2020 balandžio 9 d. ketvirtadienis, 7:48
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Pelėsio atsiradimą lemia lietuviškas mentalitetas, kai vėdinimas suprantamas kaip savaime įvykstantis procesas  3

Marijus VEČERSKIS      2014-12-10 08:23
Daugelis mano, jog renovuotas naujausiomis ir ne pačiomis pigiausiomis medžiagomis daugiabutis namas bus šiltas, taupantis šilumos energiją ir jame bus patogu bei gera gyventi. Tai teisybė, tačiau ne absoliuti. Net ir tuomet, kai viskas turėtų būti gerai, atsiranda nenumatyta ir opi problema – pelėsis. Nuo jo neapsaugo nei apšiltintos sienos, nei sandarūs langai.
nuotrauka
Renovuojant daugiabučius, dėmesys skiriamas sienų apšiltinimui, sandarių ir kokybiškų langų sumontavimui, balkonų įstiklinimui, o patalpų ventiliavimas – vienas iš svarbiausių aspektų kokybiškam gyvenimui atnaujintame name – sulaukia labai nedidelio susidomėjimo. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Paroc, UAB
Aereco, UAB
Vykstant daugiabučių namų renovacijai, didžiausias dėmesys skiriamas sienų apšiltinimui, sandarių ir kokybiškų langų sumontavimui, balkonų įstiklinimui. Tačiau patalpų ventiliavimas – vienas iš svarbiausių aspektų kokybiškam gyvenimui atnaujintame name – kol kas susilaukia tik labai nedidelio susidomėjimo. Neventiliuojamuose namuose ima veistis pelėsis, kuris sukelia nenumatytai dideles problemas – skleidžia nemalonų kvapą, subjauroja buto ar namo apdailą, o svarbiausia – itin kenkia sveikatai. Kodėl vėdinimo sistemos nėra populiarios Lietuvoje, kas joms trukdo įsitvirtinti daugiabučiuose namuose ir kaip reikėtų spręsti šias problemas, portalo www.statybunaujienos.lt organizuotoje diskusijoje dalijosi UAB „Aereco vėdinimo sistemos“ direktorius Giedrius Dargis (nuotraukoje).

Gražiai atrodo, bet nevažiuoja

Anot Giedriaus Dargio, šiuolaikiškai renovuotas namas – tai tas pats, kaip gražiai suremontuotas senas automobilis, bet neturintis variklio. „Atrodo gražiai, bet nevažiuoja. Kad važiuotų, reikalingas variklis. Variklis – šiuo atveju – vėdinimo sistema. Tačiau variklis be kuro nevažiuoja. O kuras – tai pati samprata apie vėdinimo sistemos reikalingumą“, – teigė jis.

Pasak specialisto, rekuperacija yra pagrindinis aspektas vėdinimo sistemoje su šilumokaita ir rekuperatoriais. Svarbiausias visos sistemos „variklis“ yra pati mašina, kuri atlieka vėdinimo funkcijas. Tai yra pakankamai sudėtingas įrenginys, kurį reikia eksploatuoti. Bet gyventojai, jo nuomone, iki šiol nesuvokia šio įrenginio reikalingumo ir neišmano, kaip jį valdyti. Toks žmonių nesupratingumas, direktoriaus teigimu, yra viena iš pagrindinių problemų, dėl ko daugiabučiai namai tampa ne tokie efektyvūs, o vėdinimo nebuvimas tampa viena pagrindinių priežasčių pelėsiui atsirasti.

„Lietuviškas mentalitetas vėdinimą supranta kaip savaime įvykstantį procesą. Niekas iki šiol nieko neeksploatavo, vėdinimas veikė – nežinia kaip. Oras kažkaip pasišalindavo pro kažkur, pro kažką nutekėdavo. Ir dabar namuose staiga atsiranda kažkoks keistas įrenginys, kurį reikia prižiūrėti. Reikia keisti filtrus, reikia pažiūrėti, kokios lemputės dega, reikia reguliuoti. Mūsų žmonės nesugeba to daryti ir jie to nedarys“, – sako G. Dargis.

Jo nuomone, dėl to rekuperacinės sistemos renovuotuose namuose savo laiko dar nesulaukė. Žmonių senamadiškumas ir pasitikėjimas natūraliu vėdinimu, pasak eksperto, yra dar viena priežastis, dėl kurios renovuotuose namuose prarandamas grynas oras, netenkama šilumos ir ima veistis pelėsis.

Ko negirdi renovuojamų namų gyventojai

„Labiausiai pasaulyje paplitęs vėdinimo būdas daugiabučiuose yra natūralus vėdinimas. Lietuvoje šiuo metu tokiu būdu vėdinami apie 99 proc. daugiabučių namų. Kitokio sprendimo niekas nesirenka. O kai namas įvelkamas į naują rūbą, funkcionavusi sistema tiesiog sugriaunama. Tai yra esminis dalykas, kurį reikia suprasti ir išgirsti visiems“, – sako ekspertas.

G. Dargis teigia, kad net ir dedant visas pastangas, siekiant apšviesti gyventojus, niekas nenori, o gal ir nesupranta ventiliacijos reikalingumo: „Prieš dvylika metų su Lietuvos statybos inžinierių sąjunga, su jos tuometiniu pirmininku Algirdu Vapšiu pradėjau važinėti po visą Lietuvą. Taip važinėjom ketverius metus su seminarų ciklu. Mokėm visus inžinierius, visus besidominčius įvairiuose miestuose ir miesteliuose visoje Lietuvoje. Bet taip išeina, kad niekas nieko neišgirdo ir nieko nesuprato, kas yra vėdinimas ir kaip visa sistema veikia“.

UAB „Aereco vėdinimo sistemos“ direktorius G. Dargis įsitikinęs, kad žmonės negali arba nenori suprasti, jog vanduo ir oras, dvi svarbios materijos, supančios žmones, ir mes negalime be jų egzistuoti: „Tos materijos niekur nuo mūsų neatsitraukia – jos visada mus supa. Koks bebūtų oras, jis visada turi tam tikrą kiekį drėgmės. Drėgmė ore yra išlaikoma garų pavidalu. Tačiau atsiradus atitinkamoms oro sąlygoms, tai yra esant žemesnei oro temperatūrai, garai iš oro vėl virsta vandeniu. Tai yra procesai, kurie vyksta nuolatos. Tai garuoja – tai kondensuojasi. Taip pat, kaip gamtoje – lyja. Tai vyksta dėl kondensacijos. Kai debesys nebeišlaiko vandens, išlyja. Toks pat principas veikia ir namuose. Jei siena apšiltinta – vis tiek neįmanoma išvengti šalčio tiltelių. Nebent langus „užvarysim“ polistirolu arba vata. Tada gal ir nebeliks šalčio tiltelių. Bet net ir izoliavus langus, atsiras šalčio tiltelių arba žemesnės temperatūros vietų, ant kurių, nevėdinant patalpų, iškris kondensatas. Šis kondensatas taps viena iš pelėsio atsiradimo priežasčių.‘

Didžiausia vėdinimo bėda – prarandama šiluma

G. Dargio teigimu, itin svarbu, kad bute vyktų oro kaita. „Vėdinimo procese pats svarbiausias dalykas yra ištraukimo sistema, kai oras pašalinamas iš būstų. Tai yra vieta, per kurią pašaliname drėgmę, CO2. Žinoma, ištraukiant orą pašalinama dalis šilumos. Tai yra neišvengiamas dalykas, tai yra didžiausia vėdinimo bėda. Tačiau daugelis mano, kad galima patalpas išvėdinti tiesiog atsidarius langus ar kitais primityviais būdais. Tai yra nesąmonė. Oras siurbiamas nuo taško A iki taško B. Todėl vėdinimo kanalai turi veikti. Jie turi traukti. Jeigu nevyksta kondensuoto oro nutekėjimo – traukos, tai nutinka apšiltinus sienas, įdėjus sandarius langus ir užsandarinus visus plyšius, – oras negali šalintis. Tiesiog nesusikuria natūrali trauka ir vėdinimo kanalai neveikia“, – pasakoja specialistas.

Kodėl tenka uostyti kaimynų kvapus

Dar viena problema kyla, anot G. Dargio, kai prie vieno vėdinimo kanalo prijungiami keli butai. „Kai vėdinimo kanalai sieja kelis butus, šiltas oras per vieną iš vėdinimo kanalų pradeda judėti į viršų, o kadangi vyksta oro išretėjimas bute, tai greta esančiu kanalu oras slenka žemyn. Tada atšąla kanalinės sienos, pritraukiami kvapai nuo stogo ir tie, kuriuos išleidžia kaimynai. Tad didžiausia bėda yra ta, kad vyrauja nenoras suprasti, jog oro ištraukimas yra svarbiausia“, – sako jis.

Ištraukiant orą, atsiranda poreikis kompensuoti šį netekimą ir įleisti šviežio. Yra įvairių variantų. Vienas jų – varstyt langus. Tačiau pastatus renovuojame tam, kad jie išsaugotų šilumą. Todėl langų varstymas šiuo atveju yra neefektyvus. Kitas variantas – išsandarinti langus. Tuomet kyla klausimas, kam juos reikėjo keisti?

Nerekomenduoja langų su orlaidėmis

Specialistas teigė, kad langų pasirinkimas taip pat turi daug įtakos būsto vėdinimui. „Jokiais būdais nesutikite, jei jums siūlys įrengti languose orlaides, bet be oro šalinimo sistemos. Orlaidės languose nėra neigiamas dalykas. Jeigu pasitelktume fiziką, tai būtų galima paaiškinti taip: oras per orlaidę juda iš lauko į vidų, kondensato susidarymas yra neįmanomas. Tai būtų antgamtiškas reiškinys. Juk iš šalto oro atėjus į vidų akiniai užrasoja, tai iš šiltos patalpos išėjus į lauką – nerasoja. Jeigu įnešame šaltą daiktą į šiltą patalpą, kurioje yra drėgmės, toje vietoje prasideda oro kondensavimasis. Tai reiškia, kad jei pro orlaidę oras juda teisinga kryptimi – iš lauko į vidų, – niekada nebus jokio rasojimo, niekas nekenks langui. Tada mes sukuriame pratekėjimo kelią – viskas cirkuliuoja ir pasišalina visa drėgmė, kvapai ir CO2. Bet visas šis procesas, be abejo, yra energetiškai neefektyvus – šaltas oras iš lauko įleidžiamas vidun, o šiltas ištraukiamas laukan“, – aiškina G. Dargis.

Tačiau, pasak G. Dargio, išeitis iš tokios padėties, kai būste vyrauja grynas oras, bet prarandama šiluma ar atvirkščiai, vis tiek yra. „Kai Europoje prasidėjo masinis daugiabučių namų renovacijos bumas, buvo atrasta vėdinimo sistema, prisitaikanti pagal kodus. Ši sistema – tai būdas išsaugoti šiluminę energiją būste, moduliuojant oro srautus pagal realų kodą: padidinti arba sumažinti oro srautą ten, kur reikia ir apriboti oro ištraukimą ten, kur reikia ar nereikia. Tačiau vėlgi svarbiausias dalykas yra, kaip oro ištraukimas veikia“, – sako specialistas. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Alba
2016-12-23 20:20
Išdėstyta gražiai ir tvarkingai. Bet renovacijos agitatoriai norėdami negąsdinti gyventojų dėl renovacijos pabrangimo siūlydavo problemą spręsti skersvėjais, kas porą valandų darinėti langus. Taip daryti iš vargo gal ir galima, jei namuose nėra ligonių, mažų vaikų. Nesutinku su p. G. Dargiu, kad anksčiau žmonės nieko nenumanė apie ventiliaciją. Numanė, bet ja nereikėjo rūpintis - langai kiauroki, ventiliacijos šachtos neužkištos paukščių lizdais, gartraukiai nepajungti į kaimynų šachtas !!! O kai viskas keitėsi, renovacijos vadai pradėjo žiūrėti, tik į renovuojamų namų skaičių, pelėsiai, CO2 koncentracija butuose jiems tapo kaip šuniui penkta koja. Galimi sieniniai rekuperatoriukai, bet butui reikia bent dviejų, o jų kaina po 1500 eurų. Vilniuje yra namas renovuotas į A energinę klasę ( Mickevičiaus 9), bet suvaldyti namo ventiliacijos su rekuperacija, šilumos apskaitos- dalikliais jiems nesiseka, vietoje planuotų 94,5 proc. šilumos sąnaudų sumažėjimo, pasiekė tik 70 proc. Namas turi sertifikatą, kad A klasė yra, o faktiškai pastatas A klasės normatyvo nepasiekia. Jei nebus to fiktyvaus sertifikato, nebus 40 proc. valstybės paramos. Ar neprimena tokia padėtis socializmo ?
Alba
2015-03-10 17:13
Renovacijos bumo pradžioje ventiliacija nebuvo pamiršta. Buvo sakoma, kad reik daryti 5 min. skersvėjį bute. Tai daryti 3-4 kartus per dieną. Toks primityvus sprendimas praktiškai galioja iki šios dienos. Rekuperacijos įrengimas - kainuoja, gerų ir nebrangių sprendimų senesniems butams iki šiol nėra. Sieniniai ventiliacijos įrenginiai geri, bet brangūs, jų kaina 600-700 eurų, butui jų reikia bent 2-jų. Štai kur problema, gyventojai tai gerai žino, bet neturi finansų, o valstybė iš renovuotojų atsiima visus mokesčius, kurie siekia apie 30 proc. Matyt reik apie tai rimčiau ir giliau pagalvoti.
tai
2014-12-10 15:37
renovuot ar ne?

Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2020-03-31 10:51
Mokslininkai jau seniai yra įrodę, kad biurų pastatuose, kurie vėdinami prasčiau, žmonės serga dažniau. Tas pats galioja ir namams bei butams. Šiandieninės pandemijos akivaizdoje, siekiant likti sveikiems bei nesukelti pavojaus kitiems, norime paraginti daugiau dėmesio skirti patalpų vėdinimui ir at...
nuotrauka
2019-11-29 10:39
Tauragės savivaldybėje už 900 tūkst. eurų atnaujintas gatvių apšvietimas. „Enefit“ per 4 mėnesius pakeitė daugiau kaip 3,5 tūkst. gatvės šviestuvų mieste ir jo apylinkėse. Įdiegti nauji išmanūs LED gatvės šviestuvai, palyginti su iki tol naudotais šviestuvais, elektros energijos sunaudoja du kartus...
nuotrauka
2019-11-29 09:02
Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) šilumos gamybos objektuose užsienio ekspertai užbaigė dūmų automatinių monitoringo sistemų (AMS) bandymus. Bandymai parodė, kaip rašoma pranešime, jog bendrovės AMS veikia stabiliai ir yra parengtos operatyviai reaguoti į dūmų emisijų pokyčius.
nuotrauka
2019-11-15 10:22
Neretai to paties pastato gyventojai skundžiasi, jog vieni gyvena pernelyg karštai ir priversti atverti langus, o kitų butuose pernelyg vėsu. AB „Panevėžio energija“ teigia, kad tai daugelio senos statybos daugiabučių namų problema, jos priežastis – seni, neturintys šiuolaikinių šilumos reguliavimo ...
nuotrauka
2019-11-11 11:23
Saulės kontrolės sistemos yra ne tik funkcionali, bet ir estetiška priemonė pastatų dizainui ir architektūrai kurti. Naudojant šias sistemas, galima reguliuoti vidaus mikroklimatą, temperatūrą, šviesos srautą. Saulės kontrolės sistemos, priešingai nei lauko žaliuzės, yra modernus sprendimas, leidžia...
nuotrauka
2019-10-24 11:12
Ignas Rėksnys – vilnietis verslininkas, jau daugiau kaip 20 metų parduodantis interjero sprendimus. Tiesa, jis ir savo paties namams kurti skyrė ypatingai daug dėmesio, tad posakis „batsiuvys be batų“ jam negalioja.
nuotrauka
2019-10-03 13:17
Po ypač šiltos vasaros į Lietuvą sugrįžo vėsūs, rudeniški orai, tačiau tokius karščius veikiausiai galėsime pamiršti tik iki kito šiltojo sezono. Mokslininkai tikina, kad alinančios karščio bangos kasmet dažnės. Tad tikėtina, kad dėl besikeičiančio klimato vis daugiau žmonių namuose įsirengs vėsinim...
nuotrauka
2019-09-26 13:28
Šilumos tiekimo įmonės nuolat cirkuliuoja karštą tinklų vandenį iki pastato įvado, nes šilumos punkte visus metus ruošiamas buitinis karštas vanduo. Jeigu pastato vidaus šildymo sistema paruošta, paleisti šildymą paprasta – tereikia atsukti keletą sklendžių, fiksuoti prietaisų parodymus. Tą turi atl...
nuotrauka
2019-05-22 13:03
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą dėl teikiamų apmokėti sąskaitų, pasisakė, kad pastatas laikomas atjungtu nuo centralizuoto šildymo sistemos tik surašius statybos užbaigimo aktą ir iki to momento pagrįstai reik...
nuotrauka
2019-05-20 11:47
Danų įmonė JKF POLSKA jau daugiau nei 60 metų nuosekliai didina savo indėlį į geresnės aplinkos kūrimą visame pasaulyje. Iš galvanizuoto metalo lakštų ir nerūdijančio plieno filtrus, separatorius, pneumotransporto ortakius bei vakuuminio ištraukimo sistemas gaminanti bendrovė savo produktus pristato...
nuotrauka
2019-04-15 13:52
Siekiant nacionalinių energijos vartojimo efektyvumo tikslų, Energetikos ministerija pasirašė susitarimą su įmone „Vilniaus šilumos tinklai“ dėl priemonių, kurios padės taupyti energiją, įgyvendinimo.
nuotrauka
2019-04-01 07:29
Viena didžiausių Šiaulių regiono pramonės įmonių – vėdinimo sistemos įrangos gamintoja „Salda“ – tęsia 2017 metais pradėtą verslo modelio transformaciją ir atsisako mažmeninės prekybos veiklos. Nuo šiol Lietuvos klientai „Saldos“ gaminius galės įsigyti pas prekybos partnerius.
nuotrauka
2019-01-16 07:35
Pramonės plėtra, miestų augimas ir gyventojų tankumo didėjimas ne tik liudija žmonijos pažangą, bet ir kelia nemažai iššūkių. Viena iš nepageidaujamų žmogaus veiklos pasekmių – tarša kvapais. Deja, dauguma kvapų šalinimo ar dezinfekcijos sprendimų ne tik daug kainuoja, bet daro žalą aplinkai. UAB „A...
nuotrauka
2018-12-13 13:12
Žiemą naujakurių galvosūkiu tampa drėgmės lygis namuose ir namų vėdinimas. Vieni jų kaip tik šiuo metu planuoja užbaigti vidaus apdailą, kiti, jau įsikūrę, po vėsesnės nakties rytą pasitinka aprasojusiais ar net iš vidaus apšalusiais langais. Ką gi daryti, ar tikrai palikti pravirus langus – geriaus...
nuotrauka
2018-10-17 15:56
Lietuvą ištiko paradoksas. Modernizuoti daugiabučiai namai tapo kur kas šiltesni, sąskaitos už šildymą sumažėjo, tačiau butuose tapo drėgna, ėmė veistis pelėsis. Modernizavimas, turėjęs suteikti komfortiškas gyvenimo sąlygas, iš tiesų sukūrė naujų problemų.
nuotrauka
2018-10-17 07:30
Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vis aktualesnis. Sveikas patalpų mikroklimatas leidžia žmonėms geriau jaustis ir produktyviau dirbti bet kuriuo ...
nuotrauka
2018-10-12 10:59
„Lietuvos geležinkelių“ ir Lenkijos PKP Polskie Linie Kolejowie S.A. (PKP PLK), kuri yra Lenkijos geležinkelių infrastruktūros valdytoja, delegacijos dalyvavo bendroje pasienio geležinkelio ruožo Baltstogė (Lenkijos Respublika) - Kaunas (Lietuvos Respublika) apžiūroje ir per dvi dienas aptarė projek...
nuotrauka
2018-09-05 10:08
„Lietuvos energijos“ grupei priklausanti bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) paskelbė ikiprekybinį pirkimą, kurio dalyvius kviečia sukurti sistemą, padėsiančią be žmogus įsikišimo nustatyti elektros oro linijų būklę. Įgyvendinus tokį sprendimą, tinklo gedimai būtų aptinkami ir pašalinam...
nuotrauka
2018-05-30 11:34
„Patalpų vėdinimo esmė yra paprasta – oro pritekėjimas į vidų ir jo ištekėjimas į išorę. Jeigu viena iš dalių neveikia – patalpa nevėdinama. O oro cirkuliaciją galima atlikti ir su rekuperacine sistema, ir kitomis technologijomis ar būdais“, – sako Robertas Grigalis, nekilnojamojo turto plėtros įmon...
nuotrauka
2018-05-07 09:18
Kokį šildymo katilą pasirinkti, kad būstas būtų šiltas, sąnaudos – ekonomiškos, o priežiūra minimali? Tai yra klausimai, aktualūs ir naujakuriui, ir remontuojamo namo savininkui.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos