2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 3:14
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Pramonė orientuojasi gaminti modernius, taupančius energiją produktus

2015-12-29 06:01
Lietuvos pramonininkų asociacijos (LPK) konkurse „Lietuvos metų gaminys 2015“ dalyvavo 13 inžinerinės pramonės įmonių. Todėl asociacijos „Linpra“ ekspertų komisijos dėl mašinų ir įrenginių, elektronikos ir elektrotechnikos pramonės įmonių gaminių pripažinimo „Lietuvos Metų gaminiais 2015“ komisijos pirmininkas doc. dr. Vladas Algis Gapšys sako, kad kalbėti apie tai, kas iš tiesų vyko šiame sektoriuje 2015 metais, negalima.
nuotrauka
Inžinerinė pramonė. Linpra iliustr.


Minimos įmonės
Enerstena grupė, UAB
Umega, AB
Biokaitra, UAB
Kalvis, UAB
Soli Tek cels, UAB
Terekas, UAB
Baltled, UAB
Vilniaus lokomotyvų remonto depas, UAB
Lietuvos geležinkeliai, AB
Vakarų Baltijos laivų statykla, UAB

Tačiau viena tendencija yra aiški – visos įmonės, pristatydamos rinkai paslaugas ir produktus, akcentuoja ekonomiškumą.

„Iš tų įmonių, kurios dalyvavo konkurse, ypač ryškiai išsiskiria katilų gamintojai. Šiemet buvo pristatyti penki katilai“, – sakė V. A. Gapšys. 

Tai šiaudų granulėmis kūrenamas pramoninis katilas (UAB „Enerstena“); krosnelė – židinys „Vienybė. Retro“ ir elektrinė aukštos temperatūros krosnis SNOL 128/1200 (AB „Umega“); universalus granulinis katilas „BIO20“ (UAB „Biokaitra“); kietojo kuro vandens šildymo katilas „Kalvis 190M-1“ (UAB „Kalvis“).

Pirmasis pramoninis katilas, kūrenamas šiaudų granulėmis

UAB „Enerstena“ pristatė 2 MW šiaudų ir medžių granulėmis kūrenamą pramoninį garo katilą, kuris įdiegtas Klaipėdos tabako gaminių įmonėje „Philip Morris Lietuva“ (iliustracijoje kairėje). Katilas pagamina iki 3 t garo per valandą ir yra naudojamas įmonės technologinėms reikmėms. Katilo valdymas visiškai automatizuotas, jo galia, priklausomai nuo įmonės poreikio, gali būti reguliuojama nuo 30 iki 100 proc. nominalios galios.

„Tai ne pirmas įmonės projektas, pripažintas „Metų gaminiu“, tačiau jis yra pirmas, kuris kūrenamas Lietuvoje nepanaudotų šiaudų granulėmis“, – sakė V. A. Gapšys.

Be aukso medalio už pramoninį katilą bendrovei „Enerstena“ taip pat skirtas ir prizas „Inovatyvi įmonė“ – už vykdytą inovacinę veiklą. 

AB „Umega“ pristatė du šios grupės produktus, tai krosnelė –židinys „Vienybė. Retro“ ir elektrinė aukštos temperatūros krosnis SNOL 128/1200. Pirmojoje įdiegtas dvigubo degimo procesas. Kaip sakė ekspertas, degimo metu susidariusios medžiagos yra sudeginamos dar krosnelės viduje – antroje kameroje, tad į aplinką patenka mažiau teršalų. Antrasis gaminys – pramoninė krosnis, tinkanti metalo gaminius kaitinti juos grūdinant bei kitoms reikmėms. Detalės kaitinamos konteineryje, kuris užpildomas apsauginėmis dujomis, kad detalės nesioksiduotų. Krosnies kaitinimo procesas valdomas mikroprocesoriniu valdikliu. Termoizoliacinės medžiagos turi Det Norske Veritas sertifikatą.

Į rinką veržiasi vis ekonomiškesni katilai

Universalus granulinis katilas „BIO20“ (nuotraukoje dešinėje) – bendrovės „Biokaitra“ gaminys. Įmonėje gaminamų katilų gama papildyta mažiausiu pagal galią katilu. Ji siekia 20 KW. Katilas galintis apšildyti iki 200 kv. m. patalpas. Katilo galia automatiškai gali būti reguliuojama nuo 6 iki 20 KW. Šis nedidelis katilas gali būti kūrenamas šiaudų ar medienos granulėmis. Kuru užpildžius bunkerį, katilas 3–7 paras gali dirbti savarankiškai. Kaip sakė gaminį pristatydamas V. A. Gapšys, katilas gali būti pertvarkomas ir kūrenti malkomis, gali būti valdomas ir nuotoliniu būdu.

Kitas konkurso gaminys – kietojo kuro vandens šildymo katilas „Kalvis -190 M-1“, kurį pagamino bendrovė „Kalvis“. Tai naujas 190 KW galios šildymo katilas su judančiu ardynu pakuroje. Jis yra skirtas patalpoms, kuriose įrengtos centrinio šildymo sistemos, šildymui, šilto vandens paruošimui, netgi šilumos tiekimui technologinėms reikmėms. Katilo galia gali būti reguliuojama nuo 59 iki 190 KW. Kuras, jei naudojamos medienos pjuvenos ar skiedros, paduodamas mechanizuotai. Galima kūrenti ir rankiniu būdu, jei naudojamos malkos, anglis ar briketai.

„Šilumokaitis – vamzdinis, vamzdžiais praeina karšti dūmai, vandens talpa – 0,9 kub m., šildymo paviršius – apie 18 kv. metrų, – vardijo V. A. Gapšys. – Katilo valdymo sistema kontroliuoja visus procesus – nuo kuro tiekimo iki dujų emisijos pašalinimo.“

Gaminys buvo pristatytas parodose Londone, Lenkijoje, Rusijoje.

Iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo administruojamų lėšų gyventojams skiriamos kompensacijos, siekiant skatinti senus, aplinką teršiančius šildymo katilus keisti aplinkai draugiškomis, atsinaujinančius šaltinius naudojančiomis technologijomis. Į kompensacijas gali pretenduoti visi vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties pastatų savininkai. Kompensacija taikoma, kai namai šildomi dujomis ar anglimi kūrenamais katilais, kurie keičiami draugiškais aplinkai. Kompensuojama 30 proc. nuo tinkamomis pripažįstamų išlaidų, bet ne daugiau nei patvirtintas maksimalus įkainis. V. A. Gapšio manymu, tokia kompensacija yra paskata ir gyventojams keisti kūrenimo būdą, ir verslui – siūlyti kuo daugiau, kuo ekonomiškesnių, patrauklių katilų. 

Karštiems produktams – plastmasinė tara

Polikristalinį saulės elementą konkursui pristatė UAB „Soli Tek cels“. Tai visai naujas aukštųjų technologijų produktas Lietuvoje. Tikimasi, kad jis bus konkurencingas pasaulio rinkose, nes paruošta technologija ir priemonės ją įgyvendinti yra labai aukšto lygio. Vieno elemento galia – 4,0–4,3 W. Pasiektas efektyvumo vidurkis – apie 17,75 proc. yra laikomas gana konkurencingu. 

Elemento pagrindas – importuojama polikristalinė silicio plokštelė, 0,2 mm storio, kvadrato formos 156 x 156 mm.

„Bendrovė „Terekas“ padarė gerą daiktą“, – sako V. A. Gapšys, pristatydamas kretingiškių įmonę ir jos automatinę PET taros pūtimo mašiną „LITO4/4 hot fill“. 

Įmonė jau daugelį metų gamina PET taros pūtimo mašinas, jas vis tobulindama. Mašinos parduodamos rytų ir Vakarų rinkose.

„Tai ženkliai patobulinta 2-4 lizdų mašina, pritaikyta gaminti tarą, tinkamą pilstyti karštus produktus. Tam mašinoje įdiegta nauja speciali taros gamybos technologija, dėl ko plastmasinė tara tampa tinkama pilstyti į ją karštus produktus“, – pasakoja ekspertas. 

Ruošiniai gali būti 17-91gramų , taros talpa – iki 3 litrų. Vieno mašinos lizdo našumas – iki 1000 butelių per valandą. Mašina pristatyta parodose JAV, Rusijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje.

Bendrovei „Terekas“ už šį įrenginį įteiktas ne tik aukso medalis, bet ir prizas „Inovatyvus produktas“.

Mašinų ir įrenginių, elektronikos ir elektrotechnikos pramonės įmonių grupėje taip pat pristatytos skalės precizinėms lazerinėms sistemoms. UAB „Precizika Metrology“ kartu su KTU mokslininkais atliko metrologinių skalių gamybos modernizavimo darbus, siekiant pagerinti jų eksploatacines savybes. Skalėms panaudotas mažiau jautrus temperatūriniams pokyčiams stiklas, pagerintas atspindys, panaudota danga nuo mechaninių pažeidimų. Skalės jau parduodamos Didžiosios Britanijos įmonei „Renishaw“.
Atgaivino lokomotyvą

Bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ ir „Vilniaus lokomotyvų remonto depas“ modernizavo keleivinį lokomotyvą. Pakeitus dyzelinį variklį, pagrindinį generatorių ir įdiegus kompiuterinę lokomotyvo valdymo ir diagnostikos sistemą, eismo saugumą užtikrinančias priemones, lokomotyvas tapo šiuolaikinės išvaizdos ir komfortabilus. Lokomotyvas gali važiuoti greičiu iki 160 km per valandą.

Bendrovė „BRD“ pristatė individualizuotus akinių lęšius. Jų gamyba pradėta 2015 m. modernioje akinių lęšių laboratorijoje „Baltic Optical Dimension“, įrengtoje Trakų rajone. Čia gaminami vieno židinio, bifikaliniai ir progresiniai akinių lęšiai pagal individualius užsakymus. Įmonėje veikia akinių lęšių gamybos linija, kurios pajėgumas – iki 4000 vienetų per parą. Proceso metu lęšių kokybės parametrai tikrinami kelis sykius, jie dengiami kietomis dangomis.

UAB „Baltled“ konkursui pristatė LED panelę.

Verslas – mokslui, o mokslas – verslui

Etaloninis varpo tipo įrenginys oro/dujų skaitikliams ir srauto matuokliams kalibruoti, tikrinti ir bandyti – tai yra Lietuvos energetikos instituto kūrinys. 

„Varpas – tai indas, orientuotas dugnu į viršų. Besileidžiantis į kitą indą, užpildytą sandarinančiu skysčiu, išstumia orą, kurio tūris proporcingas poslinkiui. Toks yra matavimo principas, – pasakoja V. A. Gapšys. – Matuojamo srauto debitas gali būti nuo 0,016 iki 16 kub. metrų per valandą. Jo valdymas – automatizuotas.“ Įrenginys buvo pateiktas tarplaboratoriniams palyginimams pagal EUROMET programą ir buvo gerai įvertintas. Kaip sakė ekspertas, keletas tokių įrenginių jau pagaminti ir eksploatuojami Lietuvos verslo įmonėse.

Mokslinių tyrimų laivas „Mintis“ sukurtas „Vakarų Baltijos laivų statyklos“ specialistų, bendradarbiaujant su Klaipėdos universitetu. Tai katamaraninio tipo, 39 m ilgio ir 12 m pločio laivas–plaukiojanti laboratorija, jų įrengtos net dvi. Jos skirtos geologiniams, biologiniams, fizikiniams – cheminiams tyrimams.

Laivą įsigijo Klaipėdos universitetas

„Lietuvos pramonininkų konfederacijos „Metų gaminio“ konkursuose nuo 2003 metų jau dalyvavo 54 skirtingos įmonės. Keturios naujos iš jų – prisidėjo šiemet“, – suskaičiavo „Linpra“ ekspertų komisijos dėl mašinų ir įrenginių, elektronikos ir elektrotechnikos pramonės įmonių gaminių pripažinimo „Lietuvos Metų gaminiais 2015“ komisijos pirmininkas doc. dr. Vladas Algis Gapšys. 

Trylikai iš konkursui „Lietuvos metų gaminys 2015“ pateiktų gaminių įteikti aukso medaliai, vienas medalis – sidabro. Jis skirtas „Umegos“ krosnelei – židiniui. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Metų nominacijos

nuotrauka
2019-06-28 11:18
Jau 11-ą kartą apdovanoti geriausi Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų investicijų Lietuvoje projektų nugalėtojai. Konkurso „Europos burės“ apdovanojimų metu įvertinti 5-ių nominacijų laimėtojai – statulėlės atiteko Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrijai „Pagava...
nuotrauka
2019-06-11 10:39
Kauno augančio verslo apdovanojimuose (K.A.V.A.) pirmą kartą apdovanotas geriausias Kauno NT plėtotojas. Nugalėtojais tapo „YIT Lietuva“ už drąsą apleistą Neries pakrantę paversti nauju, moderniu miesto centru su patogiai miestiečių laisvalaikiui pritaikyta krantine.
nuotrauka
2019-06-06 14:28
Rytoj, birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) 11 val. bus pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.
nuotrauka
2019-05-31 11:47
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) docento architekto Daliaus Šarakausko projektas laimėjo pirmąją vietą kasmetiniuose „Latvijos statybos apdovanojimuose 2018“. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių konkursų kaimyninėje šalyje. Jį rengia valstybinės insti...
nuotrauka
2019-05-30 14:15
Tradiciniame Vokietijos - Lietuvos verslo apdovanojimų renginyje, kurį organizuoja Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai, buvo pagerbta Vokietijos kapitalo įmonė, įsikūrusi Vilniuje, Salininkuose, – „Layher Baltic“. Jai įteiktas „Metų AHK narys“ apdovanojimas.
nuotrauka
2019-01-22 07:35
Mažųjų įmonių grupėje bendrovė „HSC Baltic“ pelnė „Sėkmingai dirbančios įmonės 2018“ vardą. Kaip sako jos direktorius Rimvydas Beržonskis, varomoji įmonės jėga – jauna komanda, alkana veikti, ieškoti naujovių ir iššūkių.
nuotrauka
2019-01-18 07:35
Rokiškio rajone įsikūręs jau šeštąjį savo istorijos šimtmetį nuo 1515 m. skaičiuojantis Ilzenbergo dvaras Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos konkurse „Už darnią plėtrą“ šiemet išrinktas geriausiu visuomeniniu daugiafunkciu objektu. Tai vienintelis ...
nuotrauka
2019-01-17 07:35
Grigiškių transporto mazgo rekonstrukcija, III etapas; magistralinio kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo nuo 35,40 iki 45,15 km rekonstravimas; pėsčiųjų viadukas A14 kelyje – tai trys bendrovės „Kelprojektas“ projektai, pelnę įmonei aukštą pripažinimą. Pirmieji du projektai apdovanoti „Lietuv...
nuotrauka
2019-01-16 07:35
Pramonės plėtra, miestų augimas ir gyventojų tankumo didėjimas ne tik liudija žmonijos pažangą, bet ir kelia nemažai iššūkių. Viena iš nepageidaujamų žmogaus veiklos pasekmių – tarša kvapais. Deja, dauguma kvapų šalinimo ar dezinfekcijos sprendimų ne tik daug kainuoja, bet daro žalą aplinkai. UAB „A...
nuotrauka
2019-01-15 08:28
„Sėkmingai dirbančios įmonės 2018“ apdovanojimą pelniusios įmonės „Staticus“ specialistai ir patys su džiugia nuostaba žvelgia į savo įgyvendintus projektus. Jie neretai sako, kad užduotys, iš pradžių atrodančios „nerealiai sudėtingai“, dirbant pasirodo esančios gerokai paprastesnės. Nes jie gerai i...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...
nuotrauka
2019-01-13 17:49
Valstybės sienų apsauga – itin atsakingas uždavinys, tad išsaugoti ypatingą statusą galima tik šiuolaikiškais sprendimais bei naujausiomis priemonėmis. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) surengtame konkurse „Lietuvos metų gaminys 2018“ aukso medaliu įvertintas bendrovės „Kortas“ Švendubrės s...
nuotrauka
2019-01-10 07:35,      papildyta 2019-01-10 14:58, papildyta nuotraukomis
2018-ieji bendrovei „YIT Kausta“ (dabar – „YIT Lietuva“) buvo dosnūs laimėjimų. Du objektai (gyvenamasis namas ir verslo centras) pelnė „Lietuvos metų gaminio 2018“ aukso medalius; konkurse „Už darnią plėtrą“ pelnytas apdovanojimas geriausio gyvenamojo projekto kategorijoje; „Lietuvos BIM projektai ...
nuotrauka
2019-01-09 07:35
Metams baigiantis, Lietuvos pramonininkų konfederacija paskelbė nominacijos „Sėkmingai dirbanti įmonė“ laureatus. Tarp jų – viena stambiausių Lietuvoje granito ir dolomito skaldos gamintoja „Milsa“ įmonių grupė. Apdovanojimas skirtas įvertinus gaminamos ir parduodamos produkcijos apimtis, pelningumą...
nuotrauka
2019-01-08 07:35
Įgyvendinti sudėtingą inžinerinį projektą per rekordiškai trumpą laiką – ir rizikinga, nes gali nukentėti kokybė, ir sunkiai pasiekiama, nes tokie objektai paprastai reikalauja sudėtingo ir aukštos kvalifikacijos darbo. 52 tūkst. kub. m naftos ir naftos produktų saugyklą bendrovės „Montuotojas“ spec...
nuotrauka
2019-01-03 07:35
Kai kalbama apie pastatų statybą, apie patogų kasdienį jų naudojimą, saugumą, apie interjerą ir eksterjerą, reikia prisiminti liaudies išmintį: „ir nedidelis akmuo gali išversti didelį vežimą“. Šį posakį kuo geriausiai iliustruoja kojų valymo grotelės.
nuotrauka
2018-12-28 07:35
Išmanios „Biownlight“ šviesos valdymo technologijos pagalba atkuriama natūrali dienos šviesa, kuri suteikia galimybę realizuoti ergonomiškas, žmogui draugiškas ir savijautą gerinančias darbo ir poilsio erdves.
nuotrauka
2018-12-27 10:53
Uždarosios akcinės bendrovės „Dauniškis ir Ko“ direktorius Alvydas Rudokas 2018 m., Lietuvos statybininkų asociacijai minint 25-metį, ir asmeninio jubiliejaus proga buvo apdovanotas Lietuvos statybininko garbės ženklu.
nuotrauka
2018-12-21 07:35
Giedraičių (Pašilių k., Molėtų r. sav.) transformatorių pastotės rekonstravimo projektas konkurse „Lietuvos BIM projektai 2018“ buvo pripažintas geriausiu inžinerinių tinklų BIM projektu. Bendrovės „Projektai ir Co“, kūrusios šį projektą, direktorius Tomas Gudaitis sako, kad tai buvo rizikingas band...
nuotrauka
2018-12-19 10:44
Vos per devynis mėnesius Vilniuje buvo pastatytas „Benedikto turgus“. Tai naujausias bendrovės „Gilesta“ statinys, gimęs pagal architekto Dainiaus Kitovo projektą. „Benedikto turgus“ laikomas naujos kokybės standartu Lietuvoje – ir dėl išskirtinių dizaino sprendimų, ir dėl patogumų vartotojams.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...