus – pradedama renovacija. Gaisrininkai į visą procesą įsijungia tik galutiniame etape – jie tikrina, ar viskas įrengta pagal projektą.

Tačiau esti atvejų, kai pabaigus renovaciją paaiškėja, jog, pavyzdžiui, neliko pagal projektą privalomų priešgaisrinių kopėčių. A. Gudžiauskas mano, kad rangovai gali gudrauti: projektas sau, namas ir jo renovacija – sau. 

„Paprastai ekspertai projektus patikrina, žiūrėdami, kad visi priešgaisrinės saugos reikalavimai būtų numatyti. Galbūt rangovai neįgyvendina to, kas buvo numatyta. Galbūt apskritai projektuose nutylima apie avarinius išėjimus. Bet tai nereiškia, kad tuos išėjimus galima panaikinti, nupjauti kopėčias“, – pabrėžia Prevencijos organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Aurimas Gudžiauskas. Tokie bandymai „pamiršti“ kopėčias, atsarginius išėjimus tik atima laiko ir pareikalauja papildomų sąnaudų, nes priešgaisriniai reikalavimai privalo būti įgyvendinti. 

Iškilus problemoms ar klausimams dėl gaisrinės saugos įgyvendinimo modernizuojamame pastate, galima kreiptis į teritorinį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM padalinį. Konsultacijas gaisrinės saugos klausimais taip pat galima gauti ir tel. (8 5) 271 6880.
 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Arvydas
2015-11-24 15:41
Norėtume sužinuoti kur galima rasti reikalavimus gaisrinių kopečių įrengimui ant pastato sienos. Koks aukštis nuo žemės ir kada būtina įrengti apsauginius lankus.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-06-29 10:42
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), bendradarbiaudama su bendrove „Hnit-Baltic“, sukūrė interaktyvų Lietuvos renovacijos žemėlapį. Jame pristatomi aktualiausi duomenys apie baigtus ir šiuo metu vykdomus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų eigą, energijos suvartojimo pokyčius, taip pat at...
nuotrauka
2020-06-29 09:56
Elektros energijos rinka Lietuvoje netrukus taps nereguliuojama – valstybė nebereguliuos gyventojams teikiamos elektros energijos kainos ir jie turės galimybę rinktis, iš kurio elektros tiekėjo nori pirkti elektrą. Tai galima padaryti jau dabar – sulaukti pasiūlymų ar pačiam kreiptis į nepriklausomą...
nuotrauka
2020-06-22 15:37
AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukūrė svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, skirtą informuoti gyventojus apie netrukus prasidėsiantį elektros energijos rinkos atvėrimą laisvai konkurencijai. Tinklalapyje gyventojai galės susipažinti su projekto eiga ir etapais, sužinoti svarbiausią informa...
nuotrauka
2020-06-19 20:50
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad atnaujinami paplūdimiai būtų patogūs bet kokių fizinių galimybių žmonėms. Pirmiausia – kad jiems būtų pritaikytos stovėjimo aikštelės, privažiavimas prie vandens bei tualetai, o taip pat – kad jie turėtų galimybę patogiai išsimaudyti.
nuotrauka
2020-06-19 09:55
Istorinis Vilniaus senamiesčio Paupio rajonas atveria vis daugiau viešųjų erdvių. Miestiečių ir sostinės svečių atgimusiame rajone laukia nauja centrinė aikštė, kurioje įrengtas ir dinaminis fontanas.
nuotrauka
2020-06-18 17:14
Seimas po svarstymo pritarė draudimui rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-18 08:48
Aplinkos ministerija parengė Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų pakeitimus, skirtus padidinti privalomą atstumą nuo įrengiamos komunalinių atliekų konteinerių aikštelės iki gyvenamojo pastato langų ir durų.
nuotrauka
2020-06-17 08:27
Iš Danijos laboratorijos, kurioje buvo ištirti šiaurinės Klaipėdos dalies dirvožemio mėginiai, gautas atsakymas: sveikatai kenksmingo chromo rasta tik viename mėginyje. Kiekis labai mažas.
nuotrauka
2020-06-12 12:16
„Tiek nuosavų namų, tiek daugiabučių gyventojai atėjus vasarai trokšta susikurti nors mažą žalią kampelį poilsiui. Skoningai apželdintas balkonas ne tik kelia vidinį džiaugsmą ir ramina po dienos darbų, bet ir ypatingai pagerina estetinę pastato išvaizdą bei mikroklimatą patalpoje - sumažina dulkių ...
nuotrauka
2020-06-11 14:58
Seimas pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-06-11 09:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui. Šiomis pataisomis siekiama sukurti veiksmingesnę komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimo sistemą, išsamiai reglamentuojant šių paslaugų kainų nustatymo, paskirstymo ir atskaitomyb...
nuotrauka
2020-06-11 09:28
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gavo 769 gyventojų prašymus kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą V klasės biokuro katilais ir šilumos siurbliais.
nuotrauka
2020-06-09 13:55
Konkurencijos taryba išnagrinėjo Aplinkos ministerijos parengtą Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir rekomendavo jai dar kartą apsvarstyti siūlomus pakeitimus, kuriais savivaldybėms gali kilti interesų konfliktas, bei atlikti poveikio konkurencijai vertinimą.
nuotrauka
2020-06-04 13:11
Seimas papildė Šilumos ūkio įstatymą, reglamentuodamas nuotolinių šilumos apskaitos priemonių įrengimą.
nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...
nuotrauka
2020-06-02 11:58
Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-05-28 11:01
Pandemija gyventojų nesustabdė ir nuo sezoninio sodo namelio, sodybos ar buto atnaujinimo, tad pastaruoju metu pastebimai išaugo netinkamai paliktų statybinių ir didelių gabaritų atliekų kiekiai. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog net ir per karantiną šios atliekos turi būti tvarkomos atsakingai bei pr...
nuotrauka
2020-05-28 08:50
Nuo š. m. gegužės 28 d. Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, arba yra gav...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Megaplantas“. Ką daryti, kad medžiai mieste turėtų sau vietą?

Šiuolaikinis miestas neįsivaizduojamas be medžių, krūmų, žolynų ar gėlynų, nes želdiniai mieste kuria teigiamas emocijas, suteikia pavėsį, slopina triukšmą, valo orą ir sukurią realią naudą ...