2019 rugsėjo 20 d. penktadienis, 18:56
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Quadrum“ – kai kas daugiau, nei stalas, lempa ir vieta automobiliui

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-11-20 15:05
„Ar toks biurų pastatas Lietuvai reikalingas? Šiandien galiu atsakyti „taip“ arba „galbūt“. Prieš metus dar būčiau atsakęs: „taip... o gal ir ne“, – pradėdamas savo pranešimą Žaliųjų pastatų statybos konferencijoje juokavo bendrovės „Schage Real Estate“ direktorius Kjetil T. Hanssen. Norvegijos kapitalo bendrovė savo gimtojoje šalyje jau išvystė ne vieną keliasdešimties tūkstančių kvadratinių metrų dydžio A klasės biurų projektą. Prieš kelerius metus nutarė, jog ir lietuviams jau atėjo metas turėti visiškai žalią biurą – nuo tada sostinėje kyla milžinas „Quadrum“. Tik ar tai, kas ruošiama būsimiems jo nuomininkams, iš tiesų bus įvertinta?
nuotrauka
Biurų kompleksas „Quadrum“. Bendrovės „Schage Real Estate“ vizualizacija


Kitas vadovas jo vietoje greičiausiai sėdėtų susiėmęs už galvos: pritaikęs gausybę žmogaus sveikatą ir gerą savijautą tausojančių sprendimų K. T. Hanssen iš lietuvių tesulaukia dviejų klausimų: kiek kainuoja ir kiek duosite vietų automobiliams pasistatyti?

Tačiau norvegas spinduliuoja belgiška ramybe – atrodo, tarsi būtų detaliai apskaičiavęs, jog iki statybų pabaigos Lietuvos verslininkai pradės vertinti kai ką daugiau, nei pinigus ir nerūpestingą kelionę į darbą automobiliu.

Besidžiaugdami parkingo vietomis lietuviai stebina pasaulį

Konferencijoje klausinėjau nekilnojamojo turto vystytojų: ar statybos ateitis bus žalia, ar šviesiai žalia? – svarstė Kjetil T. Hanssen (bendrovės „Schage Real Estate“ nuotr. kairėje) – Nes dauguma giriasi pastatę „žalią“ pastatą. Esate tuo tikri? Imdamiesi bet kokio projekto turime būti tvirtai apsisprendę dėl to „žalumo“ suvokimo.“

Bendrovės „Schage Real Estate“ direktorius svarsto, jog labai svarbi biurų pastato vieta: ar ją lengva pasiekti dviračiu, viešuoju transportu, o geriausia – pėsčiomis. Ne? Tuomet kasryt atburgzdami į darbą automobiliais, šimtai darbuotojų kels taršą.

Labai svarbu, kas anksčiau stovėjo toje vietoje, kur kyla naujasis pastatas. Ar nėra užterštas pats sklypo gruntas? Mūsų statybų vietoje stovėjo neužbaigtas betoninis pastatas. Betonas buvo prastos kokybės, na, bet jis ten jau stovėjo. Iškart galvojome, kaip panaudoti tą konstrukciją? Nusprendėme sutraiškyti betoną ir panaudoti šią medžiagą kurio nors iš statomų pastatų pagrindui“, – sakė K. T. Hanssen.

Konferencijoje Žaliųjų pastatų tarybos valdybos pirmininkas Arvydas Avulis ir kiti užsiminė, jog Lietuvoje egzistuoja sunkiai racionaliu protu suvokiami reikalavimai parkavimo vietų įrengimui.

Svečias iš Norvegijos taip pat palietė šią temą, leisdamas suvokti, jog su tokiais reikalavimais atsiliekame nuo pasaulinių tendencijų.

Pagal reikalavimus privalėjome įrengti tris aukštus požeminių automobilių parkavimo vietų. Nes 44 tūkstančiams kvadratinių metrų biuro patalpų turi būti įrengtos 940 parkavimo vietų. Čia – minimalus, privalomas skaičius, bet jei ką, pabrėžiu – galėtume įrengti, kiek tik panorėtume!“ – ironizavo bendrovės „Schage“ direktorius.

K. T. Hanssen apgailestavo, jog būtinybė iškasti milžiniško dydžio duobę automobilių stovėjimo aikštelei neleido statinio pagrindui panaudoti sutraiškyto betono, kaip iš pradžių buvo planuota.

Ši medžiaga buvo sandėliuojama, tačiau ir vėliau niekur jos nepritaikius teko betoną atiduoti atliekų tvarkytojams.

Prioritetas – lengvai perplanuojama erdvė

Berenkant būsimą „Quadrum“ architektą pranašumą prieš lietuvių architektus įrodė norvegų-danų architektų komanda.

Jiems iškelta užduotis pasiūlyti labiausiai aplinką tausojantį ir „žalią“ architektūrinį sprendimą, atsižvelgiant į sklypo ir detaliojo plano apribojimus.

Norėjome, kad šio pastato erdvės būtų labai lanksčios ir efektyvios – įvairiomis prasmėmis. Taip pat norėjome sukurti džiaugsmą keliančią ir atpalaiduojančią erdvę pirmame aukšte bei stogo terasose. Esame labai patenkinti architektų darbu – visi mūsų lūkesčiai buvo išpildyti su kaupu“, – sakė K. T. Hanssen.

Biurų stogai bus užsėti žole. Viena vertus, žaluma maloniai nuteikia išėjusius trumpam atsipūsti ant biuro stogo, tačiau ji taip pat sulaiko lietų ir, galima sakyti, efektyviai panaudoja biuro vandenį.

Biurų pastatas „Quadrum“ sudarytas iš trijų skirtingo dydžio pastatų. Iš viso jo plotas bus 44 000 kvadratinių metrų.


Biurų kompleksas „Quadrum“. Bendrovės „Schage Real Estate“ vizualizacija

K. T. Hanssen sako, jog didelį dėmesį skyrė oro kokybei patalpų viduje bei erdvės „lankstumui“ – kad ją būtų galima lengvai perplanuoti.

Architektai pasiūlė sistemą, kuri mums labai patiko – pagal fasadą galime dalinti darbo erdvę į 2,5 metro pločio segmentus. Kitaip tariant – sukurti mažytes darbo celes po 2,5 metro, jei reikia – didesnį susitikimų kambarį – 5 metrų pločio arba dar didesnę bendrą darbo erdvę“, – aiškino „Schage Real Estate“ vadovas.

Kai kuriems darbams taupiausia sistema – rankos

Tuo metu technikos inžinieriai gavo užduotį padaryti pastatą lengvesniu. K. T. Hanssen teigimu, pritaikius specialią technologiją tarp betono sluoksnių buvo įterpti oro burbuliukai.

Sakėme jiems: nemėginkite išrasti ko nors naujo. Nebūtina taikyti naujausių ir „kiečiausių“ technologijų, apie kurias esate girdėję ar matę kokioje nors parodoje, – sakė pranešėjas. – Tiesiog naudokitės tomis technologijomis, kurios duotų geriausią siekiamą rezultatą.“

K. T. Hanssen teigimu, nuolatinis biurų pastatų iššūkis: kaip sujungti daug stiklo (kad darbo vietos būtų apšviestos dienos šviesa) ir kartu padaryti pastatą taupų, naudojantį mažai energijos.

„Nusprendėme instaliuoti automatinį apšvietimą: šviesos prigęsta ir šildymas sumažinamas, kai lauke šviečia saulė. Įrengti judesio davikliai, tad šviesos taip pat automatiškai gesinamos, kai patalpoje nieko nėra. Visame pastate bus naudojami tik LED apšvietimo šaltiniai. Žinoma, kartais saulė tvieskia į kompiuterių ekranus ir reikia langus uždengti. Tačiau užuolaidą jau teks užtraukti rankiniu būdu. Nes nėra sistemos, kuri naudotų mažiau energijos už žmogų, patraukiantį žemyn užuolaidą“, – dėstė K. T. Hanssen.

Jis patikino, jog diegiama tokia technologija, kad darbo vieta visuomet būtų pakankamai apšviesta, tačiau su mažiausiomis įmanomomis energijos sąnaudomis.

Biurų komplekso  „Quadrum“ interjeras. Bendrovės  „Schage Real Estate“ vizualizacija

Iššūkis Vilniui

Dauguma biurų ir sutemus šviečia visu ryškumu, primindami praeiviams apie savo didybę. Tačiau norvegui toks sprendimas atrodo kaip beprasmiškas enegijos švaistymas. „Quadrum“ apsišvies tik pirmąjį aukštą bei uždegs kelias lemputes viršutiniame aukšte, likusi pastato dalis skendės tamsoje.

Tas pats principas, kaip apšvietimui, pritaikytas ir ventiliacijos sistemai: kol patalpoje nėra nė vieno darbuotojo – kokia prasmė naudoti tam energiją? Sistema veiks tik 10 proc. pajėgumu, iki pirmasis darbuotojas pravers patalpos duris.

Dauguma biurų darbuotojų kenčia nuo sauso oro padarinių. Esant tokiam orui skeldėja plaukai, sausėja oda, akys. Kaip išsaugoti ne tik ištraukiamo iš patalpos oro šilumą, tačiau ir drėgmę? Bendrovės „Schage“ direktorius pripažįsta, jog tai buvo išties sudėtinga užduotis, tačiau ją pavyko įgyvendinti.

Pastate veikia itin tylūs ventiliacijos įrenginiai, o vienas iš trijų šiame pastatų komplekse naudojamų šildymo būdų yra šilumos siurblys oras–oras.

Pristatinėdamas biure įrengtas technologijas K. T. Hanssen panoro sugrįžti prie automobilių statymo temos.

Norvegijoje toks pastatas nebūtų traktuojamas kaip „žalias“. Kaip ir Londone. Tačiu Vilniuje tiek parkingo vietų – netgi per mažai! Didžiulis iššūkis pastatyti pastatą su tokiu kiekiu parkavimo vietų. Tačiau dar didesnis iššūkis pačiam Vilniui – išvystyti viešojo transporto sistemą, kad nereikėtų tokių didžiulių lėšų švaistyti automobilių statymo infrastruktūrai kurti“, – patarė pranešėjas.

Pokalbis su kolega – po pušim

Siekdami ir tris aukštus automobilių stovėjimo aikštelių bent kiek palenkti į „žaliąją“ pusę, statytojai čia įrengė vietas įsikrauti elektromobiliams bei elektriniams dviračiams.

Dviratininkams taip pat ruošiamasi įrengti 140 vietų pasidėti dviračiams, spinteles persirengti drabužiams bei dušus. Biurų pastato savininkai tikisi, jog idealios sąlygos naudoti švaresnį transportą nei automobilis vis tik paskatins lietuvius bent kartais jį palikti namų garaže.

Siekiame, kad bet kuris darbuotojas, dirbantis šiame pastate, viską rastų vienoje vietoje. Čia bus 4 restoranai, kepyklėlė, kioskas, bankas, drabužių valykla ir automobilių plovykla“, – kalbėjo pranešėjas.

Biurų kompleksas  „Quadrum“. Bendrovės  „Schage Real Estate“ vizualizacija

Vidiniame biurų pastato kieme aukštyn stiebsis pušys. Bendrovės vadovas pasakojo, jog statytojai siekia sukurti erdvę, kurioje darbuotojas galėtų prisėsti po medžiu, išgerti kavos puodelį ir paplepėti ar aptarti reikalus su kolega.

Požeminiame garaže taip pat įrengsime skvošo kortus, tačiau jums turbūt daug įdomiau tai, kad ten bus galima pažaisti ir krepšinį?“ – sukeldamas juoką salėje teiravosi K. T. Hanssen.

Turbūt net nereikia užsiminti, jog visos biurų atliekos bus rūšiuojamos.

Žalieji pastatai“ – biurų ateitis

Šis pastatas bus sertifikuotas aplinkosauginiu „BREEAM“ sertifikatu.

„Kodėl mes taip nusprendėme? Nes manome, jog ateityje klientai reikalaus „BREEAM“ sertifikato. Na, arba „LEED“. Ateityje tai bus labiau taisyklė, nei išimtis“, – prognozavo pranešėjas.

Tačiau ar lietuviai yra pakankamai „užaugę“, kad suvoktų tokių darbo sąlygų vertę? Ar Lietuvai reikia tokio lygio biurų pastato?

„Šiandien sakyčiau „taip ir galbūt“. O dar prieš metus sakiau: „taip... o gal ir ne“. Taigi, judame į priekį, – šmaikštavo K. T. Hanssen. – Lietuviai yra susirūpinę savo miškais, medžiais, gamta. Taigi turime vystyti „žalesnių“ pastatų statybą. Taip, tai kainuos daugiau. Šiandien iš potencialių nuomoninkų girdžiu du klausimus: „Kiek kainuoja ir kiek parkingo vietų galite mums išskirti?“ Į pirmąjį galiu atsakyti, jog biuro nuoma žaliajame pastate yra šiek tiek brangesnė. Kodėl? Todėl, kad mokesčiai už patalpų išlaikymą yra gerokai mažesni! Taigi sudėję biuro nuomos kainą ir mokesčius, manau, gautumėte panašią sumą, kokią už patalpų nuomą mokate šiandien“, – sakė pranešėjas.

Jis priminė, jog energijos, elektros kainos tolydžio kyla, todėl taupūs biurai ir gyvenamieji pastatai ateityje darysis vis paklausesni.

„Šis projektas mums – tikrai didelis iššūkis. Jis – didžiulis, jame gausu sudėtingų techninių sprendimų, instaliacijų. O rinkoje – daugybė bendrovių, kurios nori dirbti aplinkosaugos satandartus atitinkančiame, sertifikuotame pastate. Taigi ateitis – žalia“, – tokiais žodžiais savo pranešimą užbaigė K.T. Hanssen.

„Quadrum“ turėtų įsileisti pirmuosius nuomininkus jau kitų metų birželį ar liepą.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-09-20 13:01
Iš Skandinavijos atsklidusi „hygge“ arba „geros savijautos“ filosofija pasaulyje vis dar triumfuoja kaip karšta naujiena. O štai mums, lietuviams, anot interjero dizainerės Jovitos Jankauskienės, „hygge“ idėjos buvo artimos dar tada, kai nežinojome, ką šis daniškas žodis reiškia. Specialistė patarė,...
nuotrauka
2019-09-18 13:15
Po ilgo kūrimo proceso skulptorius Andrius Labašauskas kitą savaitę Lukiškių aikštėje pastatys Laisvės kalvos realaus dydžio bandinius. Du segmentai leis pamatyti mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos, skirtos įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą. Dvi savaites a...
nuotrauka
2019-09-12 10:17
„Visų pirma, viešosios erdvės yra vieta demokratijai“, – neabejoja vokiečių kraštovaizdžio architektė Lola Meyer. Šį kartą architektų biuro „Urbikon“ profesionalė į Lietuvą atvyko pasidalinti savo patirtimi su Lietuvos studentais – veda dviejų savaičių kūrybines dirbtuves Vilniaus Gedimino technikos...
nuotrauka
2019-09-11 09:58
Įsigijus naują būstą ar jį renovuojant, iškyla klausimų, kiek kainuoja įsirengti būstą, kokie patys svarbiausi įrengimo etapai. Antradienio pavakarę vykusio renginio metu, šias ir kitas susijusias temas nagrinėjo interjero dizainerė, architektė Simona Vilutė. Seminaras „Interjero įrengimo kaina“ vyk...
nuotrauka
2019-09-05 09:48
Kitą savaitę ant vieno iš Žaliojo tilto postamentų iškils nauja instaliacija „Šeima“, kuri kvies susimąstyti – koks yra šeimos santykis su miestu. Donato Norušio kūrinys ant Žaliojo tilto bus eksponuojamas iki kitų metų kovo vidurio. Ši instaliacija pakeis nuo šių metų balandžio mėnesio čia stovėjus...
nuotrauka
2019-09-04 12:17
Palangos koncertų salės fasadą puošiantis dainininko ir dainų tekstų autoriaus Stasio Povilaičio autografas oficialiai pripažintas didžiausiu parašu šalyje. Šį Lietuvos rekordą įregistravo agentūra „Factum“.
nuotrauka
2019-08-21 14:05
Besirengdama Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkai bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ kviečia jaunimą kurti meninę savo ateities stoties viziją. Rugsėjo 6 dieną rengiamose moksleivių kūrybinėse dirbtuvėse „Sukurk savo ateities stotį“ gabūs jaunuoliai turės progą pademonstruoti meninius...
nuotrauka
2019-08-12 13:48
Aiškėja preliminarūs laimėtojai Nacionalinės koncertų salės architektūrinių idėjų tarptautiniame konkurse – tarptautinė ekspertų komisija, kuriai vadovavo Ole Gustavsen, pagal konkurso vertinimo kriterijus sudarė darbų įvertinimo sąrašą. Jo viršuje rikiuojasi geriausios idėjos: kol kas pirmauja Ispa...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...
nuotrauka
2019-08-08 11:27
Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus, susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pa...
nuotrauka
2019-07-31 14:39
Kultūros ministerijos siūlymu Vyriausybė paskelbė Kauno centrinio pašto rūmus kultūros paminklu. Toks išskirtinis Kauno centrinio pašto rūmų statusas įgalina rengti naujus teisės aktus, įrašant šį objektą į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Tai reiškia, kad bu...
nuotrauka
2019-07-31 10:15
UAB „Verslo investicijos“ ir Lietuvos architektų sąjungos skelbto administracinio pastato Lvovo g. 21a, Vilniuje atviro projekto tarptautinį architektūros konkursą laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ projektinis pasiūlymas. Jo autoriai – architektai Remigijus Bimba, Raimondas Gudauskas, Audro...
nuotrauka
2019-07-30 11:55
Lietuvos modernizmo perlu vadinamas KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas (KTU CTF A) pripažintas tarptautiniu mastu. JAV įsikūręs filantropo John‘o Paul‘o Getty vardu pavadintas fondas pastatą atrinko kaip vieną iš 10 išskirtiniausių architektūros objektų visame pasaulyje ir jo pavyzdinių...
nuotrauka
2019-07-18 11:59
Ilgus metus daugelio daugiabučių balkonai būdavo paversti sandėliukais – juose žmonės laikydavo daiktus, džiaudavo skalbinius. Tačiau, pasak ekspertų, balkono funkcija namuose keičiasi – jis tampa kambariams prilygstančia gyvenamąja erdve. Balkonuose ir terasose gyventojams dabar reikia patogumų: el...
nuotrauka
2019-07-12 10:36
Pagal vidutinės gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) kainos pokytį Lietuva tarp 56 pasaulio šalių užėmė 15 vietą demonstruodama 7% metinį augimą ir per metus sąraše pakilo net 11 pozicijų aukštyn – taip rodo „Registrų centro" ir Lietuvos centrinio banko duomenys, skaičiuojant nuo 2018 m. I ketvirčio ...
nuotrauka
2019-07-09 10:40
Architektūrinio konkurso komisija išrinko geriausius projektus naujam UAB „Hanner“ verslo centrui „Business Stadium North East“. Pirmąją vietą iš 9 dalyvių laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasiūlytas darbas.
nuotrauka
2019-06-26 13:48
Kai kurie interjero elementai yra svarbesni už kitus ir ne taip lengvai pakeičiami. Dėl to jų sprendimus reikėtų apgalvoti atsakingai, neskubotai. Interjero dizaino srityje dirbantis architektas Irmantas Petrauskas sako, kad toks interjero elementas yra grindys. Su jomis ne tik daugiausia liečiamės,...
nuotrauka
2019-06-21 16:19
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) išnagrinėjo keturių daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso Mokyklos g. 18A, Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Ekspertų vertinimu, jie architektūros kokybei keliamus reikalavimus atitinka iš dalies.
nuotrauka
2019-06-20 12:52
Didelė natūralios šviesos sklaida, grynas oras, bendrosios poilsios erdvės, augalų gausa, atpalaiduojantis vaizdas pro langą. Tokias šiuolaikinių darbo erdvių interjero dizaino tendencijas išskiria specialistai.
nuotrauka
2019-06-11 09:50
Daugybė valstybių sostinių ir didžiųjų miestų išgyvena neeilines transformacijas – geležinkelių ir autobusų stočių rajonai iš pilkų, pramoninių, kartais net apleistų miesto teritorijų virsta prestižiniais kvartalais. Į šiuos dažnai itin netoli istorinio miesto centro esančius rajonus atsikelia vis d...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...